PDA

View Full Version : Μικρότερη πινακίδα από την κανονική



ectel
11/06/2013, 14:38
Αγόρασα τη μηχανή μου χωρίς να έχει την αυθεντική πινακίδα κυκλοφορίας αλλά μια ελαφρώς μικρότερη (ορατή όχι καμιά ψείρα).
Μετά από αρκετό καιρό κυκλοφορίας και αφού με είχαν σταματήσει αρκετές φορές για έλεγχο κτλ, μερικές από τις οποίες είχα φάει και κλήση για ψιλοπράγματα, με σταμάτησε σήμερα ένας ζητάς, ο οποίος ήταν εν κινήσει μάλιστα, και μου έκανε 20 λεπτά κήρυγμα ότι έχω πλαστή πινακίδα και ότι αυτό είναι παράνομο και μάλιστα θα πρέπει να κινηθεί μηνυτήριο διαδικασία για πλαστογραφία και κάτι τέτοια που δεν καταλάβαινα. Στο τέλος ευτυχώς μου έκοψε μια άσχετη κλήση και έφυγε κάνοντάς μου χάρη και καλά.

Ξέρει κανένας εάν όντως ισχύουν αυτά που έλεγε. Ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να παρω την κανονική πινακίδα;

AristidisZ
11/06/2013, 14:40
η πινακίδα σου έχει σφραγίδα ελληνική δημοκρατία κλπ ;
αν όχι, 1000 δίκια είχε ο Ζητάς

SHOOTER045
11/06/2013, 15:14
λοιπον
λες μηχανη ειναι οντως?εννοωε πανω απο 50 κυβικα.συνηθης τακτικη να αλλαζουν πινακιδες η να εχουν χαθει η κλπ κλπ,κανονικα θελει λευκο πλαισιο μαυρα νουμερα και γραμματα,αλλιως πας για πλαστογραφηση-παραποιηση-φθορα κλπ 200 ευρο+αφαιρεση διπλωμα αδεια για 20 μερες(υπ οψιν τα 50αρια δεν εχουν σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας επανω
αν εχεις πανω απο 50 κυβικα μοτο υπευθυνο για την εκδοση ειναι το συγκοινωνιων,αν ο προηγουμενος κατοχος ειχε πινακιδα ταψι(εκεινες τις ανεκδιηγητες τεραστιες)και εφτιαξε μια οτι να ναι χωρις σφραγιδα ελληνικης δημοκρατιας την γλιτωσες στο τσακ απο τον ΖΗΤΑ
πανε με την αδεια σου στο τοπικο τμημα,δηλωσε απωλεια-ξεβιδωθηκε καιεπεσε-παρε το χαρτι πανε συγκοινωνιων και θα σου βγαλουν μια ωραιοτατη καινουργια με νορμαλ μεγεθος και σιγουρα νομιμη

sniper
11/06/2013, 15:17
.... Στο τέλος ευτυχώς μου έκοψε μια άσχετη κλήση και έφυγε κάνοντάς μου χάρη και καλά.

....

Όχι και καλά, χάρη σου έκανε.

iconan
11/06/2013, 15:35
και εννοειτε πως δεν είναι τσάμπα η έκδοση καινούριας πινακίδας! Υπόψη ότι σου αλλάζουν νούμερο και συνεπώς αδεια κυκλοφορίας γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα επανέκδοσης του ιδιου νούμερο μιας και αυτο θα ηταν παρανομο και για το ιδιο το υπουργείο!
Καλύτερε να πας σε μαγαζάκι με επιγραφες να ρωτησεις ποσο θελει να σου βγάλει μια με το ιδιο νουμερο στις κανονικες διαστασεις και με σφραγιδακι και με απόλα, ίσως συμφερει καλυτερα.

AristidisZ
11/06/2013, 15:37
γιατί θα ήταν παράνομο να πάρεις πάλι το ίδιο νούμερο ;
είσαι σίγουρος για αυτό ;
και τα μαγαζιά έχουν δικαίωμα να κατασκευάζουν πινακίδες με σφραγίδα ;

sniper
11/06/2013, 15:39
γιατί θα ήταν παράνομο να πάρεις πάλι το ίδιο νούμερο ;

Δεν είναι.


είσαι σίγουρος για αυτό ;
ΚΑλύτερα να μην είναι


και τα μαγαζιά έχουν δικαίωμα να κατασκευάζουν πινακίδες με σφραγίδα ;

Όχι

Dimos35
11/06/2013, 15:56
Ξέρει κανένας εάν όντως ισχύουν αυτά που έλεγε. Ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να παρω την κανονική πινακίδα;
Ισχύουν. Έχω φάει δικαστήριο για ίδια ιστορία. Με έσωσε το ότι είχα την κομένη γνήσια κάτω από τη σέλα στο μηχανάκι και με αθώωσε η (ομολογουμένως γλυκύτατη) πρόεδρος. :wave2:

Bladerunner
11/06/2013, 17:11
Πάντως όταν τη δική μου τεράστια πινακίδα "την πάτησε τριαξονικό όταν μου έπεσε στον δρόμο επειδή από τους κραδασμούς χαλαρώσανε οι βίδες", την κατέθεσα σπασμένη-τσακισμένη εννοείται καθώς και την άδεια κυκλοφορίας, και σε κανά μήνα με πήρανε τηλέφωνο από το ΚΕΠ που είχα απευθυνθεί και παρέλαβα νέα (μικρή) πινακίδα με άλλο νούμερο και καινούργια άδεια κυκλοφορίας. Κόστος 30 ευρώ.

ectel
11/06/2013, 17:24
Κατάλαβα, οπότε πρέπει να πάω στα ΚΕΠ. 30 ευρώ λίγο είναι. Ελπίζω να ειναι σε φυσιολογικό μέγεθος και όχι σαν κάτι κουμούτσες που έχω δει. Πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω ψέματα ότι μου έπεσε;

Πρέπει υποχρεωτικά να τη βάλω στο πλαίσιο πινακίδας που έχει η μηχανή ή μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από τη ρόδα, ορατή όμως;

Pan (dvs)
11/06/2013, 17:31
Απ οτι ξερω πινακιδα χαμενη,κατεστραμενη.... δεν ξαναβαγαινει η ιδια και για πρακτικους λογους.Σε αυτες τις περιπτωσεις καινουργια αδεια,καινουργια πινακιδα+30 ευρα.

Bladerunner
11/06/2013, 17:39
Πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω ψέματα ότι μου έπεσε;

Αν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω καταστροφής της, ΠΡΕΠΕΙ να παραδώσεις την κατεστραμένη-σπασμένη κλπ πινακίδα. ΕΦΟΣΟΝ φυσικά πρόκειται για την προβλεπόμενη πινακίδα του υπουργείου και όχι ιδιοκατασκευή. Στη δική σου περίπτωση θα δηλώσεις απώλεια μάλλον.

Δικαιολογητικά - διαδικασία - κόστος (http://www.yme.gr/index.php?tid=338)

dmf
11/06/2013, 17:51
Πάντως το καλύτερο είναι το χρονικό διάστημα αφού κάνεις αίτηση για νέα πινακίδα μέχρι να στην βγάλουν (κανά μήνα). Μπορείς
να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα αρκει να έχεις το χαρτί της αίτησης στο κεπ. Η χαρά του κάγκουρα

fidel_98_99
11/06/2013, 17:55
Πας στην ασφαλεια κ δηλωνεις απωλεια πινακιδας
Με τη δηλωση απωλειας πας στο μηχανολογικο κ με ενα παραβολο 30 ευρω σου δινουν νεα πινακιδα(νεο αριθμο κ αδεια)

SoulGR
11/06/2013, 19:24
Πας στην ασφαλεια κ δηλωνεις απωλεια πινακιδας
Με τη δηλωση απωλειας πας στο μηχανολογικο κ με ενα παραβολο 30 ευρω σου δινουν νεα πινακιδα(νεο αριθμο κ αδεια)

σωστος! και μενα που μου εφυγε στην εθνικη ετσι εκανα...απ το μηχανολογικο στην δινουν αμεσως και τελειωνεις

ectel
12/06/2013, 05:37
Πας στην ασφαλεια κ δηλωνεις απωλεια πινακιδας
Με τη δηλωση απωλειας πας στο μηχανολογικο κ με ενα παραβολο 30 ευρω σου δινουν νεα πινακιδα(νεο αριθμο κ αδεια)

To μηχανολογικό πού είναι στην Αθήνα;

cityfly
12/06/2013, 17:55
Πάντως το καλύτερο είναι το χρονικό διάστημα αφού κάνεις αίτηση για νέα πινακίδα μέχρι να στην βγάλουν (κανά μήνα). Μπορείς
να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα αρκει να έχεις το χαρτί της αίτησης στο κεπ. Η χαρά του κάγκουρα

γεγονός
και με μένα έτσι έγινε που την είχα χάσει, μάλιστα τότε επειδή είχαν έλλειψη σε τσίγκο κυκλοφορούσα ένα μήνα χωρίς.
Δεν με σταμάτησαν ποτέ, ή για την ακρίβεια με έλεγξαν μια φορά όταν πήγα και πάρκαρα δίπλα σε ένα ζητά. Του δειξα το χαρτί της απώλειας από την τροχαία και τέλος

elmeow
12/06/2013, 20:01
μου είχε κοπεί η πινακίδα και έπεσε στο δρόμο..δεν τη μάζεψα ποτέ..πήγα σε ένα μαγαζί που τυπώνουν και μου έφτιαξαν μια αλλά δεν είχε πάνω το σηματάκι.Κάθε φορά που με σταματούσαν μου ζαλίζανε τον έρωτα οτί το παπί είναι κλεμμένο,δεν με έγραψαν ποτέ ευτυχώς αλλά είναι πρήξιμο..αν πάρεις τουλάχιστον αυτό το χαρτί απ'την τροχαία είσαι κομπλέ.Και β'αλτην εκεί που πρέπει όχι πάνω απτη ρόδα..κάτω απτο φτερό κτλ..κάθε 10 μέτρα θα σε σταματάνε..στο xr την έχω πάνω από τη ρόδα και μου τα κάνουν τούμπανο κάθε λίγο και λιγάκι..:evil:

ectel
13/06/2013, 01:42
Και β'αλτην εκεί που πρέπει όχι πάνω απτη ρόδα..κάτω απτο φτερό κτλ..κάθε 10 μέτρα θα σε σταματάνε..στο xr την έχω πάνω από τη ρόδα και μου τα κάνουν τούμπανο κάθε λίγο και λιγάκι..:evil:

Εφόσον είναι ορατή η πινακίδα και όχι γυρισμένη ή κρυμμένη ή οτιδήποτε άλλο για ποιο λόγο απαγορεύεται να την έχεις πάνω από τη ρόδα;

Dant3
13/06/2013, 13:42
πρεπει να ειναι εκει που εχει ορισει ο κατασκευαστης απο οτι ξερω

elmeow
13/06/2013, 13:49
Εφόσον είναι ορατή η πινακίδα και όχι γυρισμένη ή κρυμμένη ή οτιδήποτε άλλο για ποιο λόγο απαγορεύεται να την έχεις πάνω από τη ρόδα;
Γιατί δεν είναι ορατή :rolleyes:
Για τα ελικόπτερα ίσως :D

spyrakos35
13/06/2013, 14:03
οι καιροί είναι περίεργοι.... κάνε τα νομιμα για να μην έχεις τσάμπα τραβήγματα.....

εκτός και αν έχεις κάτι να φοβηθείς/κρύψεις κλπ κλπ....



............... και μου τα κάνουν τούμπανο κάθε λίγο και λιγάκι..:evil:

:confused:

elmeow
13/06/2013, 16:50
:confused:[/QUOTE]
:nono:τ'αυτιά

spyrakos35
13/06/2013, 18:07
:confused:
:nono:τ'αυτιά[/QUOTE]

Τρομαξα...... Χαχαχα

KOSTAS-ER6
21/06/2013, 07:41
και εννοειτε πως δεν είναι τσάμπα η έκδοση καινούριας πινακίδας! Υπόψη ότι σου αλλάζουν νούμερο και συνεπώς αδεια κυκλοφορίας γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα επανέκδοσης του ιδιου νούμερο μιας και αυτο θα ηταν παρανομο και για το ιδιο το υπουργείο!
Καλύτερε να πας σε μαγαζάκι με επιγραφες να ρωτησεις ποσο θελει να σου βγάλει μια με το ιδιο νουμερο στις κανονικες διαστασεις και με σφραγιδακι και με απόλα, ίσως συμφερει καλυτερα.
Yπαρχει τετοιο μαγαζι που κανει πινακιδες ιδιες με αυτες που δινει τωρα το συγκοινωνιων?

Θελει να φτιαξει ενας φιλος σε ιστορικο αλλα δεν θελει να καταστρεψει την κανονικη πινακιδα γιατι ειναι απο τοτε που την αγορασε!

McGyver
21/06/2013, 07:54
Yπαρχει τετοιο μαγαζι που κανει πινακιδες ιδιες με αυτες που δινει τωρα το συγκοινωνιων?

Θελει να φτιαξει ενας φιλος σε ιστορικο αλλα δεν θελει να καταστρεψει την κανονικη πινακιδα γιατι ειναι απο τοτε που την αγορασε!

Αυτό απαγορεύεται και συνιστά το αδίκημα της πλαστογραφίας.

sergiosm
21/06/2013, 09:32
γεγονός
και με μένα έτσι έγινε που την είχα χάσει, μάλιστα τότε επειδή είχαν έλλειψη σε τσίγκο κυκλοφορούσα ένα μήνα χωρίς.
Δεν με σταμάτησαν ποτέ, ή για την ακρίβεια με έλεγξαν μια φορά όταν πήγα και πάρκαρα δίπλα σε ένα ζητά. Του δειξα το χαρτί της απώλειας από την τροχαία και τέλος


Το ίδιο μου έτυχε όταν πήρα τη μηχανή. Και πάλι λόγω έλλειψης υλικού κυκλοφορούσα για κανά δίμηνο χωρίς.
Με σταμάτησαν μια φορά και μόνο, έδειξα το χαρτί και έληξε εκεί.
Μου ψιλογκρίνιαξε ότι είχα αργήσει να πάρω τις πινακίδες και ότι πλέον είχαν υλικό αλλά μέχρι εκεί.

:wave2:

Άντε καλημέρα σε όλους

nikos_abel
21/06/2013, 09:42
My own adventure

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128310

PetranGR
23/07/2013, 00:20
Μετά απο αναζήτηση , το πιο κοντινό , θέμα που βρήκα σε αυτό που έψαχνα είναι το εξής θέμα.

ήθελα να ρωτήσω,επειδή η πινακίδα μου έχει τσαλακωθεί λίγο και δεν μπορώ να πω οτι είναι μικρή.

Ποιες είναι οι νόμιμες διατάσεις την σήμεροων ημέρα ευρωπαικές για την πινακίδα;
Μπορείς να κάνεις κάποια μικρότερη ;

McGyver
23/07/2013, 06:16
Μετά απο αναζήτηση , το πιο κοντινό , θέμα που βρήκα σε αυτό που έψαχνα είναι το εξής θέμα.

ήθελα να ρωτήσω,επειδή η πινακίδα μου έχει τσαλακωθεί λίγο και δεν μπορώ να πω οτι είναι μικρή.

Ποιες είναι οι νόμιμες διατάσεις την σήμεροων ημέρα ευρωπαικές για την πινακίδα;
Μπορείς να κάνεις κάποια μικρότερη ;

Η μοναδική πινακίδα που επιτρέπεται να έχεις είναι αυτή που σου δίνει το κράτος.

byron
23/07/2013, 08:00
Η μοναδική πινακίδα που επιτρέπεται να έχεις είναι αυτή που σου δίνει το κράτος.


Αν το κράτος σου δίνει πινακίδα να σερβίρεις τραπέζι γάμου, τους λες να τη βάλουν εκεί που ξέρουν όμως. :D

Sapadak
23/07/2013, 08:13
Αν το κράτος σου δίνει πινακίδα να σερβίρεις τραπέζι γάμου, τους λες να τη βάλουν εκεί που ξέρουν όμως. :D

Δυστυχώς προλαβα και πετυχε εκείνα τα ταψια που έδιναν (500 τεμάχια βγηκαν στη περιοχη μου και προλαβα ενα :lol:)

Ποσες φορές εχω σκεφτει να τη χάσω...δε μπορείς να φανταστεις :lol:

McGyver
23/07/2013, 08:19
Αν το κράτος σου δίνει πινακίδα να σερβίρεις τραπέζι γάμου, τους λες να τη βάλουν εκεί που ξέρουν όμως. :D

"Ταψιά" έδιναν 2005 - 2006, τώρα πια είναι σε κανονικά για τη μηχανή επίπεδα :lol:.
Αν έχεις "ταψί" το πιθανότερο είναι πως λόγω μεγέθους και κραδασμών μετά από τόσα χρόνια θα κοπεί :winka: και θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Τα μικρά "ταμπελάκια" που παίζουν σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα (και άλλες χώρες της Ευρώπης) δυστυχώς δεν είναι νόμιμα.

Να λέτε κι ευχαριστώ που (ακόμη) δε μας έχουν υποχρεώσει να έχουμε και μπροστά πινακίδα.

Sapadak
23/07/2013, 08:37
"Ταψιά" έδιναν 2005 - 2006, τώρα πια είναι σε κανονικά για τη μηχανή επίπεδα :lol:.


Ναι ναι αυτη απο το 2005 έχω :lol:



Αν έχεις "ταψί" το πιθανότερο είναι πως λόγω μεγέθους και κραδασμών μετά από τόσα χρόνια θα κοπεί :winka: και θα χρειαστεί αντικατάσταση.


Ελα που ομως δεν εχουμε κραδασμους....ποϊτανα χόντα :lol: :lol:

byron
23/07/2013, 08:55
"Ταψιά" έδιναν 2005 - 2006, τώρα πια είναι σε κανονικά για τη μηχανή επίπεδα :lol:.
Αν έχεις "ταψί" το πιθανότερο είναι πως λόγω μεγέθους και κραδασμών μετά από τόσα χρόνια θα κοπεί :winka: και θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Τα μικρά "ταμπελάκια" που παίζουν σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα (και άλλες χώρες της Ευρώπης) δυστυχώς δεν είναι νόμιμα.

Να λέτε κι ευχαριστώ που (ακόμη) δε μας έχουν υποχρεώσει να έχουμε και μπροστά πινακίδα.

Τραπέζι παρέλαβα στο scooter το 2005. Και είναι σε άψογη κατάσταση ακόμα γιατί δεν μπήκε ποτέ πάνω στο μηχανάκι. :lol:

PetranGR
23/07/2013, 12:08
"Ταψιά" έδιναν 2005 - 2006, τώρα πια είναι σε κανονικά για τη μηχανή επίπεδα :lol:.
Αν έχεις "ταψί" το πιθανότερο είναι πως λόγω μεγέθους και κραδασμών μετά από τόσα χρόνια θα κοπεί :winka: και θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Τα μικρά "ταμπελάκια" που παίζουν σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα (και άλλες χώρες της Ευρώπης) δυστυχώς δεν είναι νόμιμα.

Να λέτε κι ευχαριστώ που (ακόμη) δε μας έχουν υποχρεώσει να έχουμε και μπροστά πινακίδα.

τι μέγεθος είναι το νορμάλ ;

Γιατι σε αυτή για δίσκο σερβιτόρου κάνει.

Billymuse
23/07/2013, 13:30
φτου gmt και μένα η μηχανή ειναι του 2006 είναι τόοοοοοσο μεγάλη που διπλα στον αριθμό έχει και μια - (παύλα) δλδ έλεος και ο χάρτης της Ελλάδας χωράει

AristidisZ
23/07/2013, 13:34
γεμίστε τες αυτοκόλλητα του moto :bawl:

daz
23/07/2013, 15:00
τι μέγεθος είναι το νορμάλ ;

Γιατι σε αυτή για δίσκο σερβιτόρου κάνει.

Την κανονική έχεις, όχι το ταψί. :wave2:

hornettrela
28/07/2013, 18:05
τι μεγεθος εχει η πινακιδα του 2013 και τι η παλια??

redfantomas
30/07/2013, 09:04
τι μεγεθος εχει η πινακιδα του 2013 και τι η παλια??

28x20cm η παλια

20χ20cm η τωρινη

ptc
28/12/2015, 21:28
Μια και υπαρχει το θεμα, ας κανω την ερωτηση μου εδω.

Το καινουριο μου μοτορι ειναι του 2006 και εχει τη γνωστη πινακιδα-δισκο καφετζη. Αν δε δηλωσω απωλεια αλλα την παω τσαλακωμενη/σπασμενη στο μεταφορων, θα μου δωσουν το ιδιο νουμερο ή παλι αλλαζει ο αριθμος κυκλοφοριας; Ρωταω γιατι ειναι ευκολο το νουμερο που εχει τωρα και θα μου αρεσε να το κρατησω.

Μανολης67
28/12/2015, 21:33
Το νούμερο δεν αλλάζει, εκτός αμα το ζητήσεις εσύ, (αλλάζουν γενικώς τα χαρτιά της μηχανής) Η πινακίδα που εχεις τωρα εχει στρογγυλή? ειναι νόμιμη δηλαδή? αν οχι νομίζω καλύτερα να μην την παρουσιάσεις.
Την μοτοσυκλετα την αγόρασες μεταχειρισμένη? ???
Εχει σημασία που κάνω την ερώτηση..

virus
28/12/2015, 21:35
Μια και υπαρχει το θεμα, ας κανω την ερωτηση μου εδω.

Το καινουριο μου μοτορι ειναι του 2006 και εχει τη γνωστη πινακιδα-δισκο καφετζη. Αν δε δηλωσω απωλεια αλλα την παω τσαλακωμενη/σπασμενη στο μεταφορων, θα μου δωσουν το ιδιο νουμερο ή παλι αλλαζει ο αριθμος κυκλοφοριας; Ρωταω γιατι ειναι ευκολο το νουμερο που εχει τωρα και θα μου αρεσε να το κρατησω.


ρωτα τον καφετζη teogp :D

ptc
28/12/2015, 21:39
Το νούμερο δεν αλλάζει, εκτός αμα το ζητήσεις εσύ, (αλλάζουν γενικώς τα χαρτιά της μηχανής) Η πινακίδα που εχεις τωρα εχει στρογγυλή? ειναι νόμιμη δηλαδή? αν οχι νομίζω καλύτερα να μην την παρουσιάσεις.
Την μοτοσυκλετα την αγόρασες μεταχειρισμένη? ???
Εχει σημασία που κάνω την ερώτηση..

Ειναι νομιμη η πινακιδα, απλα ειναι απο τις μεγαλες. Αρα αν παω την τωρινη κατεστραμενη θα κρατησω το ιδιο νουμερο.
Η μηχανη αγοραστηκε μτχ μολις σημερα και μαλιστα απο αστυνομικο.

Ευχαριστω.

Billymuse
28/12/2015, 21:39
Μια και υπαρχει το θεμα, ας κανω την ερωτηση μου εδω.

Το καινουριο μου μοτορι ειναι του 2006 και εχει τη γνωστη πινακιδα-δισκο καφετζη. Αν δε δηλωσω απωλεια αλλα την παω τσαλακωμενη/σπασμενη στο μεταφορων, θα μου δωσουν το ιδιο νουμερο ή παλι αλλαζει ο αριθμος κυκλοφοριας; Ρωταω γιατι ειναι ευκολο το νουμερο που εχει τωρα και θα μου αρεσε να το κρατησω.

Mια παρόμοια ιστορία είχε παλιά ο ggs που είχε παει την πινακίδα απο το προηγουμενο μηχανάκι του και του την αλλάξανε,αλλα δε θυμάμαι ακριβως την διαδικασία και αμα πλήρωσε :p

HelenKoR
28/12/2015, 21:41
30 ευρώ

http://www.yme.gr/index.php?tid=338

teogtp
28/12/2015, 21:42
Οτι πληρωνεις ειναι σιγουρο,αλλα νομιζω αλλαζεις και νουμερο.

ptc
28/12/2015, 21:45
30 ευρώ

http://www.yme.gr/index.php?tid=338

Ναι, αυτο το βρηκα κι εγω. Απλα η ερωτηση μου ειναι αν θα κρατησω το ιδιο νουμερο. Αν δηλωσεις απωλεια ειναι φυσιολογικο να σου αλλαξουν αριθμο κυκλοφοριας, αφου δεν μπορει να κυκλοφορουν δυο ιδιες πινακιδες. Αλλα αν τους πας την παλια παιζει να κρατησεις το ιδιο νουμερο ή ειναι σαν τις ταυτοτητες;

Μανολης67
28/12/2015, 21:51
Εφ οσον το εντυπο αναφέρει αντικατάσταση, λογικά το νουμερο δεν αλλάζει, για να αλλάξει το νουμερο, πρεπει να εκδοθει νεα άδεια κυκλοφορίας. πρόβλημα θα υπήρχε αν αίτηση ειχε κάνει και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης,

teogtp
28/12/2015, 21:54
Σιγα μην τυπωσουν νεα λαμαρινα......
Απο το χαρτοκιβωτιο με τις καινουργιες θα σου δωσουν.Απλα αν εχεις καποιον γνωστο στο γραφειο πες του να σου δωσει ενα ευκολο νουμερο.

HelenKoR
28/12/2015, 21:55
Νομίζω ότι δεν αλλάζει ο αριθμός κυκλοφορίας διότι έχω την αίσθηση ότι αν κάποιος θέλει να τον αλλάξει δίνει πάνω από 30 ευρώ (γύρω στα 100).

HelenKoR
28/12/2015, 21:57
Σιγα μην τυπωσουν νεα λαμαρινα......
Απο το χαρτοκιβωτιο με τις καινουργιες θα σου δωσουν.Απλα αν εχεις καποιον γνωστο στο γραφειο πες του να σου δωσει ενα ευκολο νουμερο.

Λες; Ε, όπως και να χει, ένα νούμερο είναι. Σιγά το θέμα..

ptc
28/12/2015, 21:58
Χμμμ, οι αποψεις διιστανται. Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε.

Αν ειναι παντως να αλλαξω νουμερο θα προτιμησω να μεινω με τη μεγαλη.

HelenKoR
28/12/2015, 22:01
Δες αυτο...

http://www.kteohellas.gr/category/151/αντικατασταση-πινακιδων-τι-πρεπει-να-γνωριζετε.html

ptc
28/12/2015, 22:04
Δες αυτο...

http://www.kteohellas.gr/category/151/αντικατασταση-πινακιδων-τι-πρεπει-να-γνωριζετε.html

Ο καφετζης ειχε δικιο λοιπον (δυστυχως).

Σας ευχαριστω! :beer:

virus
28/12/2015, 22:05
στο λινκ της helenkor ομως μιλαει για απωλεια.

teogtp
28/12/2015, 22:06
Χμμμ, οι αποψεις διιστανται. Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε.

Αν ειναι παντως να αλλαξω νουμερο θα προτιμησω να μεινω με τη μεγαλη.

Αν τελικα μεινεις με την μεγαλη,πες μου ποσο θες για καταχωριση διαφημησης στην μαρκιζα.....
Μιλαμε ο γρηγοροτερος καφες της Ελλαδος θα ειμαι........
:D

ptc
28/12/2015, 22:10
Αν τελικα μεινεις με την μεγαλη,πες μου ποσο θες για καταχωριση διαφημησης στην μαρκιζα.....
Μιλαμε ο γρηγοροτερος καφες της Ελλαδος θα ειμαι........
:D

Μια χαρα με τη μεγαλη τελικα. Και για λασπωτηρας κανει και το εξτραδακι θα βγαινει. :lol:

HelenKoR
28/12/2015, 22:13
Σας ενδιαφέρει να είναι εύκολο το νούμερο;

teogtp
28/12/2015, 22:13
Μια χαρα με τη μεγαλη τελικα. Και για λασπωτηρας κανει και το εξτραδακι θα βγαινει. :lol:

Και αν κουραστεις το καλοκαιρι..........πεφτεις και απο κατω απο την σκια να ξαποστασεις..........:D
Τωρα που το σκεφτομαι,μ@λακια θα κανεις....
Μην την αλλαζεις.....

ggs
29/12/2015, 03:13
…και μετά από τέσσερα συναπτά έτη :lol:(και αφου πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ) έγινε η αλλαγή πινακίδας στο Υπ. Συγκοινωνιών Νοτίου Τομέα (στην Θεομήτορος στο Μπραχαμι).

Διαδικασία
-30 ΕΥΡΩ παράβολο (όχι ηλεκτρονικό).
-άδεια.
-ταυτότητα.
-παλιά πινάκιδα (όλα τα κομμάτια)

Η διαδικασία ήταν αστραπιαία μιας και 18 αυγουστου ήμουν ο μόνος πελάτης στο υπουργείο.
Την πινακίδα (μαζι με την γ@μ@τη άδεια σε κουρελόχαρτο:moutza:) την παραλαμβάνεις την επόμενη το πρωί. Αν εχεις χρονο να περιμενεις και μπορουν , μπορει και να στην βγαλουν αυθημερόν.

Για το κουρελοχαρτο ,μου είπαν ότι το 2015 θα αντικατασταθούν όλα και θα βγουν ανακοινώσεις στα ΜΜΕ (μάλλον τότε θα εδραιωθεί η ανάπτυξη να ξέρετε):p

Προς το παρον την εχω στην τσαντα την πινακιδα μιας και πρέπει να βρω καμιά καλή πατεντα ετσι ώστε να μην ξανασπασει.

Δεν σου δίνουν ίδιο νούμερο αλλά άλλο .
Αλλάζει και η άδεια η οποία όμως γράφει και το παλιό νούμερο απάνω. :beer:

toyar
29/12/2015, 05:23
δεν ξαναβγαινει η ιδια πινακιδα
νεο νουμερο και νεα αδεια στην οποια αναγραφεται ''αντικατασταση λογω φθορας-απωλειας'' και φαινεται και ο παλιος αριθμος

notakos600
29/12/2015, 08:13
Ερώτηξις:

Τις άδειες που ήταν τυπωμένες σε Α4 έχουν σκοπό να τις αλλάξουν ή μπαααα;

George_Sp
29/12/2015, 08:19
Ερώτηξις:

Τις άδειες που ήταν τυπωμένες σε Α4 έχουν σκοπό να τις αλλάξουν ή μπαααα;

Νομίζω οτι η περίοδος με τις Α4 άδειες ήταν παροδική και πλέον δίνουν ξανά το κλασσικό πράσινο τρίπτυχο.

notakos600
29/12/2015, 08:39
Νομίζω οτι η περίοδος με τις Α4 άδειες ήταν παροδική και πλέον δίνουν ξανά το κλασσικό πράσινο τρίπτυχο.

Μπορώ να την αλλάξω δλδ με κανονική;
Στο υπουργείο φαντάζομαι.

George_Sp
29/12/2015, 08:46
Μπορώ να την αλλάξω δλδ με κανονική;
Στο υπουργείο φαντάζομαι.

τράβα μετά του Α-Γιαννιού αν δε θες να φας πακέτο με ουρές :D

amyroukai
29/12/2015, 08:49
Ακόμα Α4 δίνουν.

SHOOTER045
29/12/2015, 08:52
Ακόμα Α4 δίνουν.

Οτι είπε ο αμυρου

ptc
29/12/2015, 08:53
Πλακα πλακα, για τον παπυρο στο πανεπιστημιο πιο λιγο καιρο περιμενεις... Εχω κι εγω το αμαξι με Α4 πανω απο χρονο. Ειχα παει να ρωτησω οταν κοντευε να κλεισει το 12μηνο και ειχα φαει ακυρο.

cityfly
29/12/2015, 09:50
στο λινκ της helenkor ομως μιλαει για απωλεια.

είτε στην κλέψουν είτε τη χάσεις μόνο σου απώλεια χαρακτηρίζεται.

Billymuse
29/12/2015, 12:25
Ακόμα Α4 δίνουν.

Μια χαρα με την αλλαξαν εμενα οταν ηταν να παω Ιταλια...
μονο στη Πατρα και συγκεκριμενα στον Ακη κανουν χουνερια ;-Ρ

Eversman
29/12/2015, 12:30
Επιβεβαιώνω ότι σε περίπτωση απώλειας πινακίδας (φθορά), σου δίνουν άλλο, καινούργιο νούμερο και άδεια, στην οποία αναγράφεται "αντικατάσταση της υπ' αριθμό τάδε λόγω απώλειας".

STA
30/11/2019, 21:35
παιδιά, πέρα από τα ταψιά (28χ20) και τους λασπωτήρες-που βλεπω στα περισσοτερα μηχανάκια (20χ20) παίζουν και κάποιες πινακίδες ακόμα μικρότερες. μπορώ να βγάλω τέτοια ή πλέον δεν τις εκδίδουν?

STF
30/11/2019, 22:04
παιδιά, πέρα από τα ταψιά (28χ20) και τους λασπωτήρες-που βλεπω στα περισσοτερα μηχανάκια (20χ20) παίζουν και κάποιες πινακίδες ακόμα μικρότερες. μπορώ να βγάλω τέτοια ή πλέον δεν τις εκδίδουν?

Δε νομίζω να υπήρξε ποτέ μικρότερη από αυτές τις διαστάσεις, εκτός αν μπερδεύεσαι με αυτές που φορούσαν τα πενηντάρια...

STA
30/11/2019, 22:14
Πιστεύω ότι τις έχω δει και σε περισσότερα cc...
και να ρωτήσω, εάν επέμβω στην πινακίδα και της "φαω λιγο τις γωνίες" ξέρω ότι πέφτουν πρόστιμα.
εάν την τρυπίσω όμως αλλού για να κουμπώσει σε ένα plate eliminator που έχω παραγγείλει, θα υπάρχει θέμα λέτε ?
:hmm::hmm:

413089
413090
413091

θελω να βαλω κατι τετοιο στο μηχανακι, αλλα δεν νομίζω ότι χωράει η πινακίδα όπως πρέπει,γιατί είναι με standards USA

Bowleno
30/11/2019, 22:39
Μπορείς να την τρυπήσεις όπως γουστάρεις αρκεί να μην παραποιούνται γράμματα η αριθμοί.

DRAKONET
30/11/2019, 22:56
και να φαινεται
το να κανει το σπασιμο που δειχνει ηφωτο που εχεις θεωρητε
μη ορατη οταν γυριζει και ακουμπαει κατω απο το πισω φτερο.

doctor_john
01/12/2019, 07:45
Το στόρι γιατί είχαμε εκείνη την περίοδο μεγάλες πινακίδες το ξέρετε;

Με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι μέσω κουβέντας. Με σοβαρό και αρμόδιο συνομιλητή αλλά δεν παύει να είναι αναπόδεικτη.

Έιχαν κάνει διαγωνισμό για τα νέα μηχανήματα διαμόρφωσης πινακίδων, τον οποίο κέρδισε ο μειοδότης φυσικά και τους
παρέδωσε το μηχάνημα με την δυνατότητα να φτιάχνει το φορμά των πινακιδών για τζιπ - suv.

Πληρώθηκε την προσφορά του και θα παρέδιδε τα άλλα 2-3 εξαρτήματα για τα άλλα σχήματα.
Την έκανε για νοτιο αμερική και μείναμε να περιμένουμε.

Ούτε εγώ κατάφερα να την δεχθώ, την παρελαβα 7 χρόνια μετά που έδωσα την μοτό.

S705
01/12/2019, 23:23
Το στόρι γιατί είχαμε εκείνη την περίοδο μεγάλες πινακίδες το ξέρετε;

Με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι μέσω κουβέντας. Με σοβαρό και αρμόδιο συνομιλητή αλλά δεν παύει να είναι αναπόδεικτη.

Έιχαν κάνει διαγωνισμό για τα νέα μηχανήματα διαμόρφωσης πινακίδων, τον οποίο κέρδισε ο μειοδότης φυσικά και τους
παρέδωσε το μηχάνημα με την δυνατότητα να φτιάχνει το φορμά των πινακιδών για τζιπ - suv.

Πληρώθηκε την προσφορά του και θα παρέδιδε τα άλλα 2-3 εξαρτήματα για τα άλλα σχήματα.
Την έκανε για νοτιο αμερική και μείναμε να περιμένουμε.

Ούτε εγώ κατάφερα να την δεχθώ, την παρελαβα 7 χρόνια μετά που έδωσα την μοτό.

τότε είχα διαβάσει άλλο σενάριο.
μετά από ευρωπαϊκή αλλαγή στις πινακίδες οχημάτων, μέσα σε όλα αναφερόταν και το μέγεθος αυτής , με ένα ελάχιστο και ένα μέγιστο μέγεθος.
ε για μαντέψτε? τα φιντάνια μας κατασκεύασαν το μέγιστο μέγεθος.

doctor_john
02/12/2019, 09:08
Ποιός ξέρει..
Υπάρχουν και κράτη που μία καταγγελία πως μπορεί να κτυπήσει κάποιος θα είχε λήξει το θέμα γρήγορα.

doctoras
03/12/2019, 09:03
Κάπου στο 2003, μεγαλο ποσοστό δικύκλων εχωνε την πινακιδα στον λασπωτηρα για να μην φαίνεται κανοντας ενα κάρο παραβάσεις με στοχο την μη αναγνωρηση τους.
Τοτε οι εκάστοτε φωστήρες κυβερνουντες αντι να κανουν έλεγχο και να κοβουν ανάλογες κλήσεις, εφεύρησαν μια μεγαλύτερη σε μέγεθος πινακιδα για να μη χωραει (και καλα)στον λασπωτηρα
Αποτυχια παταγωδώς δεν κατεφεραν να ελεγξουν την ταση και φαγαμε στην μαπα "οι χλωροι" οσα μηχανακια αγορασθηκαν το 05-06 με πινακιδα πινακα ανακοινώσεων
Απαιδευτοι νεοελληνες..

nassosxlvbros
03/12/2019, 12:46
λοιπον
λες μηχανη ειναι οντως?εννοωε πανω απο 50 κυβικα.συνηθης τακτικη να αλλαζουν πινακιδες η να εχουν χαθει η κλπ κλπ,κανονικα θελει λευκο πλαισιο μαυρα νουμερα και γραμματα,αλλιως πας για πλαστογραφηση-παραποιηση-φθορα κλπ 200 ευρο+αφαιρεση διπλωμα αδεια για 20 μερες(υπ οψιν τα 50αρια δεν εχουν σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας επανω
αν εχεις πανω απο 50 κυβικα μοτο υπευθυνο για την εκδοση ειναι το συγκοινωνιων,αν ο προηγουμενος κατοχος ειχε πινακιδα ταψι(εκεινες τις ανεκδιηγητες τεραστιες)και εφτιαξε μια οτι να ναι χωρις σφραγιδα ελληνικης δημοκρατιας την γλιτωσες στο τσακ απο τον ΖΗΤΑ
πανε με την αδεια σου στο τοπικο τμημα,δηλωσε απωλεια-ξεβιδωθηκε καιεπεσε-παρε το χαρτι πανε συγκοινωνιων και θα σου βγαλουν μια ωραιοτατη καινουργια με νορμαλ μεγεθος και σιγουρα νομιμη


...Πρόσφατα επιβεβαιωμένο: :(
Η νέα πινακίδα (με νέο νούμερο και νέα άδεια) βγαίνει με το αζημίωτο φυσικά,μην χαρείς πως είναι τσάμπα.... ;)

ypapadio
26/05/2020, 23:24
Εννοείται ενημερώνεις και τον ασφαλιστή σου για την ενημέρωση του συμβολαίου σου με τον νέο αριθμό κυκλοφορίας!!!