PDA

View Full Version : Προβλημα με Ιννοβα



Fotis12
01/06/2013, 08:53
Καλημερα παιδια!..Εχω ενα μεταχειρο Honda Innova(καρμπ),και πριν απο λιγο καιρο αρχισε να χτυπαει το οχημα-μαλον μπιελα- και ειπα να του κανω μια εγχειρηση!Το προβλημα ειναι οτι μολις το ανοιξα αντικρισα ενα στροφαλο χιλιοχτυπιμενο..Στο πιστονι ολα οκ!..Οριστε και μερικες φωτο..
291833
291834
Βλεποντας τις φωτογραφιες αυτα τα χτυπηματα πιστευτε οτι ειναι απο θραυσματα(δηλαδη να εγινε οτι εγινε, να αλλαξε ενα πιστονι και να μου το πασαρε για <<παρθενο>> ή ειναι απο κακη χρηση των μαστορων,π.χ να το εβαλαν σε τορνο κτλ)?
Να διευκρινισω οτι το παπι εχει 46.000χμ...Εγω εχω κανει τα 13.000, και τα υπολοιπα ο προηγουμενος κατοχος...Περιμενω απαντησεις!

vaska
01/06/2013, 09:44
Τα κοπανήματα στον στρόφαλο είναι πιθανότατα από λεβέντες μαστόρους. Το μηχανάκι έχει ξαναλλάξει σίγουρα τουλάχιστον μπιέλα και ο χασάπης που ζύγισε τον στρόφαλο δεν χρησιμοποίησε μπρούτζινο (χάλκινο) σφυρί που ενδείκνυται για την συγκεκριμένη χρήση. Κοινώς του γ@μησε την μάνα.

Fotis12
01/06/2013, 09:49
..Και μερικες φωτο απο τον κυλινδρο...
291836
291837
291838
Επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια,επειδη αν δειτε ειναι λιγο φαγομενος μονοπατα,χρειαζεται ρεκτιφιε?

Fotis12
01/06/2013, 09:54
Τα κοπανήματα στον στρόφαλο είναι πιθανότατα από λεβέντες μαστόρους. Το μηχανάκι έχει ξαναλλάξει σίγουρα τουλάχιστον μπιέλα και ο χασάπης που ζύγισε τον στρόφαλο δεν χρησιμοποίησε μπρούτζινο (χάλκινο) σφυρί που ενδείκνυται για την συγκεκριμένη χρήση. Κοινώς του γ@μησε την μάνα.

Φιλε σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Δηλαδη δεν παιζει να ειναι απο τυχον θρασματα?..Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν εχει ανοιχτει και σε ποιον ανοιχτηκε γτ οπως προανεφερα το πηρα μεταχειρο..Αν μπορεις δως μου και μια απαντηση για τον κυλινδρο..σε υπερευχαριστω!

sapila racing
01/06/2013, 10:56
Φιλε σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Δηλαδη δεν παιζει να ειναι απο τυχον θρασματα?..Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν εχει ανοιχτει και σε ποιον ανοιχτηκε γτ οπως προανεφερα το πηρα μεταχειρο..Αν μπορεις δως μου και μια απαντηση για τον κυλινδρο..σε υπερευχαριστω!

Τι θράυσματα? :confused:
Αυτό έχει ανοιχτεί και μαλιστα απο σκιτζή μάστορα οπως σου ειπε και ο vaska.
Για τον κύλινδρο διάγνωση δεν γίνεται με φωτό, θα τον πας για μέτρημα. Το γυάλισμα το θέλει σίγουρα όμως και πιθανότατα και ρεκτιφιέ.

notakos600
01/06/2013, 11:27
Έχουν κι ένα θεματάκι τα innova στον συγκεκριμένο τομέα...
Βρες καλό μάστορα να στο φτιάξει.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντως σφάχτηκε έτσι από τον προηγούμενο.

Fotis12
03/06/2013, 14:36
Μια ακομη απορια...1)επειδη τα ρουλεμαν στροφαλου ειναι για πεταμα θελω να ρωτησω αν γινετε να βγουν αν τα ζεστανω με φλογοβολο..και μια κομη απορια ειναι οτι, πως να βγουν αφου απο τη μια πλευρα ειναι το γραναζι για την καδενα και απο την αλλη μια εγγοπη για να εφαρμοζει το γραναζη απ την καμπανα..Δειτε τις φωτο και θα καλαβετε...291970
291971