PDA

View Full Version : Ηλεκτρομηχανολογική ερώτηση



el_hymador
05/06/2013, 17:36
Τα καλά νέα είναι ότι βρήκα ηλεκτροσυγκόλληση, τα κακά νέα είναι ότι πρέπει να την χρησιμοποιήσω...

όπερ εστί μεθερμηνευόμενον να βάλω μπροστά το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου:

292143

Έστω λοιπόν μια κατασκευή με σιδηροδοκούς, ας πούμε σε διαστάσεις 3 μήκος Χ 2 πλάτος Χ 2 ύψος (μέτρα πάντα), όπως περίπου φαίνεται στο παραπάνω σχήμα.


Οι δοκοί που έχω σημειώσει με κόκκινο χρώμα έχουν την διατομή που φάινεται στο αμέσως επόμενο σχήμα και στο εσωτερικό τους τρέχει συρόμενος φορέας με 4 ροδάκια:

292144

Στο κάτω μέρος του φορέα πακτώνεται άλλη μικρότερη δοκός κάθετη ως προς την κεντρική. Έστω ότι έχουμε δύο συρόμενους φορείς σε κάθε κύρια δοκό στα αριστέρα και άλους δύο στα δεξιά και στο κάτω μέρος των φορεών έχουμε πακτώσει από μια μικρή δοκό. Δημιουργείται έτσι ένα παραλληλόγραμμο το οποίο ολισθάινει μέσα στις κύριες δοκούς. Αυτό το παραλληλόγραμο θέλω να το κινώ - ελέγχω με ηλεκτρικό μοτέρ και σκέφτηκα αυτό που περιγράφεται στο παρακάτω σχήμα και βαριέμαι να περιγράψω γιατί θέλω 1000 λέξεις, ενώ με την εικόνα καθάρισα:

292145

Η ερώτηση είναι τι μοτέρ χρησιμοποιώ για αυτή την περίπτωση, θέλουμε κάτι γρήγορο αλλά όχι σφαιράτο και οι παροχές ρεύματος μπορεί να είναι μπαταρία αυτιοκινήτου ή γεννήτρια.

υ.γ. Έτσι όπως φαίνεται το τελευταίο σχήμα, το πράμα δεν κινείται, η οδόντωση δεν είναι φυσικά στον αέρα αλλά ενώνεται με την κύριο δοκό, το μοτέρ είναι πάνω στο μικρό παραλληλόγραμμο και με το γρανάζι στην άκρη κινείται κατά μήκος μπροστά & πίσω.

OldMan
05/06/2013, 17:40
Δώσε συντελεστές τριβής να σΕ πούμε την ισχύ του μοτεριού..

el_hymador
05/06/2013, 17:48
Α ναι κάτι άλλο... το σύστημα μπορεί να μοιάζει με αυτό από τις συρόμενες γκαραζόπορτες, αλλά το μοτέρ δεν γίνεται να προέρχεται από αυτές... είναι απίστευτα αργά αυτα τα μοτέρ, αλλάζει γεωλογική περίοδος, νέοι ήπειροι αναδύονται από την θάλασσα και αυτά ακόμα ανοίγουν / κλείνουν, θέλουμε κάτι πιο γρήγορο.

el_hymador
05/06/2013, 17:49
Δώσε συντελεστές τριβής να σΕ πούμε την ισχύ του μοτεριού..

Μας γάμησες... δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά φαντάσου ότι από αυτό το παραλληλόγραμμο θα αναρτάται max 250 κιλά βάρος.

toyar
05/06/2013, 18:04
εννοειται οτι θα χρειαστεις μειωτηρα..........

stefanos
05/06/2013, 18:49
Α ναι κάτι άλλο... το σύστημα μπορεί να μοιάζει με αυτό από τις συρόμενες γκαραζόπορτες, αλλά το μοτέρ δεν γίνεται να προέρχεται από αυτές... είναι απίστευτα αργά αυτα τα μοτέρ, αλλάζει γεωλογική περίοδος, νέοι ήπειροι αναδύονται από την θάλασσα και αυτά ακόμα ανοίγουν / κλείνουν, θέλουμε κάτι πιο γρήγορο.

Η ταχύτητα είναι ανάλογη της διαμέτρου του γραναζιού.

el_hymador
05/06/2013, 19:08
Η ταχύτητα είναι ανάλογη της διαμέτρου του γραναζιού.


Ναι αλλά δεν χάνεις / κερδίζεις και ροπή αναλόγως της αυξομείωσης της διαμέτρου;

stefanos
05/06/2013, 19:26
Ναι αλλά δεν χάνεις / κερδίζεις και ροπή αναλόγως της αυξομείωσης της διαμέτρου;

Ανάλογα επίσης.
Αν δεν βρείς έτοιμη λύση θα μπλέξεις ατέλειωτα, πρέπει να πηγαίνει μπροστά πίσω και να υπάρχει διάταξη που θα οδηγεί την γερανογέφυρα εντελώς κάθετα στίς ράγες για να μην κολλάει.
Και η τρίμετρη δοκός που θα πρέπει να σηκώνει 250 κιλά στο κέντρο της θα είναι αρκετά έως πολύ βαριά.

el_hymador
05/06/2013, 19:37
Ανάλογα επίσης.
Αν δεν βρείς έτοιμη λύση θα μπλέξεις ατέλειωτα, πρέπει να πηγαίνει μπροστά πίσω και να υπάρχει διάταξη που θα οδηγεί την γερανογέφυρα εντελώς κάθετα στίς ράγες για να μην κολλάει.
Και η τρίμετρη δοκός που θα πρέπει να σηκώνει 250 κιλά στο κέντρο της θα είναι αρκετά έως πολύ βαριά.


Mωρέ έχω βρει έτοιμη λύση, η "φθηνή" βγαίνει 11.300 χωρίς το ΦΠΑ και η ακριβή 23.000...:cry:

edit: Διάταξη για να οδηγεί την γερονογέφυρα υπάρχει, η διατομή των κυριών δοκών σε συνδυασμό με τους ολισθαίνοντες στο εσωτερικό τους φορείς παρέχουν σταθεροποίηση. Κάτι αντίστοιχο έχουν και αυτές οι πτυσσόμενες βιτρίνες σε καφετέριες και εστιατόρια, αν το τζάμι είναι τρίπλεξ (που συνήθως είναι) μιλάμε για 100+ κιλά ανά τ.μ. Ωστόσο για το φορτίο στη μέση των δοκών έχεις δίκιο, θα πρέπει να είναι πολύ στιβαρές για να μην κάπτονται και αυτό θα προσθέσει αναπόφευκτα σε βάρος...

stefanos
05/06/2013, 19:47
Mωρέ έχω βρει έτοιμη λύση, η "φθηνή" βγαίνει 11.300 χωρίς το ΦΠΑ και η ακριβή 23.000...:cry:

Θα πρέπει να είναι τα πολυτιμότερα 250 κιλά για να δικαιολογούν τέτοιο κόστος :)

Μήπως κάτι απλότερο και χειροκίνητο βόλευε καλύτερα?

el_hymador
05/06/2013, 19:53
Ντάξει... είναι!

11.300 > http://www.youtube.com/watch?v=9dQjM2Cy_3o
23.000 > http://www.youtube.com/watch?v=jKx86cz8vUw

Xειροκίνητο δεν παίζει, δηλαδή παίζει, αλλά πάω μαθηματικά για κατεστραμμένη μέση και διαλυμένα γόνατα...

dmf
05/06/2013, 20:13
Βάλε ένα βίντσι στο αγροτικό, και μια σωλήνα ατσάλινη με άρθρωση για να λειτουργεί σαν καλάμι ψαρέματος (Αλλά 250Kg δεν είναι λίγα... )

stefanos
05/06/2013, 20:40
Ντάξει... είναι!

11.300 > http://www.youtube.com/watch?v=9dQjM2Cy_3o
23.000 > http://www.youtube.com/watch?v=jKx86cz8vUw

Xειροκίνητο δεν παίζει, δηλαδή παίζει, αλλά πάω μαθηματικά για κατεστραμμένη μέση και διαλυμένα γόνατα...

χάθηκα.
Και το σχεδιάγραμμά μας παραπάνω που κολλάει με τα παραπάνω μηχανήματα?

vaska
05/06/2013, 20:49
Μάστορα αυτό που είδαμε στο βίντεο έχει πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων που με στο σχεδιάκι που έβαλες δεν την βλέπω, επίσης εκεί μιλάμε για υδραυλικό γερανάκι στο οποίο το βάρος κρέμεται με συρματόσχοινο ενώ η δικιά σου κατασκευή θα είναι σταθερή. Δύσκολο το βλέπω να δουλέψει μιας και θα είσαι μόνιμα σε παρκάρισμα ακριβείας. Σκέψου κάτι άλλο πιο απλό στην κατασκευή που να σου δίνει τα περιθώρια που χρειάζεσαι όταν κινείσαι σε χωμάτινο τερέν πχ σταθερή ως προς το ύψος μπίγα με δυνατότητα επιμήκυνσης του βραχίονα αλλά και δυνατότητα περιστροφής γύρω από τον εαυτόν της στην οποία θα προσαρμόσεις ηλεκτρικό βαρούλκο. Φαντάσου κάτι σαν τα ανυψωτικά που έχουν στα καράβια για να βγάζουν από τ΄αμπάρια τα φορτία, πολύ μικρότερο μιας και το δικό σου φορτίο θα είναι μαξ 250 κιλά στο οποίο ο μόνος μηχανισμός που θα έχει θα είναι το βαρούλκο. Όλες τις άλλες κινήσεις θα τις κατευθύνεις εσύ με το χέρι.

Υ.Γ.
1) το καλώδιο δεν το ξέχασα, ψάχνω ευκαιρία να στο φέρω ο ίδιος να τα πούμε κιόλας.
2) στο πρώτο βίντεο γιατί το τυπάκι (ο βοηθός) κερνάει τα μελισσάκια καπνό στο άσχετο????

stefanos
05/06/2013, 21:33
Μάστορα αυτό που είδαμε στο βίντεο έχει πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων που με στο σχεδιάκι που έβαλες δεν την βλέπω, επίσης εκεί μιλάμε για υδραυλικό γερανάκι στο οποίο το βάρος κρέμεται με συρματόσχοινο ενώ η δικιά σου κατασκευή θα είναι σταθερή. Δύσκολο το βλέπω να δουλέψει μιας και θα είσαι μόνιμα σε παρκάρισμα ακριβείας. Σκέψου κάτι άλλο πιο απλό στην κατασκευή που να σου δίνει τα περιθώρια που χρειάζεσαι όταν κινείσαι σε χωμάτινο τερέν πχ σταθερή ως προς το ύψος μπίγα με δυνατότητα επιμήκυνσης του βραχίονα αλλά και δυνατότητα περιστροφής γύρω από τον εαυτόν της στην οποία θα προσαρμόσεις ηλεκτρικό βαρούλκο. Φαντάσου κάτι σαν τα ανυψωτικά που έχουν στα καράβια για να βγάζουν από τ΄αμπάρια τα φορτία, πολύ μικρότερο μιας και το δικό σου φορτίο θα είναι μαξ 250 κιλά στο οποίο ο μόνος μηχανισμός που θα έχει θα είναι το βαρούλκο. Όλες τις άλλες κινήσεις θα τις κατευθύνεις εσύ με το χέρι.

Υ.Γ.
1) το καλώδιο δεν το ξέχασα, ψάχνω ευκαιρία να στο φέρω ο ίδιος να τα πούμε κιόλας.
2) στο πρώτο βίντεο γιατί το τυπάκι (ο βοηθός) κερνάει τα μελισσάκια καπνό στο άσχετο????

Σαν αυτό ας πούμε http://www.atozdepot.com/Buy-000-Crane-Pickup-Truck-Beds/B004ZP9ZVQ/
Βασική προυπόθεση να βγαίνει από την βάση ώστε να μην δίνει στόχο στίς αρχές.

el_hymador
05/06/2013, 21:37
Κολλάει μια χαρά, απλά εγώ δεν το έχω εξηγήσει καλά στα σχέδια... βασικά πάνω σε καρότσα φορτηγού θα υπάρχει αυτή η ανάπτυξη, ενα κυρίως παραλληλόγραμμο, ενα κάθετο παραλληλόγραμμό από κάτω που θα ολισθαίνει στο ρόλο γερανογέφυρας με προεκτάσεις έξω από την καρότσα (για να φορτώνει τα μελίσσια) και στο κάτω μέρος αυτής της γερανογέφυρας το μοτέρ ανύψωσης που και αυτό θα πηγάινει μπρος - πίσω ολισθάινοντας... δηλαδή βουτας την κυψέλη έξω από την καρότσα, την ανεβάζει πάνω και την τοποθετείς όπους θες αφού έχει 2 κινήσεις (πέρα από την ανύψωση) μια κατα μήκος της καρόστας και μια κατά πλάτος. Αυτό θα συνδυαστεί με τετράροδο όχημα μεταφοράς, φανταστείτε κάτι σαν μικρό κλαρκάκι, τη βάση την έχω βρει και είναι κάτι σαν και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=MWWSagXAWmU με διάφορες επεμβάσεις βέβαια...

Αυτά που δείχνουν στα βίντεο με το φορτηγό δίπλα από τα μελίσσια είναι ωραία στο εξωτερικό μόνο... εδώ σπάνια βρίσκεις νομή προσβάσιμη που να μπαίνει το φορτηγό και αν υπαρχει κάποια τέτοια είτε θα είναι πιασμένη από άλλους 40, είτε την επόμενη ημέρα δεν θα βρεις ούτε μια κυψέλη παρά μόνο ένα σημείωμα που θα γράφει "ευχαριστούμε που δεν μας κούρασες, να τα χαιρόμαστε, θα τα προσέχουμε". Εδώ κόντεψα να ντελαπάρω με το vitara και τρείλερ με 40 μελίσσια κοντα στην Τρίπολη για να τα πάω στα κατσάβραχα και πάλι βρέθηκε ο κλασσικός μαλάκας που μου έκανε μανούρα!

Βασίλη δεν κερνάει τούφες καπνού στο άσχετο, να το ανάψει θέλει το ρημάδι, να πάρει καλά, για αυτό και ρίχνει ξερογκαζιές...

stefanos
05/06/2013, 21:52
http://www.youtube.com/watch?v=3PwIpyf3yik

που δεν το βλέπω να το κάνεις με την ηλεκτροκόλληση:)

el_hymador
05/06/2013, 22:05
http://www.youtube.com/watch?v=3PwIpyf3yik

που δεν το βλέπω να το κάνεις με την ηλεκτροκόλληση:)

Και άντε πες ότι το έφτιαξα, μιλάμε για καρότσα 3,30 μήκος, θα είναι σαν πτυσσσόμενη αψίδα του θριάμβου... :lol: Thanks πάντως! :beer:

Αυτό κάτι μου κάνει... http://www.youtube.com/watch?v=MFO03ZLBViU

nihristo
05/06/2013, 22:21
Ουσιαστικά θες μια μίνι γερανογέφυρα πάνω στο φορτηγάκι; Δεν φαίνεται τόσο δύσκολη κατασκευή. Μίλα με κάποια εταιρεία που φτιάχνει γερανογέφυρες να σου πει στοιχεία για μοτεράκι+γερανάκι.

Αυτό θα το έχεις μόνιμα πάνω στο αυτοκίνητο; Δεν θα θέλει προσοχή έτσι όπως θα προεξέχει δεξιά-αριστερά;

virus
06/06/2013, 00:00
για δεν ριχνεις καμια ψαχτικη στο καρ η οπουδηποτε αλλου σε αγγελιες;

δηλαδη να παρεις φορτηγακι με παπαγαλακι. αμα αυτο το εργαλειο κανει 11 και 20 χιλιαρικα στις δυο περιπτωσεις που ειπες παιρνεις ενα φορτηγακι με παπαγαλακι πολυ φθηνοτερα.

μια ιδεα ειπα .......:beer:

notakos600
06/06/2013, 05:17
Κάνω μια οικονομική πρόταση, βάση ταράτσας για γερανάκι περίπου 500 ευρώ και βίντσι για max 900 κιλά περίπου 100 ευρώ.

292165

292166

el_hymador
06/06/2013, 08:37
για δεν ριχνεις καμια ψαχτικη στο καρ η οπουδηποτε αλλου σε αγγελιες;

δηλαδη να παρεις φορτηγακι με παπαγαλακι. αμα αυτο το εργαλειο κανει 11 και 20 χιλιαρικα στις δυο περιπτωσεις που ειπες παιρνεις ενα φορτηγακι με παπαγαλακι πολυ φθηνοτερα.

μια ιδεα ειπα .......:beer:

Πολύ σωστός και όντως βρίσκω αμάξια με παπαγαλάκια από 5-6.000 ωστόσο πολλά από αυτά είτε είναι πάνω από 3,5 τόνους και χρειάζονται επαγγελματικό δίπλωμα (που δεν σκοπεύω να βγάλω), άσε που ξεφεύγουμε σε μέγεθος και δεν βολεύει. Το αμάξι θα είναι κατηγορία Transit, Transporter, Ducato με καρότσα. Όσα από αυτά έχουν γερανάκι, δυστυχώς καταλλαμβάνει ένα μέρος από την καρότσα τους και αυτό όσο αμελητέο να είναι σε άλλες εφαρμογές και μεταφορές, εμένα δεν με συμφέρει καθόλου, καθότι τέσσερις διπλές κυψέλες (που θα έβαζα στη θέση του γερανού) = εν δυνάμει 60 κιλά μέλι Χ 10 ευρώ το κιλό = 600 ευρώ Χ 3 κατά μέσο όρο ανθοφορίες / μελιττοεκκρίσεις το χρόνο = 1800 ευρώ.

teogtp
06/06/2013, 09:09
Δες αυτο (http://www.ebay.com.au/itm/360-CONTINUOUS-500KG-ELECTRIC-CRANE-WINCH-HOIST-12V-/321081967990?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item4ac1fa0576) ειναι νομιζω οτι ειναι πολυ κοντα σε αυτο που ανεβασες στο βιντεο.

Bowleno
06/06/2013, 11:55
πότε θα μου φέρεις μέλι εσυ; ε; :mad:

bocaros
07/06/2013, 01:28
Και άντε πες ότι το έφτιαξα, μιλάμε για καρότσα 3,30 μήκος, θα είναι σαν πτυσσσόμενη αψίδα του θριάμβου... :lol: Thanks πάντως! :beer:

Αυτό κάτι μου κάνει... http://www.youtube.com/watch?v=MFO03ZLBViU

πες μου ακριβης διαστασης καροτσας , αν ειναι σε στυλ πλατφορμας ή εχει πλαινο και πισω πορτα , και δωσε μου λιγο χρονο , εκτος αν καιγεσαι.
εφαρμογες υπαρχουν πολλες αναλογα τι εισαι διαθεσιμος να πληρωσεις.

μια επισκεψη δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να τα πουμε και απο κοντα.

bocaros
07/06/2013, 01:32
επισης θελω να μου πεις αν με το τετρατροχο θα εχεις τη δυνατοτητα να φτασεις ακριβως διπλα στο φορτηγακι σε οποια πλευρα σε βολευει

bocaros
07/06/2013, 01:34
Πολύ σωστός και όντως βρίσκω αμάξια με παπαγαλάκια από 5-6.000 ωστόσο πολλά από αυτά είτε είναι πάνω από 3,5 τόνους και χρειάζονται επαγγελματικό δίπλωμα (που δεν σκοπεύω να βγάλω), άσε που ξεφεύγουμε σε μέγεθος και δεν βολεύει. Το αμάξι θα είναι κατηγορία Transit, Transporter, Ducato με καρότσα. Όσα από αυτά έχουν γερανάκι, δυστυχώς καταλλαμβάνει ένα μέρος από την καρότσα τους και αυτό όσο αμελητέο να είναι σε άλλες εφαρμογές και μεταφορές, εμένα δεν με συμφέρει καθόλου, καθότι τέσσερις διπλές κυψέλες (που θα έβαζα στη θέση του γερανού) = εν δυνάμει 60 κιλά μέλι Χ 10 ευρώ το κιλό = 600 ευρώ Χ 3 κατά μέσο όρο ανθοφορίες / μελιττοεκκρίσεις το χρόνο = 1800 ευρώ.


εχε υποψη σου οτι τα φορτηγακια αυτου του τυπου εχουν ωφελιμο βαρος 1000 κιλα.
δεν ξερω ποσο ζυγιζουν τα κουτια , αλλα πρεπει να το υπολογισεις και αυτο

KaTaNaS
07/06/2013, 09:53
Το πιό συμφέρον που μπορείς να κανεις πάνω στον αρχικό σου σχεδιασμό είναι να περάσεις απο την ΝΙΚΟ ΗΕLM HELLAS που εδρεύει παρεπιπτόντως στην Κόρινθο και να χρησιμοποιήσεις έτοιμα τυποποιημένα στοιχεία ράγας τύπου Ω. www.helm.gr

Την κίνηση του φορεά θα την αφήσεις ελεύθερη, με μια ελαφρυά έλξη θα κινείται άνετα, αρκεί να έχεις σταθμεύσει σε οριζόντιο επίπεδο.

Την κάθετη κίνηση της ανάρτησης μπορείς να την κάνεις ή οικονομικά με ένα χειροκίνητο παλάγκο αλυσίδας ή με ένα βίντζι (εργάτη αυτοκινήτου 4x4).



Υ.Γ. Τα μελλίσια ζυγίζουν 250 κιλα; :confused:

sniper
07/06/2013, 11:37
....

Υ.Γ. Τα μελλίσια ζυγίζουν 250 κιλα; :confused:

Kαλή ερώτηση... ο τύπος στο βίντεο το σήκωνε με άνεση και δεν έμοιαζε με τον Γολιάθ....

AristidisZ
07/06/2013, 11:38
σχετικό ~ άσχετο, κατά πόσο είναι νόμιμη μια τέτοια μόντα ;

sniper
07/06/2013, 11:40
σχετικό ~ άσχετο, κατά πόσο είναι νόμιμη μια τέτοια μόντα ;

Νομίζω θες ειδική άδεια για γερανοφόρο όχημα.

AristidisZ
07/06/2013, 11:48
Νομίζω θες ειδική άδεια για γερανοφόρο όχημα.
προφανώς θα θέλει κάποια έγκριση από το υπ. συγκοινωνιών, όπερ μεθερμηνευόμενον θα θέλει τεχνικές εκθέσεις από Μηχανολόγο κλπ κλπ κλπ
χώρια που δε ξέρω αν μπορείς καν να κάνεις "αλλαγή χρήσης" σε όχημα, δηλαδή π.χ. από αγροτικό σε παπαγάλο

catmaster
07/06/2013, 12:00
Κωστα .. γνωμη μου είναι πως πα να μπλέξεις με πολυπλοκα σχέδια που και ακριβά κοστίζουν και με αμφίβολο αποτέλεσμα (σαν πιο οικονομική λύση από ότι κατάλαβα θέλεις μια κατασκευή σαν τα φορτηγά που έχουν οι τζαμάδες αλλά με διπλά τελάρα και μηχανισμό ανύψωσης ΚΑΙ πρόωσης)

με ενα σπαστό υδραυλικό γερανάκι (600 κιλά load efficiency ) που να έχει μεγάλες ρόδες (σαν τα καρότσια του μπετατζή λέω πχ) δεν κάνεις δουλειά ;;;

OldMan
07/06/2013, 12:04
(σαν τα καρότσια του μπετατζή λέω πχ)
και γιατί δεν λες πχ σαν τα @ρχίδια του νταβαντζή ..??

catmaster
07/06/2013, 12:14
και γιατί δεν λες πχ σαν τα @ρχίδια του νταβαντζή ..??

το ίδιο είναι απλά το παίζω ευγενικός και μορφωμένος :smokin:

virus
07/06/2013, 22:18
Πολύ σωστός και όντως βρίσκω αμάξια με παπαγαλάκια από 5-6.000 ωστόσο πολλά από αυτά είτε είναι πάνω από 3,5 τόνους και χρειάζονται επαγγελματικό δίπλωμα (που δεν σκοπεύω να βγάλω), άσε που ξεφεύγουμε σε μέγεθος και δεν βολεύει. Το αμάξι θα είναι κατηγορία Transit, Transporter, Ducato με καρότσα. Όσα από αυτά έχουν γερανάκι, δυστυχώς καταλλαμβάνει ένα μέρος από την καρότσα τους και αυτό όσο αμελητέο να είναι σε άλλες εφαρμογές και μεταφορές, εμένα δεν με συμφέρει καθόλου, καθότι τέσσερις διπλές κυψέλες (που θα έβαζα στη θέση του γερανού) = εν δυνάμει 60 κιλά μέλι Χ 10 ευρώ το κιλό = 600 ευρώ Χ 3 κατά μέσο όρο ανθοφορίες / μελιττοεκκρίσεις το χρόνο = 1800 ευρώ.

εχω ακουσει παλια τα λεγομενα "μηχανηματα εργου". αλλες αδειες καμια σχεση με διπλωματα κι επαγελματικα. για ψαξε κι αυτη την κατηγορια μηπως βρεις κατι που να σε βολευει. δεν ξερω βεβαια αν υπαρχουν ακομα αυτα τα πραματα.

tai
08/06/2013, 10:07
βιδώνεις μια "φλατζα" μεταλλική .στο δάπεδο της καρότσας απο επάνω και μια απο κατω ,(σάντουιτς) στην εμπρός δεξια ακρη της. με κολλημένη μια τουμποσωλήνα Φ140και υψος 30-40 εκατ
Εφαρμόζεις μεσα, μια σωλήνα Φ120 με μήκος οσο το υψος του κουβουκλίου .
Στην άκρη της, κολλάς μια ίδιας διαμέτρου σωλήνα σε 90 μούρες και μήκος το φάρδος του κουβουκλίου
Μεσα στην οριζόντια σωλήνα "περνάς" μια άλλη σωλήνα Φ100 στο ιδιο μήκος, που θα "τσουλαει" μεσα εξω και θα ασφαλίζει με εναν πύρο.
Στην ακρη της Φ100, "δενεις" ενα μικρο (500-600 κιλα) βαρούλκο.
Αυτη η κατασκευή μπορεί να περιστραφεί γύρω απο την βάση της, βγαίνοντας εξω απο την καρότσα στο πλαι,
Να επιμηκυνθεί στο διπλάσιο (σχεδόν)
Και να ασφαλίσει (περιστρέφοντας την εως ότου ακουμπήσει στο κουβούκλιο), κατά την οδήγηση, στο κουβούκλιο με τσερκι ή στην καρότσα με το βαρούλκο.
ελαφριά και με καλη αντοχή στα αναφερόμενα κιλά.
εαν δεν την καταφέρνεις την κατασκευή στειλε πμ

el_hymador
09/06/2013, 19:28
Ευχαριστώ σας για τις απόψεις και τις ιδέες, ένα απλό γερανάκι με βαρούλκο αλυσίδας στην άκρη του είναι η πιο απλή λύση και εποδεδειγμένα δουλεύει, αλλά θέλω να γίνει όλο το σύστημα μηχανικό χωρίς ελεύθερες κινήσεις καθότι κανείς δεν εγγυάται ότι στις 2 η ώρα τα χαράματα θα βρείς αλφαδιά μέρος πάνω στα κατσάβραχα, οπότε χρειάζεται φόρτωμα & ξεφόρτωμα να γίνεται ελεγχόμενα ακόμα και υπο ελαφριά - μέτρια κλίση. Η μονή κυψέλη πάει max 20-25 κιλά, η διπλή μπορεί να φτάσει max70-80 αλλά θέλω να τις βάζω πάνω σε παλέτες που έχω φτιάξει για να σηκώνονται (αλλά και να απειθόνονται) ανά 4άδες... με ελεύθερη κίνηση σε κάποιο άξονα βάζεις ζόρι για να τις οδηγήσεις και ρικάρεις να "φύγει" καμιά τετράδα με διπλές και να ανοίξει, αυτές έχουν πολλά νεύρα από τη μεταφορά, οπότε μετά έχει γλέντι τρελό μέσα στα μαύρα σκοτάδια...

tai
13/06/2013, 23:40
Ευχαριστώ σας για τις απόψεις και τις ιδέες, ένα απλό γερανάκι με βαρούλκο αλυσίδας στην άκρη του είναι η πιο απλή λύση και εποδεδειγμένα δουλεύει, αλλά θέλω να γίνει όλο το σύστημα μηχανικό χωρίς ελεύθερες κινήσεις καθότι κανείς δεν εγγυάται ότι στις 2 η ώρα τα χαράματα θα βρείς αλφαδιά μέρος πάνω στα κατσάβραχα, οπότε χρειάζεται φόρτωμα & ξεφόρτωμα να γίνεται ελεγχόμενα ακόμα και υπο ελαφριά - μέτρια κλίση. Η μονή κυψέλη πάει max 20-25 κιλά, η διπλή μπορεί να φτάσει max70-80 αλλά θέλω να τις βάζω πάνω σε παλέτες που έχω φτιάξει για να σηκώνονται (αλλά και να απειθόνονται) ανά 4άδες... με ελεύθερη κίνηση σε κάποιο άξονα βάζεις ζόρι για να τις οδηγήσεις και ρικάρεις να "φύγει" καμιά τετράδα με διπλές και να ανοίξει, αυτές έχουν πολλά νεύρα από τη μεταφορά, οπότε μετά έχει γλέντι τρελό μέσα στα μαύρα σκοτάδια...
έχω φτιάξει μια παρόμοια κατασκευή με 4,5 μέτρα μήκος και φορτωμένη με 150 κιλά, την κοντρολάρω σε επικλινές για 45" μοίρες δεξιά και αριστερά από κέντρο.
Για πολύ κλήση, "τύλιξε" ενα συρματόσχοινο στην κάθετη τουμπο, 4- 5 στροφές και βάλε ενα μοτέρ ή ένα χειροκίνητο ραουλο να το ξετυλίγει κατά το στιλ του σχοινιού στα ιστία (ρώτα τον καπετάνιο πως το λένε).

OldMan
14/06/2013, 10:52
χειροκίνητο ραουλο να το ξετυλίγει κατα το στιλ του σχοινιού στα ιστία (ρώτα τον καπετάνιο πως το λένε).
Βιντζιρέλο στα μελίσσια....??:eek:

KaTaNaS
14/06/2013, 11:15
Το πιο συμφέρον και νόμιμο είναι : http://www.stafilopatis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=345

Και για την στοίχιση καθ'ύψος: http://www.stafilopatis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=389

tai
15/06/2013, 10:03
Βιντζιρέλο στα μελίσσια....??:eek:
το πως μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια πράγματα δεν σου περνάει απο το μυαλό:a39:



Το πιο συμφέρον και νόμιμο είναι :
Και για την στοίχιση καθ'ύψος: [/url]

να το δω αυτο στα κατσάβραχα και στης πλαγιές που λεει....... :cry:

el_hymador
15/06/2013, 10:13
Βιντζιρέλο στα μελίσσια....??:eek:


Αυτό για Κεφαλονήτικο γλυκό μου κάνει... δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοοεί ο Tai... ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

el_hymador
15/06/2013, 10:16
Το πιο συμφέρον και νόμιμο είναι : http://www.stafilopatis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=345

Και για την στοίχιση καθ'ύψος: http://www.stafilopatis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=389

Το δεύτερο πολύ καλό, προσαρμόζεται μοτεράκι πάνω, και όλο το σύστημα μπαίνει σε οχηματάκι υποστήριξης από και προς το φορτηγό! :beer:

dimmie_72
15/06/2013, 11:18
Αν σαν αγρότης έχεις κάποιο τρακτέρ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υδραυλικά του:

293090

stefanos
15/06/2013, 11:35
Εδώ είσαι :) http://www.army-technology.com/projects/raytheon-xos-2-exoskeleton-us/

dmf
02/08/2013, 21:36
Λίγο άσχετο, αλλά θυμάμαι κάποτε ρωτούσες για κάποια κατασκευή να σηκώνεις τις κυψέλες και είδα τυχαία αυτο http://www.car.gr/parts/view/3663940/
+ μία ράμπα για το αγροτικό = καθάρισες

makaros33
09/08/2013, 20:56
καλησπερα

φιλε el_hymador πες μας λιγο τη αμαξι εχεις η σκεφτεσαι να παρης

εδω στα Μεγαρα παιζουν αρκετα μελισια και λιγο πολη ολοι εχουν κανει καποιες μετατροπες σε αυτοκινητα οποτε πες μου τι εχεις η σκεφτεσε να παρης για να σου βρω κατι