PDA

View Full Version : γρανάζωμα glx-astra



soklhtos
04/06/2013, 20:28
καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.. θέλω μια μικρή βοήθεια σχετικά με το γρανάζωμα που χρησιμοποιώ...!!

ο σκελετός είναι glx (όπως και το μοτέρ. και έχει γίνει 100 με στρόφαλο 90.) και το ψαλίδι αστρεα όπως η ζάντα..

χρησιμοποιώ πίσω γρανάζι 36 μπροστά 14 (το άλλαξα όμως και το έκανα 15 το μπροστά :P )

πάλι όμως δεν έχει τα ανοίγματα που θέλω.. η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής :

να αλλάξω ξανά μπροστά και να βάλω 16 πχ. η να αλλάξω το πίσω και να βάλω 35.

τι θα με βοηθήσει ποιο πολύ; σε ανηφόρες και τελικές; να κατεβάζω πχ θέλω 120 για να πηγαίνει χαλαρά 100...!!!.

SHOOTER045
05/06/2013, 00:25
μικροτερο μπροστα δινει τραβηγμα,μεγαλυτερο μπροστα τελικη,το αντιστροφο πισω
με ενα δοντι μικροτερο πισω δεν νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα απ οτι εισαι τωρα
πιστευω να σε κατατοπισα

Lioulios
05/06/2013, 01:29
Δηλαδή εκεί που θα τραβάει στα χαμηλά ....ψηλά θα σπάει και αν θες τελικές , τότε δεν θα έχεις τραβήγματα χαμηλα ...

Ότι και να του βάλεις , πάλι παπί θα έχεις , οπότε κάτσε και σκέψου τί ακριβώς κάνεις με το μηχανάκι και που το πολυχρησημοποιείς και βάλε το ανάλογο γρανάζωμα .

Αν ήμουν εσύ θα προτημοπύσα πάντως να έχω δύναμη χαμηλά και δεν θα με ενδιέφερε αν χάσω λίγο στην τελική ....5 πάνω , 5 κάτω .... ένα και το αυτό .

Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη ...Δηλαδή να νιώθεις το μηχανάκι να φεύγει ... Τώρα αν δεν πιάσεις την τελική του φίλου σου δεν είναι και το τέλος του κόσμου ...Η αίσθηση πιστεύω είναι στην επιτάχυνση

...Στην ευθεία πάνε όλοι ... Κάτι σουζάκια και διπλωματάκια πάντως με ένα κοντύτερο γρανάζωμα , θα τα έχεις . Εκεί είναι τα γούστα .Όχι αν πας 120 στην ευθεία .

:wave2:

Lioulios
05/06/2013, 01:39
Και για να στο δόσω να καταλάβεις καλύτερα

Είχες πίσω γρανάζι 36 -μπροστά 14 και έκανες 15 το μπροστά όμως δεν έχει τα ανοίγματα που θές . Αν κάνεις το μπροστά 16 όπως λες , τότε τα ανοίγματα τα χάνεις για τα καλά . Το ίδιο θα συμβεί αν μικρύνεις κα το πίσω και από 36 το κάνεις 35 . Τότε θα έχεις καλύτερες τελικές ,αλλά ανοίγματα δεν θα έχεις .

Ανοίγματα βέβαια ενοούμε τραβήγματα χαμηλα ...Δηλ όταν χουφτώνεις το γκάζι και βλέπεις το μηχανάκι να φέυγει μπροστά ...Να ανοίγει δηλαδή .

Αν ενοιείς ανοίγματα το να ανοίγεις το γκάζι και να τερματίζει το κοντέρ , τότε αυτό το λένε τελικές .

soklhtos
05/06/2013, 13:11
Δηλαδή εκεί που θα τραβάει στα χαμηλά ....ψηλά θα σπάει και αν θες τελικές , τότε δεν θα έχεις τραβήγματα χαμηλα ...

Ότι και να του βάλεις , πάλι παπί θα έχεις , οπότε κάτσε και σκέψου τί ακριβώς κάνεις με το μηχανάκι και που το πολυχρησημοποιείς και βάλε το ανάλογο γρανάζωμα .

Αν ήμουν εσύ θα προτημοπύσα πάντως να έχω δύναμη χαμηλά και δεν θα με ενδιέφερε αν χάσω λίγο στην τελική ....5 πάνω , 5 κάτω .... ένα και το αυτό .

Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη ...Δηλαδή να νιώθεις το μηχανάκι να φεύγει ... Τώρα αν δεν πιάσεις την τελική του φίλου σου δεν είναι και το τέλος του κόσμου ...Η αίσθηση πιστεύω είναι στην επιτάχυνση

...Στην ευθεία πάνε όλοι ... Κάτι σουζάκια και διπλωματάκια πάντως με ένα κοντύτερο γρανάζωμα , θα τα έχεις . Εκεί είναι τα γούστα .Όχι αν πας 120 στην ευθεία .

:wave2:

δεν αντιλέγω με την άποψη "παπί" οπότε ότι και να του κάνω τα 200 δεν θα τα πιάσει :P αλλά, κοίτα κουράζει τον κινητήρα και τον οδηγώ όταν είσαι σε μια κεντρική λεωφόρο να σε ζορίζει το παπί και να έχεις από πίσω μια σειρά απο δεινοσαύρου να σου κορνάρουν ε :P

έχω ανηφορίτσες αλλά πόσο να έχει μια ανηφόρα να την ανέβω; δεν λέω κόβει και σε ανηφόρες το μακρύ άλλα οκ περιμένω κάτι ανάλογο μεσαίου επιπέδου. κοίτα το μοτέρ το έλυσα και το έφτιαξα απο 50, 100 μόνος οπότε θέλω το κατάλληλο γρανάζωμα για 100 που να ανοίγει σε εκκινήσεις έχει καλές.. ακόμα!!!

απλά λέω γενικά να έχω μερική ταχύτητα και δεν πάω για κόντρες το παπί το έχω για γενικές χρήσεις :)

soklhtos
05/06/2013, 13:14
Και για να στο δώσω να καταλάβεις καλύτερα

Είχες πίσω γρανάζι 36 -μπροστά 14 και έκανες 15 το μπροστά όμως δεν έχει τα ανοίγματα που θές . Αν κάνεις το μπροστά 16 όπως λες , τότε τα ανοίγματα τα χάνεις για τα καλά . Το ίδιο θα συμβεί αν μικρύνεις κα το πίσω και από 36 το κάνεις 35 . Τότε θα έχεις καλύτερες τελικές ,αλλά ανοίγματα δεν θα έχεις .

Ανοίγματα βέβαια ενοούμε τραβήγματα χαμηλα ...Δηλ όταν χουφτώνεις το γκάζι και βλέπεις το μηχανάκι να φέυγει μπροστά ...Να ανοίγει δηλαδή .

Αν ενοιείς ανοίγματα το να ανοίγεις το γκάζι και να τερματίζει το κοντέρ , τότε αυτό το λένε τελικές .

3 δόντια πίσω ισούτε με 1 μπροστά οπότε λίγο καλύτερο ήθελα να το κάνω αγόρασα ένα 34 πίσω. και ότι κάτσει δεν τρελένομαι και όλας... γιατί όπως λέμε είναι παπί.

τα τραβήγματα τα έχει ακόμα καλα... φαντάσου όμως ότι η πρώτη ενος supra τερματίζει στα 30 πχ. εμένα στα 20 οπότε μου έφυγε σε εκκίνηση. και μετά άντε να τον μαζέψω.. όμως ξαναλέω δεν πάω για κόντρες :P

θέλω μια Α ταχύτητα χωρίς να ζορίζει το κινητήρα και εμένα επάνω :)

θα δώ τώρα πως θα ειναι με το 34 που πήρα...

OldMan
05/06/2013, 13:27
3 δόντια πίσω ισούΝτΑΙ με 1 μπροστά
(το φελέκι μου μέσα..)



Η αλλαγή μπροστινού γραναζιού συνοδεύεται από οικονομία σε φράγκα, οικονομία σε βάρος και δεν απαιτείται αλλαγή αλυσίδας...

(Αλλά, αν μειώσεις τον αριθμό των δοντιών, έχεις μεγαλύτερη φθορά στην αλυσίδα και - κατ' επέκταση - στο πίσω γρανάζι..)

alex14
05/06/2013, 13:33
... φαντάσου όμως ότι η πρώτη ενος supra τερματίζει στα 30 πχ. εμένα στα 20 οπότε μου έφυγε σε εκκίνηση. και μετά άντε να τον μαζέψω.. όμως ξαναλέω δεν πάω για κόντρες :P

...

Αφου δεν πας κοντρες τι σε νοιαζει εαν του σουπρα η πρωτη παει 30 και η δικια σου 20 ?:confused:

soklhtos
05/06/2013, 14:37
(το φελέκι μου μέσα..)



Η αλλαγή μπροστινού γραναζιού συνοδεύεται από οικονομία σε φράγκα, οικονομία σε βάρος και δεν απαιτείται αλλαγή αλυσίδας...

(Αλλά, αν μειώσεις τον αριθμό των δοντιών, έχεις μεγαλύτερη φθορά στην αλυσίδα και - κατ' επέκταση - στο πίσω γρανάζι..)

χαχαχαχαχα ισχύει αυτό που λες φίλε μου.. αλλά ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ρόλο την χρήση που της κάνεις.!!! και συχνά περιποίηση οπότε θα κρατήσει για τα χλμ που έχει οριστεί. συνοδεύετε όμως και σε χλμ.. εγώ πάντος την είδα την διαφορά :)

soklhtos
05/06/2013, 14:38
Αφου δεν πας κοντρες τι σε νοιαζει εαν του σουπρα η πρωτη παει 30 και η δικια σου 20 ?:confused:

μια φορά που προσπάθησα 4fun με άφησε πίσω :) φοιτητής είμαι δεν λέω ότι δεν πηγάζει η τρέλα μέσα μου αλλά κυρίως το έχω για την δουλειά μου :)

OldMan
05/06/2013, 14:45
φοιτητής είμαι
Ελληνικής Φιλολογίας, να υποθέσω..;)


άποψι... ανάλογω.. μεσέου... τρελένομαι... συνοδεύετε... πάντος...

Takata Dome
05/06/2013, 14:54
Ελληνικής Φιλολογίας, να υποθέσω..;)

:lol:

OldMan
05/06/2013, 14:56
:lol:
Εσύ τα καθάρισες τα σπείρωματα και γελάς..??

GFawkes
05/06/2013, 15:03
Ελληνικής Φιλολογίας, να υποθέσω..;)

Γλωσσολογιας απο φιερι μαλλον

Takata Dome
05/06/2013, 15:42
Εσύ τα καθάρισες τα σπείρωματα και γελάς..??

Οχι ακόμα,αναζητείται ευεργέτης που θα δανείσει σετ κολαούζα

OldMan
05/06/2013, 16:10
ΔΕν χρειάζεσαι σετ λέμεεεεεεεε....

Μόνο το τελευταίο της "αποπεράτωσης" ...

daz
05/06/2013, 16:42
Εσύ τα καθάρισες τα σπείρωματα και γελάς..??

:lol:


Οχι ακόμα,αναζητείται ευεργέτης που θα δανείσει σετ κολαούζα

Αθήνα είσαι για πιο βόρεια?

Takata Dome
05/06/2013, 18:02
:lol:



Αθήνα είσαι για πιο βόρεια?

Πάτρα,πλάκα κάνω για τον ευεργέτη,θα πάω να πάρω κάποια στιγμή :beer:

soklhtos
05/06/2013, 18:48
Ελληνικής Φιλολογίας, να υποθέσω..;)

χαχαχαχα συγνώμη για τα λαθάκια λόγω βιασύνης...

soklhtos
05/06/2013, 18:49
οπότε παίδες αλλάζω κάποια στιγμή το πίσω και σας λέω εντυπώσεις..!! ευχαριστώ πάντως...!!

soklhtos
12/06/2013, 19:46
και να με εδώ πάλιi (μάλλον δεν έχω καμία καλύτερη μετατροπή :P ) λοιπόνννν γιατί προβλέπεται ιστορία εδώ (και όχι λυκείου)

άλλαξα γρανάζι μπροστά από 14-πήγα 15. από 80 πχ τελική πήγα 90.. δεν με κάλυπτε. πήγα για πίσω πήγα σε 34.. πάλι 90 τελική. ξανά άλλαξα γρανάζι μπροστά πήγα σε 16.. άρχισα να βλέπω διαφορά πήγα περίπου στα 100... τελική τώρα να πάω πάλι σε πίσω η μπροστά; για 110 τελική να πηγαίνω δηλαδή 90 χαλαρά...

να πω ότι είδα τρελή συμπεριφορά στο τράβηγμα σε ανηφόρα το παπί με 14 μπροστά 36 πίσω ήταν λες και ζοριζόταν πχ με τρίτη 3 ήταν σταθερή όσο το μάκρενα τόσο ποιο δύναμη είχε δηλαδή ανεβαίνει πολύ ποιο χαλαρά και ανεβάζει αργά αλλά σταθερά.!!

για πείτε καμία ιδέα :P

Lioulios
13/06/2013, 02:29
Αυτό που βλέπεις , είναι αυτό που σου είπαμε ... Δεν υπάρχει καμία ιδέα από κανέναν .

...Αφού έχεις και γρανάζια και μπορείς και παίζεις , βρες τον συνδιασμό που σε βολεύει περισσότερο και κράτα το εκεί ...Κράτα το γερά !!

Κανένας δεν μπορείνα σου πει . Καθένας θα σου πει άλλα . Εσύ τί θες είναι το θέμα .

* Γρανάζωμα που να σκάβει το παπί στην εκίνηση , να τραβάει τον κ@λο του χαμηλά και να τελικιάζει και ψηλά , δεν υπάρχει .

Αν δε σε καλύβει καμία επιλογή γραναζώματος , τότε αλλάζεις μηχανή .

:wave2:

OldMan
13/06/2013, 11:04
και να με εδώ πάλιi (μάλλον δεν έχω καμία καλύτερη μετατροπή :P ) λοιπόνννν γιατί προβλέπεται ιστορία εδώ (και όχι λυκείου)

άλλαξα γρανάζι μπροστά από 14-πήγα 15. από 80 πχ τελική πήγα 90.. δεν με κάλυπτε. πήγα για πίσω πήγα σε 34.. πάλι 90 τελική. ξανά άλλαξα γρανάζι μπροστά πήγα σε 16.. άρχισα να βλέπω διαφορά πήγα περίπου στα 100... τελική τώρα να πάω πάλι σε πίσω η μπροστά; για 110 τελική να πηγαίνω δηλαδή 90 χαλαρά...

να πω ότι είδα τρελή συμπεριφορά στο τράβηγμα σε ανηφόρα το παπί με 14 μπροστά 36 πίσω ήταν λες και ζοριζόταν πχ με τρίτη 3 ήταν σταθερή όσο το μάκρενα τόσο ποιο δύναμη είχε δηλαδή ανεβαίνει πολύ ποιο χαλαρά και ανεβάζει αργά αλλά σταθερά.!!

για πείτε καμία ιδέα :P
Αντί για γρανάζια, βάλε 2 τροχαλίες μεταβλητής διαμέτρου...

soklhtos
14/06/2013, 18:46
ευχαριστώ και πάλυ παιδιά.. είναι 100 δεν περιμένω τραγικά πράγματα μάλλον πρέπει να πάω σε 125.

το αποτέλεσμα ήταν να το έχω 16 μπροστά 32 πίσω :p 80 πιάνει χαλαρά λογικά θα την βγάζει την 100 ευχαριστώ πάντος.

edit : έχασα αρκετά στις εκκινήσεις αλλα ο καθένας τι βολεύετε..

Lioulios
15/06/2013, 00:47
Έχεις δοκιμάσει να ψαρώσεις ? Μπορεί να πάρεις μέχρι και 4 χλμ/ω + τελική

AristidisZ
15/06/2013, 00:54
Έχεις δοκιμάσει να ψαρώσεις ? Μπορεί να πάρεις μέχρι και 4 χλμ/ω + τελική
έχεις αποδείξεις για αυτό ή το λες έτσι ;

SHOOTER045
15/06/2013, 01:02
Έχεις δοκιμάσει να ψαρώσεις ? Μπορεί να πάρεις μέχρι και 4 χλμ/ω + τελική

και αλλαγες με το χερι εννοειται....:cool:

Lioulios
15/06/2013, 01:10
έχεις αποδείξεις για αυτό ή το λες έτσι ;
Μετρημένο με το αυτοκίνητο ενός φίλου πριν 15 χρόνια σε 80αρι townmate

και αλλαγες με το χερι εννοειται....:cool:
Ε μα .. ναι !

AristidisZ
15/06/2013, 01:13
Μετρημένο με το αυτοκίνητο ενός φίλου πριν 15 χρόνια σε 80αρι townmate



screenshot or it never happened :lol:

Lioulios
15/06/2013, 01:18
screenshot or it never happened :lol:
Τότε δεν είχαμε ούτε κινητα ... Αν δεν με πιστεύεις, τράβα ρώτα τον Μεμά τον Γοτζίλα που χει ο ξέδελφός του το Κιτρινόμαυρο Μπολντόρ ...Αυτός που τα χει με την Σούλα την βυζού ...Να σου πει ...

notakos600
15/06/2013, 06:04
Τότε δεν είχαμε ούτε κινητα ... Αν δεν με πιστεύεις, τράβα ρώτα τον Μεμά τον Γοτζίλα που χει ο ξέδελφός του το Κιτρινόμαυρο Μπολντόρ ...Αυτός που τα χει με την Σούλα την βυζού ...Να σου πει ...

:lol::lol::bawl:

AristidisZ
15/06/2013, 09:10
Τότε δεν είχαμε ούτε κινητα ... Αν δεν με πιστεύεις, τράβα ρώτα τον Μεμά τον Γοτζίλα που χει ο ξέδελφός του το Κιτρινόμαυρο Μπολντόρ ...Αυτός που τα χει με την Σούλα την βυζού ...Να σου πει ...

Θα τον βρω το βράδυ στη ντισκοτέκ
έτσι και μου λες ψέματα...

notakos600
15/06/2013, 09:35
Θα τον βρω το βράδυ στη ντισκοτέκ
έτσι και μου λες ψέματα...

Ti mlks... :lol::lol::beer: