PDA

View Full Version : Εχω ενα suzuki sepia 50zz



makisspanos
09/06/2013, 23:05
Εχω ενα suzuki sepia 50zz (2χρονο ειναι)το οποιο λαδωνει πολυ το μπουζι του. Οταν βαρας μανιβελα περνει μπροστα αλλα για πολυ λιγο και μετα σβηνει, βγαζουμε το μπουζι και ειναι τερμα λαδωμενο. Περα απο αυτο βγαλαμε τα σωληνακια απο τα ντεποζιτα (λαδιου,βενζινης) για να τα καθαρισουμε και τωρα δεν ξερουμε που μπαινει το καθενα απο αυτα γιατι εχει ενα εργαλειο που ειναι λιγο πιο διπλα απο το καρμπυρατερ και εχει πανω μια εισαγωγη για σωλινακι και εχει και πανω στο καρμπυρατερ δυο εισαγωγες για σωληνακια μια πανω και μια κατω στην καμπανα.

SHOOTER045
09/06/2013, 23:12
προφανως εχει ανεξαρτητο δοχειο λαδιου
λοιπον ταπωσε την μια εισαγωγη και δωσε μονο βενζινη αν παρει οκ
αν οχι δοκιμασε την αλλη μολις παρει σβηστο μην το κολλησουμε κιολας
αφου βρεις την εισαγωγη της βενζινας καταργεις ΤΕΛΕΙΩΣ το δοχειο λαδιου και κανεις μια ποιο φτωχη μιξη μεσα στο τεποζιτο της βενζινης και το προβλημα σου θα λυθει

makisspanos
09/06/2013, 23:14
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! το μπουζι ομως γιατι λαδωνει?

SHOOTER045
09/06/2013, 23:20
δεν γνωριζω τον μηχανισμο που εχει
αλλα στελνει πολυ περισοτερο λαδι απ οσο μπορει να καψει
τον παλιο καιρο που τα διχρονα ζουσαν και βασιλευαν(rd-tzr-rgv-kr1s-mtx-dt-και παρα πολλα αλλα)σε καποιες περιπτωσεις που θυμαμαι-dt/wr καταργουσαν αντλια λαδιου γιατι συνηθιζε να χαλαει και το μοτερ εσπαγε
ετσι καταργουσαν το δοχειο λαδιου και την αντλια και εκαναν μιξη στο τεποζιτο

makisspanos
09/06/2013, 23:22
ευχαριστω πολυ! θα το δοκιμασω τον τροπο που μου ειπατε και θα σας ενημερωσω!

SHOOTER045
09/06/2013, 23:30
σε ενα dt-wr που ειχα καποτε δουλευε αψογα
γιατι οχι και στο δικο σου?

makisspanos
10/06/2013, 13:15
θα το κανω και θα σας ενημερωσω :)

makisspanos
10/06/2013, 22:27
απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου το ειχε κανει επισκευη και τα ειχε βαλει ολα καινουργια πανω και ξαναλαδωνε μπουζι...που μπορει να οφειλεται αυτο?

Bowleno
10/06/2013, 23:14
απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου το ειχε κανει επισκευη και τα ειχε βαλει ολα καινουργια πανω και ξαναλαδωνε μπουζι...που μπορει να οφειλεται αυτο?

κακή ρύθμιση ίσως; ;)

KostasV2
10/06/2013, 23:46
Η τρόμπα λαδιού ρυθμίζεται ως προς την παροχή της. Μήπως την έχετε πειράξει και στέλνει πολύ; Δεν υπάρχει λόγος να την καταργήσεις αν δουλεύει...