PDA

View Full Version : Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα



Takata Dome
01/06/2013, 15:31
Κάποιες απορίες μου

1)Ας πούμε οτι θέλουμε να επαναφέρουμε κάποιες σκουριασμένες βίδες.Τι είναι προτιμότερο,κάδμιο,επιψευδαργύρωση,ανοδίωση;
2)Γενικά οι ανοξείδωτες βίδες είναι χαμηλότερης σκληρότητας απο τις κανονικές,οπότε τις αποφεύγουμε όπου δέχονται καταπονήσεις,σωστά;
3)Στα παξιμάδια,υπάρχουν τα απλά,τα ασφαλείας (flanged) και βλέπω και κάποια που τα λένε nyloc.Αν αφήσουμε τα απλά απ'έξω,γενικά προτιμούμε flanged ή nyloc?
4)Γιατί λέμε οτι αν κατα τη βαφή δεν είχαν καλυφθεί τα σπειρώματα,μετά θέλουν καθάρισμα με κολαούζο; Πόσο απαραίτητο είναι και γιατί το κάνουμε;

OldMan
03/06/2013, 12:18
1) Αγοραζουμε καινούριες
2) Εξαρτάται από την συναρμογή
(η μεγαλύτερη σκληρότητα δεν έιναι πάντα επιθυμητή..)
3) Τα nyloc είναι φθηνή έκδοση έκδοση "αυτασφαλιζόμενων" παξιμαδιών.. Τα flange έχουν "ενσωματωμένη" ροδέλα για μεγαλύτερη επιφάνεια πίεσης..
4) Για να μην "μασήσουν" τα αντίστοιχα σπειρώματα..

Bowleno
03/06/2013, 14:53
Αντώνη, το κακομαθαίνεις το παιδί.....:p

Takata Dome
03/06/2013, 15:11
Κάποιο thread που να εξηγεί πως καθαρίζουμε σπειρώματα έχουμε;

sapila racing
03/06/2013, 15:21
Κάποιο thread που να εξηγεί πως καθαρίζουμε σπειρώματα έχουμε;

Mε κολαούζο.

Lioulios
03/06/2013, 15:38
Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...

sapila racing
03/06/2013, 15:51
Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...

Υπάρχουν διαφορων τύπων κολαούζα.
Το κολαούζο που θα χρησιμοποιηθεί για καθάρισμα, είναι το ίδιο που συμπεριλαμβάνεται σε ενα καλό κιτ, για το τελευταίο πέρασμα μετα απο το κολαούζο που 'κόβει' σπείρωμα, ωστε να καθαριστεί απο μικρές ανωμαλίες.
Ετσι χρησιμοποιώντας το για να καθαρίσουμε πχ ενα σπείρωμα που βάφτηκε καταλάθος, δεν θα καταλήξουμε με σπείρωμα για μεγαλύτερης διαμέτρου βίδα.

Τετοια κολαούζα φαίνονται εδω
http://www.summitracing.com/parts/sum-900200

geez996
03/06/2013, 15:56
Όταν χρησημοποιούμε κολαούζο ,χρειαζόμαστε μετά μεγαλύτερο νούμερο βίδας .Μπορούμε όμως να καλαουζάρουμε στο ίδιο νούμερο τα σπειρώματα ώστε να τα καθαρίσουμε και να δώσουμε καινούριο αέρα στην ήδη υπάρχουσα βίδα ;

Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που έχουμε μία βίδα , η οπόία δύσκολα τη βρίσκεις και μάλιστα την ίδια ένα κλίκ μεγαλύτερη ...

Δεν καταλαβα τι ενοεις ?
Τα σπειρωματα ειναι συγκεκριμενα...Τι μεγαλητερη βιδα κατα ενα κλικ ενοεις ???

Για να βρεις το σπειρωμα μιας βιδας ελεγχεις με ενα σπειρωμετρο.

Τα σπειρωματα καθαριζονται με κολαουζο (εκτος αν ειναι χειρος το κολαουζο, οπου χρησιμοποιεις το τριτο)

Lioulios
03/06/2013, 16:17
geez δεν ξέρω αν έγινα αντληπτός , αλλά η απορία μου λύθηκε από τον από πάνω .

Juohmaru!
03/08/2021, 11:46
Επαναφέρω ένα παλιό θέμα...

Είμαι σε αναζήτηση ενός σετ από κολαούζα - φιλιέρες. Διάβαζα πιο πάνω και έχω δει στο ίντερνετ ότι κάποια σετ έχουν πχ 2-3 κολαούζα για κάθε μέγεθος σπειρώματος, άλλο για άνοιγμα, άλλο για καθάρισμα κλπ.

Ποιο τέτοιο σετ θα προτεινατε σε λογική τιμή με μεγέθη σπειρωμάτων που να χρησιμεύει σε συντήρηση μοτοσυκλέτας;

OldMan
03/08/2021, 11:51
IMHO, φιλιερες και κολαούζα δεν χρησιμοποιούνται για ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ μοτοσυκλετας..

Tedvj23
03/08/2021, 12:01
O takata dome που χαθηκε..?ειχε παρει και ενα ns400 ο μικρος...:whistle::a30:

Juohmaru!
03/08/2021, 12:51
Το έθεσα έτσι με την έννοια εξοπλισμού του προσωπικού μου "συνεργείου" για αν και όποτε απαιτηθεί.
Όπως για παράδειγμα χρειάζομαι και ένα σετ εξωλκέων βιδών και αυτή τη φορά για άμεση χρήση καθώς έχω δύο σπασμένες βίδες στο σκελετό μιας μοτοσυκλέτας που αγόρασα πρόσφατα.

Ο λόγος που ρωτώ είναι ότι βλέπω διάφορες μάρκες και μεγάλη διακύμανση τιμών... ΟΚ, θέλω να είναι κάτι που δεν θα με προδώσει αλλά να μην κάνει και μια περιουσία για χρήση μια στο τόσο.
Πχ Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετά "αυτά" σε τιμή περίπου "τέτοια" και δεν έχω παράπονο....

o_gavros
03/08/2021, 14:38
Τζουμαρου, τα κιτ με εξολκεις σπασμένων βιδων με το αριστερόστροφο σπείρωμα είναι ιστορία.
Ναι,στη θεωρία κάνουν δουλειά.
Που όμως είναι το όριο του αξίζει ή όχι το κόστος (για τον ερασιτέχνη πάντα), είναι θολό.
Με έχουν βγάλει αρκετές φορές ασπροπροσωπο αλλά έχω σπάσει κιόλας κάμποσα σετ.
Βέβαια να σου πω ότι όλα που είχα πάρει ήταν του πενταευρου μαξ. Για μικρές βιδουλες κυρίως τα δούλεψα.
Τα 50+€ που κοστίζει το αντίστοιχο σε ΒΕΤΑ μου φαίνεται πολύ, για τη χρήση και τη συχνότητα που το χρειάζομαι πάντα.
Για τα κολαουζα/φιλιερες δες στο θέμα σπειρώματα στα εργαλεία. Στις τελευταίες σελίδες έχω βάλει μια συλλογή που μου έκανε κι εμένα κλικ.

Juohmaru!
03/08/2021, 19:36
Αγαπητέ γαύρε,
ξέρω ότι ένα κολαούζο χαμηλής ποιότητας μπορεί να σπάσει, όμως 104€ για χρήση μια στο τόσο δεν είναι πολλά;
https://www.skroutz.gr/s/20434704/Voelkel-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CE%B6%CE%B1-%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-HSS-G-M3-M12-49501.html

o_gavros
03/08/2021, 19:48
Εγω τη συλλογή αυτή δεν θα την πάρω απλά ως ερασιτέχνης που βάζει χέρι ποτε ποτε στο μηχανάκι του.
Χρειάζομαι ενίοτε και για τη δουλειά μου τα εργαλεία αυτα. Απλά μαζί με το βασιλικό,θα ποτιστεί κι η γλάστρα.

Εδώ (https://www.skroutz.gr/c/2947/exolkeis/f/848211/exolkeas-vidon.html) θα βρεις ανάποδα, για κάθε γούστο.

Juohmaru!
03/08/2021, 22:10
Αυτά τα έχω υπόψη μου...
Η ερώτηση μου ήταν για να ακούσω γνώμες θετικές ή αρνητικές από συμφορουμίτες για συγκεκριμένα σετ. Πχ εχω χρησιμοποιήσει τους εξωλκείς της Total και ήταν ΟΚ ή όχι... Ή αντίστοιχα ένα σετ φιλιέρες-κολαούζα των 20€ ξερωγω... Κανείς;

o_gavros
03/08/2021, 23:09
Οικονομικά είναι και τα Krino.
Για μια στο όποτε, μπορεί να σου κάνουν.
Έχω μερικά νούμερα από αυτά.
Θελουν τρόπο γενικά,οχι ατσουμπαλοσυνες

daz
10/08/2021, 00:25
Θα πω κάτι και μη με πάρετε πολύ στα σοβαρά, αν θέλετε..

Σε κοπτικά θα κοιτάτε μέχρι και τη χώρα κατασκευής. :lol:

Αν με ακούσετε δυο είναι οι πιθανότητες..
α. Να κάνετε δουλειά
β. Να μη κάνετε δουλειά και να σας βάλει σε μπελάδες.
:lol:

Αν καταλήξετε στο β δυο θα είναι οι λόγοι..
α.Λάθος χρήση (έλλειψη εμπειρίας κατά τη χρήση του εργαλείου)
β.Λάθος εργαλείο (υπό την έννοια οτι θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί αλλος τρόπος - πιο κατάλληλο εργαλείο).

Δλδ δε θα σας προδώσει το εργαλείο.

Αν δε με ακούσετε, οι παραπάνω πιθανότητες παραμένουν οι ίδιες. Μόνο που στο β θα πρέπει να προσθέσετε και την αστοχία του εργαλείου που είναι παααααρα πολύ πιθανή. Εκεί που ένα καλό εργαλείο θα συγχωρούσε λάθη ή "overload", τώρα μπορεί να υπάρχει αστοχία ακόμα και αν όλα γίνουν "by the book".

Αυτά τα εργαλεία δεν είναι φθηνά και έχουν το λόγο τους. Αυτός που τα χρησιμοποιεί συχνά τα ανανεώνει και συχνά. Πιο συχνά απ' ότι θα ήθελε. Ο ερασιτέχνης θα χρειαστεί να τα ανανεώσει πιο αργά ή ποτέ. Κάτι είναι και αυτό!
Ενα σετ με εξολκείς ή κολαούζα/φιλιέρες, θα κοστίσει 100 ευρώ στον περιστασιακό χρήστη και θα τα κρατήσει 10 χρόνια. Ο επαγγελματίας σε αυτά τα 10 χρόνια θα έχει δώσει κανένα 1000αρικο.

Αν σπάσει όμως ένα κολαούζο σε έναν ερασιτέχνη θα δώσει στον επαγγελματία την 4πλάσια τιμή για να του το βγάλει απ' ότι θα έδινε για να του ανοίξει το σπείρωμα. Ή θα δώσει τα διπλάσια για να προσπαθήσει να το κάνει μόνος του. Και αν δε τα καταφέρει με τον κινέζικο εξολκέα θα του κοστίσει ο κούκος αηδόνι. Γιατί μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί αφαίρεση κινητήρα ή πλαισίου ή....

Αν είναι ακριβά τα σετ αγοράστε αυτά που χρειάζεστε πιο συχνά. Ή αγοράστε αυτό που σας χρειάστηκε και ολοκληρώστε τη δουλειά την επόμενη μέρα. Και σετ να πάρει κάποιος μέχρι το Μ12 πχ. είναι πιο πιθανό να χρειαστεί Μ12 με λεπτό σπείρωμα που δεν υπάρχει σε κανένα σετ.
Εγώ είχα Μ12 με λεπτό σπείρωμα και χρειάστηκα Μ12 με λεπτό σπείρωμα αλλά μακρύ στέλεχος. BTW το Μ10 και 12 έχει δυο fine και όχι ένα.
Επίσης σπειρώματα που είναι σε τυφλές τρύπες θέλουν άλλο τύπο κολαούζου. Σε κάποιες εφαρμογές η κλασική μανέλα δε μπορεί να δουλέψει και θέλει μανέλα με καστάνια (κάποιοι χρησιμοποιούν γαλλικό και υπομονή).

Αν θα έπαιρνα κάτι "μήπως μου χρειαστεί" θα έπαιρνα μόνο Μ6 και Μ8. Τα υπόλοιπα ένα ένα κάθε φορά που θα το χρειαζόμουν. Κάπως έτσι μετά από πολλά χρόνια έχω περισσότερα απ' αυτά που έχουν τα σετ και ακόμα μου λείπουν πολλά που "μπορεί να μου χρειαστούν".

daz
10/08/2021, 00:29
2-3 κολαούζα .......άλλο για άνοιγμα, άλλο για καθάρισμα κλπ.



Όλα για άνοιγμα είναι. Το κάθε ένα κοβει και περισσότερο μέταλλο. Το τελευταίο ανοίγει το σπείρωμα τόσο όσο χρειάζεται.

Αυτά που το κάνουν με ένα πέρασμα είναι κολαούζα μηχανής και έχουν το πρώτο πέρασμα στα 2 πρώτα δόντια, το δευτερο πέρασμα στα 3 επόμενα δόντια και το τελικό, σε όλο το υπόλοιπο. Θα σου πρότεινα να πάρεις σετ των 3ών για κάθε μέγεθος.

daz
10/08/2021, 00:37
Αυτά τα έχω υπόψη μου...
Η ερώτηση μου ήταν για να ακούσω γνώμες θετικές ή αρνητικές από συμφορουμίτες για .... Total και ήταν ΟΚ ή όχι...

Εδώ μπορείς να ακούσεις τα χειρότερα σχόλια για τα καλύτερα εργαλεία. Και η αιτία να είναι η άγνοια. Πχ λάθος νούμερο σταυρού, περίεργο πρότυπο βίδας κ.α.
Επίσης μπορείς να ακούσεις τα καλύτερα σχόλια για την αντοχή και την αξιοπιστία των εργαλείων απ' τα λιντλ.

Αφού τα εργαλεία των λιντλ είναι τόσο ανθεκτικά και αξιόπιστα σε σκληρή χρήση μέχρι και από επαγγελματίες, όλα τα άλλα εργαλεία της αγοράς είναι εξίσου ανθεκτικά και αξιόπιστα και ιδανικά για κάθε ερασιτέχνη και όχι μόνο.

Η τοτάλ φτιάχνει γιαουρτάκια, όχι εξολκείς και κολαούζα. Αν εγώ έχω τοταλ και πάρεις και εσύ, μπορεί να έχουμε δυο εντελώς διαφορετικά εργαλεία. 1ον επειδή μπορεί να άλλαξε προμηθευτή. 2ονμ επειδή μπορεί να άλλαξαν τα οικονομικά δεδομένα και να αγοράζει φθηνότερα πουλώντας στην ίδια τιμή. 3ον επειδή ο ποιοτικός έλεγχος γίνεται απ' τον τελικό χρήστη αφού πληρώσει το εργαλείο και το βάλει στον πάγκο του.

Αν πάρεις φθηνό, οποιασδήποτε μάρκας, δυο είναι τα ενδεχόμενα.
α. κάνεις δουλειά
β. να μη κάνεις δουλειά.........

Μόνο που.....

:lol:

Tallyban
10/08/2021, 08:09
Μη μπερδευόμαστε.Το αν θα σπάσει ένα κολαουζο έχει να κάνει με το πόσο γκάου είναι ο χρήστης.
Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)

daz
12/08/2021, 01:38
Μη μπερδευόμαστε.Το αν θα σπάσει ένα κολαουζο έχει να κάνει με το πόσο γκάου είναι ο χρήστης.

Μη τα λες έτσι αυτά γιατί διαβάζουν άνθρωποι που ανοίγουν 20 χρόνια σπειρώματα σε κάθε είδους μέταλλο και έχουν άλλη άποψη.


Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)

Τα κοπτικά μετάλλου πρέπει να είναι πιο σκληρά απ' αυτό που κόβουν. Αν είναι πολύ σκληρά μπορεί να σπάσουν πιο εύκολα. Αν δεν είναι αρκετά σκληρά φθείρονται πολύ γρήγορα, δεν κόβουν καλά, ζορίζονται, ζεστενονται και στο τέλος σπάνε και αυτά. (με αυτή τη σειρά).
Πρέπει να είναι τόσο σκληρά ώστε να κόβουν χωρίς να φθείρονται πολύ γρήγορα αλλά παράλληλα να έχουν και την ανθεκτικότητα που χρειάζεται για να μη σπάνε με το παραμικρό. Η θερμική κατεργασία για να γίνει αυτό, δεν είναι ένα απλό ψήσιμο και επαναφορά. Θέλει ακρίβεια, θέλει επιφανειακή σκλήρυνση κ.α. Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι τόσο δύσκολο να επιτευχθεί αλλά όταν η θερμική κατεργασία είναι αυτή που πρέπει να είναι, η ακρίβεια με τη σειρά της, γίνεται αρκετά δύσκολη. Και αυτό γιατί οι διαστάσεις του μετάλλου αλλάζουν καθώς κρυώνει.

Τα φθηνά κολαούζα έχουν φθηνότερο μέταλλο, έχουν πηδήξει κάποια στάδια στην θερμική κατεργασία και στην καλύτερη περίπτωση, έχουν υποτυπώδη ποιοτικό έλεγχο.

SKC japan, Volkel germany, krino italy.. θα δουλέψουν στο Μ5 ακόμα και αν δεν έχεις τρυπάνι 4,2 και βάλεις 4μμ. ενώ θα συγχωρήσουν έλλειψη κοπτικού λαδιού και πλευρικές τάσεις.
Όλα τα παραπάνω παίζουν πολύ δυνατά στον weekend worrior που εσφαλμένα νομίζει οτι επειδή θα χρησιμοποιήσει κάτι σπάνια, δε χρειάζεται κάτι τόσο καλό/ακριβό.

Αλλά είναι μέχρι να σπάσει το κολαούζο (φθηνό ή ακριβό, δεν έχει σημασία), σε κανένα περίεργο σημείο!

karellen
12/08/2021, 07:53
!

:a23:

Tallyban
12/08/2021, 08:08
Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;

daz
12/08/2021, 18:56
Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;

Ελα ρε συ, διάβαζε τι γράφω. Τα έβαλα και σε σειρά.


Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;

Πάλι διαβάζεις επιλεκτικά. Είπα πως "δεν είναι τόσο δύσκολο να επιτευχθεί" και εσύ αυτό το μετέφρασες σε "εύκολο".
Στη συνέχεια χρησιμοποίησα ένα "αλλά", λέγοντας πως όταν η θερμική κατεργασία γίνεται σωστά, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ περισσότερο.

Και για να καταλάβεις πόσο πιο δύσκολο γίνεται, πολλά φτιάχνονται με ψυχρή και όχι θερμή κατεργασία. Γιατί η θερμοκρασία αλλάζει τα δεδομένα στις διαστάσεις. Πολλά καρυδάκια πχ, όταν ανοίγεται το εξάγωνο είναι κρύα και η μηχανή "κόβει" στις διαστάσεις που πρέπει. Αντίθετα όταν το υλικό είναι ζεστό...

430127

Φαντάσου τώρα πόσο πιο δύσκολο γίνεται σε κάτι που πρέπει να έχει πιο σφιχτές ανοχές και μεγαλύτερη σκληρότητα. Εσύ πως πιστεύεις οτι φτιάχνονται τα κινέζικα που κοστίζουν μερικά ευρώ η χούφτα? Εγώ δε ξέρω πως φτιάχνονται αλλά για ένα είμαι σίγουρος. Η διαφορά στην τιμή και στο κόστος παραγωγής, δεν είναι μόνο τα φθηνότερα εργατικά χέρια των κινέζων.

Tallyban
13/08/2021, 08:44
Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.
Είναι εξειδικευμένο εργοστάσιο που τα φτιάχνει.
Ότι περνάει τις προδιαγραφές τό πουλάει με τη στάμπα του σε Γερμανούς ,Αμερκανους,κλπ που με τη σειρά τους το πουλάνε 5 φορές πάνω,τα δε δεύτερης διαλογής πουλιούνται στα"χρωματοπωλεια" όλου του κόσμου.

daz
13/08/2021, 11:39
Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.
Είναι εξειδικευμένο εργοστάσιο που τα φτιάχνει.

Ποιός είπε οτι είναι καρυδάκια? Ίσα ίσα επεσήμανα οτι είναι πολύ πιο εξειδικευμένο εργαλείο. Γιατί μου το λες σα να μη το είπα?
Δε μπορώ να καταλάβω σε τι προσπαθείς να διαφωνήσεις. Μεταφράζεις αυτά που λέω κατά το δοκούν προσπαθώντας να αποδείξεις κάτι που δεν έχω καταλάβει.


Ότι περνάει τις προδιαγραφές τό πουλάει με τη στάμπα του σε Γερμανούς ,Αμερκανους,κλπ που με τη σειρά τους το πουλάνε 5 φορές πάνω,τα δε δεύτερης διαλογής πουλιούνται στα"χρωματοπωλεια" όλου του κόσμου.

Στην total τι πουλάνε? Για να ξέρουμε και μεις! Σε αυτά που δίνουν στους γερμανούς χαράζουν επάνω και το made in germany?

Και για να καταλάβω τι συζητάμε, όταν έλεγες ...


Το ποσό καλό είναι έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπείρωματος που επιτυγχάνει, όχι με τη τιμή του(έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές πχ GB3464-GB969κα)

τι εννοούσες? Ότι η τιμή του δεν έχει να κάνει με την ακρίβεια του σπειρώματος? Δλδ αυτά που πωλούνται με 5ευρώ η χούφτα έχουν την ίδια πρώτη ύλη και την ίδια θερμική κατεργασία με αυτά που μου πουλάνε οι γερμανοί, αλλά δε του βγήκαν του κινέζου οι ανοχές βάση προτύπου?

Σοβαρά τώρα?

Απ' την πρώτη κουβέντα που είπα, έχω εστιάσει στο πόσο καλό (ή όχι) πρέπει να είναι το συγκεκριμένο εργαλειο.
Εσύ απ' την άλλη μας λες οτι η τιμή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα.

Έχεις λοιπόν κάποια πρόταση γι' αυτόν που έκανε την ερώτηση? Εγώ είπα 3 μάρκες που προτείνω και δικαιολόγησα την άποψή μου. Εσύ προσπάθησες να δικαιολογήσεις κάποια αντίθετη άποψη χωρίς να κάνεις κάποια πρόταση. Ποια είναι η προτασή σου? Να ψωνίσει απ' το Αλί?

daz
13/08/2021, 11:57
Φίλε παραπάνω τα κολαουζα δεν είναι καρυδακια.


Και για να λέμε τα σύκα, σύκα..
Αυτό δεν είναι άποψη.
Αυτό, το μόνο που προσπαθεί να κάνει είναι να απαξιώσει την άποψη του άλλου.

MISKIN
13/08/2021, 12:43
Koλαουζα χειρός ζεσταινονται στη χρήση ;πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Η ακρίβεια στα σπειρώματα δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί;Φιλιερα Μ1 ακρίβειας είναι εύκολο να φτιαχτεί;

Εγώ που έχω ανοίξει μερικές χιλιάδες κολαούζα στη ζωή μου (χωρίς καμία υπερβολή στο νούμερο), επιβεβαιώνω ότι το κολαούζο θα ζεσταθεί (ναι, με μανέλα χειρός) αν έχει πέσει η κοπτική του ικανότητα, αν το υλικό που κατεργάζεται είναι σκληρό, αν δε χρησιμοποιείς κάποιο κοπτικό υγρό, κλπ ή συνδυασμός κάποιων ή όλων αυτών.

Όταν λέω ζεσταίνεται, εννοώ ότι δε το κρατάς στα χέρια.

OldMan
13/08/2021, 14:11
Αυτες οι μαλακιες https://www.utools.gr/%CE%A4%CE%A1%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-6%CE%A4%CE%95%CE%9C-%CE%9C%CE%95-%CE%A3%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-HDT-6K να δεις πως ζεματανε...!!
(και δε πα να τις λουζεις σαπουνονερα, πετρελαια, λαδια..)

Και μη μΕ πειτε για στροφες δραπανου γιατι στις χαμηλες ακομη και σε αλουμινιο φρακαρουν..

Grafton 505
13/08/2021, 20:38
Αυτες οι μαλακιες https://www.utools.gr/%CE%A4%CE%A1%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-6%CE%A4%CE%95%CE%9C-%CE%9C%CE%95-%CE%A3%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-HDT-6K να δεις πως ζεματανε...!!
(και δε πα να τις λουζεις σαπουνονερα, πετρελαια, λαδια..)

Και μη μΕ πειτε για στροφες δραπανου γιατι στις χαμηλες ακομη και σε αλουμινιο φρακαρουν..

Κοίτα ρε τι βγάλανε ........ :cool:

McGyver
17/09/2021, 08:24
Μια ερώτηση και να με συμπαθάτε αν έχει συζητηθεί ξανά :blush:...

Έστω ότι έχουμε κόψει σπείρωμα σε σίδερο (ή έχει γίνει κόλληση σε παξιμάδι).
Είναι καθαρό κλπ.

Αν του βάλω inox βίδα, χρειάζεται anti-seize για να μην έχουμε αυτό που έχω διαβάσει ως "cold-weld";

Merci!

daz
17/09/2021, 19:52
Μια ερώτηση και να με συμπαθάτε αν έχει συζητηθεί ξανά :blush:...

Έστω ότι έχουμε κόψει σπείρωμα σε σίδερο (ή έχει γίνει κόλληση σε παξιμάδι).
Είναι καθαρό κλπ.

Αν του βάλω inox βίδα, χρειάζεται anti-seize για να μην έχουμε αυτό που έχω διαβάσει ως "cold-weld";

Merci!

Κάπου, κάτι είχαμε πει. Αλλά δε θυμάμαι.

Για να αποφύγεις την ηλεκτρόλυση πρέπει τα δυο μέταλλα να είναι είτε ίδια, είτε πολύ κοντά στον πίνακα ευγενείας.

Τα πλέον ευγενή, ανθεκτικά στην οξείδωση μέταλλα ( με σειρά ευγενείς):
1. Γραφίτης
2. Πλατίνα
3. Ανοξείδωτο ατσάλι 316
4. Ανοξείδωτο ατσάλι 304
5. Άργυρος
6. Μόλυβδος
7. Φωσφορούχος μπρούτζος
8. Σιλικονούχος μπρούτζος
9. Μαγγανιούχος μπρούτζος
10. Χαλκός
11. Κασσίτερος
12. Λευκός ορείχαλκος
13. Σίδερο
14. Αλουμίνιο
15. Τσίγκος
16. Μαγνήσιο
Τα λιγότερο ευγενή, οξειδώνονται πολύ εύκολα.

Ναι να βάλεις.

daz
17/09/2021, 23:22
Κάπου, κάτι είχαμε πει. Αλλά δε θυμάμαι.



Εδώ.. (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124787&page=7&p=3108209&viewfull=1#post3108209)

daz
17/09/2021, 23:39
...
Αν είναι ακριβά τα σετ αγοράστε αυτά που χρειάζεστε πιο συχνά. Ή αγοράστε αυτό που σας χρειάστηκε και ολοκληρώστε τη δουλειά την επόμενη μέρα. Και σετ να πάρει κάποιος μέχρι το Μ12 πχ. είναι πιο πιθανό να χρειαστεί Μ12 με λεπτό σπείρωμα που δεν υπάρχει σε κανένα σετ.
.,..,
Αν θα έπαιρνα κάτι "μήπως μου χρειαστεί" θα έπαιρνα μόνο Μ6 και Μ8. Τα υπόλοιπα ένα ένα κάθε φορά που θα το χρειαζόμουν. Κάπως έτσι μετά από πολλά χρόνια έχω περισσότερα απ' αυτά που έχουν τα σετ και ακόμα μου λείπουν πολλά που "μπορεί να μου χρειαστούν".

Δε τη δάγκωνα καλύτερα! Σήμερα χρειάστηκα κολαούζο Μ3,5 χ 0,6.

Ασφαλώς και δε το είχα. :lol:

GEORGIOS
26/04/2022, 19:38
Αυτά τα παξιμάδια ασφαλείας που πήρα από την ωραία Κίνα τα ξέρετε; Στο χωριό μου δεν υπάρχουν.
Αντί να έχουν πλαστικό που φρενάρει το παξιμάδι, έχουν έλασμα.
Πιστεύω είναι χρήσιμα εκεί που αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες και το πλαστικό θα λιώσει, όπως σε εξατμίσεις.
Τα συγκεκριμένα της φώτο είναι ανοξείδωτα Μ6 και φρενάρουν περισσότερο από τα συνηθισμένα στην πρώτη δοκιμή που έκανα.

435486

JNP
27/04/2022, 08:24
Ενδιαφέρον το έλασμα στα παξιμάδια ασφαλείας, ειδικά αν δεν χαλάει εύκολα στο βάλε βγάλε όπως τα πλαστικά.
Οταν θα έχεις τέτοια εμπειρία θυμίσου να μας πεις.

daz
27/04/2022, 11:51
Ενδιαφέρον το έλασμα στα παξιμάδια ασφαλείας, ειδικά αν δεν χαλάει εύκολα στο βάλε βγάλε όπως τα πλαστικά.
Οταν θα έχεις τέτοια εμπειρία θυμίσου να μας πεις.

Γιάννη τι θες να μαθεις; Μια χαρά δουλεύουν, δεν είναι κάτι καινούριο. Δεν χαλάνε και κάνουν αυτο που πρέπει.

JNP
27/04/2022, 12:30
Χρόνια πολλά Απόστολε.
Θέλω να πω αν την βάλεις βγάλεις 5-6 φορές θα δουλεύει όπως πρέπει ή θα χρειάζεσαι και Γκρόβερ;

o_gavros
27/04/2022, 15:14
Εμένα τέτοιο παξιμάδι είχε το σταντ στο Ζ μου.
Κάποια στιγμή, πέρσι (?), μάλλον έφυγε το έλασμα και πλέον το παξιμάδι ήταν θέμα χρόνου να φύγει και αυτό.
Όπερ και εγένετο.
Το καινούριο ενώ έχει.πολθ σφιχτή ανοχή, μου φαίνεται ότι κι αυτό την ίδια μοίρα θα έχει μετά από καιρό.

JNP
27/04/2022, 16:03
Βάλε και Γκρόβερ καλού κακού.

GEORGIOS
27/04/2022, 17:31
Βάλε και Γκρόβερ καλού κακού.

Και τι γκρόβερ να βάλει; Υπάρχουν πολλά είδη. :D

JNP
27/04/2022, 17:39
Ότι και να βάλει, από το τίποτα είναι καλύτερο. Ροδέλα και Γκρόβερ από πάνω.

daz
27/04/2022, 23:34
Χρόνια πολλά Απόστολε.
Θέλω να πω αν την βάλεις βγάλεις 5-6 φορές θα δουλεύει όπως πρέπει ή θα χρειάζεσαι και Γκρόβερ;

Δεν υπάρχει ασφάλεια που θα δουλεύει για πάντα. Εξαρτάται απ' την εφαρμογή, σε γενικές γραμμές χρησιμοποιείται ξανά και είναι αρκετά αξιόπιστο.

OldMan
28/04/2022, 12:16
Κανονιστε κορίτσια να αρχισετε και τις συρματασφαλισεις στα παξιμαδια των stands..:D

νεοσσός
01/05/2022, 11:24
Αναζητώ βίδα με τα ακόλουθα γενικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω προς το παρόν ακριβείς μετρήσεις διαστάσεων, αλλά θα αποκτήσω πριν την αγορά.

Ακέφαλη, με υποδοχή πολύ λεπτού allen key. 4 χιλιοστά μήκος. Στα τρία πρώτα χιλιοστά βρίσκονται νομίζω 5 σπείρες και στο τελευταίο κωνική μύτη. Το πάχος της είναι περίπου 1 χιλιοστό, αφού σε αυτή χωρούσε το πιο μικρό allen είχα στη συλλογή μου. Εννοείται ότι αυτό δεν είναι μονάδα μέτρησης, αλλά δεν είχα πρόχειρο παχύμετρο για να δω δέκατα χιλιοστού.

435557

Πού μπορώ να € τέτοια;

metalworking
01/05/2022, 12:24
Αναζητώ βίδα με τα ακόλουθα γενικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω προς το παρόν ακριβείς μετρήσεις διαστάσεων, αλλά θα αποκτήσω πριν την αγορά.

Ακέφαλη, με υποδοχή πολύ λεπτού allen key. 4 χιλιοστά μήκος. Στα τρία πρώτα χιλιοστά βρίσκονται νομίζω 5 σπείρες και στο τελευταίο κωνική μύτη. Το πάχος της είναι περίπου 1 χιλιοστό, αφού σε αυτή χωρούσε το πιο μικρό allen είχα στη συλλογή μου. Εννοείται ότι αυτό δεν είναι μονάδα μέτρησης, αλλά δεν είχα πρόχειρο παχύμετρο για να δω δέκατα χιλιοστού.

435557

Πού μπορώ να € τέτοια;

Ζαφειράκης Θεσσαλονίκη.

daz
01/05/2022, 21:09
Αναζητώ βίδα με τα ακόλουθα γενικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω προς το παρόν ακριβείς μετρήσεις διαστάσεων, αλλά θα αποκτήσω πριν την αγορά.

Ακέφαλη, με υποδοχή πολύ λεπτού allen key. 4 χιλιοστά μήκος. Στα τρία πρώτα χιλιοστά βρίσκονται νομίζω 5 σπείρες και στο τελευταίο κωνική μύτη. Το πάχος της είναι περίπου 1 χιλιοστό, αφού σε αυτή χωρούσε το πιο μικρό allen είχα στη συλλογή μου. Εννοείται ότι αυτό δεν είναι μονάδα μέτρησης, αλλά δεν είχα πρόχειρο παχύμετρο για να δω δέκατα χιλιοστού.

435557

Πού μπορώ να € τέτοια;

Λίγο πολύ σε όλα όσα πουλάνε βίδες. Ακόμα και σε κάποια χρωματοπωλεία της γειτονιάς.

Ζητάς μούφες Μ5 πχ, τάδε χιλιοστά μήκος. Συνήθως είναι με μύτη αλλα όχι πάντα.

lykourgi
01/05/2022, 21:34
Ζητάς μούφες Μ5 πχ, τάδε χιλιοστά μήκος. Συνήθως είναι με μύτη αλλα όχι πάντα.
Μούφες;
Σκουληκόβιδες δεν λέγονται αυτές;

Όπως και να λέγονται, μπορείς να ρωτήσεις σε Θαναηλάκη & Γαμβρινό στη Σπ. Πάτση ή στον Δαμίγο στην Ν. Φιλαδέλφεια.

lykourgi
01/05/2022, 21:45
Ευκαιρείας δοθείσης, η παρακάτω βίδα η οποία είναι ο άξονας από γκαζοτανάλια Acesa, μπορεί να υπάρχει σαν ανταλλακτικό (και που);

435562

Δεν έχω ψάξει ακόμη κάπου. Αν ξέρει κάποιος, θα με υποχρεώσει.
Η επόμενη λύση είναι ιδιοκατασκευή (αλλά βαριέμαι). :lol:

GEORGIOS
01/05/2022, 22:43
Μούφες;
Σκουληκόβιδες δεν λέγονται αυτές;


Βίδες Ακέφαλες Άλεν είναι η κανονική τους ονομασία
https://tsamouris.gr/eshop/eShop/Cat3.aspx?Cat2=39

o_gavros
02/05/2022, 09:44
Ο τσαμουρης είναι φάμπρικα.δεν ξέρω αν δίνει λιανική λίγες βίδες.
Νομίζω δίνει κουτί με 100τμχ ως μίνιμουμ.

OldMan
03/05/2022, 11:47
Αναζητώ βίδα με τα ακόλουθα γενικά χαρακτηριστικά.

Σου φυγαν οι πετουγιες απο τα πομολα, μαστορα..??

Πηγαινε σε Praktiker, Leroy Merlin και τα τοιαυτα στα ραφια με ειδη κιγκαλεριας..

TOMASKTM
03/05/2022, 12:30
Σου φυγαν οι πετουγιες απο τα πομολα, μαστορα..??



και η βάση του κωλόχαρτου έχει τέτοια !!!

OldMan
03/05/2022, 15:03
και η βάση του κωλόχαρτου έχει τέτοια !!!

Ρεεεεεεεεεεε...!!!

Καλωστηνα την περδικα..!!!!:beer:

tsiggeno
05/05/2022, 15:11
Καλησπέρα.
Ψάχνω για αριστερόστροφη βίδα Μ6 * 1.
Σε αναζήτηση μου δεν κατάφερα να βρω, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, κατατοπίσει;

OldMan
05/05/2022, 15:24
Καλησπερα..

Ψαξε για left hand thread (CCW) screw/bolt..

tsiggeno
06/05/2022, 19:00
Έχω κάνει παραγγελεία από την μακρινή Κίνα και αφού περίμενα 90 μέρες το δέμα μου τελικά κάπου χάθηκε μιας και δεν παρέλαβα ποτέ.
Έψαξα αρκετά στο νετ για μαγαζί στην Ελλάδα για άμεση αγορά αλλά τίποτες.
Έλεγα μήπως υπάρχει κάνας "ψαγμένος" που μου διέφυγε ...
Ευχαριστώ παρόλα αυτά.

o_gavros
06/05/2022, 20:16
Σταμοπουλος Δ. & ΣΙΑ Ο.Ε. στην Αγιά Σοφιά στον Πειραιά.
21 0420 3839

Εγγλέζος, στο Κερατσίνι στα Ταμπούρια.
21 0432 6003

Και ο Δαμιγος στο λιμάνι.
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις με ένα τηλεφώνημα.