PDA

View Full Version : Θεμα με ΕΛΤΑ και δεμα εξωτερικου.



Σελίδες : 1 [2]

Jimito
12/02/2017, 18:49
Να δώσω κάποιες πληροφορίες "εκ'των έσω" ,προσπαθώντας να βοηθήσω κάποιους αναμένοντες


Σήμερα παρέδωσα δέμα ,που είχε "αγοραστεί' την ίδια ημερομηνία από Κίνα.
Υπήρξε πολύ σοβαρό θέμα με φορτία που είχαν φύγει από Κίνα για Ευρώπη τον Δεκέμβρη ,κ τα οποία δρομολογήθηκαν μέσω Ολλανδίας (συχνό Κινέζικο τρίκ λόγω Σένγκεν).
Αυτά τα φορτία ,είχαν κολλήσει κάπου στην Ολλανδία ,ή ακριβέστερα ,είχαν εξαφανιστεί από το σύστημα για πάνω από ένα μήνα.
Εμφανίστηκαν πρόσφατα ,ήρθαν μαζεμένα (με ότι σημαίνει αυτό στον φόρτο εργασίας τελωνείου) κ σταδιακά παραδίδονται στα κατα τόπους καταστήματα κ κατόπιν στους παραλήπτες τους


Δεν παίζει αυτό με τίποτα.
Οχι επειδή το λέω εγώ ,αλλά λόγω συστήματος.
Από την στιγμή που το δέμα μπεί στο σύστημα των κεντρικών αποθηκών του ΕΛΤΑ ,χρειάζονται 1-3 μέρες να φτάσει στο κατάστημα περιοχής παραλήπτη ,κι άλλες 1-2 μέρες να φτάσει στην διεύθυνσή του (τι ίδιο ,είτε ειδοποιητήριο παραλαβής)

Επίσης ,μ'ένα τηλεφώνημα ,δίνοντας το tracking nr ,παίρνεις άμεση ενημέρωση ,για το "τι κ πως κ που".
Αν το έχουν τα ΕΛΤΑ...
...γιατί...
Το οτι το βλέπεις Ελλάδα ,δεν σημαίνει ότι το έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ.
Από 1/1 περνάνε τελωνείο τα πάντα ολα (εκτός Σένγκεν) ,και υπάρχουν καθυστερήσεις στην τελωνειακή ταξινόμηση ,άρα κ προώθησή τους στα ΕΛΤΑ.

Bonus Tip > έχουν ειδοποιηθεί για οφειλή ποσού εκτελωνισμού ,παραλήπτες ,με αντικείμενα αξίας από 50 $ κ πάνω.


Για να έχεις tracking nr ,σημαίνει ότι το δέμα σου είναι συστημένο(registered).

Mάθε λοιπόν ότι ,τα συστημένα εξ'Αγγλίας ,τα εξυπερετεί-παραδίδει η ACS.
(αυτήν έχουν επιλέξει ως συνεργάτη τους -για τα registered- τα Αγγλικά Ταχυδρομεία)
Οπότε ,αν θες να το ψάξεις ,ψάξ'το στην ACS.

Bonus Tip > Eχουν γίνει πολλές μπάφες ,κ καθημερινά παρελαύνουν απο τα ΕΛΤΑ αγανακτισμένοι ΜΗ παραλήπτες ,που ψάχνουν το συστημένο τους από Αγγλία.
Οπου κ ενημερώνονται ότι το ψάχνουν σε λάθος μέρος.

Bonus Tip.1 Οτιδήποτε αποστέλεται απο χώρα Σενγκεν πρός Ελλάδα ,πρέπει να έχει φτάσει στα χέρια του παραλήπτη σε 5-7 μέρες MAX.
Αν δεν ...ψάξτε το εγκαίρως ,κ πρίν πάρει τον δρόμο της επιστροφής.

