PDA

View Full Version : Αεροπορική Επίδειξη ΖΕΥΣ , F-16 Demo Team @Μάλεμε



MikeG
10/06/2013, 16:49
Την Κυριακή, 26 Μαΐου 2013, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας, Αντιπτέραρχος (Ι) Ευάγγελος Τουρνάς παρέστη στις εκδηλώσεις για την 72η Επέτειο από την Μάχη της Κρήτης, που πραγματοποιήθηκαν στο αεροδρόμιο του Μάλεμε.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, πραγματοποιήθηκε αεροπορική επίδειξη μεμονωμένου αεροσκάφους F-16 της Ομάδας "Ζευς", της Πολεμικής Αεροπορίας. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, Στρατηγός Μιχαήλ Κωσταράκος, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγος Αθανάσιος Τσέλιος, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού, Αντιναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης ΠΝ, δεκάδες βετεράνοι από τη Νέα Ζηλανδία, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Αυστραλία καθώς και πλήθος κόσμου.
http://www.haf.gr/el/demoteam/index.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JH9qGvf1KKM


292445

AUFGEBRACHT
10/06/2013, 17:07
Είχα την τύχη να δω την επίδειξη του Καραχάλιου στον εορτασμό της Π.Α. πέρυσι στην Τανάγρα, όλος ο κόσμος περίμενε πώς και πώς αυτό το πτητικό κομμάτι, ενώ τα highlights ήταν το πέρασμα με χαμηλή ταχύτητα και μικρή γωνία προσβολής και η εκτόξευση των θερμοφωτοβολίδων, τα πιτσιρίκια (και τα μεγάλα πιτσιρίκια) είχαν εκστασιαστεί!!! Επίσης η ομάδα ZEYΣ έχει αποσπάσει και θερμότατα σχόλια από εμφανίσεις στο εξωτερικό. Μάλιστα ο Καραχάλιος ανακηρύχτηκε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του European Air Show Council. Δυστυχώς ένεκα της οικονομικής κρίσης και της λογικής "κόβουμε από παντού" ακούστηκαν ή μάλλον διέρρευσαν σκέψεις περί αναστολής των δραστηριοτήτων της ομάδας. Μακάρι να είναι απλώς φήμες... Μικέ ευχαριστούμε για το βίντεο!!!

sniper
10/06/2013, 17:12
Είχα την τύχη να δω την επίδειξη του Καραχάλιου στον εορτασμό της Π.Α. πέρυσι στην Τανάγρα, όλος ο κόσμος περίμενε πώς και πώς αυτό το πτητικό κομμάτι, ενώ τα highlights ήταν το πέρασμα με χαμηλή ταχύτητα και μικρή γωνία προσβολής και η εκτόξευση των θερμοφωτοβολίδων, τα πιτσιρίκια (και τα μεγάλα πιτσιρίκια) είχαν εκστασιαστεί!!! Επίσης η ομάδα ZEYΣ έχει αποσπάσει και θερμότατα σχόλια από εμφανίσεις στο εξωτερικό. Μάλιστα ο Καραχάλιος ανακηρύχτηκε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του European Air Show Council. Δυστυχώς ένεκα της οικονομικής κρίσης και της λογικής "κόβουμε από παντού" ακούστηκαν ή μάλλον διέρρευσαν σκέψεις περί αναστολής των δραστηριοτήτων της ομάδας. Μακάρι να είναι απλώς φήμες... Μικέ ευχαριστούμε για το βίντεο!!!

Δεν λες πάλι καλά που έχουμε κι αυτά που έχουμε....

Καλά τα Βlk52+ αλλά όποιος έχει δει rafale ή grippen να ανεβαίνει κάθετα, θα νομίζει ότι τα υπόλοιπα είναι χαλασμένα...

AUFGEBRACHT
10/06/2013, 17:20
Δεν λες πάλι καλά που έχουμε κι αυτά που έχουμε....

Καλά τα Βlk52+ αλλά όποιος έχει δει rafale ή grippen να ανεβαίνει κάθετα, θα νομίζει ότι τα υπόλοιπα είναι χαλασμένα...

Έχουμε δει, έχουμε δει... MiG-29 όμως δεν έχουμε δει και το 'χουμε καημό. Ρε συ sniper, την είχα καιρό την ιδέα αλλά μια και το φέρνει η κουβέντα, επειδή είμαστε πολλοί μου φαίνεται, δεν ανοίγουμε ένα αεροπορικό thread; Πιλότοι-αναβάτες, πολλά κοινά: Αμφότεροι ενάντια στους νόμους της φυσικής, κράνος στον απαραίτητο βασικό εξοπλισμό, άγραφος κώδικας τιμής, το μέσο αντικείμενο λατρείας... Τί λες;

sniper
10/06/2013, 17:23
Έχουμε δει, έχουμε δει... MiG-29 όμως δεν έχουμε δει και το 'χουμε καημό. Ρε συ sniper, την είχα καιρό την ιδέα αλλά μια και το φέρνει η κουβέντα, επειδή είμαστε πολλοί μου φαίνεται, δεν ανοίγουμε ένα αεροπορικό thread; Πιλότοι-αναβάτες, πολλά κοινά: Αμφότεροι ενάντια στους νόμους της φυσικής, κράνος στον απαραίτητο βασικό εξοπλισμό, άγραφος κώδικας τιμής, το μέσο αντικείμενο λατρείας... Τί λες;

Γιατί όχι στις Γενικές;

Εδώ έχουν ανοίξει για πλυντήρια, κι άλλα τινά...

Go for it.

AUFGEBRACHT
10/06/2013, 17:24
Γιατί όχι στις Γενικές;

Εδώ έχουν ανοίξει για πλυντήρια, κι άλλα τινά...

Go for it.

Αμ΄έπος, αμ΄έργον!!!

Giorgos19
10/06/2013, 17:26
Δεν λες πάλι καλά που έχουμε κι αυτά που έχουμε....

Καλά τα Βlk52+ αλλά όποιος έχει δει rafale ή grippen να ανεβαίνει κάθετα, θα νομίζει ότι τα υπόλοιπα είναι χαλασμένα...


Οφφ τόπικ αλλά... Οκ το ραφάλ. Το γκρίπεν καλύτερο βαθμό ανόδου από 52άρι; Δε νομίζω.

sniper
10/06/2013, 20:52
Οφφ τόπικ αλλά... Οκ το ραφάλ. Το γκρίπεν καλύτερο βαθμό ανόδου από 52άρι; Δε νομίζω.

Δεν θα τσακωθούμε αλλά νομίζω πως ναι... :winka:

skylos mauros
10/06/2013, 20:55
ειδα το air show στη λαρισα. όντως ο τυπος ειναι απιστευτος!!!!

Grafton 505
10/06/2013, 23:39
Καλά τα Βlk52+ αλλά όποιος έχει δει rafale ή grippen να ανεβαίνει κάθετα, θα νομίζει ότι τα υπόλοιπα είναι χαλασμένα...


Οκ το ραφάλ. Το γκρίπεν καλύτερο βαθμό ανόδου από 52άρι; Δε νομίζω.


Δεν θα τσακωθούμε αλλά νομίζω πως ναι... :winka:

Eurofighter rate of climb : 315 m/s
Rafale rate of climb : 304.8+ m/s
Grippen rate of climb : 254 m/s
F-16 Blk 52+ rate of climb : 254 m/s

F-16 και Grippen φορούν τον ίδιο κινητήρα (GE F110-GE-132), έχουν και την ίδια μάζα περίπου.

Viking
11/06/2013, 01:24
Eurofighter rate of climb : 315 m/s
Rafale rate of climb : 304.8+ m/s
Grippen rate of climb : 254 m/s
F-16 Blk 52+ rate of climb : 254 m/s

F-16 και Grippen φορούν τον ίδιο κινητήρα (GE F110-GE-132), έχουν και την ίδια μάζα περίπου.
τα block 52+ (της χώρας μας τουλάχιστο) δεν φορούν GE αλλά PW :beer:

Giorgos19
11/06/2013, 09:10
Καλημέρες!


Δεν θα τσακωθούμε αλλά νομίζω πως ναι... :winka:
Εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου!


Eurofighter rate of climb : 315 m/s
Rafale rate of climb : 304.8+ m/s
Grippen rate of climb : 254 m/s
F-16 Blk 52+ rate of climb : 254 m/s

F-16 και Grippen φορούν τον ίδιο κινητήρα (GE F110-GE-132), έχουν και την ίδια μάζα περίπου.

Από πού είναι τα νούμερα; Τα Grippen δεν φορούσαν ποτέ F110. Τα πρώτα φορούσαν F404 (ίδιο κινητήρα με τα F-18 Ηornet) ενώ τα NG φορούν F414 (ίδιο με τα Super Hornet)!

:beer:

Grafton 505
11/06/2013, 13:43
τα block 52+ (της χώρας μας τουλάχιστο) δεν φορούν GE αλλά PW :beer:

Σωστός. Ξέχασα να το διορθώσω.



Από πού είναι τα νούμερα; Τα Grippen δεν φορούσαν ποτέ F110. Τα πρώτα φορούσαν F404 (ίδιο κινητήρα με τα F-18 Ηornet) ενώ τα NG φορούν F414 (ίδιο με τα Super Hornet)!

:beer:

Από την Βικιπαιδία. Eίναι ο ίδιος κινητήρας αλλά με διαφορετικό βαθμό παράκαμψης. Ο F404 τον έχει πιο μικρό....τον βαθμό !!!!
Δες και εδώ ... http://library.techlink.gr/ptisi/article.asp?mag=2&issue=119&article=3224