PDA

View Full Version : Την έκανα...



AristidisZ
31/05/2013, 19:56
τη μαλακία
κουρασμένος και αφηρημένος, ξεκίνησε με την ABUS (http://www.extremeps.gr/Abus-Granit-extreme-69) επάνω
ευτυχώς ήταν κατηφόρα και πήγα τσουλώντας, οπότε στο πρώτο κρακ σταμάτησα

291805

για "καλή μου τύχη" το κομμάτι που έφυγε έμεινε μονοκόματο, και δεν έσπασε σε περίεργη γωνία (το δοκίμασα πάνω στο σημείο)

291806

uhu ;
καμία ιδεά ;
:wave2:

teogtp
31/05/2013, 20:14
Βρες μια κολλα 2 συστατικων και εισαι ενταξει.

AristidisZ
31/05/2013, 20:17
εποξειδική ε ;
ty :)

zephyr1
31/05/2013, 20:25
Οταν τσουλαει το μηχανακι ,πατα και ελαχιστα το μπροστινο να δεις μην εχεις κανα προβλημα στο δισκο.

dmf
31/05/2013, 20:26
Άμα θέλεις να γίνει καλή δουλειά, θέλει ραφή abs από μέσα και γίνεται όσο δυνατό ήταν πριν. Κόστος κανά 15άρι.
Το κομμάτι που σου έφυγε εσένα βέβαια δεν κρατάει κάτι (εμένα είχε σπάσει εκεί που μπαίνει η βίδα), οπότε και
η κόλλα 2 συστατικά θα κάνει δουλεια, απλά πρέπει να βάλεις μπάλωμα πλαστικού από μέσα, αλλιώς δεν θα κρατήσει..

AristidisZ
31/05/2013, 20:35
Οταν τσουλαει το μηχανακι ,πατα και ελαχιστα το μπροστινο να δεις μην εχεις κανα προβλημα στο δισκο.

όχι, το τσέκαρα, ευτυχώς σταμάτησα αμέσως με το "κρακ", και δε βρήκε καν στο καλάμι



Άμα θέλεις να γίνει καλή δουλειά, θέλει ραφή abs από μέσα και γίνεται όσο δυνατό ήταν πριν. Κόστος κανά 15άρι.
Το κομμάτι που σου έφυγε εσένα βέβαια δεν κρατάει κάτι (εμένα είχε σπάσει εκεί που μπαίνει η βίδα), οπότε και
η κόλλα 2 συστατικά θα κάνει δουλεια, απλά πρέπει να βάλεις μπάλωμα πλαστικού από μέσα, αλλιώς δεν θα κρατήσει..

ραφή abs ;
για βοήθα βρε αδερφέ

dmf
31/05/2013, 20:56
Να βοηθήσω, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ πολύ, γιατί την είχα πάει στο συνεργείο και εκείνοι το στείλανε σε δικό τους άνθρωπο να το κολλήσει. Εγώ είχα πληρώσει 20€, αλλά ήταν πολύ χειρότερο το σπάσιμο. Μπορείς αν θες να μάθεις όνομα και διεύθυνση. Πάρε στο atsmoto (http://www.atsmoto.gr) και πες ότι είσαι πελάτης και σου έτυχε αυτή η ατυχία, και ρώτα για κανά καλό μάστορα. Θα σου πούνε, είναι καλά παιδιά.

mikes
31/05/2013, 21:59
αφου εχεις ενα ολοκληρο κομματι που εφαρμοζει σωστα, ακου τι θα κανεις:
την κυριακη θα πας μοναστηρακι!
οπως θα βγεις απο το μετρο, και κατηφορισεις το πεζοδρομο προς τη διασταυρωση με το δρομο που ειναι τα ανταλλακτικαδικα μοτο, στη γωνια εκεινη ακριβως θα ειναι ενας μπαρμπας που πουλαει κατι κολλες σε μικρα μπουκαλακια! (μιλαμε παιζει να ειναι η καλυτερη και πιο δυνατη κολλα που εχω ποτε χρησιμοποιησει..) 2-2,5 ευρω το ενα τις εχει, τσιμπας δυο, γυρνας σπιτι, κολλας το πλαστικο, (ειναι στιγμης η κολλα) και εισαι ετοιμος να φυγεις βολτα....

