PDA

View Full Version : Η dolly, μια γερασμενη honda.



ilikeyourbike
08/06/2013, 19:32
Στην αρχη οταν τη πρωτοπηρε ο πατερας μου, δεν την πηγαινα και πολυ...

Ειχα στο μυαλο μου οταν ελεγε πως θα παρω μηχανη οτι θα ειναι σαν αυτα τα supersport τα ντυμενα με πλαστικα και με τα εντυπωσιακα χρωματα που σε ξυπνουσαν με το ουρλιαχτο τους ανεβαινοντας την Κατεχακη μεσα στη νυχτα... Ειχε και πιο παλια μια βεσπα μου ειχε πει αλλα εγω ημουν πολυ μικρος και δεν την εζησα ποτε... Εκεινο το απογευμα λοιπον τον περιμεναμε με τη μανα μου στο μπαλκονι της διώροφης πολυκατοικιας να γυρισει με την καινουργια μας μηχανη. Για μια φτωχη οικογενεια που ειχε στη κατοχη της μονο ενα παλιο lada η αφιξη της μηχανης ηταν κατι το συναρπαστικο για εμας...

Και ηρθε. Μονο που αυτη αντι για διπλα φαναρια και φανταχτερα αυτοκολλητα ηταν γκρι και στρογγυλοφαναρη... εμοιαζε παλια και δεν ηταν 1000 κιβυκα αλλα μονο 400. Στην αρχη δεν την αγαπησα, οχι. Δυσκολο να κερδισει την καρδια ενος 12χρονου μια γερασμενη κυρια... Ηταν σαν να σου λεει ο φιλος σου βρηκα μια κοπελα και ειμαι φουλ ερωτευμενος μαζι της αλλα οταν τη γνωριζεις ειναι λιγοτερο εντυπωσιακη απο οτι περιμενες...η και καθολου. Εκει ειναι που πολλες φορες κρυβεσαι πισω απο ενα απλα καλη ειναι.

Πολλα χρονια αργοτερα, καπου 19 χρονων και σε μια καινουργια πλεον γειτονια ειχε αρχισει να μπαινει μεσα μου το σαρακι... Στην αρχη την εβγαζα για να πηγαινω μεχρι το δημοτικο σχολειο εκει κοντα για να παιξω μπαλα. Σε ολα τα παιδια αρεσε... ειχε πολυ ωραιο ηχο και μια εξατμιση απο καθε πλευρα. Μετα πηγαινα λιγο πιο μακρια, μεχρι τη πρωτη πλατεια της Ηλιουπολης για να στριψω λιγακι... Εφτασα να πηγαινω και για καφε αλλα την αφηνα παντα καπου μακρια να μην με δει κανεις να τη σπρωχνω για να τη ξαναβαλω μπροστα. Οταν εφευγα απο το σπιτι δεν ειχα θεμα, το γκαραζ ειχε μια ραμπα και εκει επερνε συνηθως με τη πρωτη... και αν δεν επερνε ξανα σπρωξιμο επανω στο γκαραζ και απο την αρχη. Χρονος και πεισμα υπηρχαν απλετα τοτε... Ομως οπουδηποτε αλλου πηγαινα επρεπε να παρκαρω σε δρομο με ψιλοκατηφορα η εστω καπου ερημικα...

