PDA

View Full Version : ο... Ρομπέν των μοτό;



andsar
09/06/2013, 11:37
Λοιπόν, θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια περίεργη ιστορία που μου συμβαίνει, να μου πείτε κι εσείς την γνώμη σας.

Σε ένα ιδιωτικό πάρκιν που είχα την μηχανή μου μια μέρα, κάνοντας όπισθεν, κάποιος την έριξε προκαλώντας μικροζημιές.
Με ειδοποίησε ο ιδιοκτήτης του πάρκιν, λέγοντάς μου πως τον είχε ενημερώσει ο οδηγός, πως είχε κάνει ήδη δήλωση στην ασφαλιστική του και είχε αφήσει τα στοιχεία του (φωτοτυπίες του διπλώματος, της ασφαλιστικής και της άδειας, μαζί με τηλέφωνα επικοινωνίας) στην διάθεσή μου.
Πράγματι, πήγα είδα την μηχανή, επικοινώνησα μαζί του, μου ζήτησε χίλια συγνώμη ο άνθρωπος και πως είναι στην διάθεσή μου για ό,τι χρειαστεί.

Οκ, λέω, παίρνω και τον ασφαλιστή του, μιλάμε, μαθαίνω πως είχε πάει επιτόπου άνθρωπος της ασφαλιστικής, είχε βγάλει φωτογραφίες και είχε κάνει και την δήλωση. Στράβωσα λίγο γιατί δεν είχα ειδοποιηθεί να είμαι παρών, αλλά με διαβεβαίωναν πως δεν υπήρχε πρόβλημα.
Προέκυψε μια μικροδιαφορά στις ζημιές που είχαν καταγραφεί, αλλά μου είπε πως απλά θα πήγαινε άνθρωπος της ασφαλιστικής στο συνεργείο και θα βεβαιωνόταν επιτόπου οι ζημιές -μιας και φαινόταν πως η μηχανή είχε πέσει στο πλάι και είχε γδαρθεί (είχε στραβώσει το αντίβαρο από δεξιά, είχε σπάσει ο καθρέπτης στην βάση του, είχε βγει η ζελατίνα για τον αέρα και είχε γδαρθεί στην γωνία η μπαγκαζιέρα).

Πηγαίνω χθες το απόγευμα -την μηχανή θα την πήγαινα Δευτέρα στο συνεργείο- και τι βλέπω;
Κάποιος, χωρίς να το γνωρίζω, είχε πάει, είχε μετακινήσει την μηχανή, είχε αφαιρέσει το στραβωμένο αντίβαρο και έμενε έτσι κενή η θέση, και είχε τοποθετήσει με κάποιο τρόπο την ζελατίνα στην θέση της!
Πέρα από το γδάρσιμο στην μπαγκαζιέρα, δεν υπήρχε κανένα άλλο σημάδι πως η μηχανή είχε πέσει!
Το γκριπ του γκαζιού ήταν κάπως στον αέρα, αλλά λειτουργούσε και μόνο ο καθρέπτης ήταν προσεκτικά τοποθετημένος πάνω στο ταμπλό.
Η ζελατίνα έπαιζε και φαινόταν πως δεν ήταν αρκετά σταθερή στην βάση της, αλλά είχε σταθεροποιηθεί και επιπλέον είχε καθαριστεί και το σημείο που είχε τριφτεί πάνω στον τοίχο!

Μόλις ηρέμησα, επικοινώνησα με τον άλλο οδηγό ο οποίος με διαβεβαίωνε πως ο ίδιος δεν είχε επέμβει, πως εφόσον είχε κάνει ήδη την δήλωση (διασταυρωμένο αυτό με τον ασφαλιστή του) δεν είχε κανένα λόγο να το κάνει και μάλιστα χωρίς να με ειδοποιήσει.

Για πείτε μου, τι συμπέρασμα βγάζετε απ' αυτό, γιατί αύριο εγώ θα πάω στο συνεργείο μια μηχανή για να επιδιορθωθούν οι ζημιές από ένα πέσιμο που δεν φαίνεται.
Θα πω του μάστορα -κι αυτός στον πραγματογνώμονα- πως κάποιος, άγνωστος είχε αφαιρέσει τα σημάδια του πεσίματος;
Κάποιος που κανείς δεν τον γνωρίζει πήγε και ψιλοέφτιαξε την μηχανή μου χωρίς εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος να το ξέρουν;
Δεν υπάρχει καν το αντίβαρο που να φαίνεται πως έχει στραβώσει.
Έχω βγάλει βέβαια φωτογραφίες, αλλά άντε να αποδείξω πως οι φωτογραφίες ήταν μετά την πτώση κι όχι κάποια άλλη άσχετη στιγμή.
Δεν ξέρω αν προτρέχω και τελικά ο πραγματογνώμονας βασιστεί στις φωτογραφίες που είχαν τραβήξει και δεν υπάρξει πρόβλημα, αλλά εφόσον εγώ δεν ήμουν παρών, μπορώ να ξέρω τι είχαν βγάλει;
Και τι θα του πω; Πως κάποιος καλός άνθρωπος είδε την μηχανή μου και προσπάθησε να την φτιάξει από δική του πρωτοβουλία;

Για πείτε μου ρε παίδες την γνώμη σας, ή μήπως έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο γιατί έχω αρχίσει συνωμοσιολογώ...

Αυτά, thanx και σόρι για το μέγεθος του ποστ αλλά έχω ψιλοκουφαθεί με αυτη την ιστορία.

AUFGEBRACHT
09/06/2013, 12:00
Μήπως την έριξε πάλι κάτω κανένας που δεν ήξερε ότι είχε ήδη πέσει και νόμιζε πως έκανε αυτός τη ζημιά;

AristidisZ
09/06/2013, 12:04
εντάξει αυτό είναι από τα πλέον περίεργα σενάρια που έχω ακούσει :D
δε μας λες και που αφήνεις το μηχανάκι μπας και μας φέξει και μας ;

fournas
09/06/2013, 12:32
υπαρχει περιπτωση να κοιταγε καποια καμερα το μερος που ηταν η μηχανη σου ? ..

AristidisZ
09/06/2013, 12:40
η άλλη λύση είναι να την ξαναρίξεις κάτω :p
(αυτό μεταξύ σοβαρού και αστείου)

iconan
09/06/2013, 12:52
Για μενα φως φαναρι πως αυτος που ηρθε για τη καταγραφή έκανε όλη τη δουλεια μιας και ηταν και μονος του!

Bradipous
09/06/2013, 13:05
Περι συνωμοσιολογιας, θα μπορουσα να σκεφτω οτι κατι παιχτηκε με αυτον που το εριξε αρχικα/αυτον που εκανε την καταγραφη/ασφαλιστικη.
Ανουσιο ομως οποιος εκ των παραπανω και αν το εκανε, γιατι δεν ειχε να κερδισει κατι.

Πιο πιθανο μου φαινεται το σεναριο που ειπωθηκε παραπανω απο το οργισμενο μελος.

Υ.γ. Καλυτερα αλλη φορα να το αφηνεις εξω:p

notakos600
09/06/2013, 13:42
Ακόμη και να υπήρχε ρομπέν των μηχανών-πράγμα απίθανο- θα ασκούσε το λειτούργημά του στους δημόσιους δρόμους και όχι σε ένα ιδιωτικό πάρκιγκ.
Το λαμόγιο της ασφαλιστικής κρύβεται πίσω από όλο το CSI σκηνικό κατά τη γνώμη μου.
Κάμερες θα έχει οπωσδήποτε το πάρκιγκ, το θέμα είναι αν μπορείς εσύ να δεις το περιεχόμενο του σκληρού δίσκου. Με εισαγγελική παρέμβαση μόνο.

motomaniac
09/06/2013, 17:28
στις φωτο του πραγματογνωμονα θα φιανονται τα παντα . οι φωτογραφικες τους εχουν τετοια αναλυση που αν ηταν σε σωστη γωνια θα ειχε τραβηξει με ακριβεια χιλιοστου καθε γρατζουνια. η ασφαλεια σου δνε σε καλυπτει σε ιδιωτικο χωρο οπως το παρκινγκ. κι εγω εχω σηκωσει μηχανακι που εχω βρει πεσμενο απο ασυνειδητο.. νταξει δεν το συμμαζεψα κιολας.. απλα να μην γινει σκατα απο λαδια και βενζινες.

andsar
10/06/2013, 23:15
Καλά, εντάξει...
Λοιπόν, το μυστήριο λύθηκε: Ο ιδιοκτήτης του πάρκιν, με ένα φίλο του την έκαναν την δουλειά.
Το τελευταίο διάστημα λόγω μιας εγχείρησης, αντιμετωπίζω μια δυσκολία στην κίνηση. Με λυπήθηκε λοιπόν ο ιδιοκτήτης που πηγαινοερχόμουν γι αυτή την υπόθεση και προσπάθησε να το φτιάξει μόνος του.
Χωρίς να μου πει τίποτα.
Έκπληξη.
Με πήρε σήμερα και μέσ' στην χαρά μου εξήγησε τι είχε κάνει.
Τι του είπα πως δεν βάζουν χέρι σε ξένα οχήματα, τι για την ασφαλιστική, τι πως δεν με ενημέρωσε και προκάλεσε τέτοια αναστάτωση, ανάθεμα κι αν κατάλαβε τελικά τι ακριβώς έκανε.
Τέλος πάντως, αυρίο πάω την μηχανή στο συνεργείο κι ελπίζω να μην έχω άλλα τέτοια παρατράγουδα.
Thanx παίδες για τις απαντήσεις!

dmf
11/06/2013, 00:23
Κατ'αρχάς ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ μεγάλο φάουλ με ό,τι σκοπό κι αν το έκανε.. Εγώ δεν θα το ξαναπήγαινα εκεί. (θα το ξανακάνει)
Λογικά ό,τι γρατζουνιές / σπασίματα είχε, δεν εξαφανίζονται περνώντας τα με ένα πανάκι. Οπότε δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Πες ότι την καθάρισες για να δεις τί είναι ζημιά και τί είναι βρώμα. Την ζελατίνα ξαναβγάλτην, γιατί παίζει να μην της δώσουν σημασία στο συνεργείο
και να στην αφήσουν ως έχει.

AUFGEBRACHT
11/06/2013, 16:43
Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες...

arkroan
11/06/2013, 17:15
Φαντάζομαι οτι είχε τις καλύτερες προθέσεις.
Έπρεπε να σου μιλήσει πρώτα όμως.

Μπάς και έχει καμιά κόρη ανύπαντρη και σου λέει "βρε καλό παιδι αυτος, λές να του σιάξω το μηχανάκι και να του πασάρω και την κόρη?" :lol:

andsar
11/06/2013, 19:35
Τι να πω ρε παιδιά... Την πήγα σήμερα στο συνεργείο, ενημέρωσα και την ασφαλιστική για να στείλει τον πραγματογνώμονα.
Καλά, ο μάστορας στο συνεργείο όταν του είπα την ιστορία με κοίταζε με μισό μάτι -ούτε αυτός δεν με πίστευε καλά-καλά.
Το αντίβαρο, όχι μόνο είχε μπει πάλι στην θέση του, αλλά το είχε ισιώσει κιόλας, ενώ η ζελατίνα είχε βιδωθεί με τέτοιο τρόπο που νομίζω πως είναι σε καλύτερη κατάσταση από πριν.
Αύριο θα μάθω και με ποιες από τις ζημιές θα συμφωνήσει και η ασφαλιστική. Εντάξει, μικροπράγματα είναι όλα, πιο πολύ το γαμώτο και η ταλαιπωρία είναι -και η προσωρινή παράνοια.
Η ειρωνεία είναι πως την μηχανή την πουλάω και πάνω που την έδειχνα σε υποψήφιους αγοραστές, κάθομαι τώρα και βρίσκω δικαιολογίες και το καθυστερώ, γιατί άντε να το πιστέψει κανένας όλο αυτό το story.

@ dmf φίλε, η ζελατίνα πέρα από ένα γδάρσισμο -καθαρισμένο πλέον- δεν έχει άλλο σημάδι. Ακόμα κι αν την βγάλω, φαίνεται απλώς ξεβιδωμένη και με φυσιολογικές φθορές. Θα την τσεκάρει και ο μάστορας να δει αν υπάρχει κανένα θέμα, αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα περαστεί στις ζημιές. Πιο πολύ με νοιάζει το τιμόνι, μήπως τυχών έχει στραβώσει, ή η μπαγκαζιέρα. Εντάξει, έμπειρος είναι ο μάστορας, θα βγάλει μια άκρη.
Όσο για το πάρκιν και τον ιδιοκτήτη του εννοείται πως τελείωσε. Και την μηχανή μου παίρνω από 'κει -κι αυτή και την επόμενη και ενοίκιο δεν πρόκειται να πάρει και φυσικά έχω ενημερώσει και τους υπόλοιπους για το τι έχει συμβεί.

@ arkroan, καλές προθέσεις... άντε να του το χρεώσω αυτό, αλλά δεν υπάρχει ο τύπος, για ένα σωρό λόγους που έχουν αναφερθεί.

Da.Vintage
12/06/2013, 09:05
κουφό εντελώς!

Red Rider
12/06/2013, 09:40
Μάλλον στην ξαναέριξαν οι "επισκευαστές" χωρίς να γνωρίζουν την προηγούμενη πτώση.
Εσπευσαν να την σουλουπώσουν για να καλύψουν την ζημιά τους.
Τους είπες εσύ όλη την ιστορία,και κατ'οπιν εορτής έφεραν την κατάσταση στα μέτρα τους βγαίνοντας και απο πάνω..

irinia
17/06/2013, 16:55
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΚΙΓΚ...........




Θέλοντας νά μετριάσει τίς κακές έντυπώσεις καί ίσως καί τήν δυσφήμιση
πού θά έτρωγε τό μαγαζί του άν μαθευόταν ότι τά όχήματα μέσα δέν είναι
άσφαλή.......έκανε αύτή τήν κίνηση πού θυμίζει στρουθοκάμηλο όταν πάει
νά κρυφτεί πού βάζει μόνο τό κεφάλι της σέ μιά τρύπα καί θεωρεί ότι έφόσον δέν βλέπει
αύτή κανέναν δέν τήν βλέπουν κιόλας.....
Άλλη έξήγηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.