PDA

View Full Version : ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;



MISKIN
05/10/2005, 14:08
:wave2: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ VSTROM 650 K4 ME 24OOO ΧΛΜ. ΜΕΤΑ ΤΑ 12000 ΧΛΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 500 ml ΣΤΑ 4000 ΧΛΜ ΜΕ CASTROL ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ. ΕΒΑΛΑ ΜΟTUL 5100, MIA AΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΜΕΤΑ SUZUKI-MOTUL ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ. ΤΑ ΑΦΗΣΑ 6000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ 1L. ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ SERVICE ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΤΑ 5100(ΣΤΙΣ 22000 ΧΛΜ).
ΝΑ ΣΗΜΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 24000 ΧΛΜ ΤΑ 20000 ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ(ΚΑΤΕΧΑΚΗ-ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ) ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 7000 στρ. ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΚΑΖΙ(ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ). Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟ... ΚΑΙ ΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΗΡΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ DT! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ 500ml ΣΤΑ 4000 ΧΛΜ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ V ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;:confused: :confused: :confused:

stavrogin
05/10/2005, 14:55
Σα να τσιμπαει λαδακι.Δεν ειναι πολυ αλλα ουτε και φυσιολογικο.Για καλη ληπανση χρησιμοποιησε συνθετικο και ημισυνθετικο,αν θες να μην σου καιει λαδι θα επρεπε να χρησιμοποιησεις ορυκτελεο που ειναι πιο παχυ,αλλα δεν στο προτηνω σε καμια περιπτωση.Καλητερα, καλη ληπανση και να συμπληρωνεις ποτε-ποτε.

Καλο θα ηταν να επιβεβαιωσει και καποιος αλλος,πιο γνωστης.

OldMan
05/10/2005, 15:41
:wave2: :wave2: :wave2:

Το 500ml σε 4.000 km, δεν λέει και πολλά πράγματα....

Το ζητούμενο είναι η ποσοστιαία κατανάλωση (%) του λαδιού ανά km σε σχέση με την συνολική χωρητικότητα του κάρτερ !!!

Η κατανάλωση του λαδιού ΔΕΝ θα πρέπει να υπερβαίνει το 15% της συνολικής χωρητικότητας του κάρτερ, για όσα km δίνει ο κατασκευαστής ανάμεσα στις αλλαγές λαδιών !!!

Δηλ. αν το μηχανάκι σου παίρνει 4 Lit λάδι και συνίσταται αλλαγή κάθε 10.000 Km, δεν θα πρέπει να "τρώει" παραπάνω από 60ml στα 1.000Km ...


:wave2: :beer: :wave2:

Tropeas
05/10/2005, 16:53
Εμένα και στα 32.000 δεν έκαιγε πάνω απο 250ml απο ότι έβλεπα σε κάθε αλλαγή 6.000χλμ. που είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο. δηλαδή απο τα 2700, έβγαζα, έσταζε 2450-2500 στο δοχείο...

MISKIN
06/10/2005, 03:10
ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΘΕ 6000ΧΛΜ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 405ml Η' 270ml ΣΤΑ 4000ΧΛΜ. ΤΟ VSROMακι ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ.
:confused: Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΙΤΕ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟ; ΑΣΕ ΤΟ ΑΛΛΟ: ΕΝΑ TRANSALP ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΕΚΑΙΓΕ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ. ΕΒΓΑΙΝΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ 1000ΧΛΜ ΕΚΑΙΓΕ 1L, ΟΥΤΕ ΚΤΜ ΝΑ ΗΤΑΝΕ.:dizzy: :dizzy:

x-rider
06/10/2005, 09:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN
[B]:wave2: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!



ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ :wave2:


Για τα προβλημα με τα λαδια δυστυχως δεν γνωριζω,

οταν λυθει γραψε ποιο ηταν το προβλημα


Καλημερα

:sun: :beer: :beer: :sun:

OldMan
06/10/2005, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN
ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΘΕ 6000ΧΛΜ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 405ml Η' 270ml ΣΤΑ 4000ΧΛΜ. ΤΟ VSROMακι ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ.
:confused: Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΙΤΕ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟ;

:wave2: :wave2: :wave2:

Αν διαπιστώνεις την ποσότητα των λαδιών που "έκαψες" στην αλλαγή των λαδιών, τότε είσαι μάλλον σωστός..!!!

Αν συμπληρώνεις λάδι ανάμεσα στις αλλαγές, τότε η ποσότητα που νομίζεις ότι καταναλώθηκε, μπορεί να είναι (μέχρι και) η μισή.
(Δεν μπορείς να πετύχεις τις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας κινητήρα και λαδιών καθώς και την ίδια ακριβώς στάθμη στο ματάκι ή στον δείκτη..).

Εφόσον από συμπίεση είσαι Ο.Κ., τότε πιθανόν να καις λάδια από την κεφαλή (αν και θα το έβλεπες στην εξάτμιση....).

Τσεκάρισε λίγο το μηχανάκι για ψιλοδιαρροή γύρω και κάτω από τον κινητήρα και την κεφαλή (καλό πλύσιμο και μερικές βόλτες ώστε να σκονιστεί - στο "ελαφρώς" βρώμικο μηχανάκι φαίνονται καλύτερα οι διαρροές...).

Ο κανόνας για την κατανάλωση των λαδιών είναι καθαρά εμπειρικός (από αυτόν βγάζουν οι κατασκευαστές τα διαστήματα αλλαγής των λαδιών - αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία...) και ισχύει για όλες τις συνθήκες λειτουργίας, αλλά ΔΕΝ είναι ίδιος για όλους τους τύπους των κινητήρων !!!

:wave2: :beer: :wave2:

MISKIN
06/10/2005, 13:00
ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ (ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΤΟΥΣ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΑΜΑΡΙΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟΥ:cry: :cry: :cry: ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΛΑΔΙΟΥ, ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΑΝΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΦΙΝΗ!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ OLDMAN :beer:
ΤΙΡ:ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΠΑΡΑΦΙΝΗ ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΤΕ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ. ΣΤΟ ΧΤΖ 750 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ ΕΚΑΝΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΤΗ ΤΕΝΤΩΣΩ, ΗΤΑΝ ΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ! ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ VSTROMακι ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΝΤΩΣΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

athandim
06/10/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN

ΤΙΡ:ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΠΑΡΑΦΙΝΗ ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΤΕ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ. ΣΤΟ ΧΤΖ 750 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ ΕΚΑΝΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΤΗ ΤΕΝΤΩΣΩ, ΗΤΑΝ ΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ! ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ VSTROMακι ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΝΤΩΣΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ
+1
Εννοείται ότι δεν ψεκάζεις με λιπαντικό σπρέι πάνω στο παραφινέλαιο, αλλά το έχεις αφαιρέσει με απορρυπαντικό και νερό από πριν, και έχεις αφήσει να στεγνώσει και η αλυσίδα, ε;
Συμφωνούμε;:wave2:

OldMan
06/10/2005, 17:27
:rolleyes: :D :rolleyes:

Μια χαρά πήγαινε το thread....

Γιατί μπλέξαμε με καθαρισμό και λίπανση αλυσίδας ???:sad:

.
.
.
.
Νίκοοοοοοοο, στις Διαμάχες, χαλαρά....
:wave2: :lol: :wave2:

sapila racing
06/10/2005, 17:43
Αν τα λάδια κατεβαίνουν μόνο όταν πας στην εθνική ή ΑΟ με πολλά, θα σου έλεγα να ελέγξεις μήπως τα χάνεις από αναθυμιάσεις.
Το VStlom :winka: μάλλον τα επιστρέφει στο φιλτροκούτι κι έχει κανένα μπουκαλάκι που τα μαζέυει? Και αν ναι το αδειάζεις?

Αν το θέμα είναι τέτοιο μπορείς να το αντιμετωπίσεις γεμίζοντας λάδι μέχρι την μέση και όχι μέχρι πάνω.

sapila racing

MISKIN
07/10/2005, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
+1
Εννοείται ότι δεν ψεκάζεις με λιπαντικό σπρέι πάνω στο παραφινέλαιο, αλλά το έχεις αφαιρέσει με απορρυπαντικό και νερό από πριν, και έχεις αφήσει να στεγνώσει και η αλυσίδα, ε;
Συμφωνούμε;:wave2:



ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ. ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΑΡΚΕΙ!
:wave2: :wave2: :wave2:

MISKIN
07/10/2005, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν τα λάδια κατεβαίνουν μόνο όταν πας στην εθνική ή ΑΟ με πολλά, θα σου έλεγα να ελέγξεις μήπως τα χάνεις από αναθυμιάσεις.
Το VStlom :winka: μάλλον τα επιστρέφει στο φιλτροκούτι κι έχει κανένα μπουκαλάκι που τα μαζέυει? Και αν ναι το αδειάζεις?

Αν το θέμα είναι τέτοιο μπορείς να το αντιμετωπίσεις γεμίζοντας λάδι μέχρι την μέση και όχι μέχρι πάνω.

sapila racing

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ DNA, ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΑ ΕΚΑΙΓΕ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΡΩΜΙΚΟ, ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
:beer: