PDA

View Full Version : Αθήνα - Κοπεγχάγη



okourkoulos
29/05/2013, 10:28
Μπήκε μια πολύ ωραία ιδέα στο μυαλό της γυναίκας μου να πάμε Κοπεγχάγη που μια φίλη της θα μας φιλοξενήσει και θα πάμε και καμιά γύρα στα πέριξ της Σκανδιναβικής χερσονήσου.
Οπότε, δράττομαι της ευκαιρίας και ομολογώ πως: "εγώ θα πάω με τη μηχανή κι εσύ με τ'αεροπλάνο με το παιδί. Αλλιώς δεν έρχομαι να χάσω τα μπάνια μου".

Έτσι και με τα πολλά, ετοιμάζομαι να οργανώσω αυτό το "μικρό" κατά τ'άλλα οδοιπορικό.
Πιο πιθανό είναι να το κάνω μόνος.

Για πείτε ιδέες, συμβουλές.
Κοινώς: ΒΟΗΘΕΙΑ, θα είναι η πρώτη μου φορά εξωτερικό!

TROOPER
29/05/2013, 10:36
τα χαρτια σου και καλο δρομο.ζεις ελλαδα. οπου και αν πας στην ευρωπη τα πραματα θα ειναι τοσο ευκολα που απλα δεν θα το πιστευεις.

:wave2:

okourkoulos
29/05/2013, 11:17
Για κναε μου μια γρήγορη στο τι χαρτιά χρειαζομαι, πλιζζζζ!

Sapadak
29/05/2013, 11:19
Για κναε μου μια γρήγορη στο τι χαρτιά χρειαζομαι, πλιζζζζ!

Διπλωμα
Αδεια μοτοσακου
Ασφαλεια
Πρασινη κάρτα
Ευρω

LOUKILOUK
29/05/2013, 11:20
Αν πάς από Ιταλία τα πράγματα είναι απλούστατα όπως τα λέει ο παραπάν...πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου, τα υπόλοιπα χαρτιά σου, πιστωτική (για τα διόδια αν πας οτοστράντα). Μην φύγεις με τελιωμένα λάστιχα...
Αν πάς διαβαλκανικός θέλει ψάξιμο παραπάνω με τους χάρτες, αλλά τίποτε φοβερό...πιθανόν και διαβατήριο.
Καλό ταξίδι:wave2:

okourkoulos
29/05/2013, 11:46
Από Ιταλία θα πάω.
Με το Ελληνικό δίπλωμα είμαι ΟΚ?
Με την άδεια?
Να κάνω μια οδική ADAC?

πυξιδας990
29/05/2013, 11:49
Από Ιταλία θα πάω.
Με το Ελληνικό δίπλωμα είμαι ΟΚ?
Με την άδεια?
Να κάνω μια οδική ADAC?
τι να την κανεις την οδικη?.....................πλακα κανω,κανε στη δικια σου ασφαλεια

πηγαινε απο βαλκανια

okourkoulos
29/05/2013, 12:43
Επειδή πρέπει να πάω λίγο γρήγορα αφού θα με περιμένει η οικογένεια, είπα να πάω με καράβι.

Sapadak
29/05/2013, 13:00
Επειδή πρέπει να πάω λίγο γρήγορα αφού θα με περιμένει η οικογένεια, είπα να πάω με καράβι.

Δε νομιζω οτι ειναι ταχυτερα με το καράβι

okourkoulos
29/05/2013, 14:59
Δε μπορεί!
Το καράβι για Βενετία κάνει μιάμιση μέρα.
Οδικώς πόσο θές? Tουλάχιστον τρεις μέρες!

Sapadak
29/05/2013, 15:13
Δε μπορεί!
Το καράβι για Βενετία κάνει μιάμιση μέρα.
Οδικώς πόσο θές? Tουλάχιστον τρεις μέρες!

Πολυ λιγότερο

Ποια ειναι η αφετηρια σου?

okourkoulos
29/05/2013, 15:41
Αθήνα

Sapadak
29/05/2013, 15:52
Αθήνα

Εσυ ξερεις καλυτερα απο εμας ποσα χλμ μπορεις/θελεις να βγαζεις την ημερα.
Απο σαλονικα με μια ΔΝ ήμασταν πράγα οποτε όλα γίνονται.

Προτιμώ δρομο παρα καράβι, συν του οτι μαζευεις εικόνες και πρεπει να ειναι και οικονομικότερο

okourkoulos
29/05/2013, 15:56
E, τότε το "γρηγορότερο" είναι σχετικό.
Και 500χλμ τη μέρα να κάνεις, θες τρεις μέρες.
Για δύο μέρες πρέπει να κάνεις 1000χλμ τη μέρα σχεδόν.
Ε, είναι λίγο πολλά, δε νομίζεις?

Sapadak
29/05/2013, 15:59
E, τότε το "γρηγορότερο" είναι σχετικό.
Και 500χλμ τη μέρα να κάνεις, θες τρεις μέρες.
Για δύο μέρες πρέπει να κάνεις 1000χλμ τη μέρα σχεδόν.
Ε, είναι λίγο πολλά, δε νομίζεις?

500 τη μέρα ειναι πολλά?
Για Αθήνα-Σαλόνικα θες μια μέρα δηλαδης? ξεκινάς το πρωι και διανυκτερευεις Σαλονική?
Δε ξερω τις αντοχες και την εμπειρια του κωλου σου :D σε ταξιδια, αλλα θεωρω οτι 800χλμ τη μέρα βγαίνουν εύκολα σχετικά, και να το πηγαίνεις διεκπεραιωτικά απλά για να φτάσεις κάπου γίνονται και παραπάνω ανα μέρα

calmen
29/05/2013, 16:04
δεν υπαρχει νοημα γι αμενα να βιαστεις..εγω θα πηγαινα απο ιταλια..μιασ και δεν εχεισ βγει ποτε δεν υπαρχει λογοσ για μενα να πασ απο βαλκανια.εγω θα εκανα 500κμ μαχ την ημερα ετσι ωστε να εχω αντοχες να δω και την πολη που κοιμαμαι τα βραδια..καλα χμ!!

okourkoulos
29/05/2013, 16:04
Αν θες να πας Αλεξανδρούπολη, δεν είναι πολλά τα 1000+.
Αν κάνεις τόσα κάθε μέρα, ε ναι είναι πολλά!
Με πιάνεις?
500χλμ ανά ημέρα είναι ΟΚ έτσι που το έχω σκεφτεί.
Και δε καταλαβαίνω πως είναι πιο φτηνά?
Πόσο έχει το εισητήριο για Βενετία?

Sapadak
29/05/2013, 16:15
Αν θες να πας Αλεξανδρούπολη, δεν είναι πολλά τα 1000+.
Αν κάνεις τόσα κάθε μέρα, ε ναι είναι πολλά!
Με πιάνεις?
500χλμ ανά ημέρα είναι ΟΚ έτσι που το έχω σκεφτεί.
Και δε καταλαβαίνω πως είναι πιο φτηνά?
Πόσο έχει το εισητήριο για Βενετία?

Οταν κοιτούσα για ταξιδι αυγουστο θελαμε 160 ευρω μηχανη και αναβατης σε αεροπορικού για ανκόνα. Για βενετια μαλλον θα ειναι ακριβότερα.
Στο ειπα και παραπανω...προτιμω το δρομο και οχι τη θαΛΛΛΛασσα για τις εικονες που μαζευεις.
Δηλαδης 1η μέρα εγώ θα έκανα Αθηνα-Nis (850-900xlm)
Δευτερη μέρα Nis-βουδαπεστη (650-700χλμ) και ηδη εισαι 'ψηλοτερα' απο τη Βενετία

Nostradamus
29/05/2013, 21:06
Δε νομιζω οτι ειναι ταχυτερα με το καράβι

+1

Mε τι μηχανη θα το κανεις??

okourkoulos
29/05/2013, 21:35
990 Adventure.
Καίει και λιγουλάκι παραπάνω.

virus
29/05/2013, 21:36
παντως με αεροπορικου στο καραβι και οδικως απο βαλκανια ειναι πολυ μικρη η διαφορα οικονομικα. 20-30 ευρω πιο ακριβο το καραβι. αμελητεα διαφορα. το θεμα ειναι οτι δεν θελει να φαει μερες στον δρομο και τουριστικα κιετς. καραβι ξεκουραση, οδικως κουραση. καραβι υπνος, οδικως εικονες.

akis_trevor
29/05/2013, 21:39
το θεμα επισης με το καραβι ειναι οτι θα πρεπει να κοιμηθει και καποιες ωρες για να ειναι σχετικα ξεκουραστος για να βγαλει αρκετα χλμ μετα...βασικα γιατι δεν πας απο βαλκανια και να γυρισεις απο ιταλια;να δεις και τα 2...

Sapadak
29/05/2013, 21:43
.βασικα γιατι δεν πας απο βαλκανια και να γυρισεις απο ιταλια;να δεις και τα 2...

+49

Κριμα να το φάει το καραβι το 990

Δωστου δρόμου αδελφε

virus
29/05/2013, 21:49
..βασικα γιατι δεν πας απο βαλκανια και να γυρισεις απο ιταλια;να δεις και τα 2...
δεν εχεις κι αδικο!!!

stamktm
29/05/2013, 23:21
Κατα την γνωμη μου αν ηθελα να παω γρηγορα θα πηγαινα με το καραβι αθηνα-βενετια 30 ωρες και μετα Μοναχο διαμονη,Βερολινο διαμονη,Ροστοκ καραβακι για Δανια και εφτασες.ΠΕΡΙΠΟΥ 1700 χιλ/τρα με αψογους και γρηγορους δρομους.Απο βαλκανια αν εχεις χρονο να επιστρεψεις με την ησυχια σου θες πιο πολυ χρονο και πιο μεγαλη διαδρομη με οτι αυτο συνεπαγεται σε διοδια, διαμονη,φαγητο,βενζινη, περισσοτερα χιλιομετρα περιπου 2800.βεβαια ολα αυτα για το 990 δεν ειναι τπτ;)οτι και αν αποφασισεις καλο δρομο να εχεις:beer:

DoctoR_k6
29/05/2013, 23:59
Για βενετια 32-33 ωρες μονο καμπινα... Το χω κανει 4 φορες. Αεροπορικο για Ανκονα οκ αλλιως Θα βλαστημισεις. Κ μετα στις 0700 που θα σαι βενετια θα χεις χλμ αρκετα μπροστα κ καλο ειναι να εχεις λιωσει στον υπνο!

okourkoulos
30/05/2013, 09:02
Όντως, μπορώ να κανω τα Βαλκάνια στο γυρισμό, αν έχω ακόμα κουράγιο και χρόνο!
Όσο για το καράβι και τον ύπνο, είναι μια πονεμένη ιστορία, αφού δυσκολεύομα στον ύπνο με άλλους όταν κάνουν θόρυβο στον ύπνο τους.
Καμπίνα δίκλινη, πανάκριβη!
Καλύτερα χύμα με sleeping-bag κι όπου βρω ησυχία τη πέφτω στο καράβι σε κανα σαλόνι.
Ούτως ή άλλως σκατά ύπνο θα κάνω.

okourkoulos
30/05/2013, 09:05
Κατα την γνωμη μου αν ηθελα να παω γρηγορα θα πηγαινα με το καραβι αθηνα-βενετια 30 ωρες και μετα Μοναχο διαμονη,Βερολινο διαμονη,Ροστοκ καραβακι για Δανια και εφτασες.ΠΕΡΙΠΟΥ 1700 χιλ/τρα με αψογους και γρηγορους δρομους.Απο βαλκανια αν εχεις χρονο να επιστρεψεις με την ησυχια σου θες πιο πολυ χρονο και πιο μεγαλη διαδρομη με οτι αυτο συνεπαγεται σε διοδια, διαμονη,φαγητο,βενζινη, περισσοτερα χιλιομετρα περιπου 2800.βεβαια ολα αυτα για το 990 δεν ειναι τπτ;)οτι και αν αποφασισεις καλο δρομο να εχεις:beer:
Έτσι τα υπολογίζω κι εγώ!

8avos
30/05/2013, 11:57
Νικολάκη,:lol: ακόμη δεν ξεκίνησε το ταξίδι και ενώ ζητάς συμβουλές για καλό,να μην σε μπερδέψουμε με το καλημέρα
αλλά είμαι υπέρ της άποψης να κινηθείς από βαλκάνια για τους εξής λόγους:

α)είναι πιο γρήγορα από το καράβι
β)λόγω εποχής θα πάθεις με την φύση
γ)τα σύνορα έως Δανία,ούτε που θα τα καταλάβεις,καθυστέρηση μηδέν εννοώ.μας έχουν χέσει με την ευρώπη να μην έχουμε ένα προτέρημα τουλάχιστον;
δ)όπως λες και συ από θέμα ύπνου στο καράβι,θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

να σε πριζώσω λίγο εδώ πήγα με τη βέσπα μου Βερολίνο από Λάρισα σε μια μέρα (http://www.vespaforumhellas.gr/index.php?/topic/8638-%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-16-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-gts250/page__st__15) ολόκληρο ΚαΤέΜι δε θα πάει;Μη τρελαθούμε...

ότι και ν΄αποφασίσεις βάλε μας φωτό,όταν με το καλό γυρίσεις :a46:

miraze
30/05/2013, 12:12
Με μία διανυκτέρευση μετά το καράβι το βγάζεις άνετα με το μηχανάκι που χεις. (ακόμα και Αγκόνα να βγείς)

2 φορές το χω κάνει..............απλά θα σε φάει η εθνική.

Πλέον στη Δανία είναι υποχρεωτικό στις εθνικές το φωσφοριζέ γιλέκο το βράδυ για τους μηχανόβιους, με μια σχετική (τουλάχιστον την τελευταία φορά) ανοχή.

Nostradamus
30/05/2013, 13:43
το θεμα επισης με το καραβι ειναι οτι θα πρεπει να κοιμηθει και καποιες ωρες για να ειναι σχετικα ξεκουραστος για να βγαλει αρκετα χλμ μετα...βασικα γιατι δεν πας απο βαλκανια και να γυρισεις απο ιταλια;να δεις και τα 2...

+600

TROOPER
31/05/2013, 09:00
αθηνα-πατρα
πατρα-ανκονα
ανκονα απο οτοστραντα ισα πανω.

χαρτια:αδεια, διπλωμα, ασφαλεια, πρασινη καρτα (για το οχημα), ταυτοτητα (νεου τυπου) η διαβατηριο, οδικη (δια παν ενδεχομενο), εισητηρια πλοιου, ευρω

απαραιτητα μαζι σου ενα σλιπινγκ μπαγκ (θα το χρειαστεις τοσο στο καραβι και γενικα καλο ειναι να παιζει).

καλο ταξιδι :wave2:

υ.γ.δεν βρισκω λογο να ταλαιπωρηθεις απο βαλκανια στην ανοδο αφου θα σε περιμενουνε. καντο στην επιστροφη.

:wave2:

okourkoulos
31/05/2013, 09:21
Γιατί Ανκόνα κι όχι Βενετία?
Η ταυτότητα νέου τύπου είναι αυτή σα πιστωτική?

Sapadak
31/05/2013, 09:39
Γιατί Ανκόνα κι όχι Βενετία?
Η ταυτότητα νέου τύπου είναι αυτή σα πιστωτική?

Με λατινικους χαρακτηρες αν ειναι σε καλυπτει

spyrakos35
31/05/2013, 09:42
Γιατί Ανκόνα κι όχι Βενετία?

προσωπικά ανκόνα γιατί κόβω φλέβες στο καράβι..... ανκόνα ίσα που την προλαβαίνω την ζημιά...... :lol:

okourkoulos
31/05/2013, 09:57
Σκέφτομαι να πάω Ηγουμενίτσα να κοιμηθώ στο κουμπάρο μου και πρωί πρωί παίρνω καράβι για Βενετία.
Έτσι, ένα βράδυ θα κοιμηθώ πάλι στο καράβι!

spyrakos35
31/05/2013, 10:03
Σκέφτομαι να πάω Ηγουμενίτσα να κοιμηθώ στο κουμπάρο μου και πρωί πρωί παίρνω καράβι για Βενετία.
Έτσι, ένα βράδυ θα κοιμηθώ πάλι στο καράβι!


α. στάνταρ η διαδρομή από ανκόνα μέχρι λίγο μετά το μιλάνο δεν λέει κάτι (εφόσον πας από οτοστράντα)
β. αν οι ώρες στο καράβι είναι σαν να πηγαίνεις πάτρα - ανκόνα (είναι? δεν ξέρω)
γ. εφόσον η διαφορά στο κόστος είναι σαφώς υπέρ του ηγουμενίτσα - βενετία (vs οδικώς ανκόνα - βενετία)

αν ισχύουν τα παραπάνω, κάντο έτσι

TROOPER
31/05/2013, 10:25
+1000 σε σπυρακο και σαπαδακ (περι ταυτοτηας)

emix24
31/05/2013, 13:07
Ειχα παει το 2009 Κοπενγχαγη. Το σιγουρο ειναι οτι δεν βγαινει μονοκοματα η διαδρομη, εκτος αν θες να ταξιδευεις και μερα-νυχτα.
Με ταυτοτητα νεου τυπου πας ανετα παντου στην Ευρωπη.
Ισως να το ξερεις, αλλα στην Δανια εχουν κρατησει το νομισμα τους, αλλα δεχονται και ευρω.

Καλα να περασεις.

atom_smasher
02/06/2013, 19:05
δεν "δεχόμαστε" (σικ) πουθενά ευρώ. Μόνο ντόπιες κορώνες. Για το φωσφοριζέ γιλέκο δεν έχω ίδεα αν είναι υποχρεωτικό παρότι βλέπω αρκετούς να το χρησιμοποιούν, αλλά και ακόμα περισσότερους να μην το χρησιμοποιούν. Για καμιά πληροφορία άλλη εντός Κοπενχάγης αν θες μου λες

Vstrommer71
02/06/2013, 19:11
Nαι οντως,κι εδω Στοκχολμη δεν δεχονται ευρω για πληρωμες απλα καποια κεντρικα ΑΤΜ τραπεζων δινουν και ευρω στο μηχανημα.
Δεν ειναι τιποτα το τραγικο,ή αλλαζεις ευρω σε κορωνες ή πληρωνεις με καρτα και ουτε γατα ουτε ζημια

yianyian
05/06/2013, 22:50
Πάντως αν υπολογίζεις να ξεκουραστείς στο καράβι ξανασκέψου το.
Όσο για το κόστος υπολόγισε κάνα 50ρι να φύγει εντός καραβιού χωρίς να το καταλάβεις....καφές, φαγητό, κάτι να περάσει η ώρα, σου φεύγουν λίγο λίγο..

endopandou
06/06/2013, 07:48
Πας Ηγουμενίτσα, διανυκτερεύεις και μετά συνεχίζεις οδικώς όπως σου είπαν τα παιδιά. :wave2:

Sapadak
06/06/2013, 07:58
Όντως, μπορώ να κανω τα Βαλκάνια στο γυρισμό, αν έχω ακόμα κουράγιο και χρόνο!
Όσο για το καράβι και τον ύπνο, είναι μια πονεμένη ιστορία, αφού δυσκολεύομα στον ύπνο με άλλους όταν κάνουν θόρυβο στον ύπνο τους.
Καμπίνα δίκλινη, πανάκριβη!
Καλύτερα χύμα με sleeping-bag κι όπου βρω ησυχία τη πέφτω στο καράβι σε κανα σαλόνι.
Ούτως ή άλλως σκατά ύπνο θα κάνω.

Μαρεσει που ενω ζορίζεσαι στον υπνο θες να πας με καράβι ενω ξερεις οτι θα κάνεις σκατά ύπνο :lol:

okourkoulos
07/06/2013, 09:17
Δεν έχετε κι άδικο, απλά θα γλυτώσω χρόνο ρε παιδιά.
Από Ηγουμενίτσα σε μια μέρα είμαι Βενετία με καράβι.
Παίζει πολύ σημασία ο χρόνος.
Οδικώς είναι 1500χλμ και θέλω τρεις μέρες και σίγουρα παραπάνω κούραση.

Sapadak
07/06/2013, 09:26
Δεν έχετε κι άδικο, απλά θα γλυτώσω χρόνο ρε παιδιά.
Από Ηγουμενίτσα σε μια μέρα είμαι Βενετία με καράβι.
Παίζει πολύ σημασία ο χρόνος.
Οδικώς είναι 900χλμ και θέλω δύο μέρες, άντε μιάμιση και σίγουρα παραπάνω κούραση.

900 χλμ απο που έως που ειναι?

Σου ανεβασα πριν προτασεις..τις ειδες καθόλου?


Δηλαδης 1η μέρα εγώ θα έκανα Αθηνα-Nis (850-900xlm)
Δευτερη μέρα Nis-βουδαπεστη (650-700χλμ) και ηδη εισαι 'ψηλοτερα' απο τη Βενετία

Εναλακτικά πας απο NIS-Gratz (800χλμ) και παλι εισαι 400 χλμ ποιο ψηλα απο βενετία.

Οπως τα μετράω ετσι κερδίζεις μια μέρα σε σχέση με το καραβι και βενετία

okourkoulos
07/06/2013, 11:46
Επειδή θα είμαι μέρες στο δρόμο, δε θέλω να κάνω πάνω από +- 500χλμ τη μέρα.
Αν το ζορισω πάντως, βγαίνει.
Οικονομικά, είναι καλύτερα?

Vstrommer71
07/06/2013, 12:02
Επειδή θα είμαι μέρες στο δρόμο, δε θέλω να κάνω πάνω από +- 500χλμ τη μέρα.
Αν το ζορισω πάντως, βγαίνει.
Οικονομικά, είναι καλύτερα?
Eντελει μην αγχωνεσαι για το ΠΩΣ θα πας,γιατι ΠΑΝΤΑ εχει σημασια το ταξιδι απο μονο του κι οχι το μεσον και ο τροπος!:beer:

okourkoulos
07/06/2013, 12:15
Το ViaMichelin μου βγάζει μερικούς δρόμους, αλλά είναι πάνω από 2500χλμ από Ηγουμενίτσα αν επιλέξω καθαρά οδικώς.
Αυτό σημαίνει πως χρειάζομαι 5 ημέρες αν δεν έχω έμπνευση για παραπάνω χλμ ανά ημέρα.
Δε πρέπει, όμως να προγραμματίσω διαμονές σε συγκεκριμένα μέρη για να κλείσω και διανυκτέρευση?

Μάλλον θα πρέπει να μη κοιτάω στο ViaMichelin, μου φαίνεται!

taisteal
07/06/2013, 12:28
Μαλλον πρεπει να μην το κουραζεις τοσο πολυ.φορτω κ δρομο

Nostradamus
07/06/2013, 12:49
Μαλλον πρεπει να μην το κουραζεις τοσο πολυ.φορτω κ δρομο

+1

Κακως το ψάχνεις παραπάνω εδω μέσα (αναφέρομαι στο πως..οταν το αποφασίσεις, το να ρωτησεις για αλλες πληροφοριες, διαμονη διατροφη κτλ ειναι νέο κεφάλαιο). Στην τελική εσύ ξέρεις τι μπορείς και τι έχεις διάθεση (εμπνευση οπως ειπες πριν) να κάνεις. Αλλος θεωρεί οτι τα 500 km/day με το 990 είναι λίγα, άλλος μπορεί να τα βρίσκει πολλά. Εχεις ακούσει και τις 2 απόψεις αλλα στην τελική εσύ θα το κάνεις οπότε εσυ ξέρεις.

Sapadak
07/06/2013, 13:58
Το ViaMichelin μου βγάζει μερικούς δρόμους, αλλά είναι πάνω από 2500χλμ από Ηγουμενίτσα αν επιλέξω καθαρά οδικώς.
Αυτό σημαίνει πως χρειάζομαι 5 ημέρες αν δεν έχω έμπνευση για παραπάνω χλμ ανά ημέρα.
Δε πρέπει, όμως να προγραμματίσω διαμονές σε συγκεκριμένα μέρη για να κλείσω και διανυκτέρευση?

Μάλλον θα πρέπει να μη κοιτάω στο ViaMichelin, μου φαίνεται!

Γιατί κοιτάς απο ηγουμενίτσα τα χλμ?
Απο Αθήνα δε ξεκινάς?
Τη 1η μέρα που εισαι ξεκουραστος μπορείς να βγάλεις χλμ, τις επόμενες βγάζε λιγότερα οπως ειπες...αν το πας και διεκπαιρεωτικά (αυτοκινητοδρομους) θα βγαινουν πολυ πολυ ευκολοτερα

Sapadak
07/06/2013, 13:59
Οικονομικά, είναι καλύτερα?

Μαθε τιμές για καράβι τη περίοδο που θες, αν και πιστευω οτι οικονομικά ναι ειναι φθηνότερο το οδικό