PDA

View Full Version : Τι ελαστικά να αγοράσω;



Maria_P
24/06/2013, 10:28
Γεια σας και πάλι!:sun:

'Εχω ενα CBF 125 (honda) και θέλω να κάνω αλλαγή στα λάστιχα μου γιατί έχουν κάτι σκισιματάκια. Έχω τα Pirelli. Γενικά εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη και να φανταστείτε πως το αγόρασα μεταχειρισμένο. Έχουν πολύ καλό κράτημα αλλά με ανησυχούν αυτά τα σκασίματα που έχουν και θέλω να νοιώθω ασφάλεια γιατί τα λάστιχα είναι η ζωή μας.
Θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκα ελαστικών καλά που να έχουν καλή πρόσφυση (όσο γίνεται και για βροχή). Γενικά το χρησιμοποιώ και εκτός πόλης, του κάνω χιλιομετράκια δλδ...:D

TROOPER
24/06/2013, 10:32
ξανα πιρελι.

AUFGEBRACHT
24/06/2013, 10:42
Εφόσον τα αγόρασες μεταχειρισμένα και έχεις μείνει ικανοποιημένη, το λογικό είναι να μείνεις στην ίδια μάρκα και ο μοναδικός λόγος να ψάξεις για κάτι άλλο είναι για να πειραματιστείς. Σε αυτή την περίπτωση εγώ γενικά προτείνω την Metzeler σαν εταιρεία.

TROOPER
24/06/2013, 10:43
..........Σε αυτή την περίπτωση εγώ γενικά προτείνω την Metzeler σαν εταιρεία.

δλδ πιρελι. :lol:

AUFGEBRACHT
24/06/2013, 10:50
δλδ πιρελι. :lol:

Επικεντρωμένη αποκλειστικά όμως σε λάστιχα για μοτοσυκλέτες ;)

TROOPER
24/06/2013, 10:53
Επικεντρωμένη αποκλειστικά όμως σε λάστιχα για μοτοσυκλέτες ;)

ε? :confused:

Maria_P
24/06/2013, 11:03
Εφόσον τα αγόρασες μεταχειρισμένα και έχεις μείνει ικανοποιημένη, το λογικό είναι να μείνεις στην ίδια μάρκα και ο μοναδικός λόγος να ψάξεις για κάτι άλλο είναι για να πειραματιστείς. Σε αυτή την περίπτωση εγώ γενικά προτείνω την Metzeler σαν εταιρεία.



Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Μεταχειρισμένο αγόρασα το μηχανάκι , επομένως, τα ελαστικά είχαν ήδη κάποια φθορά....
Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτήν την εταιρεία, πράγματι...

AUFGEBRACHT
24/06/2013, 11:08
ε? :confused:

Nevermind που έλεγε κι ένας δίσκος των Nirvana. Μπορεί η Pirelli να εξαγόρασε την Μetzeler από το 1986 αλλά θεωρώ πως άλλα προϊόντα έχει η μία, άλλα η άλλη και πως προτιμώ τη Metzeler για ένα επιπλέον λόγο, επειδή γουστάρω που δε βγάζει λάστιχα για τουτού. Καθαρά υποκειμενικό δηλαδή σαν προτίμηση.

Maria_P
24/06/2013, 11:22
δλδ πιρελι. :lol:


δλδ πιρελι. :lol:

Και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή!:bawl:
Θα ρωτήσω και σε συνεργεία για προσφορά αλλά επειδή είμαι γυναίκα μην μου "πιάσουν" .....επειδή δεν γνωρίζουμε τι παίζει στην αγορά....τι τιμή να περιμένω πάνω-κάτω, τιμή ελαστικών + εργατικά?Περίπου....
Η τιμή αλλάζει ανάλογα με την διάμετρο των 125?Γιατί είναι ελαφρώς πιό παχυά τα λάστιχα μου από τα παπιά.Δεν πιστεύω να έχει μεγάλη διαφορά.

*Οι ερωτήσεις θα σας φαίνονται αστείες, αλλά είναι η πρώτη μου αλλαγή στα ελαστικά και θέλω να μαθαίνω. Θα το πάω και για το πρώτο του service στα χέρια μου, λάδια και φίλτρο.
Αφού μπήκα στον χορό...θα χορέψω!:p

Maria_P
24/06/2013, 11:34
Nevermind που έλεγε κι ένας δίσκος των Nirvana. Μπορεί η Pirelli να εξαγόρασε την Μetzeler από το 1986 αλλά θεωρώ πως άλλα προϊόντα έχει η μία, άλλα η άλλη και πως προτιμώ τη Metzeler για ένα επιπλέον λόγο, επειδή γουστάρω που δε βγάζει λάστιχα για τουτού. Καθαρά υποκειμενικό δηλαδή σαν προτίμηση.

Δεν το ήξερα αυτό...
πιθανόν να σου περνάει την αντίληψη-ασφάλεια ότι ειδικεύονται στα δίτροχα μιας και δεν "μπλέκονται" με τα τουτού όπως λές. Δεν ξέρω αν αυτό τους κάνει πιο επαγγελματίες στο αντικείμενο σε σχέση με την pirelli αλλά λες βρε παιδί μου "βρήκα τον δάσκαλο μου"!! Είναι αλλιώς να πας σ'ενα σουβλατζίδικο και να ζητήσεις ένα γύρο κοτόπουλο και ......αλλιώς να πάς σ'ενα κοτοπουλάδικο! Ξέρεις ότι ειδικεύεται....στο κοτόπουλο!!!:smokin:
Μου θύμησε μια διαφήμηση......γάλατα υπάρχουν πολλά...^%#@# όμως.... ΕΝΑ!!:bawl: Χα,χα,χα.....!!

AUFGEBRACHT
24/06/2013, 11:44
Δεν το ήξερα αυτό...
πιθανόν να σου περνάει την αντίληψη-ασφάλεια ότι ειδικεύονται στα δίτροχα μιας και δεν "μπλέκονται" με τα τουτού όπως λές. Δεν ξέρω αν αυτό τους κάνει πιο επαγγελματίες στο αντικείμενο σε σχέση με την pirelli αλλά λες βρε παιδί μου "βρήκα τον δάσκαλο μου"!! Είναι αλλιώς να πας σ'ενα σουβλατζίδικο και να ζητήσεις ένα γύρο κοτόπουλο και ......αλλιώς να πάς σ'ενα κοτοπουλάδικο! Ξέρεις ότι ειδικεύεται....στο κοτόπουλο!!!:smokin:
Μου θύμησε μια διαφήμηση......γάλατα υπάρχουν πολλά...^%#@# όμως.... ΕΝΑ!!:bawl: Χα,χα,χα.....!!

Όχι, καμιά σχέση με το σκεπτικό σου. Ότι δηλ φτιάχνει μόνο ελαστικά μοτό κι ότι η Michelin φτιάχνει και για αυτοκίνητα δε σημαίνει ότι τα λάστιχα της δεύτερης είναι λιγότερο ασφαλή. Απλά έχω μείνει ευχαριστημένος με τα λάστιχα της Metzeler κι επιπλέον μ' αρέσει που δε φτιάχνει λάστιχα για αυτοκίνητα, αυτό και μόνο!!!

Maria_P
24/06/2013, 12:25
Όχι, καμιά σχέση με το σκεπτικό σου. Ότι δηλ φτιάχνει μόνο ελαστικά μοτό κι ότι η Michelin φτιάχνει και για αυτοκίνητα δε σημαίνει ότι τα λάστιχα της δεύτερης είναι λιγότερο ασφαλή. Απλά έχω μείνει ευχαριστημένος με τα λάστιχα της Metzeler κι επιπλέον μ' αρέσει που δε φτιάχνει λάστιχα για αυτοκίνητα, αυτό και μόνο!!!
Ένα αστείο έκανα .
Εξάλλου είμαι ανάμεσα στις τρις εταιρείες. Metzeler, michelin και pirelli. Εμπειρία έχω μόνο στα pirelli όπως έχω προαναφέρει. Θέλω λάστιχα αντοχής, να "γαντζώνουν" στην άσφαλτο και να μην γλιστράνε στην βροχή όπως στα χάλια ελαστικά του daytona τα εργοστασιακά!Αγόρασε καινούριο η αδελφή μου και πρώτη μέρα είχε πτώση επειδή περάσαμε από νερά!Πήγα στον θάνατο και ξαναήρθα στη ζωή γιατί την είδα απο τον καθρέφτη μου!!!Δεν σας λέω τίποτε άλλο. Εδώ άγνωστο να δω να πέφτει με πιάνει η καρδιά μου!Αλλη μια φορά μου έχει τύχει να δώ πτώση δηλαδή σε νερά παπί.Ευτυχώς φορούσε κράνος το παιδί!
....Τα αλλάξαμε εννοείται. Της βάλανε metzeler. Εύχομαι να είναι τόσο καλά όσο φημίζεται.

Παιδιά ΚΡΑΝΟΣ φοράτε το κράνος σας!Το ξέρω τώρα που είναι καλοκαίρι είναι ασφυκτικό αλλά........
Βλέπω ΤΑ τρελά στον δρόμο!!!Η ζωή δεν έχει δεύτερη ευκαιρία.Μια στιγμή αρκεί!Εχω δει και τετρακάβαλο! Κανένας κράνος!!Πατέρας οδηγός, παιδί γύρω στα 10, ακολουθεί η μητέρα(να μην πω καμια κουβέντα) και στο πλάι να κουβαλάει 1ος χρονού το μωρό της!!!
Κατανοώ οτι μπορεί λόγο εποχής να πούλησαν το αμάξι τους ή δεν ξέρω εγώ τι αλλά....όπως και να έχει, τι είναι αυτά που κάνουν!!!!!!!!Μα το θεό εύχομαι να τους κόψουν τον Κ@$% στα πρόστιμα!!!!Μου γυρνάει το μυαλό όταν βλέπω τέτοια ανευθυνότητα!!!Δεν υπάρχει καλός οδηγός!!
Την λατρεύω την μηχανή , είναι ξελογιάστρα αλλά απαιτεί σεβασμό!!Πρέπει να την φοβάται πιστεύω κανείς για να προσγειώνεται....
Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα αλλά τελευταία βλέπω συχνά τέτοιο θέαμα...

daz
24/06/2013, 13:09
Κατ' αρχήν δεν υπάρχουν λάστιχα αντοχής που να γαντζώνουν. Ή θα είναι μαλακά για να γαντζώνουν ή σκληρά για να αντέχουν ή κάπου στην μέση για να δίνουν καλή πρόσφυση με ανεκτή διάρκεια.

Η τιμή δεν εξαρτάται μόνο απ' το μέγεθος αλλά και απ' την τεχνολογία του ελαστικού. Τα ελαστικά των "μεγάλων" μηχανών δεν είναι ακριβά επειδή είναι πιο χοντρά.

Ένα μικρό μοτοσυκλετάκι έχει περιορισμένες δυνατότητες, συνεπώς τα ελαστικά που θα χρησιμοποιήσει είναι "απλή υπόθεση" για έναν κατασκευαστή άρα και φθηνότερα συγκριτικά με ένα μεγαλύτερο.

Αν είσαι ευχαριστημένη με τα πιρελι μείνε σε αυτά.

Pan (dvs)
24/06/2013, 13:40
Και τα dunlop ειναι μαλακα και γατζωνουνε.Τρωγονται πιο γρηγορα.Και τα Metzeler πολυ καλα.Αν δεν το πλακωνεις διαλεξε ενα μαλακο.Θα νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια.

PetranGR
24/06/2013, 13:48
Michelin απο εμένα,επειδή σε μικρού κυβισμού είχα μείνει ευχαριστημένος.

Αλλά αν τα Pirelli σου κάνουν τότε κράτα τα ίδια.

Shiatman
24/06/2013, 14:11
Έβαλα Metzeler M22 στο μικρό μου και μου φαίνονται καλά λαστιχάκια. Έκανα γύρω στα 300χλμ. προχτές σε στριφτερούς δρόμους και ήταν αξιοπρεπέστατα. Βέβαια η άσφαλτος της Κύπρου καμία σχέση με τις Ελληνικές "τζαμαρίες".

devil's animal
24/06/2013, 14:51
pirelli.
α, το μοτο σου δεν εχει φιλτρο λαδιου...μονο σιτα...
:wave2:

toyar
24/06/2013, 15:18
ας κανω κι εγω την ιδια ερωτηση για cbf 250:D...........
θελω οτι πιο μαλακο, διαρκεια ζωης αδιαφορη

Maria_P
24/06/2013, 15:39
pirelli.
α, το μοτο σου δεν εχει φιλτρο λαδιου...μονο σιτα...
:wave2:

Χαίρομαι πολύ που μαθαίνω !!Ευχαριστώ!!

Maria_P
24/06/2013, 15:48
Έβαλα Metzeler M22 στο μικρό μου και μου φαίνονται καλά λαστιχάκια. Έκανα γύρω στα 300χλμ. προχτές σε στριφτερούς δρόμους και ήταν αξιοπρεπέστατα. Βέβαια η άσφαλτος της Κύπρου καμία σχέση με τις Ελληνικές "τζαμαρίες".

Άστα να πάνε!Μη σου πω θέλω λάστιχα τρακτέρ!!Πολλές λακούβες και κακής ποιότητας ασφάλτου.Δεν ξέρω πως είναι στην Κύπρο αλλά εδώ έχει ένα θεματάκι.
Οπότε ψίνομαι για μαλακά ελαστικά. Αύριο πάει για λαδάκια και μετά για νέα λάστιχα Pirelli το ψίνω.Θα δώ για τιμλες τώρα. Ελπίζω μην πάθω εγκεφαλικό...:cry:

Shiatman
24/06/2013, 16:09
.... αλλά εδώ έχει ένα θεματάκι.

:bawl: Θεματάκι το λές; Κανονικά θα έπρεπε να δίνουν και δώρο παγοπέδιλα για το πατινάζ. Από την Ελλάδα είμαι και ξέρω την κατάσταση!!

Εδώ η ποιότητα ασφαλτοτάπητα είναι εντυπωσιακή... ειδικά στα βουνά, στις στριφτερές διαδρομές έχει απίστευτους δρόμους.

:wave2: Καλοφόρετα!!

mikes
24/06/2013, 20:46
ηρθε την περασμενη βδομαδα στο μαγαζι πελατης με cbf 125 να ρωτησει για λαστιχα! πολυ περιεργα νουμερα φοραει αυτο το μηχανακι ρε γμτ! τες πα, μετα απο καμποσα τηλεφωνα που καναμε, καποιες εταιρειες δεν τα παραγουν καν, και σε καμια εταιρεια δεν υπηρχαν διαθεσιμα! σε κανα 20ημερο το νωριτερο που μας ειπαν.... αν τυχει και τα βρεις στοκ σε κανα μαγαζι, προσεξε ημερομηνιες! μεχρι και 6 μηνων βαλτα!!

PetranGR
24/06/2013, 20:59
Άστα να πάνε!Μη σου πω θέλω λάστιχα τρακτέρ!!Πολλές λακούβες και κακής ποιότητας ασφάλτου.Δεν ξέρω πως είναι στην Κύπρο αλλά εδώ έχει ένα θεματάκι.
Οπότε ψίνομαι για μαλακά ελαστικά. Αύριο πάει για λαδάκια και μετά για νέα λάστιχα Pirelli το ψίνω.Θα δώ για τιμλες τώρα. Ελπίζω μην πάθω εγκεφαλικό...:cry:

Περίπου υπόλογιζε στα 130-140 € τα Pirelli το ζευγάρι ;)

devil's animal
24/06/2013, 23:01
ηρθε την περασμενη βδομαδα στο μαγαζι πελατης με cbf 125 να ρωτησει για λαστιχα! πολυ περιεργα νουμερα φοραει αυτο το μηχανακι ρε γμτ! τες πα, μετα απο καμποσα τηλεφωνα που καναμε, καποιες εταιρειες δεν τα παραγουν καν, και σε καμια εταιρεια δεν υπηρχαν διαθεσιμα! σε κανα 20ημερο το νωριτερο που μας ειπαν.... αν τυχει και τα βρεις στοκ σε κανα μαγαζι, προσεξε ημερομηνιες! μεχρι και 6 μηνων βαλτα!!

βαζεις απο cbr 125 Μικε...
ολοι αυτο κανουν και ειναι μια χαρα..
:wave2:

TROOPER
25/06/2013, 08:54
Nevermind που έλεγε κι ένας δίσκος των Nirvana. Μπορεί η Pirelli να εξαγόρασε την Μetzeler από το 1986 αλλά θεωρώ πως άλλα προϊόντα έχει η μία, άλλα η άλλη και πως προτιμώ τη Metzeler για ένα επιπλέον λόγο, επειδή γουστάρω που δε βγάζει λάστιχα για τουτού. Καθαρά υποκειμενικό δηλαδή σαν προτίμηση.

τα ελαστικα της μετζελερ και της πιρελλι ειναι παρεμφερη και ας μην ειμαστε victims του μαρκετινγκ ;)

http://www.tyrepress.com/index.php?news=2292

Maria_P
25/06/2013, 18:31
Εντάξει το σερβις μας!!!Λαδακια και τακάκια μπροστά!! Ησύχασα τώρα!
Μου ειπαν πως χρειαζεται και αλλαγη στα ρουλεμαν του τιμονιου, 100 ευρώ δεν ειναι πολλά??ειπα να το αφησομε για αργοτερα και τα λαστιχα κρατανε για το καλοκαιρι...θα το ψαξω καλα πρωτα..

Ichigo
25/06/2013, 18:44
Δες και αυτά της Michelin
(http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-sporty?fromTyreSelector=true&brand=honda&selectorMode=byCar&fromTyreSegment=4#tab-tyres-benefits)αν σ αρέσει να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα . Προσωπικά πιστεύω ότι τo προφίλ ελαστικών της Michelin ταιριάζει πολύ καλά στα δικά μας παγοδρόμια, αλλιώς μείνε μ αυτό που είχες αν είσαι ευχαριστημένη.

Maria_P
25/06/2013, 19:05
Περίπου υπόλογιζε στα 130-140 € τα Pirelli το ζευγάρι ;)
'Αουτς!!!Χωρίς εργατικά??Θα κλάψω....:look:

daz
25/06/2013, 19:07
Μαρία στην τιμή των ελαστικών συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση. Σε όλα τα ελαστικά.

Maria_P
25/06/2013, 23:00
Μαρία στην τιμή των ελαστικών συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση. Σε όλα τα ελαστικά.
Ούφ, μόλις ήρθε μια μικρή ανακούφιση!
Ευχαριστώ επίσης δεν το ήξερα....χα,χα.....έχω δρόμο ακόμα....:pipila:

PetranGR
25/06/2013, 23:02
Ρουλεμάν λαιμού 100€;;;
Είσαι σίγουρη για αυτό ;
Καλά για τα λάδια και το μικρό Service Πόσα σου πήρε;

Edit : Για τα ρουλεμάν αν σε ενδιαφέρει
http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-CBF125-2009-Steering-Head-Bearing-Kit-Genuine-Honda-Parts-/281037973264?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item416f2b2710
Έχει 45 λίρες = 52 €.
Έχω αγοράσει 4 φορές απο τον συγκεκριμένο πωλητή και μάλιστα μεγάλα ποσά,και είναι όλα αυθεντικά και η εξυπηρέτηση δεν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά δεν είχα πληρώσει ούτε μεταφορικά

mikes
25/06/2013, 23:15
βαζεις απο cbr 125 Μικε...
ολοι αυτο κανουν και ειναι μια χαρα..
:wave2: κι εγω αυτο προτεινα ρε σταυρο, αλλα ο πελατης ηταν στραβοξυλο και ηθελε "οτι φοραει απο τον κατασκευαστη, γιατι αυτος ξερει καλυτερα, και δεν τα εβαλε τυχαια αυτα τα νουμερα.."

mikes
25/06/2013, 23:21
Δες και αυτά της Michelin
(http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-sporty?fromTyreSelector=true&brand=honda&selectorMode=byCar&fromTyreSegment=4#tab-tyres-benefits)αν σ αρέσει να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα . Προσωπικά πιστεύω ότι τo προφίλ ελαστικών της Michelin ταιριάζει πολύ καλά στα δικά μας παγοδρόμια, αλλιώς μείνε μ αυτό που είχες αν είσαι ευχαριστημένη. το pilot sporty καταργηθηκε απο τελος μαρτιου και παιζει μονο οτι υπαρχει σε στοκ! προς αντικατασταση η μισελεν εβγαλε το pilot street! :wave2:



http://www.nationalbiketyres.co.uk/images/uploads/Pilot-Street.jpg

devil's animal
25/06/2013, 23:23
κι εγω αυτο προτεινα ρε σταυρο, αλλα ο πελατης ηταν στραβοξυλο και ηθελε "οτι φοραει απο τον κατασκευαστη, γιατι αυτος ξερει καλυτερα, και δεν τα εβαλε τυχαια αυτα τα νουμερα.."

τον στελνεις στην ευχη του Θεου και να παει να βαλει τα ινδικα που ειχε απο την μανα του..."αφου για να του τα εχουν βαλει αυτα, κατι θα ξερουν παραπανω..."

στα πρωτα νερα θα εχει ξαπλωσει και μετα θα ερθει να βαλει τα pirelli με τα νουμερα του cbr125...
:tooth::tooth:

mikes
26/06/2013, 20:19
τον στελνεις στην ευχη του Θεου και να παει να βαλει τα ινδικα που ειχε απο την μανα του..."αφου για να του τα εχουν βαλει αυτα, κατι θα ξερουν παραπανω..."

στα πρωτα νερα θα εχει ξαπλωσει και μετα θα ερθει να βαλει τα pirelli με τα νουμερα του cbr125...
:tooth::tooth: σωστοοοος.... και ειδικα τωρα που εχει παψει το "ποσο κανει?" και εγινε της μοδας το "τοσα δινω κι αμα σ'αρεσει...." οχι απλα τον στελνεις... τον πετας εξω με τις κλωτσιες..

greekgenius
05/08/2013, 19:50
Για λαστιχα σε μικρα μηχανακια metzeler me22 με κλειστα ματια.Εχω δοκιμασει τα παντα και ειναι τα καλυτερα.Ακομα και σε γυαλι δρομο πλαγιαζεις το μηχανακι οσο δεν παει κ δεν προκειται να γλιστρισει,καλα και σε βρεγμενο,απιστευτο λαστιχο ζεστενεται πολυ γρηγορα.Τα αρνητικα του για μενα ειναι η τιμη φυσικα, σχετικα γρηγορη φθορα λογω μαλακης γομας (βεβαια εγω που τα προσεχα δεν ειχα ιδιαιτερο παραπονο) και τελος σε δικαβαλο με βαρυ συνεπιβατη μπορει να μαγουλιασει λιγο λογω γομας κ παλι.Κατα τα αλλα με το που τα βαλα στη πρωτη στροφη (αστρωτα κιολας)εξυσα πατιρακι χωρις να το παρω χαμπαρι.Αυτα.

Shiatman
05/08/2013, 20:16
Για λαστιχα σε μικρα μηχανακια metzeler me22 με κλειστα ματια.Εχω δοκιμασει τα παντα και ειναι τα καλυτερα.Ακομα και σε γυαλι δρομο πλαγιαζεις το μηχανακι οσο δεν παει κ δεν προκειται να γλιστρισει,καλα και σε βρεγμενο,απιστευτο λαστιχο ζεστενεται πολυ γρηγορα.Τα αρνητικα του για μενα ειναι η τιμη φυσικα, σχετικα γρηγορη φθορα λογω μαλακης γομας (βεβαια εγω που τα προσεχα δεν ειχα ιδιαιτερο παραπονο) και τελος σε δικαβαλο με βαρυ συνεπιβατη μπορει να μαγουλιασει λιγο λογω γομας κ παλι.Κατα τα αλλα με το που τα βαλα στη πρωτη στροφη (αστρωτα κιολας)εξυσα πατιρακι χωρις να το παρω χαμπαρι.Αυτα.

+450

Μετά από 1000+ χιλιόμετρα υπό όλες τις συνθήκες το έχω αγαπήσει!!