PDA

View Full Version : Κλειδαριά με ή χωρίς συναγερμό..?!?



GeorgeMT
22/06/2013, 19:08
Παίδες καλησπέρα,
Πήγα σήμερα να κοιτάξω για κλειδαριά και καθόμουν ώρα στο μαγαζί με την εξής ερώτηση στο μυαλό μου...!
Να πάρω κλειδαριά με συναγερμό ή χωρίς...? Η μηχανή έχει συναγερμό επάνω..!
Πόσο ποιοτικές είναι αυτές με το συναγερμό..? Μιλάμε για τις γνωστές εταιρίες XENA,ABUS κτλ.
Γενικά αν έχετε κάτι να προτείνετε για κλειδαριά..θέλω τα φώτα σας..! Δεν θέλω να δώσω πάνω από 100e.
Δεν έχω δεί αν έχει γραφτεί κάποιο αντίστοιχο post..αν ναι ενημέρωστε..!
Ευχαριστώ

cosgili
23/06/2013, 21:21
Πάρε μια καλή απλή abus και ασε τα εφέ. Δεν κάνουν τιποτα;)

Pan (dvs)
23/06/2013, 21:44
QUOTE=cosgili;2341104]Πάρε μια καλή απλή abus και ασε τα εφέ. Δεν κάνουν τιποτα;)[/QUOTE]



:a013::a013:

Cherouvim77
24/06/2013, 06:14
Εγώ έχω της Abus την x-plus 8000. Αν εξαιρέσεις ότι είναι σαν τούβλο και δύσκολο να την έχεις μαζί σου αν δεν έχεις αποθηκευτικό χώρο τότε είναι μια χαρά.
Επίσης τα εφέ όπως λένε και οι φίλοι όντως δεν κάνουν τίποτα μόνο αν είσαι κάπου κοντά και την πειράξει κάποιος θα την ακούσεις αλλά εφόσων εσύ έχεις συναγερμό τότε αχρείαστο σου είναι.

backos
24/06/2013, 08:29
εγώ προτείνω με συναγερμό γιατί ακομη και ένας γύφτος μπορεί να πάρει ενα κόφτη και να κόψει σαν βούτυρο οτι βρει μπροστά του

όμως για τι κλειδαριά ενδιαφέρεσαι??? για που?

calmen
24/06/2013, 10:53
με συναγερμο για δυο λογους!
1)οτι παραπανω εχεισ καλο ειναι
2)ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΣ ΤΗΝ μλκια να φυγεις με το δισκοφρενο να ειβαι κλειδωμενο..εαν εχεις συναγερνο με το που γυρισεις το τιμονι χτυπα..αρα γλειτωνεις ην τουμπα και ολα τα αλλα που χαλανε με αυτο!

GeorgeMT
24/06/2013, 12:21
εγώ προτείνω με συναγερμό γιατί ακομη και ένας γύφτος μπορεί να πάρει ενα κόφτη και να κόψει σαν βούτυρο οτι βρει μπροστά του

όμως για τι κλειδαριά ενδιαφέρεσαι??? για που?

Μιλάω για κλειδαριά δισκόπλακας! Έχω βρει μία της XENA και παίζει στα 55e με συναγερμό.
Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις?

GeorgeMT
24/06/2013, 12:25
Και εγώ είμαι της αποψης πως ότι παραπάνω έχεις καλό είναι..! Το γεγονός ότι θα γλυτώσω την τούμπα και τα παρατράγουδα της είναι ένας καλός λόγος να πάρω με συναγερμό. αλλά αυτό λύνεται και με ένα σπιραλ..σωστα..? Δεν ξέρω πόσο καλές είναι αυτές με το συναργεμό και αν με τα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι που ανοίγει/κόβεται πιο δύσκολα και δεν κάνει ιου ιου....!

andstag
24/06/2013, 13:09
Εγώ φίλε πήρα μία της oxford με συναγερμό και ενώ υποτίθεται οτι είναι αδιάβροχη μετά την πρώτη βροχή βάραγε κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο.

daz
24/06/2013, 13:12
Πάρε 2 χωρίς συναγερμό.

GeorgeMT
25/06/2013, 23:06
Τελικά τσίμπησα με συναγερμό...! Βρήκα το παρακάτω..σε καλή τιμή..!
http://www.xenasecurity.com/product/motorbikes/alarm/XXSeries/XX14StainlessSteelFinish/page1/
Όσο το τσέκαρα, δείχνει πολύ δυνατό και αρκετά φασαριόζικο..!!!
Και να μην χρειαστεί να φωνάξει ή να σπάσει ποτέ...!

Buenaventura
26/06/2013, 21:58
Εγώ φίλε πήρα μία της oxford με συναγερμό και ενώ υποτίθεται οτι είναι αδιάβροχη μετά την πρώτη βροχή βάραγε κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο.

Πιθανοτατα,μαζεψε βρομα,σκονη,απο την βροχη,παρε μια μπατονετα και προσπαθησε να καθαρισεις τον αισθητηρα που ειναι συνηθως μεσα,κοντα στον πειρο...

andstag
26/06/2013, 22:04
τώρα πάει την πέταξα πριν λίγες μέρες. Μου δίχε σπάσει τα νεύρα προσπαθούσα να την ανοίξω για να κλειδώσω τη μηχανή και δεν άνοιγε με τίποτα. Ευτυχώς που είχα και άλλη!!!

andreas 400
26/06/2013, 23:15
τώρα πάει την πέταξα πριν λίγες μέρες. Μου δίχε σπάσει τα νεύρα προσπαθούσα να την ανοίξω για να κλειδώσω τη μηχανή και δεν άνοιγε με τίποτα. Ευτυχώς που είχα και άλλη!!!

για τους ιδιους λογους μια ΧΕΝΑ κανει μπανιο στη γλυφαδα,ακριβο μοντελο οταν πηρε νερο το λαστιχο αδιαβροχοποιησης ηταν της πλακας και χτυπαγε οποτε ηθελε

andstag
26/06/2013, 23:47
Έτσι συνονόματε κι εγώ τους τελευταίους μήνες δεν έβαζα καθόλου συναγερμό, γιατι ανα 30 δευτερόλεπτα με 1 λεπτό χτύπαγε.

GeorgeMT
01/07/2013, 13:15
Όχι ότι δεν ακούω τα σχόλια σας και ότι ίσως αν βραχεί και ταλαιπωρηθεί να είναι πιο ευαίσθητη από μία απλή κλειδαριά αλλά συνεχίζει να είναι κάτι εξτρά που ίσως κάνει το καθίκι που πάει να πειράξει την μηχανή να πανικοβληθεί και να φύγει..! Ξέρω...αυτός που έχει βάλει στο μάτι την μηχανή και άγκυρα να βάλεις και να το τσιμεντώσεις..θα το πάρει..! Τι να πώ...αν χαλάσει...θα μείνω απλά με μια καλή κλειδαριά! Μακριά απο μάς..!

nickald
01/07/2013, 17:11
Παρε με συναγερμο..... ετσι κι αλλιως καθε βραδυ παντου βαρανε.... αυτοκινητα, μηχανακια, πλοια, διαστημοπλοια......... ενα ακομα το δικο σου που θα βαραει χωρις να το δινει κανενας σημασια.... Δεν μενεις Θεσσαλονικη ειπαμε ε?

ilikeyourbike
02/07/2013, 22:21
Εγω παντως εχω με συναγερμο... καποιος μπορει να μην ειναι υποψιασμενος και να τον αιφνιδιασει ο συναγερμος του λουκετου. You never know...

GeorgeMT
03/07/2013, 23:30
Παρε με συναγερμο..... ετσι κι αλλιως καθε βραδυ παντου βαρανε.... αυτοκινητα, μηχανακια, πλοια, διαστημοπλοια......... ενα ακομα το δικο σου που θα βαραει χωρις να το δινει κανενας σημασια.... Δεν μενεις Θεσσαλονικη ειπαμε ε?

Όχι δεν μένω Θεσσαλονίκη...αλλά αν έρθω θα το παρκάρω δίπλα στα διαστημόπλοια για να μην το προσέξει κανείς...χαχα!