PDA

View Full Version : Ερωτηση για "Αδεια"



pkstar
21/06/2013, 15:58
Παιδια μηπως ξερεις καποιος να μου πει αν παρω ενα παπι χωρις χαρτια
μπορω να βγαλω καινουργια αδεια και να κυκλοφορει κανονικα?
Και κατι ακομα αν φτιαξω ενα μηχανακι μονος μου με χειροποιητο σκελετο
και μοτερ καινουργιο αγορασμενο απο μαγαζι μποερει να βγαλει αδεια?
Περιμενω απαντησεις!!!!
Ευχαριστω

toyar
21/06/2013, 16:09
δεν υπαρχει ''παπι χωρις χαρτια''.......
υπαρχει παπι με χαμενα χαρτια, κατεστραμενα χαρτια, κλεμμενα χαρτια, κατατεθιμενα χαρτια ή απλα παπι κλεμμενο;)

pkstar
21/06/2013, 16:14
δεν υπαρχει ''παπι χωρις χαρτια''.......
υπαρχει παπι με χαμενα χαρτια, κατεστραμενα χαρτια, κλεμμενα χαρτια, κατατεθιμενα χαρτια ή απλα παπι κλεμμενο;)

Σωστα!Εννοω ολα τα παραπανω εκτος απο τα κλεμμενα.
Να αγορασω απο τον νομιμο κατοχο.

SHOOTER045
21/06/2013, 16:18
τι παθατε τελευταια με τα μηχανακια χωρις αδεια
τις αλλαγες μοτερ χωρις νουμερα
για χειροποιητα μοτο με σκελετους απο συρματα και αλλα κουφα


μηχανακι χωρις χαρτια ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ .-
ακομα και αν το παρεις και ριξεις πανω νομιμα αγορασμενο μοτερ παλι παρανομο θα ειναι ΓΚΕΓΚΕ?
οι συνεπειες ειναι οι ιδιες και κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι προιον παρανομης δραστηριοτητας κοινως κλοπη ΓΚΕΓΚΕ?
οτι σκελετο και αν φτιαξεις(ιδιοκατασκευη)αφου δεν ειναι ομολογκαρισμενος δεν εχει εισαχθει κλπ δεν παιρνει εγκριση τυπου,αρα δεν βγαζει αδεια,αρα δεν μπορει να κινηθει νομιμα ΓΚΕΓΚΕ?
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΟΜΙΜΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΖΟΥΣ
ΓΚΕΓΚΕ?ΑΙΝΤΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ

toyar
21/06/2013, 16:28
Σωστα!Εννοω ολα τα παραπανω εκτος απο τα κλεμμενα.
Να αγορασω απο τον νομιμο κατοχο.

τι να αγορασεις;
νομιμος κατοχος ειναι αυτος που εχει τα χαρτια ή αν τα ειχε καποτε ειναι σε θεση να τα ξαναεκδοσει ωστε να κανει μεταβιβαση
εκτος εαν εχει κανει οριστικη διαγραφη οποτε αδεια δεν ξαναβγαινει με κανενα τροπο

Sapadak
21/06/2013, 16:31
Σωστα!Εννοω ολα τα παραπανω εκτος απο τα κλεμμενα.
Να αγορασω απο τον νομιμο κατοχο.

Αν ο νομιμος κατοχος ειχε χαρτια και τα εχει χαμενα, παει στο συγκοινωνιων και τα ξαναβγάζει

Απλα και ξεκάθαρα

SHOOTER045
21/06/2013, 16:35
η ερχοσαστε ποτε ποτε και ρωτατε φευγετε και αλλαζετε ονοματα και ξαναμπαινεται η δεν ξερω τι συμβαινει
τις τελευταιες μερες ολο και στριφογυριζει αυτη η χαζοερωτηση με<περιεργα>δικυκλα που δεν τα θελει κανενας
που ο θειος του μπατζανακη του ξαδερφου σου ηξερε οτι ηθελε μηχανακι και στο δωρισε και αλλα κουλα
οτι χαθηκε(αδεια-πινακιδ) βρισκεται η βγαινει καινουργιο εκτος αν εκ του πονηρου ειχαν τα τελη να πληρωθουν απο τον νωε και κρινεται ασυμφορο οποτε ας κανουμε που@@α
να το κανουνε ολοι αυτο ρε πλακα θα εχει

pkstar
21/06/2013, 23:18
Παιδες εγω πληροφοριακα ρωταω για να ξερω.Ρωταω γιατι τα περισσοτερα παπια που βρισκω σε αγγελιες
οι κατοχοι λενε οτι δεν εχει χαρτια.Αυτα που ειναι νομιμα αντε να ειναι ενα 20% τα αλλα ειναι ολα χωρις χαρτια.
Και κατι ακομα, ειχα πετυχει σε ενα σαιτ που πουλουσε σκελετους "glx, στρογγυλοφαναρο" καινουργιους.
Αν παρεις τετοιο σκελετο και μοτερ καινουργια απο μαγαζι με τιμολογια κανονικα, μπορεις να βγαλεις αδεια?

pkstar
21/06/2013, 23:24
Οριστε και ενα παραδειγμα.Δειτε την περιγραφη
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3784592/

byron
21/06/2013, 23:44
Οριστε και ενα παραδειγμα.Δειτε την περιγραφη
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3784592/

Tο μηχανάκι είναι είτε κλεμμένο, είτε με κάτοχο γραψαρχίδη που βαριέται να πάει στο υπουργείο. Ότι απ΄τα δύο κι αν είναι, δεν θέλεις να μπλέξεις.
Σιγά το παρτάλι που θέλει και 4 κατοστάρικα δηλαδή...

Bradipous
21/06/2013, 23:46
Ρε φιλε πλακα μας κανεις να ουμ;
Αυτο που ποσταρες ειναι το ΜΟΝΟ χωρις χαρτια.
Ολα τα υπολοιπα (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=25&make=22&variant=c50+12v&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=) και χαρτια εχουν και ειναι και σε καλυτερη κατασταση.

Υ.γ. Μου φαινεται ή το εχουν παρακανει με τις τιμες; Ε οχι και 2700€ για c50, ειπαμε.

pkstar
22/06/2013, 00:03
Ρε φιλε πλακα μας κανεις να ουμ;
Αυτο που ποσταρες ειναι το ΜΟΝΟ χωρις χαρτια.
Ολα τα υπολοιπα (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=25&make=22&variant=c50+12v&price-from=&price-to=&so=dm&or=d®istration-from=®istration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=) και χαρτια εχουν και ειναι και σε καλυτερη κατασταση.

Υ.γ. Μου φαινεται ή το εχουν παρακανει με τις τιμες; Ε οχι και 2700€ για c50, ειπαμε.


Ειδες τι τιμες εχουν αυτα που εχουν χαρτια?
Αν ηταν να πληρωσω παπι 2 και 3 χιλιαρικα επαιρνα καινουργιο.
εγω ψαχνω κανενα οικονομικο μεχρι 4 κατοσταρικα για ανακατασκευη.

Red Rider
22/06/2013, 00:05
Ώρες ώρες απορώ,ποιός θα έδινε έστω και 1 ευρώ για να πάρει μηχανάκι χωρίς παραστατικά?

SHOOTER045
22/06/2013, 00:29
εδω σε εχω
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3816092/
με πινακιδα,αρα αδεια εχει

bros400pgm
22/06/2013, 08:44
Πολυ ευκολα "φορτωνουν" μερικοι:smokin:

Bradipous
22/06/2013, 11:40
Ειδες τι τιμες εχουν αυτα που εχουν χαρτια?
Αν ηταν να πληρωσω παπι 2 και 3 χιλιαρικα επαιρνα καινουργιο.
εγω ψαχνω κανενα οικονομικο μεχρι 4 κατοσταρικα για ανακατασκευη.

Τοτε πανε σε κανα καλοπαιδο, με τα ιδια λεφτα θα σου βρει κατι πολυ καλυτερο.
Το ιδιο πραγμα ειναι, παλι χωρις χαρτια θα γυρνας.

notakos600
23/06/2013, 07:27
Να ρωτήσω το απλούστερο: τι θα ισχυριστείς σε μπλόκο χωρίς χαρτιά;
Και το δυσκολότερο: έχεις αναλογιστεί τι θα πάθεις αν εμπλακείς σε ατύχημα;
Το ''χωρίς χαρτιά'' απλά δεν υπάρχει από καμία άποψη.

SHOOTER045
23/06/2013, 12:11
που να πιασει και κανενας καυσωνας
εκει να δεις φορτωμα....
ενα τριαξονικο δεν θα πιανει μια :smokin:
293800

notakos600
23/06/2013, 14:06
που να πιασει και κανενας καυσωνας
εκει να δεις φορτωμα....
ενα τριαξονικο δεν θα πιανει μια :smokin:

:lol: