PDA

View Full Version : Μεταβίβαση χωρίς πινακίδα - ασφάλεια



archi
10/06/2013, 08:22
καλημέρα στην παρέα,
κανονίζω αυτές τις μέρες να πάρω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι που βρήκα (650cc), ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε παρατημένο εδώ και ένα χρόνο σε γκαράζ και έχει παραδώσει πινακίδες (τα τέλη τα έχει πληρωμένα) και σαφώς δεν έχει και ασφάλεια.
Πια είναι η διαδικασία? Πρώτα πρέπει να πάει να πάρει πινακίδα και μετά να γίνει μεταβίβαση και την ίδια μέρα η ασφάλεια?
ευχαριστώ!

Sapadak
10/06/2013, 08:38
καλημέρα στην παρέα,
κανονίζω αυτές τις μέρες να πάρω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι που βρήκα (650cc), ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε παρατημένο εδώ και ένα χρόνο σε γκαράζ και έχει παραδώσει πινακίδες (τα τέλη τα έχει πληρωμένα) και σαφώς δεν έχει και ασφάλεια.
Πια είναι η διαδικασία? Πρώτα πρέπει να πάει να πάρει πινακίδα και μετά να γίνει μεταβίβαση και την ίδια μέρα η ασφάλεια?
ευχαριστώ!

Πρώτα να παραλάβει τις πινακίδες.
Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι πρεπει να έχει και ασφάλεια για να γίνει η μεταβίβαση

McGyver
10/06/2013, 08:39
Η ασφάλεια δεν έχει σχέση με τη μεταβίβαση

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, ο προηγούμενος κάτοχος θα πρέπει να κάνει τη μηχανή κυκλοφορίσιμη.
Να πάει να κάνει άρση της προσωρινής ακινησίας, να πάρει την πινακίδα και να πληρώσει αν χρωστάει κάτι.

Μόλις γίνουν όλα αυτά, θα κάνετε τη μεταβίβαση στο Υπουργείο και θα την ασφαλίσεις στο όνομά σου.

SHOOTER045
10/06/2013, 09:22
μπορει να σου κανει εξουσιοδοτηση<εγω ο ταδε-πωλητης-εξουσιοδοτω τον ταδε-εσενα-να παραλαβει την πινακιδα και την αδεια απο το δικυκλη μοτο που εχω στην κατοχη μου.και να προβει στην μεταβιβαση της σε αυτον
απαραιτητα επικυρωμενα φωτοτυπια της ταυτοτητας του πωλητη,και υπευθυνη δηλωση του πωλητη οτι πουλαει σε σενα την μοτο ταδε αντι του ποσου ταδε-για την εφορια αυτο

viper1
10/06/2013, 09:43
μαζί με τις πινακίδες έχει παραδώσει και την άδεια.και αφού χρειάζεσαι την άδεια για την μεταβίβαση πρέπει να τα πάρει όλα πίσω και μετά να ξεκινήσετε τις διαδικασίες

archi
10/06/2013, 13:34
σας ευχαριστώ...
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, επειδή είναι πρώτη φορά που παίρνω μηχανή (οι προηγούμενες ήταν όλες δανεικές από συγγενείς) θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που έχω ένα άγχος και μια αγωνία!!!:)

SHOOTER045
10/06/2013, 13:39
οπως η πρωτη εκδρομη με λεοφωρειο μην φυγει το σχολειο και σε αφησουν
η πρωτη φορα.....:a25:
η πρωτη μερα στο στρατο
και παει λεγοντας
με το καλο καλως ηρθες και παντα ορθιος :wave2:

zephyr1
10/06/2013, 13:46
σας ευχαριστώ...
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, επειδή είναι πρώτη φορά που παίρνω μηχανή (οι προηγούμενες ήταν όλες δανεικές από συγγενείς) θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που έχω ένα άγχος και μια αγωνία!!!:)


Δεν θα ελπιζεις, θα σαι σιγουρος.

Μη κανεις καμια λαθος κινηση απο το αγχος,αν δεν αξιζει πας γι αλλο.ακου της συμβουλες των παιδιων εδω.;)

archi
10/06/2013, 13:53
Δεν θα ελπιζεις, θα σαι σιγουρος.

