PDA

View Full Version : Είδος πολυτελείας το κράνος....



Sapadak
04/06/2013, 16:08
...στη χώρα μας?
Στην αγγλία 0% φπα παίδες (δε ξερω αν παιζει καιρό τώρα, μολις το ανακάλυψα απο διπλανό φόρουμ)

292092


Στην εικόνα βλέπουμε επίσης παιδικά καθισματάκια αυτοκινήτου με μειωμένο φπα επίσης, γιατι στην Ελλάδα ειναι πολυτέλεια να ασφαλίζεις το παιδί σου σωστά

Τώρα θα κουνήσετε το κεφάλι και θα αναρωτηθείτε: "Τι μας λεει μωρε ο μαλάκας, εδώ να φάμε δεν έχουμε"

Απο εδω (http://www.hmrc.gov.uk/vat/forms-rates/rates/goods-services.htm)

sniper
04/06/2013, 16:31
...στη χώρα μας?
Στην αγγλία 0% φπα παίδες (δε ξερω αν παιζει καιρό τώρα, μολις το ανακάλυψα απο διπλανό φόρουμ)

292092


Στην εικόνα βλέπουμε επίσης παιδικά καθισματάκια αυτοκινήτου με μειωμένο φπα επίσης, γιατι στην Ελλάδα ειναι πολυτέλεια να ασφαλίζεις το παιδί σου σωστά

Τώρα θα κουνήσετε το κεφάλι και θα αναρωτηθείτε: "Τι μας λεει μωρε ο μαλάκας, εδώ να φάμε δεν έχουμε"

Απο εδω (http://www.hmrc.gov.uk/vat/forms-rates/rates/goods-services.htm)


Ρε μλκ....



Πραγματικά δλδ....


Τόσα χρόνια το λέμε! Σήμερα το ανακάλυψες; :confused: :moutza:

LOUKILOUK
04/06/2013, 16:38
Ρε μλκ....



Πραγματικά δλδ....


Τόσα χρόνια το λέμε! Σήμερα το ανακάλυψες; :confused: :moutza:

Δυσκολευόταν να το πιστέψει...

MG-KTiNoS
04/06/2013, 16:43
Να σου κι ένα ανέκδοτο??
Σε λίγο που οι πιτσιρικάδες θα γίνουν έφηβοι ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΠΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ γιατί θα αγοράζουν όλοι χέλμετ σίτι κι ετς…
Αποτέλεσμα θα κλείσουν και μερικά καταστήματα ακόμα και ακόμα ένας φαύλος κύκλος θ ανοίξει
ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ

:wave2:

vaska
04/06/2013, 17:16
Είδα και κείνους που έχουν ήδη κράνος που το βάζουν. Συνεχώς ανακαλύπτουν νέες θέσεις πάνω στη μοτο και σαφώς όχι πάνω στο κεφάλι τους.

τες πα νάχαμε να λέγαμε

Toumpas
04/06/2013, 17:33
Το οτι παίζει παγκόσμια συνωμοσία μόνο σε εμένα μου φαίνεται; Κάποιοι τα πέρνουν χοντρά για να πετάνε χαρταετό.

Sapadak
04/06/2013, 17:42
Τόσα χρόνια το λέμε! Σήμερα το ανακάλυψες; :confused: :moutza:

Δε το είχα καταλαβει οτι επαιζε ΜΗΔΕΝ φπα στην Αγγλια :/

McGyver
04/06/2013, 19:23
Λέει όμως "Motorcycle helmets that meet safety standards".
Εγώ λέω να ξεκινήσουμε από εκεί...

Sapadak
04/06/2013, 20:39
Λέει όμως "Motorcycle helmets that meet safety standards".
Εγώ λέω να ξεκινήσουμε από εκεί...

Καλα έσυ έπιασες 'υψηλη ραπτική"
Είναι πολύ μπροστά, οτι και να λέμε

LOUKILOUK
04/06/2013, 22:55
Λέει όμως "Motorcycle helmets that meet safety standards".
Εγώ λέω να ξεκινήσουμε από εκεί...

Άσε μην το κουράζεις... safety standards βρίσκεις σε μεγάλη ποικοιλία... φτηνά και ακριβά...
η βασική διαφορά όπως έχουν πει και άλλοι παραπάνω είναι είναι ότι εδώ ΟΛΟΙ φοράνε κράνος φτωχοί-πλούσιοι, μορφωμένοι αμόρφωτοι, έξυπνοι χαζοί, κάγκουρες κυριλέδες, άνδρες γυναίκες, όμορφοι άσχημοι, αργοί γρήγροροι, παλιοί νέοι, συνειδητοποιοήμενοι ασυνείδητοι κτλ....
Το να μην φοράς το όποιο κράνος είναι το πρόβλήμα και η κατάρα εδώ πα...(πωλούνται πιστοποιημένα κράνοι με 25 λίρες...) δεν υπάρχει καν θέμα να σκεφτείς αν θα οδηγήσεις χωρίς κράνος...
Αναφορά σε άλλα θέματα όπως όρια ταχύτητας κτλ δεν θα κάνω...!!

AUFGEBRACHT
05/06/2013, 21:44
To περίεργο δεν είναι ότι τα κράνη στην Αγγλία απαλλάσσονται του ΦΠΑ... Είχα μπει σε κάποια βρετανική ιστοσελίδα που κάποιος ενημέρωνε τους υπόλοιπους μοτοσυκλετιστές ότι ενώ είναι γνωστό πως τα κράνη έχουν ΦΠΑ 0%, το ίδιο καθεστώς ισχύει εάν μαζί με κράνος αγοράσεις μπαλακλάβες και ωτοασπίδες αλλά πολλοί καταστηματάρχες δεν το τηρούν!!!