PDA

View Full Version : tiger 900i 2000 vs kle



atopos
07/06/2013, 16:45
Καλησπερα αδερφια,
Ειμαι ηδη πανευτυχης κατοχος ενος kle 400 του 2002 για ~17.000χλμ(απο τα 30.000χλμ που εχει στο κοντερ)το οποιο με καλυπτει παντου εκτος απο το γκαζι που πλεων εχει αρχισει να με κουραζει καπως μιας και ειμαι αρκετα μεγαλοσωμος(1.97+120κ) και κανω αρκετες δικαβαλες βολτες.

Το ιδανικο μου μηχανακι θα ηταν ενα bmw f800gs η ενα tiger 800xc αλλα μιας και αυτα αποτελουν μακρινο ονειρο και βρεθηκε ενα tiger900i του 2000 με 45.000(ιδιο με το 955i αλλα με 885cc κινητηρα και injection) σε καταστημα στο νησι το οποιο κανει ανταλαγη με το kle αρχισα να το σκεφτομαι.

Τρια πραγματα με προβληματιζουν

1)Δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια της Triumph στην Κρητη,οποτε τα ανταλακτικα και ο σωστος μαστορας ισως να ηταν ενα θεμα.

2)Καταναλωση,ειμαι συνηθισμενος στα ~6/100 με το kle για το tiger 900i δεν εχω ιδεα,να υπολογιζω λετε σε κανενα 7,5/100?

3)Το kle δεν μου εχει ζητησει τιποτα περα απο αναλωσιμα και εναν ανορθωτη,λαστιχα/αλυσιδογραναζα εχουν ~7000χλμ και αλαξα τακακια/service στις δαγκανες και σωληνακια υψηλης πριν απο μια βδομαδα.Πρακτικα δεν θα μου ζητησει για τουλαχιστων 10.000χλμ.
Μηπως τελικα μπλεξω με το tiger και θα ηταν καλυτερα να μεινω στα αυγα μου μιας?

DrBig
07/06/2013, 16:56
Τρια πραγματα με προβληματιζουν


Και στα τρια δικιο εχεις...:)

anosis
07/06/2013, 18:57
αμα εχεις τα φραγκα καντο. να εχεις κατι να λες στα εγγονια σου οταν δε θα μπορεις πια να καβαλας. αλλιως μεινε με το kle και αρχισε να μαθαινεις παραμυθακια.

relis
07/06/2013, 19:14
ΠΑΘΩΝ

Μετα απο μια τριετη συμβιωση με ενα KLE 500 που δεν ζητησε τιποτα πλην των αναλωσιμων αλυσιδα - γραναζια -λαστιχα τακακια -λαδια το αγορασα μεταχειρω με 65000 και το πουλησα με 93000(και δεν ζηταει ακομη μιας και βρισκεται στα χερια "αδερφου")
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ χωρις να ακουσω οσους ελεγαν σπαει χαλαει κοβει πλαισιο κλπ κλπ να προχωρησω στην αγορα ενος TIGER 885 του 98 (καρμπυρατερ) με 65000 km.

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ

1) Φρεναρει
2) Καθεσαι ανετα και εσυ και ο πισω
3) Ειναι γρηγορο εως και πυραβλος μετα το KLE
4) Καιει 6.5lt/100 , μετριοπαθη οδηγηση
5) Τρως πολυ ξυλο απο τον αερα στα πολλα (160-180 κοντερ) ειδικα αν εχεις μαθει με ψηλη ζελατινα στο KLE
6) Ειναι ΒΑΡΥ σε σχεση με το KLE
7) Εκει που το πηγα για service δεν παιρνουν κεφαλια (σε σχεση με οσα ειχα ακουσει )
8) Μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα μονος σου (στο δικο μου, στο ψεκαστο δεν γνωριζω)

γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο στα 20000 km που εχω κανει

ΖΗΜΙΕΣ

1) Πολλαπλασιαστης (120 ευρω ) , μπορουσε να βρεθει και με τα μισα λεφτα



ελπιζω να σε βοηθησα καπως........

atopos
07/06/2013, 22:05
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας μεχρι τωρα,αποφασισα να παω να το δω αυριο (βρισκετε 170χλμ μακρια,οποτε 340 το συνολο) και βλεπουμε.
Πιστευω πως εαν δισκοι/τακακια/λαστιχα/αλυσιδα ειναι σε υποφερτη κατασταση(να βγαζουν το καλοκαιρι) και δουλευει σωστα θα το σκεφτω πολυ σοβαρα...

relis->
πως φαινοντε οι κατοχοι κλε,πρωτα-πρωτα ανεφερες τα φρενα!στο δικο μου εγινε καπως υποφερτο μετα το service δαγκανας/τακακια και υψηλης...

Ο αερας πιστευω πως θα ειναι θεμα με οποιο μηχανακι και να ειμαι(1.97) οποτε δεν με πολυαπασχολει,επιπλεων το παραπανο που εχω απο το κλε δεν ειναι τοσο της τελικης βολευομαι στα 130-140, απλα για να τα κρατας σταθερα στο kle δικαβαλο πρεπει να φτυσετε και οι δυο αιμα σε ανηφορες.Πρακτικα περισσοτερη ροπη θελω πιστευω.

Η μεταβαση ποσο σου κοστισε?

relis
08/06/2013, 00:10
Δεν θυμαμαι......τα τελη πονανε 120.......

Και εγω στο ιδιο υψος ειμαι ......

Οσο για τη συντηρηση μην την φοβασαι ...


Αντε με το καλο.....

typhoon
08/06/2013, 14:34
Σου παραθέτω την εμπειρία μου απο μια βόλτα που την έιχα κάνει δανεική απο φίλο.Το κείμενο είναι απο http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=27&t=19679και δεν τίθεται θέμα clopyright δικό μου είναι:D
Γνώμη μου ΜΗ δώσεις πάνω απο 2.500€ για το τελειότερο,που δεν χρειάζεται ούτε 1€ πάνω του μηχανάκι που θα βρείς.


Με αφορμή την εκδρομή στη Στενή Ευβοίας, βρέθηκα στην (ομολογουμένως άνετη) σέλα της άνωθεν αγγλίδας.
Triumph tiger 885 (μοντέλο 2000) με 60.000χλμ.
Λίγα χλμ σχετικά, αλλά όλα σε νησί και μόνο τα καλοκαίρια.Τον υπόλοιπο χρόνο παροπλίζεται. Η σκουριά έχει χτυπήσει σε πολλά σημεία(ως επι το πλείστον βίδες) παρόλα αυτά η μηχανή είναι πλήρως λειτουργική και με ενα μικρό ρετούς απο τα χεράκια μου(λαδώματακια,σφιξιματάκια)ήταν έτοιμη και για το ταξιδάκι μας.

ΠΟΛΛΑ κιλά και δύσκολα διαχειρίσιμα σταματημένα.Είναι και ψηλή(πατάω στις μύτες των ποδιών) οπότε έτσι και σε πάρει το βάρος...αμόλα τα να γλυτώσεις που λέγαν και οι αμαν! 215 κιλά την ζύγισε το εργοστάσιο αλλά με τα λαδόξυδα(4λιτρα λαδι, καμιά 3άρα παραφλού και 24 λίτρα ρεζερβουάρ) ο λογαριασμός ξεφεύγει.Οι τεχνικές της προδιαγραφές ξενερώνουν.85αλόγα και 8 κιλά ροπής.Λίγα για τα κυβικά της και ακόμα λιγότερα για τα σημερινά δεδομένα.Και είναι και μακρυνάρη, με 2.25m μήκος θέλει χώρο στα κουμάντα της. Η Triumph την τοποθετεί στην κατηγορία Sport Adventure-Tourer αλλά έχ ω την εντύπωση ότι ο όρος sport χρησιμοποιήθηκε καταχρηστικά..εκτός και αν η σύγκριση γίνεται με κάνα Harley(τότε είναι όχι απλά σπόρ, αλλά σούπερσπορ!!) Το συγκεκριμένο μηχανάκι διέθετε μια ψηλότερη ζελατίνα της Triumph όπως επίσης και 17άρια ζαντολάστιχα (κοινώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε κάνει μετατροπή σε motard τρομάρα του!!!)με 160άρι πίσω λάστιχο (απο 140 που φοράει απο τη μάνα του.Ελεος, το 160 και γράφει κάτω, με το 140 τι γινότανε???)

Όταν κινείται όμως όλα αλλάζουν.Κάθεσαι ψηλά, αρχοντικά και αναπαυτικά.Τα κιλά εξαφανίζονται ,η μηχανή με το βάρος της «σπάει» τις ανωμαλίες του οδοστρώματος.Αισθάνεσαι τις αναρτήσεις να δουλεύουν, αλλά δεν κοπανιέσαι. Τα χέρια πέφτουν στην καρατιμόνα σε φυσική στάση, δεν κουράζει παρά το μεγάλο άνοιγμα.Δίνει καλή λαβή για τις εντολές σου.Ο κινητήρας έχει μεστό τράβηγμα απο πολύ χαμηλά και απολαυστικό τρικύλινδρο σφύριγμα.Στα χουφτώματα του γκαζιού βγάζει ένα βαρύ και μπάσο βρυχηθμό. Αν και φιμωμένος απο την εξάτμιση, δείχνει τα δόντια του στις ρεπρίζ.Ειλικρινά δε υπάρχει λόγος να το σπάς στις αλλαγές.Η δύναμη του είναι τόσο γραμμική που δεν έχει νόημα.Βάλε την έκτη όσο γρηγορότερα μπορείς κι άσε τα υπόλοιπα στη ροπή!
Ροπή?Ροπάρα!!!Άστο να δουλεύει στις μεσαίες 2,5 με 6 (τα κόκκινα είναι στις 8,5)κι απολαυσέ το.Ξεκολλάει πανεύκολα στις εξόδους των στροφών και μαζεύει χλμ χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι.Τα φρένα του επαρκή, με μπόλικο μπρουμούτισμα μπροστά(λόγω μαλακής ανάρτησης) και υπερβολικά δυνατό πίσω(στο δικάβαλο ή στο φόρτωμα κάνει πολύ καλή δουλειά,μονός όμως μπλοκάρει πολύ συχνά)

Θέλει οδήγηση με γραμμές και ει δυνατόν ανοιχτές.Στις κλειστές στροφές (όπως της εκδρομής) θα μπείς με τον φόβο των Ιουδαίων, μη και χρειαστεί να διορθώσεις μέσα στη στροφή.Εγώ βέβαια το πήγαινα φυλαγμένα μιας και δεν του χω πάρει τον αέρα, αλλά όπως και να χει δεν μου δινε την εμπιστοσύνη να το πιέσω(άσε που δε χρειαζόταν, εκδρομή πηγαίναμε)
Κιβώτιο ταχυτήτων βουτυρένιο (ουτε γκάπ ουτε γκουπ σ όλες τις αλλαγές...ααααααχχχ γιαμάχα..κατά το αχ κούλα). Απο την 3η και πάνω τις παίρνει και καρφωτές(με σωστό συνδυασμό πόδιού και κλεισιμο γκαζιού)αδιαμαρτύρητα.Η κλιμάκωση του (στη 6η τουλάχιστον) είναι πανομοιότυπη με του FZ1S. Στις 4.000 στροφές έχεις 100χλμ. Στις 5.000, 120 και στις 6 140+. Αυτό το καθιστά πανευκολη λεια για τα 600άρια(παλιά S και νέα S2) . Τηρουμένων των αναλογιών όμως ταξιδεύει άνετα και σταθερόταρα με 140-150 και με full προστασία απο τα στοιχεία της φύσης. Κι απο κατανάλωση, 5.5 δίνει το εργοστάσιο, περί τα 6.5 παίζει στην πόλη(με ρυθμούς μετακίνησης, όχι ταλιμπάν)Στο ταξιδάκι μας έδειξε ένα εντυπωσιακότατο(για τα κυβικά του) 4.6, με πολύ χαλαρούς ρυθμούς και ροή στην οδήγηση.Σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτική κατανάλωση, αλλά είναι μια ένδειξη του τι μπορεί να κάνει.Με μέσο όρο 5 λίτρα στα 100 και 24άρι ρεζερβουαρ ξεπερνάει (θεωρητικά πάντα) τα 450χλμ αυτονομίας,ότι ακριβώς χρειάζεται ένα τουριστικό εργαλείο.

Γενικά ωραίο μηχανάκι και τίμιο. Δεν έχει το γκάζι που θα σε κ@υλώσει, αλλά την ροπή που θα σε κάνει να το ερωτευτείς.Κι αν κρίνω απο την τωρινή του κατάσταση ,σε σχέση πάντα με την κακομεταχείριση που χει υποστεί 12 χρόνια τώρα, μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα για την ποιότητα των υλικών και την αξιοπιστία της Triumph

Υ.Γ. Άμα φτιάχνει τόσο καλά και τα σουτιέν της η εταιρεία, θα κάνω επένδυση για το έτερο ήμισυ!(δε μπορούσα να κρατηθώ, θα σκαγα!!! )

atopos
09/06/2013, 19:09
Καταρχας να πω οτι πω οτι τελικα εκανα την αποσταση εχθες και το ειδα.

Τα καλα,
Σαν θεση οδηγησης μπορω να πω οτι κουμπωσα αρκετα,ειδικα μετα που σηκωσα και την σελα στο πιο ψηλο σημειο.
Το οδηγησα ελαχιστα ~2χλμ,γιατι
α)ηταν με το λαμπακι της βενζινης αναμενο
β)δεν ειχε πινακιδα για καποιο λογο(ομολογω πως ξεχασα να ρωτησω τι επαιζε με αυτο)
επιπλεων να αναφερω πως πηγαινα σαν κοτα (μεχρι 4000σαλ και τεταρτη) γιατι τα λαστιχα ηταν ξεραμενα και εχω ελαχιστη εμπειρια σε σχετικα δυνατα μηχανακια

-Μου εκανε εντυπωση το αισθημα στιβαροτητας που σου δινει
-Ο κινητηρας ειχε οντος πολυ ροπη,δεν πολυξεχωριζες 2α,3η,4η
-Μου φανηκε αρκετα "σφιχτο",περασα επιτηδες απο μερικες καλουτσικες λακουβες και μου φανηκαν "ξερες" οι αναρτησεις,ισως η προφορτιση να ηταν τερμα ρυθμισμενη.Βεβαια εχω μαθει στο κλε που λογικα ειναι βαρκα γυαλο αλλα τις αναρτησεις του τις εχω κανει service και ειναι αρκετα καλυτερες απο διαφορα αλλα transalπoειδη που εχω οδηγησει.Ισως προβληματιζε σε ψιλο-ονφαδες.
-Οπως ειπωθηκε και προηγουμενος ειχε ΦΡΕΝΑ.
-Δεν ξερω πως να αποκωδικοποιησω τον θορυβο που ακουγα απο τον κινητηρα,σαν κατι να ακουγα αλλα δεν εχω ξαναπροσεξει μηχανακι με τρικυλινδρο.Παντως σαν να παρατηρησα ενα ψιλοπεριεργο δουλεμα στις 2700-3000 σαλ.
-Στο ρελαντι δεν επαιζε η βελονα του στροφομετρου αλλα ουτε και ακουγοτανε εντελως "ελβετικο ρολοι".

Στασιμο στον οπτικο ελεγχο ειδα
-Αλυσιδα/γραναζια δεν μπορεσα να καταλαβω σε τι κατασταση βρισκοτανε,τουλαχιστων ηταν σωστα τεντωμενη, δεν καταλαβα πως δουλευει ο πισω στρογγυλος "τεντωτηρας"
-Διαφορετικα λαστιχα μπρος πισω και ξεραμενα,εαν το προχωρουσα θα πηγαινανε για αλλαγη κατευθειαν.
-Μπροστινα δισκοπλακες δεν ειχαν καθολου "νυχι".Τα τακακια μαλλων προς το μισο παχος.
-Πισω δισκοπλακα ειχε λιγακι νυχι και τακακι μαλλων προς το τελος της ζωης τους.
-Ειχε λιγες ψιλοσκουριες σε βιδες και κατω απο την σελα.Αλλα οκ εχει κλεισει κ 12ετια.
-Εκει που ηταν σταματημενο ειχε λιγο λαδι(~5ml-10ml) στο πατωμα,κατι ελεγε ο πωλητης οτι ισως να θελει ροδελα.
-Κατι παραξενο παιζει σιγουρα με τα ηλεκτρικα του,ειχε κομμενα 2 καλωδια μπροστα στην μασκα,το ενα κρεμοτανε ακριβως κατω απο τους αεραγωγους και το αλλο λιγο πιο χαμηλα προς το φτερο.Επιπλεων φαινοτανε πως καποιος ειχε ασχοληθει με μαυρη μονοτικη σε αρκετα καλωδια(καλο κακο δεν ξερω...)
Χιλιομετρητης δεν δουλευε και στο κοντερ ηταν ξεβιδωμενο ενα βιδακι,Τελος το κοντερ εγραφε ~35.000χλμ και η αγγελια ~45.000
-Επιπλεων θα βαλω και μια φωτο απο ενα εξαρτημα που ειχε στο πλαι που φαινοτανε μοντιφια(δυναμο?ανορθωτης?κατι τετοιο).

Οταν τα ειπα στο πωλητη ολα τα παραπανω μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα και οτι εαν το θελω θα τα φτιαξει αυτος σε δικο του ανθρωπο.Και αναρωτιεμαι,εαν ηταν τοσο ευκολο δεν θα επρεπε να τα ειχε λυμμενα ολα πριν το βαλει για πωληση?

Απο την μια η λογικη μου λεει να το προσπερασω απο την αλλη λεω μηπως να ξανασκασω με μαστορα επι πληρωμη φυσικα οποτε η περιεργια μου θα μου κοστισει τουλαχιστων μια ολοκρηρη μερα και ενα 100ευρω μιας και το μηχανακι οπως προειπα ειναι 340χλμ μακρια πηγαινεελα.

Μηπως ξερει καποιος ενδεικτικα τιμουλα ποσο θα μπορουσε να κοστισει ενα ψιλοσωστο service?(Διαγνωστικο,λαδια,μπουζι,αλλα νερα κτλ)

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και σας ευχαριστω παλι για τον χρονο σας.

atopos
09/06/2013, 19:23
Photos->
Aυτο που μου φανηκε σαν μοντιφια στην δεξια πλευρα πλευρα του κινητηρα,φαινετε κατι για τα ρευματα μιας και εχει ψυκτρα πανω.
292363

Τα κομμενα καλωδιακια->
292364

Και τελος ο τεντωτηρας αλυσιδας->
292365

Pan (dvs)
09/06/2013, 22:28
-Μου φανηκε αρκετα "σφιχτο",περασα επιτηδες απο μερικες καλουτσικες λακουβες και μου φανηκαν "ξερες" οι αναρτησεις
-Παντως σαν να παρατηρησα ενα ψιλοπεριεργο δουλεμα στις 2700-3000 σαλ.
-Ειχε λιγες ψιλοσκουριες σε βιδες και κατω απο την σελα.Αλλα οκ εχει κλεισει κ 12ετια.
-Διαφορετικα λαστιχα μπρος πισω και ξεραμενα,εαν το προχωρουσα θα πηγαινανε για αλλαγη κατευθειαν.
-Κατι παραξενο παιζει σιγουρα με τα ηλεκτρικα του,ειχε κομμενα 2 καλωδια μπροστα στην μασκα,το ενα κρεμοτανε ακριβως κατω απο τους αεραγωγους και το αλλο λιγο πιο χαμηλα προς το φτερο.Επιπλεων φαινοτανε πως καποιος ειχε ασχοληθει με μαυρη μονοτικη σε αρκετα καλωδια(καλο κακο δεν ξερω...)
Χιλιομετρητης δεν δουλευε και στο κοντερ ηταν ξεβιδωμενο ενα βιδακι,Τελος το κοντερ εγραφε ~35.000χλμ και η αγγελια ~45.000

Σε τρωει ο κωλος σου μου φαινεται.:)

Ριξε μια ματια σε κατι που φαινεται σοβαροhttp://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135959

atopos
09/06/2013, 23:44
Εαν τα ειχε διπλα-διπλα σιγουρα θα τσιμπουσα αυτο που εχεις στο λινκ χωρις δευτερη σκεψη.
2 τα θεματα
α)Το πρωτο ηταν απο καταστημα(γενικα αρνητικο αλλα...) μου κρατουσε το kle +9 κατοσταρικα το παιρνα,οποτε δεν εμπαινα στην διαδικασια να ψαχνω για αγοραστη μονος μου(μενω καπως εξω απο ηρακλειο και το να κλεινω ραντεβου ισως να ειναι θεμα).
β)Βρισκομαι Κρητη και μου ειναι πολυ δυσκολο να το δω.

Παρολαυτα ισως κανω μια επικοινωνια με το παληκαρι γιατι οντως φαινετε τιμια περιπτωση...

Pan (dvs)
10/06/2013, 07:45
Συντεκνε ,μην μπερδευεις πωληση και αγορα ,αν ειναι δυνατον.Το kle δεν ειναι ,κατα την αποψη μου,δυσκολο να πουληθει.Καλυτερα να χασεις κατι απο την πωληση και να κανεις καλυτερη αγορα.Θα την βρεις μπροστα σου.

MikeG
10/06/2013, 16:04
Ψάξε άλλο. Δε κάνει το Tiger για Κρήτη.
Δε κοιτάς κανά Tenere 750 ? Transalp ?

atopos
10/06/2013, 17:01
Γιαντα συντεκνε δεν καμει το τιγρι για μας?

Το transalp/africa εκτιμω πως ειναι φιλοσοφιας υπερκυβισμενου κλε+ καινε αρκετουτσικα.Δεν ξερω κατα ποσο αποτελουν τρομερη αναβαθμιση.
Το tenere το ειχα σκεφτει μια περιοδο αλλα διαβασα για αρκετα θεματακια ως μεταχειρισμενο+καταναλωση.

Υ.Γ Τα mitas τα φορεσες τελικα?

MikeG
10/06/2013, 17:05
Γιαντα συντεκνε δεν καμει το τιγρι για μας?

Το transalp/africa εκτιμω πως ειναι φιλοσοφιας υπερκυβισμενου κλε+ καινε αρκετουτσικα.Δεν ξερω κατα ποσο αποτελουν τρομερη αναβαθμιση.
Το tenere το ειχα σκεφτει μια περιοδο αλλα διαβασα για αρκετα θεματακια ως μεταχειρισμενο+καταναλωση.


Πολύ παλιό μηχανάκι φίλε μου, πολύ βαρύ & θα σε δυσκολέψει πιστεύω στους κακοτράχαλους & χωμάτινους δρόμους μας. Συν ότι το κόστος χρήσης του & συντήρησης του θα είναι υψηλό. Νομίζω ότι το transalp650 τα κάνει όλα για το νησί & συμφέρει. & σίγουρα έχει πιο πολύ γκάζι και καλύτερο στήσιμο από το KLE.
Επίσης που θα το μαστορεύεις κιόλας, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου.

Χαιρετώ!

relis
10/06/2013, 20:37
Αλυσιδα ....εχει ακομη περιθωρια ....καμμια σχεση με το KLE και τις τακτικες ρυθμισεις
Αυτο που λες στη φωτογραφια ειναι ο δυναμος , αυτοματος κλπ (αυτοκινιτησια κατασκευη).
Το μοτερ δουλευει σαν να βαρας κατσαρολια και γενικα θορυβωδες.....
Η ιστορια με τα χιλιομετρα και τα καλωδια σιγουρα δεν ειναι ενθαρυντικη.....

Παντως εκει κατω εχουν πουληθει αρκετα και σιγουρα καπιοι ξερουν να τα φτιαχνουν ....το θεμα ειναι οτι η αντιπροσωπεια ΔΕΝ , παντως εδω πανω τεως δικος τους τα φτιαχνει μια χαρα και πολυς κοσμος ειναι ευχαριστιμενος.....