PDA

View Full Version : Περί αγοράς μηχανής



Σελίδες : [1] 2

Gerrys
19/06/2013, 22:16
Γειά σας νεο μέλος, θα ήθελα να με βοηθήσετε αμα γίνεται, είμαι 18 χρονών και σκέφτομαι να πάρω μια ktm duke μεταχειρισμένη 640 και μου λένε οτι αφτές οι μηχάνες δεν έχουνε πολύ καιρό ζωής και οτι χαλάνε σύχνα και οτι τα ανταλλακτικα ειναι ακριβά και επίσης μου είπανε πως αμα πάρω να πάρω απο 2003 μοντέλο και πάνω και να ειναι high flow η κεφαλή και επίσης μου λένει οτι δεν κάνουνε αυτές απο τόσο μικρή ηλικία και οτι ειναι σκωτόστρες και οτι είναι δύσκολη στο οδήγημα κτλ αλλά μαρέσει πολύ και θέλω να πάρω εσείς τι λέτε για όλα αυτά ;;

skylaros
19/06/2013, 22:23
ε σε τρώει ,,,

SHOOTER045
19/06/2013, 22:43
διπλωμα εχεις?

Gerrys
19/06/2013, 22:45
θα βγάλω για αρχή το 150cc.

thanos_s
19/06/2013, 22:49
TROLL ALERT

Gerrys
19/06/2013, 22:51
TROLL ALERT


Το τρολλάρισμα και το περιέργο εσύ εδω που το έιδες;; εγώ απλά σας ρώτησα αμα μπορείτε να βοηθήσετε.

Corvo
19/06/2013, 23:04
αμα δεν εχεις καποια προηγουμενη εμπειρια η αληθεια ειναι οτι ειναι δυνατο μηχανακι για τελειως αρχαριο...

γιατι δεν ξεκινας με κανενα ybr 125 να σε καλυπτει και το διπλωμα στην αρχη και μετα σιγα σιγα ανεβαινεις

SHOOTER045
19/06/2013, 23:30
οπως τα ειπε ο ακριβως απο πανω
μαθε να μπουσουλας
μετα περπατα
και μετα τρεξε...:nono:

Gerrys
19/06/2013, 23:40
εχω εμπειρία αλλά όχι σε τόσο μεγαλό αλλα αφού αυτό μαρέσει οσον αφορά την duke όλα αυτά αληθεύουν ;;

SHOOTER045
19/06/2013, 23:44
kawasaki d-tracker

SoulGR
20/06/2013, 00:05
θα βγάλω για αρχή το 150cc.

καινουριο διπλωμα?? :p

edit:Κατηγορία Α1
Μικρά δίκυκλα/τρίκυκλα/τετράκυκλα –125κ.εκ. με ισχύ έως 11kW. Ελάχιστη ηλικία αναβάτη, τα 18 έτη.

SHOOTER045
20/06/2013, 00:06
one man show...

thanos_s
20/06/2013, 00:32
Το τρολλάρισμα και το περιέργο εσύ εδω που το έιδες;; εγώ απλά σας ρώτησα αμα μπορείτε να βοηθήσετε.

Να βοηθησουμε για να καβαλησεις ενα καλο δυνατο 640 με ολες τις εγκρισεις των "ειδικων" της παρεας περι high flow κτλ, χωρις διπλωμα και με μηδενικη εμπειρια?

Gerrys
20/06/2013, 08:42
Να βοηθησουμε για να καβαλησεις ενα καλο δυνατο 640 με ολες τις εγκρισεις των "ειδικων" της παρεας περι high flow κτλ, χωρις διπλωμα και με μηδενικη εμπειρια?

Το θέμα είναι φίλε μου οτι ούτος η άλλως ενα μεγάλο θα πάρω απλά θέλω να ξέρω αν αυτά που σας ρώτησα ισχύουν για την duke.

daz
20/06/2013, 08:53
Οι γονείς σου τι λένε?

AristidisZ
20/06/2013, 09:00
Οι γονείς σου τι λένε?

προφανώς τώρα τίποτα
όταν θα τον μαζεύουν από κανένα αυτόφωρο θα του τα πουν όλα μαζεμένα

Bowleno
20/06/2013, 09:09
Ρε παίδες... τι ασχολείστε αν έχει δίπλωμα κ.λ.π.; το παιδάκι έκανε μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ερώτηση, όσοι έχουν εμπειρία η γνωρίζουν το μΕχανάκι και θέλουν ας του απαντήσουν.
το αν θα φάει το κεφάλι του κ.λ.π είναι αποκλειστικά δικό του θέμα....
Άλλωστε το είπε και ο ίδιος, ΟΤΙ και να του πούμε μεγάλο θέλει να πάρει :rolleyes:

Gerrys
20/06/2013, 09:09
Παιδιά μπορείτε απλά να μου πείτε για την duke..

AristidisZ
20/06/2013, 09:12
Ρε παίδες... τι ασχολείστε αν έχει δίπλωμα κ.λ.π.; το παιδάκι έκανε μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ερώτηση, όσοι έχουν εμπειρία η γνωρίζουν το μΕχανάκι και θέλουν ας του απαντήσουν.
το αν θα φάει το κεφάλι του κ.λ.π είναι αποκλειστικά δικό του θέμα....
Άλλωστε το είπε και ο ίδιος, ΟΤΙ και να του πούμε μεγάλο θέλει να πάρει :rolleyes:
σηκώνει κουβέντα, αλλά ας μη το τραβήξουμε
ας μιλήσει κάνεις Δουκοκράτορας
:wave2:

McGyver
20/06/2013, 09:19
Παιδιά μπορείτε απλά να μου πείτε για την duke..

Άμα μιλάμε για ΤΗΝ Duke, τα πράγματα είναι απλά...

Μούν@ρος, και η παλιά και η καινούρια.

293586

293587

skylaros
20/06/2013, 09:21
630.000 ευρό σύνολο πήραν οι πρώτου βαθμού συγγένειας από ασφαλιστική. προήλθε θάνατος οδηγού (θείου μου) αυτοκινήτου που στην προσπάθεια του να αποφύγει μηχανή που διέσχισε κάθετα κεντρική λεωφόρο ανετράπη. Ο οδηγός του δικύκλου ένας 18 χρόνος, το όχημα ασφαλισμένο αλλά ο νεαρός χωρίς δίπλωμα, έφυγε μαζί με τον συνεπιβάτη αλλά αυτόπτες μάρτυρες τον έδωσαν. Μάντεψε από ποιόν θα τα πάρει η ασφαλιστική πίσω :)
Θα μπορούσε να έχει και άλλες κυρώσεις αλλά μιας που και ο ίδιος ο θανών ήταν οδηγός μηχανής και πατέρας παιδιών η οικογένεια του δε θέλησε να το κυνηγήσει περισσότερο.

daz
20/06/2013, 09:56
Ναι, πολλοί από μας υπήρξαμε νέοι που κάναμε τις ίδιες μαλακίες. Και ναι οι περισσότεροι ήμασταν τυχεροί και γλιτώσαμε τα χειρότερα. Υποτίθεται ότι τώρα μεγαλώσαμε και βάλαμε μυαλό. Βέβαια στην πραγματικότητα πολύ μυαλό μπορεί να μην βάλαμε, αλλά η εμπειρία μας και τα μαθήματα που πήραμε απ' τα παθήματα άλλων, μας έκανε να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις.

Όμως θα ήθελα να ξέρω, αυτή την κωλονοοτροπία την έχουν οι νέοι και σε άλλα κράτη? Και οι γονείς με ποια λογική πάνε πάσο σε τέτοιες αποφάσεις? Μήπως είναι αποφασισμένοι να αφήσουν το γιό τους έρμαιο του νόμου σε περίπτωση που γίνει μια στραβή όπως η παραπάνω? Φυσικά αυτοί είναι η κύριοι υπεύθυνοι για την λάθος διαπαιδαγώγηση και κατ' επέκταση το κράτος, που δεν φρόντισε να προετοιμάσει σωστά τους ίδιους. Μα εδώ δεν τίθεται θέμα μόνο παιδείας αλλά και λογικής. Λογικής σκέψης που μπορεί να λείπει από έναν νέο αλλά υποχρεούται να κατέχει ο παιδαγωγός του. Είτε αυτός λέγεται γονέας, είτε καθηγητής, είτε κοινωνία.

Και τραβάμε το δρόμο μας οι κατ' ευφημισμόν λογικά όντα. Οι κατ' ευφημισμόν κληρονόμοι του πολιτισμού των προγόνων μας. Ανίκανοι να οργανώσουμε την σκέψη μας στα όρια της λογικής. Βάζουμε τους άλλους να κάτσουν στην θέση του μαλάκα και εμείς, έξυπνοι από γεννησιμιού μας παίρνουμε τις αποφάσεις μας με την λογική του παραλόγου.


Ναι νέε μου! Αυτά που σου είπαν για την duke έχουν βάση.

Εντάξει τώρα? Την πήρες την απάντηση που επιζητούσες?

Καλό δρόμο σου εύχομαι και πάντα όρθιος.

Και αν είσαι τρολ δεν πειράζει, κάποιος νέος θα διαβάσει αυτά τα πολυπληθέστατα πια νήματα και ίσως αναθεωρήσει. Ίσως και όχι, αλλά τουλάχιστον θα έχει δει και την άλλη όψη.

vaska
20/06/2013, 10:02
@ Gerrys



οπως τα ειπε ο ακριβως απο πανω
μαθε να μπουσουλας
μετα περπατα
και μετα τρεξε...:nono:

εδώ ο μάστορας στα έβαλε με τη σωστή σειρά και πίστεψέ με έτσι είναι. Ξέρω είσαι καραφτιαγμένος να καβαλήσεις το εργαλείο και να βάλεις φωτιά στη άσφαλτο αλλά κάνε λίγο κράτει. Δεν είναι μόνον οι δικές σου ικανότητες που εμπλέκονται σ' ένα ατύχημα αλλά και του άλλου που θα σε στουκάρει. κι επειδή τα σπασμένα κόκαλα πονάνε αλλά και τα ευρά είναι δύσκολα σήμερα, ξεκίνα να οδηγείς ότι μπορείς με το δίπλωμα που θα βγάλεις. Έτσι είσαι 100 % σίγουρος ότι αν δεν φταις θ' αποζημιωθείς. Σε αντίθετη περίπτωση να είσαι 100% σίγουρος ότι φταις δε φταις, θ' αποζημιώσεις.

Κι εμείς που σου τα λέμε αυτά στην ηλικία σου χειρότερες μαλακίες κάναμε, άλλοι τις πλήρωσαν άλλοι όχι. Απλά προσπαθούμε να σε υποψιάσουμε για το τι θα κληθείς ν' αντιμετωπίσεις σε περίπτωση που είσαι παράνομος.

Στην τελική, παρ' όλο που ζητάς τη γνώμη μας, εσύ θα κάνεις ότι αποφασίσεις, αλλά αν έστω και μία κουβέντα από μας σε κάνει να σκεφτείς 2 φορές, καλό είναι και μην το απορρίπτεις.

Gerrys
20/06/2013, 10:58
Εντάξει ρε παιδιά καταλαβαίνω αλλά μπορείτε να μου πείτε λίγα πράγματα για την duke και ανοίγουμε άλλο θέμα περί μλκίες,διπλώματα,ατυχήματα κτλ...

est
20/06/2013, 11:38
Με κλειστά μάτια να την πάρεις την Duke. Και αυτά που λένε για high flow είναι παπατζιλίκια φίλε. Αν μπορείς να βρεις το 620, τσίμπα το. Μόνο που θέλει λάδια φίλτρα αυστηρά κάθε 2000 χιλιόμετρα και θα την έχεις για πάντα. Και όταν λέω για πάντα εννοώ για πάντα.

redfantomas
20/06/2013, 11:45
Άμα μιλάμε για ΤΗΝ Duke, τα πράγματα είναι απλά...

Μούν@ρος, και η παλιά και η καινούρια.

293586

293587


ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΕΙΣΑΙ ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!!!!

293599

LOUKILOUK
20/06/2013, 12:04
Εντάξει ρε παιδιά καταλαβαίνω αλλά μπορείτε να μου πείτε λίγα πράγματα για την duke και ανοίγουμε άλλο θέμα περί μλκίες,διπλώματα,ατυχήματα κτλ...

Πρώην κάτοχος 640 (adv) για 6 χρόνια, αγορασμένο κούτα, ήμουν ικανοποιημένος και για αυτό άλλωστε συνέχισα με την ίδια εταιρία. Το δικό μου δεν φόραγε τον γκρι Ηι-flow κινητήρα για τον οποίο όλοι έπιναν νερό στο ονομά του και τον θεωρούσαν καλύτερο και ποιο αξιόπιστο. Το μηχανάκι είναι καλοστημένο και αρκετά δυνατό με επαρκή φρένα, θέλει πάντα καλά λάστιχα και τυπική συντήρηση...δεν ξέρω σε τι τιμές παίζει πλέον αλλά από αυτά που έβλεπα όταν κυκλοφορούσε γύρω στην μια δεκαετία πριν δεν θα το επέλεγα...πολύ σκίσιμο τα περισσότερα (αυτό δεν είναι το κακό...) με ελλειπή συντήρηση (αυτό είναι το κακό) και πολύ μοντίφα... Αν πιάνουν τα χεράκια σου και δεν σε νοιάζει να λερωθείς μπορείς να κάνεις πραγματάκια μόνος σου, διαφορετικά θα ανέβει το κόστος αρκετά...λαδια κάθε 2500-3000 είναι καλά και κάθε 2η αλλαγή και φίλτρο...(λίγοι τα κάνανε...)
Γενικά θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο και γνώσεις ΚΑΙ τύχη για να βρεις κανα "καθαρό" και καλοζωησμένο...ΑΛΛΑ δεν παίζει άγχος έχεις δύο ολόκληρα χρόνια να το σκεφτείς, να δεις τι άλλες επιλογές υπάρχουν, να το ψάξεις και ταυτόχρονα να αποκτήσεις εμπειρίες και γνώσεις πάνω σε ένα 125 νόμιμα και χωρίς τον φόβο της "στραβής".
Όποτε θες άνοιξε και το άλλο θρεντάκι, ίσως διαβάσεις σοβαρές απόψεις...

υ.γ. Σόρρυ και για το αδιάκριτο της ερώτησης αλλά το οικονομικό κομμάτι του θέματος δεν σε απασχολεί καθόλου; αγορά μηχανής, εξοπλισμού, κόστος χρήσης και συντήρησης...(και κάνω πως ξεχνάω την "στραβή" μιας και εκεί τα οικονομικά μεγέθη αγριέυουν...)

Da.Vintage
20/06/2013, 12:19
Όμορφο...


Στριφτερό...


Γκαζάτο....

αλλά ΚΤΜ ( Κάθε Τρίτη Μάστορα) ( ή αν τις Τρίτες είσαι απασχολημένος Καθε Τετάρτη Μάστορα )

SHOOTER045
20/06/2013, 15:10
Ναι, πολλοί από μας υπήρξαμε νέοι που κάναμε τις ίδιες μαλακίες. Και ναι οι περισσότεροι ήμασταν τυχεροί και γλιτώσαμε τα χειρότερα. Υποτίθεται ότι τώρα μεγαλώσαμε και βάλαμε μυαλό. Βέβαια στην πραγματικότητα πολύ μυαλό μπορεί να μην βάλαμε, αλλά η εμπειρία μας και τα μαθήματα που πήραμε απ' τα παθήματα άλλων, μας έκανε να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις.

Όμως θα ήθελα να ξέρω, αυτή την κωλονοοτροπία την έχουν οι νέοι και σε άλλα κράτη? Και οι γονείς με ποια λογική πάνε πάσο σε τέτοιες αποφάσεις? Μήπως είναι αποφασισμένοι να αφήσουν το γιό τους έρμαιο του νόμου σε περίπτωση που γίνει μια στραβή όπως η παραπάνω? Φυσικά αυτοί είναι η κύριοι υπεύθυνοι για την λάθος διαπαιδαγώγηση και κατ' επέκταση το κράτος, που δεν φρόντισε να προετοιμάσει σωστά τους ίδιους. Μα εδώ δεν τίθεται θέμα μόνο παιδείας αλλά και λογικής. Λογικής σκέψης που μπορεί να λείπει από έναν νέο αλλά υποχρεούται να κατέχει ο παιδαγωγός του. Είτε αυτός λέγεται γονέας, είτε καθηγητής, είτε κοινωνία.

Και τραβάμε το δρόμο μας οι κατ' ευφημισμόν λογικά όντα. Οι κατ' ευφημισμόν κληρονόμοι του πολιτισμού των προγόνων μας. Ανίκανοι να οργανώσουμε την σκέψη μας στα όρια της λογικής. Βάζουμε τους άλλους να κάτσουν στην θέση του μαλάκα και εμείς, έξυπνοι από γεννησιμιού μας παίρνουμε τις αποφάσεις μας με την λογική του παραλόγου.


Ναι νέε μου! Αυτά που σου είπαν για την duke έχουν βάση.

Εντάξει τώρα? Την πήρες την απάντηση που επιζητούσες?

Καλό δρόμο σου εύχομαι και πάντα όρθιος.

Και αν είσαι τρολ δεν πειράζει, κάποιος νέος θα διαβάσει αυτά τα πολυπληθέστατα πια νήματα και ίσως αναθεωρήσει. Ίσως και όχι, αλλά τουλάχιστον θα έχει δει και την άλλη όψη.

εμεις τοτε δεν ειχαμε κανεναν να μας τα λεει αυτα που σου λεμε ολοι
δεν ξεραμε απο κρανη ,μπουφαν εξοπλισμο κλπ
τα μηχανακια τα φτιαχναμε στον παπα τζιμ οι μισοι και οι υπολοιποι στον μαστρο κωστα(οι συχετισεις και οι υπαινιγμοι ειναι ακυροι,τα ονοματα ειναι τυχαια)απο πληροφορηση αστα να πανε,ουτε ιντερνετ ουτε κινητα και εσυ που τα εχεις ολα στα ποδια σου θελεις αυτο το μοτο
μπορει να νομιζεις οτι ολοι εμεις που σε <κραζουμε>ειμαστε αντιπροσωποι η δουλεουμε σε ολες τις αλλες μαρκες-ΚΤΜ,η πουλανε αξεσουαρ ενδυσης η εχουν σχολες οδηγων,η εχουν ασφαλειες οχηματων
η μπορει να σε ζηλεουν γιατι μπορεις να παρεις ΚΤΜ και αυτοι δεν μπορουν
να προσεχεις τα νιατα σου και το ξερο σου το κεφαλι να μην σπασεις να το εχεις ολοκληρο και να κανεις λιγο υπομονη,και να σαι γερος και αξιος να παρεις 10 σαν αυτο αλλα οχι τωρα
αν εσυ επιμενεις παρολα αυτα η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα και η αστυνομια τα κατεβαζει
οδηγιες περι ΚΤΜ δεν εχω να σου δωσω(δεν ειχα ποτε)

zannisvel
20/06/2013, 16:00
+1000 με ο,τι ειπε ο πανω.

Μπορεις να ξεκινησεις αργα και με τα σωστα εφοδια και στο τελος θα το ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο. Ο κοσμος της μηχανης ειναι πολυ ωραιος και δεν εχει σημασια αν ειναι ΚTM 600+ η ενα 125 της ταδε μαρκας.
Φιλικα παντα.

Gerrys
20/06/2013, 19:32
Πρώην κάτοχος 640 (adv) για 6 χρόνια, αγορασμένο κούτα, ήμουν ικανοποιημένος και για αυτό άλλωστε συνέχισα με την ίδια εταιρία. Το δικό μου δεν φόραγε τον γκρι Ηι-flow κινητήρα για τον οποίο όλοι έπιναν νερό στο ονομά του και τον θεωρούσαν καλύτερο και ποιο αξιόπιστο. Το μηχανάκι είναι καλοστημένο και αρκετά δυνατό με επαρκή φρένα, θέλει πάντα καλά λάστιχα και τυπική συντήρηση...δεν ξέρω σε τι τιμές παίζει πλέον αλλά από αυτά που έβλεπα όταν κυκλοφορούσε γύρω στην μια δεκαετία πριν δεν θα το επέλεγα...πολύ σκίσιμο τα περισσότερα (αυτό δεν είναι το κακό...) με ελλειπή συντήρηση (αυτό είναι το κακό) και πολύ μοντίφα... Αν πιάνουν τα χεράκια σου και δεν σε νοιάζει να λερωθείς μπορείς να κάνεις πραγματάκια μόνος σου, διαφορετικά θα ανέβει το κόστος αρκετά...λαδια κάθε 2500-3000 είναι καλά και κάθε 2η αλλαγή και φίλτρο...(λίγοι τα κάνανε...)
Γενικά θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο και γνώσεις ΚΑΙ τύχη για να βρεις κανα "καθαρό" και καλοζωησμένο...ΑΛΛΑ δεν παίζει άγχος έχεις δύο ολόκληρα χρόνια να το σκεφτείς, να δεις τι άλλες επιλογές υπάρχουν, να το ψάξεις και ταυτόχρονα να αποκτήσεις εμπειρίες και γνώσεις πάνω σε ένα 125 νόμιμα και χωρίς τον φόβο της "στραβής".
Όποτε θες άνοιξε και το άλλο θρεντάκι, ίσως διαβάσεις σοβαρές απόψεις...

υ.γ. Σόρρυ και για το αδιάκριτο της ερώτησης αλλά το οικονομικό κομμάτι του θέματος δεν σε απασχολεί καθόλου; αγορά μηχανής, εξοπλισμού, κόστος χρήσης και συντήρησης...(και κάνω πως ξεχνάω την "στραβή" μιας και εκεί τα οικονομικά μεγέθη αγριέυουν...)

Ωραίος ο φίλος , λογικά θα την πάρω γιατι μ'αρέσει πολύ σαν μηχανή και γενικά θα προσέχω δεν κάνω και μαλακίες..

Pan (dvs)
20/06/2013, 20:59
Ωραίος ο φίλος , λογικά θα την πάρω γιατι μ'αρέσει πολύ σαν μηχανή και γενικά θα προσέχω δεν κάνω και μαλακίες..
Σου δωσανε απαντησεις ανθρωποι που ανα βαλεις στη σειρα τις λαλακιες που κανανε ,κανεις το γυρο της γης 2-3 φορες.Ειναι ομως εδω και στις δινουνε γιατι σταθηκανε αρκετα τυχεροι.Μαθανε φυσικα οτι η τυχη δεν κραταει για παντα και προσπαθουνε να σε προφυλαξουνε.Ακουσε τους γιατι περα απο το κεφαλι σου ,σε περιπτωση που γινει η στραβη,η ασφαλιστικη θα την κανει νυχτα.
Φαινεσαι ξεροκεφαλος,αλλα εισαι τοσο ωστε να κλεισεις το σπιτι σου?
Οτι αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη.

Gerrys
20/06/2013, 21:11
Εντάξει άμα είναι έτσι φίλε τότε ας καταργηθούν τα μηχανάκια.. δεν σημαίνει επειδή πέρνω ενα μεγάλου κυβισμού μηχανάκι οτι θα σκοτωθώ πρός θεού δηλαδή το θέμα είναι να μην κάνεις μαλακίες κτλ, τα παρά λέτε λίγο, τώρα θα μου πεις πες εσύ οτι ξέρεις να οδηγάς και έρθει ο άλλος και πέσει πάνω σου τότε τι γίνεται;; το ίδιο δεν θα γινότανε και με ένα μικρότερο κυβισμού μηχανάκι;

thanos_s
20/06/2013, 21:15
Εντάξει άμα είναι έτσι φίλε τότε ας καταργηθούν τα μηχανάκια.. δεν σημαίνει επειδή πέρνω ενα μεγάλου κυβισμού μηχανάκι οτι θα σκοτωθώ πρός θεού δηλαδή το θέμα είναι να μην κάνεις μαλακίες κτλ, τα παρά λέτε λίγο, τώρα θα μου πεις πες εσύ οτι ξέρεις να οδηγάς και έρθει ο άλλος και πέσει πάνω σου τότε τι γίνεται;; το ίδιο δεν θα γινότανε και με ένα μικρότερο κυβισμού μηχανάκι;

δεν νοιωθεις οτι στους Γ@μημενους δρομους υπαρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ και ενας απο αυτους ειναι η αδεια οδηγησης και η καλυψη αστικης ευθυνης εναντι τριτων?

toyar
20/06/2013, 21:33
για αμυαλο 18 χρονο το συγκεκριμενο μηχανακι δεκαετιας ειναι οτι πρεπει.............
ολη μερα θα το σκαλιζει και ισα που θα προλαβαινει να κανει μια βολτα το τετραγωνο αφου μετα ή θα χαλαει ή θα τελειωνουν τα λεφτα για βενζινη
παρτο αγορι μου

Pan (dvs)
20/06/2013, 22:03
δεν νοιωθεις οτι στους Γ@μημενους δρομους υπαρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ και ενας απο αυτους ειναι η αδεια οδηγησης και η καλυψη αστικης ευθυνης εναντι τριτων?

Αν δεν καταλαβαινεις οτι το προβλημα ειναι οτι η ασφαλεια ακομη και αν δεν φταις ασυ,ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ,τοτε ας μεινουμε στο καλη τυχη.

ΗΟΡΝΕΤακιας
20/06/2013, 22:33
εγω που εβγαλα απεριοριστο διπλωμα στα 21 και πηρα 400αρι (vfr) με 60 αλογατακια, που στα χαμηλα ηταν σαν παπακι και στα ψηλα ειχε αρκετη δυναμη, παρολη την συντηρητικη οδηγηση αρκετες φορες πηγα να φαω τα μουτρα μου και αλλες τοσες κοντεψαν να με φανε. Ευτυχως ημουνα τυχερος. ΜΗΝ παρεις μηχανη που δεν σε καλυπτει ο νομος να την οδηγησεις. ΟΧΙ γιατι θα σκοτωθεις αλλα περισσοτερο γιατι για το δικο σου το ξερο μπορει να σκοτωθει αλλος και να καταστρεψεις την οικογενεια του αλλα και τη δικη σου. Αν παρολα αυτα που σου ειπανε και οι παραπανω δεν λες να καταλαβεις ,τοτε το ρισκο του να παρεις μια χαλια μηχανη να ξερεις ειναι μηδαμινο μπροστα στο ρισκο να καταστρεψεις ή οχι της ζωη σου.... Εσυ αποφασιζεις και στα 2 θεματα, εμεις απλα λεμε την αποψη μας. Τωρα για το ΚΤΜ που εχει αρκετη ροπη στα χαμηλα ειναι σιγουρο οτι θα σε χορτασει σουπες απο τα πολλα παντηλικια λογω αχρηστου πισω ελαστικου ή αδεξιων χειρισμων στο δεξι χερι...

Gerrys
21/06/2013, 00:32
293672
Για αυτά εδώ και αυτά συχνά service κτλ? ΚΤΜ 25O SX 2004

SHOOTER045
21/06/2013, 00:49
αυτο ρε παλικαρι μου τι ειναι παλι?
σκεφτεσαι για χωματερος?
η θα παιζεις στην παραλια με δαυτο?
ειναι ΜΧ μηχανακι με τις ιδιοτροπιες του αν δεν σκεφτεσαι να ασχοληθεις με το χωμα τζαμπα μιλαμε γι αυτο

Da.Vintage
21/06/2013, 08:18
Ωραίος ο φίλος , λογικά θα την πάρω γιατι μ'αρέσει πολύ σαν μηχανή και γενικά θα προσέχω δεν κάνω και μαλακίες..


Εντάξει άμα είναι έτσι φίλε τότε ας καταργηθούν τα μηχανάκια.. δεν σημαίνει επειδή πέρνω ενα μεγάλου κυβισμού μηχανάκι οτι θα σκοτωθώ πρός θεού δηλαδή το θέμα είναι να μην κάνεις μαλακίες κτλ, τα παρά λέτε λίγο, τώρα θα μου πεις πες εσύ οτι ξέρεις να οδηγάς και έρθει ο άλλος και πέσει πάνω σου τότε τι γίνεται;; το ίδιο δεν θα γινότανε και με ένα μικρότερο κυβισμού μηχανάκι;

Είσαι ο Δευτερος πιτσιρικάς που το λέει αυτό μέσα σε 2 μέρες!

Πρώτον είσαι 18 χρονών ... βράζει το αίμα σου και το μυαλό υπολειτουργεί γιατί υπερλειτουργούν άλλα πράγματα στην ηλικία σου... και είναι και λογικό... οπότε με μαθηματική ακρίβεια , και θα του πιείς το αίμα...και μαλακίες θα κάνεις... και θα χαλάσει (ΚΤΜ είναι) ... και θα αρπάξεις και καμία (μακάρι να είναι ψιλή ή ακόμα καλύτερα να βγώ λάθος , αλλά όποιος καβαλάει κάποια στιγμή θα ξαπλώσει δε το γλιτώνει):cool:

Δεύτερον... ότι και να σου πούμε εδώ μέσα... το μηχανάκι θα το πάρεις... χαλάει δε χαλάει, πιο πολύ θα σε κράταγε αν σου λέγαμε οτι δεν πάει βήμα ο τάφος και οτι δε στρίβει, παρά οτι αγαπάει πιο πολύ το μάστορα απο το αφεντικό του... γιατί αυτός το αγγίσει σε σημεία που εσύ δε θα το άγγιζες ποτέ!!:bawl:!

John_lar
21/06/2013, 08:33
Εντάξει άμα είναι έτσι φίλε τότε ας καταργηθούν τα μηχανάκια.. δεν σημαίνει επειδή πέρνω ενα μεγάλου κυβισμού μηχανάκι οτι θα σκοτωθώ πρός θεού δηλαδή το θέμα είναι να μην κάνεις μαλακίες κτλ, τα παρά λέτε λίγο, τώρα θα μου πεις πες εσύ οτι ξέρεις να οδηγάς και έρθει ο άλλος και πέσει πάνω σου τότε τι γίνεται;; το ίδιο δεν θα γινότανε και με ένα μικρότερο κυβισμού μηχανάκι;

Παντως φιλε μου εγω απο την στιγμη που ακουσα δασκαλο οδηγησης να λεει οτι 8 στους 10 που εχουν μηχανη εχουν παθει κατι... κατι θα ξερει...
Απο εκει και περα αναβε κανα κερακι αρεα και που στην εκκλησια....

TROOPER
21/06/2013, 13:30
............. και επίσης μου λένει οτι δεν κάνουνε αυτές απο τόσο μικρή ηλικία και οτι ειναι σκωτόστρες και οτι είναι δύσκολη στο οδήγημα κτλ αλλά μαρέσει πολύ και θέλω να πάρω εσείς τι λέτε για όλα αυτά ;;

δεν κανουνε απο τοσο μικρη ηλικια.καλα σου λενε.σκοτωστρες δεν ειναι οι μηχανες απο μονες τους.δεν εχω δει καμια μηχανη να σκοτωνει ενω ειναι στο σταντ.φονιαδες ειναι οι χειριστες τους.πολλες φορες και φονιαδες του ιδιου τους του εαυτου.δυσκολη στο οδηγημα ειναι γιατι δεν εχεις εξοικιωθει με μια τετοια μοτοσυκλετα.εσυ θελεις να παρεις κι εμεις λεμε να μην παρεις ακομα.

νομιζω σου απαντησα ακριβως σε οτι ρωτησες.

καλη ζωη.

whatever
29/06/2013, 09:51
Ισχύει ότι τα ΚΤΜ είναι μπες βγες στο συνεργεία μονίμως;
Και αν ναι όλα τα ΚΤΜ; πχ ο δούκας στα 125 που τον καλύπτει και το δίπλωμα, θα του φάει παραπάνω λεφτά στα σερβις παρα στην αγορά;

Γενικά θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να πει 2 πράγματα για να στηρίξει γιατί οι ΚΤΜ χεριάζονται σερβις περισσότερες φορές απο μια yamaha πχ ή honda στα ιδια κυβικά.

AUFGEBRACHT
29/06/2013, 09:54
Ισχύει ότι τα ΚΤΜ είναι μπες βγες στο συνεργεία μονίμως;
Και αν ναι όλα τα ΚΤΜ; πχ ο δούκας στα 125 που τον καλύπτει και το δίπλωμα, θα του φάει παραπάνω λεφτά στα σερβις παρα στην αγορά;

Γενικά θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να πει 2 πράγματα για να στηρίξει γιατί οι ΚΤΜ χεριάζονται σερβις περισσότερες φορές απο μια yamaha πχ ή honda στα ιδια κυβικά.


Το Ηοnda θα περάσει περισσότερο καιρό μέσα στο συνεργείο από το ΚΤΜ μέχρι να του φέρουν τη ντίζα που έχει παραγγείλει...

whatever
29/06/2013, 09:59
Το Ηοnda θα περάσει περισσότερο καιρό μέσα στο συνεργείο από το ΚΤΜ μέχρι να του φέρουν τη ντίζα που έχει παραγγείλει...

Ρε συ, ρωτάω το εξής:

Θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι, να αποκλείσω τα ΚΤΜ γιατί θα μου φύγουν δυο φορές τα λεφτά της αγοράς στο συνεργείο μέσα σε έναν χρόνο ή είναι ορισμένα μοντέλα μόνο που χρίζουν επισκευης κάθε τρεις και λίγο; Και αν είναι έτσι γιατί είναι τόσα ΚΤΜ στον δρόμο;

AUFGEBRACHT
29/06/2013, 10:07
Ρε συ, ρωτάω το εξής:

Θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι, να αποκλείσω τα ΚΤΜ γιατί θα μου φύγουν δυο φορές τα λεφτά της αγοράς στο συνεργείο μέσα σε έναν χρόνο ή είναι ορισμένα μοντέλα μόνο που χρίζουν επισκευης κάθε τρεις και λίγο; Και αν είναι έτσι γιατί είναι τόσα ΚΤΜ στον δρόμο;


Είναι τόσα ΚΤΜ στο δρόμο είτε επειδή τελικά δεν ισχύει αυτό που λένε, είτε επειδή η ΚΤΜ έχει καλά συνεργεία και τα φτιάχνουν στο άψε σβήσε, διαλέγεις και παίρνεις.

toyar
29/06/2013, 11:23
ειτε επειδη ο ελληνας γουσταρει να ανηκει σε ''ελιτ''

McGyver
29/06/2013, 11:31
Τα KTM δεν ταιριάζουν στην κλασική Ελληνική ψυχοσύνθεση (α) κατόχου μοτοσικλέτας και (β) συνεργείου.

Όποιος είναι διατεθιμένος είτε να μάθει να κάνει ό,τι και όταν λέει το manual είτε να υποχρεώσει το μηχανικό του να τα κάνει δε θα έχει πρόβλημα με ένα KTM.

Τα KTM δε χαλάνε επειδή είναι μπουρδέλα, χαλάνε γιατί "δεν έχω τώρα λεφτά για λάδια, άσ' τα 2.000 χιλιόμετρα ακόμη", "σιγά μη λύσω το μισό μηχανάκι για να καθαρίσω τη σίτα του λαδιού" και λοιπά αντίστοιχα ευτράπελα...

Σε χώρες του εξωτ(ερ)ικού υπάρχουν KTM που έχουν συντηρηθεί όπως πρέπει και όταν λύνεται ο κινητήρας μετά από 200.000 είναι σαν καινούριος.

:wave2:

Δεν ξέρω γιατί έγραψα τα παραπάνω :lol:...

toyar
29/06/2013, 11:52
σωστα τα παραπανω και ουσιαστικα περιγραφουν ενα μηχανικο συνολο ευαισθητο και απαιτητικο
η ευαισθησια αυτη οφειλεται σε χαμηλοτερου επιπεδου μελετη, δοκιμες και ποιοτικο ελεγχο σε σχεση με τα γιαπωνεζικα κατι που ειναι αναμενομενο μια και η ΚΤΜ σε σχεση με τους ιαπωνικους γιγαντες ειναι μια συνοικιακη βιοτεχνια
ετσι δικαιολογουνται και οι υψηλοτερες τιμες αγορας
η καλυτερη αποδοση σε διαφορους τομεις ειναι θεμα επιλογης αλλα δεν αναιρει τα παραπανω
οποιοδηποτε ιαπωνικο με σωστη συντηρηση μπορει να εχει κινητηρα σαν καινουριο μετα απο 200.000χλμ
ακομα και αν κοστιζει το 1/5 της αξιας ενος ΚΤΜ........
μερικα και χωρις συντηρηση:p

daz
29/06/2013, 12:11
Toyar τι λες? Δλδ το 690 είναι ακριβότερο απ' το χτ660 επειδή η κτμ είναι "συνοικιακή βιοτεχνία" και όχι επειδή το πρώτο φοράει ότι καλύτερο υπάρχει σε περιφερειακά? Αναρτήσεις, φρένα, πλαστικά κτλ? Μέχρι και η βαφή είναι καλύτερη!
Μήπως η εξέλιξη κόστισε παραπάνω γιατί δεν ήταν ανύπαρκτη όπως στην περίπτωση του χτ?

Και γιατί είπαμε πως τα κτμ θέλουν ευλαβική τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων σέρβις? Επειδή ο ποιοτικός έλεγχος είναι χάλια και η μελέτη χαμηλότερου επιπέδου ή μήπως επειδή βγάζουν 20 ίππους παραπάνω, με τρελή ευστροφία και 10 κυβικά λιγότερα? Μήπως οι ανοχές είναι μικρότερες σε έναν τέτοιο κινητήρα?

daz
29/06/2013, 12:23
Α ναι η καλύτερη απόδοση είναι θέμα επιλογής. Οι Ιάπωνες επέλεξαν να μην έχουν τόσο μεγάλη απόδοση ενώ θα μπορούσαν. Συμφωνώ! Γιατί όμως έκαναν αυτή την επιλογή? Μήπως για να μακρύνουν τα διαστήματα σέρβις? Μήπως σε αυτή την περίπτωση η συντήρηση θα έπρεπε να είναι πιο τυπική και ακριβή? Μήπως οι 20 ίπποι παραπάνω ήθελαν να πέσει χρήμα για να βγουν? Μήπως χρειάζονταν και περισσότερη τροφή για να βγουν να καλπάσουν? Μήπως οι αναρτήσεις θα έπρεπε να είναι καλύτερες όπως και τα φρένα?

Μάλλον ε?

AristidisZ
29/06/2013, 12:27
καλά το XT είναι και ειδική περίπτωση όσον αφορά στο development...

daz
29/06/2013, 12:31
καλά το XT είναι και ειδική περίπτωση όσον αφορά στο development...

Και τι να πιάσουμε δλδ το 990 με το Varadero?

bulmont
29/06/2013, 12:43
Toyar τι λες? Δλδ το 690 είναι ακριβότερο απ' το χτ660 επειδή η κτμ είναι "συνοικιακή βιοτεχνία" και όχι επειδή το πρώτο φοράει ότι καλύτερο υπάρχει σε περιφερειακά? Αναρτήσεις, φρένα, πλαστικά κτλ? Μέχρι και η βαφή είναι καλύτερη!
Μήπως η εξέλιξη κόστισε παραπάνω γιατί δεν ήταν ανύπαρκτη όπως στην περίπτωση του χτ?

Και γιατί είπαμε πως τα κτμ θέλουν ευλαβική τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων σέρβις? Επειδή ο ποιοτικός έλεγχος είναι χάλια και η μελέτη χαμηλότερου επιπέδου ή μήπως επειδή βγάζουν 20 ίππους παραπάνω, με τρελή ευστροφία και 10 κυβικά λιγότερα? Μήπως οι ανοχές είναι μικρότερες σε έναν τέτοιο κινητήρα?


Α ναι η καλύτερη απόδοση είναι θέμα επιλογής. Οι Ιάπωνες επέλεξαν να μην έχουν τόσο μεγάλη απόδοση ενώ θα μπορούσαν. Συμφωνώ! Γιατί όμως έκαναν αυτή την επιλογή? Μήπως για να μακρύνουν τα διαστήματα σέρβις? Μήπως σε αυτή την περίπτωση η συντήρηση θα έπρεπε να είναι πιο τυπική και ακριβή? Μήπως οι 20 ίπποι παραπάνω ήθελαν να πέσει χρήμα για να βγουν? Μήπως χρειάζονταν και περισσότερη τροφή για να βγουν να καλπάσουν? Μήπως οι αναρτήσεις θα έπρεπε να είναι καλύτερες όπως και τα φρένα?

Μάλλον ε?


Και τι να πιάσουμε δλδ το 990 με το Varadero?





Χαράς το κουράγιο σου ρε Αποστόλη............

toyar
29/06/2013, 15:43
πιστευεις πραγματικα οτι μηχανικοι που φτιαχνουν CBR, R1, XX, GSXR κλπ δεν μπορουν να φτιαξουν μηχανακι ανταγωνιστικο του 690;
μηπως δεν το φτιαχνουν γιατι δεν το ζηταει το τμημα marketing;
μην παμε τωρα σε αποδοσεις και ευστροφιες γιατι θα μιλησουμε για τετρακυλινδρα 250αρια 25ετιας που κυκλοφορουν ακομα απο τον 6ο ιδιοκτητη
δεν ειναι θεμα ικανοτητας μηχανικων ειναι θεμα κεφαλαιων που επενδυονται και εμπορικης πολιτικης που επιλεγεται
απο ποτε τα ακριβοτερα περιφερειακα δικαιολογουν και αυξημενη συχνοτητα συντηρησης και βλαβων;
αν κοροιδευουμε το χτ που ειναι χωρις εξελιξη τοτε πρεπει ολοι να φτυνουμε τα c50

daz
29/06/2013, 16:44
Χαράς το κουράγιο σου ρε Αποστόλη............

Τώρα χρειάζεται κουράγιο. :sick:


πιστευεις πραγματικα οτι μηχανικοι που φτιαχνουν CBR, R1, XX, GSXR κλπ δεν μπορουν να φτιαξουν μηχανακι ανταγωνιστικο του 690;
μηπως δεν το φτιαχνουν γιατι δεν το ζηταει το τμημα marketing;
μην παμε τωρα σε αποδοσεις και ευστροφιες γιατι θα μιλησουμε για τετρακυλινδρα 250αρια 25ετιας που κυκλοφορουν ακομα απο τον 6ο ιδιοκτητη
δεν ειναι θεμα ικανοτητας μηχανικων ειναι θεμα κεφαλαιων που επενδυονται και εμπορικης πολιτικης που επιλεγεται
απο ποτε τα ακριβοτερα περιφερειακα δικαιολογουν και αυξημενη συχνοτητα συντηρησης και βλαβων;
αν κοροιδευουμε το χτ που ειναι χωρις εξελιξη τοτε πρεπει ολοι να φτυνουμε τα c50


Μπορούν να φτιάξουν ότι οτιδήποτε δεν διαφωνώ. Όπως επίσης και ότι η πολιτική της κάθε εταιρείας είναι διαφορετική και τα κεφάλαια είναι αυτά που παίρνουν τις αποφάσεις. Καλά μέχρι εδώ?
Δεν είναι ανάγκη να αναφερθούμε στα 250άρια του τότε που ανέβαζαν 20,000 στροφές για να μιλήσουμε για τεχνολογικά επιτεύγματα απ' τους Ιάπωνες. Είναι γνωστό ότι έχουν την τεχνογνωσία και το έχουν αποδείξει πολλάκις. Πάμε παρακάτω?

Παρένθεση..
Τα ακριβότερα περιφερειακά δικαιολογούν εν' μέρη την αυξημένη τιμή που ανέφερες και ουδεμία σχέση έχουν με τα σερβις.
Κλείνει η παρένθεση.

Για άλλη δουλειά είναι το XT, για άλλη δουλειά προορίζεται το C50 και διαφορετικά πράγματα θα κληθεί να κάνει το 690.
Το κάθε ένα είναι καλό στον τομέα του.
Το C50 για μουλάρι παντός καιρού, εποχής, ιδιοκτήτη, εδάφους, φορτίου και μετατροπής.
Το XT για φθηνή λύση μετακίνησης απ' το σημείο Α στο σημείο Β με χαμηλή τιμή κτήσης, συντήρησης και χρήσης.
Και το 690 για "περιπετειώδη" μετακίνηση απ' το σημείο Α στο σημείο Β με υψηλότερη τιμή κτήσης, χρήσης και συντήρησης.

Εντόπισε τις διαφορές σε παρακαλώ για να μην αναλύσουμε το αυτονόητο. Κάτσε να σου πω που να εστιάσεις για να μην έχουμε δράματα.

XT.. Πάω ήρεμα, όμορφα και ωραία στην δουλειά μου ή στην βόλτα μου και όλα δουλεύουν ρολόι. Οι αναρτήσεις ενδοτικές, ο κινητήρας γουργουρίζει το αεράκι με χτυπάει στο πρόσωπο και το κορίτσι μου από πίσω με σφίγγει στην αγκαλιά του, είμαι ευτυχισμένος.

ΚΤΜ. Γκάζι γκάζι γκάζι.. Ούπς το παράκανα και το καπάκι παραμονεύει. Γαμώτ, γαμώτ γαμώτ... πότε μάζεψα τόσα χλμ???? Γκάζι να περάσω πάνω απ' όλα και άσε τις αναρτήσεις να τα κάνουν όλα ευθεία. Τα πόδια δεν με κρατάνε άλλο όρθιο, τα χέρια μάκρυναν 5 πόντους τα μάτια μου τσούζουν απ' τον ιδρώτα που κυλάει. Είμαι ευτυχισμένος.

ΧΤ. Κάτσε να ανοίξω λίγο το γκάζι να δω τι κάνει το θεριό και στο δεύτερο μισό του στροφόμετρου. Α..χααα... δεν πάει άλλο? Ούπς γιατί χοροπηδάει ρε αυτό από πίσω μήπως έχει πρόβλημα το συσπανσιόν? Καλά κάτσε να κόψουμε λίγο γιατί με τόσο βάρος νομίζω ότι καβαλάω δεινόσαυρο. Κάτσε να ισιώσω και τον καθρέπτη να δείχνει τι συμβαίνει πίσω μου.. Φακ.. πάλι έσβησε γαμώτ το tps μου γαμώ.

KTM.. Ναι Μαράκι μου δεν θα τρέχω, ήρεμα θα οδηγώ. Γουρ γουρ γουρ γουρ.. μπρααααουυυ.. καρπαζιά.. Φακ! Σορυ Μαράκι παρασύρθηκα..
γουρ γουρ γουρ, ρε λες να μου χαλάσει και εμένα τη τρόμπα? γουρ γουρ γουρ, α τι ωραίο τοπίο!!! γουρ γουρ γουρ ουφ πολυ σκληρή είναι η σέλα, γουρ γουρ γουρ, μπρααααουυυ... καρπαζιά. Σορυ Μαράκι ξεχάστηκα..
γουρ γουρ γουρ ρε οι αναρτήσεις είναι λίγο σκληρές η μου φαίνεται? γουρ γουρ γουρ α τι ωραίο τοπίο αλλά με πονάει ο κώλος μου. γουρ γουρ γουρ ρε γιατί με τρώει ο καρπός μου? ΜΠΡΑΑΑΟΥΥΥ.. Άντε γ@μήσου και εσύ ρε Μαράκι.

ΧΤ.. Φιλτρο άλλαξα, εξάτμιση έβαλα, ροική έκανα, το pc ρυθμίστικε αν βρω να βάλω και αναρτήσεις από ΚΤΜ το εργαλείο θα γαζώνει. Θα τα έχω τα Κτμ ψωμοτύρι στα φανάρια..

ΚΤΜ.. Ρε τι είναι αυτό που μοιάζει με ΧΤ? Πω πω ρε τι φράγκα έχει ρίξει ο τύπος? Λες να πηγαίνει καλά? Κάτσε να δω αν έπιασε η μετατροπή ή αν πέταξε τα λεφτά του τσάμπα. Μπρααοουυ..

Edit.. Κάτσε να πιάσουμε και λίγο το Varkadero γιατί πάλιωσε το καψερό και έχω καιρό να το θάψω.

-Γιάννη.. Φώναξε και τους άλλους και ελάτε! Πάλι μου έπεσε ρε γαμώτ. :lol:

AristidisZ
29/06/2013, 16:50
Τώρα χρειάζεται κουράγιο. :sick:



τσιπουράκι ή ουζάκι ;
έλα πες

VASOS
29/06/2013, 16:52
daz πάρε 3 :beer::beer::beer:

toyar
29/06/2013, 16:56
:beer::beer:

δεν διαφωνω πουθενα
ΑΝ:
-ειχα λεφτα για να το παρω
-λεφτα για να το συντηρω οπως ζηταει
-λεφτα για να το επισκευαζω οταν χαλαει
-λεφτα για να αντικαθιστω τα σουπερ αναλωσιμα του
-δευτερο μηχανακι μικρο για γαιδουρι
-ειχα στιψει μερικα ΧΤ και ειχα αποκτησει την αναγκη και τις ικανοτητες να παω παραπανω

μπορει να επερνα ΚΤΜ

επειδη ομως δεν εχω τιποτα απο τα παραπανω και επειδη οταν πληρωσω κατι καινουριο θελω να του εχω αμεριστη εμπιστοσυνη και να ξερω οτι:
-δεν θα με αφησει ποτε στο δρομο
-δεν θα μου βγαλει συγκεκριμενη βλαβη ανα συγκεκριμενα χλμ
-δεν θα τρεμω τα σερβις
-δεν θα βουρκωνω για τα αναλωσιμα
-δεν θα μετραω τη βενζινη

προτιμω ενα ΧΤακι:D

daz
29/06/2013, 17:05
τσιπουράκι ή ουζάκι ;
έλα πες

:lol:

Καφεδάκι.. Πριν λίγο ξύπνησα και έχω μερικές ώρες για σκότωμα πριν ξεκινήσω. :D

(και δεν περνάνε με τίποτα, μήπως να θάψουμε και κανένα bmw?)

daz
29/06/2013, 17:32
:beer::beer:

δεν διαφωνω πουθενα
ΑΝ:
-ειχα λεφτα για να το παρω
-λεφτα για να το συντηρω οπως ζηταει
-λεφτα για να το επισκευαζω οταν χαλαει
-λεφτα για να αντικαθιστω τα σουπερ αναλωσιμα του
-δευτερο μηχανακι μικρο για γαιδουρι
-ειχα στιψει μερικα ΧΤ και ειχα αποκτησει την αναγκη και τις ικανοτητες να παω παραπανω

μπορει να επερνα ΚΤΜ

επειδη ομως δεν εχω τιποτα απο τα παραπανω και επειδη οταν πληρωσω κατι καινουριο θελω να του εχω αμεριστη εμπιστοσυνη και να ξερω οτι:
-δεν θα με αφησει ποτε στο δρομο
-δεν θα μου βγαλει συγκεκριμενη βλαβη ανα συγκεκριμενα χλμ
-δεν θα τρεμω τα σερβις
-δεν θα βουρκωνω για τα αναλωσιμα
-δεν θα μετραω τη βενζινη

προτιμω ενα ΧΤακι:D


Με λίγα λόγια συμβιβάστηκες με κάτι υποδεέστερο διότι δεν είχες τα λεφτά (ή δεν ήθελες να τα διαθέσεις εκεί) ώστε να έχεις κάτι καλύτερο.
Συμβιβάστηκες με λιγότερα γιατί δεν είσαι είσαι συνεπής στα σέρβις.
Τα σούπερ αναλώσιμα δεν είναι μόνο ακριβότερα αλλά και καλύτερα. Όλα αυτά κάνουν μια δουλειά. Τα φθηνά την κάνουν χειρότερα. Οπότε συμβιβάστηκες με χειρότερες αναρτήσεις πάλι λόγο οικονομικού. Έλα πες δεν βούρκωσες όταν έμαθες πως το τιμόνι σου στράβωσε σε στατική πτώση επειδή είναι γτπκαβάλα?
Τα ΚΤΜ δεν κάνουν για μουλάρια. Αυτά είναι για να απολαμβάνεις οδήγηση όχι τις δουλειές στο κέντρο. Αυτό το κάνουν μόνο τα Ιαπωνικά.
Δεν έχεις τις ικανότητες να το πας και θέλεις κάτι που να μην σε τρομάζει.

Στο δρόμο δεν έχεις δει ποτέ Ιαπωνικό να το πάνε τέσσερις? (ρόδες)
Συγκεκριμένες βλάβες δεν βγάζουν τα Ιαπωνικά! Μόνο κάτι ανορθωτές, κάτι αντλίες βενζίνης, λίγο βήχαλάκι τα tps κτλ. Για να μην περάσουμε στο σκληρό πορνό μεσημεριάτικα!
317 ευρώ μου ζήτησαν για σερβις στο xtz στην επίσημη αντιπροσωπεία (στα 20000 χλμ).
Πάρε χοντα και έλα πες ότι δεν μετράς την βενζίνη.

daz
29/06/2013, 17:40
προτιμω ενα ΧΤακι:D

Και καλά κάνεις.

Αλλά μιλάμε για το χειρότερο μηχανάκι εβερ.

Και εκτός αυτού είναι πανάκριβο γι' αυτά που σου προσφέρει.

toyar
30/06/2013, 07:53
κοιτα..........
εγω ΚΤΜ δεν ειχα ποτε......
απο οτι διαβαζω εδω μεσα εχει 2 χαρακτηριστικα:
1.ειναι μηχανες υψηλου επιπεδου σε θεμα αποδοσης και κοστους
2.θελουν νταντεμα (χρονο ,χρημα,υπομονη κλπ)
το 2ο χαρακτηριστικο ειναι αυτο που με χαλαει και με απομακρυνει ως αγοραστη απο ενα οποιοδηποτε βιομηχανικο προιον γενικοτερα
το οποιο το θελω να με υπηρετει κι οχι να μου προσθετει προβληματα και εννοιες στο ονομα μιας καποιας οδηγικης απολαυσης την οποια στην τελικη μπορει και να μην ειμαι σε θεση να την αντιληφθω ή να μη μου χρειαζεται
και μη νομιζεις οτι οσοι τα σκανε για ΚΤΜ εχουν τερματισει πρωτα για πλακα οτιδηποτε υποδεεστερο

daz
30/06/2013, 10:55
Τώρα μιλάμε!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα ΚΤΜ δεν είναι για όλους. Για κάποιους η Ready to Race φιλοσοφία είναι απλά περιττή.
Υπάρχουν όμως και αυτοί που την θεωρούν επένδυση.

Όσον αφορά το ντάντεμα..

Οποιοδήποτε σύνολο υψηλής απόδοσης χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω. Αν είχες το crf 450 να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη πιστεύεις πως θα χρειαζόταν λιγότερα από ένα KTM?
Οπότε δεν παίζει Ιάπωνας vs Αυστριακού. Αν η φιλοσοφία κατασκευής και σχεδίασης είναι ίδια, οι απαιτήσεις θα είναι ανάλογες. Απλά εδώ έχουμε δυο διαφορετικές φιλοσοφίες. Και στον τομέα της η ΚΤΜ δεν έχει αντίπαλο, όχι τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Παραδείγματα έχουμε και απ' τους Ιάπωνες, βλέπε Yzf450 που έφτασαν σε σημείο να έχουν τον άσπαστο ακόμα και σε καθημερινή κυκλοφορία μέσα στην πόλη, αλλά και το κτμ 400 όταν αντικαταστάθηκε απ' το 450 είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που κυκλοφορεί ακόμα στα βουνά και να εκτελεί χρέη μουλαριού από ανθρώπους που αν τους πεις για Ready to Race θα σου πετάξουν την γκλίτσα στα μούτρα.

Ευτράπελα με τούρκικα ρουλεμάν, κινητήρες που φτύνουν τα σωθικά τους στην άσφαλτο, κομμένα πλαίσια κτλ έχουμε δει απ' όλους. Παιδικές ασθένειες που γέρασαν και αντικαταστάθηκαν από άλλες χωρίς ποτέ να διορθωθούν, έχουμε δει και απ' τις δύο μεριές.

Τα ΚΤΜ έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ωριμότητας που σου δίνουν πολλά παραπάνω από ένα Ιαπωνικό, χωρίς αυτή η διαφορά να έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην τσέπη σου αρκεί να τηρείς τα χρονοδιαγράμματα σερβις και σωστής συντήρησης.

Γιατί λέω ότι σου δίνουν παραπάνω?

Παίρνεις ένα Yamaha (γιατί είναι 2000 πιο φθηνό) μετά από λίγο καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι οι αναρτήσεις σου είναι σουμιέδες. Τις βελτιώνεις όσο μπορείς γιατί για να τις αλλάξεις 2000 δεν είναι αρκετά. Σε τρώει το ψάξιμο πληρώνεις από δω, ρωτάς από κει και άκρη δεν βγάζεις. Και αν βγάλεις ποτέ θα κοιτάς τις WP και θα τις ζηλεύεις. Σε μια στατική πτώση το τιμόνι στραβώνει, 100+ ευρώ! Απ' τον κινητήρα θέλεις κάτι παραπάνω, όχι πολλά πράγματα ίσα ίσα να πάρει λίγο τα πάνω του, γμστα!
Αν δεν έδωσες την διαφορά των 2000 ακόμα, θα την δώσεις με την επόμενη.
Και υπάρχουν πράγματα που δεν βελτιώνονται. Βάρος! Ο κινητήρας απ' το 690 ζυγίζει 15 κιλά. Ας μην μιλήσουμε για τεχνολογία πλαισίων κτλ. Ρώτα και πόσο έχουν οι ζάντες με τα κέντρα τροχών χωρίς το πλέξιμο γιατί εμένα δε θα με πιστέψεις. Σε λεπτομέρειες όπως μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη λες να του βάλω υδραυλική, να αλλάξω μανέτες γιατί αυτές είναι ίδιες με του zakhs του παππού μου κτλ. ας μην περάσουμε! Και όλα αυτά με 2000 παραπάνω.

Η συντήρηση στο ΚΤΜ κοστίζει όσο περίπου και σε ένα Ιαπωνικό αν γίνει και στα δύο σωστά. Μόνο που στα Ιαπωνικά δεν γίνεται σωστά γιατί κοστίζει, ενώ στα ΚΤΜ αν δεν γίνει σωστά αργά η γρήγορα θα χαλάσουν.

Οπότε.. όσοι θέλουν το κάτι τις παραπάνω καλύτερα να πάρουν κτμ. Θα το αγοράσουν λίγο ακριβότερα αλλά θα το πουλήσουν και σε καλύτερη τιμή ενώ θα έχουν καλύτερο προιόν. Θα πληρώσουν ακριβότερα την συντήρηση αλλά θα έχουν όλα αυτά για τα οποία πληρώνουν στον υπερθετικό βαθμό.
Όσοι δεν το χρειάζονται ας μείνουν με τον Ιάπωνα και να τον αφήσουν στην ησυχία του χωρίς να του ρίξουν φράγκο. Μόνο τα λαδάκια του όποτε τους θυμηθεί και είναι ΟΚ.

Υγ. Μη μου πεις πως δεν γνωρίζεις κάποιον που έχει χτ και του αλλάζει λάδια κάθε 3000 χλμ! Α ρε Έλληνα!!! Πληρώνεις για ΚΤΜ και ΚΤΜ δεν έχεις, γιατί λέει χαλάνε!

cosgili
30/06/2013, 11:04
Τώρα μιλάμε!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα ΚΤΜ δεν είναι για όλους. Για κάποιους η Ready to Race φιλοσοφία είναι απλά περιττή.
Υπάρχουν όμως και αυτοί που την θεωρούν επένδυση.

Όσον αφορά το ντάντεμα..

Οποιοδήποτε σύνολο υψηλής απόδοσης χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω. Αν είχες το crf 450 να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη πιστεύεις πως θα χρειαζόταν λιγότερα από ένα KTM?
Οπότε δεν παίζει Ιάπωνας vs Αυστριακού. Αν η φιλοσοφία κατασκευής και σχεδίασης είναι ίδια, οι απαιτήσεις θα είναι ανάλογες. Απλά εδώ έχουμε δυο διαφορετικές φιλοσοφίες. Και στον τομέα της η ΚΤΜ δεν έχει αντίπαλο, όχι τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Παραδείγματα έχουμε και απ' τους Ιάπωνες, βλέπε Yzf450 που έφτασαν σε σημείο να έχουν τον άσπαστο ακόμα και σε καθημερινή κυκλοφορία μέσα στην πόλη, αλλά και το κτμ 400 όταν αντικαταστάθηκε απ' το 450 είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που κυκλοφορεί ακόμα στα βουνά και να εκτελεί χρέη μουλαριού από ανθρώπους που αν τους πεις για Ready to Race θα σου πετάξουν την γκλίτσα στα μούτρα.

