PDA

View Full Version : Αλυσιδογραναζα για xj6 diversion



stone83
22/06/2013, 11:37
Χαιρετώ τα μέλη του forum!Ήρθε η ώρα να αλλάξω τα αλυσιδογραναζα για την μηχανή μου και επειδή δεν γνωρίζω πολλά απο μάρκες και ιδιότητες του κάθε σετ θα ήθελα την βοήθεια σας,έχω βρει 2 σετ η μια της Afam http://www.tyreshop.gr/Product/1680/Page/371/el/ και η άλλη της DID http://www.e-moto.gr/el/6955_0_%F3%E5%F4-%E3%F1%E1%ED%DC%E6%E9%E1-%E1%EB%F5%F3%DF%E4%E1-did-%F7%F1%F5%F3%DE-%28vxg%29-%EA%E1%DF-%F3%F0%F1%DD%E9-%E3%E9%DC-yamaha-xj6-09.htm,εσείς ποια από τις 2 μου προτείνετε ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο θα ήταν δεκτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)

giovani64
22/06/2013, 16:23
γεια σου Πετρο. ποσα χλμ εχεις κανει και πας για αλλαγη. εγω εχω το ιδιο μηχανακι εχω κανει 23.500 χλμ και ειναι ακομα σε αριστη κατασταση. οσο για τα αλυσιδογραναζα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις D.I.D.

Pan (dvs)
22/06/2013, 16:55
Kαι οι δυο πολυ καλες.Οι χρυσες ειναι πιο ομορφες και απ,οτι λενε βγαζουνε περισσοτερα χλμ.Αν και αυτο θα εξαρτηθει περισσοτερο απο την συντηρηση που θα της κανεις εσυ.Εχω εχω βαλει και τις δυο ,καμμια διαφορα.Υπολογισε οτι θα σε πανε τουλαχιστον 30,000χλμ.Προσοχη οποια και να βαλεις καθε 500χλμ σπρευ αλυσιδας και οποτε μαζευει λασπη καλο καθαρισμα.

stone83
22/06/2013, 18:33
γεια σου Πετρο. ποσα χλμ εχεις κανει και πας για αλλαγη. εγω εχω το ιδιο μηχανακι εχω κανει 23.500 χλμ και ειναι ακομα σε αριστη κατασταση. οσο για τα αλυσιδογραναζα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις D.I.D.
Γεια σου giovani ειμαι κοντα στις 30000 και εχω οντως θεμα,πες το κακοσυντηρηση η κακομεταχειρηση παντως εχω θεμα,ειμαι στην τελευταια βαθμιδα πισω στο ψαλιδι στο τεντωμα και ειναι και λασκαρησμενη η αλυσιδα μου,παντως εμαθα απο τα λαθη μου και θα την κρατησω περισσοτερο την επομενη φορα!!ευχαριστω για την απαντηση!!

stone83
22/06/2013, 18:38
Kαι οι δυο πολυ καλες.Οι χρυσες ειναι πιο ομορφες και απ,οτι λενε βγαζουνε περισσοτερα χλμ.Αν και αυτο θα εξαρτηθει περισσοτερο απο την συντηρηση που θα της κανεις εσυ.Εχω εχω βαλει και τις δυο ,καμμια διαφορα.Υπολογισε οτι θα σε πανε τουλαχιστον 30,000χλμ.Προσοχη οποια και να βαλεις καθε 500χλμ σπρευ αλυσιδας και οποτε μαζευει λασπη καλο καθαρισμα.

Γεια σου pan dvs το σετ της D.i.D που λεει αυτολιπαινομενη τι εννοει?παρολο που ειναι ετσι τι ειδους συντηρηση θα της κανω?

McGyver
22/06/2013, 19:10
το σετ της D.i.D που λεει αυτολιπαινομενη τι εννοει?παρολο που ειναι ετσι τι ειδους συντηρηση θα της κανω?

Αυτολιπαινόμενη σημαίνει πως έχει σφραγισμένο λιπαντικό στους συνδέσμους της αλυσίδας.
Αν κάνεις ένα Google search για "self lubricating chain" θα βρεις πολλές εικόνες για να καταλάβεις πού ακριβώς.
Συντήρηση σημαίνει καθάρισμα και λίπανση για να μη "σκάσουν" τα O (ή X ή S) rings.

Δες κι εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331

Pan (dvs)
22/06/2013, 20:01
Oταν λεει αυτολιπαινομενη δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται εξωτερικη λιπανση.Απλα εχει πιο ομαλοτερη κυλιση και λιγοτερο θορυβο.Αναλογα τη χρηση πρεπει και αυτη να την σκουπισεις (ειδικα μετα απο χωματινες διαδρομες) και να την λιπανεις κανονικα.Το χωμα τρωει σιγα-σιγα και τα γραναζια με αποτελεσμα η αλυσιδα να μην εφαπτεται οπως πρεπει.Αυτο απο καποια στιγμη και μετα καταπονει τον κινητηρα.Οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο αλλα γιατι να μην το αποφυγεις.
Τελος οι αυτολιπαινομενες εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να πλενονται επιμονα με πιεστικο.Λογικο μου φαινετε αλλα ειναι κουβεντες της παρεας.

stone83
23/06/2013, 03:50
Αν το ειχα ψαξει σωστα δεν θα χρειαζοταν να σας ρωτησω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331 ευχαριστω για το link, ο φιλος ηταν κατατοπιστικος.

prehist_dog
27/01/2015, 13:36
Καλησπέρα παιδιά ,

Το ξέρω ότι ανασταίνω ένα νεκρό θέμα απλά επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια απορία/ανάγκη (και το ίδιο μηχανάκι) , υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση ή ότι μου προτείνει/πει ο μηχανικός μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

stone83
12/02/2015, 08:56
Καλησπέρα παιδιά ,

Το ξέρω ότι ανασταίνω ένα νεκρό θέμα απλά επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια απορία/ανάγκη (και το ίδιο μηχανάκι) , υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση ή ότι μου προτείνει/πει ο μηχανικός μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φίλε μου εγω έβαλα αυτο (Σετ γρανάζια αλυσίδα DID χρυσή (VXG) γιά YAMAHA XJ6 09- με δώρο σπρέι αλυσίδας) και μου εχουν καθισει πολυ ωραια απο την αλλη ρωτα και τον μηχανικο σου !

prehist_dog
13/02/2015, 12:19
Φίλε μου εγω έβαλα αυτο (Σετ γρανάζια αλυσίδα DID χρυσή (VXG) γιά YAMAHA XJ6 09- με δώρο σπρέι αλυσίδας) και μου εχουν καθισει πολυ ωραια απο την αλλη ρωτα και τον μηχανικο σου !

:a013: