PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ



iliastdm
21/06/2013, 14:18
Καλημέρα παιδιά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και ξεκινάω άσχημα.Εχω ένα TDM 900 του 2004 και πριν μερικές μέρες χτύπησε μπιέλα οπότε πρέπει να πάω για αλλαγή μοτέρ γιατί η επισκευή δεν συμφέρει.Λοιπόν η άδεια η δικιά μου γράφει πάνω Ν403Ε που είναι ο τύπος του μοτέρ το μοτέρ που θέλω να βάλω γράφει Ν404Ε επειδή είναι από μοντέλο του 2007 η 2008.Πια η διαδικασία για να το δηλώσω,πρέπει να το δηλώσω γιατί ουσιαστικά είναι το ίδιο μοτέρ?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

sapila racing
21/06/2013, 14:35
Καλημέρα παιδιά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και ξεκινάω άσχημα.Εχω ένα TDM 900 του 2004 και πριν μερικές μέρες χτύπησε μπιέλα οπότε πρέπει να πάω για αλλαγή μοτέρ γιατί η επισκευή δεν συμφέρει.Λοιπόν η άδεια η δικιά μου γράφει πάνω Ν403Ε που είναι ο τύπος του μοτέρ το μοτέρ που θέλω να βάλω γράφει Ν404Ε επειδή είναι από μοντέλο του 2007 η 2008.Πια η διαδικασία για να το δηλώσω,πρέπει να το δηλώσω γιατί ουσιαστικά είναι το ίδιο μοτέρ?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πρέπει να το δηλώσεις στο μηχανολογικό στο υπουργείο συγκοινωνιών και να βγεί νέα άδεια.

iliastdm
21/06/2013, 14:47
Απλά δεν ξέρω τι πρέπει να γράφει πάνω στο τιμολόγιο.Αυτός που το πουλάει μου λέει ότι πρέπει να γράψει μόνο τον τύπο δηλαδή Ν404Ε γιατί μόνο αυτό γράφει η άδεια και ο μηχανικός που θα το περάσει μου λέει ότι μόνο τον τύπο χρειάζεται γιατί και η άδεια γράφει μόνο το τύπο και όχι τον αυξάνοντα αριθμό.

SHOOTER045
21/06/2013, 15:06
υπαρχουν σχετικα γραφεια που το κανουν αυτο η αν πας μονος σου χρειαζεσαι
α)αποδειξη-τιμολογιο αγορας με τον αρ του μοτερ
β)βεβαιωση-υπευθυνη δηλωση μηχανικου-συνεργειου οτι αλλαξε το προβληματικο μοτερ α με το β λογω καταστροφης
γ)βεβαιωση απο μηχανολογο μηχανικο-αποτυπωμα-σταμπα πλαισιου-κιητηρα οτι το νεο μοτερ ταιριαζει,ειναι ιδιου τυπου κλπ κλπ και δεν προκειται για υπερκυβισμο η υποκυβισμο
τα πηγαινεις ολα αυτα στο συγκοινωνιων και σου λενε ποτε θα παρεις την νεα αδεια

LaMpRoC
21/06/2013, 17:37
Συγνωμη αλλα με ενδιαφερει το θεμα!
Shooter οταν λες γραφεια?? Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? Γιατι ψαχνομαι πσοο καιρο να δηλωσω μια αλλαγη μοτερ και δεν εχω βγαλει ακρη!
Ευχαριστω!

SHOOTER045
21/06/2013, 17:40
υπαρχουν γραφεια που κανουν αυτη την διαδικασια
μεταβιβασεις ταξινομησεις κλπ κλπ
εσυ που ειχες προβλημα?

sek
21/06/2013, 17:49
Τι χρειάζεται:

1. Υπεύθυνη δήλωση - Αίτηση (http://www.bestl.gr/entipa/2646_%CE%9C03.pdf) ( συμπλήρωση της πρώτης σελίδας του εντύπου ).

Σε περίπτωση αντικατάστασης κινητήρα νέας τεχνολογίας, απαιτείται πιστοποιητικό καυσαερίων όταν ο κινητήρας δεν είναι του ιδίου τύπου, καθώς και βεβαίωση εργοστασίου κατασκευής ή αντιπροσώπου ή αρμόδιου τεχνικού περί συμβατότητας με τα λοιπά συστήματα του αυτοκινήτου. Το παραπάνω πιστοποιητικό καυσαερίων, εκδίδεται από το εργαστήριο ανάλυσης καυσαερίων του Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων.

2. Τιμολόγιο αγοράς ή τοποθέτησης του κινητήρα ( νομίμως λειτουργούντος συνεργείου ).

3. Παράβολο συμβεβλημένης τραπέζης 75,00 ΕΥΡΩ για τα επιβατικά και 9,00 ΕΥΡΩ για τις μοτοσυκλέτες.

Σημείωμα καταβολής από τη Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών.

4. Η παλιά άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας.

5. Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο ( επίδειξη ).


Την διεκπεραίωση μπορεί να αναλάβει κάποια σχολή οδηγών.


ps google (http://www.google.gr/#output=search&sclient=psy-ab&q=%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%B9%CE%BD %CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1&oq=%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%82+&gs_l=hp.3.0.0i19l4.1258.5255.0.6743.15.9.0.6.6.0.128.1009.0j9.9.0...0.0...1c.1.17.psy-ab.p0pumalrAwQ&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48293060,d.Yms&fp=67f10191182d86f4&biw=1429&bih=666) is your friend



:wave2:

LaMpRoC
21/06/2013, 18:01
Ευχαριστω πολυ!
:beer:

SHOOTER045
21/06/2013, 18:02
οτι ειπε ο απο πανω

iliastdm
21/06/2013, 18:06
Απλά στο τιμολόγιο πρέπει να γράφεται μόνο ο τύπος του κινητήρα Ν404Ε γιατί στην άδεια γράφεται μόνο ο τύπος στην δικιά μου γράφει μόνο Ν403Ε και το μοτέρ που θέλω να βάλω είναι Ν404Ε?

sek
21/06/2013, 18:10
Νομίζω πως μπορείς να το διευκρινήσεις εύκολα μ' ένα τηλεφώνημα σε μια σχολή οδηγών που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές.

iliastdm
21/06/2013, 18:18
Σε ευχαριστώ φίλε μου αυτό θα κάνω.

Da.Vintage
26/06/2013, 10:17
Ρε παίδες ίσως να κάνω λάθος αλλά έχω ακούσει εδώ και λίγα χρόνια οτι πιά δεν παίζει ρόλο τα νούμερα του μοτέρ διότι θεωρείται ως ανταλλακτικό πια!
Το μόνο νούμερο που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός πλαισίου, γι'αυτό και ΝΟΜΙΖΩ πάλι οτι οι καινούριες άδειες δεν γράφουν αριθμό μοτέρ.

Αν κάνεις αλλαγή μοτέρ πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία μόνο αν αλλάζει ο κυβισμός!


Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι όλα αυτά τα έχω ακούσει απο άνθρωπο μέσα στο χώρο αλλά πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...!
Ας το επιβεβαιώσει κάποιος!

endopandou
26/06/2013, 19:50
Oι μηχανολόγοι διεκπεραιώνουν τέτοιες υποθέσεις, οι σχολές οδηγών μπορούν να είναι μόνο μεσολαβητές.
Τέλος πάντων άν σε ενδιαφέρει το υπ. αν. αττικής στον σταυρό έχουμε μηχανολόγο δικό μας. Όποιος θέλει πμ...

McGyver
26/06/2013, 19:54
Ρε παίδες ίσως να κάνω λάθος αλλά έχω ακούσει εδώ και λίγα χρόνια οτι πιά δεν παίζει ρόλο τα νούμερα του μοτέρ διότι θεωρείται ως ανταλλακτικό πια!
Το μόνο νούμερο που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός πλαισίου, γι'αυτό και ΝΟΜΙΖΩ πάλι οτι οι καινούριες άδειες δεν γράφουν αριθμό μοτέρ.

Αν κάνεις αλλαγή μοτέρ πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία μόνο αν αλλάζει ο κυβισμός!


Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι όλα αυτά τα έχω ακούσει απο άνθρωπο μέσα στο χώρο αλλά πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...!
Ας το επιβεβαιώσει κάποιος!

Μόνο αν είναι του ίδιου τύπου ισχύει αυτό που λες.

virus
27/06/2013, 06:44
Ρε παίδες ίσως να κάνω λάθος αλλά έχω ακούσει εδώ και λίγα χρόνια οτι πιά δεν παίζει ρόλο τα νούμερα του μοτέρ διότι θεωρείται ως ανταλλακτικό πια!
Το μόνο νούμερο που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός πλαισίου, γι'αυτό και ΝΟΜΙΖΩ πάλι οτι οι καινούριες άδειες δεν γράφουν αριθμό μοτέρ.

Αν κάνεις αλλαγή μοτέρ πρέπει να το δηλώσεις στην εφορία μόνο αν αλλάζει ο κυβισμός!


Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι όλα αυτά τα έχω ακούσει απο άνθρωπο μέσα στο χώρο αλλά πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...!
Ας το επιβεβαιώσει κάποιος!


Μόνο αν είναι του ίδιου τύπου ισχύει αυτό που λες.

επιβεβαιωμενο κι απο μενα!!!

μ@λ@κια ομως ε;:confused:

McGyver
27/06/2013, 07:50
μ@λ@κια ομως ε;:confused:

Γιατί;

virus
28/06/2013, 06:42
παιρνεις το αμαξι 1100 κυβικα και του κοτσαρεις διλιτρη μηχανη. κι εκει εισαι υποχρεωμενος να ειναι δηλωμενη η μοτερουκλα.

στο μοτο που δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο λογω χωρου μπορεις να κυκοφορας με αδηλωτο μοτερ. ολα καλα. ομως μπορεις να αγορασεις ενα σκελετο με χαρτια νομιμο και να βαλεις πανω ολα τα πραματα απο το μηχανακι που εκλεψες. ;)

McGyver
28/06/2013, 07:38
στο μοτο που δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο λογω χωρου μπορεις να κυκοφορας με αδηλωτο μοτερ. ολα καλα. ομως μπορεις να αγορασεις ενα σκελετο με χαρτια νομιμο και να βαλεις πανω ολα τα πραματα απο το μηχανακι που εκλεψες. ;)

Α, το πήγες από την άλλη μπάντα :)...

:beer:

endopandou
28/06/2013, 07:40
παιρνεις το αμαξι 1100 κυβικα και του κοτσαρεις διλιτρη μηχανη. κι εκει εισαι υποχρεωμενος να ειναι δηλωμενη η μοτερουκλα.


Το αντίθετο θα είχε ενδιαφέρον. Να πάρεις δίλιτρο αμάξι που τα σκοτώνουν και να του βάλεις ένα πιο μικρό μοτέρ, ένα 1800 ας πούμε, για να γλιτώσεις τη φορολογία.

Da.Vintage
28/06/2013, 10:13
Το αντίθετο θα είχε ενδιαφέρον. Να πάρεις δίλιτρο αμάξι που τα σκοτώνουν και να του βάλεις ένα πιο μικρό μοτέρ, ένα 1800 ας πούμε, για να γλιτώσεις τη φορολογία.
ή ένα 1100 για να μην καίει στις μέρες μας... ξεφύγαμε όμως

virus
28/06/2013, 18:00
Το αντίθετο θα είχε ενδιαφέρον. Να πάρεις δίλιτρο αμάξι που τα σκοτώνουν και να του βάλεις ένα πιο μικρό μοτέρ, ένα 1800 ας πούμε, για να γλιτώσεις τη φορολογία.

αν θυμαμαι καλα αυτο απαγορευεται εδω στο ελλαδα. δεν ειμαι σιγουρος ομως.

