PDA

View Full Version : Παιζει να με εγραψαν?



nauagios
07/06/2013, 17:06
καλησπερα παιδια μια ερωτηση να κανω, ειμαι σε φαναρι διασταυρωση εξω απο το σεφ και περιμενω να αναψει πρασινο για να στριψω αριστερα. κλασικα ειμαι λιγο πιο μπροστα απο το φαναρι και δεν το βλεπω και απεναντι ειναι αστυνομια για τον σημερινο αγωνα. εκει που περιμενω καποιος να μου κορναρει για να καταλαβω οτι αναψε πρασινο, ενα περιπολικο στριβει αριστερα και εγω ο μαλακας ακολουθω γιατι δεν συνειδητοποιησα οτι αυτος κανει οτι γουσταρει με αποτελεσμα να περασω με κοκκινο. ο συνοδηγος μου μου ειπε οτι μολις περασαμε απο μπροστα τους ο ενας εβγαλε ενα μπλοκ. παιζει να με εγραψαν? και αν ναι γιατι δεν με σταματησαν απο μπροστα τους περασα σαν κοτα και μπηκα μεσα στο σεφ εκανα τον γυρο και ξαναβγηκα. ειχαν ολο τον χρονο να με σταματησουν.

Cpt. Haddock
07/06/2013, 17:14
Σε εγραψαν κανονικα και θα σου ερθει ταχυδρομικως η κληση, με προσαυξηση μαλιστα.

DimChios
07/06/2013, 17:20
Σε εγραψαν κανονικα και θα σου ερθει ταχυδρομικως η κληση, με προσαυξηση μαλιστα.

:lol:

thanos_s
07/06/2013, 17:33
:lol:

και ο Dim θα τους την εκτυπωσει σε αυτοκολλητο για να στην κολλησουν στο τζαμι :lol:

DimChios
07/06/2013, 18:34
και ο Dim θα τους την εκτυπωσει σε αυτοκολλητο για να στην κολλησουν στο τζαμι :lol:

:bawl:

AristidisZ
07/06/2013, 18:47
γιατι δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις ;

dmf
07/06/2013, 18:48
Δε νομίζω να σε έγραψαν..
Γιατί στο κάτω κάτω πώς ξέρει το όργανο, ότι μόλις τσάκισε το κόκκινο, δεν άναψε πράσινο αμέσως μετά;
Μη σκας.

MG-KTiNoS
07/06/2013, 18:49
γιατι δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις ;

Ναι, πες είμαι αυτός που πέρασα με κόκκινο μπας και με γράψατε?
Να ξέρω κι εγώ δηλαδή, μη μου ρθει κάνα ξαφνικό και πάθω και τίποτα....!

:D

devil's animal
07/06/2013, 19:00
εγω λεω να πας να παραδωσεις ΑΜΕΣΑ διπλωμα οδηγησης, αδεια οχηματος, πινακιδα, Ε9, πιστοποιητικο γαμου, τα χωραφια στην Ζαχαρω που σου αφησε ο παππους σου και ουτω καθεξης...:cry:

AristidisZ
07/06/2013, 19:05
Ναι, πες είμαι αυτός που πέρασα με κόκκινο μπας και με γράψατε?
Να ξέρω κι εγώ δηλαδή, μη μου ρθει κάνα ξαφνικό και πάθω και τίποτα....!

:D

:tooth::tooth:

πέραν της πλάκας, δε νομίζω ρε συ Ναυάγιε να ασχοληθεί κανείς, σιγά

thanos_s
07/06/2013, 19:07
Σοβαρα, περα απο την πλακα δεν ασχοληθηκαν μαλλον.

AUFGEBRACHT
07/06/2013, 19:33
Μπορεί ρε συ να έβγαλε το μπλοκάκι για να γράψει την παραγγελία από τα Everest... στα σοβαρά τώρα, είναι δυνατό να ξέρουμε εάν σε έγραψαν ή όχι; :confused:

nauagios
07/06/2013, 19:57
μαλλον επρεπε απλα να ρωτησω αν ειναι δυνατον να σε γραψουν χωρις να σε σταματησουν και να μην πω πως εγινε το σκηνικο. ισως τοτε να απαντουσατε σοβαρα και να μην το ριχνατε ρε επιστημονες στην ειρωνια. τελος παντων ευχαριστω οσους απαντησαν σοβαρα.

devil's animal
07/06/2013, 20:09
ναι ειναι δυνατον να σε γραψουν χωρις να σε σταματησουν...π.χ. διασχιζεις πεζοδρομο και σε βλεπει απο μακρυα...
και μετα μπορουν να σε "χρεωσουν" και μη συμμορφωση σε σημα οργανου και απομακρυνση απο το σημειο...κοινως καλη καταποση...:rolleyes:
μετα στα στελνουν ωραια ωραια στο σπιτι και επειτα εφορια...φυσικα και θα εχει ληξει το 10ημερο μεχρι να γινουν ολα αυτα...

αλλα ειναι η extreme περιπτωση...
οποτε δεν νομιζω να εγινε κατι εκεινη την στιγμη...απλα τον ειδες συγκυριακα να βγαζει το μπλοκακι του...
:wave2:

byron
07/06/2013, 20:39
μαλλον επρεπε απλα να ρωτησω αν ειναι δυνατον να σε γραψουν χωρις να σε σταματησουν και να μην πω πως εγινε το σκηνικο. ισως τοτε να απαντουσατε σοβαρα και να μην το ριχνατε ρε επιστημονες στην ειρωνια. τελος παντων ευχαριστω οσους απαντησαν σοβαρα.

Βάρα καμμιά 5κιλη συναγρίδα, καμμιά 8κιλη σφυρίδα...κάτι ρε παιδί μου, και πήγαινε την στην τροχαία Πειραιά. Μην πας με άδεια χέρια :tooth:
Και να σ΄έχουν γράψει, στοίχημα θα στη σβήσουν :wave2:

spyrakos35
07/06/2013, 21:03
εγώ λεω αν σε έχουν γράψει, να πας στον τάκη (τον τσουκαλά ντε) και να τους δώσεις οτι οι τροχαίοι είναι βάζελοι και γράφουν τους γαύρους επίτηδες χωρίς να τους έχουν σταματήσει..... :lol:

pipe_smoker
07/06/2013, 21:07
Βάρα (αλλά κράτα τα ζωντανά όχι απλά φρέσκα) κανά ηλεκτροφόρο χέλι, καμιά σμέρνα ΝΑ με το συμπάθειο, κανά λευκό καρχαρία...κάτι ρε παιδί μου, και πήγαινε την στην τροχαία Πειραιά. Μην πας με άδεια χέρια :tooth:
Και να σ΄έχουν γράψει, στοίχημα θα στη σβήσουν :wave2:

Fixed:D

dim40
08/06/2013, 14:18
εβγαλε το μπλοκακι για να γραψει το συναδελφο του που πρασε με κοκινο. ....

irinia
09/06/2013, 07:54
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..............



Θά σέ σταματούσαν νά βεβαιώσουν τήν κλήση.....άλλιώς όποιος θέλει γράφει ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ....!!!
Μόνο οί κάμερες μέ άποδεικτικά στοιχεία,φωτό κ.λ.π......μετράνε .
Καί έκεί πάλι ,έρχονται σπίτι ή στέλνουν είδοποίηση,σέ καλούν στό τμήμα,τό παραδέχεσαι κ.λ.π......
καί μετά άκολουθεί ή βεβαίωση τής παράβασης.
Κανείς μπάτσος ΔΕΝ μπαίνει στή διαδικασία αύτή,γιατί μπορεί νά τόν βγάλεις ΜΑΛΑΚΑ στό δικαστήριο.
Δέν βεβαιώνονται οί κλήσεις έτσι............κάτι πέρασε καί πρόλαβα νά δώ τόν άριθμό
ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ....!!!

Stabak
09/06/2013, 12:13
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..............



Θά σέ σταματούσαν νά βεβαιώσουν τήν κλήση.....άλλιώς όποιος θέλει γράφει ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ....!!!
Μόνο οί κάμερες μέ άποδεικτικά στοιχεία,φωτό κ.λ.π......μετράνε .
Καί έκεί πάλι ,έρχονται σπίτι ή στέλνουν είδοποίηση,σέ καλούν στό τμήμα,τό παραδέχεσαι κ.λ.π......
καί μετά άκολουθεί ή βεβαίωση τής παράβασης.
Κανείς μπάτσος ΔΕΝ μπαίνει στή διαδικασία αύτή,γιατί μπορεί νά τόν βγάλεις ΜΑΛΑΚΑ στό δικαστήριο.
Δέν βεβαιώνονται οί κλήσεις έτσι............κάτι πέρασε καί πρόλαβα νά δώ τόν άριθμό
ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ....!!!

Πραγματικά οτι να ναι.... , γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο; Φυσικα και μπορει να κοψει κληση τροχονομος με τον αριθμο μονο του οχηματος... οπως κοβει για παρανομο παρκαρισμα. Μηπως να παρουμε και γκο προ στον καθενα για βεβαιωση παραβασης ;... φυσικα και θα πρεπε να αντιλαμβανεσαι οτι η μαρτυρια του οργανου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο μας στο καθε δικαστηριο/διοικητη.... καλως ή κακως... κακως δηλαδη αλλα ετσι ειναι.

Οσο αφορα το περιστατικο, δεν ξερω αν πηρε χαμπαρι ο φιλος την αρμοδιοτητα του μπατσου εκει. Συνηθως σε αποστολες "περιφρουρησης χωρου κλπ" δεν απασχολουνται σε τροχαιες παραβασεις κλπ... Εδω παρατανε αμαξια στην εθνικη, χυμα...

notakos600
09/06/2013, 13:50
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..............



Θά σέ σταματούσαν νά βεβαιώσουν τήν κλήση.....άλλιώς όποιος θέλει γράφει ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ....!!!
Μόνο οί κάμερες μέ άποδεικτικά στοιχεία,φωτό κ.λ.π......μετράνε .
Καί έκεί πάλι ,έρχονται σπίτι ή στέλνουν είδοποίηση,σέ καλούν στό τμήμα,τό παραδέχεσαι κ.λ.π......
καί μετά άκολουθεί ή βεβαίωση τής παράβασης.
Κανείς μπάτσος ΔΕΝ μπαίνει στή διαδικασία αύτή,γιατί μπορεί νά τόν βγάλεις ΜΑΛΑΚΑ στό δικαστήριο.
Δέν βεβαιώνονται οί κλήσεις έτσι............κάτι πέρασε καί πρόλαβα νά δώ τόν άριθμό
ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ....!!!

Πολύ άνετο σε κόβω τέρενς (κουικ? μπααα), φυσικά και συμφωνώ με τον από πάνω, σιγά να μην σε ρωτήσει κιόλας αν συμφωνείς με το κόψιμο της κλήσης... :lol:

sapila racing
09/06/2013, 14:08
κλασικα ειμαι λιγο πιο μπροστα απο το φαναρι και δεν το βλεπω και απεναντι ειναι αστυνομια για τον σημερινο αγωνα. εκει που περιμενω καποιος να μου κορναρει για να καταλαβω οτι αναψε πρασινο

Με άλλα λόγια είσαι ο κλασσικός Εληνάρας οδηγάρας που κανει οτι του γουστάρει.
Αν την έφαγες την κλήση ίσως σου γίνει μάθημα επιτέλους να σταματάς πριν το φανάρι. Δεν είναι δύσκολο, δοκίμασέ το και θα δείς οτι δεν χάνεις σε χρόνο.

notakos600
09/06/2013, 14:10
Δεν είναι δύσκολο, δοκίμασέ το και θα δείς οτι δεν χάνεις σε χρόνο.

Παίζει να φτάνεις και νωρίτερα μερικές φορές.

irinia
10/06/2013, 08:44
KAΛΑ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΔΟ................



Ή δέν καταλαβαίνετε αύτά πού διαβάζετε ή όρεξη έχετε νά λέτε γιά νά λέτε......
Χθές σταματημένος μπροστά στόν μπάτσο άξιωματικό στό Λαγκαδά,έχει ποδηλατικό
γύρο κάπου Όσσα - Σοχός κ.λ.π.....κλεισμένος ό δρόμος γιά άσφάλεια,φεύγει
ό Έλληνάρας πού λένε κάποιοι ,προκλητικά μπροστά στόν άστυνομικό καί γυρίζει αύτός
καί λέει στήν συνάδελφο του,άν τόν ζωγραφίσω τώρα έγώ θά φταίω......??

9,5 στίς 10 φορές ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....!!!

YOU NOW....................???


Άντιλαμβάνεστε τί γράφω...??
Δέν είπα δέν τούς δίνει τό δικαίωμα ό νόμος.......
Είπα δέν μπαίνουν σέ αυτή τή διαδικασία,καί ό κάθε δικαστής είναι ύποχρεωμένος νά άκούσει
τόν παραβάτη ΑΣΧΕΤΑ άν ή κατάθεση τού άστυνομικού έχει μεγαλύτερη βαρύτητα,ούτε αύτό
άμφισβήτησε κανείς...!!
Δέ νομίζεις ότι ΑΛΛΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ.....ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ καί άλλο ένα πού περνάει καί φεύγει
γρήγορα..?? Έχεις περιθώριο λάθους τό νά διαβάσεις μιά πινακίδα σταματημένου όχήματος..??



ΑΝΤΕ...............ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ μας........



Σιγά μήν κυνήγαγαν οί μπάτσοι τόν κάθε μαλέα......
Έδώ οί παραβάσεις πάνε σύννεφο μπροστά στή μάπα τους καί κάνουν
τό κορόιδο,βαρέθηκαν νά μαλώνουν μέ τόν κοσμάκη πού δέν έχει μία πιά,
νά τού φορτώσουν καί τριακοσάρες...??
Περνάνε βλέπουνε τούς ξεκράνωτους καί γυρίζουν άπό τήν άλλη......τριπλοπαρκαρισμένοι
κι αύτοί σφυρίζουν μέ το ζόρι.
Έχουν παρκάρει κάθετα πολλά αύτοκίνητα στά δικαστήρια Θεσσαλονίκης,βλέπω τόν ζητά
νά γράφει κάποιον,τόν ρωτάω ρέ φίλε νά τό πάρω τό άμάξι..??,τό είχα παρακάτω παρκαρισμένο
κανονικά ,καί μού λέει ......ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ..?? έχει κλείσει τή λωρίδα γιά τούς άνάπηρους,
τά ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ....!!
Καί έγώ τού άπαντάω ....ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕΣ,μού φάνηκε ότι έσκασε ένα χαμόγελο,μέ τόσο μπινελίκι πού τρώνε.....!!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...........ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ....??


HELLOOOOOOOOOOOOOOO.......kalimera sas

MuayThai
10/06/2013, 11:09
Ενημερωτικά και μόνο αναφέρω το παρακάτω περιστατικό προς απόδειξη του τι μπορούν να κάνουν.. εάν θέλουν..

Φίλο στην επαρχία, με μηχανή χωρίς πινακίδα παρακαλώ, τον οποίον όμως γνώριζαν ποιος είναι (επαρχία γαρ), τον έγραψαν για επίδειξη ικανοτήτων χωρίς καν να τον σταματήσουν.. κανά χιλιάρικο πρόστιμο κ αφαίρεση διπλώματος.. και όταν πήγε στο διοικητή να διαμαρτυρηθεί ήταν ο λόγος του εναντίον του δικού τους κοινώς χαμένος από χέρι... Οπότε γίνεται κατανοητό πως μπορούν να κάνουν τα πάντα αν θέλουν.. το ότι γενικότερα δεν ασχολούνται είναι άλλο θέμα.

taisteal
10/06/2013, 11:14
την εχω φαει ετσι κανιβαλιζοντας με ενα 950..ουτε καν τους ειδα..ενημερωθηκε ο φιλος κατοχος δια τηλεφωνου,και μετα εγω για την λυπητερη απο τον φιλο

KAWAMANRIDER
10/06/2013, 14:22
εβγαλε το μπλοκακι για να γραψει το συναδελφο του που πρασε με κοκινο. ....



ελιωσα λεμε :a2::a2::lol::lol:


αυτο ειναι που λενε ο μπατσος φιλος δεν πιανεται :a029:

Stabak
10/06/2013, 14:48
τερενς με το συμπαθειο, σου προτεινω να ξαναδιαβαζεις τα γραφομενα σου μετα την αποστολη διοτι φανταζομαι οτι δεν τα κοιτας καν με αποτελεσμα αλλα να θες να γραψεις και αλλα να γραφεις. Αν ξαναδιαβασεις την παραγραφο σου που επισημανα, ειναι ακυρη απο την αρχη μεχρι το τελος. Πως να το κανουμε.... :confused: Αν δε βαριεσαι να τα διαβαζεις, καλο ειναι να παραδεχεσαι τα λαθη σου κ οχι να βγαζεις τρελους τους αλλους... συμβαινει σε ολους μας καποια στιγμη να μην εχουμε καλο συντακτικο... δεν ημεθα και φακιρηδες να ξερουμε τι σκεφτεσαι....

Στο θεμα μας :

Απο την στιγμη που η παρανομια εμπιπτει στην θεληση του οργανου (μιας και την αρμοδιοτητα την εχει οπως ειπαμε) να την καταγραψει, ολα ειναι τυχαια και υποκειμενικα με τον τοπο, χρονο και διαθεση. Κοινως με τη γκ@υλαντα του τσεου... Αυτα τα αφοριστικα του στυλ δεν το κανουν ποτε, κανεις δεν μπαινει στην διαδικασια κλπ ειναι βασιζομενα στις δικες μας εμπειριες και δεν διεκδικουν καμια καθολικοτητα.... Οπως προειπαν παιδια με παραδειγματα

g_m900
10/06/2013, 16:12
Ωραια...

Βγαινω απο το σπιτι μου και πριν παω υπηρεσια...σταμπαρω 5-6 αμαξια που δεν γουσταρω και 7-8 που στανταρ θα βρω στον δρομο...και παω και τους κοβω κληση.
Με γεια τους !!!

Εαν δεν υπαρχει επι τοπου βεβαιωση της παραβασης ή αποδειξη αυτης οταν σταλει στον παραβατη, με φωτογραφικο υλικο...ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ !!!

Δεν παει ετσι τε παιδια;
Αν ηταν θα ειχαμε καθε μερα 1 μυριο παραβατες !!!

Αν σε δει περιπολικο και δεν σε σταματηαει να λαβεις την κληση...ΔΕΝ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙ.

Αν καποιος δεχθηκε τετοια κληση στο σπιτι του και δεν πηγε το θεμα δικαστικως...απλα την πατησε.

stefanos
10/06/2013, 16:44
Ωραια...

Βγαινω απο το σπιτι μου και πριν παω υπηρεσια...σταμπαρω 5-6 αμαξια που δεν γουσταρω και 7-8 που στανταρ θα βρω στον δρομο...και παω και τους κοβω κληση.
Με γεια τους !!!

Εαν δεν υπαρχει επι τοπου βεβαιωση της παραβασης ή αποδειξη αυτης οταν σταλει στον παραβατη, με φωτογραφικο υλικο...ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ !!!

Δεν παει ετσι τε παιδια;
Αν ηταν θα ειχαμε καθε μερα 1 μυριο παραβατες !!!

Αν σε δει περιπολικο και δεν σε σταματηαει να λαβεις την κληση...ΔΕΝ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙ.

Αν καποιος δεχθηκε τετοια κληση στο σπιτι του και δεν πηγε το θεμα δικαστικως...απλα την πατησε.

Δηλαδή τι εννοείς "επί τόπου βεβαίωση" "απόδειξη"
'Όταν σε σταματάνε σου δίνουν ένα χαρτάκι για να πληρώσεις, αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό να το πάρεις μπορείς να το σκίσεις επιδεικτικά και να πληρώσεις ολόκληρο το πρόστιμο στην εφορία.
Και εμφανώς δεν σε βγάζουν καμιά φωτογραφία εκτός δηλαδή αν τόσα χρόνια που μαζεύω κλήσεις μου ξέφυγε αυτή η λεπτομέρεια.
:D

irinia
10/06/2013, 17:03
MH TOYΣ ΧΑΛΑΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.............





Είναι έπηρεασμένοι άπό τόν καινούργιο ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΜΟ......
Έκλασες...??? πάς μέσα γιά δημόσια ρύπανση.......
Σού χτυπάνε τό βράδυ τήν πόρτα καί σέ μαζεύουν,έτσι κι άλλιώς ή μισή Έλλάδα
ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ......!!!
Άχ πουλάκια μου......ζούμε νέα ήθη.
Πάει κι ό καιρός τού γύψου κι άναπολώ.....έσάς τώρα κατευθείαν στό τσιμέντο
Θερμαίκό ,Σαρωνικό λέμε.......

Ρέ φίλε έσύ άπό τήν έπαρχία,άν περνούσα έγώ άπό τό χωριό τού γνωστού σου
χωρίς πινακίδα πού θά έστελναν τήν κλήση..??
Τώρα άν κάποιος τόν είχε άχτι τόν πιτσιρικά.....έ τού τήν έκατσε άπό μακρυά.
Άν όμως ό λεβέντης πήγαινε δικαστικά.......θά τραβιότανε κι ό μπάτσος.
Έδώ τούς πάνε νά καταθέσουν γιά πετροπόλεμο στά γήπεδα καί λένε ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΛΑ
γιατί όλοι έχουν οίκογένειες καί κανείς δέν θέλει νά μπλέξει γιά τά 600-700 πού παίρνει.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ...........ΗΡΩΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣ
ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΛΟΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ....!!!




Σταμπακ...........


Τό ποτήρι έχει δύο όψεις,καί μισοάδειο ΑΛΛΑ καί μισογεμάτο..!!:wave2:
Μπορεί καί νά τά έγραψα ΛΑΘΟΣ,μπορεί καί νά μήν κατάλαβες.....

Τά λεγόμενα μου είχαν σάν σκοπό νά καθησυχάσουν τόν φίλο μας διότι
θεωρώ άπίθανο νά άσαχολήθηκε κάποιος μαζί του.
Τώρα άν στίς 100 παραβάσεις πέτυχε κανείς καί κάποιον άγάμητο,τρελλαμένο,
μεθυσμένο τσατισμένο μέ τό σπίτι του τό παιδί του,ή είχε δίπλα του τόν άξιωματικό
καί πήγαινε γιά άξιολόγηση έ....τί νά πώ μού έτυχε καί μένα

DimChios
10/06/2013, 17:12
Ωραια...

Βγαινω απο το σπιτι μου και πριν παω υπηρεσια...σταμπαρω 5-6 αμαξια που δεν γουσταρω και 7-8 που στανταρ θα βρω στον δρομο...και παω και τους κοβω κληση.
Με γεια τους !!!

Εαν δεν υπαρχει επι τοπου βεβαιωση της παραβασης ή αποδειξη αυτης οταν σταλει στον παραβατη, με φωτογραφικο υλικο...ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ !!!

Δεν παει ετσι τε παιδια;
Αν ηταν θα ειχαμε καθε μερα 1 μυριο παραβατες !!!

Αν σε δει περιπολικο και δεν σε σταματηαει να λαβεις την κληση...ΔΕΝ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙ.

Αν καποιος δεχθηκε τετοια κληση στο σπιτι του και δεν πηγε το θεμα δικαστικως...απλα την πατησε.



επειδη μαλλον μαλακιωδως την πατησα λοιπον, να σε ρωτησω....

Επιστρεφω απο Θεσσαλονικη το 2005 με το αμαξι και λιγο πριν τη Λαμια παμε σχεδον "καροτσακι" αλλα με ροη! εγω δεν πολυβιαζομαι μιας και ειμαι και ξενυχτης και το παω χαλαρα!
Ειναι ωρα απο πισω μου ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ και μου παιζει συνεχως τα φωτα να προσπερασω ενω εχει διπλη διαχωριστικη. Καποια στιγμη βγαινω λιγο, ελεγχω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθεια μπροστα μου και προσπερναω. Με τα φλας μου, με τα παντα κομπλε...
το αγροτικο προσπερναει κι αυτο αλλα μενει πισω...
ΜΕΤΑ τη Λαμια, εκει στο πρωτο βενζιναδικο εχει μπλοκο και με σταματανε! Εχω τσεκαρει πριν οτι δεν τρεχω και ετσι δε φοβαμαι τιποτα
Γεια σας μπλα μπλα... πριν 3 χιλιομετρα πατησατε διπλη διαχωριστική!
Εγω? Κι εσεις που το ξερετε?
Οριστε, ο συναδελφος πισω σας μας ενημερωσε...
και γυρναω και βλεπω τον ΜΑΛΑΚΑ με το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ και τη στολη του ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ να κουναει το κεφαλι του "ναι, αυτος"

Να μη στα πολυλογω, πηγα επιτοπου στην τροχαια και στο διευθυντη, του ειπα το σκηνικο παραπονουμενος και μου ειπε "ο λογος του οργανου που δε σας ξερει κι απο χτες και δεν εχει προηγουμενα μαζι σας, μετραει!"

Αποτελεσμα? 160 (αν θυμαμαι σωστα προστιμο) και αφαιρεση πινακιδων για 20 μερες!
Τα πληρωσα και ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΨΑ με τη μοτο στη Λαμια (+ δλδ βενζινες και διοδια και ταλαιπωρια) για να παρω τις πινακιδες μου.

Σ ακουω....




ΥΓ τα γεγονοτα επειδη πανε χρονια δεν τα θυμαμαι με καθε λεπτομερεια, αλλα η ουσια ειναι αυτη

irinia
10/06/2013, 17:14
Δηλαδή τι εννοείς "επί τόπου βεβαίωση" "απόδειξη"
'Όταν σε σταματάνε σου δίνουν ένα χαρτάκι για να πληρώσεις, αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό να το πάρεις μπορείς να το σκίσεις επιδεικτικά και να πληρώσεις ολόκληρο το πρόστιμο στην εφορία.
Και εμφανώς δεν σε βγάζουν καμιά φωτογραφία εκτός δηλαδή αν τόσα χρόνια που μαζεύω κλήσεις μου ξέφυγε αυτή η λεπτομέρεια.
:D




ΡΕ ΣΤΕΦΑΝΕ..............



Μπαρμπούτσαλα τά κάναμε τώρα,κι έχεις κι ώραίο όνομα.
Άλλο πράμμα νά βλέπει κάποιος φευγαλέα μιά πινακίδα,
έκεί ό νόμος έχει έλαφρυντικά ,κι άλλο νά σέ σταματάει
νά τού βγάζεις δίπλωμα ταυτότητα καί νά γράφει καί στήν κλήση
ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ.....!!!
Δέν πά νά τή φάς έσύ μετά..??
Έδώ μιλάμε ότι ΔΕΝ μπορεί νά είναι σίγουρος ότι είσαι έσύ....!!!
Γιαυτό καί δέν μπαίνει σέ τέτοια διαδικασία διότι γνωρίζουν οί περισσότεροι
πως άν τόν άμφισβητήσεις πιθανόν νά βρεθεί στόν Έβρο....!!!
Δέν έχεις άκούσει ποτέ ότι ή άμφιβολία είναι ύπέρ τού κστηγορούμενου...??
Μόνο τό OFFSIDE είναι ύπέρ τού έπιτιθέμενου κι αύτό πρόσφατο...!!!

stefanos
10/06/2013, 17:15
MH TOYΣ ΧΑΛΑΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.............





Είναι έπηρεασμένοι άπό τόν καινούργιο ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΜΟ......
Έκλασες...??? πάς μέσα γιά δημόσια ρύπανση.......
Σού χτυπάνε τό βράδυ τήν πόρτα καί σέ μαζεύουν,έτσι κι άλλιώς ή μισή Έλλάδα
ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ......!!!
Άχ πουλάκια μου......ζούμε νέα ήθη.
Πάει κι ό καιρός τού γύψου κι άναπολώ.....έσάς τώρα κατευθείαν στό τσιμέντο
Θερμαίκό ,Σαρωνικό λέμε.......




Έλα τώρα πες μας ότι αναπολείς με δάκρυα στα μάτια τα ευγενικά παιδιά της τροχαίας Γλυφάδας.

irinia
10/06/2013, 17:23
επειδη μαλλον μαλακιωδως την πατησα λοιπον, να σε ρωτησω....

Επιστρεφω απο Θεσσαλονικη το 2005 με το αμαξι και λιγο πριν τη Λαμια παμε σχεδον "καροτσακι" αλλα με ροη! εγω δεν πολυβιαζομαι μιας και ειμαι και ξενυχτης και το παω χαλαρα!
Ειναι ωρα απο πισω μου ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ και μου παιζει συνεχως τα φωτα να προσπερασω ενω εχει διπλη διαχωριστικη. Καποια στιγμη βγαινω λιγο, ελεγχω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθεια μπροστα μου και προσπερναω. Με τα φλας μου, με τα παντα κομπλε...
το αγροτικο προσπερναει κι αυτο αλλα μενει πισω...
ΜΕΤΑ τη Λαμια, εκει στο πρωτο βενζιναδικο εχει μπλοκο και με σταματανε! Εχω τσεκαρει πριν οτι δεν τρεχω και ετσι δε φοβαμαι τιποτα
Γεια σας μπλα μπλα... πριν 3 χιλιομετρα πατησατε διπλη διαχωριστική!
Εγω? Κι εσεις που το ξερετε?
Οριστε, ο συναδελφος πισω σας μας ενημερωσε...
και γυρναω και βλεπω τον ΜΑΛΑΚΑ με το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ και τη στολη του ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ να κουναει το κεφαλι του "ναι, αυτος"

Να μη στα πολυλογω, πηγα επιτοπου στην τροχαια και στο διευθυντη, του ειπα το σκηνικο παραπονουμενος και μου ειπε "ο λογος του οργανου που δε σας ξερει κι απο χτες και δεν εχει προηγουμενα μαζι σας, μετραει!"

Αποτελεσμα? 160 (αν θυμαμαι σωστα προστιμο) και αφαιρεση πινακιδων για 20 μερες!
Τα πληρωσα και ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΨΑ με τη μοτο στη Λαμια (+ δλδ βενζινες και διοδια και ταλαιπωρια) για να παρω τις πινακιδες μου.

Σ ακουω....




ΥΓ τα γεγονοτα επειδη πανε χρονια δεν τα θυμαμαι με καθε λεπτομερεια, αλλα η ουσια ειναι αυτη





ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ...??




Μάς έπιβεβαιώνεις,φορούσε στολή καί σέ έστειλε.....ήρθε καί μαζί σου,
σέ ψάρωσε κιόλας γιατί μπορούσες νά τόν βγάλεις τυφλό,έ μετά
τήν άπομάκρυνση έκ τού μπλόκου.....καληνύχτα,σού τήν έφεραν.
Ότι ήταν νά κάνεις έπρεπε νά γίνει έκεί έπιτόπου...μετά ό διοικητής
ποιόν θά στηρίξει...??
Είπαμε περίπτωση ύπερβάλλοντος ζήλου, έπεσες ήρωϊκά...!!
Ύπάρχουν καί χειρότερα, νά σέ προκαλεί γιά κόντρα μέ οκτάβια τούρμπο
καί μετά νά σού τή φοράει............γκρί κυκλοφοράει........

stefanos
10/06/2013, 17:30
ΡΕ ΣΤΕΦΑΝΕ..............



Μπαρμπούτσαλα τά κάναμε τώρα,κι έχεις κι ώραίο όνομα.
Άλλο πράμμα νά βλέπει κάποιος φευγαλέα μιά πινακίδα,
έκεί ό νόμος έχει έλαφρυντικά ,κι άλλο νά σέ σταματάει
νά τού βγάζεις δίπλωμα ταυτότητα καί νά γράφει καί στήν κλήση
ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ.....!!!
Δέν πά νά τή φάς έσύ μετά..??
Έδώ μιλάμε ότι ΔΕΝ μπορεί νά είναι σίγουρος ότι είσαι έσύ....!!!
Γιαυτό καί δέν μπαίνει σέ τέτοια διαδικασία διότι γνωρίζουν οί περισσότεροι
πως άν τόν άμφισβητήσεις πιθανόν νά βρεθεί στόν Έβρο....!!!
Δέν έχεις άκούσει ποτέ ότι ή άμφιβολία είναι ύπέρ τού κστηγορούμενου...??
Μόνο τό OFFSIDE είναι ύπέρ τού έπιτιθέμενου κι αύτό πρόσφατο...!!!

Ένα πρωί λοιπόν χτυπάει κουδούνι,
Ευγενέστατο ένστολο παλικάρι,
ακολουθήστε με παρακαλώ στο τμήμα ορίστε το ένταλμα σύλληψης.
Λοιπόν εν καιρό που αποδεδειγμένα σπούδαζα εκτός Αθηνών,
παραβίασα λέει ερυθρό σηματοδότη στη Βούλα.
Έγιναν 2 δικαστήρια ερήμην ( χωρίς ειδοποίηση βέβαια) και καταδικάστηκα χρηματικό πρόστιμο και φυλακή.
Μπορούσα βέβαια να πάω εφετείο και να δικαιωθώ (ίσως).
Όταν ρώτησα τον δικηγόρο πόσα θέλει ,πλήρωσα το λογαριασμό πήρα περήφανος το λερωμένο ποινικό μητρώο μου και την έκανα με ελαφρά.

irinia
10/06/2013, 18:11
Ένα πρωί λοιπόν χτυπάει κουδούνι,
Ευγενέστατο ένστολο παλικάρι,
ακολουθήστε με παρακαλώ στο τμήμα ορίστε το ένταλμα σύλληψης.
Λοιπόν εν καιρό που αποδεδειγμένα σπούδαζα εκτός Αθηνών,
παραβίασα λέει ερυθρό σηματοδότη στη Βούλα.
Έγιναν 2 δικαστήρια ερήμην ( χωρίς ειδοποίηση βέβαια) και καταδικάστηκα χρηματικό πρόστιμο και φυλακή.
Μπορούσα βέβαια να πάω εφετείο και να δικαιωθώ (ίσως).
Όταν ρώτησα τον δικηγόρο πόσα θέλει ,πλήρωσα το λογαριασμό πήρα περήφανος το λερωμένο ποινικό μητρώο μου και την έκανα με ελαφρά.




ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ...........ΕΔΩ




Χίλια μύρρια μπορεί νά συμβαίνουν,σίγουρο ένα όμως ότι προφανώς άλλαξες διεύθυνση
δέν τό ήξερε ή άστυνομία καί οί ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ άπλά θυροκολλήθηκαν στήν παλιά διεύθυνση
ή κάτι παρόμοιο
χωρίς νά τό μάθεις ποτέ καί δικάστηκες ΕΡΗΜΗΝ....!!
Νομίζω ότι έδώ έχουμε ΑΛΛΟ θέμα

g_m900
10/06/2013, 20:10
Dim....εκει απλα επεσες στον μαλακα , τον βλακα, τον αγραμματο...τον ΜΠΑΤΣΟ στην κυριολεξια.
Εφοσον πηγες στον Δκτη και ο ιδιος ειπε ετσι...αν γνωριζες...επερνες επι τοπου τον Δικηγορο σου γιατι το οχημα οφειλει να εχει διακριτικα η εστω φαρο.
Αγροτικο...και καλυψη αποκρυψη τα κανουνε μονο στην επαρχια οι διαφοροι Καραγκιοζηδες.

Συγνωμμη για λογαριασμο τους...δεν μπορω να σου πω αλλο.

Σαν την δικια σου περιπτωση την πατησε ενας συναδελφος μου που κατα τυχη ηταν και συμπαικτης στην ομαδα ποδοσφαιρου του χωριου.
Εκανα μανουβρα να αποφυγω ενα φαναρι που ενω ειναι κοκκινο...το διπλα ειναι πρασινο.
Βγαζω φλας νομιμα και ενω ειναι νομιμη η μανουβρα...αρχιζει απο πισω να μου παιζει τα φωτα να σταματησω Mercedes E200.
Σταματαω...ερχεται διπλα μου και με το που με βλεπει...λεει...
- Ααααα εσυ εισαι;;; Σε καταλαβα και ηθελα να σε χαιρετησω !!!

Τα γαμωσταυριδια πρεπει να τα θυμαται ακομα γιατι πηγε να το παιξει σεριφης ο μαγκας και την πατησε.

Η καλυτερη αμυνα απο "κακους" συναδελφους ειναι η γνωση....και η ψυχραιμια.

Τουλαχιστον εγω δεν γουσταρω να στερησω κανενος το μεροκαματο για να δειξω αποδοση.

stefanos
10/06/2013, 20:31
ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ...........ΕΔΩ



:lol::lol: Όχι ρε φίλε τι σκοτεινά.Ελλάδα.
Διεύθυνση πάντως δεν άλλαξα ποτέ ,πατρικό, και μένει ακόμα η μάνα μου.
Μα που ζείτε.:confused:

devil's animal
10/06/2013, 22:44
εφ'οσον υπαρχει βεβαιωμενη κληση με σωστο αριθμο κυκλοφοριας, σωστο χρωμα και μαρκα οχηματος, η κληση ειναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ...δυστυχως..:moutza:
μου εχει τυχει δις και τις 2 φορες τις πληρωσα κανονικα...

επισης επαναλαμβανω γιατι μπορει να μην εγινα κατανοητος την πρωτη φορα:
ανετα μπορουν να ισχυριστουν οτι δεν σταματησες σε σημα οργανου και να σε "φορτωσουν" και με αυτο...

για να μην μιλησουμε για τις λεγομενες "ταχυδρομικες"...και οποιος καταλαβε, καταλαβε...:look:

τωρα μπορειτε να πειτε οτι γουσταρετε...ο λογος σας θα ακουστει απο τον διοικητη του εκαστοτε τμηματος και οχι απο κανεναν δικαστη (οπως εσφαλμενως γραφτηκε)..και φυσικα εκεινος δεν προκειται να δωσει δικιο σε εσας ακομα και αν ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι εχετε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...

αντε περαστικα μας...
:wave2:

stefanos
10/06/2013, 22:51
εφ'οσον υπαρχει βεβαιωμενη κληση με σωστο αριθμο κυκλοφοριας, σωστο χρωμα και μαρκα οχηματος, η κληση ειναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ...δυστυχως..:moutza:
μου εχει τυχει δις και τις 2 φορες τις πληρωσα κανονικα...

επισης επαναλαμβανω γιατι μπορει να μην εγινα κατανοητος την πρωτη φορα:
ανετα μπορουν να ισχυριστουν οτι δεν σταματησες σε σημα οργανου και να σε "φορτωσουν" και με αυτο...

για να μην μιλησουμε για τις λεγομενες "ταχυδρομικες"...και οποιος καταλαβε, καταλαβε...:look:

τωρα μπορειτε να πειτε οτι γουσταρετε...ο λογος σας θα ακουστει απο τον διοικητη του εκαστοτε τμηματος και οχι απο κανεναν δικαστη (οπως εσφαλμενως γραφτηκε)..και φυσικα εκεινος δεν προκειται να δωσει δικιο σε εσας ακομα και αν ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι εχετε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...

αντε περαστικα μας...
:wave2:

Παλαιότερα πήγαινες δικαστήριο, τώρα τελευταία το κατάργησαν και πάς μόνο διοικητή για παράπονα.

taisteal
11/06/2013, 09:03
[QUOTE=stefanos;2334905]Παλαιότερα πήγαινες δικαστήριο, τώρα τελευταία το κατάργησαν και πάς μόνο διοικητή για παράπονα.


που συνηθως δεν εχουν κανενα αποτελεσμα :cry:

irinia
11/06/2013, 09:04
ΚΡΙΜΑ...............ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ




Ότι θέλει στήν κυριολεξία ό καθένας.
Είνα κάτι σάν τό πέναλτυ,άλλος λέει ήτανε ,άλλος όχι.
Άνάλογα μέ τήν έμπειρία του,άλλά ό ΝΟΜΟΣ ένας είναι....!!!
Καί εύτυχώς δέν φθάσαμε άκόμα στό σημείο νά έφαρμόζεται ό νόμος
στό δρόμο μέ φιλοσοφία τύπου l'etat c'est moi άλλά Λουδοβίκου....!!
Όπως όμως είπε καί ό Στέφανος μερικές φορές άν είσαι άτυχος κοστίζει
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιά νά άποδείξεις ότι ΔΕΝ είσαι έλέφαντας.....!!!
Συμπέρασμα...??
Καθείστε φρόνιμα...........γιατί οί μαγκιές κοστίζουν.
Οί παλιοί καιροί πέρασαν άνεπιστρεπτί

DimChios
11/06/2013, 09:30
Dim....εκει απλα επεσες στον μαλακα , τον βλακα, τον αγραμματο...τον ΜΠΑΤΣΟ στην κυριολεξια.
Εφοσον πηγες στον Δκτη και ο ιδιος ειπε ετσι...αν γνωριζες...επερνες επι τοπου τον Δικηγορο σου γιατι το οχημα οφειλει να εχει διακριτικα η εστω φαρο.
Αγροτικο...και καλυψη αποκρυψη τα κανουνε μονο στην επαρχια οι διαφοροι Καραγκιοζηδες.

Συγνωμμη για λογαριασμο τους...δεν μπορω να σου πω αλλο.

Σαν την δικια σου περιπτωση την πατησε ενας συναδελφος μου που κατα τυχη ηταν και συμπαικτης στην ομαδα ποδοσφαιρου του χωριου.
Εκανα μανουβρα να αποφυγω ενα φαναρι που ενω ειναι κοκκινο...το διπλα ειναι πρασινο.
Βγαζω φλας νομιμα και ενω ειναι νομιμη η μανουβρα...αρχιζει απο πισω να μου παιζει τα φωτα να σταματησω Mercedes E200.
Σταματαω...ερχεται διπλα μου και με το που με βλεπει...λεει...
- Ααααα εσυ εισαι;;; Σε καταλαβα και ηθελα να σε χαιρετησω !!!

Τα γαμωσταυριδια πρεπει να τα θυμαται ακομα γιατι πηγε να το παιξει σεριφης ο μαγκας και την πατησε.

Η καλυτερη αμυνα απο "κακους" συναδελφους ειναι η γνωση....και η ψυχραιμια.

Τουλαχιστον εγω δεν γουσταρω να στερησω κανενος το μεροκαματο για να δειξω αποδοση.


δυστυχως δεν ήξερα λοιπον! Τι δικηγορους και μαλακιες? εγω ΘΕΩΡΗΣΑ οτι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ θα μπορουσε να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ της υποθεσης και οτι μονο ΑΝΤΡΙΚΙΟ δεν ειναι αυτο που συναίβει, αλλα... @@δια!

Ναι, είναι που θα πέσεις και αν εχουν βγει στη γυρα για μπόνους μάλλον!

...γιατι, το 2001, επιστρέφοντας απο δουλειά στην Πατρα Κυριακή πρωι κατα τις 7, άδειος ο δρόμος και πριν το Ξυλοκαστρο εγω παω με καμμια 160αρα με το ραλλάκι σε δρόμο που έλεγε 80! τουμπανο το αμαξι τοτε, εμπαινε και με οσα στις στροφες και με τσιμπαει το οργανο πανω στη στροφη με 150+.
Οταν του ειπα οτι ειμαι πιανιστας, επιστρεφω απο δουλεια σε σκυλαδικο γιατι δε βρισκω μεροκαματο στο Μεγαρο Μουσικης :lol: και οτι ο πατερας μου παιζει κλαρινο, πηρα απαντηση "αϊντε στου καλού παλληκάρι μ' κι πες στουν πατέρασ' να παίξει ενα τσαμικου για παρτη μ!" :bawl:

Εκεί λοιπον, αν με έσκιζε, ΔΕΝ θα μίλαγα! ;)

pipe_smoker
11/06/2013, 11:09
εφ'οσον υπαρχει βεβαιωμενη κληση με σωστο αριθμο κυκλοφοριας, σωστο χρωμα και μαρκα οχηματος, η κληση ειναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ...

Αυτό.

Ακόμα κι αν τα στοιχεία τα σημείωσε με στυλό στο χέρι του όταν έβγαζε βόλτα το σκύλο του το απόγευμα, και την κλήση τη συμπλήρωσε το επόμενο πρωί που πήγε στο τμήμα.
(κλήση για αλκοτέστ δεν μπορεί να κόψει, αλλά για κόκκινο, κράνος, κινητό, παντηλίκια σούζες καραμούζες κλπ μπορεί).

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Άμα δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει, κι άμα θέλει, κι άμα δε θέλει, κι άμα σέβεται το μεροκαματιάρη, κι άμα έχει φιλότιμο κι άμα έχει λατέρνα.
Άμα θέλει μπορεί.-

ΥΓ. Δε θέλω να χαλάσω κανενός τη ζαχαρένια ούτε και να πάρω κανένα στο λαιμό μου, αλλά αν δεν παίζει δόντι και μάλιστα γερό ή η πρόθεση να γονατίσεις μπροστά του βγάζοντας το τάντο έτοιμος να κάνεις χαρακίρι (όχι ότι θα σε λυπηθεί, απλά δε θέλει αίματα στο χαλί του), μην κάνεις τον κόπο να πας για παράπονα στο δκτ. Τσάμπα τα λεφτά για τη βενζίνη και η ταλαιπωρία.
Από την άλλη αν κάποιος γουστάρει να ποντάρει σε κουτσό άλογο και δεν έχει κάτι να χάσει μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του.
Ο λόγος του τσέου > του λόγου του πολίτη

nikos_abel
11/06/2013, 11:39
Άμα θέλει μπορεί.-




Και μεταξύ μας, κανονικά πρέπει κι όλας.

AristidisZ
11/06/2013, 11:43
Και μεταξύ μας, κανονικά πρέπει κι όλας.

λίγο ευαίσθητο το θέμα, αλλά νομίζω συμφωνώ μαζί σου

αν δεν ίσχυε το


Ο λόγος του τσέου > του λόγου του πολίτη
τι θα ίσχυε δηλαδή άραγε ;
θα πέρναγα με κόκκινο π.χ., και θα έλεγα τι μετά ;
ότι το όργανο με έχει άχτι γιατί του έφαγα τη γκόμενα ;

pipe_smoker
11/06/2013, 11:45
Και μεταξύ μας, κανονικά πρέπει κι όλας.

Αν υπάρχει παράβαση. [αλλά και πάλι σηκώνει κουβέντα για το κατά πόσο θα έπρεπε να μπορεί να κόβει κλήσεις (δε λέω να επέμβει σε περίπτωση φόνου ή ληστείας) όταν είναι εκτός υπηρεσίας.]

Από τη στιγμή που μπορεί υπάρχει-δεν υπάρχει, όλα τα άλλα πάνε περίπατο και η όποια συζήτηση επάνω σε αυτό ανοίγει το γνωστό ασκό;)

pipe_smoker
11/06/2013, 11:48
τι θα ίσχυε δηλαδή άραγε ;


Το θέμα είναι ότι ισχύει a priori. Είναι και τέλος.

Και ναι με έχει σταμπάρει τσέος γιατί του έφαγα όχι γκόμενα αλλά κόρη:D

AristidisZ
11/06/2013, 11:52
Και ναι με έχει σταμπάρει τσέος γιατί του έφαγα όχι γκόμενα αλλά κόρη:D

πρόσεχε γιατί δε ξέρεις ποιος διαβάζει moto.gr :bawl:

nikos_abel
11/06/2013, 12:13
Αν υπάρχει παράβαση. [αλλά και πάλι σηκώνει κουβέντα για το κατά πόσο θα έπρεπε να μπορεί να κόβει κλήσεις (δε λέω να επέμβει σε περίπτωση φόνου ή ληστείας) όταν είναι εκτός υπηρεσίας.]

Από τη στιγμή που μπορεί υπάρχει-δεν υπάρχει, όλα τα άλλα πάνε περίπατο και η όποια συζήτηση επάνω σε αυτό ανοίγει το γνωστό ασκό;)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135219&p=2335050&viewfull=1#post2335050

Απαντάς μόνος σου sweety ;)

Αν κυκλοφοράει εκτός υπηρεσίας, όχι μόνο να του στείλει κλήση, επιτόπου να τον σταματήσει και να φωνάξει περιπολικό
να τον περιλάβουνε πρέπει.

Που είναι και το πιο σωστό δηλαδή, η κλήση είναι εισπρακτικό κόλπο και όχι για νουθεσία.


(απάντηση σε όλα τα περί "δεν πληρώνω")

Αν δηλαδής, κάθε παραβάτη κόκκινου, υπερβολικής ταχύτητας, ακράνοβιτς, πετάγματος τσιγάρου στο δρόμο
αντί να τον χρεώσουν ένα (το οποιοδήποτε) ποσό τον στρώνανε να μαζεύει αποτσίγαρα ή να
καθαρίζει τους τοίχους από αφίσες ΕΚΤΟΣ του ωραρίου εργασίας του, ή μυαλά από τους δρόμους
στα ατυχήματα, πόσοι θα επαναλάμβαναν τις παραβάσεις;

nauagios
11/06/2013, 12:27
Με άλλα λόγια είσαι ο κλασσικός Εληνάρας οδηγάρας που κανει οτι του γουστάρει.
Αν την έφαγες την κλήση ίσως σου γίνει μάθημα επιτέλους να σταματάς πριν το φανάρι. Δεν είναι δύσκολο, δοκίμασέ το και θα δείς οτι δεν χάνεις σε χρόνο.

οκ εγω ειμαι ο ελληναρας αλλα η ερωτηση μου ειναι σαφεστατη και μου απαντας με μια παπαρια. το ξερω οτι εκανα μαλακια δεν χρειαζεται να μπεις στο θεμα μονο και μονο για να μου την πεις σαν κλασικος ελληναρας και εσυ. την αποψη σου θελω οχι να με κατακρινεις για κατι που παραδεχομαι οτι ειναι λαθος.

sapila racing
11/06/2013, 12:31
οκ εγω ειμαι ο ελληναρας αλλα η ερωτηση μου ειναι σαφεστατη και μου απαντας με μια παπαρια. το ξερω οτι εκανα μαλακια δεν χρειαζεται να μπεις στο θεμα μονο και μονο για να μου την πεις σαν κλασικος ελληναρας και εσυ. την αποψη σου θελω οχι να με κατακρινεις για κατι που παραδεχομαι οτι ειναι λαθος.

Στο αρχικό σου πόστ δεν παραδέχτηκες πουθενά οτι έκανες λάθος που σταμάτησες μπροστά απο το φανάρι, οπότε δικαιούμαι να σε κατακρίνω όσο θέλω.
Το μονο που σε απασχόλησε είναι αν θα φας την κλήση ή όχι.

Και μια ερώτηση. Σκοπεύεις να το θέσεις σαν κανόνα στον εαυτό σου να σταματας πριν το φανάρι ή θα συνεχίσεις όπως και πρίν?

AristidisZ
11/06/2013, 12:35
η ερωτηση μου ειναι σαφεστατη


παιζει να με εγραψαν?

ε όχι και τόσο σαφής πάντως :)

nauagios
11/06/2013, 12:44
την κληση θα την φαω επειδη περασα με κοκκινο και καλα να παθω αν ειναι να την φαω. που κολλαει ομως το αν ημουν μπρος ή πισω απο το φαναρι και που σε εμποδιζω εσενα ωστε να μου την λες χαιρεκακα δεν καταλαβαινω. επισης στο αρχικο ποστ ουτε οτι ημουν σωστος ειπα και ξερεις γιατι? επειδη αλλο ηταν το θεμα μου. κοιτα να δεις που ευχομαστε και μεταξυ μας να φαμε κληση και μετα μας πειραζει που δεν ανταποδιδουν ολοι τον χαιρετισμο. δεν σου ξενιζει οτι το μοναδικο ποστ εκτος θεματος ειναι το δικο σου? ολα τα αλλα παιδια που σχολιασαν μπορει να πιστευουν το ιδιο με εσενα, ακομα και εγω αλλα δεν το γραφουν γιατι κανεις δεν τους ρωτησε. αν θες ανοιγω θεμα με το ιδιο στορυ και με ερωτηση "τι πιστευτε οτι κανω λαθος?"

sapila racing
11/06/2013, 12:47
την κληση θα την φαω επειδη περασα με κοκκινο και καλα να παθω αν ειναι να την φαω. που κολλαει ομως το αν ημουν μπρος ή πισω απο το φαναρι και που σε εμποδιζω εσενα ωστε να μου την λες χαιρεκακα δεν καταλαβαινω. επισης στο αρχικο ποστ ουτε οτι ημουν σωστος ειπα και ξερεις γιατι? επειδη αλλο ηταν το θεμα μου. κοιτα να δεις που ευχομαστε και μεταξυ μας να φαμε κληση και μετα μας πειραζει που δεν ανταποδιδουν ολοι τον χαιρετισμο. δεν σου ξενιζει οτι το μοναδικο ποστ εκτος θεματος ειναι το δικο σου? ολα τα αλλα παιδια που σχολιασαν μπορει να πιστευουν το ιδιο με εσενα, ακομα και εγω αλλα δεν το γραφουν γιατι κανεις δεν τους ρωτησε. αν θες ανοιγω θεμα με το ιδιο στορυ και με ερωτηση "τι πιστευτε οτι κανω λαθος?"

Που κολλαει το αν ησουν μπρος ή πισω απο το φαναρι?

Κολλάει στο οτι γι αυτό πέρασες με κόκκινο αφού δεν το έβλεπες, αλλά απ' οτι φαίνεται δεν το έχεις καταλάβει ακόμα...
Αντι να αναρωτηθείς πως βρέθηκες σε αυτην την κατασταση, το μονο που σε νοιάζει ειναι αν θα φας την κλήση.

nauagios
11/06/2013, 12:52
Που κολλαει το αν ησουν μπρος ή πισω απο το φαναρι?

Κολλάει στο οτι γι αυτό πέρασες με κόκκινο αφού δεν το έβλεπες, αλλά απ' οτι φαίνεται δεν το έχεις καταλάβει ακόμα...
Αντι να αναρωτηθείς πως βρέθηκες σε αυτην την κατασταση, το μονο που σε νοιάζει ειναι αν θα φας την κλήση.

ωραια δωσε μου την ευχη σου λοιπον να με εγραψαν ωστε να γινω καλυτερος ανθρωπος

nikos_abel
11/06/2013, 13:02
ωραια δωσε μου την ευχη σου λοιπον να με εγραψαν ωστε να γινω καλυτερος ανθρωπος

Πάρε τη δική μου τέκνον μου :priest:

Δεν είναι κακό να παραδεχθούμε ότι κάναμε (ή κάνουμε επαναλαμβανόμενα) λάθος χωρίς να είμαστε επιθετικοί.
Και ναι, να σε γράψουν και να προσέχεις την επόμενη φορά.
Και μένα με γράψανε για κόκκινο ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ και με σκίσανε (ήταν περδικαλί).
Από τότε, κόβω και σε πορτοκαλί ταμπέλα.

sapila racing
11/06/2013, 13:56
ωραια δωσε μου την ευχη σου λοιπον να με εγραψαν ωστε να γινω καλυτερος ανθρωπος

Δεν χρειάζεται να γίνω εγώ χειρότερος για να γίνεις εσύ καλύτερος.
Γίνεται κι αλλιώς. :wave2:

DimChios
11/06/2013, 13:57
διαβαση ειχε εκει που ησουν?

g_m900
11/06/2013, 14:00
Κυριοι η βεβαιωμενη κληση στον οδηγο δεν ειναι κληση παρκαρισματος.
λεγεται βεβαιωμενη γιατι υπαρχει και υπογραφη του παραβατη.
αν δεν δεχθει την παραβαση περνει το δρομο της δικαστικης οδου.

και το χρωμα να ειναι το ιδιο και αριθμος κυκλοφοριας...δεν ΙΣΧΥΕΙ αν δεν υπαρχει ταυτοποιηση με φωτογραφικο υλικο.

δεν μπορω να το πω πιο απλα.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Pan (dvs)
11/06/2013, 14:05
Παντως και να μη σε εγραψαν ,αν κατσει και διαβασουνε το συγκεκριμενο θεμα ,δεν την γλυτωνεις.:lol:

devil's animal
11/06/2013, 14:45
Κυριοι η βεβαιωμενη κληση στον οδηγο δεν ειναι κληση παρκαρισματος.
λεγεται βεβαιωμενη γιατι υπαρχει και υπογραφη του παραβατη.
αν δεν δεχθει την παραβαση περνει το δρομο της δικαστικης οδου.

και το χρωμα να ειναι το ιδιο και αριθμος κυκλοφοριας...δεν ΙΣΧΥΕΙ αν δεν υπαρχει ταυτοποιηση με φωτογραφικο υλικο.

δεν μπορω να το πω πιο απλα.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.


αν δεν δεχθεις την παραβαση, απλα δεν γινεται τιποτα και μετα ερχεται το προστιμο απο την εφορια...
οταν δεν δεχεσαι την παραβαση και δεν υπογραφεις, απλα δεν παραλαμβανεις και δεν εχεις δικαιωμα ενστασης...
δλδ δεν σου δινεται ουτε το δικαιωμα ακροασης απο τον διοικητη του εκαστοτε τμηματος...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, τα εχουν κανει ετσι ουτως ωστε, να μην επιβαρυνονται τα δικαστηρια, και να μην βρισκεις το δικιο σου απο τον διοικητη...αρα εσοδα για το κρατος...

cityfly
12/06/2013, 18:10
διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η υπογραφή της κλήσης δεν σημαίνει αποδοχή της παράβασης, αποδεικνύει μόνο ότι παρέλαβες την κλήση και βεβαιώνει και από τις δύο μεριές τον χρόνο και τον τόπο, μετά αν θες κάνεις κανονικότατα ένσταση

devil's animal
12/06/2013, 18:11
διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η υπογραφή της κλήσης δεν σημαίνει αποδοχή της παράβασης, αποδεικνύει μόνο ότι παρέλαβες την κλήση και βεβαιώνει και από τις δύο μεριές τον χρόνο και τον τόπο, μετά αν θες κάνεις κανονικότατα ένσταση

σωστος
:a013:

g_m900
12/06/2013, 18:58
Κυριοι εγω σας ενημερωσα τι ισχυει ωστε να μην πατε και πληρωνετε τα στραβογ@μησι@ του καθε συναδελφου.

τωρα αν εσεις νομιζετε οτι το "Αυτος ηταν, τον ειδα, τον εγραψα" εχει ισχυ μονο γιατι το λεει αυτος που συνεταξε την παραβαση...μαλλον σας πιανουν κοτσους.

ακριβως επειδη υπογραφεις...δηλωνεις και την παρουσια σου στο χωρο και χρονου που εγινε η παραβαση.
το οτι κανεις ενσταση δεν ειναι για την χρονικη στιγμη ...αλλα για την παραβαση την ιδια ωστε να πεσεις στα μαλακα...και συνηθως με τις ενστασεις επιστρεφονται τα διπλωματα η οι πινακιδες...

αλλιως οταν παλια μας ζητουσαν αποδοση σε ελεγχους (οχι κλησεις) θα τις εγραφα απο το σπιτι μου.

η ενημερωση σας εγινε.
ρωτηστε και κανα δικηγορο να σας το κανει πιο λιανα...
μην πληρωνετε τσαμπα ...δεν ειναι τετοιοι καιροι!

irinia
12/06/2013, 20:06
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ............



Πάρτην καί φύγε.......
7-8 ρώτησα,καί ξαναρώτησα μέχρι πού μέ έκραξαν