PDA

View Full Version : Shiver ή Bandit για πρώτο μηχανάκι;



CostaB
06/06/2013, 10:36
Καλησπέρα σε όλους.

Ποια είναι η γνώμη σας για το Shiver γενικότερα και ως πρώτη μηχανή πιο ειδικά; Κοντεύω τα 30 και μέχρι τώρα έχω οδηγήσει μόνο scooter δανεικό - aka δεν έχω μεγάλη επαφή με τα δίκυκλα, πέραν του διπλώματος μεγάλης μοτοσικλέτας που πήρα πρόσφατα. Οδηγώ χρόνια αυτοκίνητο και γνωρίζω την κατάσταση των δρόμων μας όμως.

Tα λεφτά που θα διαθέσω θα είναι με ταβάνι στα 4.500 και θέλω οπωσδήποτε ABS.
Το κόστος χρήσης και η κατανάλωση δεν αποτελούν πρόβλημα. Απλά δε θέλω να βγει μπ00ρδέλο από βλάβες και να μη μπορώ να πάω στη δουλειά μου καμιά μέρα στο ξαφνικό επειδή ξεχαρβαλιάστηκε η μηχανή. Δεν πιστεύω να έχει τόσο σοβαρό θέμα το Shiver;

Φίλος γιαπωνεζάκιας προσπαθεί να με πείσει για Bandit 650 ABS με γύρω στα 3.500. Λέει ότι για πρώτο μηχανάκι είναι και αξιόπιστο και εύκολο. Δε μου αρέσει εμφανισιακά ρε γμτ όμως.

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Κώστας

taisteal
06/06/2013, 10:39
bandit

mixalhsCr
06/06/2013, 10:40
Αφού σου αρέσει το shiver να το πάρεις ! Ποιο bandit τωρα....

radd
06/06/2013, 10:44
Το bandit από αξιοπιστία είναι άψογο, το shiver είναι τι θα σου κάτσει.
Το shiver είναι ελαφρύ με τέλειο ζύγισμα που το κάνει ευέλικτο στην πόλη παρότι ο κινητήρας του δεν είναι και ο πιο γεμάτος χαμηλά 750άρης V2.
Ένα μειονέκτημα που έχει ως πρώτη μηχανή είναι το περιορισμένο feedback των αναρτήσεων των φρένων αλλά και του πλαισίου που κατα τη γνώμη μου ίσως δεν σε βοηθήσει να εξελιχθείς οδηγικά, σε αυτό συντελεί και η ψηλή θέση οδήγησης των πρώτων μοντέλων.
Μην τα πάρεις τόσο στα σοβαρά αυτά που γράφω αν το μηχανάκι το έχεις καψουρευτεί.
Τότε να το πάρεις ;)

taisteal
06/06/2013, 10:48
αφου το λεει καθαρα ο ανθρωπος,δεν θελει να βγει μπουρδελο απο βλαβες...

CostaB
06/06/2013, 10:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα. Το να εξελιχθώ οδηγικά στη μηχανή δεν είναι από τους στόχους μου, περισσότερο μου αρέσει η αίσθηση που κερδίζεις που σου φτιάχνει τη διάθεση κάνοντας ακόμα και τη συνηθισμένη διαδρομή σπίτι-δουλειά :)
Γι αυτό και δε θα ήθελα να πάρω κάτι βαρετό και μονότονο, και κοίταξα προς το Shiver το οποίο και εμφανισιακά μου αρέσει και σαν συμπεριφορά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την κατηγορία του.
Το να αποφύγω την εβδομαδιαία επίσκεψη στο συνεργείο, είναι κι αυτό ένας σημαντικός παράγοντας. Δε θα με πείραζε να βγάζει καμιά βλάβη που και που ανάμεσα στα σέρβις (και αμάξι VW έχω και ξέρω απ αυτά) απλά να μη γίνει επικίνδυνο και να μη κοστίζει μια περιουσία.

alex14
06/06/2013, 11:02
....περισσότερο μου αρέσει η αίσθηση που κερδίζεις που σου φτιάχνει τη διάθεση κάνοντας ακόμα και τη συνηθισμένη διαδρομή σπίτι-δουλειά... :)
.

η αισθηση σπιτι - συνεργειο - δουλεια - συνεργειο - σπιτι σου αρεσει ? :lol:

Πλακα κανω, δεν ξερω τι ζημιες βγαζει το shiver, εαν εσενα σ'αρεσει τσιμπατο

:beer:

kokkiklhs
06/06/2013, 11:03
Bandit

byron
06/06/2013, 11:10
Ένα μειονέκτημα που έχει ως πρώτη μηχανή είναι το περιορισμένο feedback των αναρτήσεων των φρένων αλλά και του πλαισίου που κατα τη γνώμη μου ίσως δεν σε βοηθήσει να εξελιχθείς οδηγικά, σε αυτό συντελεί και η ψηλή θέση οδήγησης των πρώτων μοντέλων.


Εχουν διαφορά στη θέση οδήγησης τα shiver ?

mixalhsCr
06/06/2013, 11:14
Αλήθεια ας μου πει κάποιος τι καλο έχει το bandit ! Δηλαδη το αγοράζει κάποιος για τι έχει .. Καλα περιφερειακά ; Έχει ; Μικρή κατανάλωση ; Ειναι σχεδιαστηκα μπροστά ; Έχει τεχνολογικά εξελιγμενο μοτέρ ; Τι έχει αυτό το μηχανάκι για να το πληρώσεις το 2013 που νομίζω ότι βρισκόμαστε αυτήν την στιγμή ;
Ευχαριστώ !

MikeG
06/06/2013, 11:16
Αλήθεια ας μου πει κάποιος τι καλο έχει το bandit ! Δηλαδη το αγοράζει κάποιος για τι έχει .. Καλα περιφερειακά ; Έχει ; Μικρή κατανάλωση ; Ειναι σχεδιαστηκα μπροστά ; Έχει τεχνολογικά εξελιγμενο μοτέρ ; Τι έχει αυτό το μηχανάκι για να το πληρώσεις το 2013 που νομίζω ότι βρισκόμαστε αυτήν την στιγμή ;
Ευχαριστώ !

Αυτό ισχύει για σχεδόν όλα μα όλα τα σχιστομάτικα εξαιρώντας κάποια SS.

:lol: :lol: :lol:

:smokin::evil::tooth::tooth::hunter:

alex14
06/06/2013, 11:20
Αλήθεια ας μου πει κάποιος τι καλο έχει το bandit ! Δηλαδη το αγοράζει κάποιος για τι έχει .. Καλα περιφερειακά ; Έχει ; Μικρή κατανάλωση ; Ειναι σχεδιαστηκα μπροστά ; Έχει τεχνολογικά εξελιγμενο μοτέρ ; Τι έχει αυτό το μηχανάκι για να το πληρώσεις το 2013 που νομίζω ότι βρισκόμαστε αυτήν την στιγμή ;
Ευχαριστώ !

- Μικρη καταναλωση εχει
- Περιφερειακα εχει οτι εχουν και τα υπολοιπα της ιδιας κατηγοριας
- το μοτερακι του ειναι αρκετα καλο για τον μεσο οδηγο
- Δεν ζηταει τιποτα εκτος απο αναλωσιμα
- Τα κανει ολα μετρια. Και ταξιδακι θα σε παει, και το κεφι σου θα κανει

Αλλα ξεχασα, εδω ειναι Ελλαδα. Θελουμε 180 αλογατα για να παμε στην καφετερια
2-3 χλμ μακρυα.

:beer:

mixalhsCr
06/06/2013, 11:37
Με αυτήν την λογική ας πάρει ένα του 98-99 !Να το πάρει και κανά 1000ρικο !:cool:

alex14
06/06/2013, 11:45
Με αυτήν την λογική ας πάρει ένα του 98-99 !Να το πάρει και κανά 1000ρικο !:cool:

Και του 96-97 να παρει, αλλα οχι με χιλιαρικο. Εχουν λιγο παρα πανω. Νομιζεις οτι δεν κανει για καθημερινο μουλαρι και κανα ταξιδακι ?

π.χ.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2657413/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3397599/

Ξεκολατε πια. Τα πραγματα αλλαξαν και δυστυχως πρεπει να βαλουμε αρκετο νερο στο κρασι μας.

:beer:

sapila racing
06/06/2013, 11:51
Και του 96-97 να παρει, αλλα οχι με χιλιαρικο. Εχουν λιγο παρα πανω. Νομιζεις οτι δεν κανει για καθημερινο μουλαρι και κανα ταξιδακι ?

π.χ.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2657413/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3397599/

Ξεκολατε πια. Τα πραγματα αλλαξαν και δυστυχως πρεπει να βαλουμε αρκετο νερο στο κρασι μας.

:beer:
Παρα πολλά τα 2500 Ευρω που λεει το 2ο. Με τόσα παίρνεις πολύ καλύτερη και μεταγενέστερη μοτοσυκλέτα σήμερα.
Το πρωτο ΟΚ.

mixalhsCr
06/06/2013, 12:03
Οριστε βρήκαμε λύση για τον άνθρωπο με 1500€ που σίγουρα θα μπορεί να τα κατεβάσει !
Τωρα αν αυτός ειναι ικανοποιημένος με αυτα τα μηχανάκια ´´σωβρακά´´ που λεει και ένας φιλος ξατου, εξουσία του δηλαδη ! :beer::beer:

alex14
06/06/2013, 12:04
Παρα πολλά τα 2500 Ευρω που λεει το 2ο. Με τόσα παίρνεις πολύ καλύτερη και μεταγενέστερη μοτοσυκλέτα σήμερα.
Το πρωτο ΟΚ.

εννοειται οτι ειναι παρα-παρα πολλα τα 2500. Απλως ηθελα να δειξω οτι υπαρχουν 'παλια' μηχανακια με τα οποια κανεις την δουλεια σου αξιοπρεπως χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια.

:beer:

alex14
06/06/2013, 12:07
Οριστε βρήκαμε λύση για τον άνθρωπο με 1500€ που σίγουρα θα μπορεί να τα κατεβάσει !
Τωρα αν αυτός ειναι ικανοποιημένος με αυτα τα μηχανάκια ´´σωβρακά´´ που λεει και ένας φιλος ξατου, εξουσία του δηλαδη ! :beer::beer:

Υπαρχουν ολοκαινουργια μηχανακια πολυ πιο "σωβρακα" απο αυτα που εβαλα. ;)

mixalhsCr
06/06/2013, 12:10
Ασφαλώς Alex και υπάρχουν !! ;)

Mikecrt
06/06/2013, 12:14
Ο ανθρωπος μπήκε να ρωτήσει για το Shiver και το Bandit, και εμείς πάμε να τον πείσουμε να αγοράσει ξεχειλωμένο σώβρακο του 1968...

Εγω φίλε μου δεν θα αγόραζα Βandit με τίποτα. Και όσον αφορά το Shiver, και πιο όμορφο είναι και πιο πολύ χαρακτήρα έχει, και παντού θα σε πάει. Απο τα προβλήματα, ε όλο και κάτι θα βγάλει, δεν γίνεται, αλλά όπως διάβασα, ξέρεις εσύ! VW ftw!! Βέβαια, προσοχή στην αγορά! Οσο πιο καλή "ζωή" είχε πριν, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχει. (οτι και να αγοράσεις)

alex14
06/06/2013, 12:21
Ο ανθρωπος μπήκε να ρωτήσει για το Shiver και το Bandit, και εμείς πάμε να τον πείσουμε να αγοράσει ξεχειλωμένο σώβρακο του 1968...

Εγω φίλε μου δεν θα αγόραζα Βandit με τίποτα. Και όσον αφορά το Shiver, και πιο όμορφο είναι και πιο πολύ χαρακτήρα έχει, και παντού θα σε πάει. Απο τα προβλήματα, ε όλο και κάτι θα βγάλει, δεν γίνεται, αλλά όπως διάβασα, ξέρεις εσύ! VW ftw!! Βέβαια, προσοχή στην αγορά! Οσο πιο καλή "ζωή" είχε πριν, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχει. (οτι και να αγοράσεις)

Του 1998, οχι του 1968. Τοτε δεν υπαρχαν Bandit :lol:

Εσυ μην αγορασεις Bandit. Παρε οτι θελεις με "χαρακτηρα" και οταν πηγαινεις στον μαστορα να τα σκας να κρατας "χαρακτηρα". Μη χανεις την ψυχραιμια σου και λες ο ταδε μαστορας μου "επιασε τον πισινο":lol:

Επισης δεν ειπα στον φιλο μας να παρει κανενα απο τα "σωβρακα" που εβαλα. Εαν δεις στην αρχη του ειπα εαν του αρεσει το shiver να το τσιμπισει.

:beer:

harris_x
06/06/2013, 12:22
αρκετά ε ;)

μη το πάμε στις αντιπαραθέσεις

Ichigo
06/06/2013, 12:27
Αν θες ταξίδια με φόρτωμα και να μην έχεις το άγχος αν θα πάρει η δε θα πάρει μπροστά παίρνεις Ληστή. Μειονέκτημα στην πόλη το βάρος του αλλά η σταθερότητα και το αίσθημα ασφάλειας στο ταξίδι είναι ικανοποιητική

Αν θες περισσότερα παιχνίδια μέσα στην πόλη παίρνεις το shiver μιας και είναι ελαφρύτερο με καλύτερες αναρτήσεις με ότι μπορεί αυτό να συνεπάγεται από απόψη αξιοπιστίας μιας και είναι ιταλικό :tooth: (Ακόμα αδύνατώ να καταλάβω τι είχε στο μυαλό του ο Ιταλός όταν έφτιαχνε αυτό το μηχανάκι :confused:).

Και ποιο πάνω λες ότι δε σ ενδιαφέρει να εξελιχθείς οδηγικά πάνω στη μηχανή! Define pls :a014:

CostaB
06/06/2013, 12:34
Παιδιά, χαλαρά ε μη τρελένεστε κι όλας ;) Ο κόσμος της μηχανής είναι ωραίος, δεν αξίζει να χαλιόμαστε για γκρίνιες :)

Είμαι της άποψης ότι αν θες κάτι παραπάνω, έρχεται πάντα με ένα τίμημα. Μια πιο εξεζητημένη ανάρτηση έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει κάτι από μια πιο απλοϊκή που δεν συμπεριφέρεται το ίδιο καλά σε όλες τις συνθήκες. Ένα μοντέλο με ηλεκτρονικά που προσφέρουν τη Χ διευκόλυνση, είναι πιο πιθανό να πάθει κάτι σε σχέση με ένα άλλο μοντέλο που ΔΕΝ τα έχει έτσι κι αλλιώς, άρα ούτε τη διευκόλυνση προσφέρει, ούτε όμως παίζει να βγάλει βλάβη εξ αιτίας της ύπαρξής της.

Και γενικά επειδή χρόνια τώρα ακούω τρελά πράγματα για τις βλάβες, τα θεωρώ λίγο υπερβολικά. Πχ το αμάξι μου είναι ένα Golf TSI με κομπρέσορα και τούμπο, 6ετίας. Το τι άκουσα κατά καιρούς δε λέγεται. Ε στα 6 χρόνια έχει βγάλει μία σκάστρα (35 ευρώ) και ένα ηλεκτρονικό αισθητήρα (70 ευρώ). Α και 2 καμένες λάμπες. Αν ήθελα να μην έχω καμία βλάβη, θα χα πάρει Honda ή Τoyota ατμοσφαιρικό 1.6. Θα είχα 30-40 άλογα λιγότερα αλλά θα ήμουν σίγουρος ότι δε θα έχω να πληρώσω τη βλάβη που αργά ή γρήγορα θα βγάλουν αυτά τα παραπανίσια άλογα.

100 ευρώ στα 6 χρόνια, μπροστά στα 19 χιλιάρικα που κόστισε, τα θεωρώ τίποτα :)

Αντίστοιχα και για τη μηχανή έτσι σκέφτομαι. Νομίζω καλύτερα να πάρω κάτι που να μου αρέσει περισσότερο και ας με στείλει και στο συνεργείο μια φορά το χρόνο για ψιλοπράγματα, παρά να είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά να ξενερώνω όταν το καβαλάω (bandit ? ).

Τώρα αν μου πείτε ότι το Aprilia παίζει να με στέλνει στο συνεργείο σε εβδομαδιαία ή μηνιαία βάση, αλλάζει το πράγμα..

Το ότι δεν με ενδιαφέρει να εξελιχθώ οδηγικά σημαίνει ότι δεν έχω βλέψεις να καβαλήσω supersport στο μέλλον :)

dankannn
06/06/2013, 12:38
Εγώ φίλε μου θα σου έλεγα να πάρεις το bandit , μια χαρά είναι και θα σε ικανοποίηση σε όλα .
Είναι μια μοτοσικλέτα που τα κάνει όλα καλά , όχι σύγχρονη αλλά αυτά που θέλει κάποιος τα έχει.
Ωραία και άνετη θέση οδηγήσεις , ψεκασμό . Abs κλπ.
Aλλά στην Ελλάδα τα μηχανάκια αυτού του τύπου είναι παρεξηγημένα.
Θέλουν όλοι gsxr και varadero για να πηγαίνουν για καφέ .
Ωραία τα ιταλικά αλλά δεν είναι εποχές για μαστόρους και τα βγάζουν τα προβληματάκια τους γενικός.
Εγώ θα σου έλεγα να δεις και το cbf αν σου αρεσει.

Mikecrt
06/06/2013, 12:38
Ναι το "Εγω" που έγραψα, σημαίνει Εγω. Δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε. Εξάλλου και έσυ την δική σου άποψη λές.

Ο χαρακτήρας μιας μοτοσυκλέτας δεν έχει να κάνει με τις επισκεψεις στον μάστορα αλλά με την οδήγηση της.

Αλλά για να άρχίσουμε να μιλάμε και ρεαλιστικά και να κόψουμε την πλάκα, που ακριβώς διάβασες οτι το Aprilia θα είναι συνέχεια στα συνεργεία? Εγώ 10 λεπτά διαβάζω τα φορουμς, και δεν εχω δει κάτι τέτοιο. Μάλιστα πολλά περιοδικά και ιδιαίτερα το αυστηρό MCN έχουν αντίθετη άποψη...

Aprilia’s build quality easily rivals the best from Japan nowadays and our review of the Aprilia Shiver is evidence of that, with its nicely made tubular steel/cast aluminium mix frame, cast aluminium braced swingarm and luscious paintwork.

Οσο για το Bandit, εκτος του λένε οτι δεν χαλάει, λένε με τρόπο για την ποιότητα κατασκευής-φινίρισμα: (Και στο Busa μου παρεπιπτόντως το ίδιο ισχύει για το φινίρισμα. Τρομερά ευαίσθητο.)

However, you need to look after you bike, especially in winter. A few neglected winters and your new Suzuki GSF650 Bandit will start to age.

ΥΓ Οταν ο φίλος απαραίτητα απαίτησε ABS στην μοτο που θα αγοράσει, οτιδήποτε άλλο ποστάρουμε, δεν έχει νόημα. (παλία μηχανάκια)

sapila racing
06/06/2013, 12:48
Παιδιά, χαλαρά ε μη τρελένεστε κι όλας ;) Ο κόσμος της μηχανής είναι ωραίος, δεν αξίζει να χαλιόμαστε για γκρίνιες :)

Είμαι της άποψης ότι αν θες κάτι παραπάνω, έρχεται πάντα με ένα τίμημα. Μια πιο εξεζητημένη ανάρτηση έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει κάτι από μια πιο απλοϊκή που δεν συμπεριφέρεται το ίδιο καλά σε όλες τις συνθήκες. Ένα μοντέλο με ηλεκτρονικά που προσφέρουν τη Χ διευκόλυνση, είναι πιο πιθανό να πάθει κάτι σε σχέση με ένα άλλο μοντέλο που ΔΕΝ τα έχει έτσι κι αλλιώς, άρα ούτε τη διευκόλυνση προσφέρει, ούτε όμως παίζει να βγάλει βλάβη εξ αιτίας της ύπαρξής της.

Και γενικά επειδή χρόνια τώρα ακούω τρελά πράγματα για τις βλάβες, τα θεωρώ λίγο υπερβολικά. Πχ το αμάξι μου είναι ένα Golf TSI με κομπρέσορα και τούμπο, 6ετίας. Το τι άκουσα κατά καιρούς δε λέγεται. Ε στα 6 χρόνια έχει βγάλει μία σκάστρα (35 ευρώ) και ένα ηλεκτρονικό αισθητήρα (70 ευρώ). Α και 2 καμένες λάμπες. Αν ήθελα να μην έχω καμία βλάβη, θα χα πάρει Honda ή Τoyota ατμοσφαιρικό 1.6. Θα είχα 30-40 άλογα λιγότερα αλλά θα ήμουν σίγουρος ότι δε θα έχω να πληρώσω τη βλάβη που αργά ή γρήγορα θα βγάλουν αυτά τα παραπανίσια άλογα.

100 ευρώ στα 6 χρόνια, μπροστά στα 19 χιλιάρικα που κόστισε, τα θεωρώ τίποτα :)

Αντίστοιχα και για τη μηχανή έτσι σκέφτομαι. Νομίζω καλύτερα να πάρω κάτι που να μου αρέσει περισσότερο και ας με στείλει και στο συνεργείο μια φορά το χρόνο για ψιλοπράγματα, παρά να είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά να ξενερώνω όταν το καβαλάω (bandit ? ).

Τώρα αν μου πείτε ότι το Aprilia παίζει να με στέλνει στο συνεργείο σε εβδομαδιαία ή μηνιαία βάση, αλλάζει το πράγμα..

Το ότι δεν με ενδιαφέρει να εξελιχθώ οδηγικά σημαίνει ότι δεν έχω βλέψεις να καβαλήσω supersport στο μέλλον :)

Oι βλάβες δεν πανε με τα άλογα, αλλά με την ποιότητα κατασκευής τους σωστούς προμηθευτές και τον σωστό σχεδιασμό.
Αν πχ είχες παρει ενα οπιοδήποτε FSI που έκαιγε 1 λιτρο λάδι στα 1000χλμ και στην αντιπροσωπεία σου έλεγαν οτι είναι ΟΚ τι θα έκανες? Θα το έσπρωχνες φυσικά, όπως έκανα κι άλλοι.

Το Bandit είναι ενα καλό μηχανάκι που τα κάνει όλα και συμφέρει, είναι όμως βαρύ.
Προβλήματα δεν βγάζει, εκτός από κάποιες περιπτώσεις αντλίας βενζίνης. Επίσης εχουν όλα πρόβλημα με το λαμπάκι της νεκράς, αλλά αυτα ειναι ψιλοπράματα.

Το Shiver ειναι πιο όμορφο, μανιτζέβελο, κλπ, αλλά ειδικά τον πρώτο καιρό ακούγονταν συνέχεια παράπονα και προβλήματα. Τωρα δεν ακούγετραι τίποτα αλλά δεν πουλήθηκαν και πολλά. Οταν θα ερθει η ωρα να το πουλήσεις θα διαπιστώσεις οτι η μεταπώλησή του ειναι δύσκολη. Οχι όπως σε ολα τα αλλα μηχανακια λόγω κατάστρασης της οικονομίας, αλλά περισσότερο.
Επίσης είναι ψηλό, αν δεν είσαι τουλάχιστον 1.80 και ειναι το πρωτο σου μηχανάκι μαλλον θα σε ζορίσει.

teogtp
06/06/2013, 13:20
Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει τον κοσμο του αυτοκινητου με αυτον της μοτοσυκλετας.
Ενα μηχανακι εχει εκτεθειμενα ηλεκτρονικα μερη στα στοιχεια της φυσης,πραγμα που σε αυτοκινητο δεν ισχυει.
Επισεις το ευρος λειτουργειας του κινητηρα απο ενα μηχανακι μπορει να ειναι απο 1100rpm~μεχρι στον "Θεο".
Οποτε τα περι αξιοπιστιας εχουν λιγο περισοτερο βαρος σε ενα μοτο.
Η οδηγικη εξελιξη δεν εχει να κανει με το τι "τυπο"μηχανακι καβαλας,αλλα με το ποσο καλα και με ασφαλεια μπορει καποιος να χειριστει
το καθε μηχανακι,πχ ενας οδηγος αγωνων αυτοκινητου ειτε μονοθεσιο του δωσεις ειτε ενα στεισον βαγκον "αερα" θα τα παει
εμεις ομως........?

kostaspetrou
06/06/2013, 13:25
Βandit.Είναι σκυλιά.Για να σου βγάλει ζημιά πρέπει να'σαι γκαντέμης...
Καμμιά σχέση το shiver,είναι πιθανό να σου βγάλει την πίστη στα συνεργεία.Μπορεί πάλι όχι.
Αν αυτό με τα 1500 είναι καλό τσίμπα το,μια χαρά θα σου κάνει αυτά που θες.

alex14
06/06/2013, 13:33
Βandit.Είναι σκυλιά.Για να σου βγάλει ζημιά πρέπει να'σαι γκαντέμης...
Καμμιά σχέση το shiver,είναι πιθανό να σου βγάλει την πίστη στα συνεργεία.Μπορεί πάλι όχι.
Αν αυτό με τα 1500 είναι καλό τσίμπα το,μια χαρά θα σου κάνει αυτά που θες.

Αυτο με τα 1500 το εβαλα εγω (για αλλους λογους) και δεν κανει για τον φιλο μας γιατι θελει οπωσδηποτε ABS.
Με ταβανι 3500 εχει πολλες επιλογες απο Bandit, CBF, Fazer ktl

akis_trevor
06/06/2013, 13:51
Εγώ θα σου έλεγα να δεις και το cbf αν σου αρεσει.

+1821
πιο ελαφρυ και μαζεμενο απτο bandit αν το θες για διαδρομες εντος πολης κυριως,οπως λες.

kostaspetrou
06/06/2013, 13:56
Αυτο με τα 1500 το εβαλα εγω (για αλλους λογους) και δεν κανει για τον φιλο μας γιατι θελει οπωσδηποτε ABS.
Με ταβανι 3500 εχει πολλες επιλογες απο Bandit, CBF, Fazer ktl
Έχεις δίκιο,δεν πρόσεξα ότι θέλει ABS.
Ορίστε bandit με ABS και πολλά έξτρα:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3418872/.

jj okocha
06/06/2013, 17:40
ο ιδιος που πουλησε γυρω στα 6 -απ τα πρωτα shiver -μου πε οτι γυρισαν ολα με προβληματα στα ηλεκτρικα,δε ξερω αν σε μεταγενεστερα μοντελα το διορθωσαν...ου μπλεξεις...:beer:

dmf
06/06/2013, 18:57
Άμα ντε και καλά θες απρίλια, πάρε το dorso :p

radd
06/06/2013, 19:04
Για κάποιον φίλο που ρώτησε για τη θέση οδήγησης του shiver, ναι τα πρώτα χρόνια (δεν θυμάμαι πόσα) έβγαινε με ψηλά τη σέλα, είχε πραγματικά περίεργη αίσθηση όταν ανέβαινες πάνω του μετά από άλλο street...σχεδόν σαν να καβαλάς on off!

byron
06/06/2013, 20:59
Για κάποιον φίλο που ρώτησε για τη θέση οδήγησης του shiver, ναι τα πρώτα χρόνια (δεν θυμάμαι πόσα) έβγαινε με ψηλά τη σέλα, είχε πραγματικά περίεργη αίσθηση όταν ανέβαινες πάνω του μετά από άλλο street...σχεδόν σαν να καβαλάς on off!

Δεν νομίζω.

imitrelos
07/06/2013, 02:05
Εκτός από τους μύθους θα δου έλεγα να διαβάσεις στο aprliabikers.gr

Από την μικρή βόλτα που το εχω κάνει να σου πώ έχει πολύ καλύτερο στήσιμο από το bandit , γιά καταναλωση το bandit τρώει αρκετά σε σχέση με το shiver

Αισθητικα είναι θέμα γούστου εμένα μου άρεσε αλλά είναι πέρα του συνηθησμενου άρα αν σου αρέσει είναι ;-)
γιά αξιοπιστία διάβασε και δες ( αυτό που είπα γιά αστικούς μύθους )

DrEvil
07/06/2013, 12:27
Στο Shiver, 12Κ χλμ [πολλα δεν τα λες και το ειχα μονο 6 μηνες], δεν ειχε κανει κιχ, μου αρεσε, για 750 λιγο ψοφιο.

Το Bandit που εχω τωρα, για καποιο περιεργο λογο το εχω ερωτευθει.
Δε σπαει, δε χαλαει. Ειναι βαρυ, ειναι ξεπερασμενο σχεδιαστικα [αλλα πολυ!]. Μα με εχει παει παντου, δεν εχει ζητησει τιποτα.

Και τα δυο μεταπωλητικα ειναι εφιαλτης.

Οποιο σου αρεσει. Πιστευω αυτο πρεπεινα ειναι το μετρο.

CostaB
07/06/2013, 12:55
Στο Shiver, 12Κ χλμ [πολλα δεν τα λες και το ειχα μονο 6 μηνες], δεν ειχε κανει κιχ, μου αρεσε, για 750 λιγο ψοφιο.

Το Bandit που εχω τωρα, για καποιο περιεργο λογο το εχω ερωτευθει.
Δε σπαει, δε χαλαει. Ειναι βαρυ, ειναι ξεπερασμενο σχεδιαστικα [αλλα πολυ!]. Μα με εχει παει παντου, δεν εχει ζητησει τιποτα.

Και τα δυο μεταπωλητικα ειναι εφιαλτης.

Οποιο σου αρεσει. Πιστευω αυτο πρεπεινα ειναι το μετρο.

Έδωσες το Shiver για να πάρεις Bandit; Με τι κριτήρια θεώρησες το Bandit καλύτερο και προτίμησες να αλλάξεις μηχανή; Ανεμοκάλυψη; Δυνατότητα ταξιδιών; Κάτι άλλο;

Pan (dvs)
07/06/2013, 13:13
Εγώ φίλε μου θα σου έλεγα να πάρεις το bandit , μια χαρά είναι και θα σε ικανοποίηση σε όλα .
Είναι μια μοτοσικλέτα που τα κάνει όλα καλά , όχι σύγχρονη αλλά αυτά που θέλει κάποιος τα έχει.
Ωραία και άνετη θέση οδηγήσεις , ψεκασμό . Abs κλπ.
Aλλά στην Ελλάδα τα μηχανάκια αυτού του τύπου είναι παρεξηγημένα.
Θέλουν όλοι gsxr και varadero για να πηγαίνουν για καφέ .
Ωραία τα ιταλικά αλλά δεν είναι εποχές για μαστόρους και τα βγάζουν τα προβληματάκια τους γενικός.
Εγώ θα σου έλεγα να δεις και το cbf αν σου αρεσει.

Θα συμφωνησω με τα παραπανω και θα προσθεσω.
Το bandit (το οποιο και εχω) εχει το πλεονεκτημα του φεριγκ, απαραιτητο σε οσουν δεν αρεσκονται στην καταπωση ιπταμενων αντικειμενων.
Θεωρω ομως οτι ειναι αρκετα βαρυ για πρωταρη (αν ετσι νοιωθει το παλικαρι).
Το κυριοτερο ομως ειναι "τι του αρεσει να βλεπει" πριν το καβαλησει.Αν σου αρεσει κατι αν πας και μια φορα παραπανω στο συνεργειο δεν σε χαλαει.

byron
07/06/2013, 13:25
Θα συμφωνησω με τα παραπανω και θα προσθεσω.
Το bandit (το οποιο και εχω) εχει το πλεονεκτημα του φεριγκ, απαραιτητο σε οσουν δεν αρεσκονται στην καταπωση ιπταμενων αντικειμενων.


Υποθέτω έχεις βάλει aftermarket ζαλατίνα που καλύπτει και το πρόσωπο? :confused:

Pan (dvs)
07/06/2013, 13:31
Υποθέτω έχεις βάλει aftermarket ζαλατίνα που καλύπτει και το πρόσωπο? :confused:

Ναι +12cm αλλιως ειναι να το παρατησεις στην εθνικη και να πας με τα ποδια.:D

mixalhsCr
07/06/2013, 13:37
Χαχχαχαχα :D

notakos600
07/06/2013, 13:44
Τότε παίρνεις αμάξι, τι το θέλεις το μηχανάκι αν έχεις μπροστά σου παρμπρίζ... :lol:

DrEvil
07/06/2013, 14:25
Έδωσες το Shiver για να πάρεις Bandit; Με τι κριτήρια θεώρησες το Bandit καλύτερο και προτίμησες να αλλάξεις μηχανή; Ανεμοκάλυψη; Δυνατότητα ταξιδιών; Κάτι άλλο;

Το εδωσα γιατι μετακομισα και ειχα 160 χλμ ημερισιως σπιτι - δουλεια και τουμπαλιν.
Ηθελα κατι που απλα να κανει αυτο, για οσο περισοοτερο χρονικο διαστημα πριν τα φτυσει. Και σε λογικη τιμη.

CostaB
08/06/2013, 14:13
Το μόνα που με κολλάνε στην όλη κατάσταση είναι:

α) Το Shiver άπαξ και το αγοράσω το παντρεύομαι απ ότι έχω καταλάβει, δε παίζει να πουληθεί απ τη στιγμή που υπάρχουν αγγελίες για Shiver στα 4.000 σε άριστη κατάσταση εδώ και μήνες απούλητα. Το Bandit το κατεβάζεις ένα 500άρικο απ όσο το πήρες και μέσα σε 1 μήνα +- το χεις δώσει.

β) Η απόλυτη ανυπαρξία ανεμοκάλυψης του Shiver. Υπάρχει και το GT αλλά no thanks. Με ένα καλό μπουφάν και κράνος θα είναι πρόβλημα να βγαίνω Αττική οδό με καμιά 120αριά χλμ πορεία για 30χλμ τη μέρα σύνολο; Δε το χω κάνει με δίκυκλο ποτέ γι αυτό και αναρρωτιέμαι.

Buenaventura
08/06/2013, 16:38
Το μόνα που με κολλάνε στην όλη κατάσταση είναι:

α) Το Shiver άπαξ και το αγοράσω το παντρεύομαι απ ότι έχω καταλάβει, δε παίζει να πουληθεί απ τη στιγμή που υπάρχουν αγγελίες για Shiver στα 4.000 σε άριστη κατάσταση εδώ και μήνες απούλητα. Το Bandit το κατεβάζεις ένα 500άρικο απ όσο το πήρες και μέσα σε 1 μήνα +- το χεις δώσει.

β) Η απόλυτη ανυπαρξία ανεμοκάλυψης του Shiver. Υπάρχει και το GT αλλά no thanks. Με ένα καλό μπουφάν και κράνος θα είναι πρόβλημα να βγαίνω Αττική οδό με καμιά 120αριά χλμ πορεία για 30χλμ τη μέρα σύνολο; Δε το χω κάνει με δίκυκλο ποτέ γι αυτό και αναρρωτιέμαι.

Παρε το Bandit,αφου απο οτι καταλαβα το θες για χρηση σαν μεγαλο παπι...
Αυτο δεν σημαινει οτι το Shiver δεν ειναι καλυτερο σε ΟΛΑ απο το σουζουκι,απλα για την χρηση που το θες το σουζουκι θα σου ερθει πιο φτηνο,in the long run.
(Και μην βγει κανεις να μου πει "και πως το λες οτι ειναι καλυτερο ρε φιλε,κτλ...Ειχα 2 Απριλια,δεν μιλαω απο αυτα που εχω "ακουσει") :wave2:

Dant3
08/06/2013, 16:48
Παρε αυτο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3661874/
:D

DrBig
08/06/2013, 17:19
Το μόνα που με κολλάνε στην όλη κατάσταση είναι:

α) Το Shiver άπαξ και το αγοράσω το παντρεύομαι απ ότι έχω καταλάβει, δε παίζει να πουληθεί απ τη στιγμή που υπάρχουν αγγελίες για Shiver στα 4.000 σε άριστη κατάσταση εδώ και μήνες απούλητα. Το Bandit το κατεβάζεις ένα 500άρικο απ όσο το πήρες και μέσα σε 1 μήνα +- το χεις δώσει.

β) Η απόλυτη ανυπαρξία ανεμοκάλυψης του Shiver. Υπάρχει και το GT αλλά no thanks. Με ένα καλό μπουφάν και κράνος θα είναι πρόβλημα να βγαίνω Αττική οδό με καμιά 120αριά χλμ πορεία για 30χλμ τη μέρα σύνολο; Δε το χω κάνει με δίκυκλο ποτέ γι αυτό και αναρρωτιέμαι.

Α) Ευκαιρια για παζαρι εβραικων προδιαγραφων
Β) Τα γυμνα (με μια διακριτικη ζελατινα η και χωρις) ταξιδευουν με 120 χωρις προβλημα, εκτος αν φυσαει αντιθετα. Αλλα για τα 30χλμ που λες δεν θα εχεις το παραμικρο θεμα, εκτος κι αν εχει κωλοκαιρο.

Dant3
08/06/2013, 17:45
Χωρις ζελατινα εγω εκανα ταξιδακι με 130-140 με ελαχιστη ενοχληση απο αερα.για παραπανω πας μονο για ταυλα και οχι για να διατηρησεις τη ταχυτητα.
Παντως περιμενω απο βδομαδα ζελατινουλα και πιστευω οτι θα παλευονται κατα πολυ τα πραγματα
οποτε εαν το ταξιδι δεν ειναι ο πρωτος σκοπος τοτε ενα γυμνο δεν εχει ιδιαιτερο θεμα

Pan (dvs)
09/06/2013, 22:14
Και οταν εξοικιωθει με το νεο εργαλειο και θα αρχισει να σκεφτετε οτι και κανενα ταξιδακι ποτε ποτε δεν θα τον χαλναγε, θα αρχισει να μουτζωνεται γιατι δεν διαλεξε κατι με καλυτερη καλυψη.
Ρε παρε κατι με φεριγκ γιατι δεν ειναι μακρια η μερα που θα το μετανοιωσεις.

TROOPER
10/06/2013, 20:19
το σιβερσου αρεσει.
το μπαντιτ δεν σου αρεσει.
παρε το σιβερ. :a56:

CostaB
11/06/2013, 11:01
Πήγα με το Er6n ενός φίλου για βόλτα (οδηγούσα εγώ κι αυτός συνεπιβάτης) να δω πως είναι ο αέρας στα πολλά χλμ.
Πίστευα ότι έχω αντοχές, αλλά στα 120 ενοχλήθηκα πραγματικά. Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να τρώω αυτό τον αέρα στη μούρη καθημερινά με το Shiver ή με οποιοδήποτε γυμνό. Αν ήμουν 20 χρονών μπορεί να τη πάλευα, τώρα όχι.
Δεν είναι όλα τα μηχανάκια για όλους τελικά :lol: Θα ψάξω για Bandit μάλλον.

byron
11/06/2013, 11:53
Δηλαδή τι αέρα τρώτε ρε παίδες με τα 120 (!) και δεν την παλεύετε ? :uplate:

Αστεία μου φαίνονται τα χλμ που γράφετε για να σας ενοχλεί τόσο ο αέρας. Το μόνο που είναι απαραίτητο σε σχέση με τα fairing-άτα, είναι ένα κράνος με καλή αεροδυναμική.

harris_x
11/06/2013, 12:10
το σιβερσου αρεσει.
το μπαντιτ δεν σου αρεσει.
παρε το σιβερ. :a56:+675


Δηλαδή τι αέρα τρώτε ρε παίδες με τα 120 (!) και δεν την παλεύετε ? :uplate:

Αστεία μου φαίνονται τα χλμ που γράφετε για να σας ενοχλεί τόσο ο αέρας. Το μόνο που είναι απαραίτητο σε σχέση με τα fairing-άτα, είναι ένα κράνος με καλή αεροδυναμική.

+675

CostaB
11/06/2013, 12:10
Δηλαδή τι αέρα τρώτε ρε παίδες με τα 120 (!) και δεν την παλεύετε ? :uplate:

Αστεία μου φαίνονται τα χλμ που γράφετε για να σας ενοχλεί τόσο ο αέρας. Το μόνο που είναι απαραίτητο σε σχέση με τα fairing-άτα, είναι ένα κράνος με καλή αεροδυναμική.

Φύσαγε κι όλας χθες και φάγαμε αρκετό κούνημα.
Για μια φορά εντάξει δεν έγινε τίποτα προφανώς, αλλά στη σκέψη καθημερινής μετακίνησης με αυτές τις προϋποθέσεις χαλιέμαι.
Να σηκώνεσαι 6 το πρωί με τα χίλια ζόρια για να πας στο γραφείο και να τρως το πακέτο αυτό με τη τσίμπλα στο μάτι δε λέει :lol:

harris_x
11/06/2013, 12:14
Φύσαγε κι όλας χθες και φάγαμε αρκετό κούνημα.
Για μια φορά εντάξει δεν έγινε τίποτα προφανώς, αλλά στη σκέψη καθημερινής μετακίνησης με αυτές τις προϋποθέσεις χαλιέμαι.
Να σηκώνεσαι 6 το πρωί με τα χίλια ζόρια για να πας στο γραφείο και να τρως το πακέτο αυτό με τη τσίμπλα στο μάτι δε λέει :lol:
οπότε αν δεν σου κάνει κι αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135995), πας για αυτοκίνητο :p

teogtp
11/06/2013, 12:47
Φύσαγε κι όλας χθες και φάγαμε αρκετό κούνημα.
Για μια φορά εντάξει δεν έγινε τίποτα προφανώς, αλλά στη σκέψη καθημερινής μετακίνησης με αυτές τις προϋποθέσεις χαλιέμαι.
Να σηκώνεσαι 6 το πρωί με τα χίλια ζόρια για να πας στο γραφείο και να τρως το πακέτο αυτό με τη τσίμπλα στο μάτι δε λέει :lol:

Χωρις παρεξηγηση,εξακολουθω να πιστευω οτι εχεις μπερδεψει τα δικυκλα με τα αυτοκινητα....
Αν πραγματικα χαλιεσε με "κουνηματα"αερα στα χιλιομετρα που αναφερες κτλπ παρε αυτοκινητο.:wave2:

CostaB
11/06/2013, 15:47
Εντάξει ρε παιδιά τι να κάνω έχω παππουδιάσει από νωρίς.. δε λέω ότι όλοι πρέπει να τα θέλουν όπως τα θέλω εγώ

Δε ξέρω αν είναι εύκολο να σας μεταδώσω το φίλινγκ, επειδή έχω συνηθίσει να κάνω τη διαδρομή αυτή με αμάξι έχω κάποια στάνταρντς άνεσης που δε θέλω να τα χάσω εντελώς :eyepop:
Ναι μεν πρόκειται να αντικαταστήσω στην καθημερινή μετακίνηση το αυτοκίνητο με τη μηχανή, αλλά δε θέλω και να φτάνω ζαλισμένος από τον αέρα.

Ένα ελαφρύ φέρινγκ καταλήγω ότι χρειάζομαι για να σπάει τον μετωπικό άνεμο, όχι ανεμοκάλυψη απ όλες τις πάντες και τα στοιχεία του καιρού!

Παραπλήσιες επιλογές του Bandit στα ως 4 χιλιάρικα με ABS και λογικά χιλιόμετρα, υπάρχουν;
Ευχαριστώ!

alex14
11/06/2013, 15:57
Εντάξει ρε παιδιά τι να κάνω έχω παππουδιάσει από νωρίς.. δε λέω ότι όλοι πρέπει να τα θέλουν όπως τα θέλω εγώ

Δε ξέρω αν είναι εύκολο να σας μεταδώσω το φίλινγκ, επειδή έχω συνηθίσει να κάνω τη διαδρομή αυτή με αμάξι έχω κάποια στάνταρντς άνεσης που δε θέλω να τα χάσω εντελώς :eyepop:
Ναι μεν πρόκειται να αντικαταστήσω στην καθημερινή μετακίνηση το αυτοκίνητο με τη μηχανή, αλλά δε θέλω και να φτάνω ζαλισμένος από τον αέρα.

Ένα ελαφρύ φέρινγκ καταλήγω ότι χρειάζομαι για να σπάει τον μετωπικό άνεμο, όχι ανεμοκάλυψη απ όλες τις πάντες και τα στοιχεία του καιρού!

Παραπλήσιες επιλογές του Bandit στα ως 4 χιλιάρικα με ABS και λογικά χιλιόμετρα, υπάρχουν;
Ευχαριστώ!

Μηπως θες scooter και ντρεπεσαι να το πεις ?? :D


:beer:

akis_trevor
11/06/2013, 16:09
Παραπλήσιες επιλογές του Bandit στα ως 4 χιλιάρικα με ABS και λογικά χιλιόμετρα, υπάρχουν;
Ευχαριστώ!
ειπαμε honda cbf 600s.

asphyx
11/06/2013, 16:41
Το 2011 είχα περίπου το ίδιο δίλημμα και τελικά πήρα shiver κούτα του 2009 στοκ και έσκασα τα λεφτάκια μου σε μια αντιπροσωπεία μπ@@@λο!Μετα περίπου απο 2εφιαλτικά χρονάκια συμβίωσης, με μια μηχανή που κοιμόταν πιο πολυ στο συνεργείο παρα σπίτι μου ,κατάφερα και την ξεφορτώθηκα, θα σού λεγα να το βγάλεις απο το μυαλό σου απλά αναφέρω οτι μέσα σε 5000KM έσπασε ο κινητήρας 2φορές χωρίς να θέλω να μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες!
Επιλογές έχεις πάρα πολλές απο japan και ευρώπη μηχανάκια στα παν και πιο πάνω!ΟΧΙ SHIVER ομως δε ξέρεις τι θα βγεί!:wave2:

el_hymador
11/06/2013, 17:19
Το Shiver είναι ένα από τα χειρότερα μηχανάκια που έχω οδηγήσει και ζητώ συγνώμη από τους κατόχους του, αλλά μιλάμε για απίστευτο *δελο! Η τριπλέτα ride by wire γκάζι - 3 Χ χαρτογραφήσεις - ψεκασμός δεν θα μπορούσε να έχει χειρότερη υλοποίηση... είχα καβαλήσει ένα μοντέλο 07 νομίζω, από τα πρώτα και μιλάμε για τρελή απογοήτευση, στο sport είχε λόξυγγα, στο rain είχε lag και στο touring κάπως διορθώνανε τα πράγματα, όχι εντελώς, αλλά συγκριτικά με τα άλλα δύο προγράμματα ήταν καλύτερο, οδηγιότανε χωρίς να σου σπάει τα @@δια. Θέση οδήγησης ότι να ΄ναι, αναρτήσεις σκληρές χωρίς λόγο στην αρχική τους διαδρομή, σομιέδες όταν τα πράγματα σοβαρεύανε, εντελώς ασύμβατες με το πολύ καλό πλαίσιο που τις εξέθετε συνεχώς... χάλια μαύρα, πραγματικά αποτέλεσε έκπληξη, όχι γιατί ήταν καλό, αλλά γιατί δεν περίμενα να βγαίνουν κακές μοτοσικλέτες στην εποχή μας. Νομίζω ότι οι Ιταλοί επανσχεδιάσαν εντελώς τις χαρτογραφήσεις και κάνανε και κάποιες μιρκοαλλαγές στα μετέπειτα μοντέλα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο έπιασαν τόπο. Δεν ξέρω... οδήγησε απαραιτήτως ένα πριν το αποφασίσεις, είναι πανέμορφο, αλλά κυκλοφορεί και σε κλίμακα 1:18, πάρε κατι άλλο και αυτό βάλτο στη βιβλιοθήκη σου να το χαζεύεις...

CostaB
29/06/2013, 19:04
Αφού έκατσα και το φιλοσόφησα το θέμα και μίλησα με 2 μάστορες εδώ της περιοχής μου + με φίλους παλιούς στο κουρμπέτι:

-Αποφάσισα ότι δε λέει να πάρω γυμνό τελείως, μια μικρή ζελατίνα τη θέλω οπωσδήποτε. Άρα το Shiver πούλο
-Το Bandit έχει ένα βάρος (250 κιλά) πολύ μεγάλο για πρώτη μηχανή που θα κινείται μέσα στην Αθήνα και πιθανώς θα είναι δύσκολο στο χειρισμό
-Οι μάστορες μου πρότειναν Fazer (και το TDM κυρίως, αλλά αυτό ξεφεύγει σε κυβικά και μέγεθος) από άποψη αξιοπιστίας και οι φίλοι πάλι Fazer λόγω ζελατίνας και χαμηλού σχετικά βάρους καθώς και μικρού μεγέθους.

Εμφανισιακά το βρίσκω ωραίο και στα συν ότι οι εξατμίσεις είναι κάτω απ τη σέλα και δεν πρέπει να τις έχεις στο νου σου μην τις φας πουθενά.
Μηχανάκια υπάρχουν άπειρα να διαλέξεις σε καλή κατάσταση και στα 4 χιλιάρικα παίρνεις πολύ καλά διατηρημένο μοτόρι.

Οπότε πάω για Fazer! :)

akis_trevor
29/06/2013, 19:10
πολυ καλο μηχανακι αλλα στα ψηλα να κανεις κρατει στο δεξι σου χερακι γιατι πυροβολαει λιγο,ε; ;)

CostaB
29/06/2013, 19:28
πολυ καλο μηχανακι αλλα στα ψηλα να κανεις κρατει στο δεξι σου χερακι γιατι πυροβολαει λιγο,ε; ;)

Εννοείται! Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με το γκάζι στη μηχανή γιατί νιώθω ότι ακόμα δεν το "κατέχω" το θέμα.
Οπότε τώρα στην αρχή προσοχή, αργά και ήρεμα.
Εντάξει εννοείται ότι θα ανοίξω το γκάζι μια δυο φορές νύχτα σε άδειο δρόμο να νιώσω τη χαρά :D αλλά μέχρι εκεί.

Αν ξέρει κανένας από εδώ να μου πει για Fazer 600 τι χρονιάς μηχανάκι και μετά να κοιτάξω και αν έγινε κάποια σοβαρή μηχανολογική αλλαγή κατά το πέρασμα των χρόνων ώστε να προτιμήσω ένα μοντέλο από ένα άλλο, παρακαλώ τα φώτα σας.

akis_trevor
29/06/2013, 19:53
εφοσον αποτι ειδα ταβανι ειναι τα 4500 πας για το s2,το οποιο πρωτοβγηκε το 07' και εχει αλλα οργανα,ψαλιδι,μαυρο μοτερ κλπ κλπ.
π.χ. :http://www.car.gr/classifieds/bikes/?features=50&engine_size-to=&significant_damage=&registration-from=%3E2007&make=&category=&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&fuel_type=&rg=&price-to=&registration-to=&exterior_color=&price-from=&variant=fazer+s2&engine_power-from=&hi=1&offer_type=sale&mileage-to=&created=&so=pr&or=a

Pan (dvs)
30/06/2013, 05:34
Παρε faser και οταν ερθει η ωρα να παρειες κανονικη μηχανη ψαξου για bandit.;)

CostaB
30/06/2013, 07:27
εφοσον αποτι ειδα ταβανι ειναι τα 4500 πας για το s2,το οποιο πρωτοβγηκε το 07' και εχει αλλα οργανα,ψαλιδι,μαυρο μοτερ κλπ κλπ.

Οκ οπότε ψάχνω για μοντέλο από '07 και μετά με το καινούριο ψαλίδι (που απ ότι είδα μάλλον είναι πολύ καλύτερο από την ίσια μπάρα που είχε το παλιό)
Ευχαριστώ!


Παρε faser και οταν ερθει η ωρα να παρειες κανονικη μηχανη ψαξου για bandit.;)

Υπάρχει κάποια διαφορά που κάνει το Bandit πιο μηχανή από το Fazer;

harris_x
30/06/2013, 08:13
Οκ οπότε ψάχνω για μοντέλο από '07 και μετά με το καινούριο ψαλίδι (που απ ότι είδα μάλλον είναι πολύ καλύτερο από την ίσια μπάρα που είχε το παλιό)
Ευχαριστώ!



Υπάρχει κάποια διαφορά που κάνει το Bandit πιο μηχανή από το Fazer;ναι, κάπου στα 50kg :lol:

PetranGR
30/06/2013, 09:43
χωρίς να έχω διαβάσει όλο το θέμα , και εφόσων θες να πάρεις μηχανή και γενικά να είσαι σε άλλο επίπεδο γιατί δεν πας εδώ;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3816558/

ξέρω έχει ταβάνι 4500€ αλλά για δες αυτό που σου έβαλα ... :)

akis_trevor
30/06/2013, 12:08
ναι, κάπου στα 50kg :lol:

:rotflmao::rotflmao:

Pan (dvs)
30/06/2013, 19:50
Υπάρχει κάποια διαφορά που κάνει το Bandit πιο μηχανή από το Fazer;

Οχι ρε φιλε,απλα αρεσει σε μενα και μερικους αλλους παλαβους.

Σκεφτεσε σωστα.Για πρωτη μηχανη ελαφρια και ευκολοοδηγητη.:a013:

Billymuse
30/06/2013, 20:24
ναι, κάπου στα 50kg :lol:

αντε πες το στον trooper αγαπητέ :p

mixalhsCr
30/06/2013, 22:53
Τι μηχανάκι πήρες τελικά ;

CostaB
01/07/2013, 12:34
Τι μηχανάκι πήρες τελικά ;

Κατέληξα σε Fazer S2.

mixalhsCr
01/07/2013, 14:23
Για τα δικά μου δεδομένα καλη επιλογή !!!
Περιμένουμε εντυπώσεις !!! Καλοταξιδο!!!

TROOPER
02/07/2013, 07:57
Κατέληξα σε Fazer S2.

:a013:

cosgili
02/07/2013, 08:44
Κατέληξα σε Fazer S2.
Ωραίο μηχανάκι, εύκολο και με χαρακτήρα για την κατηγορία του. Το μόνο που με ενοχλεί, είναι η έλλειψη σπιρτάδας στα χαμηλά σε σχέση με cbf και με bandit ακόμη περισσότερο.:wave2:

ZauZ
19/07/2013, 13:24
Καλορίζικη και πάντα όρθιος λοιπόν και ας πήρες 50 kg λιγότερη μηχανή όπως είπε ο φίλος παραπάνω :P :beer:

Viper4
19/07/2013, 14:54
Ωραίο μηχανάκι, εύκολο και με χαρακτήρα για την κατηγορία του. Το μόνο που με ενοχλεί, είναι η έλλειψη σπιρτάδας στα χαμηλά σε σχέση με cbf και με bandit ακόμη περισσότερο.:wave2:

Για πρώτη μηχανή είναι υπέρ αυτή η έλλειψη σπιρτάδας στα χαμηλά! Να προσέξεις το απότομο μπαμ που κάνει μετά τις 7000 στροφές.