PDA

View Full Version : ΕΥΤΗΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ



sloumos
05/10/2005, 16:14
Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στα στραβά και ανάποδα ή στο topic με τα cb.
To story έχει ως εξής:
Έχω το cb400f version S (97)
Λόγω βροχών κτλ και επειδή είναι το μόνο μέσο για να ανεβοκατεβαίνω δουλειά-σπίτι αποφάσισα να βάλω μια μπαγαζιερα για να φυλάω καμιά νιτσεραδα-κρανος-λουκετο.
Μπαίνω σε ένα μαγαζί το οποίο είναι και εξουσιοδοτημένο Honda (όχι συνεργείο)
Ανταλλακτικά – moto accessories και του λέω θέλω να βάλω μπαγαζιερα σε αυτό το μοντέλο μπαίνει??
Μπαίνει μου λέει αλλά θα χρειαστείς και μια σχαριτσα για να μπει
Οκ του λέω κάνε μου την σούμα και βλέπουμε , μου λέει τόσα και θα σε στείλω σε έναν δικό μηχανικό μου που έχει ξαναβάλει στο συγκεκριμένο μοντέλο γιατί είναι λίγο μπελαλίδικη και δεν μπορώ να την βάλω εγώ εδώ.
Δεν θα του δώσεις τίποτα λεφτά θα κανονίσω εγώ για αυτό και θέλω να μου δώσεις τόσα και θα πληρώσω εγώ τον μάστορα που είμαστε και φίλοι.
Κανονίζουμε ένα απόγευμα μετά την δουλειά και πηγαίνουμε στο μηχανικό του με τα πράγματα που έχει παραγγείλει.
Αφού παιδεύτηκε Κανά 3ωρο ο μηχανικός του να την βάλει και γύρω στις 3 φορές καθώς την μια φορά την είχε βάλει τόσο κοντά που δεν άνοιγε η σελά την δεύτερη την είχε βάλει και ακούμπαγαν τα πίσω φλασακια πάνω στην σχάρα και του λέω άμα πέσω σε καμία λακκούβα θα σπάσουνε
Τελοσπαντον την ξανααλλαζει και την βάζει ώστε να μην ακουμπάει ούτε στα φλασάκια ούτε πουθενά και μου λέει οκ είναι τώρα.
Του λέω ευχαριστώ και την κάνω για το σπίτι μιας και είχε πλέον νυχτώσει
Την επομένη μέρα ανεβαίνω παίρνω την κοπελιά πάμε μια βόλτα στα μαγαζιά λόγω του ότι παντρευόμαστε και έχουμε κάποια τρεξίματα με το σπίτι τεσπα να μην τα πολυλογώ έχουμε περάσει σε κάποιες λακκούβες του δρόμου (Πειραιώς) και προσπαθώ να στρίψω χαμοστερνας με καμία 25-30χλμ χάνω την πίσω ρόδα προσπαθώ να το κρατήσω μια δεξιά μια αριστερά τελικά το σώσαμε αφού δεν σκοτωθήκαμε μάλλον είχαμε άγιο.
Στη ευθεία μου λέει νοιώθω κάτι νερά στο πόδι μου!!
Τι νερά λέω εγώ αφού ο δρόμος ήταν στεγνός κοιτάω πίσω και τι βλέπω σφηνωμένος στο πόδι της κοπελιάς και στο μάρσιπε η μπουλαλιτσα από το αμορτισέρ (showa) και το μηχανάκι μες το λαδί (δισκοπλακα πίσω φρένα ζάντα καπάκια πλαϊνά) κτλ
Κοιτάω την μπουκλίτσα και βλέπω ότι έβρισκε στην βίδα της σχάρας με αποτέλεσμα να κόψει το αμορτισέρ και να σημαδέψει και την άλλη μπουκλίτσα.
Πρωί Πρωί στον έμπορα που μου πούλησε σχάρες μπαγαζιερες του λέω έτσι είναι μάλλον δεν την έβαλε καλά και να το πας από εκεί να στο φτιάξει θα κανονίσω εγώ και ευτυχώς που δεν χτυπήσατε .
Πάω στον μάστορα του λέω αυτά μου λέει ότι θα το φτιάξουμε μην ανησυχείς ίσως η σχάρα δεν ήταν για το συγκεκριμένο μηχανάκι και κάτι τέτοια
Του λέω εσύ γιατί την έβαλες αφού δεν έκανε τότε και κόντεψες να σκοτώσεις 2 ανθρώπους????? Μιλιά ο γύπας
Γυρνάω στον έμπορα το και το μου είπε του λέω ότι μάλλον δεν έκανε και τα σχετικά μου λέει ότι η σχάρα είναι universal και κάνει για όλα τα naked μάλλον δεν την προσάρμοσε σωστά.
Του λέω είναι υπεύθυνος για αυτό που έγινε δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω μια και ας μου το φτιάξει για να μην έχουμε αλλά.
Ασε θα κανονισω εγω και αλλα τετοια .
Μετα από 4 μερες παιρνω τον μηχανικο τηλεφωνο του λεω τι εγινε ποτε θα το παρουμε το μηχανακι , μου λεει μαλλον το απογευμα ισως αυριο το πρωι εχω παει το αμορτισερ για να κολλησουν την μπουκαλα και να σου προσαπμοσω την σχαρα παλι!!!!
Ρωταω τωρα εγω μπορω να καβαλησω αυτό το μηχανακι με κολλημενη την μπουκαλα του αμορτισερ??
Δεν είναι επικίνδυνο με αυτό που την γεμισε ποσο την γεμισε και αν θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα από την άλλη???
Δεν θα φαινετε η κολληση που εχει κανει??
Εγω του εδωσα ένα μηχανακι χωρις προβλημα .
Εχω απογοητευτεί δεν ξερω τι να κανω ???
Εχει παραδεχθει ότι είναι δικο του λαθος εγω εχω τραβηξει φωτο που αποδεικνύουν ότι είναι δικο του λαθος και θα τις ανεβασω συντομα
Τι γινετε τωρα συμβουλες δεκτες
Μπορω να το τραβηξω αμα δεν μου τις αλλαξει με καινουργιες??
που μπορω να προσφύγω αφου παιζει θεμα ασφαλειας σωματικής ακεραιότητας?
Πηρα τον Σαρακακη του ειπα ποσο τα αμορτισερ για αυτό το μοντελο του εδωσα και αριθμο πλαισιου και μου ειπε το αστρονομικο 405+φαπα για το καθενα.

Tropeas
05/10/2005, 16:42
Απο εμένα μην περιμένεις να σου πώ να μην το τραβήξεις τουλάχιστον με το Υπουργείο ανάπτυξης και καταγγελία απο τη στιγμή που φαίνεται με αποδείξεις ότι η ζημιά προκλήθηκε απο αυτόν που σου έβαλε την σχάρα και έχεις απόδειξη.
Μετά υπάρχουν και τα εξώδικα... που απλά πιέζουν καταστάσεις και μετά υπάρχουν και οι μηνυσεις...
Στα χω γράψει με σειρά χρονικής καθυστέρησης αντίδρασης...
Γιατί όλα αυτά θα πάρουν χρόνο...
Εν αρχή μπορείς να του κοινοποιήσεις τις διαθέσεις σου...

sloumos
05/10/2005, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Απο εμένα μην περιμένεις να σου πώ να μην το τραβήξεις τουλάχιστον με το Υπουργείο ανάπτυξης και καταγγελία απο τη στιγμή που φαίνεται με αποδείξεις ότι η ζημιά προκλήθηκε απο αυτόν που σου έβαλε την σχάρα και έχεις απόδειξη.
Μετά υπάρχουν και τα εξώδικα... που απλά πιέζουν καταστάσεις και μετά υπάρχουν και οι μηνυσεις...
Στα χω γράψει με σειρά χρονικής καθυστέρησης αντίδρασης...
Γιατί όλα αυτά θα πάρουν χρόνο...
Εν αρχή μπορείς να του κοινοποιήσεις τις διαθέσεις σου...
ΦΙΛΕ TROPEA ΕΠΕΙΔΗ ξερω τι εχεις περασει εχω διαβασει ολο το story σου απλα περιμενω τις εξελιξεις
Το μηχανακη δεν το εχω παρει ακομα ισως χρειαστω την βοηθεια σου σε καποια τηλεφωνα και τι κινησεις να κανω.
Δεν εχω βαλει μαγαζια και διευθυνσεις μιας και δεν το εχω δει ακομα ολα αυτα μου τα ειπε απο τηλεφωνο .
Βλεποντας και κανοντας να το παραλαβω??

SF
05/10/2005, 16:54
Απόλυτα κατανοητή η απογοήτευσή σου...

Αλλά εφόσον είσαι καλά, και πλέον το γεγονός ανήκει στο παρελθόν, εγώ έχω να συμφωνήσω με τον τροπέα. Αν έχεις το κουράγιο και τον χρόνο, το κυνηγάς.

Γ.Γ. ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ:
www.efpolis.gr
τηλ: 1520

sloumos
05/10/2005, 18:48
μερικες φωτο


25463

sloumos
05/10/2005, 18:51
εδω φαινεται ποσο κοντα ειναι στην βιδα που εχει βαλει.


25464

sloumos
05/10/2005, 18:53
φωτο3


25465

sloumos
05/10/2005, 18:55
φωτο 4
Που ακριβως βρηκε και κοπηκε!


25466

sloumos
05/10/2005, 19:01
και αυτο που το δοκιμαζε και τις αντοχες της σχαρας πανω στο πλαστικο.


25467

SF
06/10/2005, 09:21
Κάνε μια κρούση στον μάστορα, και πες μάς την αντίδρασή του...

sloumos
06/10/2005, 09:29
αναμενονται εξελιξεις σημερα
Θα δω τι εχει κανει με τα ματια μου και οχι απο το τηλεφωνο και θα κανω κινησεις..
Ελπιζω για το καλο του να μην εχει κανει καμια πατατα.
Πριν το παρω ενημερωνο τον μηχανικο μου και μου λεει τι κανω (τον ενημερωσα για οτι συμβαινει).
και με το που το παιρνω το παω κατευθειαν εκει για ελεγχο.

ruyjin
06/10/2005, 11:24
ρε συ Σταυρο τι επαθες ρε!!
και ευτυχως που δε χτυπησατε, παλι καλα δηλαδη..

τι να πω, υπομονη μαλλον και ευχομαι τουλαχιστον να βγαλεις ακρη με τους π@π@ρες

αν θες κατι τηλ ρε, οκ!

:wave2:

Alx 84
09/10/2005, 22:01
πάλι καλά που δεν πάθατε τίποτα. Επλίζω να βρείς σύντομα άκρη με τον τύπο. Αφού όμως το παραδέχθηκε δε νομίζω να το αφήσει έτσι, αν και ποτέ δεν ξέρεις...

alfa156
11/10/2005, 19:32
εαν εχεις νομικη προστασια στο μηχανακι σου η εσυ,τραβα του ενα εξωδικο μιας που ειναι τσαμπα κιολας να ισιωσει!
φυσικα και δεν θα βαλεις τα γνησια μετα ιδια λεφτα περνεις white power που ειναι και καλυτερα.

Tropeas
11/10/2005, 21:58
Πως πάει, τι έγινε τελικά...?

sloumos
12/10/2005, 23:44
Μετα την γνωστοποιηση των προθεσεων μου προς τον μαστορα

Στο μηχανακι αλλάχθηκε το δεξί αμορτισερ που μετα απο υπαιτιοτητα του κοπηκε λογω κακης στηριξης της σχαρας που εβαλε.
Το αμορτισερ ειναι μεταχειρισμενο (Showa) πλην γνησιο αλλα σε πολυ καλη κατασταση
Δεν πληρωσα μία αυτο του ελειπε βεβαια!!
Παραδεχτηκε οτι την εβαλε λαθος και τωρα την εχει βαλει σωστα εξαλλου φαινεται η διαφορα.
Το πηγα και στον μηχανικο μου για εναν τυπικο ελεγχο και με διαβεβαιωσε οτι δεν θα εχουμε τιποτα περιεργα.
Ηδη τερματιζει πλεον χωρις να εχει φοβο να βρει σε καμια βιδα.

Ενα ευχαριστω οφειλω στο παιδι με τα αξεσουαρ που κατα 99,999% ηταν αυτος που του πηγε το showa εξουσιοδοτημενος Honda (μαλλον ειχε τις ακρες του).

Τέλος καλο για εμενα αλλα οσο θυμαμαι αυτα που περασαμε γινομαι Τουρκος με τον μαστουρα που δεν θα ηθελα ουτε ζωγραφιστο να τον ξαναδώ με την ανευθυνοτητα του .

Προσεχετε boys and girls που το πηγαινετε ακομα και για μια βιδα!!!!

Καλες βόλτες να εχουμε

Σταυρος






:beer:

ronin1
13/10/2005, 00:08
telos kalo . ola kala loipon !

:beer:

Tropeas
13/10/2005, 00:39
ΜΠΡΑΒΟ!

sloumos
13/10/2005, 00:53
Back to the road

:beer:

SF
13/10/2005, 21:23
Χαίρομαι που όλα καλά, αλλά και το ότι ο μάστορας ανέλαβε την ευθύνη του και ξηγήθηκε ΟΚ, νομίζω είναι +++. Θα μπορούσε να ανήκει στην πλειοψηφία των κάφρων...

Anyway, καλά χιλιόμετρα και πάλι!

:wave2:

sloumos
14/10/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Χαίρομαι που όλα καλά, αλλά και το ότι ο μάστορας ανέλαβε την ευθύνη του και ξηγήθηκε ΟΚ, νομίζω είναι +++. Θα μπορούσε να ανήκει στην πλειοψηφία των κάφρων...

Anyway, καλά χιλιόμετρα και πάλι!

:wave2:
Αμα ειχαμε σκοτωθει νομιζεις οτι θα ειχε αναλαβει τις ευθυνες του η θα εκανε οτι δεν μας ξερει?
Ποσοι νομιζεις γραφουν στο βιβλιο τους οτι το ταδε μηχανακι μπηκε στο συνεργειο τους και εγινε η εξης εργασια?
Στην δικη μου περιπτωση επειδη δεν θα πληρωνοταν απο εμενα αλλα απο τον φιλο του γιατι να το γραψει???

π.χ ηλεκτρολογος κανει μ@λ@κια και προκαλει θανατηφορο ατυχημα το οτι θα κανει αμα κανει καποια χρονια στο κλουβι δεν μπορει να φερει πισω τον ανθρωπο που χαθηκε .
Το οτι μπορει να αναλαβει τις ευθυνες του και να το ξαναφτιαξει σωστα μετα ..καταλαβαινεις οτι ειναι χωρις αντικρυσμα.






:beer:

Tropeas
14/10/2005, 12:53
Ακριβώς έτσι όπως τα λές, για αυτό εμείς πρώτα από όλα πρέπει να μαστε τυπικοί ακόμα και με τον "κολλητό" μάστορα και ας το πληρώσουμε και 5% παραπάνω όταν μας κόψει τι μας έκανε.... ;)