PDA

View Full Version : επισκευη Kymco activ 110.Στο μαστορα ή μονος??



giannis21
05/06/2013, 21:05
Πριν λιγες μερες το παπι του αδερφου μου μας αφησε.Εκει που πηγαινε εσβησε και οταν προσπαθησε να κατεβασει μανιβελα δεν κατεβαινε.Σε γενικες γραμμες δεν το πολυπροσεχε το καρντασι μου και οσο για το μοτερακι το περιμεναμε τον τελευταιο καιρο.Τωρα επειδη λεφτα δεν περισευουν(αδερφος ανεργος:sad:)
και επειδη υπαρχει ενα γκαραζακι με καποια εργαλεια μεσα ελεγα μηπως το βαζαμε χερι μονοι μας.Να το λυσουμε δηλαδη,να δουμε αν θα το επισκευασουμε ή αν θα βαλουμε κανα καινουργιο μοτερακι και να επισκευαστουν/συντηρηθουν σωστα και ολα τα υπολοιπα μερη του παπιου ωστε να ξαναερθει σε καλη κατασταση.
Απο εδω θα ηθελα τις συμβουλες απο παιδια που λυνουν δενουν τα μηχανακια τους καθως κατι τετοιο δεν εχω ξαναεπιχηρησει.Βαζω χερι σε περιφερειακα αλλα να ανοιξω μοτερ κτλ οχι.Η αληθεια ειναι οτι με ψηνει γιατι γουσταρω τετοια φαση και γιατι θελω να το κανω απο την αρχη και να γινει σουπερ!Δωστε λοιπον τα φωτα σας οδηγιες-tips τι να προσεξω και απο που να ξεκινησω!:D
Ευχαριστω!

toyar
05/06/2013, 21:15
να αρχισεις απο το manual;)

giannis21
05/06/2013, 21:21
να αρχισεις απο το manual;)

πραγματι δεν το σκεφτηκα!!:lol:

lspiros
05/06/2013, 21:41
για να μην κατεβαινει η μανιβελα το μηχανακι πρεπει να εχει κολλησει απο λαδια.και πες οτι με το manual λυσεις κυλινδρο για να αλλαξεις πιστονι ελατηρια,με τον κυλινδρο τι θα κανεις?θα τον αλλαξεις η θα τον πας για ρεκτιφιε?
και αν εχει ζημια και η μπιελα?θα λυσεις το μοτερ χαμηλοτερα μεχρι τα καρτερ?και ποιος θα ξεπρεσαρει τη μπιελα και θα πρεσαρει την καινουργια?
να υποθεσω οτι εχεις εξολκεις και δυναμοκλειδο?

φιλε μου δεν θα τα καταφερεις μονος σου πρωτη φορα οσα και manual να συμβουλευτεις,αν εχεις κανα φιλο που το κατεχει ναι καντο,αλλιως ρωτα σε κανα μαστορα της προκοπης γιατι στο τελος θα τα πληρωσετε διπλα...

giannis21
05/06/2013, 21:48
για να μην κατεβαινει η μανιβελα το μηχανακι πρεπει να εχει κολλησει απο λαδια.και πες οτι με το manual λυσεις κυλινδρο για να αλλαξεις πιστονι ελατηρια,με τον κυλινδρο τι θα κανεις?θα τον αλλαξεις η θα τον πας για ρεκτιφιε?
και αν εχει ζημια και η μπιελα?θα λυσεις το μοτερ χαμηλοτερα μεχρι τα καρτερ?και ποιος θα ξεπρεσαρει τη μπιελα και θα πρεσαρει την καινουργια?
να υποθεσω οτι εχεις εξολκεις και δυναμοκλειδο?

φιλε μου δεν θα τα καταφερεις μονος σου πρωτη φορα οσα και manual να συμβουλευτεις,αν εχεις κανα φιλο που το κατεχει ναι καντο,αλλιως ρωτα σε κανα μαστορα της προκοπης γιατι στο τελος θα τα πληρωσετε διπλα...

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.Ο λογος που ανεβασα το θεματακι ηταν αυτος.αν αξιζει να το ξεκινησω καν ή να απευθηνθω κατευθειαν σε επαγγελματια.Βασικα το σεναριο να μπει καινουργιο μοτερ φιξ υπαρχει?υπαρχουν συμβατα μοτερ και αξιζει να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια?

lspiros
05/06/2013, 22:04
καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.Ο λογος που ανεβασα το θεματακι ηταν αυτος.αν αξιζει να το ξεκινησω καν ή να απευθηνθω κατευθειαν σε επαγγελματια.Βασικα το σεναριο να μπει καινουργιο μοτερ φιξ υπαρχει?υπαρχουν συμβατα μοτερ και αξιζει να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια?

τα μοτερακια τυπου lifan,racing engine,oorαcing,y150 κτλ κτλ μπαινουν φιξ σε ολα τα honda.αν εχεις ιδιες βασεις η με καμια πατεντα μπορεις να τα προσαρμοσεις καλως.υπολογισε απο 180-220 για τα πιο απλα 110cc αμιζα και ανεβαινε.
αλλα πρωτα θα πρεπει να δεις τι ζημια εχει το μοτερ σου γιατι μπορει να συμφαιρει η επισκευη του...

yiannis172
05/06/2013, 22:25
Χωρις προσωπικη εργασια σου λεω απο τωρα πως ειναι ασυμφορο αυτο που θες να κανεις,να επαναφερεις σε οσο γινεται πιο καλη-εργοστασιακη κατασταση το παπι.Αν εχεις ορεξη και θεληση σου προτεινω να επιχειρησετε μονοι σας την επισκευη.Βεβαια στο επιπεδο που λες οτι εισαι,απο θεμα γνωσεων,μπορει να σου φανει βουνο.Πολλοι θα με κραξουν που σε προτρεπω να βαλεις χερι,ενω δεν εχεις γνωσεις οπως λες,αλλα η γνωμη μου ειναι πως αν θες να μαθεις μονο ετσι γινεται.Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις και γιατι οχι να 'πεταξεις' και λεφτα.Ολα αυτα με προυποθεση να εχεις ενα αναλυτικοτατο manual στα Ελληνικα.

soklhtos
06/06/2013, 16:37
καλορίζικο :P :P

τώρα αν πιάνουν όπως λες τα χέρια σου.. αφού παίζει και να πάρεις καινούριο στην θέση σου θα το πείραζα το υπάρχον κινητήρα... αφού όμως δεν ξέρεις να το λύσεις υπάρχουν ( πολλά ) βιντεάκια που μπορούν να σε βοηθήσουν youtube.. εγώ με μια αναζήτηση βρήκα τύπου λιφαν. τα γνωστά κινέζικα.. αλλά αν μάθεις από εκεί είναι ίδια σχεδόν όλα.

οπότε λίγα εργαλεία χρειάζεσαι. αυτό που θα σου πρότεινα πες μας λίγο ο κινητήρας ήταν σε αδράνεια; έπεσε ο κύλινδρος σε νερά και μετά κόλλησε; η απλά σταματήσατε και κόλλησε; το έχετε πειράξει καθόλου είναι μαμά; λάδια είχε μέσα; το ότι δεν κατεβαίνει η μανιβέλα είναι προς το καλώ, γιατί το μόνο που θα χρειαστείς καινούριο πιστόνι, ελατήρια, ρεκτιφιέ κυλίνδρου, αν θες παραπάνω cc η παίρνεις έναν ίδιο καινούριο κύλινδρο στα ίδια χιλιοστά...

δικιά μου γνώμη; φτιάξε το ίδιο είναι πολύ εύκολο...και λίγα χρήματα :)

giannis21
06/06/2013, 17:19
καλορίζικο :P :P

τώρα αν πιάνουν όπως λες τα χέρια σου.. αφού παίζει και να πάρεις καινούριο στην θέση σου θα το πείραζα το υπάρχον κινητήρα... αφού όμως δεν ξέρεις να το λύσεις υπάρχουν ( πολλά ) βιντεάκια που μπορούν να σε βοηθήσουν youtube.. εγώ με μια αναζήτηση βρήκα τύπου λιφαν. τα γνωστά κινέζικα.. αλλά αν μάθεις από εκεί είναι ίδια σχεδόν όλα.

οπότε λίγα εργαλεία χρειάζεσαι. αυτό που θα σου πρότεινα πες μας λίγο ο κινητήρας ήταν σε αδράνεια; έπεσε ο κύλινδρος σε νερά και μετά κόλλησε; η απλά σταματήσατε και κόλλησε; το έχετε πειράξει καθόλου είναι μαμά; λάδια είχε μέσα; το ότι δεν κατεβαίνει η μανιβέλα είναι προς το καλώ, γιατί το μόνο που θα χρειαστείς καινούριο πιστόνι, ελατήρια, ρεκτιφιέ κυλίνδρου, αν θες παραπάνω cc η παίρνεις έναν ίδιο καινούριο κύλινδρο στα ίδια χιλιοστά...

δικιά μου γνώμη; φτιάξε το ίδιο είναι πολύ εύκολο...και λίγα χρήματα :)

το παπι ειναι μαμα.τωρα τελευταια ακουγοταν καπως περιεργα στη λειτουργια του(μπιελα?)ενω γενικα οπως ειπα δεν ετυχε της απαιτουμενης προσοχης.Σε παλαιοτερο σερβις ο μαστορας ειπε οτι εμεινε απο λαδια.Δηλαδη την ταλαιπωρια του την εφαγε.Το θεμα ειναι οτι αμα το ανοιξω και φαω καπου σκαλωμα μετα με τι μουτρα πας στο μαστορα και του λες να το μαζεψει??θα σε ξυρισει!
απο την αλλη ειναι και το μοναδικο μεταφορικο του αδερφου μου.Προσωρινά και καθοτι ανεργος βολευεται με ποδηλατακι..
Θα προσπαθησω σ/κ να παρω γνωμες απο φιλους με περισσοτερη εμπειρια(να το δουνε δλδ)και αν κρινουνε οτι μπορουν να με βοηθησουν να το κανουμε θα το σκεφτω..