PDA

View Full Version : Ποιά ήταν η ταινία μωρέ...;



DirtRider
05/10/2005, 13:34
Το ερώτημά μου απευθύνεται αποκλειστικά στα ΚΑΠΗ της παρέας, μιας και οι υπόλοιποι αμούστακοι κοντοπαντελονάδες δεν φαντάζομαι να γνωρίζουν...:

Ψάχνω το όνομα μιας ελληνικής ταινίας με μοτορόβια υπόθεση που παίχτηκε στα σινεμά αρχές του '80...

Από την υπόθεση δεν θυμάμαι και πολλά (η ηλικία βλέπεις...), αλλά πρωταγωνιστούσε μία σγουρομαλλούσα γκόμενα με έναν τύπο που καβαλούσε (μάλλον) ΧL 500.
Αν θυμάμαι καλά οι τύποι ήθελαν να το σκάσουν Ιταλία μέσω Πάτρας...

Χαρακτηριστικό: οι τύποι φορούσαν μαύρα κράνη System Porsche (ξέρει ο παλιός...) που μας είχαν κουζουλάνει τότες με το λουκ τους (η "τζαμαρία" χωνόταν εσωτερικά όπως και στα κράνη των μαχητικών...).
Όνομα ταινίας;;;

Και μιας και είμαστε στο θέμα...:

Σε μια άλλη ελληνική ταινία της ίδιας εποχής ήταν πάλι μία παρέα καλάγαθων μορορόβιων, όπου ένας απ' αυτούς είχε φτιάξει ένα ασημένιο κράνος με μία εξωτερική κεραία (!!!).
Το όνομα αυτού του αριστουργήματος της 7ης τέχνης...;;;

Άντε...να κάνετε και κάτι για την πολιτιστική σας μόρφωση...
:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
05/10/2005, 14:20
"Τα Τσακάλια" ;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:confused:

dodos_1
05/10/2005, 14:32
''Νιατα στη λάσπη'';:lol:

:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:

dodos_1
05/10/2005, 14:37
''Ο παπασούζας'';;;:lol: :lol:

''Θυρα 7'';;:a23: :a23: (πολυ εντουροκατάσταση)
:lol: :lol:

KaTaNaS
05/10/2005, 14:37
με έναυσμα το πόστ αυτό μπορώ να ρωτήσω σαν νεότερος για κανένα καλό ελληνικό μηχανόβιο έργο δεκαετίας 70- 80 ;



και αν γνωρίζει κανείς που μπορούμε να τα βρούμε σε DVD ;



έτσι για να μυηθούμε λίγο στην αγριάδα της εποχής...


:wave2:

sonic22
05/10/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με έναυσμα το πόστ αυτό μπορώ να ρωτήσω σαν νεότερος για κανένα καλό ελληνικό μηχανόβιο έργο δεκαετίας 70- 80 ;
και αν γνωρίζει κανείς που μπορούμε να τα βρούμε σε DVD ;


den ftanei pou thes KALO ELLINIKI ERGO ME MIXANES TOY 70-80 to thes kai se dvd....

a re dalianidi ti klironomia mas afises...



p.s. ena allo ergo pou stin arxi tou ergou ena palikari varaei koutoulies (forontas to kamouflarismeno tou kranos) enan adiprosopo motosikletwn pws legotan?

dodos_1
05/10/2005, 15:04
Τα προαναφερθέντα έργα περιέχουν μοτοσυκλετιστικό υλικό:lol:

ΥΓ:είναι και μια ταινία με τον Σταμάτη Γαρδέλη και τη Βάσια Παναγοπούλου αλλά το μόνο που θυμάμαι από αυτή την ταινία είναι το τραγούδι που λέει ο Γαρδέλης με τον Θεεικό Στίχο:

''ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ.....ΘΕΛΩ ΧΙΛΙΑΡΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟ''!!!!!!!:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Σφήγκας600
05/10/2005, 15:05
Τσεκάρετε Ψάλτη σε ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ (by the way υπάρχει σκηνή που τυπάκος - δήθεν ο ψάλτης - κάνει σούζα καθισμένος ανάποδα στο χωματερό του) και την απίστευτη σκηνή που κοιμάται φορώντας σχεδόν όλον το enduro-εξοπλισμό του.:lol: :lol:

maintenance
05/10/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
Τσεκάρετε Ψάλτη σε ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ (by the way υπάρχει σκηνή που τυπάκος - δήθεν ο ψάλτης - κάνει σούζα καθισμένος ανάποδα στο χωματερό του) και την απίστευτη σκηνή που κοιμάται φορώντας σχεδόν όλον το enduro-εξοπλισμό του.:lol: :lol:



ΚΑΙ συνεχίζω για την πιο πάνω ταινια.................

προσοχή στο πως την κλειδωνει στην αυλή....................



ΜΗΧΑΝΗ HΟΝDΑ.
ΦΟΡΜΑ ΟΛΟΣΩΜΗ YAMAHA.
KATAΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ......ΚΑWASAKI.






:lol:

Σφήγκας600
05/10/2005, 15:11
Ρε θηρίο που το θυμήθηκες αυτόοοοο.....;;;;;:a18:

maintenance
05/10/2005, 15:13
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ" μάλλον ετσι λεγόταν η ταινία...


Με εναν, που ήθελε φράγκα, και προ-πούλαγε τα οργανά του.

Παραλληλα έκανε και τον "γυρο του θανάτου", και όταν έφτασε στο ΑΜΗΝ, έβαλε κάτι δυναμίτες στην τσέπη του, και κάνοντας το νουμερό του....................ΜΠΟΥΜΜΜΜΜ!!!


:smokin:

ktm640lc4
05/10/2005, 15:18
Ξεχασατε τον Σεριφη τον μηχανοφαγο.

Βουτσας, ντουζος, τζανετακος, και λοιποι. Α επαιζε και ο γιος του θρυλου που επαιζε στο Θυρα 7. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κορυφαια ταινια.:rotflmao: :rotflmao:

ktm640lc4
05/10/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με έναυσμα το πόστ αυτό μπορώ να ρωτήσω σαν νεότερος για κανένα καλό ελληνικό μηχανόβιο έργο δεκαετίας 70- 80 ;



και αν γνωρίζει κανείς που μπορούμε να τα βρούμε σε DVD ;



έτσι για να μυηθούμε λίγο στην αγριάδα της εποχής...


:wave2:

Μονο αν εχει κατσει καποιος και εχει κανει την δουλεια απο VHS μετατροπη σε mpeg2 και τρεχα γυρευε, ή με 20 εβρο πας στο βιντεοκλαμπ σου και του λες να στην κανει dvd.

Aπλο. :wave2:

KaTaNaS
05/10/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ" μάλλον ετσι λεγόταν η ταινία...


Με εναν, που ήθελε φράγκα, και προ-πούλαγε τα οργανά του.

Παραλληλα έκανε και τον "γυρο του θανάτου", και όταν έφτασε στο ΑΜΗΝ, έβαλε κάτι δυναμίτες στην τσέπη του, και κάνοντας το νουμερό του....................ΜΠΟΥΜΜΜΜΜ!!!


:smokin:


Αντώνη αυτο το ειχα δει πιτσιρικάς!!!


πολύ άγριο, πολύ καλό!

adam_tsouk
05/10/2005, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΚΑΙ συνεχίζω για την πιο πάνω ταινια.................

προσοχή στο πως την κλειδωνει στην αυλή....................



ΜΗΧΑΝΗ HΟΝDΑ.
ΦΟΡΜΑ ΟΛΟΣΩΜΗ YAMAHA.
KATAΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ......ΚΑWASAKI.






:lol:



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

maintenance
05/10/2005, 15:38
"ΚΛΕΦΤΡΟΝΙ ΚΑΙ ΤΖΕΝΤΛΕΜΑΝ"

Ο Ψάλτης, μπαινει την κλίκα των κλεφτρονιων, για να βρει το κλεμένο μηχανάκι, αυτης που αγαπάει.....!!!

Αρχίζει τις σουζες με (μάλλον) ΧΤ550 κόκκινο, οδηγάει με πλάτη στο τιμόνι, φτάνει στην πλατεία που συχνάζουν τα κλεφτρόνια, κατεβαινει απο την μηχανη, και,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΔΕΝ κατεβάζει το σταντ.

και αναφωνει..."ΕΤΣΙ Μ ΆΡΕΣΕΙ"

ΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!

ΩΡΑΙΑ Η ΔΕΚΑΕΤΕΙΑ ΤΟΥ ΄80.........

Απο μηχανές;;; (παπι ειχα τότε) από μουσικη;;;;,


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!

afrotwin
05/10/2005, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ"


o giros tou 8anatou itan souvletzidiko re...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
05/10/2005, 15:41
tous apenanti na dite re ine poli kali tenia oxi mpourdes tou stil roda tsanta ke kopana
ixe sxesi me kleftronia na dite pos klepsane apo taratsa mixani na sas figi to mialo..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maintenance
05/10/2005, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
o giros tou 8anatou itan souvletzidiko re...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τότε ήταν καθαρά..............

Τωρα ειναι όλα ΒΡΩΜΙΚΑ!

afrotwin
05/10/2005, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Τότε ήταν καθαρά..............

Τωρα ειναι όλα ΒΡΩΜΙΚΑ!
ti lei to mati sou re file tote den itane pou katargisane ta ntoner giati o alos stin omonia evaze gates ston kima?...
:rotflmao: :rotflmao:

maintenance
05/10/2005, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ti lei to mati sou re file tote den itane pou katargisane ta ntoner giati o alos stin omonia evaze gates ston kima?...
:rotflmao: :rotflmao:


άστο τωρα αυτό................

έχουμε και τώρα τέτοια..........ΣΕΠΟΛΙΑ - ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ.

ΚΑΤΣΙΚΑΚΙ = ΣΚΥΛΟΣ.

Αλλη ώρα θα ασχοληθούμε με αυτά.

dodos_1
05/10/2005, 16:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
[B]Ξεχασατε τον Σεριφη τον μηχανοφαγο.

Βουτσας, ντουζος, τζανετακος, και λοιποι. Α επαιζε και ο γιος του θρυλου που επαιζε στο Θυρα 7. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιώργος Πετρόχειλος(Θεός των 80's)και τρελός βάζελος!!:winka:

Cpt. Haddock
05/10/2005, 16:14
πώς λεγόταν εκείνη η ταινία με τον Χρίστο Καλαβρούζο που έκανε το ναυτικό και γύρισε οταν σκοτώθηκε ο αδερφός του;

Έχει και το τραγούδι του Παπακωνσταντίνου

"Άσε με να κάνω λάθος"

έχει και τα στοιχήματα στη εθνική

:eyepop: :eyepop:

"Η πόλη ποτέ δεν κοιμάται" ;

:beer:

:sun:

cityfly
05/10/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance


ΜΗΧΑΝΗ HΟΝDΑ.
ΦΟΡΜΑ ΟΛΟΣΩΜΗ YAMAHA.
KATAΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ......ΚΑWASAKI.
:lol:


ήθελε να τα χει καλά με όλους

pepenaxos1
05/10/2005, 17:48
Ροδα τσαντα και κοπανα.....

:a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03:

Cpt. Haddock
05/10/2005, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepenaxos1
Ροδα τσαντα και κοπανα.....

:a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03: :a03:

ποιό απ' όλα το 1, 2 ή το 3 (νομίζω είχε και 3)

:lol: :hypnotize :D


:beer:

DirtRider
05/10/2005, 18:45
Ρε τσουτσουνομούρηδες καπεταναίοι και άλλοι τρανοί...

...ρε σεις, ξέρετε τις δύο ταινίες που σας ρώτησα;;;

Αν ΝΑΙ θα κάνετε τον κόπο να πληκτρολογήστε το ονοματάκι της κάθε μιας και θα σας πω και 'φχαριστώ...

Αν ΟΧΙ, άντε να πάρτε τα κουβαδάκια σας και να παίξετε σε άλλη γειτονιά, γιατί δεν άνοιξα το ποστ να διαβάζω πιπιρολιές...

Μιλάμε ότι ψάχνουμε ταινίες για μοτορόβιους και όχι φιλμάκια για μπιμπικομούριδες νεανίδες που αναρωτιούνται αν θα πονέσουν την "πρώτη φορά"...

Άντε στα τσακίδια...

KaTaNaS
05/10/2005, 18:47
Ρε παιδιά παίζει κανένα να μπορούμε να το δούμε σε DVD ;



πολύ θα γούσταρα! :)

Dodok edessa
05/10/2005, 19:14
και ενα αλλο καλό ηταν με τον μιχαλόπουλο που πηγε απο αθήνα στην Κωνσταντινούπολη και γυρισε παλι αθηνα με ενα kawa kx 250:hypnotize :uplate: Ουτε ο old δεν τα κανη αυτά :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:
φίλε κατανα εχει εργα εκεινης της εποχης,σε κασσετες σε video club ,σε αθλια κατασταση ,αλλα πρεπει να τα κάνης εσυ dvd :wave2:

sotpag
05/10/2005, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Ρε παιδιά παίζει κανένα να μπορούμε να το δούμε σε DVD ;



πολύ θα γούσταρα! :)


ρε Σταυρο ετσι χαλας ολη τη μαγεια ακου σε DVD σε VIDEO ρε και με χιονια ετσι για να μην ξεχναμε......

KaTaNaS
06/10/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ρε Σταυρο ετσι χαλας ολη τη μαγεια ακου σε DVD σε VIDEO ρε και με χιονια ετσι για να μην ξεχναμε......


ντεν εκο βιντεο καρντια μου :rotflmao:

:wave2:

DirtRider
07/10/2005, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
...εχει εργα εκεινης της εποχης,σε κασσετες σε video club ,σε αθλια κατασταση ,αλλα πρεπει να τα κάνης εσυ dvd

...ακριβώς αυτό θέλω να κάνω και γω...
Δυστυχώς ΟΛΕΣ οι ταινίες αυτής της εποχής είναι σε ΠΟΛΥ κακή κατάσταση στα βιντεοκλάμπ, που τις χρίζει απαγορευτικές για ψηφιοποίηση...

Τουλάχιστον εδώ στο Ηράκλειο ΔΕΝ βρίσκονται πουθενά...

...ν' άξερα πια και τα ονόματα των 2 γ@μημένων ταινιών που ψάχνω (μα καλά...ΟΛΟΙ πιά στο moto.gr είστε 17άριδες...; :lol: )

giorgosxt
07/10/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
Το ερώτημά μου απευθύνεται αποκλειστικά στα ΚΑΠΗ της παρέας, μιας και οι υπόλοιποι αμούστακοι κοντοπαντελονάδες δεν φαντάζομαι να γνωρίζουν...:

Ψάχνω το όνομα μιας ελληνικής ταινίας με μοτορόβια υπόθεση που παίχτηκε στα σινεμά αρχές του '80...

Από την υπόθεση δεν θυμάμαι και πολλά (η ηλικία βλέπεις...), αλλά πρωταγωνιστούσε μία σγουρομαλλούσα γκόμενα με έναν τύπο που καβαλούσε (μάλλον) ΧL 500.
Αν θυμάμαι καλά οι τύποι ήθελαν να το σκάσουν Ιταλία μέσω Πάτρας...

Χαρακτηριστικό: οι τύποι φορούσαν μαύρα κράνη System Porsche (ξέρει ο παλιός...) που μας είχαν κουζουλάνει τότες με το λουκ τους (η "τζαμαρία" χωνόταν εσωτερικά όπως και στα κράνη των μαχητικών...).
Όνομα ταινίας;;;

Και μιας και είμαστε στο θέμα...:

Σε μια άλλη ελληνική ταινία της ίδιας εποχής ήταν πάλι μία παρέα καλάγαθων μορορόβιων, όπου ένας απ' αυτούς είχε φτιάξει ένα ασημένιο κράνος με μία εξωτερική κεραία (!!!).
Το όνομα αυτού του αριστουργήματος της 7ης τέχνης...;;;

Άντε...να κάνετε και κάτι για την πολιτιστική σας μόρφωση...
:lol: :lol: :lol:

Το όνομα τις ταινίας ειναι:Η ΚΟΝΤΡΑ. Με ένα άσπρο XL500, την έψαχνα και'γώ αυτή την ταινία.

DirtRider
07/10/2005, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxt
Το όνομα τις ταινίας ειναι:Η ΚΟΝΤΡΑ. Με ένα άσπρο XL500, την έψαχνα και'γώ αυτή την ταινία.

...γειά σου βρε λεβέντη giorgosxt...!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο...Η ΚΟΝΤΡΑ...ευχαριστώ.

Δε μου λες...τελικά τη βρήκες;

Και μια και μου φαίνεσαι ειδικός...:
...την ταινία που ήταν μια παρέα από μοτορόβιους και ο ένας στο σπίτι του ανασκεύασε ένα κράνος, βάζοντάς του μια κεραία στο πλάι...μπας και τη θυμάσαι (μη μου πεις πως ήταν κι αυτή η φάση απ' την ΚΟΝΤΡΑ και γίνω ρεζίλι;;;).

:beer: :beer: :beer:

giorgosxt
07/10/2005, 17:56
Θα σε στεναχωρίσω ρε DirtRider, δεν την ξέρω την άλλη ταινία,αλλά δεν είναι σκηνή από την "ΚΟΝΤΡΑ" εκτός αν είναι και γίνω και'γώ ρεζίλι:D

Τελικά την νοίκιασε ένας φίλος μου σε κασσέτα στο video-club της περιοχής του και μου την έδωσε να την δω.
Δεν ξέρω αν υπάρχει σε DVD.

Καλή τύχη σου εύχομαι πάντως:beer: