PDA

View Full Version : Aγορα φτιαγμενου glx



Σελίδες : [1] 2

blooddead
29/05/2013, 10:13
Kαλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν ηξερα που να βαλω το θεμα μου ακριβως, ελπιζω να ειναι στο σωστο μερος Ειμαι 16 και τωρα θα παρω το διπλωμα για 50αρι, αλλα δεν θελω 50αρι μηχανακι γιατι απο τι βλεπω χτυπανε μικρες τελικες και ουτε ανηφορες δεν αντεχουν....Οποτε η μονη λυση που βρηκα ψαχνοντας λιγο ηταν να παρω κατι ανακατασκευασμενο που να ειναι 50αρι στα χαρτια αλλα να φοραει μεγαλυτερο μοτερ. Απο εμφανιση μου αρεσει πολυ το glx, αλλα αν εχετε και αλλα μοντελα στο νου σας προτεινεται μου πλιζ :rolleyes:

Προς το παρον εχω δει τα εξης και θα εκτιμουσα ιδιαιτερως την γνωμη σας(ολα glx ειναι)
1)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3650047/
2)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3674732/
3)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3497655/
4)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3648635/
5) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3593657/
6)http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3719718/

Ειμαι ακομα εντελως ασχετος με το αντικειμενο οποτε το καθετι που μπορειτε να μου πειτε θα μου ηταν πολυ χρησιμο.
Καποιες ερωτησεις που θελω να κανω:
1)Το pwk29 που βλεπω τι ειναι?
2)Γενικα αξιζουν πιστευετε τα 800-900e αυτα τα συγκεκριμενα μηχανακια η υπαρχει καποια καλυτερη λυση σε αυτην την τιμη?
3)Επιπλεον οταν θα ειμαι ετοιμος για αγορα και παω εκει να το δω τι θα πρεπει να προσεξω ωστε να δω αν ειναι σε καλη κατασταση(μηχανικα και εξωτερικα)?
4)Service, λαδια καθε ποτε θελει? (Για service εχω διαβασει καθε 1000χλμ δεν ειμαι σιγουρος ομως)
5)Τι ταχυτητες να περιμενω απο αυτα? Ενας που ρωτησα μου ειπε οτι το τερματιζει το κοντερ(100αρι) και παει και πιο κατω το βελος...Ισχυει?(Με lifan 110 moter)
6) Tελος οταν παω για την αγορα εκτος απο το παπι τι χαρτια πρεπει να μου δωσει? Αδεια μονο? Υπαρχει κανα χαρτι το οποιο ειναι στο ονομα του το οποιο θα πρεπει να παει στο ονομα μου τωρα, και πως γινεται αυτο?

Αυτα, σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα ειχα πολλες αποριες :cool:

TROOPER
29/05/2013, 10:21
:lipssealed::priest:

blooddead
29/05/2013, 10:23
:lipssealed::priest:

Ποιο ειναι το προβλημα?:(

whatever
29/05/2013, 10:24
Γεια σου,

απλά να σου πω, για να το γνωρίζεις, αν εμπλακείς σε ατύχημα με μηχανή την οποία δεν έχεις άδεια να κυκλοφορείς (δηλαδή οτιδήποτε δεν καλύπτει το δίπλωμά σου) θα τρέχουν οι δικοί σου σε δικαστήρια κλπ. :rtr:

Μέσα στα έξοδα βάλε και κράνος και μπουφανάκι.

Καλές βόλτες :smokin:

AristidisZ
29/05/2013, 10:28
μια χαρά πάνε τα 50αράκια, αν είναι καλοδιατηρημένα και δεν είσαι 170 κιλά
εξάλλου η τελική τους είναι ήδη εκτός των ορίων τους, με απλά λόγια και με τα 60~70 που μπορεί να πιάσουν (σε κατηφόρα, με ούριο άνεμο κλπ κλπ) δε φρενάρουν με τίποτα
βρες ένα κανονικό (50αρι) παπί για αρχή και βλέπεις στη πορεία :wave2:

TROOPER
29/05/2013, 10:29
Ποιο ειναι το προβλημα?:(

η ελειψη κριτικης ικανοτητας.παντα αυτο ηταν το προβλημα.

:wave2:

blooddead
29/05/2013, 10:30
Γεια σου,

απλά να σου πω, για να το γνωρίζεις, αν εμπλακείς σε ατύχημα με μηχανή την οποία δεν έχεις άδεια να κυκλοφορείς (δηλαδή οτιδήποτε δεν καλύπτει το δίπλωμά σου) θα τρέχουν οι δικοί σου σε δικαστήρια κλπ. :rtr:

Μέσα στα έξοδα βάλε και κράνος και μπουφανάκι.

Καλές βόλτες :smokin:

Το να χτυπησω καποιον η κατι εγω το θεωρω πολυ απιθανο(βεβαια ολα μπορουν να συμβουν :P), το να με χτυπησει καποιος αλλος δεν νομιζω να την πληρωσω εγω και απο πανω το πολυ πολυ να μην με αποζιμιωσει η ασφαλεια αν προσεξει την αλλαγη του μοτερ- οπου εχω διαβασει οτι ορισμενες φορες δεν την προσεχει. Μπαι δε γουει για κρανος και μπουφανακι εχεις να προτεινεις κανα κομματι γιατι δεν εχω ψαχτει καθόλου :p

AristidisZ
29/05/2013, 10:34
Το να χτυπησω καποιον η κατι εγω το θεωρω πολυ απιθανο(βεβαια ολα μπορουν να συμβουν :P)

δε ξεκινάς καθόλου καλά :)

blooddead
29/05/2013, 10:38
δε ξεκινάς καθόλου καλά :)

Μηχανακι μικρο ειναι, εγω αποσα εχω οδηγησει πιστευω οτι τα ελεγχω οκ και εχω αντιληψη του τι γινεται γυρω μου για να αποφυγω τα περισσοτερο τυχον ατυχηματα, δεν λεω εννοειται οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο, αλλα προς το παρον αυτο που με απασχολει ειναι να δω τι θα αγορασω.

AristidisZ
29/05/2013, 10:41
Nα πάρεις ένα κράνος, να βγάλεις δίπλωμα, να βρεις ένα παπί 50αράκι σε καλή κατάσταση, να το αγοράσεις (την ίδια μέρα να το ασφαλίσεις και να πάρεις και ένα μπουφανάκι), να το καβαλήσεις λίγο καιρό και μετά τα ξαναλέμε
με τη σειρά που στα είπα ακριβώς :wave2:

whatever
29/05/2013, 10:42
Τις μηχανές δε τις προσέχουν στον δρόμο και γι'αυτό πρέπει να οδηγείς εκτός απο προσεκτικά, και αμυντικά. Το "το να γίνει ατύχημα το θεωρώ απίθανο" απέβαλέ το γιατί δεν ισχύει, δεν είναι μόνο στο χέρι σου και σιγουρα υπάρχουν πολλοί τρελοι οδηγοί εκεί έξω.

Για κράνος μάλλον θα πρέπει να πας σε μερικά μαγαζιά να φορέσεις να δεις ποιο σου κάθεται καλά και το μπουφαν φαντάζομαι θα επιλεχθεί (και) με αισθητικά κριτήρια οπότε μάλλον ούτε εκεί μπορώ να βοηθήσω.

SHOOTER045
29/05/2013, 10:43
Μηχανακι μικρο ειναι, εγω αποσα εχω οδηγησει πιστευω οτι τα ελεγχω οκ και εχω αντιληψη του τι γινεται γυρω μου για να αποφυγω τα περισσοτερο τυχον ατυχηματα, δεν λεω εννοειται οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο, αλλα προς το παρον αυτο που με απασχολει ειναι να δω τι θα αγορασω.

εσυ λες οτι εχεις αντιληψη
αλλα αποδυκνυεται αυτο?
εχεις δει κανεναν τρελο να το παραδεχεται?

TROOPER
29/05/2013, 10:44
μικρε ξεκινας στραβα.

καλη τυχη.

:wave2:

Sapadak
29/05/2013, 10:50
Σε περιπτωση ατυχηματος φταις δε φταις, αν με καποιο τρόπο αποδειχθεί οτι εισαι 'παρανομος' τοτε η ασφαλιστική ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ

Για να καταλαβεις για τι ποσά μιλάμε που ΠΙΘΑΝΟΝ να χρειαστεί να καλυψη ο πατέρας σου, ζήτα του να δεις το ασφαΛΗΣΤΗριο απο το αυτοκινητο του πχ και θα καταλαβεις


Το σχόλιο σου

Το να χτυπησω καποιον η κατι εγω το θεωρω πολυ απιθανο

Ειναι άστοχο τελείως δυστυχώς, και ευχομαι να μη το μάθεις απο 1ο χέρι

blooddead
29/05/2013, 10:51
Nα πάρεις ένα κράνος, να βγάλεις δίπλωμα, να βρεις ένα παπί 50αράκι σε καλή κατάσταση, να το αγοράσεις (την ίδια μέρα να το ασφαλίσεις και να πάρεις και ένα μπουφανάκι), να το καβαλήσεις λίγο καιρό και μετά τα ξαναλέμε
με τη σειρά που στα είπα ακριβώς :wave2:


Αν ειναι να μην μπορω να ανεβω μια ανηφορα φιλε τι να το κανω, ουτε εθνικη, ουτε σε καναν δρομο της προκοπης δεν μπορει να μπει το 50αρι..Δεν ξερω γιατι ειστε ολοι κατα του φτιαγμενου(το 90% των glx που εχω δει εγω και σε αγγελιες και απο εξω φτιαγμενα ειναι). Δηλαδη τι θα ανοιξουν το μοτερ να δουν τι εχει μεσα με το που γινει το παραμικρο? :hmm:

Sapadak
29/05/2013, 10:55
Δηλαδη τι θα ανοιξουν το μοτερ να δουν τι εχει μεσα με το που γινει το παραμικρο? :hmm:
Αν πχ φοράει 100αρι απο αστρεα ή κανα λιφαν μια χαρα φαίνεται με γυμνο μάτι.

