PDA

View Full Version : Honda chaly τι να κάνω?



Giannis_Stam
11/06/2013, 11:22
καταρχας συγνωμη αμα ανοιξα το θεμα μου σε λάθος ενότητα.Για να αρχισουμε ειμαι 16χρονων και εχω ενα chaly και το κανω μικρεσ βολτεσ εδω τρυγιρω στην γειτονια μου.Το μηχανακι δεν εχει χαρτια (εχουν χαθει) θελω να το πουλησω για να παρω ενα scooteraki με χαρτια για να ειμαι ενταξει.Εχω είδη βρει αγοραστη εναν φιλο μου που το θελει για τον ιδιο σκοπο για τον οποιο το χρησιμοποιουσα.Τι λετε να το πουλησω στον φιλο μου δηλαδη στον κολητο μου και να παρω ενα scooteraki η να το κρατησω?.Επισης ο φιλοσ μου, μου προτινε να του χτυπησουμε τον αριθμο πλαισιου και μηχανης και να του το δωσω χωρις πινακιδα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο αμα τον πιασουν η αστυνομια.Τι λετε?

sniper
11/06/2013, 11:34
καταρχας συγνωμη αμα ανοιξα το θεμα μου σε λάθος ενότητα.Για να αρχισουμε ειμαι 16χρονων και εχω ενα chaly και το κανω μικρεσ βολτεσ εδω τρυγιρω στην γειτονια μου.Το μηχανακι δεν εχει χαρτια (εχουν χαθει) θελω να το πουλησω για να παρω ενα scooteraki με χαρτια για να ειμαι ενταξει.Εχω είδη βρει αγοραστη εναν φιλο μου που το θελει για τον ιδιο σκοπο για τον οποιο το χρησιμοποιουσα.Τι λετε να το πουλησω στον φιλο μου δηλαδη στον κολητο μου και να παρω ενα scooteraki η να το κρατησω?.Επισης ο φιλοσ μου, μου προτινε να του χτυπησουμε τον αριθμο πλαισιου και μηχανης και να του το δωσω χωρις πινακιδα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο αμα τον πιασουν η αστυνομια.Τι λετε?


Λέμε να διαλέγεις πιο προσεχτικά τους κολλητούς σου.

taisteal
11/06/2013, 11:36
κακως κυκλοφορεις χωρις χαρτια και πινακιδα,οπου και να εισαι,παρκαρε το,βγαλε διπλωμα και παρε ενα μηχανακι νομιμο

teogtp
11/06/2013, 11:42
Μηχανακι χωρις χαρτια δεν μπορει να πουληθει-μεταβιβαστει-κυκλοφορει.
Αν σε σταματησει αστυνομικος σε ελενχο μπορει να θεωρηθει και κλεμμενο και αντε μετα να αποδειξεις το αντιθετο....

sniper
11/06/2013, 11:44
Βρες τον αριθμό πλαισίου και βρες αν είχε ποτέ πινακίδες, αν κατατέθηκαν, σε ποιον ανήκει κλπ.

Μετά δες τι μπορείς να κάνεις.

Μην το κυκλοφορείς όπως είναι. Θα μπλέξεις άσχημα.

Αυτή τη στιγμή δεν έχεις:

1. Δίπλωμα
2. Αδεια κυκλοφορείας - πινακίδα
3. Ασφάλεια
4. ΚΤΕΟ

Μόνο τα πρόστιμα για τα παραπάνω φτάνουν αν σε τσιμπήσουν ποτέ. Για κράνη και μλκιες δεν το συζητάμε έτσι;

Sapadak
11/06/2013, 11:59
Βρες τον αριθμό πλαισίου και βρες αν είχε ποτέ πινακίδες, αν κατατέθηκαν, σε ποιον ανήκει κλπ.

Μετά δες τι μπορείς να κάνεις.

Μην το κυκλοφορείς όπως είναι. Θα μπλέξεις άσχημα.

Αυτή τη στιγμή δεν έχεις:

1. Δίπλωμα
2. Αδεια κυκλοφορείας - πινακίδα
3. Ασφάλεια
4. ΚΤΕΟ

Μόνο τα πρόστιμα για τα παραπάνω φτάνουν αν σε τσιμπήσουν ποτέ. Για κράνη και μλκιες δεν το συζητάμε έτσι;

Τα 50αρια δεν εχουν κτέο (ακομα)

Για τα υπόλοιπα +49

byron
11/06/2013, 12:02
να δω 16χρονο να βαράει πονταρισιές στον αριθμό πλαισίου, και να ανησυχεί για τις υπόλοιπες χαζολεπτομέρειες που λέτε. :lol:

AristidisZ
11/06/2013, 12:03
εγώ δε κατάλαβα τι αριθμό πλαισίου θέλει να χτυπήσει
μας βλέπω να μας μαζεύουν σούμπητους όλους μαζί :D

sniper
11/06/2013, 12:06
να δω 16χρονο να βαράει πονταρισιές στον αριθμό πλαισίου, και να ανησυχεί για τις υπόλοιπες χαζολεπτομέρειες που λέτε. :lol:

Προσπαθούμε να του πούμε ότι κινείται σε λάθος δρόμο.

Αν θες εσύ να του πεις τι έκανες στα 16 σου, be our guest.

:smokin:

SHOOTER045
11/06/2013, 14:11
το εχω ενα chaly το εκλαμβανω ως μηχανακι που τους ανηκε
αν ειναι οντως ετσι ας ρωτησει μαμα μπαμπα θειο και λοιπους συγγενεις για το ποιον του
ποιος το ειχε που δηλωθηκε και εβγαλε πινακιδα κλπ
εφ οσον ειχε καποτε πινακιδα και ιδιοκτητη στο αναλογο αστυνομικο τμημα που δηλωθηκε εχουν αρχειο με τον αρχικο ιδιοκτητη
αν ισχυει αυτο κανετε μια δηλωση απωλειας και σας βγαζουν καινουργια αδεια*ΠΡΟΣΟΧΗ*ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ-αν π.χ δεκα χρονια δεν εκανε ανανεωση,10χ17 170 ευρο
πινακιδα θα βγαλεις μονος σου με τον αριθμο που εχει πανω η αρχικη αδεια,υποψιν για να κανεις ανανεωση εφ οσον βρεις τα χαρτια του,το ασφαλιζεις υποχρεωτικα
αν καποιος δικος σου καπου το βρηκε το δανειστηκε και σας εμεινε απο παλια,,πρεπει να βρεις τον αρχικο ιδιοκτητη και να κανεις ολα τα παραπανω
αν ειναι κλεμμενο πετα το οπως ειναι η παρεδωσε το στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα
μην επιχειρησεις κοψιματα ραψιματα αλλαγες αριθμων κλπ σε βλεπω μεσα και να κλαις με μαυρο δακρυ(μην πεις οτι δεν σου το πα)
καινα μη κανεις τπτ απο τα παραπανω σταματα τις βολτες με αυτο,και κανε οτι λεω απο πανω,σημερα με πηρε τηλ ενας ξαδερφος που εχει εναν γνωστο που εκανε την ιδια μαλακια με εσενα το ειχε για το χωριο,αλλα χτυπησε με τρακτερ(ευτυχως ο μικρος ειναι καλα)αλλα μολις βγει απο το νοσοκομειο αρχιζει η περιπετεια,αυτεπαγγελτη μυνηση γιατι δεν ειχε διπλωμα,κατασχεση το μηχανακι(οτι απεμεινε)καταθεσεις κλπ για το που το βρηκε ποιανου ειναι κλπ-αρα μυνηση και στον κατοχο-αν ειναι κλεμμενο παει αλλου η δουλεια
το τρακτερ ηταν ασφαλισμενο και του εκανε ζημια,αλλη μια μυνηση απο εκει(απο την ασφαλεια του τρακτερ)
+την ταλαιπωρια και τα πανε ελα στην αστυνομια,αξιζει τον κοπο?
δες τα ολα αυτα και αποφασισε,αν ειχε χαρτια που μπορεις να βρεις και να το κανεις νομιμο και αν συμφερει(κοστος τελων και επισκευων)αλλιως καντο κομματια και δωστο στον γυφτο
αν ειναι φαγωμενο μην διανοηθεις να το δωσεις-πουλησεις σε κανεναν.αν πιαστει αυτος που θα το πουλησεις θα δωσει εσενα και μετα τον ηπιες μεγαλε
τελος αφου γουσταρεις διτροχα,μιλα στον μπαμπα μαζεψε λιγα φραγκακια και παρε ενα νομιμο να εισαι κυριος και να σε καλωσορισουμε στην παρεα μας
φιλικα ΔΗΜΗΤΡΗΣ

MG-KTiNoS
11/06/2013, 14:52
αν ειναι φαγωμενο μην διανοηθεις να το δωσεις-πουλησεις σε κανεναν.αν πιαστει αυτος που θα το πουλησεις θα δωσει εσενα και μετα τον ηπιες μεγαλε
τελος αφου γουσταρεις διτροχα,μιλα στον μπαμπα μαζεψε λιγα φραγκακια και παρε ενα νομιμο να εισαι κυριος και να σε καλωσορισουμε στην παρεα μας
φιλικα ΔΗΜΗΤΡΗΣ

:a13::a13:

Pan (dvs)
11/06/2013, 17:38
να δω 16χρονο να βαράει πονταρισιές στον αριθμό πλαισίου, και να ανησυχεί για τις υπόλοιπες χαζολεπτομέρειες που λέτε. :lol:

:a54::a54::a54:

Giannis_Stam
27/07/2013, 14:24
τελικα το πηρα αποφαση να το κρατησω του πληρωσα ολα τα τελη αναδρομικα (ειχαν να πληρωθουν απο το 1994 :D ) και γενικα ολο του λουκι μου πηγε 250 ευρω και ειπα μιας και που το πληρωσα τα χαρτια και τωρα πια επιτελουσ κυκλοφορω νομιμα να του κανω και ενα μικρο ρετους να και πως εχει γινει τωρα :P ηθελα να κρατησω χαμηλο το κοστος ετσι αγορασα κατι σπρει συνολικου κοστους 35 ευρω και πηρα και πισω αναρτησεις ιδιας αξιας και τωρα πια βολταρω αφοβα :D 296361

Shiatman
27/07/2013, 14:32
τελικα το πηρα αποφαση να το κρατησω του πληρωσα ολα τα τελη αναδρομικα (ειχαν να πληρωθουν απο το 1994 :D ) και γενικα ολο του λουκι μου πηγε 250 ευρω και ειπα μιας και που το πληρωσα τα χαρτια και τωρα πια επιτελουσ κυκλοφορω νομιμα να του κανω και ενα μικρο ρετους να και πως εχει γινει τωρα :P ηθελα να κρατησω χαμηλο το κοστος ετσι αγορασα κατι σπρει συνολικου κοστους 35 ευρω και πηρα και πισω αναρτησεις ιδιας αξιας και τωρα πια βολταρω αφοβα :D 296361

Ωραίος ο νέος!! :beer:

Καλές "νόμιμες" βόλτες!

Giannis_Stam
27/07/2013, 15:46
Ωραίος ο νέος!! :beer:

Καλές "νόμιμες" βόλτες!
να σε καλα :D