Φίλε μου με αυτό το δέμα μπορείς να μου δώσεις κάποια βοήθεια??RS813166323CN

jliordos
12/02/2017, 21:34
Φίλε μου με αυτό το δέμα μπορείς να μου δώσεις κάποια βοήθεια??RS813166323CN

το δεμα σου εφυγε απο κινα 9/12/2016
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-12-2016 18:32 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-12-2016 14:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

el-Gatto
12/02/2017, 21:42
Φίλε μου με αυτό το δέμα μπορείς να μου δώσεις κάποια βοήθεια??RS813166323CN

Μπορείς πολύ εύκολα να το δείς κ μόνος σου από τον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE% B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Κάνεις αντιγραφή το tr-nr ,επικόλληση στο κενό πλαίσιο ,πατάς αναζήτηση ,κ βλέπεις οτι το δέμα σου ,είναι απο αυτά που έφυγαν από Κίνα τον Δεκέμβρη ,κ από κεί κ πέρα δεν φαίνονται να έφτασαν πουθενά.
Εξαφανίστηκαν κάπου στο δρόμο.(πιθανά στην Ολλανδία ,όπως ανέφερα ήδη)

378642

Jimito
12/02/2017, 22:58
Μπορείς πολύ εύκολα να το δείς κ μόνος σου από τον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE% B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Κάνεις αντιγραφή το tr-nr ,επικόλληση στο κενό πλαίσιο ,πατάς αναζήτηση ,κ βλέπεις οτι το δέμα σου ,είναι απο αυτά που έφυγαν από Κίνα τον Δεκέμβρη ,κ από κεί κ πέρα δεν φαίνονται να έφτασαν πουθενά.
Εξαφανίστηκαν κάπου στο δρόμο.(πιθανά στην Ολλανδία ,όπως ανέφερα ήδη)

378642

Εκεί ήθελα να καταλήξω φίλε μου..απο κει και πέρα με βάση την εμπειρία σου αν γνωρίζεις τι μπορεί να έχει γίνει...πιστεύεις ότι απλά θα καθυστερήσει ή έχει γίνει αέρας??χαχαχα γιατί έχουν περάσει 70 ημέρες από την αγορά!! Ευχαριστώ

el-Gatto
12/02/2017, 23:05
Εκεί ήθελα να καταλήξω φίλε μου..απο κει και πέρα με βάση την εμπειρία σου αν γνωρίζεις τι μπορεί να έχει γίνει...πιστεύεις ότι απλά θα καθυστερήσει ή έχει γίνει αέρας??χαχαχα γιατί έχουν περάσει 70 ημέρες από την αγορά!! Ευχαριστώ
Τι να σου πω....τίποτα δεν είναι σίγουρο...η συγκεκριμένη κατάσταση δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση...πολλά έχουν εμφανιστεί κ παραδοθεί κανονικά...πολλά επίσης είναι ακόμα εξαφανισμένα.

Jimito
13/02/2017, 21:08
Τι να σου πω....τίποτα δεν είναι σίγουρο...η συγκεκριμένη κατάσταση δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση...πολλά έχουν εμφανιστεί κ παραδοθεί κανονικά...πολλά επίσης είναι ακόμα εξαφανισμένα.

Αυτα που ήταν εξαφανισμένα δηλαδή πως ξαναεμφανίστηκαν στο σύστημα??
Εννοω μέσα από την δουλειά σου εάν γνωρίζεις!!προσπαθώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το αν θα παραλάβω ποτέ ή έχει χαθεί

el-Gatto
13/02/2017, 21:48
Αυτα που ήταν εξαφανισμένα δηλαδή πως ξαναεμφανίστηκαν στο σύστημα??
Εννοω μέσα από την δουλειά σου εάν γνωρίζεις!!προσπαθώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το αν θα παραλάβω ποτέ ή έχει χαθεί

Οπως βλέπεις κ στην αναζήτηση που έβαλα παραπάν ,φαίνονται οτι έφυγαν απο Κίνα ,κ μετά δεν φαίνονται να έφτασαν πουθενά.
Αυτό σημαίνει ότι κάπου είναι παρκαρισμένα (σε λάθος προορισμό προφανώς) ,αλλά δεν έχει ανοιχτεί το φορτίο ,ώστε να καταχωρηθούν στο σύστημα ,κ να φανούν οτι έφτασαν κάπου.
Αυτά που ήρθαν τελικά ,είναι αυτά που ξαφνικά ,μετά απο 1-1μιση μήνα ,καταχωρήθηκαν αφιχθέντα στην Ολλανδία ,κι εμφανίστηκαν στο σύστημα.
Μετά από 7-10 μέρες ,είχαν έρθει Ελλάδα κ παραδόθηκαν.
Τώρα ,γι'αυτά που "δεν υπάρχουν" πουθενά ,κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν κ πότε θα ανακαλυφθούν.

sek
14/02/2017, 01:36
Το δικό μου δέμα εξαφανίστηκε από το tracking όταν πέρασε η πιθανή ημερομηνία παραλαβής που ήταν μέχρι 9/01, μέχρι τότε ήταν in transit.. Την άλλη μέρα πήρα στα ΕΛΤΑ κ είπαν ότι έχει φύγει αλλά δεν έχει φτάσει Ελλάδα. Περίμενα άλλες 20 μέρες κ μετά άνοιξα request για refund στο ebay, μου απάντησαν να περιμένω λίγο - 4 μέρες - κι αν δεν πάρω απάντηση από τον πωλητή θα με αποζημιώσουν. Παρεμπιττόντως, ο πωλητής - είχε reputation 99,5 - λίγες μέρες μετά την αγορά μου έβγαλε όλα τα προϊόντα του από την σελίδα κ δεν απάντησε σε προσωπικό μήνυμα μέσα από την πλατφόρμα. Δύο μέρες μετά την απάντηση του ebay το δέμα μπήκε στην Ελλάδα και το παρέλαβα την επομένη μετά από συνολικά 72 μέρες. Αυτά..
Καλές αγορές.

Jimito
14/02/2017, 14:48
Το δικό μου δέμα εξαφανίστηκε από το tracking όταν πέρασε η πιθανή ημερομηνία παραλαβής που ήταν μέχρι 9/01, μέχρι τότε ήταν in transit.. Την άλλη μέρα πήρα στα ΕΛΤΑ κ είπαν ότι έχει φύγει αλλά δεν έχει φτάσει Ελλάδα. Περίμενα άλλες 20 μέρες κ μετά άνοιξα request για refund στο ebay, μου απάντησαν να περιμένω λίγο - 4 μέρες - κι αν δεν πάρω απάντηση από τον πωλητή θα με αποζημιώσουν. Παρεμπιττόντως, ο πωλητής - είχε reputation 99,5 - λίγες μέρες μετά την αγορά μου έβγαλε όλα τα προϊόντα του από την σελίδα κ δεν απάντησε σε προσωπικό μήνυμα μέσα από την πλατφόρμα. Δύο μέρες μετά την απάντηση του ebay το δέμα μπήκε στην Ελλάδα και το παρέλαβα την επομένη μετά από συνολικά 72 μέρες. Αυτά..
Καλές αγορές.

Εύχομαι sek να έχω την ίδια κατάληξη με εσένα..εγβ βρίσκομαι στις 67 ημέρες από την αποστολή του από κίνα..μόνο με θαύμα θα έρθει!!

andreaspetr
15/02/2017, 00:18
25 Νοεμβριου 2016 παραγγειλα μια θηκη κινητου.
24 Ιανουαριου 2017 δηλωσα πως δεν ηρθε
26 Ιανουαριου ο πωλητης μου εστειλε μυνημα οτι τον ενημερωσαν στις 6 Δεκεμβριου 2016
οτι "χαθηκε" στο τελωνειο και εστειλε αμεσως αλλο που τελικα ηρθε σημερα.
μερικα αλλα που ειχα παραγγειλει απο αλλον πωλητη την ιδια ημερα δεν ηρθαν ποτε αλλα μου
εκαναν refund αμεσα.
ολοι ειχαν σαν δικαιολογια τις γιορτες κλπ.
πριν απο γιορτες θα το σκεφτω πολυ να ξαναπαραγγειλω νομιζω...

nickald
15/02/2017, 08:15
Γενικα πριν τα χριστουγεννα και τελος Ιανουαριου με αρχες Φεβρουαριου είναι να αποφευγεις παραγγελιες από Κινα.

