PDA

View Full Version : KX250F Προβληματάκι



anfield22
18/06/2013, 21:11
Γεια σας και από εδώ.

Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο post έχω αγοράσει ένα KX250F
Μοντέλο 2007 ...
H τιμή του για τα δεδομένα της χώρας που ζω (Σουηδία ) ήταν εξωφρενικά χαμηλή... Μόλις 1200€ ....
Έχοντας πολα χρόνια να ασχοληθώ κοίταξα μόνο τα απαραίτητα και την φόρτωσα....
Εμφανισιακα είναι σε τρομερή κατάσταση...Ούτε λάδια να έχουν τρέξει κάπου ο κινητήρας εξωτερικά πάντα φενετε καινούριος αλλά να μην τα πολυλογο εξωτερικά μια χαρά :)
Αλλαγή τσιμούχες στις μπουκάλες και τίποτα άλλο ας πούμε..


Σήμερα λοιπόν την καβάλησα να δω αν δουλεύουν οι ταχύτητες ρε παιδί μου... Όλα καλά και εκεί :)

Και ας πάμε στα αρνητικά...

Παρατήρησα ότι έχει δύσκολο να κρατήσει ρελαντί. Πέρνει μπρος με την δεύτερη άντε τρίτη μανιβελια αλλά μόλις κλείσεις τον αέρα δεν κρατάει ρελαντί.
Χάνει καυσαέριο στην ένωση της μπροστά εξάτμισης με την τελική (Είναι μια Pro Circuit Ti4 )
Αυτό που μου τράβηξε όμως την προσοχή σήμερα ήταν ότι είχε υπερχιληση στο υγρό του ψυγείου ενώ το ψυγείο έκαιγε μετά από 500 μέτρα που την οδηγήσα και περίπου 3 με 5 λεπτά στο ρελαντί που ήθελα να δω μόνο και μόνο αν το κρατήσει... (δεν το κράτησε)

Τι κρατάμε δηλαδή..

* διαροή στην εξάτμιση
* δεν κρατάει ρελαντί
* Υπερχιληση στο ψυγείο και υπερθεμανση στο ψυγείο.

Παίδες ξερόλας δεν είμαι και ότι και βοήθεια πάρω είναι πραγματικά σημαντική για μένα...

Ευχαριστώ και καλός σας βρήκα.
Ανδρέας

SHOOTER045
19/06/2013, 01:29
την διαρροη της εξατμισης την διορθωνεις με μια ειδικη κολλα η περμανιτη που θα βρεις σε εξατμισαδες η στο ebay
καρμπυρατερατο δεν ειναι?ανεβασε λιγο το ρελαντι αν παλι σου κανει νουμερα,ισως θελει καθαρισμα και ρυθμισμα
το ανησυχητικο ειναι η υπερχειλιση,υποψιαζομαι φλατζα κεφαλης κοιταξε τα λαδια σου αν ειναι καλο το χρωμα η αν στην ταπα του νερου εχει<σαπουναδα>εκτος και αν δεν δουλευει σωστα η αντλια,αντε τα δυο πρωτα να τα κανεις μονος σου το τριτο μαλλον φωναζει συνεργειο...:sad:

anfield22
19/06/2013, 18:18
Thanks φίλε shooter ...
Κι εγώ αντλία υποψιάζομαι με τα λίγα που σκαμπάζω.. Σαπουνάδα που μου λες δεν έχει.. Τα λάδια μου είναι χάλια.... Από ότι φενετε στον δείκτη... Αγοράσα βέβαια σήμερα καινούρια και θα τα αλλάξω... Το άλλο μετά είναι ότι η μηχανή δεν έχει δουλέψει σχεδόν ένα χρόνο τώρα.. Λες να παίζει ρόλο ?

SHOOTER045
19/06/2013, 23:10
τα λαδια σου τι χρωμα εχουν?σαν γαλα?ασπρα κλπ?
αν ναι τοτε σφιξου
το χρονικο διαστημα φαινεται μικρο για να ξεραθηκαν οι φλατζες και με το που το εβαλες μπροστα να τις τιναξε

anfield22
20/06/2013, 07:06
Καλημέρα. Οχι τα λάδια ειναι καφέ ... Θα το αποκαλούσα βρόμικο . Η αλήθεια ειναι οτι δεν το έχω τρέξει ακόμη. Φλαντζα λογικα δεν ειναι. Ανοιξα το καπάκι του ψυγειου και μύριζε γλυκολη. Δεν είχε ας πούμε οσμή απο καυσαέριο. Οπότε λογικα μας μένει η αντλία. Οπότε το βάζω πίστα κανά μισάωρο και βλέπω τι μου λέει και σου λέω φίλε shower. Να σαι καλα και ευχαριστω για τις απαντήσεις σου :)

notakos600
20/06/2013, 08:25
Αντλία και θερμοστάτη κοιτάζεις, αν δεν είναι σαπουνόνερο το λάδι λογικά δεν είναι φλάτζα.

Βαλβίδες έχεις ανοίξει να ρυθμίσεις; Νομίζω είναι με καπελότα.

Δες και κανένα βιντεάκι να πάρεις το κολά'ι':
http://www.youtube.com/results?search_query=kx250f+valves&oq=kx250f+valves

OldMan
20/06/2013, 11:28
Όταν φτιάξεις την ιστορία με το ψυγείο, πρόσεξε πολύ το κανονικό ζέσταμα (πριν το πλακώσεις) γιατί αυτά τα ΚΧ βραχυκυκλώνουν μπουζί κρύα για πλάκα...

nikos force
20/06/2013, 20:40
Όταν φτιάξεις την ιστορία με το ψυγείο, πρόσεξε πολύ το κανονικό ζέσταμα (πριν το πλακώσεις) γιατί αυτά τα ΚΧ βραχυκυκλώνουν μπουζί κρύα για πλάκα...
τα 4τ?

OldMan
21/06/2013, 11:49
τα 4τ?
Ωωωωω ναιιιι...

notakos600
24/06/2013, 08:09
Ωωωωω ναιιιι...

:lol: