PDA

View Full Version : μπαταρια και xenon σε hornet 08



hornettrela
16/06/2013, 12:59
καλησπερα,
σημερα για πρωτη φορα το μηχανακι δεν πηρε μπροστα μετα απο 2 μηνες που εγκατεστησα φωτα xenon. H μπαταρια ειναι μια yuasa ttz10s που εγκατασταθηκε 4/09 με καμια συντηρηση (χειμωνα σε ακινησια το μηχανακι αλλα με την μπαταρια αποσυνδεδεμενη). Μπορει να επαιξαν και τα xenon το ρολο τους που πεθανε η μπαταρια? Το εβαλα με σπρωξιμο το μηχανακι μπροστα και μετα απο 5 λεπτα που εφτασα σπιτι, την συνδεσα με φορτιστη μπαταριας απο τα LIDL και μου δειχνει οτι ειναι full:confused: Eιναι δυσκολο να συνδεσω ενα διακοπτη για να μην ειναι ανοιχτα τα xenon και την ημερα? πως τον συνδεω?

borbos
17/06/2013, 18:29
βγαλε τα ζεον.Μια χαρα φωτα εχει το cb.
γνωμη μου μαν.

PetranGR
17/06/2013, 18:40
καλησπερα,
σημερα για πρωτη φορα το μηχανακι δεν πηρε μπροστα μετα απο 2 μηνες που εγκατεστησα φωτα xenon. H μπαταρια ειναι μια yuasa ttz10s που εγκατασταθηκε 4/09 με καμια συντηρηση (χειμωνα σε ακινησια το μηχανακι αλλα με την μπαταρια αποσυνδεδεμενη). Μπορει να επαιξαν και τα xenon το ρολο τους που πεθανε η μπαταρια? Το εβαλα με σπρωξιμο το μηχανακι μπροστα και μετα απο 5 λεπτα που εφτασα σπιτι, την συνδεσα με φορτιστη μπαταριας απο τα LIDL και μου δειχνει οτι ειναι full:confused: Eιναι δυσκολο να συνδεσω ενα διακοπτη για να μην ειναι ανοιχτα τα xenon και την ημερα? πως τον συνδεω?

Και εγώ είμαι της άποψης να τα βγάλεις.
Ναι,μπορείς να φτιάξεις ένα διακοπτάκι , η να πάρεις απο μεταχειρισμένο και να παρακάμψεις το κύκλωμα και να τα ανάβεις εσύ όποτε θες μόνο.
Το είχα στο δικό μου μαζί με ΣΕΤ ΧΕΝΟΝ,αλλά πλεόν δεν έμεινε τίποτα,τα ξύλωσα όλα ,έβαλα τα εργαστασιακά και ηρέμησε το κεφάλι μου ..

thanos_s
18/06/2013, 20:58
1) ειναι παρανομη η κυκλοφορια μοτο χωρις φωτα ΠΑΝΤΑ ανοιχτα.
2) Πετα τα ξενον
3) Ουδεμια σχεση εχουν τα ξενον με το προβλημα σου (αλλα πετα τα)