PDA

View Full Version : Επείγουσα ανάγκη δικηγόρου.....



Maira
15/06/2013, 12:46
Όχι δεν τράκαρα (ευτυχώς) αλλά έχω "τρακάρει" με τον δικηγόρο που έμπλεξα! Αμελεί τις υποχρεώσεις του και το πιο πιθανό είναι να γίνει καταγγελεία στο ΔΣΑ. Ως εκ τούτου μένουν σε εκρεμμότητα 3 δίκες (για τις οποίες θα πάω να πάρω τους φακέλους) και το ένα δικαστήριο ήταν την Τρίτη που μας πέρασε που δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έγινε. Τα δύο αφορούν τροχαίο (το ίδιο) και το τρίτο (το προχθεσινό) αφορά μεταβίβαση οχήματος που δεν έγινε ποτέ! Αν ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να είναι σωστός στις υποχρεώσεις του πείτε...... στοιχεία σε π.μ.!!!

Την Δευτέρα (αν δεν έχει επικοινωνήσει μέχρι την Κυριακή το βράδυ) ο τωρινός δικηγόρος, θα πάω ΔΣΑ και να δω τι γίνεται με την δίκη που δεν έγινε! Είναι επείγον να βρω δικηγόρο άμεσα για να αναλάβει το δικαστήριο που εκκρεμεί αυτές τις μέρες!!!!

Βοήθειααααααααααααα:cry::cry::cry::cry::cry:

notakos600
15/06/2013, 13:45
Έχεις π.μ.

Maira
15/06/2013, 13:53
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Είμαι πελαγωμένη και φρικαρισμένη!

notakos600
15/06/2013, 13:55
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Είμαι πελαγωμένη και φρικαρισμένη!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο.

SHOOTER045
15/06/2013, 14:13
αν εχεις παει στο γραφειο του και ειδικα αν τον εχεις πληρωσει και εχεις αποδειξεις για αυτο,μπορεις ειτε να πας στο αστυνομικο τμημα που ανηκεις και να καταθεσεις μυνηση για αθετηση συμφωνιας και μη εκπροσωπηση κλπ,μεχρι και να ζητησεις ευθυνες και ηθικη ικανοποιηση αν τιμωρηθηκες σε καποιο απο τα δικαστηρια που ειχες με αυτον συνηγορο
εναλλακτικα μαλλον θα στα ειπε ο νεος σου συνηγορος η μετεφερε του αυτα που σου ειπα και θα τα αναλαβει αυτος

Maira
15/06/2013, 14:18
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο.

Ένας και μόνος λόγος!!!!

Επειδή αφορά παλιά μεταβίβαση που δεν έγινε
και επειδή η εφορία περιμένει τα λεφτά της από την αρχή του χρόνο
κι εγώ απόφαση δεν έχω από δικαστήριο
και δεν έχω ιδέα τι έχει γίνει με την δίκη που "δεν έγινε"



Ε ζορίζομαι λίγο!!!!!:hypnotize:

Maira
15/06/2013, 14:21
αν εχεις παει στο γραφειο του και ειδικα αν τον εχεις πληρωσει και εχεις αποδειξεις για αυτο,μπορεις ειτε να πας στο αστυνομικο τμημα που ανηκεις και να καταθεσεις μυνηση για αθετηση συμφωνιας και μη εκπροσωπηση κλπ,μεχρι και να ζητησεις ευθυνες και ηθικη ικανοποιηση αν τιμωρηθηκες σε καποιο απο τα δικαστηρια που ειχες με αυτον συνηγορο
εναλλακτικα μαλλον θα στα ειπε ο νεος σου συνηγορος η μετεφερε του αυτα που σου ειπα και θα τα αναλαβει αυτος

Δεν υπάρχει κάποιο συμφωνητικό οπότε θα πάω στο ΔΣΑ κατευθείαν να ρωτήσω ποια είναι τα δικαιώματά μου
αν και έχω βρει των Κώδικα Δεοντολογίας Δικηγόρων.
Από κει και πέρα θα ρωτήσω και αυτόν που θα αναλάβει τις υποθέσεις!

Είναι πολλά που έχουν γίνει απλά δεν έχει χρειαστεί να πληρώσω ακόμα εξαιτίας όλων αυτών!!!! :eleison:

SHOOTER045
15/06/2013, 14:30
ενα ενα με την σειρα
πες μου για την μεταβιβαση πρωτα τι και πως
μετα αυτον τον δικηγορο που ειχες τον πληρωσες ποτε?εστω και προκαταβολη?κατι χειροπιαστο οτι υπηρχε συνεργασια δλδ
αυτος μπορει να πει οτι ουτε καν σε ξερει
εσυ πως θα αποδειξεις οτι μιλησατε για συνεργασια και εκπροσωπηση?

Maira
15/06/2013, 14:46
ενα ενα με την σειρα
πες μου για την μεταβιβαση πρωτα τι και πως
μετα αυτον τον δικηγορο που ειχες τον πληρωσες ποτε?εστω και προκαταβολη?κατι χειροπιαστο οτι υπηρχε συνεργασια δλδ
αυτος μπορει να πει οτι ουτε καν σε ξερει
εσυ πως θα αποδειξεις οτι μιλησατε για συνεργασια και εκπροσωπηση?

Φαίνεται, γιατί αυτός έχει καταθέσει στο ειρηνοδικείο τη μήνυση.
Και το πρόβλημα είναι με αυτό το δικαστήριο, γιατί τα άλλα ευτυχώς αργούν μερικούς μήνες.
Στο συγκεκριμένο έχω αρκετά χειροπιαστά στοιχεία γιατί, εξαιτίας του ματαιώθηκε η δίκη και αναγκάστηκε να την επαναφέρει
με δικά του έξοδα!

SHOOTER045
15/06/2013, 14:54
οποτε με αυτο και τα στοιχεια που εχεις και αφου βρεις αλλο συνηγορο εισαι καλυμενη
με την μεταβιβαση τι εγινε?

Maira
15/06/2013, 14:59
οποτε με αυτο και τα στοιχεια που εχεις και αφου βρεις αλλο συνηγορο εισαι καλυμενη
με την μεταβιβαση τι εγινε?

Είχα πουλήσει ένα αμάξι, δεν έκανε ποτέ ο άλλος την μεταβίβαση, και εξαφανίστηκε. Τώρα γιατί τον πίστεψα????
Μην το ψάχνεις, το θέμα είναι ότι έγινε.
Πάμε λοιπόν δικαστικώς γιατί δεν μπορώ να τον βρω πουθενά.
Η εφορία έστειλε το μπιλιετάκι πριν λίγες μέρες και ενώ η δικάσιμος η πρώτη ήταν το Γενάρη
το δικαστήριο δεν έχει γίνει ποτέ γιατί ο δικηγόρος με το έτσι θέλω πήρε αναβολή.....
στην επόμενη δικάσιμο δεν εμφανίστηκε.....
και τώρα μου είπε ότι δεν ήταν το όνομά μου στο πινάκιο.....!!!!

Όπως καταλαβαίνεις, πρέπει να την ψάξω λίγο, να δω τί έχει συμβεί και να διεκδικήσω ό,τι χασούρα έχω!!!!

:sick:

SHOOTER045
15/06/2013, 15:06
δεν εκανε την μεταβιβαση οκ
καποιο χαρτι η υπευθυνη δηλωση οτι το αγορασε απο εσενα εχεις?
του εκανες εξουσιοδοτηση να κανει την μεταβιβαση μονος του?
αν εχεις καποιο χαρτι επισημο κατι γινεται σε συνεργασια με τον δικηγορο σου,τωρα γιατι<χαθηκε>η υποθεση σου δεν το καταλαβαινω
δωσε μου τον αρ κυκλοφοριας και θα σου πω τι θα κανεις,αν δεν το δυαλυσε και δεν εχει αποχαρακτηριστει καπου υπαρχει και κυκλοφορει

Maira
15/06/2013, 15:10
δεν εκανε την μεταβιβαση οκ
καποιο χαρτι η υπευθυνη δηλωση οτι το αγορασε απο εσενα εχεις?
του εκανες εξουσιοδοτηση να κανει την μεταβιβαση μονος του?
αν εχεις καποιο χαρτι επισημο κατι γινεται σε συνεργασια με τον δικηγορο σου,τωρα γιατι<χαθηκε>η υποθεση σου δεν το καταλαβαινω
δωσε μου τον αρ κυκλοφοριας και θα σου πω τι θα κανεις,αν δεν το δυαλυσε και δεν εχει αποχαρακτηριστει καπου υπαρχει και κυκλοφορει

1. Έχω υπεύθυνη δήλωση δική του ότι το αγόρασε
2. Έχω χαρτί από Α.Τ. ότι το έχει και θα κάνει τη μεταβίβαση
3. Έχω ρωτήσει στο Υπ. Μεταφορών, το αμάξι είναι ακόμα στο όνομά μου.
4. Δε με νοιάζει και πολύ αν κυκλοφορεί. Το χαρτί της αστυνομίας και η μήνυση με καλύπτει!!! :)

Το θέμα είναι ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (τα νεύρα μου......)

Νικος χρ.
15/06/2013, 15:49
επρεπε να εχεις δηλωση την πωληση του οχηματος στην φορολογικη σου δηλωση, εφοσον δεν το εκανες βαλε ενα λογιστη να κανει μια τροποποιηση στοιχειων με προστιμο καπου στα 50 ευρω νομιζω ωστε να εισαι καλυμενη,κατεθεσε μαζι και αντιγραφο της υπευθηνης δηλωσης που εχεις στα χερια σου και λογικα υπολογος στην εφορια θα ειναι αυτος. ρωτα οπωσδηποτε λογιστη.

Maira
15/06/2013, 17:51
επρεπε να εχεις δηλωση την πωληση του οχηματος στην φορολογικη σου δηλωση, εφοσον δεν το εκανες βαλε ενα λογιστη να κανει μια τροποποιηση στοιχειων με προστιμο καπου στα 50 ευρω νομιζω ωστε να εισαι καλυμενη,κατεθεσε μαζι και αντιγραφο της υπευθηνης δηλωσης που εχεις στα χερια σου και λογικα υπολογος στην εφορια θα ειναι αυτος. ρωτα οπωσδηποτε λογιστη.


Όταν το πούλησα την πρώτη χρονιά που έκανα δήλωση και ήταν ακόμα στο όνομά μου, ρώτησα το λογιστή μου.
Εκείνος μου είπε πως από τη στιγμή που είναι ακόμα στο όνομά σου δεν μπορείς να μην το δηλώσεις.
Αντίγραφο υπεύθυνης δήλωσης δε μπορείς να καταθέσεις γιατί δεν έχει καμία αξία ουσιαστικά!
Οπότε απλά τρέχουμε! πφφφφφφφφ

Νικος χρ.
15/06/2013, 18:10
Όταν το πούλησα την πρώτη χρονιά που έκανα δήλωση και ήταν ακόμα στο όνομά μου, ρώτησα το λογιστή μου.
Εκείνος μου είπε πως από τη στιγμή που είναι ακόμα στο όνομά σου δεν μπορείς να μην το δηλώσεις.
Αντίγραφο υπεύθυνης δήλωσης δε μπορείς να καταθέσεις γιατί δεν έχει καμία αξία ουσιαστικά!
Οπότε απλά τρέχουμε! πφφφφφφφφ
επικυρωμενο αντιγραφο υπευθηνης δηλωσης η το προτοτυπο καταθετης στην εφορια για να αποδειξεις την πωληση του οχηματος σε αυτην αναφερεται ο πωλητης , ο αγοραστης και το ποσο πωλησης ετσι ωστε να φορολογηθεις γι αυτο.αρα δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν το κατεθεσες στην εφορια? ρε συ ρωτα και μια δευτερη γνωμη.τι σχεση εχει η αδεια κυκλοφοριας με την εφορια?

bros400pgm
15/06/2013, 19:08
H εφορια εχει εικονα των οχηματων που εχεις στην κατοχη σου. Εφοσον δεν της στειλει το συγκοινωνιων τον νεο ιδιοκτητη, τοτε συνεχιζει να σε βλεπει ως κατοχο. Το συγκοινωνιων ειναι αυτο που πιστευει.

Maira
16/06/2013, 09:01
H εφορια εχει εικονα των οχηματων που εχεις στην κατοχη σου. Εφοσον δεν της στειλει το συγκοινωνιων τον νεο ιδιοκτητη, τοτε συνεχιζει να σε βλεπει ως κατοχο. Το συγκοινωνιων ειναι αυτο που πιστευει.


:a10:

Ακριβώς!!!!
Και για να το κάνω αυτό πρέπει να έχει γίνει η μεταβίβαση!

Αθανασια
06/09/2013, 15:09
Έχεις π.μ.

Μπορώ να έχω κι εγώ τα στοιχεία του δικηγόρου. Έχω πρόβλημα με μεταβίβαση που δεν καταχωρήθηκε ποτέ. Ευχαριστώ