PDA

View Full Version : MT-03 2006 ή 2008 ?



Ninoaoe
03/06/2013, 23:51
Καλησπερα σε ολους! Πριν λιγο καιρο πηρα το διπλωμα Α2 και ψαχνω να παρω την πρωτη μου μηχανη. Εχω καταληξει στην MT-03 μιας και την εχω ερωτευτει! Την εχω παρει και μια βολτα.. Ειχα παπι πολλα χρονια οποτε δεν εχω εμπειρια σε μεγαλες μηχανες.
Εχω ομως μια απορια: Τι διαφορες υπαρχουν στο μοντελο του 08 και του 06? Εχω βρει ελαχιστες διαφορές ψαχνοντας στο ιντερνετ και αναρωτιομουν αν ξερετε εσεις κατι! Ευχαριστω πολυ!:D

barmanx
30/06/2013, 19:14
Οι μόνες διαφορές που έχουν είναι ότι από το 08 και μετά το βγάλανε και σε άλλα χρώματα... Τίποτα άλλο. Εννοείτε πως όσο πιο καινούριο πάρεις, τόσο καλύτερο για την μεταπώληση του.

Ninoaoe
30/06/2013, 19:27
νταξει πηρα το 2006 τελικα! ευχαριστω για την βοηθεια! πρεπει να του κανω και ενα σερβις γιατι ακουγονται οι βαλβιδες και κοστιζει κανα 200αρι γαμωτο....

barmanx
30/06/2013, 19:37
Με πόσα χλμ το πήρες αν επιτρέπεται; 200 μόνο για ρύθμιση βαλβίδων είναι πάρα πολλά, εκτός κι αν μιλάμε για service γενικότερο...

Ninoaoe
30/06/2013, 19:50
Με πόσα χλμ το πήρες αν επιτρέπεται; 200 μόνο για ρύθμιση βαλβίδων είναι πάρα πολλά, εκτός κι αν μιλάμε για service γενικότερο...

260 στα 17600 χλμ.. γενικο ειναι το σερβις εννοειται αλλα παλι δεν περιμενα οτι θελει τετοιο χρημα!

barmanx
30/06/2013, 20:02
Ε, περίμενε τότε, ποιος ο λόγος να το κάνεις τώρα; Στις 20000 είναι να γίνει κανονικά. Αν ο προηγούμενος κάτοχος τα έκανε όπως πρέπει...

Ninoaoe
30/06/2013, 23:48
Μου το είπαν 2 μάστορες ότι ακούγεται άσχημα ο ένας απλός γνωστός και ο άλλος από την yamaha.. Οπότε πιθανόν να μην έχει κάνει όλα τα σέρβις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.. Έχεις αυτή την μηχανη φίλε μου? Αν ναι τι κατανάλωση σου κάνει? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

notakos600
01/07/2013, 08:44
Μου το είπαν 2 μάστορες ότι ακούγεται άσχημα ο ένας απλός γνωστός και ο άλλος από την yamaha.. Οπότε πιθανόν να μην έχει κάνει όλα τα σέρβις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.. Έχεις αυτή την μηχανη φίλε μου? Αν ναι τι κατανάλωση σου κάνει? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Περίεργα πράγματα, θόρυβος σε αξιόπιστο κατά γενική ομολογία μοτέρ, από τα 17.600km? :(

barmanx
03/07/2013, 20:07
Μου το είπαν 2 μάστορες ότι ακούγεται άσχημα ο ένας απλός γνωστός και ο άλλος από την yamaha.. Οπότε πιθανόν να μην έχει κάνει όλα τα σέρβις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.. Έχεις αυτή την μηχανη φίλε μου? Αν ναι τι κατανάλωση σου κάνει? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Ναι το έχω και είμαι υπερευχαριστημένος. Μέση κατανάλωση πες 5,5lt. Έχω δει και 4.5, έχω δει και 6 και κάτι (χειμώνα κινούμενος μόνο κέντρο). Τώρα καλοκαίρι είμαι στα 5-5.5lt. Μια χαρά είναι. Όσο για τις βαλβίδες εγώ έχω 19500 χλμ κι ακόμη δεν έχω κάνει ρύθμιση, θα κάνω τώρα βέβαια στο μεγάλο το σέρβις... Θα μου βγει κι εμένα καλό κουστουμάκι...Έχω να αλλάξω και μπαταρία, σινεμπλοκ...

mitsos_chania
05/07/2013, 19:23
Φιλoi ΜΤαδες καλησπερα !! Στο παλικαρι που ρωταει για τη διαφορα μοντελων ειναι οτι η ΥΑΜΑΗΑ ειχε κατι θεματακια με το ΤPS και το αλλαξε στα επομενα μοντελα. Εγω τσιμπησα το μοντελο του '10 με 14.700 και σε 300 χλμ παω για λαδακια . Οι βαλβιδες ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο να χτυπανε . Στα 20.000 εχει το σερβις μανυαλ βαλβιδες. Καλοταξιδα παιδια και ηθελα να ρωτησω επι τη ευκαιρια αν εχετε δει κατι σε μονοσελο για μαυρο. Και καθε αλλη συμβουλη δεκτη μιας και τη κουκλαρα μου την εχω μονο 1 βδομαδα.

Εdit !! Η πινακιδα της barracuda ...ΜΗΝ την παρετε . δεν ειναι ανακλινομενη γιατι ειναι πολυ κοντα κωλος-σελα. Αστα να πανε . Την πηρα μτχ ευτυχως και εσκασα μονο :cry: 80 Ε ... αλλα εχει και γαμω τα κωλοφαναρα.