PDA

View Full Version : βελτιωση daytona sprinter 50cc



blooddead
09/06/2013, 21:49
Γεια σας παιδια, σε λιγο καιρο θα παρω το συγκεκριμενο μηχανακι. Εχω ηδη σκεφτει λοιπον, μετα απο πολυ ψαξιμο, τι να αλλαξω πανω του αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας διοτι ακομα ασχετος θεωρουμαι στο θεμα Λοιπον εχω δει για
51mm πιστονι
κυλινδρος 51mm
κεφαλη honda astrea
καρμπυρατερ shark 20 ή αυτο http://www.car.gr/parts/view/3305672/ (keihin 22) αλλα δεν ξερω αν ειναι γνησιο
εξατμιση protech
αλισυδογραναζα 14-36

Καποιοι μου ειπανε να αλλαξω και στροφαλομπιελα, ειναι αναγκη? Γενικα αυτη ειναι η μεγαλυτερη ανησυχια μου, αντεχει η μαμα στροφαλομπιελα στα 51mm γιατι δεν θελω να ανοιχτουν τα καρτερ.

Γενικα πως τα βλεπετε τα πραγματα, ειναι οκ ολα?

SHOOTER045
09/06/2013, 22:08
κανενα κρανος δεν σε βλεπω να ρωτας ποιο ειναι καλυτερο η οχι και που μπορεις να το βρεις....:eek:

blooddead
09/06/2013, 22:27
Νταξει το μονο ευκολο ειναι :lol:

SHOOTER045
09/06/2013, 22:33
παμε στα ποιο ευκολα τωρα
διπλωμα εχεις?

blooddead
09/06/2013, 22:45
Εχω αρχισει σε λιγο βγαινει...
Τωρα να αφησω την μαμα στροφαλομπιελα η θα το πει το ποιημα? :rolleyes:

SHOOTER045
09/06/2013, 23:06
βγαλε το διπλωμα σου παρε το κρανακι σου
και τα λεμε τοτε

SoulGR
09/06/2013, 23:21
βγαλε το διπλωμα σου παρε το κρανακι σου
και τα λεμε τοτε

πριν καμια βδομαδα ειχε ξανανοιξει θεμα...για 50ρι βγαζει

SHOOTER045
09/06/2013, 23:27
δεν ειμαι ειδημων στα παπια
αλλα τι θελει να κανει μ αυτο?να πηγαινει γρηγορα στην κοπελια του?
να βαζει κοντρες?
να τραβαει στην ανηφορα για το σπιτι?
ας τον κατατοπισουν οι ειδικοι
καθε μετατροπη εχει το κοστος της και οι καιροι ειναι δυσκολοι
εγω εχω να πω πως βρεθηκε αλλος ενας αιμοδοτης των απανταχου μηχανικων-βελτιωτων-παπιων στο κυνηγι του χαμενου ιππου...

blooddead
09/06/2013, 23:33
Εγω μια συγκεκριμενη ερωτηση εκανα...Αντεχει η μαμα στροφαλομπιελα του 50αριου αν γινει αλλαγη σε 51mm η οχι? Δεν βλεπω τον λογο για τον οποιο το γυροφερνουμε το θεμα παλι.

Bradipous
09/06/2013, 23:49
Εγω μια συγκεκριμενη ερωτηση εκανα...Αντεχει η μαμα στροφαλομπιελα του 50αριου αν γινει αλλαγη σε 51mm η οχι? Δεν βλεπω τον λογο για τον οποιο το γυροφερνουμε το θεμα παλι.

Για καλο στα λενε, για να μην πεταξεις ασκοπα τα λεφτα σου, ενεκα της κρισης!

blooddead
09/06/2013, 23:57
Για καλο στα λενε, για να μην πεταξεις ασκοπα τα λεφτα σου, ενεκα της κρισης!

Το να δωσω καποια χρηματα για να κανω το μηχανακι καλυτερο δεν μου φαινεται ασκοπο. Και στην τελικη δεν με νοιαζει να μου πουνε κατι, αλλα οι ερωτησεις που εγω θελω να απαντηθουν δεν παιρνουν απαντηση και αντ'αυτου ακουω για κρανη και διπλωματα λες και ειπα εγω οτι θα το οδηγαω χωρις κρανος και διπλωμα.

Bradipous
10/06/2013, 00:11
Ναι οκ ασκοπα δεν ειναι, εφοσον υπαρχει σκοπος (η βελτιωση της μοτο) ομως ειναι λεφτα τα οποια δεν παιρνεις πισω κατα την πωληση της μοτο και για αυτα που θα σου προσφερουν ειναι πολλα.

Μπορει να σου χαλασει μπορει και οχι.
Αν θελεις να ειναι πιο ολοκληρομενη η μετατροπη και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλαξε και στροφαλομπιελα.

SHOOTER045
10/06/2013, 00:12
αγορασε αυτο τοτε με την εγγυηση του HRC μπαινει σε ολα τα παπια
http://www.ebay.de/itm/200912424968

McTalas
10/06/2013, 00:13
και αμα αλλαξεις και μιχανακι θα πιγαινει ακομα καλυτερα...

SHOOTER045
10/06/2013, 00:20
Το να δωσω καποια χρηματα για να κανω το μηχανακι καλυτερο δεν μου φαινεται ασκοπο. Και στην τελικη δεν με νοιαζει να μου πουνε κατι, αλλα οι ερωτησεις που εγω θελω να απαντηθουν δεν παιρνουν απαντηση και αντ'αυτου ακουω για κρανη και διπλωματα λες και ειπα εγω οτι θα το οδηγαω χωρις κρανος και διπλωμα.

βελτιωση φιλαρακο μου δεν ειναι μονο το τρεχω ποιο γρηγορα
ειναι το στριβω καλυτερα-αναρτηση-λαστιχα
φρεναρω ταχυτερα και ασφαλεστερα κ.ο.κ
και για να τελειωνουμε
ολες οι μετατροπες αντεχουν αλλες λιγο αλλες πολυ,εξαρταται απο τα υλικα-απο κινεζια μερια η τζαπαν
και απ τον μαστορα το πορτοφολι δικο καλα μαστορεματα

Argonautis46
10/06/2013, 01:07
Εγω πάντως στη θέση σ δε θα πείραζα μηχανή.
Θα αλλαζα γρανάζια, εξατμισούλα.. ε τα φιμε φαναρακια τα θέλει, πιλοτ λεπτο λάστιχακι. λασποτηρα πινακιδα πιο μαζεμενα και νομιζω οτι εισαι τζετ.
Πολυ ρισκο η μηχανη. δε θα πειραζα ποτε. Προσπαθησε να βρεις εμπιστο μηχανικο αμα το ανοιξεις.

SoR
10/06/2013, 14:26
με 200-300 ευρώ του βάζεις πάνω το sprinter το 125cc,
κρατας μαμα εξατμιση , μαμα καρμπυρατερ και εχεις ενα καινουριο μοτερ μανισιο , ΚΑΒΑΤΖΑ το παλιο μοτερ , παντα μαζί σου το τιμολόγιο αγοράς απο τον μαστορα (οχι οτι σε σώζει αλλα λέμε τώρα).
εχω το dy50 για την καθημερινη μου μετακίνηση με μοτερ 125 πανω και εξατμιση . οσες φορες με σταματησανε τους εδειξα το δίπλωμα του 50αριου και οχι το απεριοριστο και ολα τα χαρτιά. σε ερωτηση του αστυνομου "50αρι ειναι?"απλα του απαντησα ναι το 50αρι και τελος . αμα το ψαξουν που πολυ σπάνιο... απλα εχεις και το τιμολογιο αγορας..τουλαχιστον δεν θα ειναι κλεμμενο. το κτεο δεν σε απασχολει μεχρι στιγμης γιατι το 50αρι εχει αδεια τροχαιας και αυτα δεν περνανε ακομα κτεο. τωρα αμα αρχιζεις εξατμισεις , κοντρες , τονα ταλλο νασαι σιγουρος θα σε σταματανε συνεχεια και θα σε γραφουν κιολας. αν δειχνεις προβλεπομενος (κρανος και οχι καγκουριες ) θα το καταπιουν...
οσο ναναι η διαφορα στο 50αρι και στο 125 είναι οτι το 50αρι οπου βρει ανηφορικη κλιση μουλαρωνει... 80-90-100 κμ τελικη βγαζουν και τα 2....

Argonautis46
10/06/2013, 17:02
τωρα αμα αρχιζεις εξατμισεις , κοντρες , τονα ταλλο νασαι σιγουρος θα σε σταματανε συνεχεια.

Πολυ σωστο! Ολα τα παραπάνω που σου είπα προυποθέτουν να ειναι 50αρι το παπι σου οπότε δε θα μπορουν να σ πουν τπτ. εξατμίσεις φιμε κ ιστοριες απαιτουν να είσαι ενταξει σε όλα τα άλλα γιατι θα σε σταματάνε σε κάθε γωνία.

motomaniac
10/06/2013, 17:43
πουλα και παρε aprilia sx50sm.. περναει και κατοσταρι παπι με 80αρι κιτ μαλλοσι.

blooddead
10/06/2013, 18:28
με 200-300 ευρώ του βάζεις πάνω το sprinter το 125cc,
κρατας μαμα εξατμιση , μαμα καρμπυρατερ και εχεις ενα καινουριο μοτερ μανισιο , ΚΑΒΑΤΖΑ το παλιο μοτερ , παντα μαζί σου το τιμολόγιο αγοράς απο τον μαστορα (οχι οτι σε σώζει αλλα λέμε τώρα).
εχω το dy50 για την καθημερινη μου μετακίνηση με μοτερ 125 πανω και εξατμιση . οσες φορες με σταματησανε τους εδειξα το δίπλωμα του 50αριου και οχι το απεριοριστο και ολα τα χαρτιά. σε ερωτηση του αστυνομου "50αρι ειναι?"απλα του απαντησα ναι το 50αρι και τελος . αμα το ψαξουν που πολυ σπάνιο... απλα εχεις και το τιμολογιο αγορας..τουλαχιστον δεν θα ειναι κλεμμενο. το κτεο δεν σε απασχολει μεχρι στιγμης γιατι το 50αρι εχει αδεια τροχαιας και αυτα δεν περνανε ακομα κτεο. τωρα αμα αρχιζεις εξατμισεις , κοντρες , τονα ταλλο νασαι σιγουρος θα σε σταματανε συνεχεια και θα σε γραφουν κιολας. αν δειχνεις προβλεπομενος (κρανος και οχι καγκουριες ) θα το καταπιουν...
οσο ναναι η διαφορα στο 50αρι και στο 125 είναι οτι το 50αρι οπου βρει ανηφορικη κλιση μουλαρωνει... 80-90-100 κμ τελικη βγαζουν και τα 2....


Το θεμα ειναι οτι εξατμιση θα του αλλαξω κλπ οποτε ισως με σταματανε συχνα και δεν μου φαινεται και πολυ ασφαλης λυση, ενω με κυλινδροπιστονο αν το αλλαξεις δεν νομιζω να κατσει κανεις να ασχοληθει.


πουλα και παρε aprilia sx50sm.. περναει και κατοσταρι παπι με 80αρι κιτ μαλλοσι.

Το συγκεκριμενο στυλ μηχανης το σιχαινομαι μπορω να πω :P Δεν παιζει να πληρωνα για κατι τετοιο και ας πηγαινε και με 160..

Bradipous
10/06/2013, 18:52
Γιατι δεν παιρνεις ενα διχρονο 50αρι;
ουτε βελτιωσεις θα χρειαστεις ουτε τιποτα για να πηγαινει καλυτερα.

blooddead
10/06/2013, 19:02
γιατι το μονο που μαρεσει ειναι η απριλια ρσ50 και ειναι στα διπλασια+ λεφτα...

motomaniac
11/06/2013, 12:42
Το θεμα ειναι οτι εξατμιση θα του αλλαξω κλπ οποτε ισως με σταματανε συχνα και δεν μου φαινεται και πολυ ασφαλης λυση, ενω με κυλινδροπιστονο αν το αλλαξεις δεν νομιζω να κατσει κανεις να ασχοληθει.



Το συγκεκριμενο στυλ μηχανης το σιχαινομαι μπορω να πω :P Δεν παιζει να πληρωνα για κατι τετοιο και ας πηγαινε και με 160..

ναι αλλα ειναι μηχανη! ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!! ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ. το παπι το αγαπω σαν οχημα, κανει τα παντα, εχω κανει τα παντα (εντουρο, ταξιδια, πιστα) και σαν πιο εμπειρος απο σενα σουλεω να μην σκορπισεις τα λεφτα σου. δεν θελω να στο παιξω εξυπνος. και για να ειμαι ο πρωτος που θα απαντησει την ερωτηση σου, ενος φιλου μου πριν 12-13 χρονια που το ειχε κανει 51 με 50αρη στροφαλο του πηγε καναν χρονο πριν χαλασει. δνε θυμαται καν γιατι χαλασε, μπορει να μην ειχε και λαδια. αλλα μιλαμε για μεγαλο καγκουρα. που επαιρνε φορα κι ανεβαινε σκαλια με το παπι. αλλα ειχε δυο τραγικα μεγαλες διαφορες απο το δικο σου, ηταν χοντα, και τα πιστονοκυλινδρα τα ιμιτασιον τοτε ηταν πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχης τιμης σημερα.
αν θυμαμαι καλα 51 ειναι και το μεγαλυτερο που μπορεις να βαλεις μες τα καρτερ χωρις να τα ανοιξεις. αλλα και παλι εξαρταται απο το παχος του χιτωνιου.
αμα θες μηχανη πουλα το και παρε ενα διχρονο. να εχεις φρενα αναρτησεις και λαστιχα να πηγαινεις με πολλαπλασια χλμ χωρις ντε και καλα να θες γκαζι. κι αμα θες κι απ'αυτο παιρνουην πολυ κι ευκολα. απριλια 80αρι μαλοσσι ειναι 2-3 μηχανακια πισω απο gilera 180. για τοσο γκαζι μιλαμε. του αδερφου μου το μικρο ειναι πιο γρηγορο απο το dt 125 που εχει, ο ιδιος. τωρα αμα θες πανε σκορπα λεφτα στο χαζοκινεζικο παπι.

blooddead
11/06/2013, 22:32
καινουργιο το σπριντερ εχει 1200 οσο δηλαδη μπορω να δωσω. εγω το βρισκω ξερω γω μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση 700-800. Οποτε μου μαινουν 400-500 για να το φτιαξω και για κρανος. πες κρανος 100 οποτε για να το φτιαξω 300-400 και τοσο ακριβως τα υπολογιζω ολα με εξατμιση μεσα κλπ. Τωρα για 2χρονο περα απο το οτι δεν μου αρεσουν θα επρεπε να δωσω αλλο ενα 500αρι ακομα για να το παρω μεταχειρισμενο και χωρις να του αλλαξω τιποτα. αν συγκρινω λοιπον αυτες τις δυοο επιλογες μου βγαινει: 1 παπι φτιαγμενο οπως το θελω με τα ολα του 1200 περιπου με 90αρα τελικη και 1 διχρονο μηχανακι 1500-1700+ με ιδια τελικη το πολυ και μεγαλυτερη καταναλωση και λαδιλα κλπ. Το μηχανακι εγω ετσι και αλλιως για 2 χρονια το θελω μετα το πουλαω εστω και στην μιση τιμη δεν με νοιαζει και παιρνω αλλο καλυτερο. οποτε πολυ περισσοτερο μου φαινονται πεταμενα λεφτα για διχρονο που δεν θα μου αρεσει κιολας παρα για ενα παπι που το γουσταρω και ειναι και πιο οικονομικο απο οπου και να το δεις και αν το φτιαξω εχει τις ιδιες και μεγαλυτερες τελικες. Αυτη ειναι η αποψη μου και το πως το βλεπω εγω το θεμα δεν λεω οτι το παπι ειναι καλυτερο απο το αλλο η το αντιθετο.

SoulGR
11/06/2013, 23:57
με τα 800 που λες βρισκεις rs 50

οσο πιο πειραγμενο ειναι το μηχανακι τοσο δυσκολοτερα το πουλας

motomaniac
12/06/2013, 00:11
καινουργιο το σπριντερ εχει 1200 οσο δηλαδη μπορω να δωσω. εγω το βρισκω ξερω γω μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση 700-800. Οποτε μου μαινουν 400-500 για να το φτιαξω και για κρανος. πες κρανος 100 οποτε για να το φτιαξω 300-400 και τοσο ακριβως τα υπολογιζω ολα με εξατμιση μεσα κλπ. Τωρα για 2χρονο περα απο το οτι δεν μου αρεσουν θα επρεπε να δωσω αλλο ενα 500αρι ακομα για να το παρω μεταχειρισμενο και χωρις να του αλλαξω τιποτα. αν συγκρινω λοιπον αυτες τις δυοο επιλογες μου βγαινει: 1 παπι φτιαγμενο οπως το θελω με τα ολα του 1200 περιπου με 90αρα τελικη και 1 διχρονο μηχανακι 1500-1700+ με ιδια τελικη το πολυ και μεγαλυτερη καταναλωση και λαδιλα κλπ. Το μηχανακι εγω ετσι και αλλιως για 2 χρονια το θελω μετα το πουλαω εστω και στην μιση τιμη δεν με νοιαζει και παιρνω αλλο καλυτερο. οποτε πολυ περισσοτερο μου φαινονται πεταμενα λεφτα για διχρονο που δεν θα μου αρεσει κιολας παρα για ενα παπι που το γουσταρω και ειναι και πιο οικονομικο απο οπου και να το δεις και αν το φτιαξω εχει τις ιδιες και μεγαλυτερες τελικες. Αυτη ειναι η αποψη μου και το πως το βλεπω εγω το θεμα δεν λεω οτι το παπι ειναι καλυτερο απο το αλλο η το αντιθετο.


τι να σε πω ρε καρντασι εσυ θα ξερεις καλυτερα.. εμεις πηραμε απο αγγελια στο καρ ενα aprillia 50αρι, με κιτ malossi κι εξατμιση ολοσωμη gianelli καρμπυρατερ 20αρι dellorto, σε μετρια εμφανισιακη κατασταση, 400ε. τα μονα που δωσαμε ηταν 10ε γι'αυτοκολλητα κι αλλα 120 που θα δωσουμε για λαστιχα... https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/935544_632759270085864_1631098860_n.jpg

παρε τον χαζοκινεζο με τα πλαστικα που τριζουν και το μοτερ να σκορπαει, αλλα δεν θα βρομας διχρονιλα, το μηχανακι σου δεν θα παει, ουτε θα στριβει, αλλα θα εχεις παπι οπως το γουσταρες απο την αρχη! καλες βολτες σου ευχομαι και παντα κρανος στο κεφαλι σου!

Bradipous
12/06/2013, 00:21
οσο πιο πειραγμενο ειναι το μηχανακι τοσο δυσκολοτερα το πουλας

και τοσο πιο ευκολα χαλαει

Σπυρος
12/06/2013, 11:15
Γεια σας παιδια, σε λιγο καιρο θα παρω το συγκεκριμενο μηχανακι. Εχω ηδη σκεφτει λοιπον, μετα απο πολυ ψαξιμο, τι να αλλαξω πανω του αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας διοτι ακομα ασχετος θεωρουμαι στο θεμα Λοιπον εχω δει για
51mm πιστονι
κυλινδρος 51mm
κεφαλη honda astrea
καρμπυρατερ shark 20 ή αυτο http://www.car.gr/parts/view/3305672/ (keihin 22) αλλα δεν ξερω αν ειναι γνησιο
εξατμιση protech
αλισυδογραναζα 14-36

Καποιοι μου ειπανε να αλλαξω και στροφαλομπιελα, ειναι αναγκη? Γενικα αυτη ειναι η μεγαλυτερη ανησυχια μου, αντεχει η μαμα στροφαλομπιελα στα 51mm γιατι δεν θελω να ανοιχτουν τα καρτερ.

Γενικα πως τα βλεπετε τα πραγματα, ειναι οκ ολα?

Φιλαρακι καλησπερα..Δεν εχω ασχοληθει με daytona ποτε..Τα glx και τα c50,με την μαμα στροφαλομπιελα γινονται μεχρι 72cc..(Δηλαδη η διαδρομη του στροφαλου στα c50 ειναι 41,4 με πιστονι 39 χιλιοστα...Εξου και τα κυβικα 49,43 που ειναι το c50..Τα c70 εχουν διαδρομη παλι 41,4 αλλα με πιστονι 47 χιλιοστα..Εξου και τα κυβικα 71.79 που εχουν τα c70)..Για παραπανω κυβικα (50 χιλιοστα πιστονι π.χ. σε αυτα τα παπακια),πρεπει να αλλαχτει η στροφαλομπιελα και να μπει η απο 90αρι η του astrea (επειτα απο προποποιηση στον αξονα απο την μερια της καμπανας).Αρα τι θελω να σου πω..Γινεται με την μαμα στροφαλομπιελα να βαλεις το πιστονι που θες στο παπι σου...??Συμφωνα με τα κλασικα αυτα παπακια που σου ειπα,μαλλον δε μπορεις...Ρωτα ομως εναν μαστορα για σιγουρια...Αν ταιριαζει η κεφαλη astrea στο παπι σου,βαλ' την!Αρκει να ειναι γνησια!!Καρμπυρατερ με τπτ shark..Σου προτεινω απο astrea αλλιως αν θες κατι πιο μεγαλο απο innova..Αρκει να ειναι γνησια!!Εξατμηση protech με τπτ σε αυτα τα χιλιοστα..Δεν θα εχεις συμπιεση!!Για μενα αν θες να εισαι καγκουρακος και να κανεις λιγο θορυβακι θα βαλεις sebring γνησια,αλλιως την μαμα daytona απο το 125!!Για τα γραναζια πρεπει να δεις τι πιστονι θα βαλεις και ξαναμιλαμε!! :beer: :beer:

motomaniac
12/06/2013, 14:14
Φιλαρακι καλησπερα..Δεν εχω ασχοληθει με daytona ποτε..Τα glx και τα c50,με την μαμα στροφαλομπιελα γινονται μεχρι 72cc..(Δηλαδη η διαδρομη του στροφαλου στα c50 ειναι 41,4 με πιστονι 39 χιλιοστα...Εξου και τα κυβικα 49,43 που ειναι το c50..Τα c70 εχουν διαδρομη παλι 41,4 αλλα με πιστονι 47 χιλιοστα..Εξου και τα κυβικα 71.79 που εχουν τα c70)..Για παραπανω κυβικα (50 χιλιοστα πιστονι π.χ. σε αυτα τα παπακια),πρεπει να αλλαχτει η στροφαλομπιελα και να μπει η απο 90αρι η του astrea (επειτα απο προποποιηση στον αξονα απο την μερια της καμπανας).Αρα τι θελω να σου πω..Γινεται με την μαμα στροφαλομπιελα να βαλεις το πιστονι που θες στο παπι σου...??Συμφωνα με τα κλασικα αυτα παπακια που σου ειπα,μαλλον δε μπορεις...Ρωτα ομως εναν μαστορα για σιγουρια...Αν ταιριαζει η κεφαλη astrea στο παπι σου,βαλ' την!Αρκει να ειναι γνησια!!Καρμπυρατερ με τπτ shark..Σου προτεινω απο astrea αλλιως αν θες κατι πιο μεγαλο απο innova..Αρκει να ειναι γνησια!!Εξατμηση protech με τπτ σε αυτα τα χιλιοστα..Δεν θα εχεις συμπιεση!!Για μενα αν θες να εισαι καγκουρακος και να κανεις λιγο θορυβακι θα βαλεις sebring γνησια,αλλιως την μαμα daytona απο το 125!!Για τα γραναζια πρεπει να δεις τι πιστονι θα βαλεις και ξαναμιλαμε!! :beer: :beer:

κι ομως υπαρχουν πιστονοκυλινδρα μεχρι και 53 για την μαμα διαδρομη.... θελω να βαλω εγψ σε ενα μοτερ ετσι για δοκιμη..

Σπυρος
16/06/2013, 15:39
κι ομως υπαρχουν πιστονοκυλινδρα μεχρι και 53 για την μαμα διαδρομη.... θελω να βαλω εγψ σε ενα μοτερ ετσι για δοκιμη..

Δεν το ηξερα αυτο. . :look: Τα c50 που εχουν μικρο κομβιο και μικρη διαδρομη στροφαλου..Την αλλαζουν και βαζουν απο 90αρι...Το οποιο εχει κομβιο 23mm...Αυτοι που θελουν ακομα κατι παραπανω σε glx η c50 κοβουν και διαμορφωνουν στροφαλο απο astrea επειδη εχει 25mm κομβιο και διαδρομη ιδια με την 90αρα..49,5 για την ακριβεια!Αρα η επομενη ερωτηση εινα η εξης...Μηπως το κομβιο της μαμα στροφαλομπιελας ειναι πιο μικρο σε σχεση με το κομβιο απο μια 125αρα στροφαλομπιελα...??Που σημαινει οτι η 125αρα θα εχει μεγαλυτερη "αντοχη" σε σχεση με την πιο μικρη...??

blooddead
16/06/2013, 22:50
ευχαριστω για τις απαντησεις. αρα αφου γινεται μεχρι 53mm στα 51 θα ειμαι οκ με την μαμα διαδρομη ε? εξαλου και γνησια στροφαλομπιελα απο glx90 αν βαλω μετα εχω ακουσει πρεπει να αλλαχτουν και κατι αλλα καδενες, καμπανες κλπ, ασε που δεν βρισκω κιολας.
φιλε σπυρο sebring γνησια δεν βρισκω πουθενα :p γι'αυτο θελω να βαλω protech αφου ολοι λενε πολυ καλα λογια για αυτην και μου αρεσει και απο εμφανιση. για τα γραναζια που μου ειπες οτι παει με τα χιλιοστα ε η 51 η 47 θα το κανω.

Σπυρος
18/06/2013, 22:28
Το θεμα εινα οτι θα κανεις που θα κανεις τον κοπο..Δες αν αντεχει ο στροφαλος σε αυτα τα χιλιοστα..Καδενα ειναι λογικο να αλλαχτει και καμπανα σιγουρα,για να μην πατιναρεις..Για να βαλεις γνησια protech,πρεπει τα γραματα της ονομασιας της να μην ειναι σε κιτρινο αυτοκολητο η κατι αλλο.Σε αυτη την περιπτωση ειναι ημητασιον..Εκτος αν πας σε μαστορα και τα σκασεις :eek: (Παπαγιαννης π.χ.) και στη φτιαξει συμφωνα με τα χιλιοστα σου! Πρεπει τα γραματα να ειναι σκαλιστα - αναγλυφα..Με καταταλαβες τι λεω..??:rolleyes: Αν googleαρεις και δεις φωτο,θα καταλαβεις τις διαφορες που σου λεω..Ομορφια εχει αλλα ειναι για πολλα χιλιοστα..Δεν κανει για τοσο light μοτερακι..Γνωμη μου παντα..Και μαμα 125αρα εξατμηση αν εβαζες θα ησουν μια χαρα!Και συμπιεση θα ειχες!Σε σχεση με την πομπα του πιστονιου βεβαια..Απο γραναζια στα 51 χιλιοστα βαλε κατι σαν του astrea..14-36 η 15-38...:wave2:

DAYMAN
19/06/2013, 00:08
βαλε τα φραγκα της βελτιωσης στην τσεπη και καβαλα το παπι οπως ειναι για καμια παραλια να περασεις ομορφα.

greekgenius
05/08/2013, 19:55
Μην μπεις καν στο κοπο.Ειχα ασχοληθει με 50αρι πιτσιρικας δεν αξιζει.Οχι δν αντεχει η στροφαλομπιελα δεν αντεχουν ρουλεμαν στροφαλου ουτε σασμαν ουτε φυγοκεντρικα ουτε τπτ εκτος αν θες να ριξεις μια περιουσια σε ενα ποδηλατο.Βαλε ενα 110 μοτερακι πανω καινουριο με τιμολογιο αστο οπως το παρεις κανε τη δουλεια σου μονο ανετα και μη ριχνεις φραγκο.Τα 20000 χμ απροβληματιστα στα βγαζει με τα σερβις του και λογικη συμπεριφορα, απο κει κ περα οτι δινεις παιρνεις.Κρατα το παπι για τη δουλεια του και τσιμπα κατι με τεποζιτο αναμεσα στα ποδια σου αν το λεει η καρδια σου.Μαζευε τα φραγκα σου δεν τα χαριζουνε.

Κωστακης Πε
04/03/2014, 17:24
Φιλε ειμαι 16 και εκανα την μαλακια και πηρα σπριντερ.Πραγματικα δεν αξιζει αυτη η κινεζουρα αλλα αμα θες να το κρατησεις εμενα η γνωμη μου ειναι.Ητε να αγορασει ενα Λιφαν και οσο κρατησει ητε να του αλαξει καμπανα πιστονια στροφαλο και στροφαλομπιελα και να το κανει 90. Πιο οικονομικο παντος ερχετε το λιφαν θα δωσει 2 κατοσταρικα και πενα ενω αμα αλλαξει τις μαλακιες που του προανεφερα οπως εκανα καιγω θα παει γυρο στα 250 και ολο θα βαραει μπιελα.;)

Κωστακης Πε
04/03/2014, 17:28
θα βαραει μπιελα συνεχεια ητε την αλαξεις ητε οχι αλλα αμα αλλαξεις δεν θα σου βαρεσει στη πρωτη βδομαδα αλλα στο μηνα ;) οποτε καντο 72 αδερφακι η αλλιος παρε ενα λιφαν με 2 κατοσταρικα και αγιος ο θεος