Μη κανεις καμια λαθος κινηση απο το αγχος,αν δεν αξιζει πας γι αλλο.ακου της συμβουλες των παιδιων εδω.;)
στο μοντέλο έχω καταλήξει, το μηχανάκι εξωτερικά φαίνεται πολύ οκ, περιμένω το τελικό οκ του μηχανικού αύριο το απόγευμα και βουρ :p

notakos600
10/06/2013, 14:03
Δεν πρέπει να είναι περασμένο από ΚΤΕΟ για να γίνει η μεταβίβαση;
Μια συμβουλή: μην βιαστείς για κανέναν λόγο και κάνεις λάθη που δεν διορθώνονται ή που διορθώνονται αλλά κοστίζουν. Η αγορά βρωμάει από απούλητα μηχανάκια.

zephyr1
10/06/2013, 14:10
Δεν πρέπει να είναι περασμένο από ΚΤΕΟ για να γίνει η μεταβίβαση;
Μια συμβουλή: μην βιαστείς για κανέναν λόγο και κάνεις λάθη που δεν διορθώνονται ή που διορθώνονται αλλά κοστίζουν. Η αγορά βρωμάει από απούλητα μηχανάκια.

Νομιζω δεν ακουει,ειναι αυτο το σταδιο που δεν ακους κανεναν και τπτ,απλα θες το μηχανακι :(

Υγ.χωρις παρεξηγηση archi.

notakos600
10/06/2013, 14:13
Νομιζω δεν ακουει,ειναι αυτο το σταδιο που δεν ακους κανεναν και τπτ,απλα θες το μηχανακι :(

Υγ.χωρις παρεξηγηση archi.

Του έγραψα να μην βιάζεται γιατί ακριβώς στο στάδιο αυτό ήμουνα πριν πολλά-πολλά χρόνια με αποτέλεσμα, από τη βιασύνη μου να πάρω μηχανάκι από κάποιον που η άδεια ήταν στο όνομα της γκόμενάς του, να το πληρώσω και να αρνείται αυτή μετά να κάνει την μεταβίβαση...
Όχι δεν ήμουνα χαζός, ήμουνα βιαστικός και κ@υλωμένος. Μεγάλη προσοχή και πάντα δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

sniper
10/06/2013, 14:14
σας ευχαριστώ...
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, επειδή είναι πρώτη φορά που παίρνω μηχανή (οι προηγούμενες ήταν όλες δανεικές από συγγενείς) θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που έχω ένα άγχος και μια αγωνία!!!:)

Nαι φυσιολογικό είναι.... Όλοι μας έτσι νοιώθαμε...

Πες μου κάτι, το archi, πως το διαβάζεις; αρτσι ή αρχι;

zephyr1
10/06/2013, 14:19
Του έγραψα να μην βιάζεται γιατί ακριβώς στο στάδιο αυτό ήμουνα πριν πολλά-πολλά χρόνια με αποτέλεσμα, από τη βιασύνη μου να πάρω μηχανάκι από κάποιον που η άδεια ήταν στο όνομα της γκόμενάς του, να το πληρώσω και να αρνείται αυτή μετά να κάνει την μεταβίβαση...
Όχι δεν ήμουνα χαζός, ήμουνα βιαστικός και κ@υλωμένος. Μεγάλη προσοχή και πάντα δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

Ρε σειρουλα γιατι τα λεω εγω νομιζεις?
Δες το πρωτο μνμ.
Παθων οχι και λιγες φορες.Η πλακα παντως ειναι οτι τωρα παω να δω μηχανακι γιατι ψαχνομαι για μικρο και σε 5 λεπτα τα βλεπω ''ολα'' ξεκαwλωνο και πουλο. :lol:

archi
10/06/2013, 14:54
ευχαριστώ όλους για συμβουλές και προσπάθεια συνετισμού. καλά κάνετε σίγουρα.
τα έχω ψάξει διεξοδικά και έχω δει και άλλα μηχανάκι.
Το έχει δει και ο μηχανικός από κοντά αλλά αύριο θα το πάω και στο συνεργείο του για δεύτερη και τελική ματιά (για αυτό λέω να πάνε όλα καλά και να μην προκύψει κάτι που δεν το έχω υπολογίσει).
Θα πάει αύριο να πάρει πινακίδες ο κάτοχος και τετάρτη θα πάμε για μεταβίβαση.
Κτεο περνάει σε ένα μήνα - 1η άδεια το 2004

archi
10/06/2013, 14:54
Nαι φυσιολογικό είναι.... Όλοι μας έτσι νοιώθαμε...

Πες μου κάτι, το archi, πως το διαβάζεις; αρτσι ή αρχι;

αρχι

SHOOTER045
10/06/2013, 15:00
περιμενουμε φωτο απο το νεο μελος....

archi
12/06/2013, 12:02
:(
στράβωσε το μηχανάκι
πάμε για το επόμενο

stynikop
12/06/2013, 12:11
Δεν πειράζει, έχε υπομονή και θα βρεις αυτό που ψάχνεις
(Οχι, το μήνυμα αυτό δεν βγήκε από fortune cookie)

:D

archi
21/06/2013, 09:59
Βρέθηκε,
μόλις ξεμπέρδεψα από υπουργείο έχοντας την νέα προσωρινή άδεια.
Το βράδυ θα έχω και τη μηχανή! :)

SHOOTER045
21/06/2013, 10:07
φωτο?
παλι περιεργα τα λες εχεις την αδεια?και οχι την μοτο?

notakos600
21/06/2013, 10:09
Βρέθηκε,
μόλις ξεμπέρδεψα από υπουργείο έχοντας την νέα προσωρινή άδεια.
Το βράδυ θα έχω και τη μηχανή! :)

Βάλε φωτό να κεράσουμε μπύρες.

notakos600
21/06/2013, 10:19
φωτο?
παλι περιεργα τα λες εχεις την αδεια?και οχι την μοτο?

shooter, μήπως τον μπέρδεψες με τον άλλον που μετανάστευσε ο ιδιοκτήτης και δεν τον βρίσκει; :lol: :beer:

SHOOTER045
21/06/2013, 10:30
οχι ρε συ
διαβασε το θρεντ απ την αρχη...
και τελος πηγε συγκοινωνιων εκανε μεταβιβαση και το μοτο θα το εχει το βραδυ??????????
περιεργα πραγματα....

notakos600
21/06/2013, 10:31
Θα ανάψεις φάρο από τώρα ή θα περιμένεις το βράδυ;

SHOOTER045
21/06/2013, 10:36
το βραδυ....











απλα καποιοι(ειδικα οι νεοτεροι)ειναι ευκολο να πεσουν σε κακοτοπιες και αετονυχηδες εκει εστιαζω και προσπαθω να βοηθησω

notakos600
21/06/2013, 10:38
Το ξέρω ρε φίλε, μακάρι να ήταν όλοι οι συνάδελφοί σου σαν εσένα, είναι βέβαια κάποιοι αλλά λίγοι. :beer:

archi
21/06/2013, 10:41
οχι ρε συ
διαβασε το θρεντ απ την αρχη...
και τελος πηγε συγκοινωνιων εκανε μεταβιβαση και το μοτο θα το εχει το βραδυ??????????
περιεργα πραγματα....
είναι από γείτονα, έδωσα τα μισά χρήματα τα υπόλοιπα το βράδυ που θα την πάρω. Τώρα είμαστε δουλειά και οι δύο, οπότε υπομονή μερικές ώρες...
:)

SHOOTER045
21/06/2013, 10:44
στην προκειμενη ο φιλαρακος εκανε λεει μεταβιβαση αλλα το μηχανακι θα του ερθει το βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!
αυτο μου φαινεται καπως περιεργο εκτος αν το μηχανακι το εχει γειτονας διπλα-απεναντι και του το φερει μετα την δουλεια

αν και δεν ειναι η δουλεια μου,τον καιρο που μετα απο ατυχημα δεν ημουν πανω σε 2 ροδες για αρκετο διαστημα και μεχρι να αναρρωσω εκανα σε γραφειο,το τι περασε απο μπροστα μου δεν περιγραφεται ανυπαρκτα μηχανακια πληρωμενα,2 και 3 ιδιοκτητες μιας αφαντης μοτο,μηχανακια με ιδια πινακιδα διαφορετικου τυπου και παει λεγοντας:a6:

archi
21/06/2013, 10:52
στην προκειμενη ο φιλαρακος εκανε λεει μεταβιβαση αλλα το μηχανακι θα του ερθει το βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!
αυτο μου φαινεται καπως περιεργο εκτος αν το μηχανακι το εχει γειτονας διπλα-απεναντι και του το φερει μετα την δουλεια

αν και δεν ειναι η δουλεια μου,τον καιρο που μετα απο ατυχημα δεν ημουν πανω σε 2 ροδες για αρκετο διαστημα και μεχρι να αναρρωσω εκανα σε γραφειο,το τι περασε απο μπροστα μου δεν περιγραφεται ανυπαρκτα μηχανακια πληρωμενα,2 και 3 ιδιοκτητες μιας αφαντης μοτο,μηχανακια με ιδια πινακιδα διαφορετικου τυπου και παει λεγοντας:a6:
:priest: καταλαβαίνω τι λες σαφέστατα και ευχαριστώ, αλλά είμαστε οκ, ξέρω που μένει ο άνθρωπος (55 χρονών με εγγονάκι και οικογένεια). Δίκιο έχεις και καλό θα είναι να κρατάμε πάντα μια πισινή. Μη με αγχώσεις άλλο προσπαθώ να εργαστώ!!!

SHOOTER045
21/06/2013, 11:02
ηρεμησε τοτε και εργασου,δεν θα μας πει περι τινος προκειται?η μας το φυλας για το βραδυ?

archi
21/06/2013, 11:54
ηρεμησε τοτε και εργασου,δεν θα μας πει περι τινος προκειται?η μας το φυλας για το βραδυ?
σας το λέω τώρα γιατί το βράδυ θα έχω καλύτερα πράγματα να ασχοληθώ.
BMW F650gs μοντέλο του 07 και 36000χλμ. σε πολύ καλή κατάσταση.
Αύριο η πρώτη βόλτα....


μια ερώτηση μόνο, σχετικά με το κλείδωμα. Συναγερμό έχουμε και σίγουρα θα μπει και κλειδαριά στο δισκόφρενο. Για σταθερό κλείδωμα (δεν με ενδιαφέρει η μεταφορά του), στα ίδια χρήματα να προτημήσω:
1. αλυσίδα με ενσωματωμένη κλειδαριά
2. αλυσίδα με ξεχωριστή κλειδαριά
3. κουλούρα

SHOOTER045
21/06/2013, 11:59
το σαλονι του σπιτιου σου

archi
21/06/2013, 12:08
το σαλονι του σπιτιου σου

:confused: δεν χωράει από τη σκάλα να ανέβει στον τρίτο, θα δοκιμάσω από ασανσέρ:D

από τα τρία?

SHOOTER045
21/06/2013, 12:19
νομιζω οποιοδηποτε αρκει να ειναι δοκιμασμενο και ποιοτικο
εγω δεν μπορω να βοηθησω,ισως καποιος που εχει

archi
21/06/2013, 12:27
νομιζω οποιοδηποτε αρκει να ειναι δοκιμασμενο και ποιοτικο
εγω δεν μπορω να βοηθησω,ισως καποιος που εχει
γιατί; Φαντάζομαι ότι θα έχεις σαλόνι...

sniper
21/06/2013, 12:31
γιατί; Φαντάζομαι ότι θα έχεις σαλόνι...

Εμένα μου την έκλεψαν με τρία (3) λουκέτα abus (100€ το φτηνότερο από τα 3)...

Βάλτην σε κλειστό γκαράζ.

SHOOTER045
21/06/2013, 12:33
γιατί; Φαντάζομαι ότι θα έχεις σαλόνι...
κλειστη αποθηκη με φωτοκυταρο για το ΥΖ και το παπι μου,με ενα καλο σκυλακι στο εσωτερικο του

archi
21/06/2013, 12:35
Εμένα μου την έκλεψαν με τρία (3) λουκέτα abus (100€ το φτηνότερο από τα 3)...

Βάλτην σε κλειστό γκαράζ.
Έχετε δίκιο, ψάχνω για κλειστό αλλά προς το παρών έχω βρει μόνο ανοιχτό ο οποίο όμως έχω οπτική επαφή. Σίγουρα τίποτα δεν είναι πανάκεια αλλά ψάχνω τη βέλτιστη προσωρινή λύση. (προσωπικά και σε κλειστό πάλι θα κλειδώνω γιατί το τελευταίο καιρό όλο από κλειστά ακούω κλοπές)

SHOOTER045
21/06/2013, 12:46
ο λεωνιδας μου 293723
απο τα καλυτερα αντικλεπτικα...

AristidisZ
21/06/2013, 12:49
επιμένω ότι η καλύτερη λύση είναι η ασφάλεια κλοπής
ακριβή, αλλά η καλύτερη :wave2:

archi
21/06/2013, 13:02
γνωρίζετε αν η ABUS Granit Extreme 69 θα κάνει, για να την πάρω φεύγωντας (έχω κατάστημα που την έχει δίπλα μου) ή θα πρέπει να τη δοκιμάσω?

spyrakos35
21/06/2013, 13:11
γνωρίζετε αν η ABUS Granit Extreme 69 θα κάνει, για να την πάρω φεύγωντας (έχω κατάστημα που την έχει δίπλα μου) ή θα πρέπει να τη δοκιμάσω?

πως δλδ θα την δοκιμασεις>????? :confused:

notakos600
24/06/2013, 08:05
πως δλδ θα την δοκιμασεις>????? :confused:

Θα την πάρει στο σπίτι για ένα βράδυ και θα την επιστρέψει την επομένη...

archi
25/06/2013, 10:18
πως δλδ θα την δοκιμασεις>????? :confused:

αν μπαίνει στο δίσκο εννοούσα, τελικά μια χαρά την πήρα. Όπως και μπουφάν γάντια και σύντομα και νέο κράνος.

Πήγαμε και τις πρώτες βόλτες, και γράψαμε τα πρώτα 200χλμ.
πρώτες εντυπώσεις: μου φαίνεται αρκετά εύκολη και ασφαλής.
πολύ άνετη κυρίως για τη γυναίκα.
Πρέπει να μάθουμε σιγά σιγά πως στρίβει.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος και ενθουσιασμένος.
το επόμενο ΣΚ ετοιμαζόμαστε για την πρώτη εκδρομούλα στην Κρήτη :)

σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια στην επιλογή :beer: