PDA

View Full Version : πρόβλημα με "βρεγμενα" μπουζί σε GS550t



kokar
05/06/2013, 18:07
εχω το GS550t του '82 και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδω και καιρό ειναι οτι μου "βρέχει" τα μπουζί στους κυλίνδρους 2 και 3 εναλαξ
τα κάνει μαύρα και υγρά και μυρίζουν βενζίνη, (
μόλις αλλάζω μπουζί παίρνει κανονικά μπροστά αλλά μετά από 200Κm κάνει ξανά τα ίδια
Το πρόβλημα το εμφανίζει οταν το παω σε χαμηλές στροφές, πανω απο 4000 RPM δεν παρουσιάζει το πρόβλημα.
Μου ειπε ο μηχανικός μου οτι ειναι θέμα των carbutater και ετσι τα έλυσε κάνοντας τα φιλο και φτερό έκανε καθαρισμό, αλλάχθηκαν
φλάντζες , O-Ring και έγινε και ρύθμιση αλλα παρόλα αυτα το πρόβλημα επιμένει
η ριθμηση που εκανε ειναι 2,5 στροφες απο τον τερματισμο
Μετρήσαμε και τις συμπιέσεις στους κυλίνδρους και η συμπίεση είναι μέσα στα όρια που δινει η SUZUKI
Άλλαξα και τις πίπες μιας και ειχαν πάνω τους πολλά χρόνια !
οι φούσκες είναι σε πολυ καλή κατάσταση χωρίς τρύπες η σπασίματα

τι αλλο μπορεί να ειναι το πρόβλημα ?
η ρύθμιση των 2,5 στροφών ειναι σωστή ?

kokar
05/06/2013, 21:29
ψάχνοντας στο internet ειδα οτι μπορεί η μίξη να ειναι λάθος, οταν βιδώνουμε την βιδα ( με κόκκινο ) το μείγμα γίνετε πιο "πλούσιο" και οταν την ξεβιδώνουμε γίνετε πιο "φτωχό"
η μήπως ειναι το ακριβός αντίθετο ?
Η σκέψη μου αυτη ειναι γιατί στις υψηλές στροφές δεν μου παρουσιάζει το πρόβλημα επειδή προλαβαίνει να το κάψει το μείγμα ενω στις χαμηλές στροφές δεν προλαβαίνει και μπουκώνει

292149

υ.γ
συγνώμη αν λεω π@π@ριες αλλα δεν εχω σχέση με το αντικείμενο......
τα carburator ειναι τα MIKUNI BS32SS (CV)
η κάθε βοήθεια ειναι ευπρόσδεκτη

toyar
06/06/2013, 05:57
καλα τα λες με τι βιδωμα ξεβιδωμα........
να ξερεις ομως οτι με τη βιδα αυτη ρυθμιζεις το μιγμα στο ρελαντι αντε και σε μικρα ανοιγματα του γκαζιου
οποτε δεν ειναι το μιγμα που στο μπουκωνει βενζινη
οταν ανοιχτηκαν τα καρμπς αλλαχτηκαν οι βαλβιδες των φλοτερ;(πυραυλακια)
η θεση των φλοτερ εχει ελεχθει-ρυθμιστει;
ειναι πιθανο να σου κανει εσωτερικη υπερχειλιση και να σου περναει βενζινη στον κυλινδρο

soter3gm
06/06/2013, 07:26
Μέτρησε τη στάθμη στα λεκανάκια να δεις αν είναι σε όλα ίδια δες Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129412&page=46) το ειδικό εργαλείο ώστε να αποκλίσεις τη διαφορά στα λεκανάκια.
Επόμενη δουλειά νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις τους πολλαπλασιαστές σου και στης πίπες να δεις αν τα καρβουνάκια και τα "λαμάκια" που έχουν μέσα αν βγάζουν στη σωστή ωμική αντίσταση ...και τα λέμε :beer:

kokar
06/06/2013, 08:14
καλα τα λες με τι βιδωμα ξεβιδωμα........
να ξερεις ομως οτι με τη βιδα αυτη ρυθμιζεις το μιγμα στο ρελαντι αντε και σε μικρα ανοιγματα του γκαζιου
οποτε δεν ειναι το μιγμα που στο μπουκωνει βενζινη
οταν ανοιχτηκαν τα καρμπς αλλαχτηκαν οι βαλβιδες των φλοτερ;(πυραυλακια)
η θεση των φλοτερ εχει ελεχθει-ρυθμιστει;
ειναι πιθανο να σου κανει εσωτερικη υπερχειλιση και να σου περναει βενζινη στον κυλινδρο

οι βαλβίδες των φλοτέρ δεν αλλάχθηκαν, ειχαν μια ελάχιστη φθορά λόγο των χρονων που έχει στην πλάτη τους αλλά οχι τίποτα το ιδιαίτερο,
αυτό που μου ειπε όταν τον ρώτησα για το αν πρέπει να αλλαχθούν ειπε οτι "αν είχες πρόβλημα εδω θα υπερχείλιζαν και θα σου έσταζε βενζίνη και θα το έβλεπες", και τα φλοτέρ δεν ρυθμίστηκαν αν και απο οτι διαβάζω θα έπρεπε γιατι αλλάχθηκαν οι φλάντζες....
βέβαια τα εξαρτήματα των carbs μπήκαν οπως ακριβός τα έβγαλε.
Βέβαια το πρόβλημα προϋπήρχε του καθαρισμού - ρύθμισης οπότε εδώ μπερδεύετε το θέμα...

kokar
06/06/2013, 08:18
Μέτρησε τη στάθμη στα λεκανάκια να δεις αν είναι σε όλα ίδια δες Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129412&page=46) το ειδικό εργαλείο ώστε να αποκλίσεις τη διαφορά στα λεκανάκια.
Επόμενη δουλειά νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις τους πολλαπλασιαστές σου και στης πίπες να δεις αν τα καρβουνάκια και τα "λαμάκια" που έχουν μέσα αν βγάζουν στη σωστή ωμική αντίσταση ...και τα λέμε :beer:

ωραίο κολπάκι !!!
292167
Σωτηρη τις πίπες τις άλλαξα, αλλα πια είναι η σωστή ωμικη αντίσταση ?

soter3gm
06/06/2013, 09:14
ωραίο κολπάκι !!!
292167
Σωτηρη τις πίπες τις άλλαξα, αλλα πια είναι η σωστή ωμικη αντίσταση ?


Δεν είναι κολπάκι είναι ειδικό εργαλείο στα FZR 1000 . δεν ξέρω ποια είναι η Σωστή ωμική αντίσταση πάντως αν μετρήσεις της καινούργιες θα το μάθεις και αν της λύσεις θα δεις ένα ελλατίριο ένα καρβουνάκι και ένα στρογγυλό λαμαρινάκι σηνήθος τα "κλάνει" το λαμαρινάκι και έπειτα το καρβουνάκι δεν είναι καλός αγωγός

kokar
06/06/2013, 09:56
αφου εχω αλλάξει τις πιπες το περασμένο Σαββατο δεν εχω να κάνω κατι παραπάνω πανω σε αυτό
Πάντως φιλε σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτης για την γριούλα μου !

υ.γ
η ειρωνια είναι οτι 19/5/2013 η μηχανή μου ανήκει πλέον στα κλασικά μιας και την πέρασα την πιστοποίηση της FIVA

kokar
06/06/2013, 14:59
καλα τα λες με τι βιδωμα ξεβιδωμα........
να ξερεις ομως οτι με τη βιδα αυτη ρυθμιζεις το μιγμα στο ρελαντι αντε και σε μικρα ανοιγματα του γκαζιου
οποτε δεν ειναι το μιγμα που στο μπουκωνει βενζινη
οταν ανοιχτηκαν τα καρμπς αλλαχτηκαν οι βαλβιδες των φλοτερ;(πυραυλακια)
η θεση των φλοτερ εχει ελεχθει-ρυθμιστει;
ειναι πιθανο να σου κανει εσωτερικη υπερχειλιση και να σου περναει βενζινη στον κυλινδρο

βρήκα ενα ΤΕΧΤ για την ρύθμιση των carbs......αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να τα βγάλω πέρα

292196

και βέβαια ολόκληρο το άρθρο ----> http://www.iwt.com.au/mikunicarb.htm

OldMan
06/06/2013, 16:43
βρήκα ενα ΤΕΧΤ για την ρύθμιση των carbs......αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να τα βγάλω πέρα
Πριν τα κάνεις "μια ευχάριστη ατμόσφαιρα" δεν τσεκαρεις τους πολλαπλασιαστές σου ...??

kokar
06/06/2013, 21:09
Πριν τα κάνεις "μια ευχάριστη ατμόσφαιρα" δεν τσεκαρεις τους πολλαπλασιαστές σου ...??

μόλις μου παρουσιάζει το πρόβλημα και αλλάζω μπουζί ειναι αμέσως οκ..
αν ηταν οι πολλαπλασιαστες θα έφτιαχνε μόλις άλλαζα το μπουζί ?

soter3gm
06/06/2013, 22:23
μόλις μου παρουσιάζει το πρόβλημα και αλλάζω μπουζί ειναι αμέσως οκ..
αν ηταν οι πολλαπλασιαστες θα έφτιαχνε μόλις άλλαζα το μπουζί ?

Κώστα καλά σου λέει ο Γέρος το πρόβλημα και εμένα μου φαίνεται στους πολλαπλασιαστές, στα χαμηλά δεν δίνουν ρεύμα σωστό, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ......

kokar
06/06/2013, 23:09
Κώστα καλά σου λέει ο Γέρος το πρόβλημα και εμένα μου φαίνεται στους πολλαπλασιαστές, στα χαμηλά δεν δίνουν ρεύμα σωστό, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ......

Σωτηρη οι πολλαπλασιαστες στις χαμηλές στροφές εχουν μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, οσο λοιπόν αυξάνουν οι στροφές τοσο το ρεύμα που διαρρέει το πρωτεύων τους μεγαλώνει
αρα αν το πρόβλημα ηταν οι πολλαπλασιασες το πρόβλημα θα έπρεπε να ειναι στις υψηλές στροφές
Αλλος ενας προβληματισμος που εχω ειναι οτι οι πολλαπλασιαστες πανε ο ενας στον 1-3 κύλινδρο και ο άλλος στον 2-4
οταν λοιπόν μου βρεχει τον κυλυνδρο Νο 3 δεν θα επρεπε να μου βρεχει και τον Νο 1 αντίστοιχα απο την στιγμη που ειναι κοινός ?

απο συζητήσεις που εχω κάνει και εδω αλλα και σε αλλα φόρουμ οι γνώμες διίστανται και εγω ειμαι στα χαμένα

υ.γ
οι πολλαπλασιαστες δεν υαρχουν στην SUZUKI και στο INTERNET τους βρίσκω ενα σκασμο φραγκα...
292228

soter3gm
07/06/2013, 06:41
Σωτηρη οι πολλαπλασιαστες ......

υ.γ
οι πολλαπλασιαστες δεν υαρχουν στην SUZUKI και στο INTERNET τους βρίσκω ενα σκασμο φραγκα...
292228

Εκεί που βρήκες τα κάγκελα έχει και πολλαπλασιαστές

kokar
07/06/2013, 07:59
Εκεί που βρήκες τα κάγκελα έχει και πολλαπλασιαστές

πια καγκελα ? μηπως τα παρακατω ? :lol:

292231

OldMan
07/06/2013, 10:33
οι πολλαπλασιαστες στις χαμηλές στροφές εχουν μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, οσο λοιπόν αυξάνουν οι στροφές τοσο το ρεύμα που διαρρέει το πρωτεύων τους μεγαλώνει
Προφανώς δεν εννοείς την ένταση (Amperes) του ρεύματος...

Το γεγονός ότι τα μπουζί σου μαυρίζουν είναι ένδειξη "κακού" σπινθήρα (είτε χρονικά, είτε ποιοτικά)

Αν ρυθμίζεις σωστά το διάκενο στις αλλαγές βεβαιώσου ότι δεν τρέχει κάτι "περίεργο" στην πατούρα τους στην κεφαλή (γείωση)...

stefanos
07/06/2013, 10:46
Και νομίζω ότι ο 2 και ο 3 στα παλιά τετρακύλινδρα παίρνει από την ίδια πλατίνα.
:( ναι ηλεκτρονική συγνώμη για την χαζομάρα.

OldMan
07/06/2013, 10:51
Και νομίζω ότι ο 2 και ο 3 στα παλιά τετρακύλινδρα παίρνει από την ίδια πλατίνα.
:( ναι ηλεκτρονική συγνώμη για την χαζομάρα.
Γι αυτό τα παλιά μαστόρια λέγαν ότι όταν είσαι σίγουρος πως φτάιει το καρμπυρατέρ είναι καιρός να δεις τις πλατίνες...;)

stefanos
07/06/2013, 10:56
Γι αυτό τα παλιά μαστόρια λέγαν ότι όταν είσαι σίγουρος πως φτάιει το καρμπυρατέρ είναι καιρός να δεις τις πλατίνες...;)

Από την άλλη είναι σίγουρο ότι ο 2 και ο 3 ΔΕΝ μοιράζονται τον ίδιο πολλαπλασιαστή?

kokar
07/06/2013, 11:15
Από την άλλη είναι σίγουρο ότι ο 2 και ο 3 ΔΕΝ μοιράζονται τον ίδιο πολλαπλασιαστή?

είσαι σωστός !
μετά απο λίγο ψάξιμο είδα ότι έκανα λάθος που νόμιζα οτι ο ενας πολλαπλασιαστης δίνει στον Νο1 & Νο3 και ο άλλος στον Νο2 & Νο4
νομίζω οτι το παρακάτω σχέδιο ειναι αρκετά ξεκάθαρο αλλα και παλι γιατί να μου βρέχει μόνο το ένα απο τους δυο κυλίνδρους ?

292236

OldMan
07/06/2013, 12:02
γιατί να μου βρέχει μόνο το ένα απο τους δυο κυλίνδρους ?
Κατάφερες να μας μπερδέψεις τελικά...:look:

ΣΕ ποιους κυλίνδρους στο κάνει ..??

catmaster
07/06/2013, 12:09
ότι ναναι ... όπως είπε και ο Αντώνης πρώτα να κοιτάξετε μπουζοκαλώδια πίπες σειρά αναφλεξεις τσακισμένες φίσες στους πολλαπλασιαστες και μετά μετράς ωμικές αντιστάσεις όπως και προανάφλεξη και σημάδια στο βολάν

μη πολύσκαλίζετε το καρμπ ειδικά αυτού του τύπου θα σας στεναχωρήσει άσχημα (εκτός και αν αποκλείσετε τα ρευματα και τοτε βουρ αναγκαστικά στις βενζίνες)

OldMan
07/06/2013, 12:17
Κοκάριε, είπες ότι άλλαξες μπουζόπιπες σχετικά πρόσφατα..

Τσεκάρισες τα καλώδιο για φθορές, οξείδωση, κ.λ.π. ..??
(λίγο λάσκα να είναι πάνω στα πάσα στην κάνει άνετα την ζημιά..)

catmaster
07/06/2013, 12:25
και με μια σκάτζα τους πολλαπλασιαστες ίσως και να φανεί το πρόβλημα

OldMan
07/06/2013, 12:33
και με μια σκάτζα τους πολλαπλασιαστες ίσως και να φανεί το πρόβλημα
Άσε, γιατί μια φορά που τόκανα σε Seicento μου έκαψε και τον δεύτερο ...:p

catmaster
07/06/2013, 12:36
Άσε, γιατί μια φορά που τόκανα σε Seicento μου έκαψε και τον δεύτερο ...:p

να με συμπαθάτε κύριε αλλά άμα το ιταλικό μπουρδελο σας είχε χαζέψει και πίστευε ότι το αλτερνέιτορ του θα ταίσει κάνα άρμα μάχης σε ρεύμα ...
:lol:

kokar
07/06/2013, 13:01
Κατάφερες να μας μπερδέψεις τελικά...:look:

ΣΕ ποιους κυλίνδρους στο κάνει ..??

εναλλάξ πότε στον 2 και πότε στον 3 !


Κοκάριε, είπες ότι άλλαξες μπουζόπιπες σχετικά πρόσφατα..

Τσεκάρισες τα καλώδιο για φθορές, οξείδωση, κ.λ.π. ..??
(λίγο λάσκα να είναι πάνω στα πάσα στην κάνει άνετα την ζημιά..)

ναι τις πίπες της άλλαξα αλλα ακόμα δεν μου εχει παρουσιάσει το πρόβλημα
οταν έβγαλα τις παλιές πίπες αφαιρεσα και 1cm απο το μπουζοκαλωδιο γιατί οι αγωγοί ήταν μαύροι

υ.γ
θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για την βοήθεια που μου προσφέρετε στο πρόβλημα μου

sapila racing
07/06/2013, 13:05
εναλλάξ πότε στον 2 και πότε στον 3 !



ναι τις πίπες της άλλαξα αλλα ακόμα δεν μου εχει παρουσιάσει το πρόβλημα
:confused: :confused: :confused:


οταν έβγαλα τις παλιές πίπες αφαιρεσα και 1cm απο το μπουζοκαλωδιο γιατί οι αγωγοί ήταν μαύροι

υ.γ
θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για την βοήθεια που μου προσφέρετε στο πρόβλημα μου


Τελικά το έχεις το πρόβλημα ή τωρα δεν στο παρουσιάζει πλέον? :confused:

kokar
07/06/2013, 13:26
απο την αλλαγή στις πιπες εχω κάνει μονο 15Κm όποτε δεν ξέρω ακόμα .

kokar
07/06/2013, 23:39
μετά απο παρότρυνση του OldMan και του soter3gm έψαξα το θέμα των ηλεκτρικών ( πίπες - μπουζί - τάσης ) και αυτό που ειδα είναι οτι πρέπει να έχουν γίνει σταδιακά
διάφορες πατάτες στην μηχανή μου, πρώτον πριν απο μερικά χρόνια ειχα αλλάξει τις "μαμισιες" πίπες με τις NGK XD05F & YD05F , σημειώστε οτι οι συγκεκριμενες πίπες
εχουν μια αντίσταση 5000 Ωμ σε σειρά η οποία ειναι για να ελαττώνει τις παρεμβολές, απο τοτε τα μπουζί ήθελαν πιο συχνά άλλαγμα απο οτι παλαιότερα αλλα
θεώρησα οτι ο κινητήρας ευθύνεται για αυτο. Σε κάποιο service ο μηχανικός αντι να μου βάλει τα Β8ΕS που φοραει κανονικα μου εβαλε τα BR9ES λέγοντας μου
οτι αυτα ειναι καλύτερα . Διαβάζοντας σήμερα για τα μπουζί διαπίστωσα 2 πράγματα, Α) το BR9ES ειναι πιο κρυο απο το B8ES και β) το R σημαίνει οτι το μπουζί περιεχει και αυτό
εσωτερικά μια αντίσταση 5000 Ωμ (η οποια ειναι για τις σύγχρονες μηχανές που εχουν ενα σκασμό απο ηλεκτρονικά πανω τους και η αντισταση μειωνει τις EFI παρεμβολες)
αρα εχω συνολικά 10000 Ωμ , μετρώντας δε την αντισταση απο τις πίπες που έβγαλα ειδα οτι η αντίσταση των 2&3 απο 5000Ωμ
ειχε ανέβει στις 7500 Ωμ ενω των 1&4 ηταν 4900 Ω και για αυτο μπορεί να μου εχει ασθενικό σπινθήρα ,

το κακο είναι οτι δεν γνωρίζω αν οι "μαμισιες" πιπες ειχαν εσωτερικά αντίσταση και αν είχαν ποσά Ωμ ήταν
Ο συλλογισμός μου ειναι σωστός ? εσεις θεωρείται οτι αυτό μπορεί να ειναι το πρόβλημα ?

kokar
08/06/2013, 00:11
και ενα χρήσιμο PDF για τις πιπες NGK

http://www.ngksparkplugs.com/docs/resistor_covers.pdf

notakos600
08/06/2013, 06:15
Η αντίσταση εν σειρά μειώνει την τάση, άρα λιγότερη τάση στα μπουζί από την προβλεπόμενη με αποτέλεσμα την ατελή καύση του μίγματος.
Γεγονός που εξηγεί το βρέξιμο των μπουζί.

argiris34
08/06/2013, 07:08
ως προς την αντισταση των εργαστασιακων πιπών :confused: φανταζομαι οτι τοservice manual θα γραφει τις αποδεκτες τιμες αντιστασης οποτε ξεκινα απο κει

kokar
08/06/2013, 08:46
και ομως , παρόλο που εχω το service manual δεν βρήκα πουθενά να αναφέρει την τιμή της αντίστασης για τις πίπες
για αυτο ειπα και σε προηγούμενο ποστ αν εχει κανένας φίλος μαμισιες πιπες και μπορεί να μας πει θα ήμουν υπόχρεος

soter3gm
08/06/2013, 09:05
Για της εργοστασιακές πίπες λέει το μανουαλι τα πάντα,. δες και αυτό που σου έφτιαξα Νομίζω πως οι aftermarket πίπες δεν ανοίγουν .

toyar
08/06/2013, 09:06
ή σκατζαρεις τις πιπες 2,3 με τις 1,4 για να δεις αν το προβλημα μεταφερθει

kokar
08/06/2013, 09:16
Για της εργοστασιακές πίπες λέει το μανουαλι τα πάντα,. δες και αυτό που σου έφτιαξα Νομίζω πως οι aftermarket πίπες δεν ανοίγουν .

Σωτηρη καλημερα, οι πιπες της NGK δεν ανοίγουν, αυτες που ειχα ηταν και αυτές NGK και εβαλα τον ιδιο κωδικό δηλαδή με αντίσταση
οπως αυτη στο σχημα που ανέβασες, τιν παλια την εσπασα και ειδα την αντίσταση που ειχε μεσα και την μετρισα με ενα πολυμετρο και ειδα την τιμη της
τωρα για το manual δεν βρήκα πουθενά το παραμικρό μέσα....
το manual ειναι το παρακάτω και εχει ολη την σειρα των GS550 .....

http://www.grimp.net/ryan/550/GS550_Service_Manual.zip

το password για να ανοιξει το PDF ειναι: iwillnotsell
και το βρήκα εδω --> http://www.cyclechaos.com/4um/f26/77-85-gs550-oem-service-manual-13820/

kokar
09/06/2013, 11:39
επειδή οι πολλαπλασιαστες μου με τα καλώδια τους ειναι FIX ( οχι μπύρα ) σκέφτομαι να δοκιμάσω το παρακάτω ψιψιψινι

292335

http://www.lyris.gr/product-view.aspx?pid=34054

μήπως εχεις δοκιμάσει κανένας αυτό το ψιψιψινι της NGK ?

notakos600
09/06/2013, 13:52
επειδή οι πολλαπλασιαστες μου με τα καλώδια τους ειναι FIX ( οχι μπύρα ) σκέφτομαι να δοκιμάσω το παρακάτω ψιψιψινι

http://www.lyris.gr/product-view.aspx?pid=34054

μήπως εχεις δοκιμάσει κανένας αυτό το ψιψιψινι της NGK ?

Αν κατάλαβα καλά βάζουν αντίσταση εν σειρά για να μειώσουν την τάση ή κάτι τέτοιο;

sapila racing
09/06/2013, 14:10
απο την αλλαγή στις πιπες εχω κάνει μονο 15Κm όποτε δεν ξέρω ακόμα .

Δεν είναι πιο απλό να κανεις καμμια βόλτα να δείς αν έχει η όχι ακόμα το πρόβλημα? ;)

kokar
09/06/2013, 14:58
Αν κατάλαβα καλά βάζουν αντίσταση εν σειρά για να μειώσουν την τάση ή κάτι τέτοιο;

οχι φιλε μου, αυτο δεν ειναι αντίσταση, αυτο ειναι ενα connection για τα μουζοκαλωδια.
π.χ οι δικοι μου πολλαπλασιαστες ειναι FIX , αρα λογικά δεν μπορώ να αλλαξω τα μπουζοκαλωδια και
θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρο τον πολλαπλασιαστη
με αυτο το εξάρτημα μπορώ να κόψω το μπουζοκαλωδιο πολύ κοντά στον πολλαπλασιαστη και να συνδέσω ενα καινούργιο μπουζοκαλωδιο
το οτι αυτο το εξάρτημα δίνει η NGK ειναι πολυ ελπιδοφόρο...

kokar
09/06/2013, 15:00
Δεν είναι πιο απλό να κανεις καμμια βόλτα να δείς αν έχει η όχι ακόμα το πρόβλημα? ;)

αυτό ηδη εχει γίνει αλλά δεν θελω μακρινή διαδρομή γιατι ετσι και αλλιώς στις υψηλές στροφές δεν μου το παρουσιάζει.

notakos600
09/06/2013, 15:02
οχι φιλε μου, αυτο δεν ειναι αντίσταση, αυτο ειναι ενα connection για τα μουζοκαλωδια.
π.χ οι δικοι μου πολλαπλασιαστες ειναι FIX , αρα λογικά δεν μπορώ να αλλαξω τα μπουζοκαλωδια και
θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρο τον πολλαπλασιαστη
με αυτο το εξάρτημα μπορώ να κόψω το μπουζοκαλωδιο πολύ κοντά στον πολλαπλασιαστη και να συνδέσω ενα καινούργιο μπουζοκαλωδιο
το οτι αυτο το εξάρτημα δίνει η NGK ειναι πολυ ελπιδοφόρο...

Όντως πολύ καλό κολπάκι. :beer:

kokar
09/06/2013, 17:55
μήπως ξέρετε αν υπάρχει κανένας τρόπος για να μπορεί να τεσταριστεί ένας πολλαπλασιαστης ?

toyar
09/06/2013, 19:36
μετρας τις αντιστασεις του πρωτευοντος και του δευτερευοντος και τις συγκρινεις με τις κανονικες (αν εχεις manual)
αν καποια εναι απειρη ή 0 τον πετας χωρις πολλα πολλα

kokar
09/06/2013, 20:59
μετρας τις αντιστασεις του πρωτευοντος και του δευτερευοντος και τις συγκρινεις με τις κανονικες (αν εχεις manual)
αν καποια εναι απειρη ή 0 τον πετας χωρις πολλα πολλα


αυτός είναι ενας τρόπος αλλά δεν σου εγγυάσται οτι οι πολλαπλασιαστες θα λειτουργούν κανονικά
εγω πιο πολύ εννοούσα αν υπάρχει κάποια μέθοδος που να προσομοιώνει την λειτουργία του πολλαπλασιαστη

toyar
09/06/2013, 21:58
τι εννοεις κανονικα;
ή σπινθηριζει ή δεν σπινθηριζει
στη σπανια περιπτωση που δουλευει οποτε θυμηθει τρεχα γυρευε, κανενας ελεγχος δεν βοηθαει

kokar
09/06/2013, 22:49
το οτι μπορεί να "ταιριάζει" η αντίσταση του πρωτεύοντος και του δευτερευοντος με ενα καλό πολλαπλασιαστη δεν λεει και πολλά πράγματα
είναι απλά μια ένδειξη, αν π.χ υπάρχει εσωτερικά μια διαρροή στο δευτερεύων δεν θα το καταλάβεις με την μέτρηση με το πολυμετρο .

kokar
10/06/2013, 18:13
τελικά έφτιαξα ενα tester για να μπορώ να τσεκαρω τους πολλαπλασιαστες μου σε πραγματικές συνθήκες

kokar
10/06/2013, 19:10
και τα video που δείχνουν τον tester σε ώρα λειτουργίας


https://vimeo.com/68059473


https://vimeo.com/68059472

stefanos
10/06/2013, 19:50
Και τι συμπέρασμα βγήκε?

kokar
10/06/2013, 19:52
αύριο θα γινει δοκιμή στους πολλαπλασιαστες της μηχανής
αυτός στο video είναι ένας που εχω για τις δόκιμες μου.

stefanos
10/06/2013, 23:33
Νομίζω ότι εφόσον δεν τίθεται θέμα εντελώς πεθαμένου πολ/στή μιά τέτοια διάταξη :http://www.youtube.com/watch?v=cYbP-H4ez-0 αντί για μπουζί θα ήταν πολύ χρήσιμη.

χαμηλά στη σελίδα http://eng.jtc.com.tw/products/index.php?mode=data&id=325&top=0 έχει και ένα πινακάκι που
σχετίζει το αναγκαίο μήκος σπινθήρα με την συμπίεση του κινητήρα.

kokar
11/06/2013, 21:35
oi πολλαπλασιαστες μου λειτουργούν κανονικά......
τωρα οι αλλαγές που εχουν γινει ειναι οι καινούργιες πίπες και τα μπουζί που προτείνει SUZUKI (B8ES)
απο τις αλλαγές εχω κανει πάνω απο 350Km και δεν μου εχει παρουσιάσει το πρόβλημα......ίδωμεν !

OldMan
12/06/2013, 14:37
Πάντως στα video το "εδώ" μπουζί δεν λειτουργούσε και πολύ υποδειγματικά...;)
(ο σπινθήρας έκανε βόλτες σε όλο το μήκος της γείωσης..)

Πιθανότατα έφταιγε το συγκεκριμένο μπουζί, αλλά...

kokar
14/06/2013, 19:51
Πάντως στα video το "εδώ" μπουζί δεν λειτουργούσε και πολύ υποδειγματικά...;)
(ο σπινθήρας έκανε βόλτες σε όλο το μήκος της γείωσης..)

Πιθανότατα έφταιγε το συγκεκριμένο μπουζί, αλλά...

για "ηλικιωμένο άνθρωπο" καλα έκοψε το μάτι σου :)
όντως αυτα ειναι παλιά μπουζί που τα χρεισιμοποιησα μόνο για τις δοκιμές του τεστερ

ego_o_idios
16/06/2013, 12:04
to provlima sou ine sto revma sou kovi revmata i sou dini la8os xronismo gia afto mouskevoun ta mpouzi ilektroniki mati polaplasiastes ke ama ine kolokotroneiko kita platines

OldMan
17/06/2013, 11:33
Κοκκάριε, αμα δεν βαριέσαι, στείλε το κύκλωμα του τέστερ..

(βασικά, θέλω να δω αν τον χρονιστή τον έχεις συνδέσει σαν one-shot ή σαν πολυδονητή ..)

kokar
18/06/2013, 23:04
http://img18.imageshack.us/img18/1235/coiltesterfinal.jpg

kokar
19/06/2013, 22:55
μέχρι τώρα εχει κάνει σχεδόν 1000Km χωρίς πρόβλημα.....

OldMan
20/06/2013, 11:37
http://img18.imageshack.us/img18/1235/coiltesterfinal.jpg
:beer:

kokar
26/06/2013, 19:59
αργησε λιγο αλλα το εκανε ξανα..... :(
φτου και απο την αρχη.....την τυχη μου μεσα
σε μερικες συζητησεις μου λενε οτι το προβλημα ειναι στα curbs, συγκεκριμενα στις βελωνες του φλοτερ
και κανει εσωτερικη υπερχειληση, η αληθεια ειναι οτι οταν τα ειχε λυση ο μηχανηκος μου ειχε πει
οτι υπαρχει μια κικρη φθορα αλλα δεν ηταν τοσο τραγικη για να αντικαταστηθουν
βλεπωντας το manual των Curbs υπαρχει και μια ρυθμηση στα φλοτερ που αντισταθμηζει την φθορα απο
τις βελωνες.....
καμια γνωμη επι αυτου ?

toyar
26/06/2013, 20:56
δοκιμασε να βαλεις ενα φιλτρακι βενζινης μηπως κατεβαζει σκουρια το τεποζιτο και δεν αφηνει τις βελονες να κλεισουν (σε συνδυασμο με τη φθορα που εχουν)

kokar
26/06/2013, 21:32
και φίλτρο βενζίνης είχα, αλλα και έχω αλλάξει πρόσφατα ......

OldMan
27/06/2013, 12:51
βλεπωντας το manual των Curbs υπαρχει και μια ρυθμηση στα φλοτερ που αντισταθμηζει την φθορα απο
τις βελωνες.....
Αν εννοείς να κατεβάσεις την στάθμη στο λεκανάκι, πρέπει να πειραματιστείς πολύ ώστε να μην "ξεμένεις" από καύσιμο...

kokar
27/06/2013, 22:01
αυτό που εννοώ είναι οτι δεν τσέκαρε το υψος των φλοτέρ να ειναι στις διαστάσεις που ορίζει το service manual

sapila racing
28/06/2013, 08:47
αυτό που εννοώ είναι οτι δεν τσέκαρε το υψος των φλοτέρ να ειναι στις διαστάσεις που ορίζει το service manual

Aφού λές παραπάνω οτι ο μηχανικός σου είπε οτι εχει φθορά στις βαλβίδες φλοτέρ γιατί δεν τις παραγγέλνεις να τις αλλάξεις και να ησυχάσεις?
Θα πρέπει να ξαναλύσεις τα καρμπυρατερ και να ξαναρυθμίσεις τα φλοτέρ.
Καμμια φορά, αν είσαι άτυχος, μπορεί και να έχει τρυπήσει καποιο φλοτέρ με αποτέλεσμα να γεμίζει σιγα σιγα με βενζίνη και φυσικά να μην λειτουργεί σωστά.

OldMan
28/06/2013, 12:12
Θα πρέπει να ξαναλύσεις τα καρμπυρατερ και να ξαναρυθμίσεις τα φλοτέρ.
Καμμια φορά, αν είσαι άτυχος, μπορεί και να έχει τρυπήσει καποιο φλοτέρ με αποτέλεσμα να γεμίζει σιγα σιγα με βενζίνη και φυσικά να μην λειτουργεί σωστά.
Πάντα με το χαμόγελο και την καλή κουβέντα είσαι ρε Άρη...:smokin:

sapila racing
28/06/2013, 12:39
Πάντα με το χαμόγελο και την καλή κουβέντα είσαι ρε Άρη...:smokin:

Ναι αλλά ξεροντας και την χειρότερη περίπτωση, θα αισθανθεί τυχερός στο τέλος! :D

kokar
28/06/2013, 15:36
Aφού λές παραπάνω οτι ο μηχανικός σου είπε οτι εχει φθορά στις βαλβίδες φλοτέρ γιατί δεν τις παραγγέλνεις να τις αλλάξεις και να ησυχάσεις?
Θα πρέπει να ξαναλύσεις τα καρμπυρατερ και να ξαναρυθμίσεις τα φλοτέρ.
Καμμια φορά, αν είσαι άτυχος, μπορεί και να έχει τρυπήσει καποιο φλοτέρ με αποτέλεσμα να γεμίζει σιγα σιγα με βενζίνη και φυσικά να μην λειτουργεί σωστά.

πολυ σωστω αυτο που λες αλλα εγω δεν γνωρίζω απο μηχανολογικά, αν λοιπον μου ελεγε οτι θα χρειαστούν τα πυραυλακια αλλαγή
θα τα έπαιρνα να τα βάλω, τωρα πολύ φοβάμαι οτι θα χρειαστεί να κατεβάσω ξανά τα Curbs....
δυστιχως δεν ειχα δει το service manual πριν το παω για καθαρισμό & ρύθμιση των curs

kokar
30/06/2013, 17:10
ακόμα ενας έλεγχος που μπορεί να κανει κάποιος για να δει εαν οι πολλαπλασιαστες του λειτουργούν κανονικά ειναι ο παρακάτω
βάση του service manual θα πρέπει να εχουμε σπινθήρα μεταξύ των καλωδίων 0,8cm στην 1 ατμοσφαίρα

να και ενα βίντεο απο την δοκιμή που όπως θα δείτε ο σπινθήρας είναι κοντά στα 2cm !

https://vimeo.com/69405656

OldMan
01/07/2013, 12:16
ο σπινθήρας είναι κοντά στα 2cm !
Βολταϊκό τόξο είναι αυτό ρε μάστορα...!!

(ότι πρέπει για κουνούπια και μύγες..)

kokar
01/07/2013, 14:23
αρα αφού σιγουρέψαμε οτι οι πολλαπλασιαστες είναι οκ τοτε πάμε ξανά-μανά για βγάλσιμο των curbs.....
το κέρατο μου μέσα.....

notakos600
01/07/2013, 16:21
Βολταϊκό τόξο είναι αυτό ρε μάστορα...!!

(ότι πρέπει για κουνούπια και μύγες..)

Που είσαι ρε Tesla να δεις τις εφαρμογές σου στην Ελλάδα ένα πράγμα.

OldMan
02/07/2013, 13:29
αρα αφού σιγουρέψαμε οτι οι πολλαπλασιαστες είναι οκ τοτε πάμε ξανά-μανά για βγάλσιμο των curbs.....
το κέρατο μου μέσα.....
Δεν πάιρνεις μονοκύλιδρο καλύτερα...??

kokar
02/07/2013, 19:58
και τους υπόλοιπους 3 θα τους κρατήσω "κάβα" ? :beer:

OldMan
03/07/2013, 14:28
και τους υπόλοιπους 3 θα τους κρατήσω "κάβα" ? :beer:
Παρηγοριά στον άρρωστο ρε μάστορα..

(μόνο που σκέφτομαι κατέβασμα, λύσιμο, καθάρισμα, ρύθμιση και συγχρονισμό τετράδας πάω και φιλάω το μονάκριβο FCRάκι μου και του ορκίζομαι ότι θα του είμαι πιστός ες αεί..) :(