PDA

View Full Version : Φρένα & εξαέρωση μονάδας abs.



timman
12/06/2013, 20:13
Τη καλησπέρα μου στο forum!

Δουλειά δεν είχε ο διάολος……..

Σήμερα είπα να κάνω ένα καθαρισμό στις δαγκάνες των φρένων. Μετά από 1000χλμ από την αλλαγή στα τακάκια, ο θόρυβος δεν έλεγε να σταματήσει. Δε μπορεί θα στρώσουν έλεγα. Κατά το φρενάρισμα ο θόρυβος ήταν έντονος ενώ σε κανονική πορεία στο ίδιο μοτίβο αλλά συνεχόμενα και όχι τόσο δυνατά ακουγόταν ο μεταλλικός ήχος της τριβής δύο μετάλλων. Τα τακάκια γνήσια της Honda και η μοτό, Cbf 600 με Abs.

Έλυσα, ψέκασα, καθάρισα και έτριψα με οδοντόβουρτσα όσο μπορούσα τις δαγκάνες. (αφού είχα συμβουλευτεί νωρίτερα το youtube). Πρέσαρα ελαφρώς για να καθαρίσω περιμετρικά λίγο και τα έμβολα. Όντως έσερναν με λίγη δυσκολία από τη μάκα που είχε γαντζωθεί. Η δαγκάνες είναι οι τριπίστωνες Nissin. Το δε ένα έμβολο δεν άκουγε καθόλου (όχι το μεσαίο της συνδυασμένης). Έχει κάπου δε πρόσεξα, ήταν και μακριά η μανέτα, με αποτέλεσμα το ένα έμβολο να βγει εντελώς και να τρέξουν υγρά. Το ξανά έβαλα στη θέση του, τελείωσα τη δουλεία και φρένα μηδέν. Συμπλήρωσα στο δοχείο υγρά, έκανα και εξαέρωση από τις δαγκάνες αλλά δε σηκώνει αρκετή πίεση. Σπρώχνοντας με τα χέρια και φρενάροντας το μπροστινό γονατίζει και φρενάρει. Δε το δοκίμασα όμως σε βόλτα.
Είναι επικίνδυνο να την πάω οδικός σε συνεργείο για εξαέρωση της μονάδας Abs και επί τη ευκαιρία να αλλάξω εντελώς τα υγρά η να φωνάξω το γιατρό στο σπίτι?...

soter3gm
12/06/2013, 20:37
RTFM Αγαπητέ συνοδοιπόρε

Panoskl
12/06/2013, 21:18
Στην θέση σου θα την πήγαινα σιγά σιγά στον μάστορα.

Όσο για το RTFM σωστό μεν για να μην κάνεις προφανή λάθη, αλλά η εμπειρία του μάστορα για τις λεπτομέρειες που ΔΕΝ αναφέρει το manual είναι αναντικατάστατη.

bros400pgm
12/06/2013, 21:30
Μεγαλη συριγγα και πρεσαρεις υγρα απο το εξαερωτηρι της δαγκανας στο κυκλωμα. Προσοχη μην υπερχειλισει το δοχειο.

Panoskl
13/06/2013, 13:32
Να ρωτήσω κάτι. Κάποιο s/w διαχείρισης της ECU σε Triumph (με το ανάλογο καλώδιο) δίνει την δυνατότητα να βάλεις την μονάδα του ABS σε κατάσταση που διευκολύνει την εξαέρωση προφανώς.

Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Μήπως ο φίλος μας που άνοιξε το thread πρέπει να το λάβει υπόψη του;

dankannn
13/06/2013, 13:46
Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος στα abs αν σου πάρει αέρα το κύκλωμα τότε πρέπει να κάνεις εξαέρωση από την κεντρική μονάδα του abs.
Δοκίμασε να κάνεις εξαέρωση με σύριγγα που σου είπαν πιο πάνω.
Είναι λίγο μπέρδεμα αν δεν το έχεις ξανακανει, θέλει και ένα δεύτερο άτομο.
Λογικά δεν έκανες καλή εξαέρωση , σπάνιο να πήρε αέρα η μονάδα του abs.
Αφού από ότι είπες δεν έμεινε από υγρά το δοχείο αλλά απλά τα έχασε από την δαγκάνα από κάτω
Εκτός και έχασες όλα τα υγρά.
Δες και τα πιστονακια σου αν τα έβαλες καλά μέσα.
Και αν δεν το έχεις ξανακάνει πες σε κάποιων πιο έμπειρο

GFawkes
13/06/2013, 14:04
εξαερωση πανω στην μοναδα-προσοχη θα εχει περισσοτερους απο 1 εξαερωτηρες, και σε ολες τις δαγκανες και μετα reset στο ABS

timman
13/06/2013, 15:26
Χθες κάθισα και διάβασα το manual. Δεν έγραφε πουθενά να υπάρχει εξαερωτήρας στη μονάδα του Abs. Πήγα λοιπόν πήρα νέα υγρά φρένων, λάστιχο και σύριγγα. Ακολούθησα τη διαδικασία από την αρχή πληρώνοντας με υγρά από το ρεζερβουάρ. Και βγάζοντας τα παλιά πρώτα από την αριστερή και μετά από τη δεξιά δαγκάνα. Έκανα και μια πολύ καλή εξαέρωση (σιγά σιγά μου πήρε πάνω από μισάωρο). Έκανα και μια μικρή βόλτα για να πατήσουν καλά τα τακάκια και όλα καλά. Ούτε θόρυβος ούτε τίποτα. Λες και την αγόρασα χτες. Έχω την αίσθηση όμως ότι η μανέτα είναι λίγο πιο μαλακή. Μάλλον λόγω των νέων υγρών.
Τη δοκίμασε και ένας ξάδερφος που είναι μάστορας( ασχολείστε κυρίως με σκούτερ) και μου είπε ότι είναι οκ. :)

turogalos
14/06/2013, 07:57
Δεν γνωρίζω για την μηχανή σου, αλλά αν έχει παρόμοιο σύστημα πέδησης με τα F650GS, τότε αφού τελειώσεις με την εξαέρωση στην δαγκάνα, συνεχίζεις με την εξαέρωση στην μονάδα του ABS. Συνολικά 4 εξαερώσεις, 2 για το μπροστά και 2 για το πίσω (όπως σε συμβούλεψε και ο GFawkes).

