PDA

View Full Version : αποδοση εξατμισης supertrapp



Λευκάδιος
05/06/2013, 22:27
μοντελο honda dominator 650.ειχε εξατμισεις 2 σε 2 και εβαλα λαιμους xr600(συνηθες στο εξωτερικο)ωστε να μπει μονό τελικο και να γλιτωσω βαρος οπως και γλιτωσα.αγορασα σε προσφορα ενα στοκ supertrapp quiet series το οποίο αν θυμαμαι καλα ηταν για xr400.
οταν εγινε η αλλαγη το μηχανακι μπερδευε στις χαμηλομεσαιες.ρυθμιστηκε σε δυναμομετρο,μπηκαν 12 εσωτερικα δισκακια,αλλαχτηκαν τα ζιγκλερ και το υψος της βελονας.τα μπερδεματα εξαφανιστηκαν αλλά αδυνατει να ανεβασει πανω απο 140χλμ/ωρα ενω πριν εφτανε περιπου 160.
εχω δει τελικα αυτης της εταιρειας σε δυο διαφορετικα μηκη και νομιζω 2 διαμετρους,το συγκεκριμενο ειναι κοντο σε σχεση πχ με των XT600.ο μηχανικος που το ρυθμισε μου ειπε να ψαξουμε για αλλο τελικο,ενω σε παλαιοτερη συζητηση με αλλον μηχανικο μου ειχε πει οτι ειχε βαλει supertrapp σε xr600 και ειχε χασει πολυ στις υψηλες στροφες.
εχει κανεις αλλος εμπειρια απο αυτες τις εξατμισεις σε μεγαλα μονοκυλινδρα?

SHOOTER045
05/06/2013, 22:38
σε xr 250 ναι
αν σε ενδιαφερει

Λευκάδιος
05/06/2013, 22:51
για πες να εχω ενα μπουσουλα

stefanos
05/06/2013, 23:08
για πες να εχω ενα μπουσουλα

Μπορεί να παίζουν ρόλο και οι λαιμοί.

byron
05/06/2013, 23:31
Είναι μπ@υρδέλο η supertrapp. Σορρυ :wave2:

Χοντρικά, όσα περισσοτερα δισκάκια τόσο καλύτερα στις ψηλές και ψοφιο χαμηλά, το αντίθετο με λίγα δισκάκια. αν θυμάμαι καλά με 4 δισκάκια ήταν η πιο υποφερτή κατάσταση με τις λίγοτερες απώλειες στα ψηλά χαμηλά. Srx 600 το μοτέρ...

Εσένα έχει 12 απ΄ότι λες αλλά και 112 να έχει, δεν νομίζω να αλλάζει και τίποτα σπουδαίο.

Λευκάδιος
05/06/2013, 23:34
Μπορεί να παίζουν ρόλο και οι λαιμοί.αρα οι μπουσουλες εγιναν δυο:lol: .για τους λαιμους θα το ρωτησω σε ενα-δυο ξενα φορουμς,μιας και υπαρχουν και αλλοι με αυτη την μετατροπη.

Λευκάδιος
05/06/2013, 23:46
Είναι μπ@υρδέλο η supertrapp. Σορρυ :wave2:

Χοντρικά, όσα περισσοτερα δισκάκια τόσο καλύτερα στις ψηλές και ψοφιο χαμηλά, το αντίθετο με λίγα δισκάκια. αν θυμάμαι καλά με 4 δισκάκια ήταν η πιο υποφερτή κατάσταση με τις λίγοτερες απώλειες στα ψηλά χαμηλά. Srx 600 το μοτέρ...

Εσένα έχει 12 απ΄ότι λες αλλά και 112 να έχει, δεν νομίζω να αλλάζει και τίποτα σπουδαίο.θεωρητικα ναι,με τα 12 επρεπε να δουλευει ψηλα,αλλά γινεται το αντιθετο.χαμηλομεσαια ειναι ικανοποιητικα και ψηλα ταφος.μηκος-διαμετρος του τελικου δεν παιζει ρολο?
καπου εχω καταχωνιασμενο ενα ιδιων διαστασεων τελικο αλλά ειναι η σειρα racιng και κανει μεγαλο σαματα.να την δοκιμασω και αν δω βελτιωση να σιγουρευτω οτι δεν ευθυνονται οι λαιμοι?αλλά μεχρι να βγω Εθνικη οδό μπορει και να με μαζεψουν για φασαρια:cry:

byron
05/06/2013, 23:51
θεωρητικα ναι,με τα 12 επρεπε να δουλευει ψηλα,αλλά γινεται το αντιθετο.χαμηλομεσαια ειναι ικανοποιητικα και ψηλα ταφος.μηκος-διαμετρος του τελικου δεν παιζει ρολο?
καπου εχω καταχωνιασμενο ενα ιδιων διαστασεων τελικο αλλά ειναι η σειρα racιng και κανει μεγαλο σαματα.να την δοκιμασω και αν δω βελτιωση να σιγουρευτω οτι δεν ευθυνονται οι λαιμοι?αλλά μεχρι να βγω Εθνικη οδό μπορει και να με μαζεψουν για φασαρια:cry:

Κάντο για να σου φύγει η αμφιβολία, αλλά δεν νομίζω να φταίνε οι λαιμοί εφόσον είναι συνηθισμένη μετατροπή.

byron
05/06/2013, 23:53
Εφόσον λές οτι το μηχανάκι δεν μπορεί να ανεβάσει, το τελικό -τα δισκάκια του- είναι λίγα και το πνίγει. ετσι μου φαίνεται για πιο λογικό. και ναι απ΄όσο θυμάμαι, το μήκος έπαιζε (και εδώ) ρόλο.

stefanos
05/06/2013, 23:57
Θα έχει 12 γιατί πιθανόν είναι λεπτότερη από τις παλιές των 4ins.
Πάντως η ids2 που φόραγα παλιά στο xr τι με quiet τι με racing μέχρι και 16 δισκάκια είχα βάλει δεν έπαιζε.
Για να λειτουργήσει ωραία, απλά δεν στεκόσουν στο τετράγωνο από το θόρυβο.
Πολύ μικρός όγκος.

byron
06/06/2013, 00:00
Θ, απλά δεν στεκόσουν στο τετράγωνο από το θόρυβο.


Και τι ωραίος θόρυβος...σαν να αδειάζει φορτηγό τζετζερέδια στο δρόμο.

stefanos
06/06/2013, 00:09
Και τι ωραίος θόρυβος...σαν να αδειάζει φορτηγό τζετζερέδια στο δρόμο.

Μέχρι που στην Αττική οδό ένα πρώί με όσα ( δεν πηγαίνει και πολλά βέβαια) ξεκόλλησαν δισκάκια άλλεν τάπες όλα.
Για κάνα 250 καλή θα ήταν.

nihristo
06/06/2013, 00:13
τι είναι αυτά τα δισκάκια ρε παππούδες; :D

vaska
06/06/2013, 06:29
Ωχχχχ τώρα τα λέτε αυτά που παρήγγειλα για το DR????

Παλιά έπαιζε και μάλιστα γ@μάτα και καθότι ρομαντικός είπα να φορέσω την καινούρια έκδοση στο DR. Ρε πρωί πρωί μου καταστρέψατε το όνειρο.

sapila racing
06/06/2013, 09:11
Παντως XT550 φτιαγμένο 600 με δύο μηχανικά καρμπ και την Supertrapp της εποχής με full ολα τα δισκάκια, πήγαινε ταπα.
Περναγε άνετα τα 165 αν μπορουσες να το κρατήσεις στην λωρίδα, αλλο θέμα αυτό. Τα μαμα Benetton πχ τα αφηνε πίσω πολύ εύκολα.
Ομως ηταν μακριά και με μεγάλη διάμετρο, καμμια σχέση με αυτες που βλέπω στον δρόμο σήμερα, κι έκανε και ωραίο ήχο, αλλά πολύ δυνατό βεβαια.

byron
06/06/2013, 09:35
Μέχρι που στην Αττική οδό ένα πρώί με όσα ( δεν πηγαίνει και πολλά βέβαια) ξεκόλλησαν δισκάκια άλλεν τάπες όλα.
Για κάνα 250 καλή θα ήταν.

Ναι και η δική μου το ίδιο τέλος είχε. Μέχρι να γίνει βέβαια, μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις κωλοβίδες που είχε γιατί έφευγαν. Σπείρωμα super σπανιο :moutza: για να αναγκαστω να αγοράσω τις μαμά allen που ήταν φτιαγμένες από μουτζόνιο :moutza: και ήταν πανάκριβες.

Σταδιάλα συγχύστηκα με τη μλκ..

vaska παλληκάρι μου, κάτι θα την κάνεις. Τα δισκάκια είναι ωραία για σουβέρ πχ.

vaska
06/06/2013, 11:36
Παντως XT550 φτιαγμένο 600 με δύο μηχανικά καρμπ και την Supertrapp της εποχής με full ολα τα δισκάκια, πήγαινε ταπα.
Περναγε άνετα τα 165 αν μπορουσες να το κρατήσεις στην λωρίδα, αλλο θέμα αυτό. Τα μαμα Benetton πχ τα αφηνε πίσω πολύ εύκολα.
Ομως ηταν μακριά και με μεγάλη διάμετρο, καμμια σχέση με αυτες που βλέπω στον δρόμο σήμερα, κι έκανε και ωραίο ήχο, αλλά πολύ δυνατό βεβαια.
αυτό θυμόμουν κι εγώ και παρήγγειλα. λες να είναι τόσο μούφα???

vaska
06/06/2013, 12:42
Ναι και η δική μου το ίδιο τέλος είχε. Μέχρι να γίνει βέβαια, μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις κωλοβίδες που είχε γιατί έφευγαν. Σπείρωμα super σπανιο :moutza: για να αναγκαστω να αγοράσω τις μαμά allen που ήταν φτιαγμένες από μουτζόνιο :moutza: και ήταν πανάκριβες.

Σταδιάλα συγχύστηκα με τη μλκ..

vaska παλληκάρι μου, κάτι θα την κάνεις. Τα δισκάκια είναι ωραία για σουβέρ πχ.

Με κατέστρεψες σου λέω. Μα τι μλκς είμαι να μην γράψω ότι σκοπεύω να βάλω σούπερτραπ??? Πήρα τηλ για να μετατρέψω την παραγγελία σε FMF και πήρα τ' @ρχίδι@ μου, η εξάτμιση ταξιδεύει ήδη για Πάτρα. Το μόνο καλό είναι ότι έχει 2ετή εγγύηση.
Καμιά φορά οι ρομαντισμοί πληρώνονται.

taisteal
06/06/2013, 12:45
Μπιλ μην βιαζεσαι κατσε να ερθει πρωτα κ μετα ξενερωσε αν ειναι οντως μαπε

vaska
06/06/2013, 12:58
Μπιλ μην βιαζεσαι κατσε να ερθει πρωτα κ μετα ξενερωσε αν ειναι οντως μαπε

Δεν μπορεί να είναι όλοι μλκες κι εγώ ο έξυπνος, απλά είχα μείνει στην ποιότητα και την απόδοση του τότε.

:(

kostaspetrou
06/06/2013, 13:20
μοντελο honda dominator 650.ειχε εξατμισεις 2 σε 2 και εβαλα λαιμους xr600(συνηθες στο εξωτερικο)ωστε να μπει μονό τελικο και να γλιτωσω βαρος οπως και γλιτωσα.αγορασα σε προσφορα ενα στοκ supertrapp quiet series το οποίο αν θυμαμαι καλα ηταν για xr400.
οταν εγινε η αλλαγη το μηχανακι μπερδευε στις χαμηλομεσαιες.ρυθμιστηκε σε δυναμομετρο,μπηκαν 12 εσωτερικα δισκακια,αλλαχτηκαν τα ζιγκλερ και το υψος της βελονας.τα μπερδεματα εξαφανιστηκαν αλλά αδυνατει να ανεβασει πανω απο 140χλμ/ωρα ενω πριν εφτανε περιπου 160.
εχω δει τελικα αυτης της εταιρειας σε δυο διαφορετικα μηκη και νομιζω 2 διαμετρους,το συγκεκριμενο ειναι κοντο σε σχεση πχ με των XT600.ο μηχανικος που το ρυθμισε μου ειπε να ψαξουμε για αλλο τελικο,ενω σε παλαιοτερη συζητηση με αλλον μηχανικο μου ειχε πει οτι ειχε βαλει supertrapp σε xr600 και ειχε χασει πολυ στις υψηλες στροφες.
εχει κανεις αλλος εμπειρια απο αυτες τις εξατμισεις σε μεγαλα μονοκυλινδρα?
Αν έχασες 20χιλιόμετρα τελική,μάλλον η ρύθμιση δεν έγινε σωστά,δε χάνονται έτσι 20!!!!!
Μαλακία με τα καρμπυρατέρ υποψιάζομαι.
Τί ζιγκλέρ είχες πριν και τί τώρα;
Στα 140 το μηχανάκι κάνει κάτι το χαρακτηριστικό στη λειτουργία του;

stefanos
06/06/2013, 13:27
και εγώ τότε έψαχνα αυτή http://i28.photobucket.com/albums/c219/wornknobby/XR600/P4080002.jpg
αλλά δεν.

Λευκάδιος
06/06/2013, 14:04
Μέχρι που στην Αττική οδό ένα πρώί με όσα ( δεν πηγαίνει και πολλά βέβαια) ξεκόλλησαν δισκάκια άλλεν τάπες όλα.
Για κάνα 250 καλή θα ήταν.
κατα την συναρμολογηση του τελικου επρεπε να κανω τρυπα :a31: και να φρεζαριστει με μεγαλυτερο τρυπανι για να μπει ενα πηρακι που συγκρατει το σωμα και τον πυρηνα.αν για οποιοδηποτε λογο το πηρακι φυγει ή δεν τοποθετηθει, φευγουν ολα:cry:292189


Δεν μπορεί να είναι όλοι μλκες κι εγώ ο έξυπνος, απλά είχα μείνει στην ποιότητα και την απόδοση του τότε.

:(
παλαιοτερα ηταν με εξωτερικα δισκακια οπως αυτη που εβαλε ο Στεφανος,καποια μοντελα παραγονται ακομη http://www.supertrapp.com/product_sections/detail.asp?CatID=34&ItemID=412-15000 .μετα τα δισκακια ηταν εσωτερικα οπως η δικια μου http://www.motorsports-network.com/honda/xlr98/xrlsup12.jpg και τελευταια αλλαξαν την αποληξη με αυτην http://images.motorcycle-superstore.com/ProductImages/OG/0000_SuperTrapp_IDS2_Quiet_Series_Tunable_Spark_Arrestor.jpg?01AD=3K_MGVmGL7w1T7uSyOJAgXWJc7fb5kFobT 8CpEbNz0eCcqJGp04exIQ&01RI=4C5B34E36FADDDA&01NA=
ολες υπαρχουν με διαφορετικους πυρηνες(quiet,race)

Αν έχασες 20χιλιόμετρα τελική,μάλλον η ρύθμιση δεν έγινε σωστά,δε χάνονται έτσι 20!!!!!
Μαλακία με τα καρμπυρατέρ υποψιάζομαι.
Τί ζιγκλέρ είχες πριν και τί τώρα;
Στα 140 το μηχανάκι κάνει κάτι το χαρακτηριστικό στη λειτουργία του;ζιγκλερ δεν εχω ιδεα, ουτε το ποσο μεταβληθηκε το υψος της βελονας.αυτο που ξερω ειναι οτι επιλεχθηκαν διαφορετικα σεταρισματα και υστερα δοκιμαστηκαν πανω στο δυναμομετρο.
στα 140 δεν βηχει,δεν μπουκωνει,απλως δεν φορτωνει χιλιομετρα.συμπεριφερεται σχεδον(αν οχι ακριβως) οπως οταν εφτανε τα 160 .

vaska
06/06/2013, 14:15
Κι εγώ για αυτή (http://www.supertrapp.com/product_sections/detail.asp?CatID=34&ItemID=412-15000) κοίταγα αλλά δεν ξέρω τη βλακεία με χτύπησε και παρήγγειλα την τελευταία.

Θα δούμε, πάντως έχω ξενερώσει πολύ.

kostaspetrou
06/06/2013, 14:19
ζιγκλερ δεν εχω ιδεα, ουτε το ποσο μεταβληθηκε το υψος της βελονας.αυτο που ξερω ειναι οτι επιλεχθηκαν διαφορετικα σεταρισματα και υστερα δοκιμαστηκαν πανω στο δυναμομετρο.
στα 140 δεν βηχει,δεν μπουκωνει,απλως δεν φορτωνει χιλιομετρα.συμπεριφερεται σχεδον(αν οχι ακριβως) οπως οταν εφτανε τα 160 .

Αφού ανέβηκε σε δυναμόμετρο,χαρτί δυναμομέτρησης έχεις;Τί λόγο αέρα έχουν τα καυσαέριά σου;
Φοράς μαμά φιλτροκούτι,ξεχωριστά φιλτράκια,φιλτροχοάνες,τί πράγμα;
Μήπως στα 140 χλμ γίνεται πολύ φτωχό το μίγμα;
Μου φαίνεται απίστευτο να χάσει τόσο πολύ τελική...

Μήπως χάλασε το κοντέρ; :cry:

stefanos
06/06/2013, 15:31
Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι λαιμοί του XR με το διαφορετικό μήκος αγωγού για την κάθε εξαγωγή δε βοηθάνε στη δύναμη ψηλά.
Και λέγετε ότι κάποια παλαιότερα xr με λαιμούς που φτάναν μέχρι το τελικό χωρίς Υ (ουσιαστικά 2 σε 2) είχαν πολύ περισσότερη δύναμη ψηλά.
Σαν αυτό δηλαδή: http://www.thumpertalk.com/topic/209964-show-your-pig/page__st__2280

Λευκάδιος
06/06/2013, 22:02
Κι εγώ για αυτή (http://www.supertrapp.com/product_sections/detail.asp?CatID=34&ItemID=412-15000) κοίταγα αλλά δεν ξέρω τη βλακεία με χτύπησε και παρήγγειλα την τελευταία.

Θα δούμε, πάντως έχω ξενερώσει πολύ.εμφανισιακα ειναι πιο ωραια η τελευταια.δεν χρειαζεται να ξενερωνεις,εχουμε αλλα πραγματα για να ξενερωνουμε.δοκιμασε την πρωτα και βλεπεις;)
Αφού ανέβηκε σε δυναμόμετρο,χαρτί δυναμομέτρησης έχεις;Τί λόγο αέρα έχουν τα καυσαέριά σου;
Φοράς μαμά φιλτροκούτι,ξεχωριστά φιλτράκια,φιλτροχοάνες,τί πράγμα;
Μήπως στα 140 χλμ γίνεται πολύ φτωχό το μίγμα;
Μου φαίνεται απίστευτο να χάσει τόσο πολύ τελική...

Μήπως χάλασε το κοντέρ; :cry:μαμα φιλτροκουτι,φιλτρο k/n.οταν πρωτοεβαλα την εξατμιση δεν δουλευε καθολου καλα χαμηλομεσαια και εκανα για δοκιμη το παρακατω κλεισιμο του φιλτρου.292224δουλεψε καλα αλλα δεν μπορουσα να το αφησω ετσι:look:,δοκιμασα και ενα εργοστασιακο φιλτρο αλλά μπερδευε παλι,οποτε αναγκαστικά πηγα σε δυναμομετρο.εγινε καυσαναλυση αλλά το χαρτι που πηρα ειναι το παρακατω.η μετρηση εγινε με φθαρμενο χωματινο ελαστικο γι'αυτο και το κατσαρωμα.
δεν πολυξερω την συγκριση PS/km/hr(εχω συνηθισει απ'τα περιοδικα PS/RPM)αλλά νομιζω οτι μετα απο τα 120km/hr η αποδοση πεφτει αισθητα:confused:
292227

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι λαιμοί του XR με το διαφορετικό μήκος αγωγού για την κάθε εξαγωγή δε βοηθάνε στη δύναμη ψηλά.
Και λέγετε ότι κάποια παλαιότερα xr με λαιμούς που φτάναν μέχρι το τελικό χωρίς Υ (ουσιαστικά 2 σε 2) είχαν πολύ περισσότερη δύναμη ψηλά.
Σαν αυτό δηλαδή: http://www.thumpertalk.com/topic/209964-show-your-pig/page__st__2280θα ειχα επιλεξει αυτη την λυση αλλά οι εξατμισαδες ζηταγαν την μανα και τον πατερα τους για να φτιαξουν ενα midpipe με το Y που θα ενωνε τους εργοστασιακους λαιμους.υπαρχει σχετικη συζητηση στο ADVRIDER αλλά δεν καταληγει καπου http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=716726

kostaspetrou
07/06/2013, 11:37
μαμα φιλτροκουτι,φιλτρο k/n.οταν πρωτοεβαλα την εξατμιση δεν δουλευε καθολου καλα χαμηλομεσαια και εκανα για δοκιμη το παρακατω κλεισιμο του φιλτρου.292224δουλεψε καλα αλλα δεν μπορουσα να το αφησω ετσι:look:,δοκιμασα και ενα εργοστασιακο φιλτρο αλλά μπερδευε παλι,οποτε αναγκαστικά πηγα σε δυναμομετρο.εγινε καυσαναλυση αλλά το χαρτι που πηρα ειναι το παρακατω.η μετρηση εγινε με φθαρμενο χωματινο ελαστικο γι'αυτο και το κατσαρωμα.
δεν πολυξερω την συγκριση PS/km/hr(εχω συνηθισει απ'τα περιοδικα PS/RPM)αλλά νομιζω οτι μετα απο τα 120km/hr η αποδοση πεφτει αισθητα:confused:
292227

Η δυναμομέτρηση απ'τη στιγμή που δεν έχει ΚΑΙ το διάγραμμα που δείχνει το λόγο αέρα είναι άχρηστη...
Κλείσιμο φίλτρου;Δηλαδή;Το συνημμένο αρχείο δε φαίνεται,ανέβασε φωτογραφία.

Λυπάμαι αν σ'απογοητεύω αλλά εκτιμώ ότι δεν έγινε σωστή δουλειά...20 χιλιόμετρα τελικής λιγότερα είναι σκάνδαλο,κάτι δεν έγινε σωστά.

Υγ:Βάλε μαμά φίλτρο και ξεκίνα από εκεί,παράτα το Κ&Ν.
Υγ2:Είμαι σίγουρος ότι αν κάνεις βόλτα με καυσαναλυτή στο δρόμο θα δεις ότι στο τέρμα γκάζι τα μίγματα είναι άλλ' αντί άλλων...
Υγ3:συγχρονισμός και ρύθμιση καρμπυρατέρ,ρύθμιση βαλβίδων έχουν γίνει;

OldMan
07/06/2013, 12:09
Καλά η καυσανάλυση αλλά Dominator σε δυναμόμετρο ..??:eek:


(θα μας κάψει ο Θεός ρεεεεεεεεεεεεεε....):smokin:

_V_
07/06/2013, 22:03
Καλά η καυσανάλυση αλλά Dominator σε δυναμόμετρο ..??:eek:


(θα μας κάψει ο Θεός ρεεεεεεεεεεεεεε....):smokin:
υπαρχει θεος?:winka:

SHOOTER045
08/06/2013, 00:46
λοιπον εν ετη 1996 σε ενα XR250που ειχα και καθοτι το ετοιμαζαμε για αγωνα,αφου αλλαχτηκαν εκκεντροφοροι και γυαλιστικε η κεφαλη-αυλοι,βρηκαμρ μια μεταχειρη σαν αυτη που δειχνει ο στεφανος,με ελευθερο φιλτρο και ψαξιμο σε ζιγκλερ κλπ με το μαμα γραναζωμα πηγαινε 140+ σχετικα ανετα
οταν το κοντενα κιολας,ηταν σαν να πηρε 10 αλογα,με μαμα λαιμους ετσι?
ψαξου μαλλον με το καρμπ λεω εγω

Λευκάδιος
08/06/2013, 13:59
Η δυναμομέτρηση απ'τη στιγμή που δεν έχει ΚΑΙ το διάγραμμα που δείχνει το λόγο αέρα είναι άχρηστη...
Κλείσιμο φίλτρου;Δηλαδή;Το συνημμένο αρχείο δε φαίνεται,ανέβασε φωτογραφία.

Λυπάμαι αν σ'απογοητεύω αλλά εκτιμώ ότι δεν έγινε σωστή δουλειά...20 χιλιόμετρα τελικής λιγότερα είναι σκάνδαλο,κάτι δεν έγινε σωστά.

Υγ:Βάλε μαμά φίλτρο και ξεκίνα από εκεί,παράτα το Κ&Ν.
Υγ2:Είμαι σίγουρος ότι αν κάνεις βόλτα με καυσαναλυτή στο δρόμο θα δεις ότι στο τέρμα γκάζι τα μίγματα είναι άλλ' αντί άλλων...
Υγ3:συγχρονισμός και ρύθμιση καρμπυρατέρ,ρύθμιση βαλβίδων έχουν γίνει;αν και δεν νομιζω να εχει ρολο αφου ετσι ηταν πριν την ρυθμιση-ζιγκλερωμα του καρμπυρατερ,την ξαναβαζω για το θεαθηναι.δεν ξερω γιατι αλλα πρεπει να εισαι συνδεδεμενος στο bulletin για να την δεις292290οι βαλβιδες δεν ακουγονται αλλά ενα τσεκαρισμα το θελουν.
ανοιξα το φιλτροκουτι να αλλαξω το φιλτρο και βρηκα λασπες μεσα.αυτο ειχε γινει την τελευταια φορα που το ειχα ανοιξει αλλά δεν εδωσα σημασια και σκεφτηκα μηπως δεν ειχε κουπωσει καλα.ενα τυφλο σωληνακι στο κατω μερος του κουτιου ειχε ξεταπωθει και εμπαιναν λασπες και νερα:cry:.καθαρισα φιλτροκουτι,εβαλα το στοκ φιλτρο και δειχνει να αναπνεει λιγο καλυτερα,και καλσον να εβαζα:lol: καλυτερα θα πηγαινε αφου ειχε τοσες λασπες μεσα.επλυνα το K/N, θα τα δοκιμασω και τα 2 και βλεπουμε.


Καλά η καυσανάλυση αλλά Dominator σε δυναμόμετρο ..??:eek:


(θα μας κάψει ο Θεός ρεεεεεεεεεεεεεε....):smokin:
Γεροντα ασε τις θρησκευτικες ανησυχιες για αλλους και πες πως να κανω τον χοχλιο λιγο πιο γρηγορο και οχι μπουμπουριστο;)
λοιπον εν ετη 1996 σε ενα XR250που ειχα και καθοτι το ετοιμαζαμε για αγωνα,αφου αλλαχτηκαν εκκεντροφοροι και γυαλιστικε η κεφαλη-αυλοι,βρηκαμρ μια μεταχειρη σαν αυτη που δειχνει ο στεφανος,με ελευθερο φιλτρο και ψαξιμο σε ζιγκλερ κλπ με το μαμα γραναζωμα πηγαινε 140+ σχετικα ανετα
οταν το κοντενα κιολας,ηταν σαν να πηρε 10 αλογα,με μαμα λαιμους ετσι?
ψαξου μαλλον με το καρμπ λεω εγωxr250 με τελικη 140+??οσο το δικο μου τωρα:bigcry::cry:

nihristo
08/06/2013, 14:53
όπως λέει ο Στέφανος μήπως τα μήκη των λαιμών είναι μεγαλύτερα από αυτά που είχες; Γιατί μπερδέματα στις χαμηλομεσαίες θα μπορούσε να είναι από καλύτερη πλήρωση σε αυτές τις στροφές θυσιάζοντας αντίστοιχα την πλήρωση στις υψηλές. Χοντρικά, δεδομένης της διαμέτρου των λαιμών, μακρύς σωλήνας λαιμού-> δύναμη χαμηλές-μεσαίες, κοντός σωλήνας λαιμού δύναμη στις υψηλές.

Αλλιώς, μήπως, περιορίζεις πολύ την έξοδο των καυσαερίων με το τελικό αυτό και στις τόσο ψηλές στροφές μπουκώνει.

My 2 cents

SHOOTER045
08/06/2013, 22:48
αν εχεις τις μαμα εξατμισεις.χωρις να πειραξεις τπτ αλλο βαλτες.αν βελτιωθει-στρωσει κατι γινεται λαθος στην εξατμιση
μια ποιο ελευθερη εξατμιση σημαινει καλυτερη εξαγωγη των καυσαεριων
αρα ποιο γρηγορο<αδειασμα>του θαλαμου
μην εχοντας παραπανω καυσιμο να γινει η πληρωση ο θαλαμος αδειαζει...
η μπορει να περιοριζεται απο τα πολλα δισκακια αν και δεν το νομιζω γιατι απο οριτζιναλ κατασταση η supertrap ειναι ποιο ελευθερες απο την μαμα

sapila racing
09/06/2013, 15:02
Οπως ειπώθηκε ξαναβάλε την μαμα να δείς πως παει.
Αν έχεις βάλει supertrapp για XR400 σε 650 φυσικό είναι να της λείπει όγκος και να πνίγεται. ;)

Λευκάδιος
17/06/2013, 03:13
Οπως ειπώθηκε ξαναβάλε την μαμα να δείς πως παει.
Αν έχεις βάλει supertrapp για XR400 σε 650 φυσικό είναι να της λείπει όγκος και να πνίγεται. ;)Αρη,πες οτι ξαναβαζω τις γνησιες εξατμισεις και δουλευει καλα,παλι δεν θα ξερω αν φταινε οι λαιμοι xr600 ή η supertrapp.και να μην δουλευει σωστα ομως παλι λογικο δεν θα ειναι αφου εχουν γινει αλλαγες στο καρμπυρατερ?
stefanos ,το xr650l που εχει μοτερ,μεταδοση dominator,παρομoια τελικη ταχυτητα, εχει λαιμους ιδιας σχεδιασης με το 600 και ομως δουλευει σωστα :confused:

SHOOTER045
17/06/2013, 16:06
ξεταπωσε ολα τα δισκακια και προσθετε ενα καθε φορα,aκανε δοκιμες.μηπως οντως το τελικο που πηρες ειναι για μικροτεροXR?

stefanos
17/06/2013, 18:23
Αρη,πες οτι ξαναβαζω τις γνησιες εξατμισεις και δουλευει καλα,παλι δεν θα ξερω αν φταινε οι λαιμοι xr600 ή η supertrapp.και να μην δουλευει σωστα ομως παλι λογικο δεν θα ειναι αφου εχουν γινει αλλαγες στο καρμπυρατερ?
stefanos ,το xr650l που εχει μοτερ,μεταδοση dominator,παρομoια τελικη ταχυτητα, εχει λαιμους ιδιας σχεδιασης με το 600 και ομως δουλευει σωστα :confused:

Λογικότατο συμπέρασμα.
Και 32 άλογα μου φαίνονται λίγα ακόμα και για μαμά domi.

Λευκάδιος
18/06/2013, 19:16
ξεταπωσε ολα τα δισκακια και προσθετε ενα καθε φορα,aκανε δοκιμες.μηπως οντως το τελικο που πηρες ειναι για μικροτεροXR?εχει γραφτει και παραπανω,το τελικο ειναι κοντο σε μηκος ισως και σε διαμετρο με αλλα που εχω δει για 600αρια μονοκυλινδρα.μαλλον ηταν απο XR400 ή και 250.
η λογικη αυτων των τελικων ειναι οτι οσο περισσοτερα δισκακια βαζεις,δινει ψηλα δυναμη και ροπη και θορυβο,λιγοτερα δισκακια καλυτερη ροπη και δυναμη στις χαμηλομεσαιες.

Λογικότατο συμπέρασμα.
Και 32 άλογα μου φαίνονται λίγα ακόμα και για μαμά domi.το μηχανακι δυναμομετρηθηκε με μισοτελειωμενο pirelli mt21.συμφωνα με τον ιδιοκτητη του δυναμομετρου,τα τακουνατα λαστιχα κοβουν τουλαχιστον 10% και παραπανω δυναμη .αρα παμε περιπου στα 35(με εξατμιση βεβαια ..) απο τα 36 και κατι που ειχαν τα μοντελα απο '95 και μετα.και μιλαμε για μοτερ με 92000χλμ χωρις να εχει ανοιχτει για φρεσκαρισμα.

sapila racing
18/06/2013, 20:01
.και μιλαμε για μοτερ με 92000χλμ χωρις να εχει ανοιχτει για φρεσκαρισμα.

Ε τότε δεν το κάνεις μαμά να ησυχάσει κι αυτό? ;)

0restis
18/06/2013, 21:23
προχθες ξηλωσαμε και πεταξαμε μια supertrap απο χτ600 φιλου! το εκοβε τρομερα στα ψηλα!

SHOOTER045
19/06/2013, 01:20
προχθες ξηλωσαμε και πεταξαμε μια supertrap απο χτ600 φιλου! το εκοβε τρομερα στα ψηλα!

ηθελε παραπανω καυσιμο για αυτο-κοινως στεγνωνε

kostaspetrou
19/06/2013, 13:23
ηθελε παραπανω καυσιμο για αυτο-κοινως στεγνωνε
Xμμ...μην είσαι τόσο σίγουρος.Είναι πιθανό τα μίγματα να'ναι σωστά αλλά το τελικό να περιορίζει πάρα πολύ την ταχύτητα εξαγωγής των καυσαερίων,οπότε το μηχανάκι να κρεμάει.
Αυτό το φαινόμενο γίνεται έντονο στα ψηλά όπου η ποσότητα των καυσαερίων που πρέπει ν'απομακρυνθούν είναι πολύ μεγάλη.Εκεί ένα τελικό λάθος/κακοσχεδιασμένο κόβει πάρα πολύ...

0restis
19/06/2013, 19:10
το προβλημα ειναι οτι ηταν κλειστο μεσα και φρεναρε υπερβολικα τα καυσαερια!!!αν βγαλετε πισω την ταπα θα δειτε!

Λευκάδιος
19/06/2013, 23:40
Ε τότε δεν το κάνεις μαμά να ησυχάσει κι αυτό? ;)
το υπολοιπο μηχανακι καθε αλλο παρα μαμα ειναι:D .το φρεσκαρισμα παντως το σκεφτομαι σοβαρα αλλά για να γινει σωστη δουλεια θα ειναι ακριβο το κοστουμι,ιδωμεν.η αλλαγη της εξατμισης ελαφρυνε το πισω μερος κατα περιπου 5 κιλα.αυτο βοηθαει απιστευτα στην συμπεριφορα του σε δυσβατα(για το ντομι) μονοπατια.
οταν βρω την ευκαιρια θα ψαχτω να δοκιμασω καποιο αλλο μεγαλυτερο τελικο.

kostaspetrou
19/06/2013, 23:52
το υπολοιπο μηχανακι καθε αλλο παρα μαμα ειναι:D .το φρεσκαρισμα παντως το σκεφτομαι σοβαρα αλλά για να γινει σωστη δουλεια θα ειναι ακριβο το κοστουμι,ιδωμεν.η αλλαγη της εξατμισης ελαφρυνε το πισω μερος κατα περιπου 5 κιλα.αυτο βοηθαει απιστευτα στην συμπεριφορα του σε δυσβατα(για το ντομι) μονοπατια.
οταν βρω την ευκαιρια θα ψαχτω να δοκιμασω καποιο αλλο μεγαλυτερο τελικο.
Φίλε για να μην μπλέκεις μέτρα:
1)μήκος μαμά τελικού
2) διάμετρο εκεί που ενώνεται με το λαιμό.

Βρες ένα τελικό Yoshimura(ή οποιαδήποτε άλλη σοβαρή μάρκα) με αντίστοιχο μήκος και διάμετρο και παρήγγειλέ το να ξεμπερδεύεις...

Αν το μηχανάκι έχει συμπίεση και δεν καίει λάδια δε χρειάζεται κανένα φρεσκάρισμα,κράτα τα λεφτά σου...