PDA

View Full Version : Αλλαγή μπουζί CBF 1000 απορίες.....



Macis
22/06/2013, 20:27
Είπα να κάνω μόνος μου αλλαγή λαδιών και μπουζί στο CBF 1000 μοντέλο 2006 αλλά κόλησα λίγο με τα μπουζί. Ξέρει κανείς αν πρέπει να σηκωθεί μόνο το ντεπόζιτο ή πρέπει να βγoύν τα πλαινά φέρινγκ και η μάσκα μπροστά ???? Επίσης αγοράζοντας τα μπουζί μου δώσανε τα CR9EH-9 αντί τα CR8EH-9 που λέει η Honda λέγοντας μου ότι είναι ένα νούμερο πιο ψυχρά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα λόγο καιρικών συνθηκών Ελλάδας τα προτιμάνε. Είναι όντως έτσι ??? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη παιδιά γιατί έχω κολήσει και δεν ξέρω τι να κάνω.

captajohn
22/06/2013, 20:58
Έχω την εντύπωση πως εκτός από το ντεπόζιτο πρέπει να λασκάρεις το ψυγείο (χωρίς να αδειάσεις υγρά) απλά για να σου δώσει χώρο να δουλέψεις. Μάσκα δεν χρειάζεται να βγει εκτός κι αν εννοείς τα φέρινγκ. Για τον τύπο των μπουζί δεν ξέρω να σου πω. Εγώ τα ίδια είχα βάλει.
Κανείς άλλος ρε παιδιά; Τα φώτα σας παρακαλούμε.

CBR900RR 98-99
22/06/2013, 21:59
Εμενα ειχαν κανει το αναποδο χωρις να το ξερω μου εβαλαν 8αρια θερμοτερα αντι για 9αρια ψυχροτερα που προτείνει η χοντα και μιλωντας με τον μηχανικο μου μου ειπε οτι προβλημα ουσιαστικο δεν ειχα ΑΛΛΑ αν οδηγας τερμα γκαζι ειδικα το καλοκαιρι με 30+ εξω καλο ειναι για το κινητηρα σου να φορα 9αρια γιατι κραταει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια τον θαλαμο καυσης αυτο καταλαβα τουλαχιστον!

Οποτε σκεψου τι κανεις με την μηχανη και αποφασισε και αν την οδηγας χειμωνα πιο πολυ η καλοκαιρι!

toyar
23/06/2013, 00:32
προβλημα για ενα νουμερο ψυχροτερο δεν υπαρχει
και τα μαγαζια ομως προτιμουν να πουλανε οτι εχουν διαθεσιμο........