Αν εχει αλλαγμενο κυλινδρο, θα 'πρεπει' να έχει φαγωμενα τα στοιχεία του για να μπορέσεις να το μεταβιβάσεις

blooddead
29/05/2013, 11:01
Αν πχ φοράει 100αρι απο αστρεα ή κανα λιφαν μια χαρα φαίνεται με γυμνο μάτι.

Αν εχει αλλαγμενο κυλινδρο, θα 'πρεπει' να έχει φαγωμενα τα στοιχεία του για να μπορέσεις να το μεταβιβάσεις

Για παραδειγμα αυτο εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3719718/, λεει οτι εχει πραγματα του 90αριου, αλλα στο μοτερ το μονο του βλεπω απο γραμματα ειναι Honda made in japan. Μηπως ειναι ηδη φαγωμενα τα στοιχεια του? Και σε αυτην την περιπτωση αρκει να παω στην τροχαια για μεταβιβαση?(δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο :p)

vaska
29/05/2013, 11:03
Το να χτυπησω καποιον η κατι εγω το θεωρω πολυ απιθανο(βεβαια ολα μπορουν να συμβουν :P), το να με χτυπησει καποιος αλλος δεν νομιζω να την πληρωσω εγω και απο πανω το πολυ πολυ να μην με αποζιμιωσει η ασφαλεια αν προσεξει την αλλαγη του μοτερ- οπου εχω διαβασει οτι ορισμενες φορες δεν την προσεχει. Μπαι δε γουει για κρανος και μπουφανακι εχεις να προτεινεις κανα κομματι γιατι δεν εχω ψαχτει καθόλου :p


Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν πίστευαν ότι θα πέσουν, ακόμα και όταν έπεσαν δεν το πίστευαν ότι μπορούσε να συμβεί σε αυτούς τέτοιο πράγμα.

Η στατιστική όμως λέει άλλα πράγματα και προφανώς έχει δίκιο.

Άσε λοιπόν κατά μέρος τα εγώ, εμένα κλπ και κοίτα να είσαι έτοιμος για όλα.
Αυτό πάρτο σαν μια φιλική συμβουλή κάποιου που είναι 46 και καβαλάει από τα 16.

:wave2:

whatever
29/05/2013, 11:04
Γιατί να μπλέξεις με όλα αυτά μόνο και μόνο για μερικά παραπάνω km/h ;
Πάρε ένα κανονικό 50αράκι να κάνεις τη δουλειά σου, και μετά απο 2 χρόνια ανεβαίνεις στα 125 και είσαι κύριος.

blooddead
29/05/2013, 11:05
Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν πίστευαν ότι θα πέσουν, ακόμα και όταν έπεσαν δεν το πίστευαν ότι μπορούσε να συμβεί σε αυτούς τέτοιο πράγμα.

Η στατιστική όμως λέει άλλα πράγματα και προφανώς έχει δίκιο.

Άσε λοιπόν κατά μέρος τα εγώ, εμένα κλπ και κοίτα να είσαι έτοιμος για όλα.
Αυτό πάρτο σαν μια φιλική συμβουλή κάποιου που είναι 46 και καβαλάει από τα 16.

:wave2:

Αν το ατυχημα ειναι απλα να πεσω απο το μηχανακι εχει καλως. Το θεμα ειναι να μην μπλεχτει και τριτο προσωπο στην υποθεση...

vaska
29/05/2013, 11:05
μικρε ξεκινας στραβα.

καλη τυχη.

:wave2:

+1200

whatever
29/05/2013, 11:11
Αν το ατυχημα ειναι απλα να πεσω απο το μηχανακι εχει καλως. Το θεμα ειναι να μην μπλεχτει και τριτο προσωπο στην υποθεση...
??????????????????????

Sapadak
29/05/2013, 11:11
Για παραδειγμα αυτο εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3719718/, λεει οτι εχει πραγματα του 90αριου, αλλα στο μοτερ το μονο του βλεπω απο γραμματα ειναι Honda made in japan. Μηπως ειναι ηδη φαγωμενα τα στοιχεια του? Και σε αυτην την περιπτωση αρκει να παω στην τροχαια για μεταβιβαση?(δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο :p)

ΠΑΝΩ στο κυλινδρο το γράφει, οπότε καταλαβαίνεις πόσο εύκολο ειναι
291595


και συγκεκριμένα που λες για glx
Το 90αρι να ξέρεις οτι εχει 3αρι κιβώτιο σε σχέση με το 50αρι που έχει 4αρι.
Τελικές μεγαλύτερες μπορείς να δεις ευκολα με 50αρι αλλαζοντας το πίσω γρανάζι, και παραμένεις και νομιμος ;)

AristidisZ
29/05/2013, 11:33
/forum account deleted

vaska
29/05/2013, 11:46
/forum account deleted

Τον προτρέπεις ή πάει καλιά του κι αυτός???

Ρε πμ δεν στεργιώνει άνθρωπος σε τούτο το φλόρουμ
:D

blooddead
29/05/2013, 11:47
??????????????????????


ναι εχεις δικιο το απλα δεν το εννοουσα ετσι, απλα νταξει αν φοραω κρανος, μπουφαν κλπ αν πεσω απο μονος μου με τα 60 χλμ του glx το πολυ πολυ να χουμε κανα καταγμα που οκ ειμαι ετοιμος να αντιμετωπισω.

AristidisZ
29/05/2013, 11:48
Τον προτρέπεις ή πάει καλιά του κι αυτός???

Ρε πμ δεν στεργιώνει άνθρωπος σε τούτο το φλόρουμ
:D

φυσικά και δεν προτρέπω το νεαρό μας φίλο να αφήσει το φόρουμ, τουναντίων τον προτρέπω να ακούσει τις συμβουλές των μεγαλυτέρων :)

RizlaPlusPlus
29/05/2013, 12:35
ναι εχεις δικιο το απλα δεν το εννοουσα ετσι, απλα νταξει αν φοραω κρανος, μπουφαν κλπ αν πεσω απο μονος μου με τα 60 χλμ του glx το πολυ πολυ να χουμε κανα καταγμα που οκ ειμαι ετοιμος να αντιμετωπισω.


Τι ταινια παιζεις ρε μικρε...

PS: blooddead

blooddead
29/05/2013, 12:50
ΠΑΝΩ στο κυλινδρο το γράφει, οπότε καταλαβαίνεις πόσο εύκολο ειναι
291595


και συγκεκριμένα που λες για glx
Το 90αρι να ξέρεις οτι εχει 3αρι κιβώτιο σε σχέση με το 50αρι που έχει 4αρι.
Τελικές μεγαλύτερες μπορείς να δεις ευκολα με 50αρι αλλαζοντας το πίσω γρανάζι, και παραμένεις και νομιμος ;)


Εννοεις οτι το ενα εχει 3 ταχυτητες και το αλλο 4? Και ποια η διαφορα? Ο Κυλινδρος αυτος που λεει το νουμερο πρεπει να λυθει το μοτερ για να το δεις? Και αν αυτο το νουμερο το φθειρεις καπως και πεις οτι ετσι ειναι απο τον πολυ καιρο τι γινεται? Μπορεις να κανεις μεταβιβαση? Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Sapadak
29/05/2013, 13:00
Εννοεις οτι το ενα εχει 3 ταχυτητες και το αλλο 4? Και ποια η διαφορα? Ο Κυλινδρος αυτος που λεει το νουμερο πρεπει να λυθει το μοτερ για να το δεις? Και αν αυτο το νουμερο το φθειρεις καπως και πεις οτι ετσι ειναι απο τον πολυ καιρο τι γινεται? Μπορεις να κανεις μεταβιβαση? Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

1) Ναι το ενα 3 και το αλλο 4? Διαφορά? καλυτερα αρπαγματα, μεγαλυτερη τελική
2)Πανω στο κυλινδρο φαίνεται δε θα χρειαστεί να το λύσεις
3)Απο μονο του δε φθειρεται, αλλα ειδικά για τα χοντακια το 50ρι λεει 49, ενω το 90αρι λεει 85, οποτε πρεπει να φαγωθεί ΟΛΟ και εξαρτατε αν θα το δεχτούν στη Τροχαία.

blooddead
29/05/2013, 13:15
1) Ναι το ενα 3 και το αλλο 4? Διαφορά? καλυτερα αρπαγματα, μεγαλυτερη τελική
2)Πανω στο κυλινδρο φαίνεται δε θα χρειαστεί να το λύσεις
3)Απο μονο του δε φθειρεται, αλλα ειδικά για τα χοντακια το 50ρι λεει 49, ενω το 90αρι λεει 85, οποτε πρεπει να φαγωθεί ΟΛΟ και εξαρτατε αν θα το δεχτούν στη Τροχαία.

Και να μην το δεχτουν αμα μετα δεν υπαρχει το νουμερο μπορουν να μου κανουν τιποτα?

Sapadak
29/05/2013, 13:16
Και να μην το δεχτουν αμα μετα δεν υπαρχει το νουμερο μπορουν να μου κανουν τιποτα?

Δε γνωριζω

AristidisZ
29/05/2013, 13:16
lost case

blooddead
29/05/2013, 13:18
Δε γνωριζω

Οκ ευχαριστω, αν παω στην τροχαια τι ειναι αυτο που πρεπει να τους πω αν εχει φθαρει το μοτερ μπας και το δεκτουν?

Sapadak
29/05/2013, 13:19
Οκ ευχαριστω, αν παω στην τροχαια τι ειναι αυτο που πρεπει να τους πω αν εχει φθαρει το μοτερ μπας και το δεκτουν?

Δεν υπαρχει κάτι στανταρ να τους πεις.
99% δεν αφηνουν να γινει η μεταβιβαση και δε ξερω τι συνεπειες μπορεί να εχει αυτό για το κάτοχο.
Μπορεί να σου πει οτι θέλει να το δει να γράφει 49 πανω, πχ βάζοντας νεο κυλινδρο

whatever
29/05/2013, 13:19
ναι εχεις δικιο το απλα δεν το εννοουσα ετσι, απλα νταξει αν φοραω κρανος, μπουφαν κλπ αν πεσω απο μονος μου με τα 60 χλμ του glx το πολυ πολυ να χουμε κανα καταγμα που οκ ειμαι ετοιμος να αντιμετωπισω.
Δεν είναι μόνο η ταχύτητα με την οποία πηγαίνεις εσύ αλλά και ο τρόπος με τον οποίο θα πέσεις, το περιβάλλον γύρω και σίγουρα αν μιλάμε για σύγκρουση με ανερχόμενο όχημα η ταχύτητα του άλλου οχήματος. Μην παραμυθιάζεσαι, την ίδια ζημιά που μπορείς να πάθεις με μια 1000άρα, μπορείς να την πάθεις και με ένα 50άρι.

blooddead
29/05/2013, 13:21
Δεν υπαρχει κάτι στανταρ να τους πεις.
99% δεν αφηνουν να γινει η μεταβιβαση και δε ξερω τι συνεπειες μπορεί να εχει αυτό για το κάτοχο.
Μπορεί να σου πει οτι θέλει να το δει να γράφει 49 πανω, πχ βάζοντας νεο κυλινδρο

Δηλαδη μπορω στο 90αρι μοτερ να βαλω τον κυλινδρο του 50αριου? Θα εχει αυτο συνεπειες στην αποδοση?

blooddead
29/05/2013, 13:22
Δεν είναι μόνο η ταχύτητα με την οποία πηγαίνεις εσύ αλλά και ο τρόπος με τον οποίο θα πέσεις, το περιβάλλον γύρω και σίγουρα αν μιλάμε για σύγκρουση με ανερχόμενο όχημα η ταχύτητα του άλλου οχήματος. Μην παραμυθιάζεσαι, την ίδια ζημιά που μπορείς να πάθεις με μια 1000άρα, μπορείς να την πάθεις και με ένα 50άρι.

Σιγουρα εχεις δικιο, αλλα αυτο μπορει να συμβει ειτε ειναι φτιαγμενο ειτε οχι ετσι δεν ειναι?

OldMan
29/05/2013, 13:23
Δηλαδη μπορω στο 90αρι μοτερ να βαλω τον κυλινδρο του 50αριου? Θα εχει αυτο συνεπειες στην αποδοση?
Γιατί απλά δεν κάθεσαι ήσυχα..??

Sapadak
29/05/2013, 13:24
Δηλαδη μπορω στο 90αρι μοτερ να βαλω τον κυλινδρο του 50αριου? Θα εχει αυτο συνεπειες στην αποδοση?

Οχι δε μπορείς και δεν ειναι μονο ο κυλινδρος που αλλάζει

blooddead
29/05/2013, 13:26
Δηλαδη δεν υπαρχει κανενας τροπος για ενα μηχανακι να φτιαχτει το μοτερ χωρις να φαινεται?

OldMan
29/05/2013, 13:28
Δηλαδη δεν υπαρχει κανενας τροπος για ενα μηχανακι να φτιαχτει το μοτερ χωρις να φαινεται?
Όχι αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι να φαίνεται φτιαγμένο χωρίς να είναι ...

whatever
29/05/2013, 13:29
Σιγουρα εχεις δικιο, αλλα αυτο μπορει να συμβει ειτε ειναι φτιαγμενο ειτε οχι ετσι δεν ειναι?

Έτσι είναι, αλλά αφου μπορείς να κινείσαι αξιοπρεπώς με ένα 50άρι (60-70 χλμ είναι μια χαρά για μέσα στην πόλη) και να είσαι και νόμιμος γιατί να το ρισκάρεις;

blooddead
29/05/2013, 13:33
Έτσι είναι, αλλά αφου μπορείς να κινείσαι αξιοπρεπώς με ένα 50άρι (60-70 χλμ είναι μια χαρά για μέσα στην πόλη) και να είσαι και νόμιμος γιατί να το ρισκάρεις;

Δεν ξερω απλα αναρωτιεμαι πως το 90% των 50αριων ειναι ειτε 72αρια ειτε 90αρια ειτε 100-110αρια και δεν τους περνει κανεις χαμπαρι...

Sapadak
29/05/2013, 13:36
Δεν ξερω απλα αναρωτιεμαι πως το 90% των 50αριων ειναι ειτε 72αρια ειτε 90αρια ειτε 100-110αρια και δεν τους περνει κανεις χαμπαρι...

Μπορεί να το κάναν μετα τη μεταβιβαση

blooddead
29/05/2013, 13:38
Μπορεί να το κάναν μετα τη μεταβιβαση

Τι εννοεις? Μπορω και γω να το κανω αυτο?

Sapadak
29/05/2013, 13:39
Τι εννοεις? Μπορω και γω να το κανω αυτο?

Αν το μεταβιβάσεις μετα του κάνεις οτι θες ΑΛΛΑ σε ενδεχομενο ατυχημα και αν το ψιλιαστει ο αλλος μπορει να σε κυνηγησει και να πει οτι παρανομα οδηγουσες μεγαλυτερου κυβισμου μοτοσακο και να τον πιεις

blooddead
29/05/2013, 13:43
Αν το μεταβιβάσεις μετα του κάνεις οτι θες ΑΛΛΑ σε ενδεχομενο ατυχημα και αν το ψιλιαστει ο αλλος μπορει να σε κυνηγησει και να πει οτι παρανομα οδηγουσες μεγαλυτερου κυβισμου μοτοσακο και να τον πιεις

Η μεταβιβαση πως γινεται?Δηλαδη πρεπει να βρω ενα 50αρι να κανω αυτην την μεταβιβαση και μετα να το φτιαξω μονος μου και τελος? Ποια η διαφορα απο το να μην εχει γινει η μεταβιβαση? Παλι δεν θα λεει ο κυλινδρος αλλο νουμερο?

Sapadak
29/05/2013, 13:44
Η μεταβιβαση πως γινεται?Δηλαδη πρεπει να βρω ενα 50αρι να κανω αυτην την μεταβιβαση και μετα να το φτιαξω μονος μου και τελος? Ποια η διαφορα απο το να μην εχει γινει η μεταβιβαση? Παλι δεν θα λεει ο κυλινδρος αλλο νουμερο?

Σπαστα και ξαναριχτα
Τι 50αρι να βρεις?
Τι να ξαναφτιαξεις?
Αν δε γινει η μεταβιβαση δεν θα ειναι στο ονομα σου

blooddead
29/05/2013, 13:52
Σπαστα και ξαναριχτα
Τι 50αρι να βρεις?
Τι να ξαναφτιαξεις?
Αν δε γινει η μεταβιβαση δεν θα ειναι στο ονομα σου

για να γινει η μεταβιβαση ποα ειναι η διαδικασια? κοιτανε το μηχανακι?

Bladerunner
29/05/2013, 13:56
blooddead,

Κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις ό,τι σου επιβάλλει ο νεανικός σου ενθουσιασμός. Οπότε θα σου αναφέρω κάποια τυπικά (τα ουσιαστικά ήδη έχουν αναφερθεί), που καλό είναι να έχεις υπόψη σου.

Αν λοιπόν σε πιάσουν να οδηγείς όχημα χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα και με παραποιημένα στοιχεία κινητήρα, αντιμετωπίζεις:


Για την παραποίηση των στοιχείων του κινητήρα, ποινή φυλάκισης ενός μήνα και οριστική αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο. (Άρθρο 85 του Κ.Ο.Κ)
Για την οδήγηση χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, ποινή φυλάκισης από έναν ως δώδεκα μήνες και πρόστιμο τουλάχιστον 200 ευρώ. (Άρθρο 94 του Κ.Ο.Κ)


Τέλος, θα σου επισημάνω ακόμα μια φορά κάτι που γράφτηκε ήδη. Αν προκαλέσεις ζημιά θα την πληρώσεις εσύ. Οι γονείς σου δηλαδή. Και αν είναι μόνο υλικές ζημιές πάει στο καλό. Αν όχι όμως; Αν πεταχτεί μια γιαγιά και τη χτυπήσεις, ακόμα και αν δεν φταις, θα μπλέξεις εσύ και η οικογένειά σου πολύ άσχημα.

Τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας μπορείς να τον διαβάσεις εδώ. (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

Sapadak
29/05/2013, 13:58
για να γινει η μεταβιβαση ποα ειναι η διαδικασια? κοιτανε το μηχανακι?

Το πηγαινεις στην αστυνομια και ναι το κοιτάνε πολύ προσεχτικα για αριθμο πλαισιου, κινητηρα, κτλ

Διαβασε με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ τι εγραψε ο bladerunner απο πανω

Argonautis46
29/05/2013, 14:00
μερικοι έχουν πολλα απωθημένα μου φαίνεται:eek:
Ποιός ξεκίνησε με το σώστο τρόπο εδω μέσα να το πει να τρελαθώ. ειδικά οσοι ειναι του 60-70... (Κ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ!)
Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν ήσουν κύριος στα παιδικά σ μηχανόβια χρόνια και βλέπεις έναν νέο να κάνει τα ίδια, προσπάθησε να του εξηγήσεις αυτα π ανακάληψες μόνος κ δε σ είπε κανένας τπτ. ΜΗ ΤΟΥ ΤΗ ΛΕΣ ΑΠΛΑ :nono:
λιγο ψυχολογία δλδ.
Να βγει κάτι καλό απο εδω μέσα κ όχι αυτα που κράζουμε.:wave2:

Bladerunner
29/05/2013, 14:07
Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν ήσουν κύριος στα παιδικά σ μηχανόβια χρόνια και βλέπεις έναν νέο να κάνει τα ίδια, προσπάθησε να του εξηγήσεις αυτα π ανακάληψες μόνος κ δε σ είπε κανένας τπτ. ΜΗ ΤΟΥ ΤΗ ΛΕΣ ΑΠΛΑ :nono:


Αν με είχαν ενημερώσει κι εμένα για τις πιθανές συνέπειες της μη προβλεπόμενης οδήγησης όταν πρωτο-ξεκίνησα, ίσως να είχα γλιτώσει κάποια από τα πρόστιμα που έχω φάει. Τα οποία κάποτε που τα είχα υπολογίσει, είδα ότι ξεπερνούσαν το κόστος της πρώτης μου μηχανής. (ΚΜΧ 200)

Argonautis46
29/05/2013, 14:16
Εγω πάλι χρειαστηκε να κοπανίσω λίγο κεφάλι για να το αρχισω να κουβαλάω το ρημάδι. τουμπα με το πάρα πολύ 20χλμ ( για να δεις τι σ κανει το 50αρι). πως το κατάφερα είναι αλλη υπόθεση. :D

blooddead
29/05/2013, 14:19
Ευχαριστω για την απαντηση bladerunner θα το εχω υποψιν μου.


