PDA

View Full Version : Κάτι για μες στην πόλη…



ggs
12/06/2013, 15:44
Τι λέει ο γ@μημ€νο$ ο μερφυ όταν δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις την μηχανή σου για 20 μέρες ?
Θα σου κάτσουν όλες οι ανάγκες για αστικές και περαστικές μετακινήσεις μαζί…:mad:
Κέντρο , Πειραιάς , Μοσχάτο , Κηφισιά , Αγ.Στεφανος κ.λ.π….
Ευτυχώς , η αλληλεγγύη είναι το όπλο των μοτοσικλετιστών (και των συγγενών)…:D

Εγώ : ρε ξαδερφε να πάρω ένα από τα δυο μοτοσακό που έχεις για καμιά 20ρια μέρες?

Ξάδελφος : και το ρωτάς ρε … έλα το απόγευμα..

Εγώ : ευχαριστώ ρε ξάδελφε …. Την βέσπα δώσε μου να μην σου πάρω το μεγάλο μήπως το θες….

Ξάδελφος : μην το συζητάς … 2 μετρα παλληκάρι και θα σου δώσω την βέσπα… α-πα-πα..:lol:
Άλλωστε , δεν θα πάω πουθενά το επόμενο 20ημερο…


Κι έτσι….:)

292787


292788


Ο ληστής ο χιλιαδακοσιαπενηντα με αβς ,γιοσι, μπαγκαζιερες , κάγκελα, ζελατινες , κερατα κ.λ.π
Οι εντυπώσεις (και όχι η σύγκριση με άλλη μηχανή) αυτή την εβδομάδα που το έχω είναι :

Μέσα στην πόλη κατάλαβα αμέσως γιατί ο ξάδελφος δεν έδινε την βεσπα….:lol:

Εντάξει , η μηχανή δεν είναι για μέσα στην πόλη … είναι βαριά και ογκώδης …
Όμως δεν είναι και απαλευτη ….
Κόβει σχετικά καλά το (ψηλο) τιμόνι της και δεν βγάζει και τρελή ζέστη από τον κινητήρα ..
Περνά μέσα από τα αυτοκίνητα , αν συνηθίσεις λίγο τους καθρέπτες της που μου θύμισαν Οpel Cortina ταξί το 70…
Η θέση οδήγησης δεν με προβλημάτισε παρ ολο το ύψος μου , εκτός το κάπως ενοχλητικο κόψιμο στο ντεπόζιτο …

Φυσικά , μες την πόλη πίνει σαν Ουκρανός ανθρακωρύχος ….:beer:

Η σελαρα της είναι πολύ αρχοντική και αναπαυτική και σε πολλά χλμ πρέπει να κατεβαίνεις ξεκούραστος κι εσύ και ο συνεπιβάτης…

Στην εθνική βέβαια είναι στα νερά της ..
Καλή κάλυψη από αέρα (λόγο της τεράστιας αφτερμαρκετ ζελατίνας που έχει) , ανετη και προβλεψιμη…
Ο κινητηρας … μαλλον , δεν βάζει φωτιά (σε σχεση με αλλα 1000++) ΑΛΛΑ..
ΡΟΠΗ – ΡΟΠΗ –ΡΟΠΗ !!!
Με οποιοδήποτε ταχύτητα σε οποιεσδήποτε στροφές ανέβαζε γλυκά και σταθερά σαν ηλεκτρικο… Ήρεμη και μπόλικη δύναμη….
Τον λάτρεψα τον κινητήρα της…
Τα φρένα της από την άλλη… μου φάνηκαν κάπως σαν …λιγα… ίσως είναι θέμα συνήθειας ή να χρειάζονται service…

Με λίγα λογια ,πρέπει να είναι από τις πιο τίμιες μηχανές για ταξίδια…
Μου λείπει το τενερε μου …. (αν και είναι ποοοολυ ψόφιο ):p

spyrakos35
12/06/2013, 16:21
επομένως..... κουφαλίτσα ο ξαδερφος εεεε?

:bawl:

ggs
13/06/2013, 13:47
επομένως..... κουφαλίτσα ο ξαδερφος εεεε?

:bawl:

Εντάξει , καλό παιδί είναι και εξηγήθηκε ωραία με την μηχανή…

Αλλά δεν είναι και μ@λ@κ@ς να δώσει την βέσπα…:lol:

thanos_s
13/06/2013, 14:53
ε καλα οχι οτι ειναι η εθνικη το φυσικο περιβαλλον του bandit :cry: (Εκτος αν κινεισαι με 120-140χλμ)
για περιαστικες ειναι οτι πρεπει παντως..

dimzan
13/06/2013, 15:17
Τα φρενα ειναι μαπα. Ειδικα αν το κυνηγησεις τελειωνουν νωρις και δεν επαρκουν. Αυτα στο 650, που νομιζω φοραει τα ιδια με το 1250.

Κατα τ αλλα πολυ τιμιο μηχανακι οπως γραφεται παντου.

Ichigo
13/06/2013, 15:39
Το αρχικό δάγκωμα των φρένων του ληστή δεν είναι δυνατό και δε χρειάζεται να είναι μιας και δεν είναι πισταδόρικο με ακτινικές αλλά all arround με έμφαση στον τουρισμό. Εμένα πάλι μου φαίνονται αξιοπρεπέστατα τα φρένα του Και το κυνηγάω αρκετά θα έλεγα... σφουγγάρι η μανέτα μεν χωρίς την ακαριαία αντίδραση ενός μη ABS super duper ακτινικού brembo αλλά όσο περισσότερο και αποφασιστικά την πατάς τόσο ποιο δυνατά φρενάρει, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι θα περιμένατε από το bandit στο θέμα φρένα. :confused:

ggs
13/06/2013, 15:50
ε καλα οχι οτι ειναι η εθνικη το φυσικο περιβαλλον του bandit :cry: (Εκτος αν κινεισαι με 120-140χλμ)
για περιαστικες ειναι οτι πρεπει παντως..

:eyepop:
Δηλαδή , το bandit το 1250 δεν κάνει για εθνική και ταξιδια αλλά για καμιά βόλτα γύρω απ την πόλη ???

Εντάξει , ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια …
Εγώ θεωρώ ότι είναι υπεραρκετά η άνετη σελα , η καλή κάλυψη από αέρα , η δυνατότητα φορτώματος και ενας κινηταρας που μπορεί να πηγαίνει ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ και ξεκούραστα 150-160 και να εχει κι άλλο..
Προφανώς δε είναι χαγιαμπουσα αλλά βγάζει μια χαρά και χαλαρα αυτά και παραπάνω χλμ.

Μηπως λες για το 650 ?

sniper
13/06/2013, 15:56
:eyepop:
Δηλαδή , το bandit το 1250 δεν κάνει για εθνική και ταξιδια αλλά για καμιά βόλτα γύρω απ την πόλη ???

Εντάξει , ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια …
Εγώ θεωρώ ότι είναι υπεραρκετά η άνετη σελα , η καλή κάλυψη από αέρα , η δυνατότητα φορτώματος και ενας κινηταρας που μπορεί να πηγαίνει ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ και ξεκούραστα 150-160 και να εχει κι άλλο..
Προφανώς δε είναι χαγιαμπουσα αλλά βγάζει μια χαρά και χαλαρα αυτά και παραπάνω χλμ.

Μηπως λες για το 650 ?

ρε τι παλτό πήγες και σου δώσανε καλοκαιριάτικα; :uplate:

ggs
13/06/2013, 15:57
ρε τι παλτό πήγες και σου δώσανε καλοκαιριάτικα; :uplate:

ε, οχι και παλτο..... καπαρτινα...:lol:

sniper
13/06/2013, 15:59
ε, οχι και παλτο..... καπαρτινα...:lol:

Κατσε να αρχίσει να δουλευει το βερμπιλατέρ...

pektis
13/06/2013, 16:52
ε καλα οχι οτι ειναι η εθνικη το φυσικο περιβαλλον του bandit :cry: (Εκτος αν κινεισαι με 120-140χλμ)
για περιαστικες ειναι οτι πρεπει παντως..

Μιλαμε για 11.5 κιλα ροπης.... Αν δεν ειναι αρκετα, τοτε τι ζητας απο μια μηχανη...?:confused:
Το συγκεκριμενο ταξιδευει ανετα με 150-160...:D
(μαλλον το μπερδεψες με το 650...!)

thanos_s
13/06/2013, 17:20
Μιλαμε για 11.5 κιλα ροπης.... Αν δεν ειναι αρκετα, τοτε τι ζητας απο μια μηχανη...?:confused:
Το συγκεκριμενο ταξιδευει ανετα με 150-160...:D
(μαλλον το μπερδεψες με το 650...!)

δεν γραφω πουθενα οτι δεν με ικανοποιει απο γκαζι :O ειπαμε ειμαστε αχορταγοι αλλα οχι κι ετσι :P
η ανεμοκαλυψη του ειναι μετρια..

Οσο για τα φρενα του, δεν δινει κατι λιγοτερο απο αυτα που θα ζηταγα απο τη συγκεκριμενη μηχανη.Απλα ειναι επιλεγμενα με κριτηριο την κατηγορια και οχι τον κινητηρα, και ετσι δεν συμβαδιζουν σε ισχυ.

pektis
13/06/2013, 18:35
δεν γραφω πουθενα οτι δεν με ικανοποιει απο γκαζι :O ειπαμε ειμαστε αχορταγοι αλλα οχι κι ετσι :P
η ανεμοκαλυψη του ειναι μετρια..

Οσο για τα φρενα του, δεν δινει κατι λιγοτερο απο αυτα που θα ζηταγα απο τη συγκεκριμενη μηχανη.Απλα ειναι επιλεγμενα με κριτηριο την κατηγορια και οχι τον κινητηρα, και ετσι δεν συμβαδιζουν σε ισχυ.

Ναι, η αληθεια ειναι οτι δινει ροπη απο χαμηλα... οπως ειπες ειναι το τι ζηταει ο καθενας...;)

dimzan
13/06/2013, 19:07
Ταξιδι κανει πολυ ανετα. Ισα ισα που ειναι πολυ καλο για touring. Στις εκτος πολης διαδρομες αρκει να μην ειανι πολυ κλειστες . Εγω με το 650 παω σταθερα 150-180 σε ταξιδι και δεν καιει πανω απο 7λ/100. Απο κει και πανω ανεβαινει αποτομα η καταναλωση. Λογικα το 1250 ειναι οικονομικοτερο σε υχηλες ταχυτητες.

Αλλα τα φρενα επιμενω πως ειναι μετρια. Εκτος απο την χαλια σφουγγαροαισθηση που ισως διορθωνεται με αλλαγη τρομπας ειναι μετρια. Εγω σε συνεχομενο και αρκετα εντονο γκαζι-φρενο-στροφη κοντεψα να μεινω. Βουλιαζε η μανετα και μειωνοταν το φρεναρισμα. Αλαρμ, δεξια και αναμονη να κρυωσουν... (Φοραω μαμα τακακια)

cosgili
13/06/2013, 20:50
Ταξιδι κανει πολυ ανετα. Ισα ισα που ειναι πολυ καλο για touring. Στις εκτος πολης διαδρομες αρκει να μην ειανι πολυ κλειστες . Εγω με το 650 παω σταθερα 150-180 σε ταξιδι και δεν καιει πανω απο 7λ/100. Απο κει και πανω ανεβαινει αποτομα η καταναλωση. Λογικα το 1250 ειναι οικονομικοτερο σε υχηλες ταχυτητες.

Αλλα τα φρενα επιμενω πως ειναι μετρια. Εκτος απο την χαλια σφουγγαροαισθηση που ισως διορθωνεται με αλλαγη τρομπας ειναι μετρια. Εγω σε συνεχομενο και αρκετα εντονο γκαζι-φρενο-στροφη κοντεψα να μεινω. Βουλιαζε η μανετα και μειωνοταν το φρεναρισμα. Αλαρμ, δεξια και αναμονη να κρυωσουν... (Φοραω μαμα τακακια)

Αλλαξε σωληνάκια...;)

nickald
13/06/2013, 21:42
δυστυχως το θεμα με τα φρενα το εχει ο μεγαλος ληστης (το μικρο δεν το καβαλησα)

Θελει σωληνακια (ολο το σετ που κοστιζει καμποσο) ή/και τρομπα....

Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικο μηχανακι για αυτο που ειναι.

Ichigo
13/06/2013, 23:04
δυστυχως το θεμα με τα φρενα το εχει ο μεγαλος ληστης (το μικρο δεν το καβαλησα)

Θελει σωληνακια (ολο το σετ που κοστιζει καμποσο) ή/και τρομπα....

Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικο μηχανακι για αυτο που ειναι.

To μεγάλο έχει ακριβώς τα ίδια φρένα με το μικρό. Θα μπορούσατε να παραθέσετε μετρήσεις που να αποδεικνύουν ότι πάσχει στο θέμα αυτό σε σχέση με τον ανταγωνισμό (όχι στην αίσθηση αλλά στην αποτελεσματικότητα) :confused:;

pektis
14/06/2013, 08:08
Καλυτερα να αλλαξει υγρα φρενων πρωτα...

nickald
14/06/2013, 08:46
To μεγάλο έχει ακριβώς τα ίδια φρένα με το μικρό. Θα μπορούσατε να παραθέσετε μετρήσεις που να αποδεικνύουν ότι πάσχει στο θέμα αυτό σε σχέση με τον ανταγωνισμό (όχι στην αίσθηση αλλά στην αποτελεσματικότητα) :confused:;

Η εμπειρια μας απο την χρηση του Bandit ας πουμε δεν σου κανει? το θες σε μετρα?

Τα φρενα ειναι μετρια γιατι εχουν σκατα αισθηση.... απο αποτελεσμα ειναι καλα γιατι οπως βλεπεις σου γραφω και δεν εχω σκασει πανω στο προπορευομενο οχημα που σταματησε ξαφνικα.

Δεν με ενδιαφερει τι κανει σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν ειχα cbf, tdm και 'γω δεν ξερω τι αλλο..... το bandit ειχα και εψαχνα τροπο να διορθωσω τα φρενα του. 'Η μηπως να μιλησουμε για την γελοια αποκριση το abs?

Και σε εντονη χρηση το φρενο του "κουραζεται" και χανει σε αποτελεσματικοτητα. Αυτο το ειδα σε συνεχομενες κατηφορικες φουρκετες σε καταβαση απο τον Ολυμπο.

Πηγασο καβαλησα μετα το bandit και νομιζα οτι εχει αγκυρες. Δεν μπαινω στην λογικη να το συγκρινω με το tuono που εχω τωρα γιατι θα γελασει ο καθε πικραμενος.

Το μηχανακι ειναι καλο γι αυτο που ειναι λεμε αλλα τα φρενα του δεν σε πειθουν οτι θα το σταματησουν το καραβι......

spyrakos35
14/06/2013, 09:25
To μεγάλο έχει ακριβώς τα ίδια φρένα με το μικρό. Θα μπορούσατε να παραθέσετε μετρήσεις που να αποδεικνύουν ότι πάσχει στο θέμα αυτό σε σχέση με τον ανταγωνισμό (όχι στην αίσθηση αλλά στην αποτελεσματικότητα) :confused:;

να το συγκρίνουμε με το φουζουρού ας πούμε?

Ichigo
14/06/2013, 09:27
να το συγκρίνουμε με το φουζουρού ας πούμε?

Με ότι έχει τα ίδια λεφτά και ότι είναι στην ίδια κατηγορία με αυτό...

spyrakos35
14/06/2013, 09:29
Με ότι έχει τα ίδια λεφτά και ότι είναι στην ίδια κατηγορία με αυτό...

θεωρητικά σπορτ τουρινγκ είναι και τα δύο....

ναι υπάρχει διαφορά τιμής....

γι αυτό και ρώταγα, δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου....

σύγκριση με σιμπιεφ 1000 λοιπόν....

Ichigo
14/06/2013, 09:34
Η εμπειρια μας απο την χρηση του Bandit ας πουμε δεν σου κανει? το θες σε μετρα?

Τα φρενα ειναι μετρια γιατι εχουν σκατα αισθηση.... απο αποτελεσμα ειναι καλα γιατι οπως βλεπεις σου γραφω και δεν εχω σκασει πανω στο προπορευομενο οχημα που σταματησε ξαφνικα.

Δεν με ενδιαφερει τι κανει σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν ειχα cbf, tdm και 'γω δεν ξερω τι αλλο..... το bandit ειχα και εψαχνα τροπο να διορθωσω τα φρενα του. 'Η μηπως να μιλησουμε για την γελοια αποκριση το abs?

Και σε εντονη χρηση το φρενο του "κουραζεται" και χανει σε αποτελεσματικοτητα. Αυτο το ειδα σε συνεχομενες κατηφορικες φουρκετες σε καταβαση απο τον Ολυμπο.

Πηγασο καβαλησα μετα το bandit και νομιζα οτι εχει αγκυρες. Δεν μπαινω στην λογικη να το συγκρινω με το tuono που εχω τωρα γιατι θα γελασει ο καθε πικραμενος.

Το μηχανακι ειναι καλο γι αυτο που ειναι λεμε αλλα τα φρενα του δεν σε πειθουν οτι θα το σταματησουν το καραβι......

Με καλή εξαέρωση και ένα καλό υγρό φρένων δεν έχω διαπιστώσει τα προβλήματα που λες σε παρόμοιο περιβάλλον χρήσης. Όλα αυτά με μαμά τακάκια και σωληνάκια και τρόμπα. Φυσικά και δεν μπορείς να το συγκρίνεις με Tuono...

sapila racing
14/06/2013, 09:43
Με ότι έχει τα ίδια λεφτά και ότι είναι στην ίδια κατηγορία με αυτό...

Αν μιλάμε για το 1250 δεν υπαρχει αλλο στην κατηγορία σε αυτα τα λεφτά για να το συγκρίνουμε. Το CBF1000 που ειναι κι αυτό 'ησυχο' μηχανάκι, έχει καλύτερα φρένα πάντως, αλλά είναι και ακριβότερο.
Ε μην περιμενουμε να είναι και το τοπ μηχανάκι σε όλα.
Εχει μοτερούκλα με ροπή, τα κάνει όλα και συμφέρει και τέλος.