SHOOTER045
15/02/2017, 08:30
25 Νοεμβριου 2016 παραγγειλα μια θηκη κινητου.
24 Ιανουαριου 2017 δηλωσα πως δεν ηρθε
26 Ιανουαριου ο πωλητης μου εστειλε μυνημα οτι τον ενημερωσαν στις 6 Δεκεμβριου 2016
οτι "χαθηκε" στο τελωνειο και εστειλε αμεσως αλλο που τελικα ηρθε σημερα.
μερικα αλλα που ειχα παραγγειλει απο αλλον πωλητη την ιδια ημερα δεν ηρθαν ποτε αλλα μου
εκαναν refund αμεσα.
ολοι ειχαν σαν δικαιολογια τις γιορτες κλπ.
πριν απο γιορτες θα το σκεφτω πολυ να ξαναπαραγγειλω νομιζω...

Πριν δυο τρία χρόνια.
Δέμα απο Αμερική ,φτανει κανονικά στην ωρα του στην Αθήνα το επιβεβαίωνε ο αρ αποστολής κτλπ.
Περίμενα εκτελωνισμο απο εκεί και να μου το φέρουν τα ΕΛΤΑ.
Μετα απο κάποιες μέρες ηταν ακόμα εκεί.
Η δικαιολογία οτι είχαν απεργία,κάτι τέτοιο.
Μετα απο ακόμα λίγες μέρες ακόμα εκεί.
Επικοινωνία με τον πωλητή.
Μου απαντάει οτι θα το ψάξει και αυτός.
Εδώ να σημειωσω οτι το αντικείμενο ηταν αξίας.
Μου απαντάει ο.πωλητής - περιμενε λίγες μέρες και αν δεν φανεί επικοινώνησε παλι με τα ΕΛΤΑ, και πες μου τι έγινε-
Το έκανα
Ως δια μαγείας το δέμα μου <χάθηκε>δηλαδή εκεί που φαινόταν στα εισερχόμενα εξωτερικού/Αμερικής και ηταν προς έλεγχο και αποστολή,χάθηκε!!!
(Μάλλον κάποιοι υπάλληλοι έχουν μακρύ χέρι, δεν εξηγείται αλλιώς)
Τους ξανά παίρνω τηλ και ο υπάλληλος μονο που δεν με έβρισε
- και τι θες να κάνω εγώ, και δεν φταιω,έγινε τώρα τι το ψαχνεις -
-Τα λεφτά μού?
-τι να σου πω τώρα, κάνε οτι κατάλαβαινεις /και τέτοια χαζα.
Του ζητάω στοιχεία του λέω για αγωγή και μου απαντάει κάνε οτι θες.
Ευτυχώς είχα κανει screen save τα μηνύματα κλπ που φαινόταν οτι το δέμα μου έφτασε Ελλάδα και ηταν προς διεκπεραίωση.
Μιλάω με τον αμερικάνο.
Μου ζητάει οτι μηνύματα,mail ,έχω.
Του τα Στέλνω
Μου στέλνει το ίδιο αντικείμενο ο αμερικάνος, χωρίς να το ξαναπληρωσω,μαζί με ενα δωράκι, με έγγραφο που μου ζητούσε συγνώμη για την ταλαιπωρία, και όλα αυτα με COURIER,χωρίς να πληρωσω τίποτα.
Μετα απο μήνες μου ήρθε μύνημα απο τον αμερικανό που είχε καταθέσει αγωγή κατα των ΕΛΤΑ, του τελωνείου κτλπ.
Στην τελική δεν ξέρω τι έγινε.
Αν τους πήρε τα σωβρακα( που καλά θα έκανε) δεν με νοιάζει

Jimito
16/02/2017, 19:47
Εύχομαι sek να έχω την ίδια κατάληξη με εσένα..εγβ βρίσκομαι στις 67 ημέρες από την αποστολή του από κίνα..μόνο με θαύμα θα έρθει!!

Παιδιά είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι το δέμα μου σήμερα το πρωί έφτασε ελευθέριος βενιζέλος και μέχρι τρίτη το πολύ θα έχω παραλάβει.
05 Δεκ 16 αγορά από Κίνα
09 Δεκ 16 αναχώρηση από Κίνα
16 Φεβ 17 άφιξη στην Ελλάδα
Τέλος καλό όλα καλά γιά μένα..

RaGe_Raptor
16/02/2017, 20:18
Να δώσω κάποιες πληροφορίες "εκ'των έσω" ,προσπαθώντας να βοηθήσω κάποιους αναμένοντες



Για να έχεις tracking nr ,σημαίνει ότι το δέμα σου είναι συστημένο(registered).

Mάθε λοιπόν ότι ,τα συστημένα εξ'Αγγλίας ,τα εξυπερετεί-παραδίδει η ACS.
(αυτήν έχουν επιλέξει ως συνεργάτη τους -για τα registered- τα Αγγλικά Ταχυδρομεία)
Οπότε ,αν θες να το ψάξεις ,ψάξ'το στην ACS.

Bonus Tip > Eχουν γίνει πολλές μπάφες ,κ καθημερινά παρελαύνουν απο τα ΕΛΤΑ αγανακτισμένοι ΜΗ παραλήπτες ,που ψάχνουν το συστημένο τους από Αγγλία.
Οπου κ ενημερώνονται ότι το ψάχνουν σε λάθος μέρος.

Bonus Tip.1 Οτιδήποτε αποστέλεται απο χώρα Σενγκεν πρός Ελλάδα ,πρέπει να έχει φτάσει στα χέρια του παραλήπτη σε 5-7 μέρες MAX.
Αν δεν ...ψάξτε το εγκαίρως ,κ πρίν πάρει τον δρόμο της επιστροφής.


Δευτέρα μου ξαναέστειλε ο Άγγλος. Σήμερα επικοινώνησα με acs. Είναι δικό τους δέμα,βρίσκεται Γερμανία και θα το έχω ως τα μέσα της επόμενης εβδομάδας.

Σ'ευχαριστώ και πάλι! Γάτος είσαι :D :beer:

kostas777
17/02/2017, 13:15
Παιδιά είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι το δέμα μου σήμερα το πρωί έφτασε ελευθέριος βενιζέλος και μέχρι τρίτη το πολύ θα έχω παραλάβει.
05 Δεκ 16 αγορά από Κίνα
09 Δεκ 16 αναχώρηση από Κίνα
16 Φεβ 17 άφιξη στην Ελλάδα
Τέλος καλό όλα καλά γιά μένα..

Εγώ παρέλαβα ήδη, οπότε τα δέματά σας βρίσκονται σε καλά χέρια (καβούκια σαλιγκαριώνε) και έρχονται, μην ανησυχείτε.

devil's animal
24/02/2017, 07:41
παρελαβα και εγω...μετα απο 72 ημερες οπου ειχε παραγγελθει...:rolleyes:

zannisvel
24/02/2017, 08:32
Και εμένα μου γράφει "ειδοποίηση" άρα λογικά θα έχουν αφήσει χαρτάκι στο γραμματοκιβωτιο. Κάτι λιγότερο από 2 μήνες εμένα.

SHOOTER045
24/02/2017, 08:34
παρελαβα και εγω...μετα απο 72 ημερες οπου ειχε παραγγελθει...:rolleyes:

Κολυμπώντας ήρθε :confused:

devil's animal
24/02/2017, 08:57
Κολυμπώντας ήρθε :confused:

μην το γελας, η εξωτερικη συσκευασια (χαρτοκουτο) ηταν ενα ματσο χαλια αλλα στεγνη...μεσα τα χαρτινα κουτακια που ειχαν τις λαμπες ηταν βρεγμενα ολα και κολλημενα μεταξυ τους λες και ειχαν πεσει καπου μεσα σε νερο ή αλλο υγρο και ειχαν κρατησει υγρασια...
ευτυχως οι λαμπες δουλευαν ολες και τον πληρωσα...αλλιως δεν θα τον πληρωνα καθολου...

Thankar
27/02/2017, 10:31
Καλημερα , θα ηθελα να με βοηθεσετε σε μια απορια , θελω να στειλω ενα δεμα στον Καναδα με ΕΛΤΑ , για να μου δωσουν tracking number πρεπει να το στειλω συστημενο ή ετσι και αλλιως στα δεματα σου δινουν tracking number?? Ευχαριστω.

daz
27/02/2017, 15:50
Τα δέματα παίρνουν τρακιν. Τα γραμματα δεν παίρνουν εκτός και αν είναι συστημένα!

jliordos
27/02/2017, 15:57
Καλημερα , θα ηθελα να με βοηθεσετε σε μια απορια , θελω να στειλω ενα δεμα στον Καναδα με ΕΛΤΑ , για να μου δωσουν tracking number πρεπει να το στειλω συστημενο ή ετσι και αλλιως στα δεματα σου δινουν tracking number?? Ευχαριστω.
όταν είναι κάτω από δυο κιλά μπορείς να το στείλεις και συστημένο ,αν ξεπερνάει τότε υποχρεωτικά πάει μόνο σαν δέμα και γύρω στα δύο κιλά αν θυμάμαι καλά θα σου κοστίσει περίπου στα 30 ευρώ

Thankar
27/02/2017, 22:34
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά

Ζεύκας
28/02/2017, 08:59
δέμα από Κίνα 2 μήνες τώρα δεν το έλαβα ποτέ. πήρα τα λεφτά μου πίσω όμως.

δέμα από Αγγλία έχει φύγει από τις 8 Φλεβάρη μάλλον θα πέρασε πρώτα να κυνηγήσει γαζέλες στην Αιθιοπία.

Γενικά κάτι συμβαίνει αυτό το χειμώνα

teogtp
28/02/2017, 11:50
Πόσο καιρό κάνει το PayPal να ολοκληρώσει ένα claim;

BLiTzER
28/02/2017, 11:59
"If a claim is filed, the seller is asked to respond within 10 days. If the seller doesn’t respond, the claim will automatically close in the buyer’s favor, and a full refund will be issued. If the seller does respond, PayPal will work to evaluate the information provided and determine the outcome of the claim. This process usually takes about 30 days, but more complex cases could take longer than 30 days."

https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/brc/disputes-claims-chargebacks-and-bank-reversals

teogtp
28/02/2017, 12:01
Μάλιστα. .....μπλεξαμε με τον μ@λάκα τον Κινέζο.

BLiTzER
28/02/2017, 12:06
Κλαις το €1.95 σου; :p

teogtp
28/02/2017, 12:20
Τα 109€ μου περιμένω ......
Παραγγειλα ένα φόνι αρχές Δεκεμβρίου και δεν έφτασε ποτέ.
Το τρακ εδειχνε ότι ήταν Ελλάδα στον Βενιζέλο και δεν άλλαζε στάτους.
Τελικά μετά απο αρκετό ψάξιμο τα ΕΛΤΑ μου απάντησαν ότι το δέμα δεν έγινε δεκτό από αυτούς λόγο καταστροφής της συσκευασίας και το επέστρεψαν.
Ο Κινέζος κάνει τον εαυτό του και μου λέει να κάνω υπομονή και ότι θα έρθει το δέμα!

veloujr
28/02/2017, 14:52
παιδια και γω το ιδιο θεμα εχω...εχω παραγγειλει κατι powerbang απο το banggood απο 11 γεναρη αλλα ακομα περιμενω...το tracking number μου λεει οτι 22/1 "Arrived at Sort Facility TAIWAN TAOYUAN INTERNATIONAL AIRPORT----TAIWAN - CHINA"...κανεις καμια ιδεα?

vaska
28/02/2017, 17:33
δέμα από Κίνα 2 μήνες τώρα δεν το έλαβα ποτέ. πήρα τα λεφτά μου πίσω όμως.

δέμα από Αγγλία έχει φύγει από τις 8 Φλεβάρη μάλλον θα πέρασε πρώτα να κυνηγήσει γαζέλες στην Αιθιοπία.

Γενικά κάτι συμβαίνει αυτό το χειμώναΣε αντίθεση με δικό μου δέμα και μια μικρή επιβάρυνση στην αρχική τιμή των αποστολικών κατά 5 λίρες, ήρθε την επόμενη εργάσιμη. :eek:

Μία πΧιότητα την έπαθα

Ζεύκας
28/02/2017, 19:12
Σε αντίθεση με δικό μου δέμα και μια μικρή επιβάρυνση στην αρχική τιμή των αποστολικών κατά 5 λίρες, ήρθε την επόμενη εργάσιμη. :eek:

Μία πΧιότητα την έπαθα

ναι σίγουρα. σε άλλη παραγγελία 200 ευρώ με 8 ευρώ μεταφορικά ήρθαν την επόμενη μέρα από Αγγλία με dhl.

devil's animal
28/02/2017, 20:08
πλεον με τις μεταφορικες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτέ για το πότε θα ερθει...αν ερθει με τελωνειο και αλλα πολλα...
ειδικα με τις αποστολες απο Κινα...μπορει το δεμα να περασει απο ολο τον κοσμο μεχρι να ερθει...
και μπορει να ειναι σε διπλανη χωρα (συμφωνα με το tracking number) και να παει σε πιο μακρινη χωρα πριν ερθει...

συνεργαζονται ολοι με ολους και γινονται απιστευτες αλλαξ0κωλιες με τα δεματα..:facepalm:

την πατησα Σεπτεμβρη με δεμα 450€...και ειχα ψιλοσαλταρει που δεν ερχοταν...και εψαξα να βρω με ποια συνεργαζοταν η εταιρεια που ειχε σαν αρχικη μεταφορικη και δεν μπορουσα....:cry: μετα απο πολυ ψαξιμο στο νετ και στα φορουμ τελικα ξεκινησα να πιανω μια μια τις μεταφορικες εδω και τελικα ηταν σε τοπικο καταστημα acs και δεν το εφερναν γιατι λεει δεν ειχε πανω τηλ...(και η διευθυνση τους ηταν αγνωστη...:moutza: )...το δεμα απο Αμερικη...ααα...ειχα πληρωσει και τελωνεια στο ebay απο πριν για να ειμαι σιγουρος...

bros400pgm
18/03/2017, 08:54
:lol::lol::lol::lol::lol:


40τεμ Χ 1μ General Wire Protection Black PET Nylon Braided Cable Sleeve

4μιση μηνες in transit
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

teogtp
18/03/2017, 08:57
:lol::lol::lol::lol::lol:


40τεμ Χ 1μ General Wire Protection Black PET Nylon Braided Cable Sleeve

4μιση μηνες in transit
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν με το καλό σου το φέρουν δώσε κάτι τις παραπάνω στον ντελιβερα. .....τόσο περπάτημα έριξε. ...

Ζεύκας
18/03/2017, 20:16
δεύτερο claim στο ebay το τελευταίο καιρό

το πρώτο ήταν για δέμα από Κίνα, ΟΚ πες λογικό.
το δεύτερο από Αγγλία, σημ: η αποστολη έγινε μεσω royal mail international economy,
δλδ το πακετο πρεπει να ειναι στο βαθος κανενός φορτηγού στην Εσθονία

άλλο δέμα από Ιρλανδία σε 4 μέρες σπίτι μ. τι να πω

gasto
20/03/2017, 12:22
Σημερα μου ρθε δεμα απο απο κινα το οποιο αγορασα αρχες Οκτωβρη και για το οποιο ο κινεζος μου χε στειλει αλλο και ειχα παραλαβει το Νοεμβρη περιπου.

mankam
05/05/2017, 12:52
Προσοχή κάτι έχει αλλάξει στα πακετά που έρχονται απο έξω κυρίως κίνα.
Φακελος μικρός με κοννεκτοράκια αξίας 5.90 δολλαρια με τα μεταφορικά με tracking number είχε τέλη τελωνείου 3 ευρω
Stabilizater αξιας 30 ευρω επισης με tracking number απο κινα 3 ευρω τέλωνειο.
Για το παράλογο του θέματος ρώτησα την υπάλληλο γιατι το φακελάκι αξίας 5.90 έχει τελωνείο μου απάντησε οτι πλέον όλα περνάνε τελωνείο, το θεωρώ αδύνατο βεβαια αλλα κατι έχει αλλάξει στα ΕΛΤΑ τελευταια, πρίν 10 μερες παρέλαβα επίσης δεματάκια απο κίνα με tracking number χωρις να πληρωσω.
Το νου σας για εκπλήξεις.

BLiTzER
05/05/2017, 12:54
Δεν περνάνε όλα τελωνείο, αλλά όσα περνούν, χρεώνονται με 3€ ως ελάχιστο τέλος, αν πρόκειται για πράγματα μικρής αξίας. Δεν άλλαξε "τελευταία" αυτό, έχει λίγα χρόνια.

mankam
05/05/2017, 13:24
Δεν περνάνε όλα τελωνείο, αλλά όσα περνούν, χρεώνονται με 3€ ως ελάχιστο τέλος, αν πρόκειται για πράγματα μικρής αξίας. Δεν άλλαξε "τελευταία" αυτό, έχει λίγα χρόνια.

Κράτα επιφυλάξεις,2 στα 2 πακετα χρεωση απο 3 ευρω? , παραλαμβάνω καθε εβδομάδα πράγματα απο εξω εδω και χρόνια και τελωνειο σε αυτά τα ποσά δεν έχει ξανατύχει.

BLiTzER
05/05/2017, 13:26
Μέσα στη βδομάδα παρέλαβα 7 πακέτα. Περιμένω άλλα 19. Όλα από Κίνα. Σε κανένα δεν έχω πληρώσει τίποτα. Αλλά στο παρελθόν μου'χει τύχει. Γιατί είναι και λίγο "τυχερό". Απλά ήσουν άτυχος. Οι έλεγχοι είναι πιο αυστηροί εδώ και χρόνια πάντως.

AristidisZ
05/05/2017, 13:35
Ρε σεις τι σκατά κάνετε, λαθρεμπόριο ;

freco
05/05/2017, 13:45
Ρε σεις τι σκατά κάνετε, λαθρεμπόριο ;

:lol:


Μέσα στη βδομάδα παρέλαβα 7 πακέτα. Περιμένω άλλα 19. Όλα από Κίνα. Σε κανένα δεν έχω πληρώσει τίποτα. Αλλά στο παρελθόν μου'χει τύχει. Γιατί είναι και λίγο "τυχερό". Απλά ήσουν άτυχος. Οι έλεγχοι είναι πιο αυστηροί εδώ και χρόνια πάντως.

Συναρμολογούμενο είναι το Yamapa και το παίρνεις σε κομμάτια? :lol::lol::lol::lol:

BLiTzER
05/05/2017, 13:47
Αγοράζω μικρομαλακιούλες συνήθως, αλλά συγκεκριμένα αυτή την περίοδο αγόρασα πολλές, διαφορετικές βάσεις για τη GoPro, γιατί οι γνήσιες είναι απλησίαστες.

mankam
05/05/2017, 13:49
Μέσα στη βδομάδα παρέλαβα 7 πακέτα. Περιμένω άλλα 19. Όλα από Κίνα. Σε κανένα δεν έχω πληρώσει τίποτα. Αλλά στο παρελθόν μου'χει τύχει. Γιατί είναι και λίγο "τυχερό". Απλά ήσουν άτυχος. Οι έλεγχοι είναι πιο αυστηροί εδώ και χρόνια πάντως.

Βύσμα:whistle::lol:

motorpsycho
03/06/2017, 16:59
στο τελωνείο γίνεται δειγματοληπτικός έλεγχος. είναι κάποια που δεν τα ανοίγουν ώστε να δουν αν και κατα πόσο πρέπει να μπουν τέλη. σε αυτά μπαίνει τέλος 3 ευρώ.