PDA

View Full Version : A2 ... δειτε το ΦΕΚ (για γελια κιαι για κλαματα )



mitsos_chania
07/06/2013, 12:08
Μετα απο πολυ ραδιοαρβυλα ετυχε να μαθω και εγω για τον περιβοητο φεκ ... (φυλλο εφημεριδας κυβερνησεως) . Μπορουν να λυθουν ολες οι αποριες με μια αναγνωση του ... Ετσι για να δωσουμε ενα τελος στα Τοpic επι topic με το ιδιο θεμα . Αυτο που μου κανε εντυπωση ειναι οτι στο ratio ( λογος ισχυς και βαρους ) , στο βαρος βαζουμε αυτο ...Βάρος, είναι η αριθμητική τιμή της μάζας της μοτοσι−
κλέτας, σε κατάσταση λειτουργίας, με οδηγό (σε kg). ( αυτουσιο απο φεκ ). Ελεος δηλαδη ! Η τροχαια θα εχει και ζυγαρια ??:lol::lol::lol::rolleyes:
Τελος παντων ... Οι 20αρηδες μπορειτε να οδηγειτε μοτο μεχρι 35kw = 46.9hp και ratio kw/kg (kg=ooooλη η μοτο και το σωμα σας ) μικροτερο απο 0.2
Αναφερομαι στους 20αρηδες γτ και εγω εκει ειμαι οποτε δεν το ψαξα παραπερα.. μια ερωτηση μονο..
Ειχα διπλωμα με το παλιο συστημα Α1 με συμπλεκτη. Ειμαι 20.5 . Για να το κανω Α2 πρεπει να ξαναπληρωσω η γινεται με απλο παραβολο ... γτ και εδω ακουω ραδιοαρβυλες αλλα δεν βρισκω τιποτα γραμμενο σε επισημο κειμενο η κατι αντιστοιχο του παραπανω...

Εδω ειναι και ο Φεκ , ετσι για να δειτε τι Μ@Λ@Κιες πληρωνουμε και τι κανουν ολη μερα στη βουλη οι αντιπροσωποι μας :cry::cry:

http://www.dikaiologitika.gr/images/nea_diplomata_2013.pdf

OldMan
07/06/2013, 12:53
Βάρος, είναι η αριθμητική τιμή της μάζας της μοτοσικλέτας, σε κατάσταση λειτουργίας, με οδηγό (σε kg).
Ρε είναι γάτες οι νομοθέτες...;)

Έτσι, δεν θα υπάρχει το "παράδοξο" το ίδιο μηχανάκι με τον ίδιο αναβάτη να είναι μέσα στο ratio στον Μύτικα αλλά να κόβεται στο Νεοχώρι..

harris_x
07/06/2013, 13:06
το βάρος του οδηγού είναι υπερ σας που υπολογίζεται.
επίσης το βάρος του οδηγού υπολογίζεται πάντα στα 75kg, σιγά μη σε ζυγίσουν :lol:

AristidisZ
07/06/2013, 13:12
καλά μεταξύ μας ουσιαστικά ακυρώνεται το 2ο κριτήριο (ratio) και ισχύει μόνο το πρώτο (απόλυτη τιμή)

mitsos_chania
07/06/2013, 14:31
True story αριστειδη ! Ωστοσο δεν μου απαντησε κανεις για το θεματακι που ρωτησα !! Πρεπει να τα σκασω ρε παιδια τα 180 ευρα η υπαρχει και εκει παραθυρακι ? Γιατι τωρα στις σχολες οδηγων θα σου πουν να τα σκασεις :(