PDA

View Full Version : Hayabusa



toyota
05/10/2005, 13:52
Έχς αρχίσει και σκέφτομαι για την αγορά της (μόλις τελειώσω με το σπίτι).Οι κάτοχοι τί πληροφορίες μπορούν να μου δώσουν;Πόσο διαφορά έχει στην οδήγησή της από τα απλά street;
Τώρα έχω το GSXR 750 92' που είναι ήδη αρκετά βαρύ.

Αλήθεια φορολογείτε,Τί τέλη κυκλοφορίας έχει;Πόσο πολύ πίνει;
Θα ψάξω για μεταχειρισμένη.Τί προτείνετε,carb ή ψεκασμό;


25434

HAYA
06/10/2005, 01:12
Ας αρχίσω από τα εύκολα. Μόνο ψεκασμός υπάρχει στη Hayabusa. Από κατανάλωση δεν είναι και παπάκι αλλά θεωρώ ότι είναι σε λογικά πλαίσια εκτός και αν έχεις φαγούρα στο δεξί σου χέρι που τότε θέλεις βενζινάδικο κάθε 150 χλμ. Τα τέλη αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια με το 750 που έχεις. Τώρα για τη σχέση της με τα απλά street τι να σου πω; Για μένα το βάρος της δεν είναι μεγάλο πρόβλημα και δεν τη νιώθω πιο βαριά από το 750. Έχει πιο άνετη θέση οδήγησης και μάλλον είναι πιο άνετη και για το συνεπιβάτη. Γενικά είναι πολύ μεγάλη μοτοσικλέτα. Υπολόγισε ότι είμαι πάνω από 2 μέτρα οπότε όλα αυτά ίσως να μην ισχύουν για σένα.
Για το γκάζι μάλλον δεν χρειάζεται να σου πω και πολλά δύο λέξεις φτάνουν ΔΥΝΑΜΗ και ΡΟΠΗ και αυτός ο συνδυασμός μάλλον δεν έχει σχέση με ότι άλλο έχεις οδηγήσει. Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, μου έδωσε σχεδόν ότι ζητούσα από μια μηχανή και το μόνο που θα ήθελα επιπλέον είναι ABS. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα, για ότι άλλο θες στη διάθεση σου.
:)

toyota
06/10/2005, 09:17
Καλημέρα φίλε μου και σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Το GSXR που έχω τώρα ζυγίζει περι τα 235 κιλά γεμάτο,οπότε και γω δε νομίζω να έχω πρόβλημα με το βάρος της.

Τώρα κάτι άλλο δε μου έρχεται στο μυαλό (ίσως να κάνω καμιά βόλτα τη δικιά σου :lol: :lol: :lol: ).

Σ'ευχαριστώ και πάλι.:beer: :beer:

Kostas NL
07/10/2005, 19:52
Να σου απαντησω και εγω με τη σειρα μου,

πραγματικα ειναι πολυ μεγαλη μηχανη...

το γκαζι και η ροπη παραπανω απο ικανοποιητικα...

η θεση οδηγησης για μενα ειναι ιδανικη, εχω υψος 1,75 μ.

Εχω κανει 2 φορες το ταξιδι Ολλανδια / Ελλαδα με επιστροφη και η ανεση της θεσης με γοητεψε πραγματικα.

Πριν απο τη busa ειχα ενα Blackbird, ομως με διαφορα προτιμω το Suzuki.


Γενικοτερα ο,τι τρεχει....κοστιζει, αλλα με κανονικων ρυθμων οδηγηση δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα.

Για τη φορολογια δεν εχω updates καθ' οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου.

SF
20/10/2005, 00:29
Να πω κι εγώ, μετά από ~15000 χαρούμενα τουριστικά (ντάξει, ΓΡΗΓΟΡΑ τουριστικά) km με ένα Busa του 2000.

Κατ'αρχάς είναι πιο ελαφρύ μηχανάκι από το Blackbird! Έστω και οριακά για ~5-6 κιλά, αλλά δεν είναι το βαρύ πράγμα που 'φαίνεται' λόγω σχήματος. Επίσης πολύ πιο ευκολοδήγητο(!)

Είμαι 1,93 και είναι το μόνο από τα μεγάλα που με βόλεψε. ΧΧ θα ήθελα, αλλά σε αυτό χώρεσα καλύτερα, γιαυτό και το πήρα. ΟΜΩΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ με το χιλιόμετρο, το μηχανάκι αποκαλύπτει πολλές αρετές κι έχω πάθει πλάκα.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο μάλλον, το ότι είναι το μοναδικό street μηχανάκι που έχει μείνει ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΟ εδώ και 6 (και πάμε για 7) χρόνια. Δε βρήκαν τίποτα να του βελτιώσουν(!)

Κόστος χρήσης: εξωπραγματικό! Αλλά Busa είναι. Αν δεν είναι αυτό ακριβό, ποιό θα είναι? Πάντως στο χέρι μας είναι όλα. Όπως πολύ σοφά μου είπε ένας φίλος που έχει Busa από το 99:

θα μάθεις να το πηγαίνεις αργά!

:)

Αυτονομία:
Ο,τι είπε παραπάνω ο συνάδελφος, από 150km (κατανάλωση >11lt/100km, όταν έχεις πάει κυριολεκτικά αεροπορία),
αλλά και 300+km αν το κολλήσεις στα 120χαω.

Τεκμήριο ως γνωστόν δεν υπάρχει...

Ό,τι θες, ρωτάς.

toyota
20/10/2005, 14:34
Thanks παιδιά για τις απαντήσεις σας.