Το πηγαινεις στην αστυνομια και ναι το κοιτάνε πολύ προσεχτικα για αριθμο πλαισιου, κινητηρα, κτλ

Διαβασε με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ τι εγραψε ο bladerunner απο πανω

Δηλαδη αν ειναι φτιαγμενο δεν μπορει καν να γινει η μεταβιβαση? Τοτε τι τα πουλανε αμα ειναι να μεινουν στο ονομα τους..?:confused:

Tedvj23
29/05/2013, 14:27
Απο προσωπικη μου εμπειρια εδω πατρα το μονο σιγουρο ειναι οτι κατεβαινει κατω απο το γραφειο να δει και να ταυτοποιησει πλαισιο και αριθμο μοτερ με αυτα που λεει η αδεια να ειναι τα ιδια παει ασαλιωτη η μεταβιβαση(μιλαω παντα για τροχαια και 50αρια..)..Τωρα το τι προβλεπεται με το τι κανουν σταληθεια εχει μεγαλη αποσταση..Το σωστο ειναι να παρεις ενα 50αρι να κανεις την δουλεια σου και ΑΝ δεν σε βολευει(δεν παει που λες και εσυ..)αγοραζεις ενα κιτακι τρως και το ολο το νουμερο που λεει στο πλαι ο κυλινδρος και το πετας απανω και κανεις τισ βολτες σου και ΟΟΟταν ερθει η ωρα να το ξαναδωσεις ξαναβαζεις το μαμισιο και το κανεις μεταβιβαση αν θες να μην ρισκαρεις..Ειδαλως το κανεις ετσι οπως θαναι με το κιτακι πανω και δεν θα παρουν χαμπαρι τιποτα..

Υ.γ.Μην παρεις ειδη πειραγμενο ο θεςο και η ψυχη του θα ξερει μονο τι εχει γινει...:beer:

blooddead
29/05/2013, 14:36
Απο προσωπικη μου εμπειρια εδω πατρα το μονο σιγουρο ειναι οτι κατεβαινει κατω απο το γραφειο να δει και να ταυτοποιησει πλαισιο και αριθμο μοτερ με αυτα που λεει η αδεια να ειναι τα ιδια παει ασαλιωτη η μεταβιβαση(μιλαω παντα για τροχαια και 50αρια..)..Τωρα το τι προβλεπεται με το τι κανουν σταληθεια εχει μεγαλη αποσταση..Το σωστο ειναι να παρεις ενα 50αρι να κανεις την δουλεια σου και ΑΝ δεν σε βολευει(δεν παει που λες και εσυ..)αγοραζεις ενα κιτακι τρως και το ολο το νουμερο που λεει στο πλαι ο κυλινδρος και το πετας απανω και κανεις τισ βολτες σου και ΟΟΟταν ερθει η ωρα να το ξαναδωσεις ξαναβαζεις το μαμισιο και το κανεις μεταβιβαση αν θες να μην ρισκαρεις..Ειδαλως το κανεις ετσι οπως θαναι με το κιτακι πανω και δεν θα παρουν χαμπαρι τιποτα..

Υ.γ.Μην παρεις ειδη πειραγμενο ο θεςο και η ψυχη του θα ξερει μονο τι εχει γινει...:beer:

Τι ειναι αυτο το κιτακι φιλε μου και που το βρισκω? Τι θα του δωσει επιπλεον? Και αυτο δηλαδη δεν το καταλαβαινουν σαν να εχει αλλαχτει το μοτερ?

Tedvj23
29/05/2013, 14:44
Τι θελω και γραφω..:bawl:

Κιτακι ειναι σετ κυλινδρο-πιστονο τις περισσοτερες φορες που ανεβαζει τον κυβισμο-αποδοση στο μοτερακι σου και τις περισσοτερες φορες καλο ειναι και ενα μεγαλυτερο καρμπυρατερ-εξατμιση για να ρουφαει και να ανασαινει..Παρε εσυ πρωτα ομως ενα 50αρι και στα χαρτια και στην πραγματικοτητα και μετα την βρισκεις την λυση πως να το κανεις να πηγαινει καλυτερα..

Υ.γ.Μην ρωτησεις τιποτα αλλο λυπησου μας..:uplate:

blooddead
29/05/2013, 14:47
Τι θελω και γραφω..:bawl:

Κιτακι ειναι σετ κυλινδρο-πιστονο τις περισσοτερες φορες που ανεβαζει τον κυβισμο-αποδοση στο μοτερακι σου και τις περισσοτερες φορες καλο ειναι και ενα μεγαλυτερο καρμπυρατερ-εξατμιση για να ρουφαει και να ανασαινει..Παρε εσυ πρωτα ομως ενα 50αρι και στα χαρτια καισ την πραγματικοτητα και μετα την βρισκεις την λυση πως να το κανεις να πηγαινει καλυτερα..

Υ.γ.Μην ρωτησεις τιποτα αλλο λυπησου μας..:uplate:

Ενταξει ρε φιλε το ειπα οτι δεν εχω πολυ σχεση με αυτα :rolleyes: Τωρα προσπαθω να μαθω οσο πιο πολλα μπορω.

Tedvj23
29/05/2013, 14:49
Πλακα σου κανω ρωτα οτι θες..:beer:

Lioulios
29/05/2013, 15:23
Για να βάλουμε τα πράματα λίγο στη θέση τους ....

Καταρχήν και εγώ είχα 50άρι στα χαρτιά που μετα έγινε 80άρι ...
Και ΝΑΙ τότε ΟΛΟΙ έτσι το κάναμε . Τότε όμως τα πράγματα ήταν αλλιώς ....
Τότε ...Το 95-96 ...έδινες εξατάσεις στα 18 ...και ογηγούσες 1200άρι ....Θυμάστε .
Τότε δεν υπήρχε ...να σε σταματησουν και να σε γράψουν για κράνος
Τότε φοράγαμε κράνος μόνο και μόνο για να μη φαινόμαστε πιτσιρικάδες και μας σταματησουν όταν δεν ειχαμε διπλωμα .
Τότε ο μόνος λόγος για να σε σταματούσε η αστυνομία στην Κρήτη που μένω εγώ ...Ήταν να έχει γίνει καμια απόδραση από καμια φυλακή και έψαχναν κανένα .

Τώρα φίλε που θες 90 άρι με χαρτιά 50ριού ...Δυστηχώς για σένα ...Η περιπέτεια τέλειωσε ...Γίναμε Ευρώπη .

Τώρα αν κάνεις τη μαλακια ...Σε περιμένουν στη γωνία .

Δεν είναι δα και τίποτα σπουδαίο να κάνεις αυτό που λες ....Αλλά αν το κάνεις θα πρέπει να είσαι έτοιμος να πληρώσεις το τίμημα ...Και αυτό ισχύει και για άλλα πολλά πράγματα που όσο μεγαλώνεις θα βρήσκεις μπροστά σου .

Άποψή μου ...Κάνε ότι λέει ο νόμος και όταν έρθει η ώρα , πάρε καμια σοβαρή μοτο να γουστάρεις ... Όσο πιο πολύ την περιμένεις αυτή τη στιγμή , τόσο πιο πολύ θα σου αρέσει μετά .

Μακάρι να σε φωτίσει ο θεός και να κάνεις αυτό που πρέπει .

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα στις μέρες μας , από το να πληρώνεις τζάμπα γαμισιάτικα ... Γεννήθηκες λάθος εποχή . Τί να κάνουμε ;

Όσο για τους άλλους που έχουν τέτοια μηχανάκια και τα κυκλοφοράνε ... Άσε τους άλλους να κάνουνε ότι θέλουνε . Τον κώλο σου κοίτα .
Άλλος πάει και πέφτει από τον 4ο ...Θα πέσεις και εσύ ; Άλλος τον μΠαίρνει ...Θα τον μΠάρεις και σύ ;

Στην εποχή μου ήταν μαγκιά να καπνίζεις ...Τώρα είναι μάγκας όποιος ΔΕΝ καπνίζει ... Αλλάξανε τα πράματα .

'Αραξε στα κυβικά σου ή πάρε τα ρίσκα σου και όταν έρθει η ώρα να αναλάβεις τις ευθύνες σου ...Να το κάνεις σαν άντρας .

Sapadak
29/05/2013, 15:44
Δηλαδη αν ειναι φτιαγμενο δεν μπορει καν να γινει η μεταβιβαση? Τοτε τι τα πουλανε αμα ειναι να μεινουν στο ονομα τους..?:confused:

H ελπίδα πεθαίνει τελευταία μαλλον :lol:

Αυτά που σου ειπε ο karavidas
Παρε ενα 50αρι glx αν δε σε καλυπτει, βαλτου κανα μεγαλυτερο καρμπ, αν δεν ξανα φορα του ενα 90 κυλινδροπιστονο
Οταν πεις να το πουλησεις βαλε το 50αρι παλι πανω και πουλα το

calmen
29/05/2013, 15:59
δεν ξερω ..αλλα οταν διαβαζω αυτα τα μνμ με πιανει φοβος...και σκεφτομαι...γιατι εχουμε παει χαλια σε ολα...

και αν καποιος σκεφτεται γιαι τα λεω ολα αυτα..ασ κανει μια διαδρομη στην θυβων..ναι στην θυβων...εκει που το μεσημερι πασ με 10..και το βραδυ..τα αγορακια με το μαλι και την μικρη ξανθια απο πισω με 110!
σε μια δαιδρομη 7 κμ εχουν καμια 50αρια εικονισματα...για αυτο με πιανει φοβος

blooddead
29/05/2013, 16:34
H ελπίδα πεθαίνει τελευταία μαλλον :lol:

Αυτά που σου ειπε ο karavidas
Παρε ενα 50αρι glx αν δε σε καλυπτει, βαλτου κανα μεγαλυτερο καρμπ, αν δεν ξανα φορα του ενα 90 κυλινδροπιστονο
Οταν πεις να το πουλησεις βαλε το 50αρι παλι πανω και πουλα το


Πηρα εναν απο αυτους στις αγγελιες τηλ. Τον ρωτησα για το μοτερ μου λεει ειναι ενα λιφαν110 και εχει αλλαξει λεει τα καπακια και δεν φαινεται τιποτα.(αν ειναι ετσι που ξερω εγω ομως οτι ειναι το λιφαν?) Του λεω με την μεταβιβαση ομως τι γινεται? Και μου λεει για την μεταβιβαση θα βαλουμε το παλιο μοτερ που γραφει η αδεια και μετα βαζω εγω παλι το καινουργιο. Τον ρωτησα αν φαινεται απο τον κυλινδρο οτι ειναι παραπανω κυβικα, μου λεει δεν φαινεται.
Δεν ξερω...η αληθεια ειναι οτι ψιλοφοβαμαι μην μου βγαλει κανα προβλημα σε κανα μηνα αμα το εχει σεσκισει ο αλλος. Υπαρχει τετοια περιπτωση? Και αν ναι ειναι επισκευασιμη? Εγω εξαλου για 1,5 -2 χρονια το θελω μεχρι να παρω 125αρι.

Lioulios
29/05/2013, 16:48
Αν είναι να την κάνεις τη μλκια , να την κάνεις made in Japan και μη φοβασαι τίποτα ...εχουν τον απέθαντο . και με μισο ποτηρι λαδι πανε .

blooddead
29/05/2013, 16:51
Αν είναι να την κάνεις τη μλκια , να την κάνεις made in Japan και μη φοβασαι τίποτα ...εχουν τον απέθαντο . και με μισο ποτηρι λαδι πανε .

αρα καλυτερα οχι μοτερ λιφαν(δεν ειναι γιαπωνεζικο)?

OldMan
29/05/2013, 17:03
στην θυβων..ναι στην θυβων...
Εκεί στην στροφή πάνω δεν έχουν μαγαζί ο Κραίωντας με τον Ηδύπωδα..?? ;)

(με κείνη την στριμμένη την Σφοίγκα στα ανταλλακτικά και τον κόμματο την Ειωκάστοι στο τηλέφωνο..)

blooddead
29/05/2013, 17:09
Εκεί στην στροφή πάνω δεν έχουν μαγαζί ο Κραίωντας με τον Ηδύπωδα..?? ;)

(με κείνη την στριμμένη την Σφοίγκα στα ανταλλακτικά και τον κόμματο την Ειωκάστοι στο τηλέφωνο..)

Nαι ειχα αγορασει κατι πεταλλα για το αλογο προχθες..

Sapadak
29/05/2013, 17:10
Μακριά απο λιφαν (ετσι απλα)
Βρες ενα μαμα 50αρι παρτο στο ονομα σου κανονικα, και μετα βελτιωσε το εσυ για να ξερεις τι σου γινεται κιολας ;)

AristidisZ
29/05/2013, 17:11
Μακριά απο λιφαν (ετσι απλα)
Βρες ενα μαμα 50αρι παρτο στο ονομα σου κανονικα, και μετα βελτιωσε το εσυ για να ξερεις τι σου γινεται κιολας ;)

+1 :beer:

Lioulios
29/05/2013, 17:16
Μακριά απο λιφαν (ετσι απλα)
Βρες ενα μαμα 50αρι παρτο στο ονομα σου κανονικα, και μετα βελτιωσε το εσυ για να ξερεις τι σου γινεται κιολας ;)
+2 :beer:

vaska
29/05/2013, 17:56
......... και τον κόμματο την Ειωκάστοι στο τηλέφωνο..)


Την θυμάσαι Live ρε μπαγάσα???

:bawl:

Toumpas
29/05/2013, 18:29
Πάρτο 50άρι και κάντου ρεκτιφιέ σε μεγαλύτερο κυβισμό - 80άρι. θα σε κρατήσει μέχρι να μπορείς να χτυπήσεις 100άρι νόμιμα.

blooddead
29/05/2013, 19:06
Μακριά απο λιφαν (ετσι απλα)
Βρες ενα μαμα 50αρι παρτο στο ονομα σου κανονικα, και μετα βελτιωσε το εσυ για να ξερεις τι σου γινεται κιολας ;)

Δεν βρισκω κανενα σε καλη κατασταση βαμενο κλπ. Ολα αβαφτα και καποια σκουριασμενα ειναι. Θα πρεπει μετα να το φτιαξω απο την αρχη τα παντα και δεν εχω ουτε χωρο ουτε χρονο. Ελεγα μηπως επρνα ενα απο αυτα τα φτιαγμενα(γιατι μου αρεσουν και σε εμφανιση) αλλα να του πω να μου βαλει το μαμα μοτερ(50αρι) και να μου δωσει και στο χερι το αλλο μοτερ και μετα αμα ειναι να δω πως θα το ανεβασω, η με κιτακι που ειπε και ενας φιλος η με το καινουργιο μοτερ. Κατι εχω διαβασει για κατι καρπυρατερ pwk29 κλπ ξερεις μηπως τι ειναι?

blooddead
29/05/2013, 19:07
Πάρτο 50άρι και κάντου ρεκτιφιέ σε μεγαλύτερο κυβισμό - 80άρι. θα σε κρατήσει μέχρι να μπορείς να χτυπήσεις 100άρι νόμιμα.

Αυτο το ρεφτικιε ειναι για τους κυλινδρους? Πως γινεται? ειναι και αυτο παρανομο?

SHOOTER045
29/05/2013, 19:11
λοιπον κοιτα
κατα το συγκοινωνιων ειναι νομιμη μια αυξηση(αλλαγη μοτερ)εως 25%
αν σε τσακωσουνδλδ με αλλαγμενο μοτερ,πρεπει να ειναι ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ
το<αλλαγμενα καπακια-αλλαζω ξαναλλαζω μοτερ>ειναι μια περιπτωση αλλα....
παιρνεις 50αρι και η το κανεις 72 η παιρνεις παλι 50αρι το μεταβιβαζεις σαν 50 πανω σου,βαζεις το λιφαν η οποιοδηποτε αλλο
εξαφανιζεις καθε στοιχειο μαρκας κυβισμου μενει μονο το χοντα,με την διαφορα ο αριθμος κινητηρα
που σε ενδεχομενο ελεγχο κοιτανε και αυτον οποτε να εχεις αποδειξη η τιμολογιο αγορας να μην ειναι φαγωμενο,αλλιως σε βλεπω μεσα
βεβαια αν εισαι κομπλε με κρανος,πινακιδα,νορμαλ εξατμιση κλπ,με χαρτια ασφαλειες και ολα δεν θα κοιταξουν το μοτερ
αν βγαινεις σαν καγκουρας εισαι ΝΟ1 για σταματημα,και σαν και εσενα εχω σταματησει απειρους
η περιπτωση ατυχηματος αν εισαι εξοπλισμενος ,με το αλλαγμενο-κρυμμενο μοτερ δεν νομιζω οτι θα σε ανησυχησει
εκτος αν ψιλιαστουν οτι ειναι υπερκυβισμενο η αλλαγμενο(αν π.χ πας με 100+)που ενα 50αρι δεν τα πιανει
δικα σου τα γενια δικα σου τα χτενια
εισαι μεσα στην τρελα και την καυλα,αλλα προσεχε τι σου λενε εδω μεσα,σιγουρα δεν θελουν το κακο σου,σε προτρεπουν να μην κανεις μαλακιες που εκαναν ολοι στο παρελθον,το μυαλο να ειναι μεσα στην γκλαβα του και οχι εξω απο αυτο,αν καποιοι εχουν δει ατυχηματα νομιζω πως 18 χρονια τωρα εχω δει πολλααααααααα περισοτερα και με 50αρια και με ποδηλατα ακομα,οποτε σωστο μηχανακι και εξοπλισμο,και φαινεται απο το μηκος που πηρε ηδη το θεμα οτι ασχολουνται πολλοι μαζι σου,μην τα κανεις σκατα λοιπον

dimzan
29/05/2013, 22:25
Μια χαρα πανε τα 50αρια μηχανακια. βγαζουν 60-70 ολοι στο λενε. Επειδη λοιπον εισαι μικρος και δεν εχεις μυαλο και σιγουρα θα κυκλοφορεις χωρις εξοπλισμο σκεψου οτι μπορει να πεσεις και σε κρασπεδο με 40 και να σκοτωθεις.

Επισης, το οτι εχεις 700€ για να παρεις μηχανακι δεν σημαινει πως καθαρισες. Θες τουλαχιστο αλλα 200-300 για εξοπλισμο (κρανος μπουφαν γαντια). ΜΗΝ παρεις κρανος με 50€ , λυπησου τα νιατα σου και την ομορφια σου αμα παθεις κατι.


Τωρα βεβαια εσυ απλα θες να γινεις καγκουρας με οτι αυτο συνεπαγεται. Βασικο χαρακτηριστικο το καγκουρικο μηχανακι (λεγε με περλε glx) , η εξατμιση τηλεβοας με πολυενισχυτη 300kw, λεπτα λαστιχα δε_σταματαει_ποτε , και φρενα δεν_υπηρχε_περιπτωση_να_σταματησει.



Το θεμα ειναι να μη χτυπησεις.


Εσυ ομως, ξερεις οτι θα κανεις βλακειες (αναγνωριζω μια μικρη ωριμοτητα εδω), αλλα πιστευεις οτι αμα πεσεις μπορει να τη γλυτωσεις το πολυ με κανα σπασιμο. Κανεις δεν ευχεται να χτυπησεις, ομως σε ενημερωνουμε ολοι εδω μεσα, και δε θες να το καταλαβεις, οτι το πεσιμο χωρις εξοπλισμο ακομα και με μικρες ταχυτητες μπορει να σημαινει απο γρατσουνια μεχρι αναπηρια.


Ακουσε κι εμας τους "φλωρους" που οδηγαμε καποιο καιρο παραπανω απο σενα, κι ασε τους μαγκες καγκουρες της παρεας σου να σου λενε "παρε το γαματο περλε glx" .



Τελος, μη νομιζεις οτι στα 16 εισαι τοσο εξυπνος που θα κοροιδεψεις το συστημα και θα κρυψεις τον κυβισμο του κινητηρα σου. Πολυ απλα το συστημα σε αφηνει να νομιζεις πως το κοροιδεψες, με τον αστυνομικο πχ να κανει τα στραβα ματια σε ενδεχομενο ελεγχο. Αν κανεις βλακεια και εισαι παρανομος θα το πληρωσουν οι δικοι σου πολυ ακριβα. Παιζει να το πληρωνουν και για χρονια και να στιγματιστει η ζωη σου επειδη εσυ εισαι ανυπομονος. Αυτοι αλλωστε βαζουν υπογραφη για να παρεις εσυ μηχανακι, αλλιως δε γινεται.

blooddead
29/05/2013, 22:45
Μια χαρα πανε τα 50αρια μηχανακια. βγαζουν 60-70 ολοι στο λενε. Επειδη λοιπον εισαι μικρος και δεν εχεις μυαλο και σιγουρα θα κυκλοφορεις χωρις εξοπλισμο σκεψου οτι μπορει να πεσεις και σε κρασπεδο με 40 και να σκοτωθεις.

Επισης, το οτι εχεις 700€ για να παρεις μηχανακι δεν σημαινει πως καθαρισες. Θες τουλαχιστο αλλα 200-300 για εξοπλισμο (κρανος μπουφαν γαντια). ΜΗΝ παρεις κρανος με 50€ , λυπησου τα νιατα σου και την ομορφια σου αμα παθεις κατι.


Τωρα βεβαια εσυ απλα θες να γινεις καγκουρας με οτι αυτο συνεπαγεται. Βασικο χαρακτηριστικο το καγκουρικο μηχανακι (λεγε με περλε glx) , η εξατμιση τηλεβοας με πολυενισχυτη 300kw, λεπτα λαστιχα δε_σταματαει_ποτε , και φρενα δεν_υπηρχε_περιπτωση_να_σταματησει.



Το θεμα ειναι να μη χτυπησεις.


Εσυ ομως, ξερεις οτι θα κανεις βλακειες (αναγνωριζω μια μικρη ωριμοτητα εδω), αλλα πιστευεις οτι αμα πεσεις μπορει να τη γλυτωσεις το πολυ με κανα σπασιμο. Κανεις δεν ευχεται να χτυπησεις, ομως σε ενημερωνουμε ολοι εδω μεσα, και δε θες να το καταλαβεις, οτι το πεσιμο χωρις εξοπλισμο ακομα και με μικρες ταχυτητες μπορει να σημαινει απο γρατσουνια μεχρι αναπηρια.


Ακουσε κι εμας τους "φλωρους" που οδηγαμε καποιο καιρο παραπανω απο σενα, κι ασε τους μαγκες καγκουρες της παρεας σου να σου λενε "παρε το γαματο περλε glx" .



Τελος, μη νομιζεις οτι στα 16 εισαι τοσο εξυπνος που θα κοροιδεψεις το συστημα και θα κρυψεις τον κυβισμο του κινητηρα σου. Πολυ απλα το συστημα σε αφηνει να νομιζεις πως το κοροιδεψες, με τον αστυνομικο πχ να κανει τα στραβα ματια σε ενδεχομενο ελεγχο. Αν κανεις βλακεια και εισαι παρανομος θα το πληρωσουν οι δικοι σου πολυ ακριβα. Παιζει να το πληρωνουν και για χρονια και να στιγματιστει η ζωη σου επειδη εσυ εισαι ανυπομονος. Αυτοι αλλωστε βαζουν υπογραφη για να παρεις εσυ μηχανακι, αλλιως δε γινεται.

ας τα παρουμε ενα ενα..δεν αρνηθηκα ποτε οτι τα 50αρια πιανουν 60-70χλμ απλα ειπα οτι δεν μου αρκουν. Δεν ειπα πουθενα οτι θα κυκλοφορω χωρις εξοπλισμο, το αντιθετο μαλιστα, εννοειται οτι θα παρω κρανος και μπουφαν. Δεν ειπα κανενα απο τα μελη "φλωρο", εκτιμω και λαμβανω υποψην καθε συμβουλη. Τελος δεν νομιζω οτι θα κοροιδεψω κανεναν αλλιως δεν θα ημουν εδω να το ψαχνω το θεμα και να ζηταω συμβουλες. :beer:

blooddead
29/05/2013, 22:56
λοιπον κοιτα
κατα το συγκοινωνιων ειναι νομιμη μια αυξηση(αλλαγη μοτερ)εως 25%
αν σε τσακωσουνδλδ με αλλαγμενο μοτερ,πρεπει να ειναι ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ
το<αλλαγμενα καπακια-αλλαζω ξαναλλαζω μοτερ>ειναι μια περιπτωση αλλα....
παιρνεις 50αρι και η το κανεις 72 η παιρνεις παλι 50αρι το μεταβιβαζεις σαν 50 πανω σου,βαζεις το λιφαν η οποιοδηποτε αλλο
εξαφανιζεις καθε στοιχειο μαρκας κυβισμου μενει μονο το χοντα,με την διαφορα ο αριθμος κινητηρα
που σε ενδεχομενο ελεγχο κοιτανε και αυτον οποτε να εχεις αποδειξη η τιμολογιο αγορας να μην ειναι φαγωμενο,αλλιως σε βλεπω μεσα
βεβαια αν εισαι κομπλε με κρανος,πινακιδα,νορμαλ εξατμιση κλπ,με χαρτια ασφαλειες και ολα δεν θα κοιταξουν το μοτερ
αν βγαινεις σαν καγκουρας εισαι ΝΟ1 για σταματημα,και σαν και εσενα εχω σταματησει απειρους
η περιπτωση ατυχηματος αν εισαι εξοπλισμενος ,με το αλλαγμενο-κρυμμενο μοτερ δεν νομιζω οτι θα σε ανησυχησει
εκτος αν ψιλιαστουν οτι ειναι υπερκυβισμενο η αλλαγμενο(αν π.χ πας με 100+)που ενα 50αρι δεν τα πιανει
δικα σου τα γενια δικα σου τα χτενια
εισαι μεσα στην τρελα και την καυλα,αλλα προσεχε τι σου λενε εδω μεσα,σιγουρα δεν θελουν το κακο σου,σε προτρεπουν να μην κανεις μαλακιες που εκαναν ολοι στο παρελθον,το μυαλο να ειναι μεσα στην γκλαβα του και οχι εξω απο αυτο,αν καποιοι εχουν δει ατυχηματα νομιζω πως 18 χρονια τωρα εχω δει πολλααααααααα περισοτερα και με 50αρια και με ποδηλατα ακομα,οποτε σωστο μηχανακι και εξοπλισμο,και φαινεται απο το μηκος που πηρε ηδη το θεμα οτι ασχολουνται πολλοι μαζι σου,μην τα κανεις σκατα λοιπον

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα τι εννοειται για τον αριθμο του κινητηρα και την αποδειξη/τιμολογιο που θα πρεπει να εχω?

SHOOTER045
29/05/2013, 23:10
πες οτι αγοραζεις το glx που σου δινει και το μοτερ λιφαν μαζι
το κανετε μεταβιβαση με το οριτζιναλ μοτερ των 50cc
βαζεις μετα το λιφαν επανω για γκαζια κλπ
αλλαζετε καπακια,τροχιζεις τα cm3 του κυλινδρου-μην διανοηθεις ομως του κινητηρα-εξωτερικα για καποιον αδαη οκ
ελα μου ομως που καποιοι σκαμπαζουν...
τους δινεις την αδεια βρισκουν αρ κινητηρα διαφορετικο,πας σουμπιτος μεσα
γι αυτο το συγκεκριμενο glx αν το αγορασεις θα ζητησεις αποδειξη του μοτερ οτι αγοραστηκε απο αυτον που στο πουλησε
η υπευθυνη δηλωση οτι μαζι με το μηχανακι σου πουλαει και ενα μοτερ λιφαν με αρ(ταδε)που τον αγορασεαπο εκειι-στοιχεια απο εκει που τον αγορασε
ον/μο και αφμ
γκεγκε?

blooddead
29/05/2013, 23:20
πες οτι αγοραζεις το glx που σου δινει και το μοτερ λιφαν μαζι
το κανετε μεταβιβαση με το οριτζιναλ μοτερ των 50cc
βαζεις μετα το λιφαν επανω για γκαζια κλπ
αλλαζετε καπακια,τροχιζεις τα cm3 του κυλινδρου-μην διανοηθεις ομως του κινητηρα-εξωτερικα για καποιον αδαη οκ
ελα μου ομως που καποιοι σκαμπαζουν...
τους δινεις την αδεια βρισκουν αρ κινητηρα διαφορετικο,πας σουμπιτος μεσα
γι αυτο το συγκεκριμενο glx αν το αγορασεις θα ζητησεις αποδειξη του μοτερ οτι αγοραστηκε απο αυτον που στο πουλησε
η υπευθυνη δηλωση οτι μαζι με το μηχανακι σου πουλαει και ενα μοτερ λιφαν με αρ(ταδε)που τον αγορασεαπο εκειι-στοιχεια απο εκει που τον αγορασε
ον/μο και αφμ
γκεγκε?


Και αμα εχω αυτην την αποδειξη/τιμολογιο δεν θα μου πουν τιποτα που με το 50αρι διπλωμα εχω το λιφαν στο μηχανακι?

dimzan
29/05/2013, 23:28
Και αμα εχω αυτην την αποδειξη/τιμολογιο δεν θα μου πουν τιποτα που με το 50αρι διπλωμα εχω το λιφαν στο μηχανακι?

με διπλωμα για 50αρι κυκλοφορεις μονο με 50αρι.

SHOOTER045
29/05/2013, 23:28
καις λιγο αμμοχαλικο η μου φαινεται?
τι ειπα παραπανω?
τους δινεις την αδεια βρισκουν αρ κινητηρα διαφορετικο,πας σουμπιτος μεσα
καταλαβες?χωρις χαρτια αγορας η υπευθυνη δηλωση-ΣΗΜΑΙΝΕΙ Κ Λ Ε Μ Μ Ε Ν Ο και πας μεσα

Και αμα εχω αυτην την αποδειξη/τιμολογιο δεν θα μου πουν τιποτα που με το 50αρι διπλωμα εχω το λιφαν στο μηχανακι? τωρα τι να σου πω τις παπαριες που λενε οι συνομηλικοι σου καθημερινα?χαλασε το αλλο μοτερ και το εβαλες προσωρινα μεχρι να φτιαχτει το οριτζιναλ-σου ειπα κατι απ τα τοσα που εχω ακουσει

SHOOTER045
29/05/2013, 23:37
παιζει ομως να σε γραψουν
α)για διπλωμα
β)για κτεο-γιατι τα μοτ/τα ανω των 49cc περνανε υποχρεωτικα κτεο και εσυ δεν θα εχεις
γ)να σου παρουν κατασχουν το μηχανακι να στειλουν την αδεια στο συγκοινωνιων για αλλαγη κινητηρα χωρις να το δηλωσεις-με αγνωστο προστμο και συνεπειες
και αυτα μονο για το μηχανακι,κρανη διπλωματα κλπ ειναι αλλη φαση α δεν εχεις
θα μου πεις<τοσα φτιαγμενα παπια κυκλοφορανε,εμενα θα πιασουν?>
και πριν καποιους μηνες πολλοι ΔΕΝ θα περνουσαν κτεο,για κοιτα σημερα?
δεν μπορεις να φανταστεις ποσα μαμουνιαρικα παπια κυκλοφορανε,αλλα για ποσο ακομα?

jimV
29/05/2013, 23:42
Αγορινα κανε οτι κατεβασει η γκλαβα σου που λενε και στα χωρια αλλα να ξερεις οτι αν εχεις κανει κατι παρατυπο μπορει να σε σταματησουν 10 φορες και να μην το παρουν πρεφα ,μπορει ομως στην 11η να την κατσεις την βαρκα και τοτε εχεις συνεπειες.Εισαι πιτσιρικας και εισαι πανω στην τρελα σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι θα οδηγεις ενα οχημα σε δρομο και καλως ή κακως υπαρχουν κανονες.
Αλλα κυβικα απο αυτα που πρεπει να οδηγας θες,μπορει και με αλλο μοτερ πανω (αντε βρες οτι δεν ειναι κλεμμενο) και ολα αυτα γτ?για 20-30 χλμ παραπανω για να βγεις εθνικη οπως λες ή μια ανηφορα (ακομα και εθνικη δεν δικαιουσαι να βγεις με 50ρι διπλωμα).Στα λεω γτ και γω στην ηλικια σου οδηγουσα χωρισ διπλωμα και κολλητων μηχανακια ξεκρανωτος και τωρα που τα σκεφτομαι λεω παλι καλα που δεν παθαμε τπτ τοτε να χαντακωσω εμενα και τους δικους μου.

blooddead
29/05/2013, 23:43
καις λιγο αμμοχαλικο η μου φαινεται?
τι ειπα παραπανω?
τους δινεις την αδεια βρισκουν αρ κινητηρα διαφορετικο,πας σουμπιτος μεσα
καταλαβες?χωρις χαρτια αγορας η υπευθυνη δηλωση-ΣΗΜΑΙΝΕΙ Κ Λ Ε Μ Μ Ε Ν Ο και πας μεσα


Αυτο το καταλαβα δεν ξερω γιατι μου το ξαναλετε εγω αλλο ρωτησα :rolleyes:


Και αμα εχω αυτην την αποδειξη/τιμολογιο δεν θα μου πουν τιποτα που με το 50αρι διπλωμα εχω το λιφαν στο μηχανακι? τωρα τι να σου πω τις παπαριες που λενε οι συνομηλικοι σου καθημερινα?χαλασε το αλλο μοτερ και το εβαλες προσωρινα μεχρι να φτιαχτει το οριτζιναλ-σου ειπα κατι απ τα τοσα που εχω ακουσει

Αρα σε περιπτωση που με σταματησουν και ψιλιαστουν οτι ειναι φτιαγμενο και κοιταξουν αρ κινητηρα τοτε απλα τους δειχνω την αποδειξη του μοτερ, λεω μια δικαιολογια και ελπιζω να μην το συνεχισουν, ετσι?

blooddead
29/05/2013, 23:46
παιζει ομως να σε γραψουν
α)για διπλωμα
β)για κτεο-γιατι τα μοτ/τα ανω των 49cc περνανε υποχρεωτικα κτεο και εσυ δεν θα εχεις
γ)να σου παρουν κατασχουν το μηχανακι να στειλουν την αδεια στο συγκοινωνιων για αλλαγη κινητηρα χωρις να το δηλωσεις-με αγνωστο προστμο και συνεπειες
και αυτα μονο για το μηχανακι,κρανη διπλωματα κλπ ειναι αλλη φαση α δεν εχεις
θα μου πεις<τοσα φτιαγμενα παπια κυκλοφορανε,εμενα θα πιασουν?>
και πριν καποιους μηνες πολλοι ΔΕΝ θα περνουσαν κτεο,για κοιτα σημερα?
δεν μπορεις να φανταστεις ποσα μαμουνιαρικα παπια κυκλοφορανε,αλλα για ποσο ακομα?

δεν μπορω να του περασω ενα κτεο μετα την μεταβιβαση με το οριτζιναλ μοτερ και να το εχω? η θα θελουν και για το αλλο μοτερ?

AUFGEBRACHT
29/05/2013, 23:48
Αρα σε περιπτωση που με σταματησουν και ψιλιαστουν οτι ειναι φτιαγμενο και κοιταξουν αρ κινητηρα τοτε απλα τους δειχνω την αποδειξη του μοτερ, λεω μια δικαιολογια και ελπιζω να μην το συνεχισουν, ετσι?

Αρχίζει και θυμίζει διαλόγους από Λάμψη του Φώσκολου -εσύ προσπέρνα το, ήσουν αγέννητος μάλλον:

- Ο Γιάγκος τα έμαθε όλα
- Τί; Γιάγκος τα έμαθε όλα;
- Ναι, Γιάγκος τα έμαθε όλα.
- Δηλαδή ο Γιάγκος τα έμαθε όλα;
- Ναι, αυτό σου λέω, ο Γιάγκος τα έμαθε όλα.
- Θέλεις να μου πεις δηλαδή πως ο Γιάγκος τα έμαθε όλα;
- Ναι, αυτό σου λέω, ο Γιάγκος τα έμαθε όλα.
- Είσαι σίγουρος πως ο Γιάγκος τα έμαθε όλα;
- Είμαι απόλυτα σίγουρος πως ο Γιάγκος τα έμαθε όλα.
- Τί θα κάνουμε... ο Γιάγκος τα έμαθε όλα...

whatever
29/05/2013, 23:52
Tα έχεις μπλέξει πάρα πολύ μέσα στο κεφάλι σου.

Οδηγείς 50άρι με το κανονικό του μοτέρ ή μοτέρ που να τηρεί τις προϋποθέσεις του διπλώματός σου και έχεις πάντα μαζί σου δίπλωμα και τα χαρτιά τόσο της μηχανής όσο και του μοτέρ σε περίπτωση που σε σταματήσουν για έλεγχο. Τότε είσαι νόμιμος.

Οδηγείς 50άρι στα χαρτιά με λιφάν 110 χωρίς χαρτιά, έστω ότι δε σου λένε κάτι για τα χαρτιά του μοτέρ, σου λένε "γιατί οδηγείς μεγαλύτερο κυβισμό;" τους λες "γιατί οι εξωγήινοι δε φοράνε καπέλακαι η ταράτσα μου χωράει 200 ομελέτες ", αν θέλει αυτός που σε ελέγχει σου κάνει απλή επίπληξη και κάνει ότι σε πιστεύει, αν δε θέλει απλά σε τρέχει και εσένα αλλά κυρίως τους γονείς σου και είσαι παράνομος.

Διαλέγεις και παίρνεις.

AUFGEBRACHT
29/05/2013, 23:53
δεν μπορω να του περασω ενα κτεο μετα την μεταβιβαση με το οριτζιναλ μοτερ και να το εχω? η θα θελουν και για το αλλο μοτερ?

Άκου τι θα κάνεις να τελειώνουμε: Θα περάσεις ΚΤΕΟ και μεταβίβαση το ορίτζιναλ μοτέρ και μετά θα βάλεις το πειραγμένο. Εδώ όμως είναι το μυστικό και η μαγκιά: Το ορίτζιναλ θα το έχεις πάντα μαζί σου σε μια τσάντα πλάτης ευρύχωρη μαζί με εργαλεία, μόλις βλέπεις κανα μπλόκο θα σταματάς, θα τους λες ότι κάτι έπαθες, θα βγάζεις το ορίτζιναλ μοτέρ, θα το βάζεις πάνω και δε θα σε παίρνει κανένας χαμπάρι!!!

whatever
29/05/2013, 23:55
Άκου τι θα κάνεις να τελειώνουμε: Θα περάσεις ΚΤΕΟ και μεταβίβαση το ορίτζιναλ μοτέρ και μετά θα βάλεις το πειραγμένο. Εδώ όμως είναι το μυστικό και η μαγκιά: Το ορίτζιναλ θα το έχεις πάντα μαζί σου σε μια τσάντα πλάτης ευρύχωρη μαζί με εργαλεία, μόλις βλέπεις κανα μπλόκο θα σταματάς, θα τους λες ότι κάτι έπαθες, θα βγάζεις το ορίτζιναλ μοτέρ, θα το βάζεις πάνω και δε θα σε παίρνει κανένας χαμπάρι!!!

Είναι τόσο εύκολο να αλλάξει μοτέρ στη μέση του δρόμου;:confused:

SHOOTER045
29/05/2013, 23:58
δεν μπορω να του περασω ενα κτεο μετα την μεταβιβαση με το οριτζιναλ μοτερ και να το εχω? η θα θελουν και για το αλλο μοτερ?

β)για κτεο-γιατι τα μοτ/τα ανω των 49cc περνανε υποχρεωτικα κτεο και εσυ δεν θα εχεις
ΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΤΕΟ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ????????????????????????????
ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΤΟ 110CC ΛΙΦΑΝ?Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΧΡΙ 25% ΕΣΥ ΑΠΟ 50 ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΒΑΖΕΙΣ 110 ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ
ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ(ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ Η ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΤΕΡ)ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????????:a21::a21::a21::a21:
με κουρασες αλλα ελπιζω να σκεφτεις στο τελος λογικα,λοιπον παρε ενα 50αρι καθαρο,νομιμο,παρε το κρανακι σου,το μπουφανακι σου,ασφαλισε το,βαλε χαιμαλια,και αν σου περισεψουν καντο 72 και τελος

AUFGEBRACHT
29/05/2013, 23:59
Είναι τόσο εύκολο να αλλάξει μοτέρ στη μέση του δρόμου;:confused:

Στη μέση όχι γιατί θα παρακωλύει την κυκλοφορία... στην άκρη εννοείται!!!

blooddead
30/05/2013, 00:00
Tα έχεις μπλέξει πάρα πολύ μέσα στο κεφάλι σου.

Οδηγείς 50άρι με το κανονικό του μοτέρ ή μοτέρ που να τηρεί τις προϋποθέσεις του διπλώματός σου και έχεις πάντα μαζί σου δίπλωμα και τα χαρτιά τόσο της μηχανής όσο και του μοτέρ σε περίπτωση που σε σταματήσουν για έλεγχο. Τότε είσαι νόμιμος.

Οδηγείς 50άρι στα χαρτιά με λιφάν 110 χωρίς χαρτιά, έστω ότι δε σου λένε κάτι για τα χαρτιά του μοτέρ, σου λένε "γιατί οδηγείς μεγαλύτερο κυβισμό;" τους λες "γιατί οι εξωγήινοι δε φοράνε καπέλακαι η ταράτσα μου χωράει 200 ομελέτες ", αν θέλει αυτός που σε ελέγχει σου κάνει απλή επίπληξη και κάνει ότι σε πιστεύει, αν δε θέλει απλά σε τρέχει και εσένα αλλά κυρίως τους γονείς σου και είσαι παράνομος.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Ναι αυτα τα ξερω ηδη, αυτο που προσπαθω να βρω τοση ωρα ηταν καποιος τροπος να μην φαινεται η αλλαγη του μοτερ. Δηλαδη ναι μεν του βαζουμε το αλλο μοτερ, αλλα αλλαζουμε τα καπακια, σβηνουμε καπως το cm του κυλινδρου, αλλα τελικα υπαρχει ακομα ο αριθμος του κινητηρα στην αδεια...:(

Αυτος ο αριθμος φαινεται ευκολα ομως? Δηλαδη αν με σταματησει η τροχαια για ελεγχο και δει οτι εχω ολα τα απαραιτητα χαρτια κλπ και δεν δει τποτα παραξενο στο μοτερ(αφου απεξω μονο το honda) θα φαινεται. Θα κατσει να ψαχνει και για αρ κινητηρα? Το κανουν σε ολους αυτο?:confused:

blooddead
30/05/2013, 00:03
Άκου τι θα κάνεις να τελειώνουμε: Θα περάσεις ΚΤΕΟ και μεταβίβαση το ορίτζιναλ μοτέρ και μετά θα βάλεις το πειραγμένο. Εδώ όμως είναι το μυστικό και η μαγκιά: Το ορίτζιναλ θα το έχεις πάντα μαζί σου σε μια τσάντα πλάτης ευρύχωρη μαζί με εργαλεία, μόλις βλέπεις κανα μπλόκο θα σταματάς, θα τους λες ότι κάτι έπαθες, θα βγάζεις το ορίτζιναλ μοτέρ, θα το βάζεις πάνω και δε θα σε παίρνει κανένας χαμπάρι!!!


:lol::lol::lol::lol::lol: εισωραιος :cool:

AUFGEBRACHT
30/05/2013, 00:09
Ναι αυτα τα ξερω ηδη, αυτο που προσπαθω να βρω τοση ωρα ηταν καποιος τροπος να μην φαινεται η αλλαγη του μοτερ. Δηλαδη ναι μεν του βαζουμε το αλλο μοτερ, αλλα αλλαζουμε τα καπακια, σβηνουμε καπως το cm του κυλινδρου, αλλα τελικα υπαρχει ακομα ο αριθμος του κινητηρα στην αδεια...:(

Τα cm εάν είναι κυβικά τα σβήνεις με μπλάνκο για μηχανές αλλά να είναι αδιάβροχο... εάν είσαι τυχερός μπορεί ο τροχαίος να φοράει γυαλιά, τον σκουντάς του πετάς ένα "ωωω, συγγνώμη ήταν τυχαίο" , πέφτουν τα γυαλιά και τα κλωτσάς μακρυά.

Υ.Γ. Ρώτα τον πρώτα αν έχει ανταλλακτικό ζευγάρι ή μην το κάνεις κοντά σε φανάρια γιατί οι Πακιστανοί πουλάνε γυαλιά μυωπίας με €3.

AUFGEBRACHT
30/05/2013, 00:12
Αυτος ο αριθμος φαινεται ευκολα ομως? Δηλαδη αν με σταματησει η τροχαια για ελεγχο και δει οτι εχω ολα τα απαραιτητα χαρτια κλπ και δεν δει τποτα παραξενο στο μοτερ(αφου απεξω μονο το honda) θα φαινεται. Θα κατσει να ψαχνει και για αρ κινητηρα?

Τράβα Ζεφύρι και γύρνα με ένα αλουμινοχαρτάκι με φούντα. Βάλτο μαζί με το δίπλωμα και σε έλεγχο βγάλτο επιδεικτικά κι ανέμελα... Εγγυημένα δε θα ψάξει για αριθμό κινητήρα.

SHOOTER045
30/05/2013, 00:15
επιμενεις ε??????
με ενα απλο πλαγιασμα προς τα δεξια λιγο κατω απο το καπακι της καμπανας,εκει που ειναι δλδ ο λεβιες ταχυτητων σου αποκαλυπτεται ο αρ κινητηρα
και ξαναλεμε αν σου κατσει τι θα πεις?
Οδηγείς 50άρι στα χαρτιά με λιφάν 110 χωρίς χαρτιά, έστω ότι δε σου λένε κάτι για τα χαρτιά του μοτέρ, σου λένε "γιατί οδηγείς μεγαλύτερο κυβισμό;" τους λες "γιατί οι εξωγήινοι δε φοράνε καπέλακαι η ταράτσα μου χωράει 200 ομελέτες ", αν θέλει αυτός που σε ελέγχει σου κάνει απλή επίπληξη και κάνει ότι σε πιστεύει, αν δε θέλει απλά σε τρέχει και εσένα αλλά κυρίως τους γονείς σου και είσαι παράνομος.

Διαλέγεις και παίρνεις.
και αν οντως δεν εχει εκεινο το μοτερ χαρτια την ΓΑΜΙΣΕΣ(με εσκασες τοση ωρα)ξεχνα ολο το μηχανακι και ετοιμασου για δικαστηρια
εν κατακλειδι αφου θελεις γκαζια,αλλα δεν εχεις διπλωμα για μεγαλυτερο,εκει που θα μπλεκεις με μοτερ,μαλακιες και πατεντες,και θα εισαι μεσα στο αγχος συνεχεια,παρε ενα μεγαλυτερο,90-100-110-125-135 ας πουμε,φορα το κρανος σου συνεχεια για να μην φαινεσαι μπεμπης,με ολα τα τσιμπραγκαλα πανω-αυτα που εχουν βαρος και αφαιρειτε εσυ και οι συνομηλικοι σου-φωτα,φλας,πινακιδα,μαμα εξατμιση,ασφαλεια βγαλε διπλωμα για πενηνταρι,και ξεκινα
σε εναν τυχαιο ελεγχο εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σε αφησουν και να την γλιτωσεις αν εχεις ΟΛΑ(ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ Ο Λ Α ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ)παρα με ενα μοτερ 60cc πανω απο την αδεια και αμφιβολου προελευσεως

SHOOTER045
30/05/2013, 00:18
Τράβα Ζεφύρι και γύρνα με ένα αλουμινοχαρτάκι με φούντα. Βάλτο μαζί με το δίπλωμα και σε έλεγχο βγάλτο επιδεικτικά κι ανέμελα... Εγγυημένα δε θα ψάξει για αριθμό κινητήρα.

με ξεντεριασες νυχτιατικα :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: που τα βρισκεις??????????????