StoRAGE
28/06/2013, 23:14
Τι χρειάζεται:

1. Υπεύθυνη δήλωση - Αίτηση (http://www.bestl.gr/entipa/2646_%CE%9C03.pdf) ( συμπλήρωση της πρώτης σελίδας του εντύπου ).

Σε περίπτωση αντικατάστασης κινητήρα νέας τεχνολογίας, απαιτείται πιστοποιητικό καυσαερίων όταν ο κινητήρας δεν είναι του ιδίου τύπου, καθώς και βεβαίωση εργοστασίου κατασκευής ή αντιπροσώπου ή αρμόδιου τεχνικού περί συμβατότητας με τα λοιπά συστήματα του αυτοκινήτου. Το παραπάνω πιστοποιητικό καυσαερίων, εκδίδεται από το εργαστήριο ανάλυσης καυσαερίων του Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων.

2. Τιμολόγιο αγοράς ή τοποθέτησης του κινητήρα ( νομίμως λειτουργούντος συνεργείου ).

3. Παράβολο συμβεβλημένης τραπέζης 75,00 ΕΥΡΩ για τα επιβατικά και 9,00 ΕΥΡΩ για τις μοτοσυκλέτες.

Σημείωμα καταβολής από τη Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών.

4. Η παλιά άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέτας.

5. Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο ( επίδειξη ).


Την διεκπεραίωση μπορεί να αναλάβει κάποια σχολή οδηγών.


ps google (http://www.google.gr/#output=search&sclient=psy-ab&q=%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%B9%CE%BD %CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1&oq=%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%82+&gs_l=hp.3.0.0i19l4.1258.5255.0.6743.15.9.0.6.6.0.128.1009.0j9.9.0...0.0...1c.1.17.psy-ab.p0pumalrAwQ&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48293060,d.Yms&fp=67f10191182d86f4&biw=1429&bih=666) is your friend

:wave2:

υπαρχουν σχετικα γραφεια που το κανουν αυτο η αν πας μονος σου χρειαζεσαι
α)αποδειξη-τιμολογιο αγορας με τον αρ του μοτερ
β)βεβαιωση-υπευθυνη δηλωση μηχανικου-συνεργειου οτι αλλαξε το προβληματικο μοτερ α με το β λογω καταστροφης
γ)βεβαιωση απο μηχανολογο μηχανικο-αποτυπωμα-σταμπα πλαισιου-κιητηρα οτι το νεο μοτερ ταιριαζει,ειναι ιδιου τυπου κλπ κλπ και δεν προκειται για υπερκυβισμο η υποκυβισμο
τα πηγαινεις ολα αυτα στο συγκοινωνιων και σου λενε ποτε θα παρεις την νεα αδεια
Αυτά ισχύουν και για τα παπάκια 50cc γιατί θέλω να βάλω στο fb50 μοτέρ από c50.

KostasV2
28/06/2013, 23:25
στο μοτο που δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο λογω χωρου μπορεις να κυκοφορας με αδηλωτο μοτερ. ολα καλα.

Δεν νομίζω πως είναι έτσι. Στο Brosάκι μου π.χ. μπαίνει μοτέρ από Transalp ή Africa, αλλά δεν ξέρω κάποιο νόμιμο τρόπο να το κάνεις, εκτός ίσως της καινούριας ομολογκασιόν (εδώ γελάμε...).

SHOOTER045
02/07/2013, 02:17
η νομοθεσια αναφερει<ιδιου τυπου και μεχρι 25% αυξηση η μειωση κυβσμου>
εχεις bross 650 το κανεις 400 και τουμπαλιν

KostasV2
02/07/2013, 17:39
η νομοθεσια αναφερει<ιδιου τυπου και μεχρι 25% αυξηση η μειωση κυβσμου>
εχεις bros 650 το κανεις 400 και τουμπαλιν

Το θέμα είναι ότι το μοτέρ του 400 έχει αριθμο NC25xxxxx ενώ του 650 έχει RC31xxxxx, άρα διαφορετικού τύπου κατά το νόμο. Ελπίζω να κάνω λάθος...

SHOOTER045
03/07/2013, 02:32
λοιπον θελει ενα χαρτι-βεβαιωση απο την εκαστοτε εταιρεια-αντ/πεια οτι το ταδε μοντελο π.χ transalp εβγαινε με μοτερ 400-600-650 οκ?
απο κει και μετα αφου παρεις αυτο το χαρτι και εισαι μεσα στα πλαισια του +-25% τιμολογιο αγορας μοτερ,χαρτι απο το συνεργειο-μηχανικο που θα κανει την επεμβαση,ολα μαζι στο μηχανολογικο-συγκοινωνιων και σου βγαζουν καινουργια αδεια

thomas tuning
03/07/2013, 08:18
καλημερα 7στην περιπτωση που αλλαξεις κινητηρα κ βαλεις τον ιδιο τυπο δεν τρεχει τιποτα δεν ενδιαφερει κανεναν πλεον τα υπολοιπα νουμερα
Α ν παλι θελησεις να βαλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο πλην αυτου που λεει στην αδεια τοτε ............... ξεκινανε τα προβληματα .
Παιζει βεβαια κ το κτεο ελληνικου(επαιζε) τουλαχιστον μεχρι πριν 2-3 χρονια που ειχαν κανει καποιες μετροπες σε αυτοκινητα βεβαια ισως ισχυει κ για μοτο πλεον δεν ξερω .
Στην περιπτωση που εβαζες κινητηρα πιο μεγαλο σε κυβικα (το συνηθες) αρκει να εβγαινε απο το εργοστασιο του μοντελου σου κ 1400 κ 1600 κ 2000 κυβικα κ γινοταν η μετατροπη σωστα κ κυριως στα καυσαερια πηγενες εκει ( οχι οτι ηταν δουλλια μιας μερας -αστο) τεσπα γινοταν η δουλλεια σου νομιμα.
Τωρα αν ησουν τυχερος κ εστω κ ενας πριν απο σενα με τον ιδιο αριθμο πλαισιου με τον ιδιο τυπο κινητηρα εαζε τον τυπο που ηθελες τοτε ανοιγε η πορτα για οοοολη την υπολοιπη ελλαδα
πηγενες απλα σε ενα μαγαζι που ασχολειται με ταξινομησεις κτλ κτλ (σχεδον παντα υπαρχει ενα κοντα στα συγγοινωνιων) κ τελος με παραβολα κ τα δεοντα μονο.
Τωρα θα μου πεις τι το αναφερεις αυτο αυτοκινητα μιλας οκ αλλα πλεον κ οι μοτο περνανε κτεο οποτε...........
αν βοηθησα οκ αν οχι τι να πω?
ααααααααααααααααααα υπαρχει κ ο παλιος καλος τροπος χεχε ;) :D :evil:

SHOOTER045
03/07/2013, 20:06
αυτο που λες ισχυε παλαιοτερα με τα ραλακια
απο 1.3 σε 1.6 τρεις γενιες peugeot rallye ειχα λες να μην ξερω?
σημερα παντως ολοι ψαχνουν να υποκυβισουν και οχι να υπερκυβισουν
για το κτεο ελληνικου ισχυει οπως ειπες
αν εισαι στην αλλη περιπτωση ολα καλα

thomas tuning
04/07/2013, 14:56
δεν ισχυε μονο στην περιπτωση μεγαλυτερου μικροτερου σε κυβικα μοτερ
ισχυε σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιπτωση ηθελες - επρεπε να βαλεις αλλο τυπο μοτερ εστω κ στα ιδια κυβικα στα vw seat ας πουμε στα 1400 ειχε κ aex k afh τυπυς κινητηρα στο ιδιο αυτοκινητο κιομως δεν δεχοταν την αλλαγη ουτε το κτεο ουτε το συγκοινωνιων διοτι ειχαν διαφορετικο τυπο πλαισιου οποτε δεν ειχαν παρει εγκριση εισαγωγης οποτε.......................κτεο ελληνικου ακομα κ σε ιδιο κυβισμο

SHOOTER045
04/07/2013, 15:23
τελος παντων δεν επιμενω για τα καρα