SHOOTER045
31/05/2013, 22:12
επειδη σε εκεινοβτο σημειο με κοντρα αερα κλπ,λεω να βγαλεις ολο το φτερο αν γινεται να βαλεις την κολλα που θες,και απο μεσα το περνας ενα γαζι με κολητηρι(χωρις καλαι εννοειται)για περισοτερη ενισχυση μπορεις να λιωσεις και τριχα απο ηλεκτρικο καλωδιο(το οικιακο ας πουμε απο οτιδηποτε παλια ηλ συσκευη)μπορει να σπασει οπουδηποτε αλλου,οχι ομως εκει,ο δισκος σου ειναι σιγουρα οκ?

AristidisZ
31/05/2013, 23:31
αφου εχεις ενα ολοκληρο κομματι που εφαρμοζει σωστα, ακου τι θα κανεις:
την κυριακη θα πας μοναστηρακι!
οπως θα βγεις απο το μετρο, και κατηφορισεις το πεζοδρομο προς τη διασταυρωση με το δρομο που ειναι τα ανταλλακτικαδικα μοτο, στη γωνια εκεινη ακριβως θα ειναι ενας μπαρμπας που πουλαει κατι κολλες σε μικρα μπουκαλακια! (μιλαμε παιζει να ειναι η καλυτερη και πιο δυνατη κολλα που εχω ποτε χρησιμοποιησει..) 2-2,5 ευρω το ενα τις εχει, τσιμπας δυο, γυρνας σπιτι, κολλας το πλαστικο, (ειναι στιγμης η κολλα) και εισαι ετοιμος να φυγεις βολτα....

λοιπόν αυτή πρέπει να είναι μία με υποκίτρινο χρώμα, σε συσκευασία με μπλε ταμπέλα και κόκκινο στόμιο που λες
την πουλάνε και στη λαϊκή στη γειτονιά μου, θυμάμαι ότι ήταν τούρμπο, αφού αν σου έπεφτε στα χέρια έκανε κάνα 15μερο να φύγει
αυτό ήταν το πρώτο πράμα που μου ρθε στο μυαλό, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως παίζει κάτιο πιο εξειδικευμένο


επειδη σε εκεινοβτο σημειο με κοντρα αερα κλπ,λεω να βγαλεις ολο το φτερο αν γινεται να βαλεις την κολλα που θες,και απο μεσα το περνας ενα γαζι με κολητηρι(χωρις καλαι εννοειται)για περισοτερη ενισχυση μπορεις να λιωσεις και τριχα απο ηλεκτρικο καλωδιο(το οικιακο ας πουμε απο οτιδηποτε παλια ηλ συσκευη)μπορει να σπασει οπουδηποτε αλλου,οχι ομως εκει,ο δισκος σου ειναι σιγουρα οκ?

ο δίσκος μια χαρά είναι
για τα υπόλοιπα που λες, μάλλον δεν με παρακολουθείς καθόλου στο φόρουμ ε ; :tooth:

AristidisZ
01/06/2013, 10:57
αφου εχεις ενα ολοκληρο κομματι που εφαρμοζει σωστα, ακου τι θα κανεις:
την κυριακη θα πας μοναστηρακι!
οπως θα βγεις απο το μετρο, και κατηφορισεις το πεζοδρομο προς τη διασταυρωση με το δρομο που ειναι τα ανταλλακτικαδικα μοτο, στη γωνια εκεινη ακριβως θα ειναι ενας μπαρμπας που πουλαει κατι κολλες σε μικρα μπουκαλακια! (μιλαμε παιζει να ειναι η καλυτερη και πιο δυνατη κολλα που εχω ποτε χρησιμοποιησει..) 2-2,5 ευρω το ενα τις εχει, τσιμπας δυο, γυρνας σπιτι, κολλας το πλαστικο, (ειναι στιγμης η κολλα) και εισαι ετοιμος να φυγεις βολτα....

Αυτή εδώ είναι ;

291840

toyar
01/06/2013, 11:15
κυανοακρυλικες λεγονται αυτες οι κολλες και τις εχουν ολα τα χρωματοπωλεια
μαλλον θα κανει δουλεια στο κομματι που εσπασε

teogtp
01/06/2013, 11:16
Κανε μια αναζητηση προοιοντος στο παρακατω λινκ.
Τα χρησιμοποιω αρκετο καιρο τα προοιοντα της και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
http://www.loctite-instantadhesives.com/index.php?FOLDERID=31178

TROOPER
01/06/2013, 14:23
μλκ μονο μην πας σε εκεινον τον @ιδα στον κεραμεικο (δεν ξερω αν εχει φυγει απο κει) που σας ελεγα προχτες!! :lol::lol:

AristidisZ
01/06/2013, 15:03
και επειδή ενός κακού μύρια έπονται, την πήγα για πλύσιμο, και ιδού...


291850

291851

προφανώς για να καθαρίσει το γράσο από την αλυσίδα, κάτι (χημικό) έριξε, και ιδού τα αποτελέσματα...
ενώ πάω τα μηχανάκια πολλά χρόνια εκεί, πρώτη φορά μου τη κάνει...

τι κάνουμε τώρα ;;; :cry:

TROOPER
01/06/2013, 15:12
......

τι κάνουμε τώρα ;;; :cry:

οτι δεν το βλεπουμε.

παρ' ολα αυτα πας απο το πλυντηριο και βαζεις ενα κωλοχερο (μπαε και βγαλεις καμια ακρη που δεν το πιστευω).

εννοειται οτι δεν ξαναπας εκει και ενημερωνεις κι εμας ποιο ειναι το πλυντηριο αυτο για να το ξερουμε.

AristidisZ
01/06/2013, 15:16
το κωλόχερο το έβαλα ρε συ, το θέμα είναι ότι τώρα πάει το πουλάκι ; :(

Antonisss
01/06/2013, 15:32
Μα καλά έκανε τέτοια "ζημιά" στο ψαλίδι και το πλαστικό της αλυσίδας ούτε που του άφησε σημάδι?

sapila racing
01/06/2013, 15:43
Μα καλά έκανε τέτοια "ζημιά" στο ψαλίδι και το πλαστικό της αλυσίδας ούτε που του άφησε σημάδι?

Ετσι κάνει το φτηνιάρικο swaz η και καλό καθαριστικό που μένει παραπάνω από οσο πρέπει,
Τα ψαλίδια της Honda εχουν ενα όμορφο και περίεργο φινίρισμα και ειναι και βερνικωμένα.
Τωρα παει γ@&%θηκε δυστυχώς.

Antonisss
01/06/2013, 15:46
Τι να πω ρε γμτ, εγώ που χρησιμοποιώ χρόνια White Spirit για αυτές τις δουλειές, ποτέ δεν ξέβαψε τπτ, ούτε αλουμίνιο, ούτε πλαστικό... Τι μπορεί να χρησιμοποίησε το πλυντήριο ώστε να κάνει έτσι το ψαλίδι δεν μπορώ να φανταστώ...

sapila racing
01/06/2013, 15:55
Τι να πω ρε γμτ, εγώ που χρησιμοποιώ χρόνια White Spirit για αυτές τις δουλειές, ποτέ δεν ξέβαψε τπτ, ούτε αλουμίνιο, ούτε πλαστικό... Τι μπορεί να χρησιμοποίησε το πλυντήριο ώστε να κάνει έτσι το ψαλίδι δεν μπορώ να φανταστώ...

swaz του κιλού, το έχω ξαναδεί.

Το έχω ξαναδεί και σε Hornet φίλου που επλυνε το μηχανακι του στο γκαραζ μου με πολύ καλό καθαριστικό αλλά δεν με άκουσε και το αφησε 15 λεπτά αντί για 5 κι εκανε κατι σημάδια στο ψαλίδι. Οχι ετσι που έγινε του Aristidisz βέβαια.
Oταν πχ λέει 5 λεπτά πρέπει να είσαι γρήγορος να κανεις όλο το μηχανακι ωστε να ξεκινησεις ξέπλυμα το πρώτο σημείο που ψέκασες στα 5 λεπτά.
Αμα είναι χάλια δεν πρέπει να επιμένεις στο ψέκσμα και να κοιτας λεπτομέρειες γιατί δεν προλαβαίνεις. Σε αυτη την περίπτωση θέλει μετα με το χέρι και σφουγγάρι ή 2ο χέρι ψέκασμα εκεί που δεν καθάρισε.
Αυτα με καλό προιον, πχ Sonax, Facom.

Tα βενζινάδικά αραιώνουν το φτηνό swaz, σε οτι αναλογία τους πετύχει και αντε βγάλε άκρη μετα.

zannisvel
01/06/2013, 15:59
Την εχω πατησει και 'γω ετσι. Ειχα πατησει σε φρεσκοβαμενη γραμμη στο δρομο και μου εκανε kitrino το πισω ψαλιδι. το καθαριστικο που χρεισιμοποιησα μου εκανε χειροτερη ζημια μιας και το ψαλιδι μου ηταν μαυρο. Το εβγαλα απ'τη μηχανη και το πηγα για αμμοβολη και powder coating. κοστος περιπου 50 dollars. Aν δε το εβγαζα μονος μου ουτε ξερω ποσα θα 'θελαν βεβαια. το θεμα ειναι δε ξερω πως λεγεται το powder coating στα ελληνικα. ειναι μια μεθοδος βαφης που μαγνητιζει το μεταλο και η μπογια εχοντας αντιθετο φορτιο μαγνητιζεται και καθεται μονιμα πολυ καλυτερα.

Ειχα κανει και τις ζαντες και μου ειχε βγει νομιζω $150.
Θα βρω photo και θα την ανεβασω.

Takata Dome
01/06/2013, 16:04
Την εχω πατησει και 'γω ετσι. Ειχα πατησει σε φρεσκοβαμενη γραμμη στο δρομο και μου εκανε kitrino το πισω ψαλιδι. το καθαριστικο που χρεισιμοποιησα μου εκανε χειροτερη ζημια μιας και το ψαλιδι μου ηταν μαυρο. Το εβγαλα απ'τη μηχανη και το πηγα για αμμοβολη και powder coating. κοστος περιπου 50 dollars. Aν δε το εβγαζα μονος μου ουτε ξερω ποσα θα 'θελαν βεβαια. το θεμα ειναι δε ξερω πως λεγεται το powder coating στα ελληνικα. ειναι μια μεθοδος βαφης που μαγνητιζει το μεταλο και η μπογια εχοντας αντιθετο φορτιο μαγνητιζεται και καθεται μονιμα πολυ καλυτερα.

To Powder Coating είναι η ηλεκτροστατική βαφή

zannisvel
01/06/2013, 16:05
To Powder Coating είναι η ηλεκτροστατική βαφή

ευχαριστω!! το google translator με προδωσε.

zannisvel
01/06/2013, 16:10
να και η photo δεν φαινεται καν οτι ειναι ξαναβαμενο.

http://i236.photobucket.com/albums/ff96/zannisvel/DSC00101.jpg

mikes
01/06/2013, 17:03
Αυτή εδώ είναι ;

291840

291862

AristidisZ
01/06/2013, 17:11
παρόμοια μου φαίνεται :P

εμένα γράφει CYANOACRYLATE

mikes
01/06/2013, 17:47
παρόμοια μου φαίνεται :P

εμένα γράφει CYANOACRYLATE και η δικη μου ετσι γραφει!

AristidisZ
01/06/2013, 17:54
και η δικη μου ετσι γραφει!

thanks :)

hornettrela
01/06/2013, 17:58
OXI ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ... τι γκαντεμια ειναι αυτη που επεσε πανω σου. για το μπροστα μπορεις να ρωτησεις σε αυτον. http://www.car.gr/parts/view/1979256/ μπορει να στο φτιαξει. Αν θες για ηλεκτροστατικη για το ψαλιδι στειλε pm να σου δωσω τηλ. φιλου που κανει μονο αυτη την δουλεια. θα σου κανει και ΠΟΛΥ καλη τιμη.

AristidisZ
13/07/2013, 12:26
τελικά έκανα τοπική βαφή, το αποτέλεσμα της οποίας με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, βέβαια δεν έχω τολμήσει να την πλύνω ακόμη...
παρά ταύτα το χρώμα πέτυχε πολύ καλά, καθώς αφού δε βάφτηκε όλο το ψαλίδι, δεν είδα κάποια ασυνέχεια στο χρώμα

295480

dmf
13/07/2013, 12:34
Μια χαρά είναι, μην ασχολείσαι άλλο. Έτσι κι αλλιώς για χρήση το έχεις, όχι για βιτρίνα..
Την αλυσίδα όμως την έχεις σε μαύρο χάλι. Και στο πλάι την λαδώνουμε για να μην σκουριάσει.

AristidisZ
13/07/2013, 12:38
Μια χαρά είναι, μην ασχολείσαι άλλο. Έτσι κι αλλιώς για χρήση το έχεις, όχι για βιτρίνα..
Την αλυσίδα όμως την έχεις σε μαύρο χάλι. Και στο πλάι την λαδώνουμε για να μην σκουριάσει.

την είδα και εγώ και έκατσα και την λάδωσα μετά... :blush:

pipe_smoker
13/07/2013, 12:38
Δεν το είχα πάρει γραμμή το θρεντ.




τι κάνουμε τώρα ;;; :cry:

"Τώρα" κάνουμε αυτό που έκανες.
Άλλη φορά ακούμε τον pipe όταν μας μιλάει:p



τελικά έκανα τοπική βαφή, το αποτέλεσμα της οποίας με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, βέβαια δεν έχω τολμήσει να την πλύνω ακόμη...
παρά ταύτα το χρώμα πέτυχε πολύ καλά, καθώς αφού δε βάφτηκε όλο το ψαλίδι, δεν είδα κάποια ασυνέχεια στο χρώμα


Μια χαρά είναι όντως.
Αλλά τσίμπα και το :a021: απο τον κύριο απ'απάνου περί αλυσίδας για να μάθεις άλλη φορά:lol:

AristidisZ
13/07/2013, 12:41
Δεν το είχα πάρει γραμμή το θρεντ.




"Τώρα" κάνουμε αυτό που έκανες.
Άλλη φορά ακούμε τον pipe όταν μας μιλάει:p




Μια χαρά είναι όντως.
Αλλά τσίμπα και το :a021: απο τον κύριο απ'απάνου περί αλυσίδας για να μάθεις άλλη φορά:lol:

είχες ρίξει σεντόνι εδώ και δε το πήρα γραμμή ; :bawl:

δε κοίταγα εκεί γιατί με έπιανε η ψυχή μου :p

pipe_smoker
13/07/2013, 12:58
είχες ρίξει σεντόνι εδώ και δε το πήρα γραμμή ; :bawl:


Είχα ρίξει σεντόνι σε πμ;)

AristidisZ
13/07/2013, 13:01
Είχα ρίξει σεντόνι σε πμ;)

oυ γαρ έρχεται Παναγιώτη... ;)