Το σωληνακι του μπροστα φρενου ηταν τρυπιο και το υγρο κραταγε για 2-3 δυνατα πατηματα μεχρι να αδειασει... προληπτικα παντα το γεμιζα με υγρο φρενων τακτικα... Τη μια φορα που το χρειαστηκα ουσιαστικα παντως δουλεψε. Αλλα παραλιγο να πεσω απο τα χερια μου που γλυστρουσαν στο τιμονι. Σε ολες τις αλλες βολτες πηγαινα οπως και με το ποδηλατο... πισω φρενο και που και που κολια. Οχι γιατι ηξερα και πολλα η το επαιζα μαγκας αλλα τα λαστιχα της ηταν τοσο παλια και ξεραμενα που δεν τα βρισκανε ποτε με το δρομο. Ειχε καπου 3-4 χρονια παρατημενη στο γκαραζ, απο τοτε που επεσε ο πατερας μου γυρνοντας μια νυχτα με βροχη. Το ντεποζιτο ειχε πιασει σκουρια και το τιμονι ειχε λιγο στραβωσει αλλα αυτα τα προσεχες μονο απο κοντα. Αλλα να πω την αληθεια δεν ντρεπομουν και πολυ οταν τα βλεπε καποιος. Την ηθελα ετσι σημαδεμενη, νομιζα πως οποιος την δει θα λεει αυτος πρεπει να ξερει να οδηγα, εχει πεσει αλλα και παλι δεν μασαει μια...

Εκει ομως που την αγαπησα ηταν οταν εβαλα επανω την πρωτη κοπελα... Σε ενα απο τα μπερδεμενα εκεινα ραντεβου που δεν μπορεις να πεις με σιγουρια ειμαστε φιλοι η τρεχει και κατι παραπανω... οταν τη γυρισα σπιτι της μου ψιθύρισε σε ενα φαναρι... ωραια μηχανη! Εχει και ο πατερας μου την ιδια, cb 400 δεν ειναι; Αλλα δεν την χρησιμοποιει πια... Παντα απολογουμουν που ηταν γκρι (με μια πορτοκαλι λωριδα), δεν το συμπαθησα ποτε αυτο το χρωμα αλλα μιλαγα για αυτην με τα καλυτερα λογια...

Πολυ συντομα αποδειχθηκε παντως πως τα ιδια σχεδια ειχε και ο δικος μου πατερας... Εκανε τα στραβα ματια οσο ηξερε πως πηγαινω μεχρι το σχολειο για μπαλα. Οταν ομως καταλαβε πως το παθος ειχε αρχισει να φουντωνει και πως μπορει να εβγαινα και παραεξω με αυτο το ερειπιο ειχε παρει την αποφαση του... Εγω απλα γυρνοντας μεσημερι απο τη σχολη την ειδα να την φορτωνει ο γυφτος με αλυσιδα πανω στο φορτηγο του... και τον πατερα μου να του γραφει ενα σημειωμα αν τυχον τον σταματησει η αστυνομια.

Εγω, ο .... παραχωρω στον -ταδε- τη μηχανη με πινακιδα -ταδε- και μαρκας honda.

Εκλαψα εκεινη τη μερα. Χωρις υπερβολη. Την ειχα αγαπησει πιο πολυ απο οποιαδηποτε αλλη μηχανη και ας εζησα μαζι της μονο ενα μηνα... πριν φυγει φροντησε να μαθει σε εναν πιτσιρικα την ομορφια της οδηγησης. Ενιωθα σαν να συναντησα μια γερασμενη πορνη που στα νιατα της ηταν ομορφη και λιγο πριν αποτραβηχτεί απο τη δουλεια, φροντισε να χαρισει στον εαυτο της μια νυχτα με εναν απειρο πιτσιρικα...

Αντιο dolly!

Red Rider
08/06/2013, 22:39
Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο...

Argonautis46
09/06/2013, 03:41
Στα διαλα τσουτσουριασα
Ευτυχώς ο πατέρας μου δε ην πουλάει με τπτ την αφεντρα δασκάλα και κυρα του σπιτιου.
Ακομα την έχω και την απολαμβάνω οποτε μπορώ.. cm250t :a07:
Εχει και αυτοκόλλητο Guns N Roses και είναι φρεσκοβαμένη με τα χρωματα που κυκλοφορούσε.. Αλητεία σκέτη δηλαδη

Αντίο Dolly http://www.youtube.com/watch?v=j0xosEFe8Ik

ilikeyourbike
09/06/2013, 15:03
Ομολογω δεν την ηξερα τη μηχανη σου Αργοναυτη...

Σαν αυτες τις μηχανες που βλεπεις σε κατι σκηνικα οπου ενας λιγο ροκ και κοτσονάτος παππούλης βγαλμενος απο αλλη εποχη καβαλα το μηχανακι του να παει μεχρι τη θαλασσα για ψαρεμα με ενα καλαμι στη πλατη... κατι τετοιο μου βγαζει.

Argonautis46
09/06/2013, 15:44
Ομολογω δεν την ηξερα τη μηχανη σου Αργοναυτη...

Σαν αυτες τις μηχανες που βλεπεις σε κατι σκηνικα οπου ενας λιγο ροκ και κοτσονάτος παππούλης βγαλμενος απο αλλη εποχη καβαλα το μηχανακι του να παει μεχρι τη θαλασσα για ψαρεμα με ενα καλαμι στη πλατη... κατι τετοιο μου βγαζει.

Εμενα πιο πολύ για αλητεία μου κάνει:smokin:
μια καινούρια εξατμισούλα θα το ανέβαζε πολύ αλλα όλα στον καιρό τους

292354

motomaniac
09/06/2013, 17:23
ωραιο κειμενο. κι ωραια μηχανη. μια τετοια μου χαρισε ο κολλητος του πατερα μου μολις περασα φοιτητς. 250 βεβαια. 1 χρονο αντεξε πριν παραδωσει πνευμα. τωρα τριγυρναει στην αθηνα ανακατασκευασμενη απο καποιον που την αγαπουσε πολυ.
292361

ilikeyourbike
10/06/2013, 01:19
αυτοι οι "καποιος που την αγαπουσε πολυ" τυποι πολυ μου αρεσουν...

και εγω που κυκλοφορω με τη virago μου εχω πετυχει 3-4 τυπους με παρομοιες που με σταματησαν στο δρομο να μιλησουμε και που την εχουν στη πενα απο τα νιατα τους και την αγαπανε σαν παιδι τους...

panagiotis dim
10/06/2013, 10:38
[QUOTE=ilikeyourbike;2334206]Στην αρχη οταν τη πρωτοπηρε ο πατερας μου, δεν την πηγαινα και πολυ...

Mε συγκίνησες. Με γύρισες 30 χρονια πίσω .

jimmis5
10/06/2013, 23:33
Εξαιρετικο!!!:beer::beer::beer:

sbellos2
17/06/2013, 22:34
Τελος Αυγουστου 1988
Την ειδα σε βιτρινα......Εμεινα αρκετη ωρα και τη χαζευα.
η πινακιδα που ειχε επανω της ελεγε:
"Εισαγωγη Ιαπωνιας.
HONDA GL 400 wing"
ΤΙΜΗ : 85.000 Δρχ.
Καποια απογευματα αλαζα το δρομο μου, και περνουσα να την δω. Την ειχα ερωτευτει!!!
Την Αγορασα με γραμματια. Ο γιος μου ηταν τοτε 10 χρονων, και επαθε φαριγγιτιδα, γιατι καθε μεσημερι ανεβαζε 9000 σ.α.λ. με το στομα. Κανεις στην γειτονια δεν κοιμοταν.
Παππουδες και γιαγιαδες, δεν εχαναν ευκαιρια να μου δινουν συμβουλες, οτι το παιδι θα γινει "Μηχανοβιος Ντεντυμπους" και θα φταιω εγω.
Καθε απογευμα ειχε βολτα με την μηχανη, με τον μικρο πισω, φορωντας ενα κρανος, που οταν γυριζε το κεφαλι δεν εβλεπε, γιατι το κεφαλι του γυριζε ελευθερο μεσα στο κρανος.
Ο μικρος μεγαλωσε.
Αλαξε αρκετες μοτοσυκλετες, χωρις να ζητησει να καβαλησει την Honda.
Εμενε παντα διπλα στην καθε καινουργια, (Δικη μου, και δικη του).
Παντα ομως την επλενε οταν πλενονταν και οι αλλες.
Πριν δυο χρονια, μου ζητησε να την παμε στο μαγαζι, που ειχε περισσοτερο χωρο.
Την πηγα.
Την αλλη μερα το πρωι, επαθα εγκεφαλικο. Η Honda......μονο σκελετος, και το μοτερ επανω, αλλα μισο.
Ιδρωσα.......Οτι δεν εκανε εφηβος, τα κανει στα 32 του.
Με κοιτουσε και γελαγε!!!!!!!
Ελα μου ειπε. Μην παθεις κατι. Θελω να ξερεις γιατι γινεται αυτο.
Εγω εβγαζα το λαιμο μου καθε μεσημερι επανω της.........Πρεπει να την ξανακανω καινουργια, Γιατι..............Η Λενα ειναι εγκυος!!!!!! Καπου πρεπει να ταιζουμε το παιδι!!!!!!
Τι? Σε καρεκλακι θα τρωει το εγκονακι σου???? Η Honda μεγαλωνει γερα παιδια.
Το εγκεφαλικο το γλυτωσα. Αλλα χρειαστηκα αρκετο χρονο για να καταλαβω τι ελεγε.
Σημερα δυο χρονια μετα..... Και αφου η Ηonda εγινε καινουργια (ο Παππους πληρωσε),
ο μικρος τρωει πανω στην Honda, αλλα ακομα ειναι στο ρελαντι.
Η δικη μου περιπτωση ειναι αναποδη απο τις δικες σας, αλλα ενοιωσα την αναγκη να την γραψω, μηπως μπορεσω και σας εξηγησω, πως νοιωθουμε εμεις που ειμαστε η Αλλη πλευρα.
Υ.Γ.
Ακομα παω βολτα με την Honda. Mολις ομως ανεβει ο μικρος.....την θεση μου θα παρει ο Πατερας του.

sahara
17/06/2013, 22:57
Τελος Αυγουστου 1988
Την ειδα σε βιτρινα......Εμεινα αρκετη ωρα και τη χαζευα.
η πινακιδα που ειχε επανω της ελεγε:
"Εισαγωγη Ιαπωνιας.
HONDA GL 400 wing"
ΤΙΜΗ : 85.000 Δρχ.


:beer::beer:
Σε κανένα μήνα γίνομαι πατέρας και δεν σου κρύβω ότι, ανάμεσα στα άλλα, ονειρεύομαι την πρώτη βόλτα με το γιο μου.
:wave2:

sbellos2
17/06/2013, 23:11
Σου ευχομαι να νοιωσεις οπως και εγω. Ειναι υπεροχο. Νοιωθεις δυο χερακια να σε σφιγγουν, και του μιλας συνεχως φοβουμενος μην κοιμηθει και πεσει.

ilikeyourbike
18/06/2013, 00:28
"Καποια απογευματα αλαζα το δρομο μου, και περνουσα να την δω. Την ειχα ερωτευτει!!!"

Το κανω και εγω... γυρναω απο βολτα και παίρνω εσκεμμένα δρομους που εχουν αντιπροσωπειες απλα για να σταματησω 1 λεπτο να χαζεψω τον εκαστοτε ερωτα...

Ωραια ιστορια! :) Βαλε αν θες και μια φωτογραφια να δουμε για ποια μηχανη μιλας. Προσωπικα δεν την ξερω, αν και εχουμε την ιδια ηλικια με την honda σου...

sbellos2
18/06/2013, 00:34
Δυστυχως, ειμαι καινουργιος εδω, και δεν εχω ψαχτει για να ανεβασω φωτο. Μπορεις ομως να την δεις αν ζητησεις honda gl 400 wing, στο google

ilikeyourbike
18/06/2013, 00:41
Μονο 30 μηνυματα σε περναω, ουτε εγω ξερω πως... απο τυχη σχεδον τα καταφερα. Αυτη ειναι;

sbellos2
18/06/2013, 00:48
NAI!!!!! Και το ιδιο χρωμα.