Ευτράπελα με τούρκικα ρουλεμάν, κινητήρες που φτύνουν τα σωθικά τους στην άσφαλτο, κομμένα πλαίσια κτλ έχουμε δει απ' όλους. Παιδικές ασθένειες που γέρασαν και αντικαταστάθηκαν από άλλες χωρίς ποτέ να διορθωθούν, έχουμε δει και απ' τις δύο μεριές.

Τα ΚΤΜ έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ωριμότητας που σου δίνουν πολλά παραπάνω από ένα Ιαπωνικό, χωρίς αυτή η διαφορά να έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην τσέπη σου αρκεί να τηρείς τα χρονοδιαγράμματα σερβις και σωστής συντήρησης.

Γιατί λέω ότι σου δίνουν παραπάνω?

Παίρνεις ένα Yamaha (γιατί είναι 2000 πιο φθηνό) μετά από λίγο καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι οι αναρτήσεις σου είναι σουμιέδες. Τις βελτιώνεις όσο μπορείς γιατί για να τις αλλάξεις 2000 δεν είναι αρκετά. Σε τρώει το ψάξιμο πληρώνεις από δω, ρωτάς από κει και άκρη δεν βγάζεις. Και αν βγάλεις ποτέ θα κοιτάς τις WP και θα τις ζηλεύεις. Σε μια στατική πτώση το τιμόνι στραβώνει, 100+ ευρώ! Απ' τον κινητήρα θέλεις κάτι παραπάνω, όχι πολλά πράγματα ίσα ίσα να πάρει λίγο τα πάνω του, γμστα!
Αν δεν έδωσες την διαφορά των 2000 ακόμα, θα την δώσεις με την επόμενη.
Και υπάρχουν πράγματα που δεν βελτιώνονται. Βάρος! Ο κινητήρας απ' το 690 ζυγίζει 15 κιλά. Ας μην μιλήσουμε για τεχνολογία πλαισίων κτλ. Ρώτα και πόσο έχουν οι ζάντες με τα κέντρα τροχών χωρίς το πλέξιμο γιατί εμένα δε θα με πιστέψεις. Σε λεπτομέρειες όπως μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη λες να του βάλω υδραυλική, να αλλάξω μανέτες γιατί αυτές είναι ίδιες με του zakhs του παππού μου κτλ. ας μην περάσουμε! Και όλα αυτά με 2000 παραπάνω.

Η συντήρηση στο ΚΤΜ κοστίζει όσο περίπου και σε ένα Ιαπωνικό αν γίνει και στα δύο σωστά. Μόνο που στα Ιαπωνικά δεν γίνεται σωστά γιατί κοστίζει, ενώ στα ΚΤΜ αν δεν γίνει σωστά αργά η γρήγορα θα χαλάσουν.

Οπότε.. όσοι θέλουν το κάτι τις παραπάνω καλύτερα να πάρουν κτμ. Θα το αγοράσουν λίγο ακριβότερα αλλά θα το πουλήσουν και σε καλύτερη τιμή ενώ θα έχουν καλύτερο προιόν. Θα πληρώσουν ακριβότερα την συντήρηση αλλά θα έχουν όλα αυτά για τα οποία πληρώνουν στον υπερθετικό βαθμό.
Όσοι δεν το χρειάζονται ας μείνουν με τον Ιάπωνα και να τον αφήσουν στην ησυχία του χωρίς να του ρίξουν φράγκο. Μόνο τα λαδάκια του όποτε τους θυμηθεί και είναι ΟΚ.

Υγ. Μη μου πεις πως δεν γνωρίζεις κάποιον που έχει χτ και του αλλάζει λάδια κάθε 3000 χλμ! Α ρε Έλληνα!!! Πληρώνεις για ΚΤΜ και ΚΤΜ δεν έχεις, γιατί λέει χαλάνε!:beer:+1190

cosgili
30/06/2013, 11:07
Τώρα μιλάμε!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα ΚΤΜ δεν είναι για όλους. Για κάποιους η Ready to Race φιλοσοφία είναι απλά περιττή.
Υπάρχουν όμως και αυτοί που την θεωρούν επένδυση.

Όσον αφορά το ντάντεμα..

Οποιοδήποτε σύνολο υψηλής απόδοσης χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω. Αν είχες το crf 450 να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη πιστεύεις πως θα χρειαζόταν λιγότερα από ένα KTM?
Οπότε δεν παίζει Ιάπωνας vs Αυστριακού. Αν η φιλοσοφία κατασκευής και σχεδίασης είναι ίδια, οι απαιτήσεις θα είναι ανάλογες. Απλά εδώ έχουμε δυο διαφορετικές φιλοσοφίες. Και στον τομέα της η ΚΤΜ δεν έχει αντίπαλο, όχι τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Παραδείγματα έχουμε και απ' τους Ιάπωνες, βλέπε Yzf450 που έφτασαν σε σημείο να έχουν τον άσπαστο ακόμα και σε καθημερινή κυκλοφορία μέσα στην πόλη, αλλά και το κτμ 400 όταν αντικαταστάθηκε απ' το 450 είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που κυκλοφορεί ακόμα στα βουνά και να εκτελεί χρέη μουλαριού από ανθρώπους που αν τους πεις για Ready to Race θα σου πετάξουν την γκλίτσα στα μούτρα.

Ευτράπελα με τούρκικα ρουλεμάν, κινητήρες που φτύνουν τα σωθικά τους στην άσφαλτο, κομμένα πλαίσια κτλ έχουμε δει απ' όλους. Παιδικές ασθένειες που γέρασαν και αντικαταστάθηκαν από άλλες χωρίς ποτέ να διορθωθούν, έχουμε δει και απ' τις δύο μεριές.

Τα ΚΤΜ έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ωριμότητας που σου δίνουν πολλά παραπάνω από ένα Ιαπωνικό, χωρίς αυτή η διαφορά να έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην τσέπη σου αρκεί να τηρείς τα χρονοδιαγράμματα σερβις και σωστής συντήρησης.

Γιατί λέω ότι σου δίνουν παραπάνω?

Παίρνεις ένα Yamaha (γιατί είναι 2000 πιο φθηνό) μετά από λίγο καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι οι αναρτήσεις σου είναι σουμιέδες. Τις βελτιώνεις όσο μπορείς γιατί για να τις αλλάξεις 2000 δεν είναι αρκετά. Σε τρώει το ψάξιμο πληρώνεις από δω, ρωτάς από κει και άκρη δεν βγάζεις. Και αν βγάλεις ποτέ θα κοιτάς τις WP και θα τις ζηλεύεις. Σε μια στατική πτώση το τιμόνι στραβώνει, 100+ ευρώ! Απ' τον κινητήρα θέλεις κάτι παραπάνω, όχι πολλά πράγματα ίσα ίσα να πάρει λίγο τα πάνω του, γμστα!
Αν δεν έδωσες την διαφορά των 2000 ακόμα, θα την δώσεις με την επόμενη.
Και υπάρχουν πράγματα που δεν βελτιώνονται. Βάρος! Ο κινητήρας απ' το 690 ζυγίζει 15 κιλά. Ας μην μιλήσουμε για τεχνολογία πλαισίων κτλ. Ρώτα και πόσο έχουν οι ζάντες με τα κέντρα τροχών χωρίς το πλέξιμο γιατί εμένα δε θα με πιστέψεις. Σε λεπτομέρειες όπως μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη λες να του βάλω υδραυλική, να αλλάξω μανέτες γιατί αυτές είναι ίδιες με του zakhs του παππού μου κτλ. ας μην περάσουμε! Και όλα αυτά με 2000 παραπάνω.

Η συντήρηση στο ΚΤΜ κοστίζει όσο περίπου και σε ένα Ιαπωνικό αν γίνει και στα δύο σωστά. Μόνο που στα Ιαπωνικά δεν γίνεται σωστά γιατί κοστίζει, ενώ στα ΚΤΜ αν δεν γίνει σωστά αργά η γρήγορα θα χαλάσουν.

Οπότε.. όσοι θέλουν το κάτι τις παραπάνω καλύτερα να πάρουν κτμ. Θα το αγοράσουν λίγο ακριβότερα αλλά θα το πουλήσουν και σε καλύτερη τιμή ενώ θα έχουν καλύτερο προιόν. Θα πληρώσουν ακριβότερα την συντήρηση αλλά θα έχουν όλα αυτά για τα οποία πληρώνουν στον υπερθετικό βαθμό.
Όσοι δεν το χρειάζονται ας μείνουν με τον Ιάπωνα και να τον αφήσουν στην ησυχία του χωρίς να του ρίξουν φράγκο. Μόνο τα λαδάκια του όποτε τους θυμηθεί και είναι ΟΚ.

Υγ. Μη μου πεις πως δεν γνωρίζεις κάποιον που έχει χτ και του αλλάζει λάδια κάθε 3000 χλμ! Α ρε Έλληνα!!! Πληρώνεις για ΚΤΜ και ΚΤΜ δεν έχεις, γιατί λέει χαλάνε!:beer:+1190

VASOS
30/06/2013, 11:09
Ο άνθρωπας δεν παίζεται. Καιρό είχα να διαβάσω τόσο λογικά δομημένα (παρότι σεντονάτα) κείμενα :beer::beer:

AristidisZ
30/06/2013, 11:13
θεωρητικά, μια χαρά τα λέει :beer:
πρακτικά θα μας πει κάποιος πόσα Yamaha και πόσα ΚΤΜ έχουν πουληθεί παγκοσμίως ;

cosgili
30/06/2013, 11:24
θεωρητικά, μια χαρά τα λέει :beer:
πρακτικά θα μας πει κάποιος πόσα Yamaha και πόσα ΚΤΜ έχουν πουληθεί παγκοσμίως ;
Μα εκεί ακριβώς είναι η διαφορά των 2. Τα μεν είναι μηχανάκια για όλους, τα άλλα για "ψαγμένους".
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω για όλη τη γκάμα της γιαμάχα, γιατί έχει και μηχανάκια ετοιμοπόλεμα. Όποιος ψάχνει μουλάρι, παίρνει Γιαπωνέζο (όπως έκανα και εγώ με το bandit), για το κάτι παραπάνω και για οδηγική απόλαυση κοιτάς και προς Ευρώπη μεριά...

AUFGEBRACHT
30/06/2013, 11:31
θεωρητικά, μια χαρά τα λέει :beer:
πρακτικά θα μας πει κάποιος πόσα Yamaha και πόσα ΚΤΜ έχουν πουληθεί παγκοσμίως ;


Και την Έβδομη Σφραγίδα του Μπέργκμαν λιγότεροι την έχουν δει από το Ροζ Ολοταχώς του Ρώμα, αυτό δε σημαίνει ότι ο Ρώμας είναι καλύτερος σκηνοθέτης από το Μπέργκμαν...

AristidisZ
30/06/2013, 11:33
Και την Έβδομη Σφραγίδα του Μπέργκμαν λιγότεροι την έχουν δει από το Ροζ Ολοταχώς του Ρώμα, αυτό δε σημαίνει ότι ο Ρώμας είναι καλύτερος σκηνοθέτης από το Μπέργκμαν...

ισοπεδωτικό σχόλιο, μιλάω για τη παγκόσμια αγορά, όχι για την Ελλάδα...
εκτός αν πιστεύεις ότι ο Μακρόπουλος χαίρει μεγαλύτερης αναγνώρισης από τον Μαρκόπουλο παγκοσμίως :bawl:

AUFGEBRACHT
30/06/2013, 11:41
ισοπεδωτικό σχόλιο, μιλάω για τη παγκόσμια αγορά, όχι για την Ελλάδα...
εκτός αν πιστεύεις ότι ο Μακρόπουλος χαίρει μεγαλύτερης αναγνώρισης από τον Μαρκόπουλο παγκοσμίως :bawl:

OK, λιγότεροι έχουν δει την Έβδομη Σφραγίδα από τον Ηλίθιο και τον Πανηλίθιο παγκοσμίως αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η 2η είναι καλύτερη ταινία από την πρώτη...

AristidisZ
30/06/2013, 11:44
OK, λιγότεροι έχουν δει την Έβδομη Σφραγίδα από τον Ηλίθιο και τον Πανηλίθιο παγκοσμίως αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η 2η είναι καλύτερη ταινία από την πρώτη...

τώρα πραγματικά με προβλημάτισες... :lol:
my pov, ότι υπάρχει κάποιος λόγος που τα XT είναι τόσο δημοφιλή, και δεν είναι όλοι ελληνάρες με αντιμετώπιση του στυλ
"έλα μωρέ, λάδια αλλάζουμε και τον αλλό μήνα, τι έγινε"

toyar
30/06/2013, 12:07
τελικα εμεινα με την απορια......
το΄΄καθε τριτη μαστορα'' ειναι μυθος ή πραγματικοτητα;
ειναι προτερημα ή ελαττωμα;
η καθε ΚΤΜ ειναι σε θεση να φτιαξει μηχανακι με 20 αλογα λιγοτερα και φθηνοτερα περιφερειακα το οποιο να κοστιζει οσο ενα ΧΤ και να μπορει να χρησιμοποιηθει οπως αυτο;
ή για να το παμε αναποδα τα ιαπωνικα στα λεφτα του ΚΤΜ ανεξαρτητως κατηγοριας σε ποιον τομεα ειναι υποδεεστερα;

Bradipous
30/06/2013, 12:09
my pov


τωρα γιατι το γυρνας στην τσοντα;

AristidisZ
30/06/2013, 12:10
τωρα γιατι το γυρνας στην τσοντα;

pov = point of view και ουχί pervert's own view :bawl:

daz
30/06/2013, 12:55
...
my pov, ότι υπάρχει κάποιος λόγος που τα XT είναι τόσο δημοφιλή,...

Σε 10-15 μέρες.
Υπομονή! :lol:

LogOutGoRide
30/06/2013, 14:22
Συμπέρασμα
Τα KTM (και κατ επέκταση τα ευρωπαϊκά λέω εγώ) είναι για ψαγμένους αναβάτες χεράδες και τα Japan (εγώ κάνω την γενίκευση) είναι για κούλους αναβάτες που δεν πολύ ενδιαφέρονται για συντήρηση και σόλα θα πάνε από το Α στο Β απλά και ήσυχα.
Τέλος, αν τα KTM συντηρηθούν σωστά, βγαίνουν και φτηνότερα από XT,Varadero κλπ και φυσικά αυτό τα κάνει άσπαστα μιας και τα ιαπωνικά 1 στο 1000000 βγάζουν πρόβλημα στον ανορθωτή.
Τώρα κάτι ραγισμένες κεφαλές, λάδια που στάζουν από τα καπάκια δεν είναι άξια αναφοράς γιατί έχουν αμορτισέρ Sachs και WP οπότε όταν δουλεύουν, σε πηγαίνουν από το Α στο Β τάπα.
Γιατί δεν πήρες KTM είπαμε;
1. Δεν είσαι χεράς και ψαγμένος ή
2. Δεν είχες τα φράγκα ή
3. Δεν ξέρεις να κανείς συντήρηση ή
4. Έχει βαρύ χέρι η Μαρία;
:)

Gerrys
30/06/2013, 17:53
Δούκας απλά δεν υπάρχει το εργαλείο

Da.Vintage
01/07/2013, 07:37
Συμπέρασμα
Τα KTM (και κατ επέκταση τα ευρωπαϊκά λέω εγώ) είναι για ψαγμένους αναβάτες χεράδες και τα Japan (εγώ κάνω την γενίκευση) είναι για κούλους αναβάτες που δεν πολύ ενδιαφέρονται για συντήρηση και σόλα θα πάνε από το Α στο Β απλά και ήσυχα.
Τέλος, αν τα KTM συντηρηθούν σωστά, βγαίνουν και φτηνότερα από XT,Varadero κλπ και φυσικά αυτό τα κάνει άσπαστα μιας και τα ιαπωνικά 1 στο 1000000 βγάζουν πρόβλημα στον ανορθωτή.
Τώρα κάτι ραγισμένες κεφαλές, λάδια που στάζουν από τα καπάκια δεν είναι άξια αναφοράς γιατί έχουν αμορτισέρ Sachs και WP οπότε όταν δουλεύουν, σε πηγαίνουν από το Α στο Β τάπα.
Γιατί δεν πήρες KTM είπαμε;
1. Δεν είσαι χεράς και ψαγμένος ή
2. Δεν είχες τα φράγκα ή
3. Δεν ξέρεις να κανείς συντήρηση ή
4. Έχει βαρύ χέρι η Μαρία;
:)

Πρέπει να είσαι αληθινός χερας για να μπορείς να τα σπρώχνεις απο το Α στο Β (και με την γκόμενα να περπατάει με τα κράνη στα χέρια 5 μετρα πίσω σου σιχτιρίζοντας και να προσποιείται οτι δε σε ξέρει! :lol:)

cosgili
01/07/2013, 07:54
Πρέπει να είσαι αληθινός χερας για να μπορείς να τα σπρώχνεις απο το Α στο Β (και με την γκόμενα να περπατάει με τα κράνη στα χέρια 5 μετρα πίσω σου σιχτιρίζοντας και να προσποιείται οτι δε σε ξέρει! :lol:):bawl:

theofilos888
01/07/2013, 08:08
Πρέπει να είσαι αληθινός χερας για να μπορείς να τα σπρώχνεις απο το Α στο Β (και με την γκόμενα να περπατάει με τα κράνη στα χέρια 5 μετρα πίσω σου σιχτιρίζοντας και να προσποιείται οτι δε σε ξέρει! :lol:)

Εγώ ευτυχώς όταν το έσπρωχνα, είχα ήδη αφήσει τη γκόμενα σπίτι...!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

Da.Vintage
01/07/2013, 11:07
Εγώ ευτυχώς όταν το έσπρωχνα, είχα ήδη αφήσει τη γκόμενα σπίτι...!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

Εμένα με ακουλουθούσε απο πίσω η κακομοίρα απο το Καλλιμάρμαρο μέχρι το Μαγαζί του Χελιώτη στη Μιχαλακοπούλου...

μεγάλωσα έβαλα μυαλό και πήρα Ιάπωνα

AristidisZ
01/07/2013, 11:12
εγώ πάντως όταν πρωτοείχα πάρει το bmw, είχα μείνει από βενζίνη στη γέφυρα του Καραϊσκάκη
δεν ήξερα ότι έχει χειροκίνητη ρεζέρβα :a029::a31:, οπότε την πήρα στα χέρια μέχρι το AEGEAN στο τέλος της Αλιπέδου :moutza:

TROOPER
02/07/2013, 07:49
ολα χαλανε και ολα καλα ειναι.
ο γιαπωνας εριξε το κοστος φτιαχνοντας μοτοσυκλετες με υποδεεστερα περιφερειακα αλλα πολυ πιο αξιοπιστες ενω ο ευρωπαιος εφτιαξε πολυ καλυτερα περιφεριακα με κινητηρες απαιτησεων.
αποτελεσμα ο ιαπωνας πουλαει πολυ περισσοτερο γιατι αν θελω σε εναν αξιοπιστο κινητηρα φτιαχνω τα περιφερειακα του ενω αντιθετα τι να κανω τις φρεναρες, τις ψαλιδαρες και τις πλαισιαρες αν αντι για μοτοσυκλετιστης πρεπει να δηλωνω ψυχαναγκαστικος καραβανας που επειδη δεν εβγαλα στη πρωινη αναφορα το μπουρδελο μου τρωω 5φ στην καλη περιπτωση?

και επειδη ειχα κτμ ναι! δεν υπαρχει αλλο ον-οφ σαν το 950 αλλα χεστηκα και αν ειναι απολυτο μηχανημα οταν αρχισα να σκεφτομαι μεχρι να ανεβασει η τρομπα λαδι οτι θα παρω κανα κυλινδρο στα χερια ΚΑΘΕ φορα που το εβαζα μπροστα, χεστηκα αν πρεπει πριν απο καθε βολτα να τσεκαρω τα λαδια γιατι τα πινει οπως ο αα το ουισκι και χεστηκα αν για να παω μια βολτα με 130 εχω 11-12 στα 100 καταναλωση (δλδ ερχεται ενα μηχανακι να μου κανει κριτικη οτι ''κακως εχεις τοσα χρονια σχεση με το κοριτσι μαλακα, επρεπε να παρεις τον στουμποκωστα τον μουστακαλη που εχει την μπιπι πιο πανω).

για μενα αυτο δεν ειναι μηχανακι. μια ομορφη κινητη παπαρια ειναι.

αυτα και απο μενα. :wave2:

AristidisZ
02/07/2013, 07:52
ολα χαλανε και ολα καλα ειναι.
ο γιαπωνας εριξε το κοστος φτιαχνοντας μοτοσυκλετες με υποδεεστερα περιφερειακα αλλα πολυ πιο αξιοπιστες ενω ο ευρωπαιος εφτιαξε πολυ καλυτερα περιφεριακα με κινητηρες απαιτησεων.
αποτελεσμα ο ιαπωνας πουλαει πολυ περισσοτερο γιατι αν θελω σε εναν αξιοπιστο κινητηρα φτιαχνω τα περιφερειακα του ενω αντιθετα τι να κανω τις φρεναρες, τις ψαλιδαρες και τις πλαισιαρες αν αντι για μοτοσυκλετιστης πρεπει να δηλωνω ψυχαναγκαστικος καραβανας που επειδη δεν εβγαλα στη πρωινη αναφορα το μπουρδελο μου τρωω 5φ στην καλη περιπτωση?

και επειδη ειχα κτμ ναι! δεν υπαρχει αλλο ον-οφ σαν το 950 αλλα χεστηκα και αν ειναι απολυτο μηχανημα οταν αρχισα να σκεφτομαι μεχρι να ανεβασει η τρομπα λαδι οτι θα παρω κανα κυλινδρο στα χερια ΚΑΘΕ φορα που το εβαζα μπροστα, χεστηκα αν πρεπει πριν απο καθε βολτα να τσεκαρω τα λαδια γιατι τα πινει οπως ο αα το ουισκι και χεστηκα αν για να παω μια βολτα με 130 εχω 11-12 στα 100 καταναλωση (δλδ ερχεται ενα μηχανακι να μου κανει κριτικη οτι ''κακως εχεις τοσα χρονια σχεση με το κοριτσι μαλακα, επρεπε να παρεις τον στουμποκωστα τον μουστακαλη που εχει την μπιπι πιο πανω).

για μενα αυτο δεν ειναι μηχανακι. μια ομορφη κινητη παπαρια ειναι.

αυτα και απο μενα. :wave2:

σου ρχεται πορτοκαλί θύελλα, το νου σου :D

Da.Vintage
02/07/2013, 08:02
σου ρχεται πορτοκαλί θύελλα, το νου σου :D


Συμφωνώ με όσα λέει ο Αμάνικος... αλλά οτι του ρχεται του ρχεται! :lol:

TROOPER
02/07/2013, 08:03
σου ρχεται πορτοκαλί θύελλα, το νου σου :D

κραταω αλεξικλανο :lol:

AristidisZ
02/07/2013, 08:07
κραταω αλεξικλανο :lol:

o αγοραστής του ΚΤΜ σου διαβάζει moto ? :bawl:

TROOPER
02/07/2013, 08:10
o αγοραστής του ΚΤΜ σου διαβάζει moto ? :bawl:

ο αγοραστης του ΚΤΜ μου...ειναι που εισαι νιουφης και δεν ξερεις... :winka:

toyar
02/07/2013, 08:26
ολα χαλανε και ολα καλα ειναι.
ο γιαπωνας εριξε το κοστος φτιαχνοντας μοτοσυκλετες με υποδεεστερα περιφερειακα αλλα πολυ πιο αξιοπιστες ενω ο ευρωπαιος εφτιαξε πολυ καλυτερα περιφεριακα με κινητηρες απαιτησεων.
αποτελεσμα ο ιαπωνας πουλαει πολυ περισσοτερο γιατι αν θελω σε εναν αξιοπιστο κινητηρα φτιαχνω τα περιφερειακα του ενω αντιθετα τι να κανω τις φρεναρες, τις ψαλιδαρες και τις πλαισιαρες αν αντι για μοτοσυκλετιστης πρεπει να δηλωνω ψυχαναγκαστικος καραβανας που επειδη δεν εβγαλα στη πρωινη αναφορα το μπουρδελο μου τρωω 5φ στην καλη περιπτωση?

και επειδη ειχα κτμ ναι! δεν υπαρχει αλλο ον-οφ σαν το 950 αλλα χεστηκα και αν ειναι απολυτο μηχανημα οταν αρχισα να σκεφτομαι μεχρι να ανεβασει η τρομπα λαδι οτι θα παρω κανα κυλινδρο στα χερια ΚΑΘΕ φορα που το εβαζα μπροστα, χεστηκα αν πρεπει πριν απο καθε βολτα να τσεκαρω τα λαδια γιατι τα πινει οπως ο αα το ουισκι και χεστηκα αν για να παω μια βολτα με 130 εχω 11-12 στα 100 καταναλωση (δλδ ερχεται ενα μηχανακι να μου κανει κριτικη οτι ''κακως εχεις τοσα χρονια σχεση με το κοριτσι μαλακα, επρεπε να παρεις τον στουμποκωστα τον μουστακαλη που εχει την μπιπι πιο πανω).

για μενα αυτο δεν ειναι μηχανακι. μια ομορφη κινητη παπαρια ειναι.

αυτα και απο μενα. :wave2:

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο:beer:

AristidisZ
02/07/2013, 08:29
ο αγοραστης του ΚΤΜ μου...ειναι που εισαι νιουφης και δεν ξερεις... :winka:

o sniper το πήρε και κάνει τον χαζό ε ; :tooth:

TROOPER
02/07/2013, 08:32
o sniper το πήρε και κάνει τον χαζό ε ; :tooth:

σου ειπα οτι εισαι νιουφης ρε ;)

LogOutGoRide
02/07/2013, 09:52
Συμφωνώ με τον trooper ότι όλα καλά είναι και όλα μπορεί να χαλάσουν.
Άλλα ίσως πιο εύκολα και θέλουν προσοχή.
Οι γενικεύσεις πάντα δεν είναι καλές και οδηγούν σε παρεξηγήσεις.

AristidisZ
02/07/2013, 10:01
Εντάξει προφανώς γράφονται υπερβολές, χάριν αστειότητος πολλές φορές
προφανώς και τα ΚΤΜια έχουν κάτι να προσφέρουν παραπάνω από τα γιαπωνεζάκια, αλλιώς δε θα είχαν λόγο ύπαρξης ούτε το (όποιο) μερίδιο στην αγορά
κάτι αντίστοιχο είχα περάσει και εγώ όταν πέρασα από STARLET σε 116
η μέρα με τη νύχτα, αλλά να τα θεματάκια με τους πολλαπλασιαστές, να ο αισθητήρας λ, να κάτι ιστοριούλες με τα μπεκ...
δεν είναι μόνο το θέμα του κόστους, είναι ότι μερικοί άνθρωποι λόγω ιδιοσυγκρασίας εκνευρίζονται απίστευτα όταν έχουν να ασχολούνται με το όχημά τους, είτε αυτό σημαίνει κόστος είτε χρόνο είτε είτε...
θέλουν ένα όχημα που να γυρνάνε το κλειδί και να φεύγουν, και τέλος


(προφανώς το 116 δε συγκρίνεται με το σταρλετάκι, αλλά σε σχέση με αντίστοιχα τουτου της κατηγορίας (AURIS, golf κλπ), η Γερμανίδα είναι αρκετά πιο πάνω όσον αφορά σε οδηγική αίσθηση)

TROOPER
02/07/2013, 10:07
.......
θέλουν ένα όχημα που να γυρνάνε το κλειδί και να φεύγουν, και τέλος.......

φιλε αναβατες με δυο βασικες γνωσεις ειμαστε και αυτες πολλες φορες στην θεωρεια. ουτε μηχανικοι, ουτε οπως ειπα πιο πανω, ψυχαναγκαστικοι καραβαναδες.

AristidisZ
02/07/2013, 10:09
φιλε αναβατες με δυο βασικες γνωσεις ειμαστε και αυτες πολλες φορες στην θεωρεια. ουτε μηχανικοι, ουτε οπως ειπα πιο πανω, ψυχαναγκαστικοι καραβαναδες.

Εγώ 1000% μαζί σου, προφανώς όμως υπάρχουν και άλλοι που έχουν μεγαλύτερη υπομονή, μπαίνουν στη διαδικασία να σκαλίσουν, να διαβάσουν στα φόρουμ κλπ κλπ κλπ. Δεκτή η μία άποψη, δεκτή και η άλλη :beer:

TROOPER
02/07/2013, 10:14
Εγώ 1000% μαζί σου, προφανώς όμως υπάρχουν και άλλοι που έχουν μεγαλύτερη υπομονή, μπαίνουν στη διαδικασία να σκαλίσουν, να διαβάσουν στα φόρουμ κλπ κλπ κλπ. Δεκτή η μία άποψη, δεκτή και η άλλη :beer:

προφανως!
απλα εγω ειπα τη δικια μου. :wave2:

LOUKILOUK
02/07/2013, 10:46
Τώρα μιλάμε!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα ΚΤΜ δεν είναι για όλους. Για κάποιους η Ready to Race φιλοσοφία είναι απλά περιττή.
Υπάρχουν όμως και αυτοί που την θεωρούν επένδυση.

Όσον αφορά το ντάντεμα..

Οποιοδήποτε σύνολο υψηλής απόδοσης χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω. Αν είχες το crf 450 να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη πιστεύεις πως θα χρειαζόταν λιγότερα από ένα KTM?
Οπότε δεν παίζει Ιάπωνας vs Αυστριακού. Αν η φιλοσοφία κατασκευής και σχεδίασης είναι ίδια, οι απαιτήσεις θα είναι ανάλογες. Απλά εδώ έχουμε δυο διαφορετικές φιλοσοφίες. Και στον τομέα της η ΚΤΜ δεν έχει αντίπαλο, όχι τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Παραδείγματα έχουμε και απ' τους Ιάπωνες, βλέπε Yzf450 που έφτασαν σε σημείο να έχουν τον άσπαστο ακόμα και σε καθημερινή κυκλοφορία μέσα στην πόλη, αλλά και το κτμ 400 όταν αντικαταστάθηκε απ' το 450 είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που κυκλοφορεί ακόμα στα βουνά και να εκτελεί χρέη μουλαριού από ανθρώπους που αν τους πεις για Ready to Race θα σου πετάξουν την γκλίτσα στα μούτρα.

Ευτράπελα με τούρκικα ρουλεμάν, κινητήρες που φτύνουν τα σωθικά τους στην άσφαλτο, κομμένα πλαίσια κτλ έχουμε δει απ' όλους. Παιδικές ασθένειες που γέρασαν και αντικαταστάθηκαν από άλλες χωρίς ποτέ να διορθωθούν, έχουμε δει και απ' τις δύο μεριές.

Τα ΚΤΜ έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ωριμότητας που σου δίνουν πολλά παραπάνω από ένα Ιαπωνικό, χωρίς αυτή η διαφορά να έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην τσέπη σου αρκεί να τηρείς τα χρονοδιαγράμματα σερβις και σωστής συντήρησης.

Γιατί λέω ότι σου δίνουν παραπάνω?

Παίρνεις ένα Yamaha (γιατί είναι 2000 πιο φθηνό) μετά από λίγο καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι οι αναρτήσεις σου είναι σουμιέδες. Τις βελτιώνεις όσο μπορείς γιατί για να τις αλλάξεις 2000 δεν είναι αρκετά. Σε τρώει το ψάξιμο πληρώνεις από δω, ρωτάς από κει και άκρη δεν βγάζεις. Και αν βγάλεις ποτέ θα κοιτάς τις WP και θα τις ζηλεύεις. Σε μια στατική πτώση το τιμόνι στραβώνει, 100+ ευρώ! Απ' τον κινητήρα θέλεις κάτι παραπάνω, όχι πολλά πράγματα ίσα ίσα να πάρει λίγο τα πάνω του, γμστα!
Αν δεν έδωσες την διαφορά των 2000 ακόμα, θα την δώσεις με την επόμενη.
Και υπάρχουν πράγματα που δεν βελτιώνονται. Βάρος! Ο κινητήρας απ' το 690 ζυγίζει 15 κιλά. Ας μην μιλήσουμε για τεχνολογία πλαισίων κτλ. Ρώτα και πόσο έχουν οι ζάντες με τα κέντρα τροχών χωρίς το πλέξιμο γιατί εμένα δε θα με πιστέψεις. Σε λεπτομέρειες όπως μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη λες να του βάλω υδραυλική, να αλλάξω μανέτες γιατί αυτές είναι ίδιες με του zakhs του παππού μου κτλ. ας μην περάσουμε! Και όλα αυτά με 2000 παραπάνω.

Η συντήρηση στο ΚΤΜ κοστίζει όσο περίπου και σε ένα Ιαπωνικό αν γίνει και στα δύο σωστά. Μόνο που στα Ιαπωνικά δεν γίνεται σωστά γιατί κοστίζει, ενώ στα ΚΤΜ αν δεν γίνει σωστά αργά η γρήγορα θα χαλάσουν.

Οπότε.. όσοι θέλουν το κάτι τις παραπάνω καλύτερα να πάρουν κτμ. Θα το αγοράσουν λίγο ακριβότερα αλλά θα το πουλήσουν και σε καλύτερη τιμή ενώ θα έχουν καλύτερο προιόν. Θα πληρώσουν ακριβότερα την συντήρηση αλλά θα έχουν όλα αυτά για τα οποία πληρώνουν στον υπερθετικό βαθμό.
Όσοι δεν το χρειάζονται ας μείνουν με τον Ιάπωνα και να τον αφήσουν στην ησυχία του χωρίς να του ρίξουν φράγκο. Μόνο τα λαδάκια του όποτε τους θυμηθεί και είναι ΟΚ.

Υγ. Μη μου πεις πως δεν γνωρίζεις κάποιον που έχει χτ και του αλλάζει λάδια κάθε 3000 χλμ! Α ρε Έλληνα!!! Πληρώνεις για ΚΤΜ και ΚΤΜ δεν έχεις, γιατί λέει χαλάνε!

Απόστολε χαρά στην υπομονή σου ρε φίλε...εγώ έχω βαρεθεί-κουραστεί-μπουχτίσει βρε αδερφέ να τα λέω...
Επειδή όμως πάντα με τρώει θα πω μόνο ότι όσο γενικεύουμε τόσο το χάνουμε...ακόμα και οι Ιάπωνες δεν είναι όλοι ίδιοι...ούτε όλα τα μοντέλα της ίδια εταιρίας μπαίνουν στο ίδιο καζάνι...
Το σωστότερο είναι κριτική σε συγκεκριμένο μοντέλο και σύγκριση με τον ανταγωνισμό της κατηγορίας...
πχ το 990 καίει...9λτ/100 νορμάλ..το βαραντέρο καίει λιγότερα;
Κατά τα άλλα αφήνω το Απόστολο να συνεχίσει...:beer::wave2:

LogOutGoRide
02/07/2013, 12:30
Απόστολε χαρά στην υπομονή σου ρε φίλε...εγώ έχω βαρεθεί-κουραστεί-μπουχτίσει βρε αδερφέ να τα λέω...
Επειδή όμως πάντα με τρώει θα πω μόνο ότι όσο γενικεύουμε τόσο το χάνουμε...ακόμα και οι Ιάπωνες δεν είναι όλοι ίδιοι...ούτε όλα τα μοντέλα της ίδια εταιρίας μπαίνουν στο ίδιο καζάνι...
Το σωστότερο είναι κριτική σε συγκεκριμένο μοντέλο και σύγκριση με τον ανταγωνισμό της κατηγορίας...
πχ το 990 καίει...9λτ/100 νορμάλ..το βαραντέρο καίει λιγότερα;
Κατά τα άλλα αφήνω το Απόστολο να συνεχίσει...:beer::wave2:

Ωραίος, ποιο KTM έχεις;