PDA

View Full Version : Σκορτσαρισματα χαμηλά.



PortisHead
14/06/2013, 11:19
Ο καυμός αυτος κραταει απο την 1η μερα που καβαλησα αυτη τη μηχανη,
αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να κανω τίποτα για να το διορθωσω.

Ηθελα να ρωτησω και τους άλλους κατοχους του 1250 αν το εχουν παρατηρησει
(ασχετα αν τους ενοχλει ή οχι)
Μιλαω π.χ. για ρολάρισμα με 2α και 2000 στροφες ή 3η και 2500 (καπου εκει)
Στη δικια μου μηχανη τουλαχιστον ειναι λες και δουλευει διακοπτης on-off,
τοσο εντονα σκορτσαρισματα.

Μεχρι στιγμης έχω κανει:
-"ζυγισμα" στα injection
- ρυθμισμα στις πεταλουδες
- ρυθμισα των αντιβαρων του αντικραδασμικου αξονα
- καταργηση του Ο2 σενσορα (αισθητηρας λ νομιζω) με εναν ανταπτορα που κυκλοφορει στο ebay
(για λογους euro3 , το μειγμα στις χαμηλες στροφες ειναι πολυ φτωχο κι αυτο συμβαλει παρα πολυ στα σκορτσαρισματα)

Εκτος απο την τελευτα αλλαγη οπου ειδα μια καποια βελτιωση στις χαμηλες (2500-3000) με 3η και 4η ,κατω απο τις 2500,τα ιδια.

Η αλυσιδα αν και εχει 50.000χλμ πανω , δεν εχει χρειαστει ουτε μαζεμα.
(Το αναφερω αυτο μηπως και μπορει να οφειλετε κατι σε αυτο ή στα γραναζια της)

Επισης εχω παραμελισει την ρυθμιση βαλβιδων για 5000χλμ (αν μετραει κιαυτο ?)

Τελευταια αλλαγη (στην οποια μαλλον δεν θα προβω) προτεινουν , παραλληλο εγκεφαλο (τυπου powercommander) με διαφορετικες ρυθμισεις χαμηλα για να εξαλειφθουν τελειως τα οποια σκορτσαρισματα.

Σορυ για το μακροσκελες κειμενο , απλα ηθελα να αναφερω οτι εχω κανει μεχρι στιγμης.
Οσοι λοιπον εχετε το 1250 , τι γνωμη εχετε και τι εχετε παρατηρησει σχετικα με το θεμα ?


Υ.Γ.
Κραξτε με ελευθερα για την παρακαμψη του αισθητηρα :rolleyes:

OldMan
14/06/2013, 12:46
Δεν δοκιμάσεις να φέρεις τον συμπλέκτη στο όριο του πατιναρίσματος..??

spyrakos35
14/06/2013, 12:58
Τελευταια αλλαγη (στην οποια μαλλον δεν θα προβω) προτεινουν , παραλληλο εγκεφαλο (τυπου powercommander) με διαφορετικες ρυθμισεις χαμηλα για να εξαλειφθουν τελειως τα οποια σκορτσαρισματα.


τράβα στην μπουζούκι να σου αλλάξουν το μείγμα με ένα box..... μάλλον είναι φτωχό χαμηλά....

το pc ΜΗΝ το βάλεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.....

Ληστης
15/06/2013, 18:29
Δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει, αλλα το αναφερω. Εχω ολοσωμη με TFi (κατι αντιστοιχο με Pc) και ποτε δεν εχει σκορτσαρει. Οποτε ισως ειναι θεμα καυσιμου.

Panoskl
15/06/2013, 19:30
Μήπως... ο τζόγος στις ντίζες του γκαζιού είναι υπερβολικός;

Το λέω με επιφύλαξη γιατί προφανώς θα το έχεις ήδη κοιτάξει.

Αντίστοιχο θέμα στο Tiger 800 έχει την απάντησή του εκεί.

olaeinai_dromos
20/06/2013, 16:09
δεν θα σε κραξουμε για τον αισθητηρα......αλλα για την αλυσιδα.

ειναι δυνατον ρε φιλαρακι?????

50000 χλμ και δεν την μαζεψες ποτε!!!!!!!!!:eek:............και αναρωτιεσαι γιατι κλωτσαει στα χαμηλα???


σαν ξετανημενο βρακι θα ειναι.

PortisHead
20/06/2013, 16:11
δεν θα σε κραξουμε για τον αισθητηρα......αλλα για την αλυσιδα.

ειναι δυνατον ρε φιλαρακι?????

50000 χλμ και δεν την μαζεψες ποτε!!!!!!!!!:eek:............και αναρωτιεσαι γιατι κλωτσαει στα χαμηλα???


σαν ξετανημενο βρακι θα ειναι.

Μαλλον δεν καταλαβες καλα.
Ειναι σε αψογη κατασταση η αλυσιδα λεμε.
Ουτε κανει κοιλιες ουτε κοπαναει , 3 μηχανικοι την εχουν δει και δεν πιστευαν οτι ειναι η 1η.

yes-u
20/06/2013, 16:43
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=89152

PortisHead
20/06/2013, 16:58
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=89152

Τελικα ?
Εμαθες να ζεις μ'αυτο ? :)

Ειναι ολα θεμα EURO3...γιαυτο το αεροψυκτο του Γιαννη δεν εκανε τετοια τερτιπια.
Εμεις εχουμε καταλυτη,αισθητηρα λ , διπλες πεταλουδες , Pair βαλβιδες κι ενα καρο μαλακιες
για να περναει Euro3 προδιαγραφες.

Δεν περναει και η γ@μημενη η κριση να το σπρώξω...:lol:

yes-u
20/06/2013, 18:36
Τελικα ?
Εμαθες να ζεις μ'αυτο ? :)

Ειναι ολα θεμα EURO3...γιαυτο το αεροψυκτο του Γιαννη δεν εκανε τετοια τερτιπια.
Εμεις εχουμε καταλυτη,αισθητηρα λ , διπλες πεταλουδες , Pair βαλβιδες κι ενα καρο μαλακιες
για να περναει Euro3 προδιαγραφες.

Δεν περναει και η γ@μημενη η κριση να το σπρώξω...:lol:
Κοίταξε,
από τότε, άλλαξα εξάτμιση, τάπωσα το pair για να μη σκάει, και το τρέμουλο παραμένει. Το συνήθισα και δεν τρέχει τίποτε. Όπως είδες, την επισημαίνουν και άλλοι αυτή τη λειτουργία!

thanos_s
20/06/2013, 21:42
δεν θα σε κραξουμε για τον αισθητηρα......αλλα για την αλυσιδα.

ειναι δυνατον ρε φιλαρακι?????

50000 χλμ και δεν την μαζεψες ποτε!!!!!!!!!:eek:............και αναρωτιεσαι γιατι κλωτσαει στα χαμηλα???


σαν ξετανημενο βρακι θα ειναι.

το zx10r μου, με 48.000 και μαμα αλυσιδογραναζα σε πολυ καλη κατασταση τι να πει??

PortisHead
21/06/2013, 09:15
Λοιπον ,χτες καθισα και τραβηξα 2 βιντεακια για να δειτε τι εννοω.
Η μηχανη ειναι στο διπλο σταντ , και ο τροχός γυριζει με το γκαζι στο ρελαντι.
Πρωτο video με 1η ταχυτητα , 2ο με 2α.
Το φαινομενο που θα δειτε , λιγο-πολυ ειναι το ιδιο και εν κινήσει με χαμηλες στροφες.


http://s85.photobucket.com/user/massive850/media/Video-0027.mp4.html

http://s85.photobucket.com/user/massive850/media/Video-0028.mp4.html

PortisHead
23/06/2013, 01:04
No comments :confused:

Ichigo
23/06/2013, 01:29
με τον ΙΔΙΟ ακριβώς τρόπο δουλεύει και το 650 που έχω δοκιμάσει στο κεντρικό σταντ με 1η ή 2η ταχύτητα και ψιλοσκορτσάρει όταν πχ κινούμαι σε κατηφόρα κι έχω μέσα περίπου 2000-2500 στροφές. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ ούτε με απασχόλησε. Εσύ απλά θες σε δουλειά να βρίσκεσαι... :D Get used to it ;)

PortisHead
23/06/2013, 01:37
με τον ΙΔΙΟ ακριβώς τρόπο δουλεύει και το 650 που έχω δοκιμάσει στο κεντρικό σταντ με 1η ή 2η ταχύτητα και ψιλοσκορτσάρει όταν πχ κινούμαι σε κατηφόρα κι έχω μέσα περίπου 2000-2500 στροφές. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ ούτε με απασχόλησε. Εσύ απλά θες σε δουλειά να βρίσκεσαι... :D Get used to it ;)
Δεν παλευεται.
Και μην κοιτας...το 650 δουλευει απο τις 5000 και μετα , ενω το 12.5 κατα 90% δουλευει μεταξυ 2000 και 4000 στροφες , τουαχιστον μεσα στην πόλη.
Οποτε δεν μπορω να πηγαινω σαν shaker.
Παντως παρήγορο που μου περιγραφεις ακριβως την ιδια συμπεριφορα και στο 650

Ichigo
23/06/2013, 09:22
Και αν για δοκιμή έβαζες το μαμά μπουρί και φίλτρο αέρα μήπως θα βελτιωνόταν κάπως; Και να έκανες μια αλλαγή στο φίλτρο βενζίνης αν δεν έχει γίνει ποτέ (περίπου στα 20€ κοστίζει);
:hmm:

DrBig
23/06/2013, 09:31
Ο καυμός αυτος κραταει απο την 1η μερα που καβαλησα αυτη τη μηχανη,
αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να κανω τίποτα για να το διορθωσω.

Ηθελα να ρωτησω και τους άλλους κατοχους του 1250 αν το εχουν παρατηρησει
(ασχετα αν τους ενοχλει ή οχι)
Μιλαω π.χ. για ρολάρισμα με 2α και 2000 στροφες ή 3η και 2500 (καπου εκει)
Στη δικια μου μηχανη τουλαχιστον ειναι λες και δουλευει διακοπτης on-off,
τοσο εντονα σκορτσαρισματα.

Μεχρι στιγμης έχω κανει:
-"ζυγισμα" στα injection
- ρυθμισμα στις πεταλουδες
- ρυθμισα των αντιβαρων του αντικραδασμικου αξονα
- καταργηση του Ο2 σενσορα (αισθητηρας λ νομιζω) με εναν ανταπτορα που κυκλοφορει στο ebay
(για λογους euro3 , το μειγμα στις χαμηλες στροφες ειναι πολυ φτωχο κι αυτο συμβαλει παρα πολυ στα σκορτσαρισματα)

Εκτος απο την τελευτα αλλαγη οπου ειδα μια καποια βελτιωση στις χαμηλες (2500-3000) με 3η και 4η ,κατω απο τις 2500,τα ιδια.

Η αλυσιδα αν και εχει 50.000χλμ πανω , δεν εχει χρειαστει ουτε μαζεμα.
(Το αναφερω αυτο μηπως και μπορει να οφειλετε κατι σε αυτο ή στα γραναζια της)

Επισης εχω παραμελισει την ρυθμιση βαλβιδων για 5000χλμ (αν μετραει κιαυτο ?)

Τελευταια αλλαγη (στην οποια μαλλον δεν θα προβω) προτεινουν , παραλληλο εγκεφαλο (τυπου powercommander) με διαφορετικες ρυθμισεις χαμηλα για να εξαλειφθουν τελειως τα οποια σκορτσαρισματα.

Σορυ για το μακροσκελες κειμενο , απλα ηθελα να αναφερω οτι εχω κανει μεχρι στιγμης.
Οσοι λοιπον εχετε το 1250 , τι γνωμη εχετε και τι εχετε παρατηρησει σχετικα με το θεμα ?


Υ.Γ.
Κραξτε με ελευθερα για την παρακαμψη του αισθητηρα :rolleyes:


Πολλες μηχανες με δευτερευουσες πεταλουδες κανουν κατι τετοια. Δοκιμασες να τις αφαιρεσεις? Το πιθανοτερο ειναι αν τις βγαλεις να εχεις αλλα θεματα, αλλα τουλαχιστον θα σου δωσει μια ιδεα για το τι φταιει.
Επισης ψαξε να δεις αν ειναι χακαρισμενος ο εγκεφαλος., Αν ειναι (το πιθανοτερο) τοτε με ενα καλωδιο και ενα λαπτοπ θα μπορεις να ελεγξεις το ανοιγοκλεισιμο τους.

makis1300
23/06/2013, 10:18
Φιλε μου ο αισθητηρας θεσης γκαζιου (TPS SENSOR) η θελει ρυθμισμα
η αντικατασταση....

Ληστης
23/06/2013, 10:19
Πολλες μηχανες με δευτερευουσες πεταλουδες κανουν κατι τετοια. Δοκιμασες να τις αφαιρεσεις? Το πιθανοτερο ειναι αν τις βγαλεις να εχεις αλλα θεματα, αλλα τουλαχιστον θα σου δωσει μια ιδεα για το τι φταιει.
Επισης ψαξε να δεις αν ειναι χακαρισμενος ο εγκεφαλος., Αν ειναι (το πιθανοτερο) τοτε με ενα καλωδιο και ενα λαπτοπ θα μπορεις να ελεγξεις το ανοιγοκλεισιμο τους.

Λες για αυτο να μην εχω σκορταρισματα;Επειδη τις εχω αφαιρεσει;

PortisHead
23/06/2013, 10:46
Πολλες μηχανες με δευτερευουσες πεταλουδες κανουν κατι τετοια. Δοκιμασες να τις αφαιρεσεις? Το πιθανοτερο ειναι αν τις βγαλεις να εχεις αλλα θεματα, αλλα τουλαχιστον θα σου δωσει μια ιδεα για το τι φταιει.
Επισης ψαξε να δεις αν ειναι χακαρισμενος ο εγκεφαλος., Αν ειναι (το πιθανοτερο) τοτε με ενα καλωδιο και ενα λαπτοπ θα μπορεις να ελεγξεις το ανοιγοκλεισιμο τους.
Δυστυχως ,δεν φτανει μονο ενα καλωδιο και το laptop.
θες κιαυτο... (http://www.aliexpress.com/store/product/Original-multi-languge-SDS-for-SUZUKI-DIAGNOSIS-SYSTEM-diagnostic-scan-tool-for-SUZUZKI-motorcycle-repair-scanner/319188_682815815.html) στην τιμη που βλεπεις , και κανα μηνα εντατικο διαβασμα του manual.
Πρεπει να βρω μάστορα που να "γνωριζει" και να εχει χρονο να το ψαξει.
Α...και λεφτα να τον πληρώσω :D

DrBig
23/06/2013, 19:15
Δυστυχως ,δεν φτανει μονο ενα καλωδιο και το laptop.
θες κιαυτο... (http://www.aliexpress.com/store/product/Original-multi-languge-SDS-for-SUZUKI-DIAGNOSIS-SYSTEM-diagnostic-scan-tool-for-SUZUZKI-motorcycle-repair-scanner/319188_682815815.html) στην τιμη που βλεπεις , και κανα μηνα εντατικο διαβασμα του manual.
Πρεπει να βρω μάστορα που να "γνωριζει" και να εχει χρονο να το ψαξει.
Α...και λεφτα να τον πληρώσω :D

Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και φτηνοτερες λησεις, οπως πχ ενα powercommander και καποιος ετοιμος χαρτης απο καποιο φορουμ. Στο τσαμπα, δυστυχως μονο αν τις αφαιρεσεις (η τις μικρυνεις) χωρις αλλες αλλαγες.

PortisHead
18/07/2013, 11:46
Ξεχασα να ενημερωσω το post :rolleyes:
Τελικα ολα λύθηκαν με μια απλή αλλαγη......βενζιναδικου :)
(Καλα , καποιο ρολο παιζει και η καταργηση του o2 σενσορα ,αλλα anyway)

Απο δω και περα , μονο EKO !!!
Eχω δοκιμασει μεχρι στιγμης 3 διαφορετικες ΕΚΟ , και η μηχανη ρολλαρει με 2α,3η,4η και 1000 στροφες σαν ποδηλατο.
ΕΚΟ κιας παει 2 ευρω το λιτρο :lol:

TROOPER
18/07/2013, 14:00
..........
ΕΚΟ κιας παει 2 ευρω το λιτρο :lol:

προσεχε τι ευχεσαι!

Billymuse
18/07/2013, 14:22
προσεχε τι ευχεσαι!

πέρυσι το καλοκαίρι φίλος πέτυχε στη κάρπαθο 2,06 το λίτρο απλή :eek:

Panoskl
18/07/2013, 14:27
Ξεχασα να ενημερωσω το post :rolleyes:
Τελικα ολα λύθηκαν με μια απλή αλλαγη......βενζιναδικου :)
(Καλα , καποιο ρολο παιζει και η καταργηση του o2 σενσορα ,αλλα anyway)

Απο δω και περα , μονο EKO !!!
Eχω δοκιμασει μεχρι στιγμης 3 διαφορετικες ΕΚΟ , και η μηχανη ρολλαρει με 2α,3η,4η και 1000 στροφες σαν ποδηλατο.
ΕΚΟ κιας παει 2 ευρω το λιτρο :lol:

Τόσο χάλια βενζίνη είχε ο προηγούμενος; Έλεος! :cry:

PortisHead
18/07/2013, 15:06
προσεχε τι ευχεσαι!
Τρόπος του λεγειν...
:cool:

PortisHead
18/07/2013, 15:06
Τόσο χάλια βενζίνη είχε ο προηγούμενος; Έλεος! :cry:
Με θαμπωσαν οι κοπελιες που βαζανε βενζίνη :lol:

Panoskl
18/07/2013, 15:19
Με θαμπωσαν οι κοπελιες που βαζανε βενζίνη :lol:

Τελικά, τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα περάσω από εκεί να βάλω καμιά 10αριά φορές για να σιγουρευτούμε!

Μην τον αδικήσουμε.

Στείλε pm με λεπτομέρειες!