PDA

View Full Version : Σχετικα Με Μια Εξατμιση



Bekl52
13/06/2013, 21:48
Γεια σε ολους..Θα ηθελα να μου πειτε για την συγκεκριμενη εξατμιση που θα δειτε παρακατω..
Ειμαι κατοχος του innova i και θα ηθελα να αλλαξω την εξατμηση με μια που να βγαζει καλο ηχο..
Θα ηθελα και απαντησεις οχι μονο απο αυτους που ξερουν αλλα και απο κατοχους αν γινετε για περισσοτερες πληροφοριες..
http://pho3.carcdn.gr/3732/3732372_0_b.jpg

bocaros
14/06/2013, 02:01
χωρις παραιξηγηση , και με καμια διαθεση να σε ειρωνευτω......

ελα πες μας οτι μας κανεις πλακα

Bekl52
14/06/2013, 09:54
μπαα..σοβαρα το λεω :p

SHOOTER045
14/06/2013, 15:30
το καλο ηχο πως τον εννοεις?
καλο για σενα?
την κοπελια σου(η το αλλο-ειπαμε πολλα γινονται σημερα
για τους γυρω σου?
την γειτονια σου?
την αστυνομια?
για τα πα@@@ια που θα σπανε οταν περνας?
που 5 καρντασια θα σου λενε<πω ρε μεγαλε φοβερη εξατμιση>και ολοι οι υπολοιποι μπινελικια-στην καλυτερη
που θα χρειαστεις βουλοκερι για τα αυτακια σου η ωτασπιδες?
κατα τ αλλα γαματη ειναι θυμιζει μηχανακι gp και κατι gixxer με yoshimura
καλοφορετη

arkroan
14/06/2013, 15:37
το καλο ηχο πως τον εννοεις?
καλο για σενα?
..
για τα πα@@@ια που θα σπανε οταν περνας?
..
καλοφορετη
:bawl::bawl::rotflmao:

:a23:

AUFGEBRACHT
14/06/2013, 18:54
Η συγκεκριμένη εξάτμιση τα σπάει και με αποδείξεις

293002

McGyver
14/06/2013, 19:05
Γεια σε ολους..Θα ηθελα να μου πειτε για την συγκεκριμενη εξατμιση που θα δειτε παρακατω..
Ειμαι κατοχος του innova i και θα ηθελα να αλλαξω την εξατμηση με μια που να βγαζει καλο ηχο..
Θα ηθελα και απαντησεις οχι μονο απο αυτους που ξερουν αλλα και απο κατοχους αν γινετε για περισσοτερες πληροφοριες..
http://pho3.carcdn.gr/3732/3732372_0_b.jpg

Κοίτα, η συγκεκριμένη εξάτμιση μπορεί να βγάζει καλό ήχο αλλά έχει τρία πολύ μεγάλα μειονεκτήματα, γι' αυτό και όσοι τη φοράνε μετά από λίγο καιρό τη βγάζουν.

Κατ' αρχήν χάνεις αρκετά στην υποπίεση των καυσαερίων στην εξαγωγή και εκτός του ότι θα θες καινούρια ζουάν κάθε 1500 χιλιόμετρα, θα έχεις τρύπα στην απόδοση στις μεσαίες στροφές. Θα σου "κόβει" το μηχανάκι, θα πρέπει ανοίγεις κι άλλο γκάζι και μετά θα "αρπάζει" ξανά κάπως απότομα.

Άμεση απόρροια του πρώτου, είναι πως υπάρχει πιθανότητα να κάνεις ζημιά στη βαλβίδα εξαγωγής. Αυτό μπορείς να το προλάβεις βέβαια αν, πριν βάλεις την εξάτμιση αλλάξεις τις βαλβίδες (και τα ελατήρια φυσικά) με πιο ανθεκτικές aftermarket. Ψάξου λίγο, κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο eBay με επίστρωση από κράμα αλουμινίου/τιτανίου.

Τέλος, αν και όχι τόσο σημαντικό, θα σου βγάζει τα καυσαέρια κοντά στο πίσω μαρσπιέ του συνοδηγού. Αν κυκλοφορείς μονοκάβαλο δεν έχεις φυσικά θέμα, αλλά το έτερον ήμισυ θα πρέπει να φοράει υποχρεωτικά μακρύ παντελόνι και μποτάκια. Εκεί το μόνο θέμα που θα έχει θα είναι η μυρωδιά από τα καυσαέρια, αλλά καλύτερα από τα εγκαύματα.

AUFGEBRACHT
14/06/2013, 19:09
Αν κυκλοφορείς μονοκάβαλο δεν έχεις φυσικά θέμα, αλλά το έτερον ήμισυ θα πρέπει να φοράει υποχρεωτικά μακρύ παντελόνι και μποτάκια.

Κι αν έχει ωραία πόδια και μπουτάκια είναι κάτι που δεν το θέλουμε να γίνει...

Bekl52
14/06/2013, 22:17
Κοίτα, η συγκεκριμένη εξάτμιση μπορεί να βγάζει καλό ήχο αλλά έχει τρία πολύ μεγάλα μειονεκτήματα, γι' αυτό και όσοι τη φοράνε μετά από λίγο καιρό τη βγάζουν.

Κατ' αρχήν χάνεις αρκετά στην υποπίεση των καυσαερίων στην εξαγωγή και εκτός του ότι θα θες καινούρια ζουάν κάθε 1500 χιλιόμετρα, θα έχεις τρύπα στην απόδοση στις μεσαίες στροφές. Θα σου "κόβει" το μηχανάκι, θα πρέπει ανοίγεις κι άλλο γκάζι και μετά θα "αρπάζει" ξανά κάπως απότομα.

Άμεση απόρροια του πρώτου, είναι πως υπάρχει πιθανότητα να κάνεις ζημιά στη βαλβίδα εξαγωγής. Αυτό μπορείς να το προλάβεις βέβαια αν, πριν βάλεις την εξάτμιση αλλάξεις τις βαλβίδες (και τα ελατήρια φυσικά) με πιο ανθεκτικές aftermarket. Ψάξου λίγο, κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο eBay με επίστρωση από κράμα αλουμινίου/τιτανίου.

Τέλος, αν και όχι τόσο σημαντικό, θα σου βγάζει τα καυσαέρια κοντά στο πίσω μαρσπιέ του συνοδηγού. Αν κυκλοφορείς μονοκάβαλο δεν έχεις φυσικά θέμα, αλλά το έτερον ήμισυ θα πρέπει να φοράει υποχρεωτικά μακρύ παντελόνι και μποτάκια. Εκεί το μόνο θέμα που θα έχει θα είναι η μυρωδιά από τα καυσαέρια, αλλά καλύτερα από τα εγκαύματα.

σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! :)

AristidisZ
14/06/2013, 22:18
εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135614&p=2326577&viewfull=1#post2326577)είχα παρουσιάσει μια οικονομική λύση

Bekl52
14/06/2013, 22:19
το καλο ηχο πως τον εννοεις?
καλο για σενα?
την κοπελια σου(η το αλλο-ειπαμε πολλα γινονται σημερα
για τους γυρω σου?
την γειτονια σου?
την αστυνομια?
για τα πα@@@ια που θα σπανε οταν περνας?
που 5 καρντασια θα σου λενε<πω ρε μεγαλε φοβερη εξατμιση>και ολοι οι υπολοιποι μπινελικια-στην καλυτερη
που θα χρειαστεις βουλοκερι για τα αυτακια σου η ωτασπιδες?
κατα τ αλλα γαματη ειναι θυμιζει μηχανακι gp και κατι gixxer με yoshimura
καλοφορετη

χαχααχ ωραιος!!

Bekl52
14/06/2013, 22:21
Κι αν έχει ωραία πόδια και μπουτάκια είναι κάτι που δεν το θέλουμε να γίνει...

φυσικα και δεν το θελουμε φιλαρακι ;)

Bekl52
14/06/2013, 22:25
εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135614&p=2326577&viewfull=1#post2326577)είχα παρουσιάσει μια οικονομική λύση

:a18::a18:

Bekl52
14/06/2013, 22:31
ααα παιδες αλλη μια πληροφορια θα ηθελα...ξερει κανεις που φτιαχνουν ανθρακονηματα αλλα οχι τα κανονικα τα αυτοκολητα αυτα που ειναι πλαστικο γυαλιστερο και φενετε απο κατω το ανθρακονημα...δεν ξερω αν σας κατατοπισα :P
αα να σαν αυτο...και ποσο κοστιζουν...ευχαριστω

293079

notakos600
15/06/2013, 08:56
Κι αυτό για το ινόβα το θες;

Ρε συ γιαννάκη φαίνεσαι και διαβάζεσαι καλό παιδί, γιατί θες να κάνεις μαλ@κίες στο ινόβα σου αγόρι μου;

teogtp
15/06/2013, 09:28
Εγω στην δικη μου παπια ειχα φορεσει φτιαχτη.
Ενα μπουρι σαν απο τα διπλά που σου δειχνω παρακατω.
Αγορασμενους λαιμους και ηλεκτροκοληση.....
Το Γ@μιδι σαν Xt ξεταποτο εκανε.....:D
293088

Bekl52
15/06/2013, 09:32
Κι αυτό για το ινόβα το θες;

Ρε συ γιαννάκη φαίνεσαι και διαβάζεσαι καλό παιδί, γιατί θες να κάνεις μαλ@κίες στο ινόβα σου αγόρι μου;

οχι φιλε μου..αυτο δεν το θελω για εμενα...
θελει ενας φιλος μου που εχει το crypton r να του βαλει
εγω στο μηχανακι μου μονο ζαντες του εχω αλλαξει και σκευτομουν για καμια εξατμηση αλλα δεν ξερω ακομα..
δεν θελω να χαλασω την φυσικη του ομορφια ;)

Bekl52
15/06/2013, 09:33
Εγω στην δικη μου παπια ειχα φορεσει φτιαχτη.
Ενα μπουρι σαν απο τα διπλά που σου δειχνω παρακατω.
Αγορασμενους λαιμους και ηλεκτροκοληση.....
Το Γ@μιδι σαν Xt ξεταποτο εκανε.....:D
293088

χαχαχαχα αυτες ειναι πατεντες...εγω ειμαι λιγο αρχαριος φιλε μου και δεν ξερω και να θελα να κανω κατι :P