PDA

View Full Version : Τι να προσέξω σε GSXR 1000 K8 μεταχείρω



notakos600
21/06/2013, 10:17
Ανάμεσα σε άλλα έχω σταμπάρει ένα 1000 (επιτέλους). Χρήση 1-2 φορές την εβδομάδα σε καταδρομικές 2-3 ωρών για την χαρά της οδήγησης, όχι πάντως ακραία πράγματα. Μεταφορικά μέσα υπάρχουν, yamaha xt 600 e, honda cub. Σαν τιμή το συγκεκριμένο είναι προς τα πάνω ή είναι οκ; Επίσης τι να προσέξω εγώ πέρα από την εξωτερική εμφάνιση, πριν το δει ο μηχανικός μου; Πάσχουν από κάτι τα συγκεκριμένα, πλαίσιο, κινητήρας, ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3407061/

SHOOTER045
21/06/2013, 10:45
το γκαζι του ειναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Black Diamond
21/06/2013, 11:02
Τίποτα προσεγμένο δεν θα σου βγάλει προβλήματα. Κανόνας ειδικά για τον γιαπωνέζο.
Επίσης "όσο πιο μαμα, τόσο πιο καλά" . Πολύ γκάζι και προσοχή :uplate:
Η τιμή είναι καλή ,τα extra πολλά αλλά όχι μαμα. Η απόφαση δική σου. Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος !

endopandou
21/06/2013, 11:15
Εχει βγάλει μια ανάκληση για τα Κ7-8 κάτι με ηλεκτρονικά αλλά δεν θυμάμαι. Πάντως με το πλαίσιο θέμα δεν είχαν.
Το συγκεκριμένο πάλι χωρίς να είμαι σίγουρος είναι Κ7 και όχι 8, επίσης λείπει το δεξί αντίβαρο και έχει αλλαγμένα σκριπ. Στα 20000 χλμ σκρίπ δεν αλλάζεις εκτός αν θέλεις να βάλεις κάποια μουράτα...
Επίσης η φθορά στα λάστιχα μαρτυρά πίστα, κάτι που προσωπικά θεωρώ πως είναι καλό γιατί σκίσιμο πολύ εκεί δεν μπορεί να πέσει.
Κοίτα, ρώτα για το αν είχε μπει πολυεστερικό κοστούμι, επίσης κοίτα για φθορές απο πέσιμο αν και πιθανά δεν σημαίνει κάτι μια πτώση.

SoulGR
21/06/2013, 11:53
προσφατα οδηγησα ενα κ8....ωραιο εργαλειο...παρτο :P

RaGe_Raptor
21/06/2013, 12:08
το γκαζι του ειναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Η πρώτη μου σκέψη ....:lol::lol::rotflmao:


Είναι Κ8 ... Ανάκληση είχε στον ψεκασμό μια βαλβίδα για το cold start..ανέβαζε πολλές στροφές...κατά τα άλλα μόνο τα συνηθισμένα να προσέξεις...ότι και σε κάθε άλλη μοτό...

daz
21/06/2013, 15:34
Εξάτμιση είδα, Φίλτρο είδα pc δεν είδα!

TROOPER
21/06/2013, 16:00
Εξάτμιση είδα, Φίλτρο είδα pc δεν είδα!

μπορει να ειναι φλασαρισμενο.

daz
21/06/2013, 18:27
μπορει να ειναι φλασαρισμενο.

Μπορεί! Αλλά ας ρίξει μια ματιά μήπως δεν είναι. Αν δεν είναι, σίγουρα δούλευε με φτωχότερο μείγμα που μάλλον δεν είναι καλό. Βέβαια τα χλμ είναι πολύ λίγα, αν είναι πραγματικά (να ρίξει μια ματιά στις δισκόπλακες), αλλά καλό είναι να το ξέρει.

Όπως επίσης να ξέρει πως αν δεν είναι φλασαρισμένο, στα χαμηλά θα είναι άθλιο ενώ στα ψηλά θα ξυρίζει.

Buenaventura
21/06/2013, 18:53
Και η τρομπα του φρενου ειναι απο RSV me thinks....

TROOPER
22/06/2013, 10:51
Μπορεί! Αλλά ας ρίξει μια ματιά μήπως δεν είναι. Αν δεν είναι, σίγουρα δούλευε με φτωχότερο μείγμα που μάλλον δεν είναι καλό. Βέβαια τα χλμ είναι πολύ λίγα, αν είναι πραγματικά (να ρίξει μια ματιά στις δισκόπλακες), αλλά καλό είναι να το ξέρει.

Όπως επίσης να ξέρει πως αν δεν είναι φλασαρισμένο, στα χαμηλά θα είναι άθλιο ενώ στα ψηλά θα ξυρίζει.

:a10:

Antonisss
22/06/2013, 11:14
Και η τρομπα του φρενου ειναι απο RSV me thinks....

Ναι, ή Aprilia ή Ducati, 18x19 και όχι ένα σκέτο 19 που λέει, αλλά συνήθως, όσα ξέρεις, τόσα λες!

notakos600
22/06/2013, 12:32
Ναι, ή Aprilia ή Ducati, 18x19 και όχι ένα σκέτο 19 που λέει, αλλά συνήθως, όσα ξέρεις, τόσα λες!

Και από R1, ZX10,11 κάνουν όλες οι τρόμπες.

Είναι πολλά πάντως τα σημεία που μπορεί να πάσχει ένα μεταχειρισμένο gixxer 1000. Στραβές δισκόπλακες, τρόμπες φρένων, συμπλέκτη, αντλία καυσίμου και φυσικά καλά κρυμμένες τούμπες.
Όσο πιο μαμά τόσο πιο καλά, αν και το συγκεκριμένο που πόσταρα είναι ''σκαλισμένο'' γενικώς. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παίδες, ήσασταν κατατοπιστικότατοι όλοι και όσοι προσθέσουν νέες πληροφορίες είναι καλοδεχούμενοι.

RaGe_Raptor
22/06/2013, 12:57
Ολα όσα αναφέρεις είναι αληθή τουλάχιστον απ´ότι έχω διαβάσει αλλά δεν είναι και τπτ αν πιάνεις κατσαβίδια στο χέρι...π.χ. κιτ επισκευής τρόμπας υπάρχει . Για πιο κοστοβόρες βλάβες , διεξοδικό έλεγχο πριν την αγορά...είναι τόσα πολλά μην περιορίζεσαι σε ένα..δες μερικά και σίγουρα θα πετύχεις κάποιο καλύτερο απ´τα άλλα...

notakos600
22/06/2013, 13:01
Ολα όσα αναφέρεις είναι αληθή τουλάχιστον απ´ότι έχω διαβάσει αλλά δεν είναι και τπτ αν πιάνεις κατσαβίδια στο χέρι...π.χ. κιτ επισκευής τρόμπας υπάρχει . Για πιο κοστοβόρες βλάβες , διεξοδικό έλεγχο πριν την αγορά...είναι τόσα πολλά μην περιορίζεσαι σε ένα..δες μερικά και σίγουρα θα πετύχεις κάποιο καλύτερο απ´τα άλλα...

Το συγκεκριμένο το πόσταρα για να ξεκινήσει η κουβέντα, κατσαβίδια και λαδωμένα χέρια και πολλή διάθεση πέρα από την κ@ύλα υπήρχαν και θα υπάρχουν όσο λειτουργεί το μυαλό και το σώμα μου.

RaGe_Raptor
22/06/2013, 13:19
Το συγκεκριμένο το πόσταρα για να ξεκινήσει η κουβέντα, κατσαβίδια και λαδωμένα χέρια και πολλή διάθεση πέρα από την κ@ύλα υπήρχαν και θα υπάρχουν όσο λειτουργεί το μυαλό και το σώμα μου.

