PDA

View Full Version : Ποιό μεταχειρισμένο On/Off?



arkroan
05/06/2013, 16:47
Αγαπητά μέλη,

μετά από δέκα χρόνια απουσίας από τον μοτοσυκλετικό κόσμο, το φόρουμ και από την Ελλάδα γενικώς, ήρθε η στιγμή να επιστρέψω στα πάτρια εδάφη αλλά και στην μοτοσυκλέτα.

Η πρώτη αρχή έγινε.. Το να επιστρέψω στο φόρουμ και να ξαναπάρω έλεγχο του παλιού μου username. ( Ευχαριστω McGyver :a013:).
Το δεύτερο είναι στην πορεία και θα είμαι στην Ελλάδα μες στον Ιούλιο.
Τώρα για το τρίτο θα χρειαστώ την βοηθειά σας.

Σκεφτόμουν πολύ ότι θα ήθελα να καβαλήσω το SUZUKI GSXR 750 η το KAWASAKI 636 που είναι οι και μεγάλες μου αγάπες.
Καθότι όμως περάσαν τα χρόνια και είναι δύσκολες οικονομικά εποχές αποφάσισα να θυσιάσω τα θέλω μου και να κοιτάξω το πώς μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτό που αγαπώ κάνοντας κάποιες αναγκαστικές υποχωρήσεις.

Έχω τα εξής δεδομένα λοιπόν για την αγορά μοτοσυκλέτας:

Πρέπει να μυήσω το έτερο μου ήμισυ γιατί δεν έχει επαφή με την μοτοσυκλέτα, οπότε πρέπει να είναι φιλική στον συνεπιβάτη (άνετη σέλα κ.λ.π.).
Να είναι για καθημερινή χρήση αλλά να μην ζορίζεται σε μικρά ταξίδια.
Λόγω οικονομικών πρέπει να είναι μεταχειρισμένη και να μην κοστίζει πολλά σε service.
Να έχει σχετικά καλή κατανάλωση.


Από τα παραπάνω κατάλαβα ότι η κατηγορία που κοιτάω είναι On/Off και ίσως SP.Touring (Λίγο τραβηγμένο ξέρω άλλα μερικά μοντέλα νομίζω οτι με καλύπτουν.)
Από αυτά κατέληξα στα εξής μοντέλα: (Εντός δεκαετίας γενικά)

On/Off:

BMW F650 GS
Honda Transalp 650
Honda Africa Twin XRV 650
Yamaha TDM 850/900
Suzuki DL 650 V-Strom


SP. Touring/Street:

Honda CBF 600S
Suzuki Bandit 650S
Yamaha FZ6 Fazer
Kawasaki Versys 650
Suzuki SV650S
Suzuki GSF 650S


Θα το εκτιμούσα αν μοιραζόσασταν τις εμπειρίες σας με αυτά τα μοντέλα (εκτός του GS γιατί το είχα και του Fazer) σχετικά με τα δεδομένα που σας ανέφερα παραπάνω.

Ευχαριστώ,
Γιώργος.

SoulGR
05/06/2013, 17:02
απ αυτα της λιστας απ τα ον/οφ θα παιρνα το το σρωμα και απ τα σπ το sv

arkroan
05/06/2013, 17:04
απ αυτα της λιστας απ τα ον/οφ θα παιρνα το το σρωμα και απ τα σπ το sv

Και ποιος ιδιαίτερος λόγος για την επιλογή σου φίλε μου?

road spirit
05/06/2013, 17:09
Όλα τα μηχανάκια που έχεις βάλει στις επιλογές θα κάνουν λιγο-πολύ τη δουλειά που θες. Μην αναλωθείς σε περιτές υπερ-αναλύσεις εδω μέσα. Εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο στην εποχή που ζούμε, για μένα το βασικότερο κριτήριο θα ήταν η τιμή αγοράς του σε συνδυασμό με τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η μηχανή και η μεταπώληση της, σε περίπτωση που θελήσεις να τη δώσες αργότερα

SoulGR
05/06/2013, 17:19
Και ποιος ιδιαίτερος λόγος για την επιλογή σου φίλε μου?

το στρωμα πιστευω οτι θα το πουλησεις πιο ευκολα και ειναι 2κιλυνδρο και πιο καινουριο απ τα αλλα που εβαλες

και τη σβουρα επειδη σαν δικυνδρο ειχει μικροτερη καταναλωση απ τα αλλα της λιστας

arkroan
05/06/2013, 17:22
Όλα τα μηχανάκια που έχεις βάλει στις επιλογές θα κάνουν λιγο-πολύ τη δουλειά που θες. Μην αναλωθείς σε περιτές υπερ-αναλύσεις εδω μέσα. Εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο στην εποχή που ζούμε, για μένα το βασικότερο κριτήριο θα ήταν η τιμή αγοράς του σε συνδυασμό με τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η μηχανή και η μεταπώληση της, σε περίπτωση που θελήσεις να τη δώσες αργότερα

Μα δέν ψάχνω υπεραναλύσεις. Μόνο ενα-δύο καλά και κακά σημέια απο τα μοντέλα που παραθέτω. Το Fazer για παράδειγμα.. Μια χαρά απο πολλές αποψεις αλλά τα πατάκια ειναι μικρα και σε ψηλή θέση για τον συνεπιβάτη. Με αποτέλεσμα να γλυστράνε.
Το GS το μονο πρόβλημά που είχα ειναι οτι ήταν μονοκύλινδρο και BMW και οτι αυτο συνεπάγεται. ( Ακριβα Service και οχι πραγματικό on/off)

road spirit
05/06/2013, 17:34
Μα δέν ψάχνω υπεραναλύσεις. Μόνο ενα-δύο καλά και κακά σημέια απο τα μοντέλα που παραθέτω. Το Fazer για παράδειγμα.. Μια χαρά απο πολλές αποψεις αλλά τα πατάκια ειναι μικρα και σε ψηλή θέση για τον συνεπιβάτη. Με αποτέλεσμα να γλυστράνε.
Το GS το μονο πρόβλημά που είχα ειναι οτι ήταν μονοκύλινδρο και BMW και οτι αυτο συνεπάγεται. ( Ακριβα Service και οχι πραγματικό on/off)

Εσυ μπορεί να μη ψάχνεις υπεραναλύσεις, αλλά φόρουμ είναι, πιθανόν να λάβεις τέτοιες.

Έπειτα, κάποια πράγματα είναι εντελώς σχετικά. Για παράδειγμα η θέση και τα πατάκια του συνεπιβάτη μπορεί να μην ταίριαξαν στη σύντροφό σου, για κάποιαν άλλη όμως με διαφορετικό ύψος μπορεί να μην υπάρχει θέμα.

Τώρα, για το GS... τι να πω ... το ότι δεν σου άρεσε ως μονοκύλινδρο είναι θέμα υποκειμενικό. Αν μπουν 10 άτομα και γράψουν ότι με αυτο το μηχανάκι έχουν γυρίσει όλη την Ευρώπη απροβλημάτιστα, θα σου "κάνει" η απάντηση τους?

Bradipous
05/06/2013, 17:35
βστρομ.

αυτο για τα σερβις στο bmw δεν νομιζω πως ισχυει, μπορεις ομως να κοιταξεις το 800 (αν και μαλλον ξεφευγει απο το μπατζετ)

AUFGEBRACHT
05/06/2013, 17:45
Μα δέν ψάχνω υπεραναλύσεις. Μόνο ενα-δύο καλά και κακά σημέια απο τα μοντέλα που παραθέτω. Το Fazer για παράδειγμα.. Μια χαρά απο πολλές αποψεις αλλά τα πατάκια ειναι μικρα και σε ψηλή θέση για τον συνεπιβάτη. Με αποτέλεσμα να γλυστράνε.
Το GS το μονο πρόβλημά που είχα ειναι οτι ήταν μονοκύλινδρο και BMW και οτι αυτο συνεπάγεται. ( Ακριβα Service και οχι πραγματικό on/off)

Με το συμπάθειο δηλαδή αλλά το VStrom και το TDM που έχεις βάλει στη λίστα είναι πραγματικά on/off; :confused:

arkroan
05/06/2013, 17:46
Εσυ μπορεί να μη ψάχνεις υπεραναλύσεις, αλλά φόρουμ είναι, πιθανόν να λάβεις τέτοιες.
Πολύ πιθανό.. Να μήν ρωτούσα δηλαδή?



Έπειτα, κάποια πράγματα είναι εντελώς σχετικά.
Συμφωνώ. Αλλά αν έχεις μια θετική η αρνητική εμπειρια με κάτι σου μένει. Αν το καιλοκαίρι καίγονται τα πόδια με το Versys θα σου μέινει η ανάμνηση. Αν η σελα του GS ειναι το καλύτερο πράγμα που εχει αναπαυτεί ο πισινός σου.. Σου μένει.


Τώρα, για το GS... τι να πω ... το ότι δεν σου άρεσε ως μονοκύλινδρο είναι θέμα υποκειμενικό.
Με παρεξήγησες .. Το λάτρεψα το GS.. Απλά απο κάποιο σημέιο και μετά μου φαινόταν μικρό.

arkroan
05/06/2013, 17:47
Με το συμπάθειο δηλαδή αλλά το VStrom και το TDM που έχεις βάλει στη λίστα είναι πραγματικά on/off; :confused:

Δεν ξέρω.. Για αυτό ρωτάω..

arkroan
05/06/2013, 17:48
βστρομ.

αυτο για τα σερβις στο bmw δεν νομιζω πως ισχυει, μπορεις ομως να κοιταξεις το 800 (αν και μαλλον ξεφευγει απο το μπατζετ)

Μου αρέσει το 800.. Αλλα δυστηχώς είναι καινούργιο πολύ.

MikeG
05/06/2013, 17:50
Το TDM ξέχνα το.

Είτε Vstrom, είτε BMW και θα σε λατρέψει η κυρά σου για τη σέλα του. Επίσης να ξέρεις ότι το GS είναι πιο οικονομικό σε όλα του.

AUFGEBRACHT
05/06/2013, 18:04
Κράτα ακριβώς ό,τι σου έγραψε ο αποπάνω. Μα ακριβώς ό,τι σου έγραψε!!!

Drake Ramore
05/06/2013, 18:49
Νομίζω οτι για όποιον δεν ξέρει τι ακριβώς να πάρει σε κατηγορία ψευτο-ον-οφ και στρητ η επιλογή είναι μία.
Παίρνεις ένα Vstrom και έχεις καλυφθεί στο 90% όλων των περιπτώσεων. Μια επιλογή που δεν βγαίνει ποτέ σχεδόν λάθος.

Απο κοντά GS και transalp. Εξίσου πολυχρηστικά.
Το versys είναι πιο στριφτερο μηχανακι σε σχέση με τα παραπάνω. Οδηγικά μου άρεσε πολύ, αλλά το βρίσκω ακατάλληλο για συνεπιβάτη και μακρινά ταξίδια σε σχεση με τα προαναφερθέντα.

Για street είχα το fazer 3 χρόνια και πήγα παντου με την γυναίκα. Αυτό με τα μαρσπιέ είναι αλήθεια, αλλά δεν ειναι τόσο δραματικό όσο ακουγεται. Εμενα αρχιζε να παραπονιέται μετα τα 180-200 συνεχόμενα χλμ, που έτσι κι αλλιώς έκανα στάση για βενζίνη. Κατα τα αλλα η θέση του συνεπιβάτη είναι υπερικανοποιητική.

Το Bandit που το οδήγησα σε ενα αρκετά μεγάλο κομμάτιο πρόσφατου ταξιδιού μου άρεσε πολύ, αλλά το βρήκα "βαρύ" στο στρίψιμο για στρητ. Τίμιο μηχανακι όμως!
Το TDM επίσης πολύ καλό (στρητ και όχι ον οφ) και οικονομικό στην κατανάλωση και αξιόπιστο. Το έχουν αρκετοί στην παρέα μου και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν έχω άποψη.

Υ.Γ Μείνε μακριά απο άφρικα 650 εκτός και αν ξέρεις από ποιον το παίρνεις και πως το είχε. Υπερβολικά χωμάτινο μηχανάκι (για την χρήση που θέλεις) και επειδή είναι παλιό σαν μοντέλο θα βρεις κατα 99% μόνο κανιβαλισμένα κομμάτια ή αν είναι καλό θα σου ζητάνε μια περιουσία.

Pan (dvs)
05/06/2013, 19:20
Αγαπητά μέλη,


Έχω τα εξής δεδομένα λοιπόν για την αγορά μοτοσυκλέτας:

Πρέπει να μυήσω το έτερο μου ήμισυ γιατί δεν έχει επαφή με την μοτοσυκλέτα, οπότε πρέπει να είναι φιλική στον συνεπιβάτη (άνετη σέλα κ.λ.π.).
Να είναι για καθημερινή χρήση αλλά να μην ζορίζεται σε μικρά ταξίδια.
Λόγω οικονομικών πρέπει να είναι μεταχειρισμένη και να μην κοστίζει πολλά σε service.
Να έχει σχετικά καλή κατανάλωση.


Από τα παραπάνω κατάλαβα ότι η κατηγορία που κοιτάω είναι On/Off και ίσως SP.Touring (Λίγο τραβηγμένο ξέρω άλλα μερικά μοντέλα νομίζω οτι με καλύπτουν.)
Από αυτά κατέληξα στα εξής μοντέλα: (Εντός δεκαετίας γενικά)


Ευχαριστώ,
Γιώργος.

Γιωργο απ'οτι βλεπω ,απο αυτα που ζητας,μαλλον περιγραφεις το v-strom.Xωρις να ειμαι φιλος της συγκεκριμενης μηχανης,νομιζω οτι εγινε dest seller στην ελληνικη αγορα γι'αυτους ακριβως τους λογους.

Sapadak
05/06/2013, 19:49
Δεν μας είπες μπάτζετ καταρχας, 2ον αν θες να έχει ABS στανταρακι.

Παντως η στρομ ή βερσυς εφοσον θα παίξει και μυηση στη πορεία προτιμησε ον-οφφ

arkroan
05/06/2013, 20:57
Ευχαριστώ MikeG & AUFGEBRACHT.
Drake Ramore πολύ κατατοπιστικός με τις περιγραφές σου και σε ευχαριστώ.
pan DVS δεν το ήξερα οτι είχε κάνει τόσο καλές πωλήσεις στην Ελλάδα.

Απο ότι βλέπω ειναί κοινός παράγοντας το V-Strom και οι περισσότεροι συμφωνόυν οτι είναι ενα καλό all-rounder με συνεπιβάτη. Να σας πώ την αλήθεια το έβλεπα με διαφορετικό μάτι το V-Strom. Και ειδικά το 1000 δεν μου άρεσε καθόλου.. Πολύ ογκώδες κατα την αποψή μου και βαρύ.
Το V-Strom 650 φαίνεται ποιο μαζεμένο και μπορώ να πω οτι είναι καλάισθητο αν εξαιρέσεις την τερατώδη εξάτμιση.

Sapadak το παρακάτω σε άσπρο http://www.mototriti.gr/data/usedbikes/aggelies/134117.asp και σε αυτή την τιμή νομίζω θα μου έκανε. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λιγa παραπάνω αν αξίζει το ABS.

arkroan
05/06/2013, 21:05
Υ.Γ Μείνε μακριά απο άφρικα 650 εκτός και αν ξέρεις από ποιον το παίρνεις και πως το είχε. Υπερβολικά χωμάτινο μηχανάκι (για την χρήση που θέλεις) και επειδή είναι παλιό σαν μοντέλο θα βρεις κατα 99% μόνο κανιβαλισμένα κομμάτια ή αν είναι καλό θα σου ζητάνε μια περιουσία.

Drake Ramore Οταν το έγραψες συνειδητοποίησα οτι έχεις και δίκιο και έτσι είναι για τα Άφρικα. Καλύτερα μακριά.

AUFGEBRACHT
05/06/2013, 21:36
Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λιγa παραπάνω αν αξίζει το ABS.

2-3 φορές που χρειάστηκε να επέμβει το ABS την απόσβεσή του την έκανε και με το παραπάνω!!!

dimzan
05/06/2013, 22:55
Αν μπορεις να πληρωσεις μηχανακι με ABS εννοειται πως παιρνεις με abs, δεν το συζηταμε...

Sapadak
05/06/2013, 23:11
Sapadak το παρακάτω σε άσπρο http://www.mototriti.gr/data/usedbikes/aggelies/134117.asp και σε αυτή την τιμή νομίζω θα μου έκανε. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λιγa παραπάνω αν αξίζει το ABS.

Για αυτο που δειχνεις

Αν ειναι λευκο ειναι βαμμένο (το 2004 δεν εβγαινε λευκο), καλυμμα εξατμισης απο 08 μοντελο αν θυμαμαι καλα.

Χτυπησε καμπανάκι το συγκεκριμένο.
Αν εχεις ταβάνι 3500 χιλιαρικα απο ΟΛΑ οσα έβαλες κοίτα για στρομ (ABS yok βεβαια)

arkroan
06/06/2013, 10:48
Για αυτο που δειχνεις

Αν ειναι λευκο ειναι βαμμένο (το 2004 δεν εβγαινε λευκο), καλυμμα εξατμισης απο 08 μοντελο αν θυμαμαι καλα.

Χτυπησε καμπανάκι το συγκεκριμένο.


Πολυ διαβασμένο σε βρίσκω Sapadak. Που τα ξέρεις ολα αυτά?

Δεν έχει νόημα να το κοιτάξω τώρα. Έρχινα απλα μια ματιά για τιμές. Σε ενα μήνα που θα είμαι Αθήνα θα αρχίσω τις καταδρομικές σε πωλητές.
Θα προσπαθήσω για ABS επίσης.

Όπως και να έχει θα κάνω μερικά post με τα υποψήφια να μου πέιτε την γνώμη σας.


Θέλω να σας ευχαριστήσω ολους για τις απόψεις σας. Με βοηθήσατε να καταλήξω στο V-Strom και μου φαίνεται οτι μου αρέσει.

Sapadak
06/06/2013, 11:08
Πες μας το ταβάνι σου για μοτο (οικονομικά)

arkroan
06/06/2013, 11:12
Έχω Badget 3800 αλλά υπολόγιζα να βάλω και τον εξοπλισμό. Κράνη, μπότες, μπουφάν και κανα μπαγκάζι.

Sapadak
06/06/2013, 12:04
Έχω Badget 3800 αλλά υπολόγιζα να βάλω και τον εξοπλισμό. Κράνη, μπότες, μπουφάν και κανα μπαγκάζι.

Αν θες μαζι με εξοπλισμό τότε αφαίρεσε κανα 500αρι

Στα 3300 ΔΥΣΚΟΛΑ θα βρεις στρομ με ΑΒΣ

Ισως κανα cbf 600 (ζουμ me (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?features=50&make=22&offer_type=sale&or=a&so=pr&variant=cbf+600))

arkroan
06/06/2013, 12:31
Καλό μου ακούγεται κ το CBF αλλά δεν το ξέρω το μηχανάκι. Υπολόγιζα να το κάνω κανα τέστ Drive μόλις κατέβω.
Δεν ξέρω και για τον συνεπιβάτη πως συγκρίνεται. Αν κρίνω απο φωτό φαίνεται λιγο καλύτερο απο το Fazer (σαν δικό μου μέτρο σύγκρισης).
Και όπως είπε και ο Drake αν είναι αρκετά άνετο για 150-200 χλμ τότε μάλλον θα κάνει την δουλειά του.

Μου έκανε εντύπωση όμως που είσαι ο πρώτος που το πρότεινε. Περίμενα ενα χείμαρρο απο μυνήματα για το CBF.
Που πήγαν οι Hondaκιδες??

dimzan
06/06/2013, 14:06
Το μονο μειον στο cbf σε σχεση με το v-strom ειναι οτι καιει αισθητα παραπανω. Ειναι καρμπυρατερ I4 και οχι injection και ειναι αρκετα πιο βαρυ.

Αν πας σε street και sp. touring κοιτα και το ληστη (bandit). Το βρισκεις σε καλες τιμες με abs και καιει αισθητα λιγοτερο απο το cbf. Μεγαλο μειον το βαρος για τις επιτοπιες, αλλα εγω και σε ελιγμους εντος κινησης δε ζοριμαι καθολου πλεον. Συνηθεια ειναι. Επισης εχει τρομερη σελα και δε γκρινιαζει ο συνεπιβατης. Και βρισκεις και μηχανακια του 2007-2008 και οχι του 2004-2005 που ειναι το cbf ή το v-strom

GFawkes
06/06/2013, 14:14
To Kawasaki Versys 650 H BMW GS
και κανεις το 95% των γουστων σου αξιοπρεπεστατα


το καβα εχει 70 αλογα και καιει λιγο, ειναι μαζεμενο για την πολη και σε καλη τιμη.
Μοτερ δικυλινδρο σε σειρα και απλο,
το BMW πολυ γερο και οικονομικο ως παπι, ανετο για 2 με 48 αλογα που φτανουν για ταξιδι.

Pan (dvs)
06/06/2013, 19:42
Το μονο μειον στο cbf σε σχεση με το v-strom ειναι οτι καιει αισθητα παραπανω. Ειναι καρμπυρατερ I4 και οχι injection και ειναι αρκετα πιο βαρυ.

Αν πας σε street και sp. touring κοιτα και το ληστη (bandit). Το βρισκεις σε καλες τιμες με abs και καιει αισθητα λιγοτερο απο το cbf. Μεγαλο μειον το βαρος για τις επιτοπιες, αλλα εγω και σε ελιγμους εντος κινησης δε ζοριμαι καθολου πλεον. Συνηθεια ειναι. Επισης εχει τρομερη σελα και δε γκρινιαζει ο συνεπιβατης. Και βρισκεις και μηχανακια του 2007-2008 και οχι του 2004-2005 που ειναι το cbf ή το v-strom
:beer:

arkroan
07/06/2013, 09:54
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

Θα πρέπει να κάνω οπωσδήποτε τέστ Drive να δώ και ποιο μου ταιριάζει.

Vstrommer71
07/06/2013, 12:09
Ευχαριστώ MikeG & AUFGEBRACHT.

Το V-Strom 650 φαίνεται ποιο μαζεμένο και μπορώ να πω οτι είναι καλάισθητο αν εξαιρέσεις την τερατώδη εξάτμιση.

Sapadak το παρακάτω σε άσπρο http://www.mototriti.gr/data/usedbikes/aggelies/134117.asp και σε αυτή την τιμή νομίζω θα μου έκανε. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λιγa παραπάνω αν αξίζει το ABS.
Aν βρεις στην τιμη που θες,και θα βρεις αν εχεις το μετρητο,η καλυτερη επιλογη ειναι Vstrom ΜΕ ΑΒS.Tα φρενα του Vstrom δεν εχουν και την καλυτερη αισθηση και θα σε σωσει το ABS απο αρκετες τουμπες

TROOPER
07/06/2013, 15:40
β-στρομ.

nightwish
07/06/2013, 17:28
Εγω φιλε μου ειμαι χοντακιας........παρολα αυτα θα σου ελεγα να παρεις το V-Strom πολυ βολικό μηχανακι για ολες τις δουλειες θα το χαρεις με το παραπανω!!!!!

arkroan
10/06/2013, 11:02
Trooper, Nightwish,
Διάβασα λίγα παραπάνω πράγματα για το V-Strom και μου φαίνεται οτι προς αυτό κλίνω.

SHOOTER045
10/06/2013, 11:08
+1000
αν ομως το transalp ειχε και 6η ταχυτητα και λιγα αλογακια παραπανω θα σου ελεγα ΧΟΝΤΑ ΔΑΓΚΩΤΟ...:smokin:

Pan (dvs)
10/06/2013, 13:37
Trooper, Nightwish,
Διάβασα λίγα παραπάνω πράγματα για το V-Strom και μου φαίνεται οτι προς αυτό κλίνω.

Ασφαλης επιλογη και μαλλον δεν θα το μετανοιωσεις.

el_hymador
10/06/2013, 19:33
Γενικά τα Honda ασε τα απ΄έξω, μια χαρά μηχανάκια είναι αλλά πίνουν περισσότερα από τα άλλα στην κατηγορία τους (σχέση απόδοση / κατανάλωσης). Το V-Strom είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση αν το εξετάσεις λογικά, ταξιδεύει εξαιρετικά, έχει πολύ καλή θέση για τον συνεπιβάτη, αλλά είναι -προσωπική άποψη- εντελώς άοσμο και άγευστο, ενώ κάτι που με ενοχλεί πολύ σε αυτό το μηχανάκι είναι η αίσθηση ότι ο μπροστινός τροχός, βρίσκεται σε σχέση με τον αναβάτη, σε περιοχή όπου αλλάζει ο Ταχυδρομικός Κώδικας... φυσικά θα πρέπει να το οδηγήσεις και να μην αρκείσαι στις μ@λ@κιες που γράφουμε ο καθένας, μπορεί να είναι δικό μου το στράβωμα. Αμέσως μετά το GS, ταξιδεύει και αυτό ωραία (για μονοκύλίνδρο) καίει λιγότερο απ΄ολα τ΄άλλα, έχει και αυτό πολύ καλή θέση συνεπιβάτη και θα περάσει πιο απροβλημάτιστα απ΄όλα έναν χωματόδρομο.

Απο τα street αν και είχα CBF600s το οποίο είναι πάρα πολύ καλό, θα σου έλεγα Bandit για τη ροπή και το πιο μεστό δούλεμα του κινητήρα που βολεύει καλύτερα σε καθημερινές αγγαρείες και αραχτές βόλτες... κατά τ΄άλλα μια από τα ίδια είναι και με μια υψηλότερη ζελατίνα πάς με πολύ υψηλές μέσες ωραιές παντού (αλλά καίνε, ειδικά το Honda)...) Το Fazer το είχες οπότε ξέρεις από πρώτο χέρι... τι μένει απ΄έξω;

TDM... άστο καλύτερα, ίδια θέση οδήγησης με μια φρέζα bertolini που έχω, καλός κινητήρας, αλλά με τα street θα κάνεις ότι ακριβώς και με αυτό, πειστικότερα... βασικά το μηχανάκι έχει πρόβλημα ταυτότητας και δεν ξέρει τι είναι...

Versys... προσωπική άποψη πάλι ότι είναι από τα πλεόν αδικημένα μηχανάκια, μακράν το καλύτερο απ΄όλα της λίστας σου λόγο του ότι σε μπριζώνει (όχι όπως ένα Duke, αλλά σε σχέση με τα άλλα δεν το συζητώ) και γενικά έχει πολύ fun factor... θέση συνεπιβάτη μέτρια σε σχέση με V-Strom & GS άλλα όχι χειρότερη από των street και σίγουρα όχι απογορευτική, κατανάλωση στα ίδια επίπεδα με τα υπόλοιπα on-off (πλην των Honda), για ταξιδάκια 100-150 χιλίομετρα μια χαρά, το ευχαριστίεσαι στα στροφιλίκια και γενικά είναι το πιο διασκεδαστικό και η πιο "μοτοσικλέτα" απ΄όλες τις υπόλοιπες που κοιτάς.

DAYMAN
10/06/2013, 19:51
TDM αξιοπιστια,οικονομία,ευκολη συντηρηση,σελα για 2+ θεση οδηγησης αν εισαι 1,80 και πανω καλη (οχι φρεζα που λεει καποιος),φρενα π.καλα για τις επιδοσης της μηχανης.
V-strom οσα σου εγραψαν οι παραπανω με μονο μειον τα φρενα τα οποια ειναι αισχρά ετσι απλα.
Gs κανω τα παντα δεν χαλάω ειμαι ευκολο στην πολη,ταξιδευω εχω φτηνη συντηρηση αρκει το προηγουμενο αφεντικο να ειχε δωσει την πρέπουσα σημασια στο θεμα.

TROOPER
10/06/2013, 20:57
Trooper, Nightwish,
Διάβασα λίγα παραπάνω πράγματα για το V-Strom και μου φαίνεται οτι προς αυτό κλίνω.

:beer:

el_hymador
10/06/2013, 21:06
TDM αξιοπιστια,οικονομία,ευκολη συντηρηση,σελα για 2+ θεση οδηγησης αν εισαι 1,80 και πανω καλη (οχι φρεζα που λεει καποιος),φρενα π.καλα για τις επιδοσης της μηχανης.
V-strom οσα σου εγραψαν οι παραπανω με μονο μειον τα φρενα τα οποια ειναι αισχρά ετσι απλα.
Gs κανω τα παντα δεν χαλάω ειμαι ευκολο στην πολη,ταξιδευω εχω φτηνη συντηρηση αρκει το προηγουμενο αφεντικο να ειχε δωσει την πρέπουσα σημασια στο θεμα.

Ο κάποιος, τονίζει ότι θα πρέπει ο φίλος akroan να οδηγήσει όποιο μηχανάκι τον ενδιαφέρει (δεν γράφω όλα γιατί είναι δύσκολο) καθότι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...

arkroan
11/06/2013, 11:03
Οπωσδήποτε θα προσπαθήσω να οδηγήσω υποψήφια μηχανάκια για να μπορέσω να κρίνω ιδίοις όμμασι.

Οι απόψεις σας όμως ειναι σεβαστές και μου δίνουν μια ιδέα του τί να προσέξω σε ένα μηχανάκι.
Γιατι κακά τα ψέμματα αλλα με μία βόλτα δεν τα καταλαβαίνεις ολα.
Έχοντας απο πρίν όμως μια ιδέα του τι μπορεί να με ενοχλήσει μπορώ να κρίνω αν αυτο θα είναι πρόβλημα για εμένα η όχι.

Γιαυτο και έκανα και αυτο το ποστ για δω ποιά ειναι τα καλά και κακά σημεία των μοτοσυκλετών κατα την άποψη των ιδιοκτητών/χρηστών.

DAYMAN
11/06/2013, 22:38
Ο κάποιος, τονίζει ότι θα πρέπει ο φίλος akroan να οδηγήσει όποιο μηχανάκι τον ενδιαφέρει (δεν γράφω όλα γιατί είναι δύσκολο) καθότι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...

Φυσικα και να το κανει για να εχει την αποψη του.Αυτα που ειπα δεν ειναι ουτε κοντα ουτε μακρια ειναι διαπιστωσεις απο τα συγκεκριμενα μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου.

Da.Vintage
13/06/2013, 08:45
β-στρομ.

μονόδρομος!





ΥΓ. Τελικά Τρουπεράκο τι έκανες?

TROOPER
16/06/2013, 09:40
μονόδρομος!

ΥΓ. Τελικά Τρουπεράκο τι έκανες?

περιμενω να παρω τα λ7 στα χερια μου για να μπορω να κινηθω γιωργο.:wave2:

arkroan
05/07/2013, 19:33
Η απόφαση πάρθηκε λοιπόν και εδω και μία εβδομάδα ψάχνω για V-Strom.

Τι τηλέφωνα εχω ρίξει δεν λέγεται.
Ολα πουλημένα και καναδύο με έστησαν στα ραντεβού... Ούτε ένα δεν εχω δεί μεχρι στιγμής.. :(:(:(:(:(
Εδω V-Strom εκει V-Strom...πουθενά V-Strom.
Θα κανω καμια χαζομάρα και θα παρω το πρωτο που θα βρεθεί στο δρόμο μου.

Καλοκαίριασε για τα καλά και ολοι προμηθεύτικαν V-Strom.

paramedic
05/07/2013, 21:00
Μπορεί να έχεις ήδη αποφασίσει ήδη το μηχανάκι που θές αλλά εγω θα σου πρότεινα να δεις και το Caponord. Με 3.500 και ίσως λίγο πιο κάτω αν είσαι καλός στα παζάρια έχεις πάρει με ABS και σε σύγκριση με το V-strom είναι πολλά κλικ πιο πάνω σε όλους τους τομείς.

arkroan
24/10/2013, 13:25
Αργοπορημένο ποστ...


Το πήρα τελικά μεταχειρισμένο.
Πήγαμε και το πρώτο ταξιδάκι μες στο καλοκαίρι και θυμήθηκα τα παλια :p


Ιδου και η νεα αγαπημένη μου (η μία απο τις δυο :rolleyes:)

Εδώ στο ταξίδι.. αναμένοντας την παντόφλα στον Ωρωπό.
Φορτωμένο με σαμαράκι απο προηγούμενες αγάπες.
302143

και εδώ μια καλιτεχνική
302144

Αυτα :D

catmaster
24/10/2013, 15:18
Μεγειές και καλά ταξίδια ... καλό και αξιόπιστο μηχανάκι :beer:

akis_trevor
24/10/2013, 15:20
καλοταξιδο!

Drake Ramore
24/10/2013, 16:44
Καλοτάξιδο! Να το λιώσεις!

paramedic
24/10/2013, 22:21
Μεγιές!!! Καλοτάξιδο και καλορίζικο.

yannn
25/10/2013, 00:50
πανεμορφη η μηχανη σου φιλε!

foler
25/10/2013, 07:56
καλοταξιδο φιλος!
Αυτα τα εξτρα αντιβαρα για ποιον λογο?

MISKIN
25/10/2013, 08:17
Καλορίζικο το στρομα φίλε. Τα αντίβαρα είναι για τη τοποθέτηση χουφτών. Εφόσον δεν έχεις χούφτες δεν έχουν καμία χρησιμότητα.

freco
25/10/2013, 08:42
Καλορίζικο το στρομα φίλε. Τα αντίβαρα είναι για τη τοποθέτηση χουφτών. Εφόσον δεν έχεις χούφτες δεν έχουν καμία χρησιμότητα.

Έχω την εντύπωση πως τα αντίβαρα είναι για να μειώνουν τους κραδασμούς στο τιμόνι και όχι για τις χούφτες. Γι αυτό, αντίβαρα φοράνε και μηχανάκια χωρίς χούφτες.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

arkoudas
25/10/2013, 09:12
καλοριζικο !

MISKIN
25/10/2013, 09:29
Τα συγκεκριμένα αντίβαρα (τα ενδιάμεσα γκρι) στα δίνουν μαζί με τις χούφτες. Το δικό μου στρόμα που τις χούφτες τις έβαλα εγώ είχε στη συσκευασία και αυτούς τους αποστάτες αντίβαρων

arkroan
28/10/2013, 10:37
Ευχαριστώ πολύ παιδια.

Τα αντίβαρα τα είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Και επειδή βιαζόμουν να φύγω ταξίδι δεν τα έβγαλα.

Θα πάρω χούφτες σε κάποια φάση όμως.

gregogti
29/10/2013, 14:09
ωραιο ειναι καλοταξιδο