redfantomas
07/10/2013, 10:17
ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ τωρα εγω ο αμπαλος..και ρωτω...στο μοτο μας (cbf 04) που στα κομματια εινια η μοναδα του abs??? τελικα εχει μπλιμπλικι εξαερωσης εκει???

διοτι μετα απο μια ζυγοσταθμιση τροχου:eyepop::eyepop: ..παρατηρησα αλλαγη στα φρενα ( χειροτερα εννοειτε) πηγα αλλαξα υγρα (εδω να πω οτι ΚΑΚΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟΥ ΚΙΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ DOT 4) και εκανε και την εξαερωση υποτιθεται αλλα η κατασταση παραμενει ιδια με τα φρενα να 300772300772...θα το παω παλι για εξαερωση ή αν βρω 2° ατομο θα την κανω εγω,το θεμα λοιπον ειναι αν πρεπει να κανω και στην μοναδα και που βρισκεται αυτη...ειτε την κανω εγω ειτε το συνεργειο....

Grafton 505
09/10/2013, 17:29
στο μοτο μας (cbf 04) που στα κομματια εινια η μοναδα του abs??? τελικα εχει μπλιμπλικι εξαερωσης εκει???

Είναι κάτω από την σέλα του οδηγού. (ένα ασημένιο ορθογώνιο κατασκεύασμα με 4 σωληνάκια σκληρά μεταλλικά να καταλήγουν σε αυτό, και κάτι που μοιάζει με φίλτρο λαδιού αλλά δεν είναι.)

Η μονάδα δεν θέλει εξαέρωση και γι' αυτό δεν έχει και ''μπιμπλίκι''...

Όσο για το άλλο πρόβλημα, άμα δεν λυθεί και με την 2η εξαέρωση, δες μήπως σε κοπανήσανε την δισκοπλάκα και ''πετσικάρισε''.

redfantomas
09/10/2013, 18:23
Είναι κάτω από την σέλα του οδηγού. (ένα ασημένιο ορθογώνιο κατασκεύασμα με 4 σωληνάκια σκληρά μεταλλικά να καταλήγουν σε αυτό, και κάτι που μοιάζει με φίλτρο λαδιού αλλά δεν είναι.)

Η μονάδα δεν θέλει εξαέρωση και γι' αυτό δεν έχει και ''μπιμπλίκι''...

Όσο για το άλλο πρόβλημα, άμα δεν λυθεί και με την 2η εξαέρωση, δες μήπως σε κοπανήσανε την δισκοπλάκα και ''πετσικάρισε''.

ευχαριστω φιλε μου,το μεσημερι που επεσε λαδωμα κτλ την βρηκα την μοναδα αλλα δεν μπορουσα να δω αν εχει μπλιμπλικι ..απο κατω..και εγω δεν το ηξερα εδω διαβασα περι εξαερωσης της μοναδας....

Antonisss
09/10/2013, 19:23
Εάν είναι παρόμοια μονάδα με του SH(που δεν βλέπω το λόγο να μην είναι) τότε θέλει μια νορμάλ εξαέρωση όπως σε ένα μηχανάκι χωρίς ABS... Κοινώς, δεν σε απασχολεί το ότι έχει ABS...

Grafton 505
09/10/2013, 22:56
Εάν είναι παρόμοια μονάδα με του SH(που δεν βλέπω το λόγο να μην είναι) τότε θέλει μια νορμάλ εξαέρωση όπως σε ένα μηχανάκι χωρίς ABS... Κοινώς, δεν σε απασχολεί το ότι έχει ABS...

One size fits all :winka:


Υ.Γ. Εάν έχει C-ABS η εξαέρωση αλλάζει λίγο όσων αφορά το πίσω φρένο, αλλά όχι τραγικά πράγματα.

Antonisss
09/10/2013, 23:52
Γιατί το πίσω? Εκτός και αν εννοείς την αριστερή τρόμπα γενικότερα που περιλαμβάνει την πίσω δαγκάνα και τα 2/3 της μπροστά...

Grafton 505
10/10/2013, 17:22
...

Κάνεις κανονικά εξαέρωση την πίσω δαγκάνα από το ποδόφρενο, και μετά πας στην μπροστά δεξιά δαγκάνα και εξαερώνεις από το μεσαίο εξαερωτήρα πατώντας πάλι το ποδόφρενο.

Ποία είναι η αριστερή τρόμπα; Δύο έχει. Μία μπροστά στην δεξιά μανέτα και και μία πίσω στο ποδόφρενο.

Όταν πατιέται το ποδόφρενο εφαρμόζονται τα μπροστά και τα πίσω φρένα, αν και η πίεση στα μπροστινά είναι μικρότερη. (Τάδε έφη service manual. Δεν λέει πουθενά για 2/3)

Antonisss
10/10/2013, 18:14
Εσύ μιλάς για το CBF, εγώ μιλάω για το SH, γι αυτό και σου λέω αριστερή τρόμπα, αλλά κατ'ουσίαν το ίδιο πράγμα λέμε...