:beer::beer:

Κ7 του ξάδερφου έχει θέμα με την τρόμπα φρένου...13.000km μόνο αλλά και 5μιση χρόνων...

notakos600
22/06/2013, 13:22
:beer::beer:

Κ7 του ξάδερφου έχει θέμα με την τρόμπα φρένου...13.000km μόνο αλλά και 5μιση χρόνων...

Ναι, όταν μένει λέει για κάμποσο καιρό στο γκαράζ τραβάει αέρα, έχει βάση.

Antonisss
22/06/2013, 13:48
Γενικά νομίζω τα Κ5 έως και Κ8 είχαν ένα θέμα με την απόδοση των φρένων, αλλά δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο... Η τρόμπα, οι δαγκάνες, οι δισκόπλακες ή όλα μαζί? Έχω οδηγήσει Κ8 Σέρρες με Brembo RCS και καλό τακάκι και όταν πάτησα το φρένο στα 200 μέτρα για την Κ1 απλά τρόμαξα...

Κλασσικές μετατροπές ήταν οι δαγκάνες από Yamaha...

MG-KTiNoS
22/06/2013, 14:44
εμένα μ αρέσει το 7,5....

:D

notakos600
24/06/2013, 07:42
εμένα μ αρέσει το 7,5....

:D

Καλό και το 750 αλλά το 1000 είναι 1000. :beer:

Από Κ9 και μετά έχουν βελτιωθεί σε πολλά σημεία, αληθεύει;

TROOPER
24/06/2013, 09:07
Καλό και το 750 αλλά το 1000 είναι 1000. :beer:

Από Κ9 και μετά έχουν βελτιωθεί σε πολλά σημεία, αληθεύει;

εγω με το 7αρι δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα μετα τις αλλαγες που εκανα εκει που εδειχνε αδυναμο.
φρενα:εβαλα υψηλης μπροστα,και με τακακι dp ειμαι μια χαρα.
οσο για αποδοση να ναι καλα ο dimst :a23::a23::a23::a23:
καποια στιγμη πρεπει να φτιαξω κατι και με τις αναρτησεις μου αλλα να δω ποτε...

RaGe_Raptor
24/06/2013, 10:19
Γενικά νομίζω τα Κ5 έως και Κ8 είχαν ένα θέμα με την απόδοση των φρένων, αλλά δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο... Η τρόμπα, οι δαγκάνες, οι δισκόπλακες ή όλα μαζί? Έχω οδηγήσει Κ8 Σέρρες με Brembo RCS και καλό τακάκι και όταν πάτησα το φρένο στα 200 μέτρα για την Κ1 απλά τρόμαξα...

Κλασσικές μετατροπές ήταν οι δαγκάνες από Yamaha...

το πρόβλημα δεν εμφανίζεται στο δρόμο παρά μόνο σε πολύ σκληρές συνθήκες π.χ. πίστα...κατα τα άλλα τα φρένα μια χαρά είναι...εγώ πάντως έβαλα όλο το σύστημα (τρόμπα,monoblock δαγκάνες) από 2011 CBR1000....:D

giorgio7
24/06/2013, 22:22
Ως πρωην κατοχος Κ7 εχω να σου πω οτι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι.Δεν σπαει δεν χαλαει και εχει αρκετο γκαζι.Κατα τη γνωμη μου ειναι και ομορφο.Τα μειονεκτιματα του για μενα ειναι οτι εχει θεμα με τα φρενα.Η τρομπα ειναι απλα για τα σκουπιδια.Οι δαγκανες πολυ μετριες και οι δισκοι μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να κουδουνιζουν.Εγω ειχα βαλει τρομπα Βembo rcs 19x20 δισκοπλακες PFM μαντεμενιες δαγκανες απο cbr 1000 08 kai σωληνακια υψηλης.Το φρενο ηταν αλλου!!!Ακομα να σου πω οτι το πιρουνι εχει πολυ κακη αισθηση και δεν σου δινει εμπιστοσυνη.Επισης να πω οτι ειναι λιγο αργο στις αλλαγες κατευθυνσης.Αυτα. :beer:

spyrakos35
25/06/2013, 00:58
Τα μειονεκτιματα του για μενα ειναι οτι εχει θεμα με τα φρενα.Η τρομπα ειναι απλα για τα σκουπιδια.Οι δαγκανες πολυ μετριες και οι δισκοι μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να κουδουνιζουν.Εγω ειχα βαλει τρομπα Βembo rcs 19x20 δισκοπλακες PFM μαντεμενιες δαγκανες απο cbr 1000 08 kai σωληνακια υψηλης.Το φρενο ηταν αλλου!!!Ακομα να σου πω οτι το πιρουνι εχει πολυ κακη αισθηση και δεν σου δινει εμπιστοσυνη.Επισης να πω οτι ειναι λιγο αργο στις αλλαγες κατευθυνσης.Αυτα. :beer:

κατά τα άλλα το μοτόρι τα σπάει...... :cry:

notakos600
25/06/2013, 05:28
Ως πρωην κατοχος Κ7 εχω να σου πω οτι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι.Δεν σπαει δεν χαλαει και εχει αρκετο γκαζι.Κατα τη γνωμη μου ειναι και ομορφο.Τα μειονεκτιματα του για μενα ειναι οτι εχει θεμα με τα φρενα.Η τρομπα ειναι απλα για τα σκουπιδια.Οι δαγκανες πολυ μετριες και οι δισκοι μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να κουδουνιζουν.Εγω ειχα βαλει τρομπα Βembo rcs 19x20 δισκοπλακες PFM μαντεμενιες δαγκανες απο cbr 1000 08 kai σωληνακια υψηλης.Το φρενο ηταν αλλου!!!Ακομα να σου πω οτι το πιρουνι εχει πολυ κακη αισθηση και δεν σου δινει εμπιστοσυνη.Επισης να πω οτι ειναι λιγο αργο στις αλλαγες κατευθυνσης.Αυτα. :beer:

Το μοτέρ είχε βγάλει κάτι;

TROOPER
25/06/2013, 09:08
κατά τα άλλα το μοτόρι τα σπάει...... :cry:

εγω δεν εχω τετοια θεματα παντως.το μονο που αντιμετωπισα ειναι οτι εκλαναν τα φρενα, προβλημα το οποιο παραπανω ειπα πως το αντιμετωπισα, και ξερεις οτι το βαζω σερρες.

θα το δοκιμασω καποια στιγμη και στα μεγαρα (που εχουνε πιο πολλα φρενα) και θα δω αν χρειαζεται κατι παραπανω (τρομπα ας πουμε). παντως οι δισκοι δεν κουδουνισανε ποτε και το μπροστινο και οι αλλαγες δεν με προβληματισανε ποτε. βεβαια το στησιμο του ειναι πιο εντουρανς σε σχεση με τα αλλα και σιγουρα η θεση (μεσα στο μηχανακι και οχι πανω οπως τα υπολοιπα) ισως να δημιουργει μια αισθηση ελλειπη στο μπροστινο αλλα οχι κατι τοσο σοβαρο. πιστευω με τη χρηση προσαρμοζεσαι.

giorgio7
25/06/2013, 18:17
Το μοτέρ είχε βγάλει κάτι;

Το μοτερ ειναι απροβληματιστο.Εγω του εκανα 22000 χιλ και δεν μου παρουσιασε το παραμικρο.Εχω φιλο μου με τα διπλασια χιλιομετρα και παλι δεν εχει κανενα προβλημα.Ο μηχανικος μου επισης εχει ενα κ7 με πουσαρισμενο μοτερ 200 HP και δεν εχει βγαλει κιχ.:D

giorgio7
25/06/2013, 18:29
κατά τα άλλα το μοτόρι τα σπάει...... :cry:

Ολα τα supersport εχουν τα θεματακια τους.Αλλα καινε λαδι αλλα εχουν θεμα στα ηλεκτρικα κτλ.Το gsxr ειναι ενα καλο και πανω απο ολα αξιοπιστο μηχανακι:)

sniper
25/06/2013, 19:42
Το μοτερ ειναι απροβληματιστο.Εγω του εκανα 22000 χιλ και δεν μου παρουσιασε το παραμικρο.Εχω φιλο μου με τα διπλασια χιλιομετρα και παλι δεν εχει κανενα προβλημα.Ο μηχανικος μου επισης εχει ενα κ7 με πουσαρισμενο μοτερ 200 HP και δεν εχει βγαλει κιχ.:D

Γ@μήθηκες στα χιλιόμετρα κι εσύ... :bawl: :tooth:

RaGe_Raptor
25/06/2013, 21:04
εγώ έχω 45.000km κι ακόμη ανοίγει...μόλις έστρωσε...:D

μέχρι τις 200.000km έχει ακόμη................:wlae::panic::jrs:

spyrakos35
25/06/2013, 21:57
εγω δεν εχω τετοια θεματα παντως.το μονο που αντιμετωπισα ειναι οτι εκλαναν τα φρενα, προβλημα το οποιο παραπανω ειπα πως το αντιμετωπισα, και ξερεις οτι το βαζω σερρες.

θα το δοκιμασω καποια στιγμη και στα μεγαρα (που εχουνε πιο πολλα φρενα) και θα δω αν χρειαζεται κατι παραπανω (τρομπα ας πουμε). παντως οι δισκοι δεν κουδουνισανε ποτε και το μπροστινο και οι αλλαγες δεν με προβληματισανε ποτε. βεβαια το στησιμο του ειναι πιο εντουρανς σε σχεση με τα αλλα και σιγουρα η θεση (μεσα στο μηχανακι και οχι πανω οπως τα υπολοιπα) ισως να δημιουργει μια αισθηση ελλειπη στο μπροστινο αλλα οχι κατι τοσο σοβαρο. πιστευω με τη χρηση προσαρμοζεσαι.


Ολα τα supersport εχουν τα θεματακια τους.Αλλα καινε λαδι αλλα εχουν θεμα στα ηλεκτρικα κτλ.Το gsxr ειναι ενα καλο και πανω απο ολα αξιοπιστο μηχανακι:)

ναι μωρέ, καλό είναι, απλά μου φάνηκε λίγο αστεία η απάντηση του φίλου...

"φίλε το μηχανάκι γ@μάει.... βέβαια, δεν φρενάρει, δεν στριβει, αλλά γ@μ@ει".....

:D

notakos600
26/06/2013, 06:21
Υποκειμενικά μιλώντας πάντα είναι και πιο όμορφο (το άσπρο-μπλε) από CBR, R1, ZX. Εντάξει τώρα άμα σου κάτσει το μηχανάκι-πίπ@ της παρτίδας...
Βελτιώσιμα στα σημεία που πάσχουν είναι όλα τα μηχανάκια.
Αυτό που πρόσεξα επίσης ψάχνοντας, είναι πως χάνει σχετικά γρήγορα την αξία του ως καινούργιο.

TROOPER
26/06/2013, 10:57
.........
Αυτό που πρόσεξα επίσης ψάχνοντας, είναι πως χάνει σχετικά γρήγορα την αξία του ως καινούργιο.

λογικοτατα.
τα σουζουκια και τα καβασακια χανουν συντομα την αξια τους.
τα γιαμαχα και τα χοντα παλι οχι.

buckley
26/06/2013, 11:15
Τι να λέμε ... τα πε όλα το παλικάρι κάτω απ' τ' αυλάκι.

http://www.youtube.com/watch?v=iVwzagczq2M

notakos600
26/06/2013, 12:16
Τι να λέμε ... τα πε όλα το παλικάρι κάτω απ' τ' αυλάκι.

http://www.youtube.com/watch?v=iVwzagczq2M

Που το θυμήθηκες. :lol: