PDA

View Full Version : <<Ασθενης>> σπινθηρας??



Fotis12
05/06/2013, 11:48
Καλημερα παιδες...Εχω μια μηχανη του '85 (Suzuki dr 250,http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_dr_250_s_1985.php )
και εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...Αρχικα δουλευε μια χαρα..αλλα οταν την κυκλοφορουσες,την εσβηνες και πηγαινες να την ξαναβαλεις δεν επαιρνε,δηλαδη επρεπε να την αφησεις κανα 20λεπτο να κρυωσει....Την πηγα σε μαστορα και μου ειπε οτι ειναι η ηλεκτρονικη,αφου οταν τη χτυπουσε με κατσαβιδι επαιρνε μια χαρα(μετα απο ζεσταμα μιλαμε παντα)..Η αιτια μου ειπε ειναι οτι επειδη βρισκεται κοντα στη μηχανη ζεσταινεται και γι αυτο χαλασε..Επομενως αλλαξα ηλεκτρονικη,εβαλα και ενα προστατευτικο απο γυρω για να μην ζεστενεται και ολα εφτιαξαν...Δυστηχως πριν απο κανα βδομαδα μ αρχισε παλι τετοια κολπα....Το θεμα ειναι οτι εχει και πολυ ασθενη σπινθηρα..Βεβαια η μπαταρια ειναι πεσμενη αλλα και παλιοτερα δουλευε και χωρις αυτην,οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα μπαταριας.....Επειδη θελω να ελεγξω πηνιο,ανορθωτη θα ηθελα να μου πειτε (αν τυχον γνωριζει καποιος) τα επιτρεπτα ορια εντασης,τασης σε ανορθωτη και πηνιο επειδη δεν εχω τo μανουαλ...Ευχαριστω

toyar
05/06/2013, 11:58
τσεκαρε πρωτα μπουζοκαλωδιο-πιπα
ειναι πιθανο να εχουν απωλειες λογω παλαιοτητας

OldMan
05/06/2013, 12:31
Οι μετρήσεις που γίνονται σε πηνία και ανορθωτή δείχνουν αν κάτι είναι off ή όχι..

Για να διαπιστώσεις αν κάποιο εξάρτημα λειτουργεί σωστά, χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από πολύμετρο..

Fotis12
06/06/2013, 11:18
Οι μετρήσεις που γίνονται σε πηνία και ανορθωτή δείχνουν αν κάτι είναι off ή όχι..

Για να διαπιστώσεις αν κάποιο εξάρτημα λειτουργεί σωστά, χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από πολύμετρο..
Δηλαδη αν μετρησω την ενταση του πηνιου και εχει χαμηλοτερη ενταση απ την κανονικη,δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οτι φταιει τ πηνιο?

OldMan
06/06/2013, 13:06
Δηλαδη αν μετρησω την ενταση του πηνιου και εχει χαμηλοτερη ενταση απ την κανονικη,δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οτι φταιει τ πηνιο?
Άντε να σε πάρω με το μαλακό γιατί σε συμπάθησα..
(αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί συμβαίνει συχνά τελευταία..)


ΚΑΝΕΝΑ (μα κανένα μιλάμε) manual δεν δίνει τιμές έντασης ηλεκτρικού ρεύματος (και πολύ καλά κάνει..)

Το πολύ πολύ να βρεις την μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή (αν την έχει δώσει ο κατασκευαστής του εξαρτήματος..)

Αυτό που θα πρέπει να μετρήσεις είναι τάση υπό φορτίο (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει..)
(η τιμή της τάσης "στον αέρα" αποτελεί ΕΝΔΕΙΞΗ της καλής λειτουργείας αλλά επ'ουδενί ΑΠΟΔΕΙΞΗ - αν βέβαια η μέτρηση αυτή είναι εκτός ορίων, τότε όντως υπάρχει πρόβλημα..)

Στα πηνία, πρώτα μετράς ωμική αντίσταση (για να δεις τι παίζει με τα τυλίγματα) αλλά χρειάζεσαι ΚΑΛΟ πολύμετρο (με δυνατότητα μηδενισμού των ακροδεκτών)

Μετά περνάς στις τάσεις και πράττεις αναλόγως αποτελέσματος..


Υ.Γ.
Η μόνη περίπτωση που μας ενδιαφέρει η ένταση είναι όταν ψάχουμε το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας (και αυτό εφόσον είμαστε ΟΚ με την τάση..)

Bowleno
06/06/2013, 15:27
Άντε να σε πάρω με το μαλακό γιατί σε συμπάθησα..
(αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί συμβαίνει συχνά τελευταία..)


Αντώνη, όντως σου συμβαίνει ΠΟΛΥ συχνά τελευταία και έχω αρχίσει να ανησυχώ.....:p