PDA

View Full Version : Κλασμάν η μπαταρία στους 5 μήνες...



pipe_smoker
24/06/2013, 22:38
Έριξα μια ματιά (και δυο) στα σχετικά θρέντια αλλά δεν είδα κάτι που να με βοηθάει (όχι ότι άμα το έβλεπα θα το καταλάβαινα αλλά λέμε τώρα).

Το λεπόν.
Το μηχανάκι (CB400) μου κάνει συχνά την εξής τσαχπινιά. Αν μείνει ακαβάλητο για διάστημα 4-5 ημερών και πάνω ζορίζεται (πολύ) για να πάρει. Νάζια και ζήλειες προφανώς γιατί παίρνω την πάπια καμιά φορά.

Στο παρελθόν είχα ξελιγώσει την μπαταρία προσπαθώντας να το κάνω να πάρει (που να το πάρει και να το σηκώσει), δίνοντας μιζιά και ξανάμανά μιζιά και αυτό χαμπάρι να μην παίρνει μέχρι που τελικά ούτε που ακουγόταν η μίζα και το έβαλα μπροστά ζμπρωχτό και ησύχασα. Την επομένη πήγα κι άλλαξα μπαταρία. (έχει περάσει κανά 5μηνο από τότε).

Έκτοτε, κάθε φορά που μυρίζομαι ότι θα μου κάνει νερά γιατί έχουν περάσει αυτές οι 4-5 μέρες ακινησίας, ανοίγω τσοκ μέχρι τη μέση, λίγο γκάζι και μίζα. Αυτό δυο φορές (δε θέλω να το κάνω 10 φορές όπως τότε που του γ@μησα τη μάνα και πήρα τη μπαταρία στη μασχάλη). Αν πάρει καλώς. Αν δεν πάρει καλά να είναι η ραμπίτσα του γκαράζ μου που είναι κατηφορική προς την έξοδό της :D
Καβάλα, 2α στο κιβώτιο, τσουλάμε λίγο, αμολάμε συμπλέκτη και γεια σας. Μετά παίρνει κανονικά. Kein problem. (Κάθε τρίτο φεγγάρι συμβαίνει αυτό. Δεν πηδάω το μηχανάκι στο σπρωξίδι καθ'εκάστη και αργία.)

Σήμερις λοιπόν, μια από τα ίδια. Μια μιζιά δεν... Δυο μιζιές δεν... Ε άει γαμή... Η γνωστή διαδικασία και δρόμο.

Φεύγοντας (από εκεί που είχα πάει ντε) πήρε κανονικά με την πρώτη. Σταματώντας όμως για βενζίνη γυρνώντας σπίτι, μόλις πήγα να βάλω μπροστά... τζίφος. Η δεύτερη κιόλας μιζιά ακουγόταν σα βήχας ασθματικού αρουραίου. Μου την έζμπρωξε ο βενζινάς (τη μηχανή ντε), πήρε και γύρισα σπίτι κι αύριο πάω για μπαταρία πάλι.

Εκτός από κράξιμο για την άγνοιά μου στα τεχνικά, δέχομαι και συμβουλές για διάφορα θέματα όπως:

1. Τί μπορεί να κάνω στραβά? (γιατί του π@ύστη κάτι κάνω στραβά. Να έκλασε η μπαταρία στους 5 μήνες ούτε από πάκι στα φανάρια να την είχα πάρει).

2. Υπάρχει κάποιος ορισμένος (ή και αόριστος) λόγος για τον οποίο μου βγάζει την Παναγία για να πάρει μπρος μετά από λίγες μέρες ακινησίας? Μπορώ να το αποφύγω κάπως?

3. Θα το φάω που θα το φάω το κράξιμο ας το ρωτήσω κι αυτό. Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος να σβήνουμε τον κινητήρα? Κατεβάζουμε σταντ με ταχύτητα μέσα, γυρνάμε κλειδί, πατάμε διακόπτη? Παίζει το ενδεχόμενο κάτι από αυτά να επηρεάζει είτε τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας είτε το βγάλσιμο Παναγίας που προανέφερα? (Δε λέω ακόμα τί από τα τρία κάνω. Θα πω μετά :D )

Το κράξιμο είπαμε δεκτό αλλά να είναι της προκοπής κι από εξπέρ του είδους. Ευχαριστώ :smokin:

tzimidis
24/06/2013, 23:11
κι εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με το XF και την πήγα στο μάστορα σήμερα, μέτρησε μπαταρία σβηστή , στο ρελαντί, και με γκάζι, και μια πρώτη διάγνωση λέει ανορθωτής ή πηνίο. Αύριο θα ξέρουμε και λεπτομέρειες

nikvolos
24/06/2013, 23:11
Το πώς σβήνεις, είναι αδιάφορο και δεν πειράζει όπως και να σβήνεις...

devil's animal
24/06/2013, 23:11
ανορθωτης θα ελεγα...

pipe_smoker
25/06/2013, 00:54
Κι εγω ο μαλακας φοβαμαι τα triumph:moutza:

spyrakos35
25/06/2013, 00:54
κι εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με το XF και την πήγα στο μάστορα σήμερα, μέτρησε μπαταρία σβηστή , στο ρελαντί, και με γκάζι, και μια πρώτη διάγνωση λέει ανορθωτής ή πηνίο. Αύριο θα ξέρουμε και λεπτομέρειες

αυτό..... ως χόνΔα σου δίνω πιθανότητες στον ανορθωτή (και στο εύχομαι.....)

toyar
25/06/2013, 07:09
ανορθωτης (για να γεμιζει σωστα η μπαταρια)
σερβις με καρμπ, βαλβιδες, μπουζι (για να περνει ευκολα μπροστα)
ή τσοκ ή γκαζι........... και τα δυο μαζι μπερδευουν τα πραγματα

Bowleno
25/06/2013, 07:11
αυτό..... ως χόνΔα σου δίνω πιθανότητες στον ανορθωτή (και στο εύχομαι.....)


Γιατί αν είναι πηνίο θα πέσει ποοοολύ :cry::cry: στην τσέπη σου :cry:

zephyr1
25/06/2013, 09:57
Η μπαταρια ειναι απο την Κινεζια?

pipe_smoker
25/06/2013, 10:22
ανορθωτης (για να γεμιζει σωστα η μπαταρια)
σερβις με καρμπ, βαλβιδες, μπουζι (για να περνει ευκολα μπροστα)
ή τσοκ ή γκαζι........... και τα δυο μαζι μπερδευουν τα πραγματα

Σέρβις στα καρμπ έχει γίνει. Όσο μπορεί να γίνει γιατί κανονικά και τυπικά θέλουν φούντο αλλά μόλις είχα ακούσει πόσο θα πάνε τα καινούρια είχα αρχίσει να ζαλίζομαι. Οπότε τα κρατάμε στη ζωή με "μηχανική υποστήριξη".

Με "ή τσοκ ή γκάζι" δεν παίρνει ούτε στα νορμάλ της. Λίγο γκάζι το θέλει πάντα. Στο βγάλσιμο Παναγίας παίρνει (αν πάρει) με αρκετό τσοκ ΚΑΙ (λίγο) γκάζι.


Η μπαταρια ειναι απο την Κινεζια?

Ξέρω κι εγώ από που στο διάλο είναι?

Δε σκαμπάζω λέμε ούτε τα βασικά.
Οδηγάω αυτοκίνητο από το 2005 και μηχανή από το 2009. Το 2006 ήξερα να ντριφτάρω, το 2010 έμαθα πώς (πρέπει) να λιπαίνω την αλυσίδα κι ακόμα σίγουρος δεν είμαι, και έφτασε το 2011 για να μάθω πως άμα αφήσεις συμπλέκτη με 2α στο κιβώτιο κάτι κάνει βρουμ και παίρνει μπρος ο κουνητήρας. Πιο πολύ ενθουσιάστηκα με το τελευταίο:lol:

Τέσπα. Θα ξέρουμε σύντομα ελπίζω.

daz
25/06/2013, 10:28
Έπρεπε πολύ καιρό πριν να πάρεις ένα φθηνό πολύμετρο.

294069


Αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Και τώρα μπορείς να πάρεις ένα και να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία σου με το μηχανάκι σβηστό και τι γίνεται όταν δουλεύει. Πάντως μην βάλεις καινούρια μπαταρία επάνω αν δεν βρεις που είναι το πρόβλημα.

spyrakos35
25/06/2013, 10:47
Πάντως μην βάλεις καινούρια μπαταρία επάνω αν δεν βρεις που είναι το πρόβλημα.

+1300

Anty12
25/06/2013, 10:48
Πάνε σε ένα ηλεκτρολόγο και πές του να σου μετρήσει τα ρεύματα.....δηλαδή:

Βάλε την μηχανή μπροστά, γκάζι στις 3000 στροφές, και να βάλει το πολύμετρο του στους πόλους της μπαταρίας.....εσύ από πάνω του να βλέπεις....

αν μετράει από 13.5volt μέχρι 14.5 volt είσαι καλά από ανορθωτή/γεννήτρια.

από 13.5 μέχρι 13 είσαι υποφερτά

κάτω από 13 έχεις πρόβλημα

pipe_smoker
25/06/2013, 10:59
Άντε και πάω εγώ και παίρνω ένα πολύμετρο ρε παίδες.

Κι άντε και μετράω και βγάζει ότι είναι να βγάλει.

Και 14.5 να δείξει (που θα πει είμαι καλά από ανορθωτή γεννήτρια) το πρόβλημα δεν παύει να υπάρχει (εκτός αν φοβηθεί και σταματήσει επειδή τη μέτρησα:lol: )

Αντί να πάω σε ηλεκτρολόγο ή να πάρω πολύμετρο και να μάθω να μετράω ρεύματα τέτοιες ώρες, δεν είναι καλύτερο να πάω μια και καλή στο μηχανικό που θα τα κάνει όλα αυτά με τη σωστή σειρά και θα βρει τί φταίει?
Μ@λ@κ@ς είναι να βάλει καινούρια μπαταρία άμα δε βρει το πρόβλημα? (κι απαντώ μόνος μου δεν είναι. Τουλάχιστον δε μου έχει δώσει τέτοια δείγματα μέχρι στιγμής).

ΥΓ. Να μπω λίγο στο θέμα τεχνικά είναι κάτι που το θέλω γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα και δε μου αρέσει καθόλου. Απλά μου φαίνεται βουνό αφενός, και αφεταίρου σίγουρα δεν είναι η καλύτερη στιγμή να αρχίσω έχοντας ένα μισοψόφιο μηχανάκι στο γκαράζ μου αυτή τη στιγμή χωρίς να ξέρω τί φταίει και να πάω να του βάλω χέρι.

spyrakos35
25/06/2013, 11:02
Μ@λ@κ@ς είναι να βάλει καινούρια μπαταρία άμα δε βρει το πρόβλημα? (κι απαντώ μόνος μου δεν είναι. Τουλάχιστον δε μου έχει δώσει τέτοια δείγματα μέχρι στιγμής).


ο συγκεκριμένος δεν ξέρω τι είναι αλλά η μ@λ@κί@ goes cloud και σε αυτους...... έχε το κατα νου.....

α, και να πας σε ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει πηνία - ανορθωτή - μπαταρία....

Specialized
25/06/2013, 11:34
Το πρόβλημα σου πρέπει να αντιμετωπιστεί όπως σωστά σου είπαν τα παληκάρια. Έλεγχος του ηλεκτρικού συστήματος. Από εκεί και πέρα: συναγερμό έχεις; Καταναλώσεις άλλες έχεις; Αν κάτι σου καταναλώνει το ρεύμα και δεν αναπληρώνεται από το κύκλωμα φόρτισης τότε θα έχεις τα ίδια.

Ακόμη και αν η μπαταρία σου είναι ολοκαίνουργια και καλής ποιότητας, είναι πολύ σημαντικό να την φορτίσεις αρχικά ΣΩΣΤΑ. Πολλοί την φορτίζουν λάθος και τα παίζει! Το ΣΩΣΤΟ είναι όπως γράφει το εγχειρίδιο της μπαταρίας. Μικρό ρεύμα, πολλές ώρες. Το πόσο, δες το στο χαρτάκι.

Προσωπικά την έχω πάθει με το συναγερμό (τράβαγε πολύ ρεύμα) και με μπαταρία που επέμενε ο "μάστορας" να την φορτίσει 20 λεπτά "και μετά πάνω στη μηχανή σου".

AUFGEBRACHT
25/06/2013, 21:43
Τώρα συγγνώμη που θα πω κάτι άσχετο με το θέμα εν μέρει, αλλά πρόσφατα που αντιμετώπισα πρόβλημα με τη μπαταρία και πήρα καινούρια, έψαχνα για Bosch και με στέλνουν συστημένο σε ηλεκτρολόγο που υποτίθεται ήταν έφερνε Bosch. Ακολούθησε σουρεαλιστικός διάλογος:

- Μάστορα με έστειλε ο τάδε για μια μπαταρία Bosch για μοτοσυκλέτα
- Τί μοτοσυκλέτα;
- BMW F650 GS
- Βosch de φέρνω, ή Υuasa ή Varta σου προτείνω
- Varta μου είπαν μακρυά
- Μπα, ποιός στο είπε;
- Γιατί δεν ισχύει; Καλές είναι;
- Δεν ξέρω, δεν έχω βάλει ποτέ Varta σε μηχανάκι.
- :confused:
- Ε τότε βάλε μια Yuasa να είσαι σίγουρος
- Yuasa έχω και δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος την τελευταία φορά
- Έχεις πρόβλημα με τον ανορθωτή
- Ορίστε;
- Η μηχανή σου έχει πρόβλημα στον ανορθωτή
- Που το ξέρεις ρε μάστορα;
- Γιατί εσύ πού το ξέρεις ότι δεν έχει;
- Μπαταρία είναι είμαι σχεδόν σίγουρος
- Κι εγώ σου λέω είναι ανορθωτής. Όλα τα 650 τα Mπεμβέ έχουν πρόβλημα με τον ανορθωτή

Κάπου εκεί την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια για να μην τα πολυλογώ...

honda c50
26/06/2013, 09:57
Ρε παιδια μου επιτρεπεται να πω τη γνωμη μου
εγω πιστευω οτι το μηχανακι δεν εχει κανενα προβλημα αλλα οταν αφηνεις μια μπαταρια 4-5 μηνες μετα κοβει στοιχειο ( καπως ετσι νομιζω το λενε) με αποτελεσμα μετα να αρχιζει τα ναζια μια περνει, μια δεν περνει, μιε περνει για λιγο καιρο και μετα κλαταρει κτλπ
Τωρα θα πεταχτει ο καθε καμενος και θα πει μα η δικια μου μηχανη εμεινε για 1 χρονο και δεν επαθε τπτ εεε αυτο ειναι και θεμα ποια μπαταρια χρησιμοποιεις και απο αλλους παραγοντες
Παντως να ξερεις πως μπαταρια που εχει κοψει στοιχειο ή ειναι στο οριο αν την φορτησεις με εναν απλο φορτιστη μονο την δουλεια σου θα κανεις εκεινη τη στιγμη μετα απο λιγο αρχιζει παλι τα ναζια

AristidisZ
26/06/2013, 10:04
μόνο που ο pipe έγραψε για 4~5 μέρες, όχι 4~5 μήνες ;)

pipe_smoker
26/06/2013, 10:12
....οταν αφηνεις μια μπαταρια 4-5 μηνες....

Δεν την ειχα αφησει στο ραφι ουτε σε ακινητη μηχανη.

Κανονικη χρηση της μοτοσικλετας γινοταν, δεν ηταν παρατημενη για 5 μηνες.
Απλα την εβαλα πριν 5 μηνες, διαστημα πολυ μικρο για να πεις οτι τα εφτυσε μια μπαταρια χωρις να φταιει κατι.

VASOS
26/06/2013, 10:29
Δεν την ειχα αφησει στο ραφι ουτε σε ακινητη μηχανη.

Κανονικη χρηση της μοτοσικλετας γινοταν, δεν ηταν παρατημενη για 5 μηνες.
Απλα την εβαλα πριν 5 μηνες, διαστημα πολυ μικρο για να πεις οτι τα εφτυσε μια μπαταρια χωρις να φταιει κατι.


Τα έφτυσε επειδή ξελιγώθηκε και αυτό έγινε πολλές φορές. Μετά, ο ανορθωτής δεν την επανέφερε εκεί που έπρεπε. Δεν φταίει όμως ούτε η μπαταρία και κατά πάσα πιθανότητα ούτε ο ανορθωτής.

nikos_abel
26/06/2013, 10:55
Να πάρεις ένα που φτιάχνει μόνο του

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133109

pipe_smoker
26/06/2013, 14:46
Τα έφτυσε επειδή ξελιγώθηκε και αυτό έγινε πολλές φορές. Μετά, ο ανορθωτής δεν την επανέφερε εκεί που έπρεπε. Δεν φταίει όμως ούτε η μπαταρία και κατά πάσα πιθανότητα ούτε ο ανορθωτής.

Μιλάς με γρίφους γέροντα...



Να πάρεις ένα που φτιάχνει μόνο του

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133109


Καβαντζάρησε τα 5 χρόνια η μπαταρία και συνεχίζει ακαθεκτη?

nikos_abel
26/06/2013, 14:58
Καβαντζάρησε τα 5 χρόνια η μπαταρία και συνεχίζει ακαθεκτη?

Ναι η πτν (πότε θα δείτε θρεντ "Πως Ζμπρώχνουν ένα silverwing στον μπαταριά" δεν ξέρω :bawl:

sapila racing
26/06/2013, 15:08
Μιλάς με γρίφους γέροντα...


Δεν είναι γρίφοι.
Δεν είναι κανονική χρήση της μοτοσυκλέτας να το τρελαίνεις στις μιζιές κάθε μέρα μεχρι να μην γυρίζει πια, επειδή έχεις πρόβλημα ρυθμίσεων και δεν παίρνει μπρός όπως θα έπρεπε. ;)

pipe_smoker
26/06/2013, 15:30
Δεν είναι γρίφοι.
Δεν είναι κανονική χρήση της μοτοσυκλέτας να το τρελαίνεις στις μιζιές κάθε μέρα μεχρι να μην γυρίζει πια, επειδή έχεις πρόβλημα ρυθμίσεων και δεν παίρνει μπρός όπως θα έπρεπε. ;)

Δεν το τρελαίνω στις μιζιές κάθε μέρα ρε συ σαπίλα.

Το έγραψα και στο πρώτο ποστ ότι η μηχανή παίρνει μπρος κανονικά με μία μιζιά όπως είναι το φυσιολογικό. Η εξαίρεση είναι οι περιπτώσεις που έχει μείνει σε ακινησία κάποιες μέρες. Όπου κι εκεί δεν το τρελαίνω στις μιζιές. Αν δεν πάρει με την πρώτη, συχνά θα πάρει με τη δεύτερη. Αν δεν πάρει και με τη δεύτερη τότε είπα ότι αρχίζω τα push start - jump start πώς διάολο λέγονται.
Δεν κάθομαι να πατάω το κουμπάκι της μίζας 47 φορές σαν παιδάκι που παίζει με το κινητό του μπαμπά του. Ξέρω ότι κάνει τζιζ:nono:

Τώρα το γιατί δεν παίρνει με την πρώτη-δεύτερη μετά από αυτές τις λίγες μέρες ακινησίας είναι σαφώς ένα θέμα (το οποίο με προβληματίζει και το ανέφερα κιόλας).

Τί ακριβώς μπορεί να φταίει δεν ξέρω (και δεν έχω προλάβει ακόμα να το πάω για να μάθω), αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν την ξελίγωσα την μπαταρία από τις μιζιές. Όχι αυτή τη φορά.

ΥΓ. Αν μια δεύτερη μιζιά κάθε όποτε (πάντως όχι άπαξ εβδομαδιαίως ούτε κάθε που καβαλάω) θεωρείται "τρελαίνω στις μιζιές" και μπορεί να προκαλέσει θέμα τότε πάω πάσο.

McGyver
26/06/2013, 15:33
push start - jump start πώς διάολο λέγονται.

Bump start :lol: ...

Θα έρθεις στο Camelot στο Σάββατο να φέρω το πολύμετρο;

sapila racing
26/06/2013, 15:39
Δεν το τρελαίνω στις μιζιές κάθε μέρα ρε συ σαπίλα.
.
.
.
ΥΓ. Αν μια δεύτερη μιζιά κάθε όποτε (πάντως όχι άπαξ εβδομαδιαίως ούτε κάθε που καβαλάω) θεωρείται "τρελαίνω στις μιζιές" και μπορεί να προκαλέσει θέμα τότε πάω πάσο.

Eγω παω πάσο. Διάβασα προ ημερών το πρωτο ποστ και μου είχε μείνει οτι μιζαριζες και δεν επαιρνε με τιποτα.
Τωρα ειδα οτι απο τοτε αλλαξες μπαταρία και τακτική. :wave2:

VASOS
26/06/2013, 16:17
Δεν το τρελαίνω στις μιζιές κάθε μέρα ρε συ σαπίλα.

Το έγραψα και στο πρώτο ποστ ότι η μηχανή παίρνει μπρος κανονικά με μία μιζιά όπως είναι το φυσιολογικό. Η εξαίρεση είναι οι περιπτώσεις που έχει μείνει σε ακινησία κάποιες μέρες. Όπου κι εκεί δεν το τρελαίνω στις μιζιές. Αν δεν πάρει με την πρώτη, συχνά θα πάρει με τη δεύτερη. Αν δεν πάρει και με τη δεύτερη τότε είπα ότι αρχίζω τα push start - jump start πώς διάολο λέγονται.
Δεν κάθομαι να πατάω το κουμπάκι της μίζας 47 φορές σαν παιδάκι που παίζει με το κινητό του μπαμπά του. Ξέρω ότι κάνει τζιζ:nono:

Τώρα το γιατί δεν παίρνει με την πρώτη-δεύτερη μετά από αυτές τις λίγες μέρες ακινησίας είναι σαφώς ένα θέμα (το οποίο με προβληματίζει και το ανέφερα κιόλας).

Τί ακριβώς μπορεί να φταίει δεν ξέρω (και δεν έχω προλάβει ακόμα να το πάω για να μάθω), αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν την ξελίγωσα την μπαταρία από τις μιζιές. Όχι αυτή τη φορά.

ΥΓ. Αν μια δεύτερη μιζιά κάθε όποτε (πάντως όχι άπαξ εβδομαδιαίως ούτε κάθε που καβαλάω) θεωρείται "τρελαίνω στις μιζιές" και μπορεί να προκαλέσει θέμα τότε πάω πάσο.

Πιθανόν να έχει γραφτεί ήδη στη συζήτηση αλλά επειδή μου είχε συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν με bandit 400:

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι εάν το cb έχει αντλία βενζίνης. Σε περίπτωση που δεν έχει, πιθανόν να "στεγνώνει" η γραμμή καυσίμου μέχρι τα καρμπυρατέρ. Για να το επιβεβαιώσεις δοκίμασε (πριν μιζάρεις και με κρύο κινητήρα) να απομαστεύσεις λίγο καύσιμο από τα βαρελάκια (έχουν βίδα στρατσώνας) των καρμπς.

OldMan
26/06/2013, 16:22
απομαστεύσεις... στρατσώνας..
Μάστορα, ή καθαρεύουσα ή μαστροραντζολαϊκή...

VASOS
26/06/2013, 16:27
Μάστορα, ή καθαρεύουσα ή μαστροραντζολαϊκή...

Σεβάσμιε και φωτοδότη γέροντα, εάν μου επιτρέπεις: απομάστευση=στρατσώνα=δόκιμοι και επιστημονικοί όροι.
Άλλωστε έγραψα στρατσώνα & όχι "μπουγάδα της κουβαρίστρας" :D

Pan (dvs)
26/06/2013, 17:37
Πιστευω ,χωρις να ειμαι ο πλεον ειδικος,οτι εχεις καπου διαροη.Μια απλη μεθοδος ειναι, με το που παρκαρεις για 4-5 μερες να βγαζεις τον θετικο πολο της μπαταριας.Εαν οταν τον ξαναβαζεις παιρνει αμεσως μπροστα μαλλον εχεις διαροη.
Δες πρωτα αυτο και μετα ψαξου για τα υπολοιπα.
(Τρομπα βενζινης,φιλτρο αερα,καρμυρατερ ....)
Οσο για κομμενο στοιχειο,που ειπε καποιος,υποθετω οτι δεν ισχυει.Αν κοπει στοιχειο ,αν θυμαμαι καλα,ειναι τελειωμενη η μπαταρια.

pipe_smoker
27/06/2013, 13:38
Bump start :lol: ...


Βρε και bump και push και jump.... ΝΟ start πάντως :lol:

Έχουν νεκρώσει τα πάντα και δεν παίρνει ούτε από σπρώξιμο σε γκρεμό.
Οδική λογικά πλέον...



Θα έρθεις στο Camelot στο Σάββατο να φέρω το πολύμετρο;

Δύσκολο.
Το πολύμετρο πάντως δε θα χρειαστεί όπως και να'χει. Ευχαριστώ πάντως.

OldMan
27/06/2013, 13:43
Έχουν νεκρώσει τα πάντα και δεν παίρνει ούτε από σπρώξιμο σε γκρεμό.
Η βραχυκυκλωμένη είναι (δύσκολο..) και σου "γονατίζει" την τάση ή ντιπκαταντιπ άδεια και σου "τραβάει" ρεύμα...

Αποσύνδεσέ την και σπρώξε...

pipe_smoker
27/06/2013, 13:50
Η βραχυκυκλωμένη είναι (δύσκολο..) και σου "γονατίζει" την τάση ή ντιπκαταντιπ άδεια και σου "τραβάει" ρεύμα...

Αποσύνδεσέ την και σπρώξε...

Να υποθέσω ότι θέλει και το πρώτο "Η" τόνο? (δεν ειρωνεύομαι, για να καταλάβω το λέω).

Αντε και ξέρω να αποσυνδεω, κι άντε κι αποσυνδέω, κι άντε και σπρώχνω και παίρνει μπρος (θα πάρει μπρος η μηχανή με αποσυνδεδεμένη μπαταρία?) μετά τί κάνω? Τη συνδέω πάλι χωρίς να σβήσω και πάω στο συνεργείο?

Αν η απάντηση είναι "ναι" σε όλα τα παραπάνω, κι όντως είναι άδεια ντιπκαταντίπ, αποκλείεται να μείνω στα μισά του δρόμου αν το πρόβλημα υπάρχει στον ανορθωτή ή σε όποιο άλλο μπιχλιμπίδι προκάλεσε αυτή την κατάσταση?

(Δεν έχω ιδέα πόσο άκυρα μπορεί να είναι αυτά που γράφω. Σε παρακαλώ μην αυτοκτονήσεις:sad:)

OldMan
27/06/2013, 14:07
σΕ είπε κανείς να ξανασυνδέσεις..??:D

VASOS
27/06/2013, 14:08
...Σε παρακαλώ μην αυτοκτονήσεις:sad:)

Αυτός αποκλείεται, κάποιοι πιο νέοι όμως σίγουρα :D

VASOS
27/06/2013, 14:09
σΕ είπε κανείς να ξανασυνδέσεις..??:D

Αφού δεν έβαλες τον τόνο καλά να πάθεις.

OldMan
27/06/2013, 14:19
Αφού δεν έβαλες τον τόνο καλά να πάθεις.
Reeeee... n'avec vous chier avec partalia votre...??? :D

VASOS
27/06/2013, 14:22
Reeeee... n'avec vous chier avec partalia votre...??? :D

merde se produit lorsque la purge se produit régulièrement:D

OldMan
27/06/2013, 14:47
J'observe qu'assez de nous avons étudié aux bonnes soeurs...;)


Υ.Γ.
En tout cas, s'il ne pousse pas n'il apprendra..!!!

theofilos888
27/06/2013, 14:59
J'observe qu'assez de nous avons étudié aux bonnes soeurs...;)


Υ.Γ.
En tout cas, s'il ne pousse pas n'il apprendra..!!!

Ποιός ήρθε; :confused:

OldMan
27/06/2013, 15:01
Ποιός ήρθε; :confused:
Άμα δεν έκανες στις Καλόγριες, θα σπρώχνεις μια ζωή ...

VASOS
27/06/2013, 15:07
Άμα δεν έκανες στις Καλόγριες, θα σπρώχνεις μια ζωή ...

:tooth:

Man δεν παίζεσαι.

theofilos888
27/06/2013, 15:09
Άμα δεν έκανες στις Καλόγριες, θα σπρώχνεις μια ζωή ...

Εμένα ο μπαμπάς μου έλεγε, παιδί μου μια ζωή θα σπρώχνεις! Να μή σε σπρώχνουν! Άλλο κατάλαβα;;;;;;;;;

VASOS
27/06/2013, 15:54
Εμένα ο μπαμπάς μου έλεγε, παιδί μου μια ζωή θα σπρώχνεις! Να μή σε σπρώχνουν! Άλλο κατάλαβα;;;;;;;;;

Εμένα ο πατέρας μου δεν μιλούσε πολύ, αλλά ο θείος μου Με έλεγε να πηδάω τις ξένες μάντρες και τη δική μου να την φυλάω απήδηχτη :D

OldMan
27/06/2013, 17:38
Βρε καλα πηδάμε και σπρώχνουμε αλλά με του πιπατζή την μπαταρία τι θα γίνει ..??

VASOS
27/06/2013, 17:43
Βρε καλα πηδάμε και σπρώχνουμε αλλά με του πιπατζή την μπαταρία τι θα γίνει ..??

Είπαμε: δεν φταίει η μπαταρία :smokin:

theofilos888
27/06/2013, 18:46
Έχει διαρροή απο κάπου.

nikos_abel
27/06/2013, 21:10
Έχει διαρροή απο κάπου.

Η πίπα;

theofilos888
28/06/2013, 08:10
Η πίπα;

Το κύκλωμα!! ;)

pipe_smoker
28/06/2013, 08:39
ουφ:D

spyrakos35
28/06/2013, 08:48
ρε πιπάκια, τράβα σε κανα ηλεκτρολόγο που θες να γίνεις μάστορας στα όρθια....

αντε αγόρι μου...... γιατί εδώ με τοσα πηδήματα θα σε πάρει και σενα η μπαλα..... :p

pipe_smoker
28/06/2013, 09:04
ρε πιπάκια, τράβα σε κανα ηλεκτρολόγο που θες να γίνεις μάστορας στα όρθια....

αντε αγόρι μου...... γιατί εδώ με τοσα πηδήματα θα σε πάρει και σενα η μπαλλα..... :p

Στα τέσσερα με βλέπω όχι στα όρθια:D

ΥΓ. Χθες ξεκίνησα να πάω ρε Σπύρο αλλά πήρα τα @@ μου λέμε. Έχει πέσει και τρελό πήξιμο στη δουλειά. Αφού ούτε εγώ μπορώ να ξεκουνήσω τώρα ούτε η μηχανή, ας μάθουμε και τίποτις. Και τη Δευτέρα, είτε με οδική είτε με μαστοριλίκια του ποδαριού άμα έχω βγάλει άκρη από αυτά που με λέει ο σοφός γέροντας, θα τηνε πάω.

AristidisZ
28/06/2013, 09:04
πατάκι

zephyr1
28/06/2013, 11:01
Μια μπαταρια κινεζικη που πηρα στα 48€ , τοσο κρατησε και μενα 5 μηνες.η μαμα ή yuasa εχει κανα 100αρι.

OldMan
28/06/2013, 11:35
Στα τέσσερα με βλέπω όχι στα όρθια:D
Και να βεντουζάρεις με τα μπροστινά για να έχει νόημα το σπρώξιμο..:D

Ρε γμτ το φελέκι μου, απλά πράγματα είναι ..
Βάζεις την γ@μωμπαταρία σε ένα φορτιστή (ή ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό), παίρνεις κόζι αν κατ'αρχήν δέχεται φόρτιση (αν τραβάει ρεύμα και πόσο..) κάνεις καναδυό πιπούλες όσο αυτή φορτίζεται με ψηλό ρεύμα (καμιά ωρίτσα..) την βάζεις πάνω στο παρτάλι σου, μιζάρεις με φώτα και φλας αναμένα, σβήνεις, ρίχνεις ένα κατούρημα, ξαναμιζάρεις χωρίς άλλη κατανάλωση και αν παρει μπροστά, το μπαταριόνι έχει ακόμη ζωή...

spyrakos35
28/06/2013, 11:40
Και να βεντουζάρεις με τα μπροστινά για να έχει νόημα το σπρώξιμο..:D

Ρε γμτ το φελέκι μου, απλά πράγματα είναι ..
Βάζεις την γ@μωμπαταρία σε ένα φορτιστή (ή ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό), παίρνεις κόζι αν κατ'αρχήν δέχεται φόρτιση (αν τραβάει ρεύμα και πόσο..) κάνεις καναδυό πιπούλες όσο αυτή φορτίζεται με ψηλό ρεύμα (καμιά ωρίτσα..) την βάζεις πάνω στο παρτάλι σου, μιζάρεις με φώτα και φλας αναμένα, σβήνεις, ρίχνεις ένα κατούρημα, ξαναμιζάρεις χωρίς άλλη κατανάλωση και αν παρει μπροστά, το μπαταριόνι έχει ακόμη ζωή...

θα περάσεις καλά δλδ..... :lol:

theofilos888
28/06/2013, 11:41
Και να βεντουζάρεις με τα μπροστινά για να έχει νόημα το σπρώξιμο..:D

Ρε γμτ το φελέκι μου, απλά πράγματα είναι ..
Βάζεις την γ@μωμπαταρία σε ένα φορτιστή (ή ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό), παίρνεις κόζι αν κατ'αρχήν δέχεται φόρτιση (αν τραβάει ρεύμα και πόσο..) κάνεις καναδυό πιπούλες όσο αυτή φορτίζεται με ψηλό ρεύμα (καμιά ωρίτσα..) την βάζεις πάνω στο παρτάλι σου, μιζάρεις με φώτα και φλας αναμένα, σβήνεις, ρίχνεις ένα κατούρημα, ξαναμιζάρεις χωρίς άλλη κατανάλωση και αν παρει μπροστά, το μπαταριόνι έχει ακόμη ζωή...

Το αυτό! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

OldMan
28/06/2013, 11:42
θα περάσεις καλά δλδ..... :lol:
Πρώτα η ευχαρίστηση...;)

pipe_smoker
28/06/2013, 13:02
Και να βεντουζάρεις με τα μπροστινά για να έχει νόημα το σπρώξιμο..:D

:bawl:



Ρε γμτ το φελέκι μου, απλά πράγματα είναι ..
Βάζεις την γ@μωμπαταρία σε ένα φορτιστή (ή ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό), παίρνεις κόζι αν κατ'αρχήν δέχεται φόρτιση (αν τραβάει ρεύμα και πόσο..) κάνεις καναδυό πιπούλες όσο αυτή φορτίζεται με ψηλό ρεύμα (καμιά ωρίτσα..) την βάζεις πάνω στο παρτάλι σου, μιζάρεις με φώτα και φλας αναμένα, σβήνεις, ρίχνεις ένα κατούρημα, ξαναμιζάρεις χωρίς άλλη κατανάλωση και αν παρει μπροστά, το μπαταριόνι έχει ακόμη ζωή...

ΟΚ........ Έχω ίσα με 5-6 απορίες αλλά άσ'το να πάει στο διάλο γιατί θα σε συγχίσω και δεν το θέλω:lol:

Προσωπικά μου φαίνεται βουνό αυτό το πράγμα (δεν έχω καν φορτιστή).
Οπότε με τον α ή βου τρόπο θα την* πάω στο μηχανικό να βγάλει αυτός το φίδι απ'την τρούπα. Να βρει και τι φταίει και να το φτιάξει να τελειώνει η ιστορία.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως:beer:

*τη μηχανή ολάκερη, όχι μόνο την μπαταρία.

OldMan
28/06/2013, 13:06
Οπότε με τον α ή βου τρόπο θα την* πάω στο μηχανικό να βγάλει αυτός το φίδι απ'την τρούπα.
Οπότε λογικά φάγαμε 5 σελίδες...!!!:D

stefanos
28/06/2013, 13:49
:bawl:
*τη μηχανή ολάκερη, όχι μόνο την μπαταρία.

Δεν θέλω να το παίξω πονηρός, αλλά δεν ξεκινάς με την μπαταρία παραμάσχαλα που είναι απείρως ελαφρότερη, μπάς και έχει απλά κόψει στοιχείο?
Δεν λέω καλό το σπρώξιμο, φτιάχνεις σχέση με το μηχανάκι, αλλά αν δεν είναι χαλασμένο...

OldMan
28/06/2013, 13:54
Δεν θέλω να το παίξω πονηρός, αλλά δεν ξεκινάς με την μπαταρία παραμάσχαλα που είναι απείρως ελαφρότερη, μπάς και έχει απλά κόψει στοιχείο?
Δεν θέλεις να το παίξεις πονηρός γιατί ΕΙΣΑΙ πονηρός...

(και στρώνεις χαλί για άλλες 10 σελίδες του τύπου: Πως θα πάω την μπαταρία στον μάστορα..??" )

sniper
28/06/2013, 13:57
.... Να βρει και τι φταίει και να το φτιάξει να τελειώνει η ιστορία.
.....

Αμην.

Anty12
28/06/2013, 14:43
Δεν θέλω να το παίξω πονηρός, αλλά δεν ξεκινάς με την μπαταρία παραμάσχαλα που είναι απείρως ελαφρότερη, μπάς και έχει απλά κόψει στοιχείο?

Όχι, γιατί η μπαταρία του δεν έχει πρόβλημα...

Bowleno
28/06/2013, 15:09
Δεν θέλεις να το παίξεις πονηρός γιατί ΕΙΣΑΙ πονηρός...

(και στρώνεις χαλί για άλλες 10 σελίδες του τύπου: Πως θα πάω την μπαταρία στον μάστορα..??" )


και σιγά μην σε κρατήσει μέσα όλο το σουΚου να απαντάς σε ποστ του τύπου "με τι κλειδί βγαίνουν οι πόλοι;" :D

Bradipous
28/06/2013, 16:47
Δες πρωτα για διαρροες, μετα ανορθωτη και τελος πηνια.

Η μπαταρια σου ειναι ανοιχτου ή κλειστου τυπου;

skylaros
28/06/2013, 16:50
αν φόρτιζες τη μπαταρία (που μεταφέρεται εύκολα) την έβαζες στη μηχανή και την πήγαινες σε μηχανικό/ ηλεκτρολόγο ???

VASOS
28/06/2013, 17:13
αν φόρτιζες τη μπαταρία (που μεταφέρεται εύκολα) την έβαζες στη μηχανή και την πήγαινες σε μηχανικό/ ηλεκτρολόγο ???

αφού έχει οδική γιατί να μπαίνει στη διαδικασία και να φτιάχνει σεντόνια στο μοτό? :D

skylaros
28/06/2013, 17:38
εγώ ντρέπομαι να τους καλώ για κάτι που μπορώ να κάνω μόνος, οκ μάλλον μαλακία δικιά μου

pipe_smoker
05/07/2013, 21:08
Καμένη μόνο η φίσσσσσσσα του ανορθωτή.

Αλλάχτηκε και όλα (προς το παρόν φαίνονται να) είναι οκ.

Η μπαταρία φορτίζει, το πολύμετρο δείχνει 14κάτι στις 3.000κάτι στροφές, και τέλος πάντων το μοτοσακό παίρνει μπρος, λειτουργάει, δουλεύει και τα ρέστα.

Φτηνά φαίνεται να τη γλίτωσα και μακάρι να συνεχίσει να με δέρνει τέτοια κωλοφαρδία.

Σας ευχαριστάω όλους:beer:

TROOPER
06/07/2013, 09:17
Καμένη μόνο η φίσσσσσσσα του ανορθωτή.

Αλλάχτηκε και όλα (προς το παρόν φαίνονται να) είναι οκ.

Η μπαταρία φορτίζει, το πολύμετρο δείχνει 14κάτι στις 3.000κάτι στροφές, και τέλος πάντων το μοτοσακό παίρνει μπρος, λειτουργάει, δουλεύει και τα ρέστα.

Φτηνά φαίνεται να τη γλίτωσα και μακάρι να συνεχίσει να με δέρνει τέτοια κωλοφαρδία.

Σας ευχαριστάω όλους:beer:

:a013:

VASOS
06/07/2013, 10:17
τέλος καλό όλα καλά :beer:

devil's animal
07/07/2013, 11:01
Καμένη μόνο η φίσσσσσσσα του ανορθωτή.

Αλλάχτηκε και όλα (προς το παρόν φαίνονται να) είναι οκ.

Η μπαταρία φορτίζει, το πολύμετρο δείχνει 14κάτι στις 3.000κάτι στροφές, και τέλος πάντων το μοτοσακό παίρνει μπρος, λειτουργάει, δουλεύει και τα ρέστα.

Φτηνά φαίνεται να τη γλίτωσα και μακάρι να συνεχίσει να με δέρνει τέτοια κωλοφαρδία.

Σας ευχαριστάω όλους:beer:


σκεψου να ηταν κατι σοβαροτερο...
μιλαμε θα ξεπερναγε το thread τις 100 σελιδες...:eleison:
:tooth:

ολα καλα καπνοσυριγγιστη...
:beer:

pipe_smoker
07/07/2013, 12:38
σκεψου να ηταν κατι σοβαροτερο...
μιλαμε θα ξεπερναγε το thread τις 100 σελιδες...:eleison:
:tooth:

ολα καλα καπνοσυριγγιστη...
:beer:

Μπα.... Απαξ και πηγε στο μηχανικο πλεον δικο του προβλημα:lol:
Τα ρεστα ηταν κουβεντα μπας και βγαζαμε καμια ακρη και μαθαινα κι εγω τιποτις μεχρι να παει (καλη ωρα αγορασα ενα πολυμετρο να βρισκεται:D)

:beer:

VASOS
07/07/2013, 12:45
...καλη ωρα αγορασα ενα πολυμετρο να βρισκεται.


:smokin: μάστορας. Σ' ωραίος.

pipe_smoker
07/07/2013, 13:41
:smokin: μάστορας. Σ' ωραίος.

Ημουν στο τσακ να αγορασω και φορτιστη αλλα ειπα να μην το παρακανω:lol:

AristidisZ
07/07/2013, 20:46
Μπα.... Απαξ και πηγε στο μηχανικο πλεον δικο του προβλημα:lol:
Τα ρεστα ηταν κουβεντα μπας και βγαζαμε καμια ακρη και μαθαινα κι εγω τιποτις μεχρι να παει (καλη ωρα αγορασα ενα πολυμετρο να βρισκεται:D)

:beer:
μόνο μη το κάνεις σαν ένα φίλο μου που πήγε να μετρήσει μια πρίζα και τα έβαλε ανάποδα
ακόμα το θυμάμαι και γελάω :bawl:

georgio
08/07/2013, 01:32
μόνο μη το κάνεις σαν ένα φίλο μου που πήγε να μετρήσει μια πρίζα και τα έβαλε ανάποδα
ακόμα το θυμάμαι και γελάω :bawl:

Τι ακριβώς έβαλε ανάποδα ο φίλος σου; :confused:

AristidisZ
08/07/2013, 08:31
αν θυμάμαι καλά το είχε γυρισμένο στη μέτρηση για αντίσταση όταν το έβαλε στη πρίζα και έγινε Ανάσταση στο σπίτι :tooth:

Manalishi
23/02/2018, 14:54
Resurrection from the Dead.....:pρiest:

Άρχοντα Oldman,

Με πολύμετρο, πως μετράμε διαρροή σε αμάξι??
Απο τις ασφάλειες?
Και σε τι ρυθμίσεις βάζω το πολύμετρο?

daz
23/02/2018, 15:29
Ασε τον oldman, ασχολείται με αρνητικές ανορθώσεις!

Θα βάλεις το πολύμετρο στην ένδειξη 10Α και θα το συνδέσεις σε σειρά με την μπαταρία.

Δλδ θα αφαιρέσεις τον αρνητικό πόλο απ' την μπαταρία και θα παρεμβάλεις ανάμεσα στην μπαταρία και στο καλώδιο, το πολύμετρο.

Με τα πάντα κλειστά. (διακόπτης, φως καμπίνας, πόρτες κτλ) η κατανάλωση πρέπει να είναι 0,050A. Αν έχεις κατανάλωση πχ 0,2Α έχεις διαρροή.
Για να εντοπίσεις που οφείλεται η διαρροή, άσε το πολύμετρο συνδεδεμένο και άρχισε να τραβάς μια, μία τις ασφάλειες μέχρι η ένδειξη στο πολύμετρο δείξει μηδέν ή 0,050.

Συνηθισμένα σημεία διαρροής είναι ο αναπτήρας και το φωτάκι στο πορτ παγκάζ.

Αν έχεις απορίες για κάποιο σημείο, ξαναρώτα.

OldMan
23/02/2018, 17:37
Ασε τον oldman, ασχολείται με αρνητικές ανορθώσεις!
Σουπιά, κανονισε να μΕ βγει το ονομα τωρα στα γεραματα...:smokin:

Και μη τΟΝ λες τον άνθρωπο οτι να'ναι..

50mA διαρροή δεν ειναι μικρή..
Η μπαταρία χανει 1.2Ah το 24ωρο..

Και άμα καταφερει να μετρήσει 50mA στην κλίμακα των 10Α (σωστή αρχική πρόταση για να μη καιμε ασφάλειες..) να μας το πει..

vaska
23/02/2018, 18:30
Σουπιά, κανονισε να μΕ βγει το ονομα τωρα στα γεραματα...:smokin:

Και μη τΟΝ λες τον άνθρωπο οτι να'ναι..

50mA διαρροή δεν ειναι μικρή..
Η μπαταρία χανει 1.2Ah το 24ωρο..

Και άμα καταφερει να μετρήσει 50mA στην κλίμακα των 10Α (σωστή αρχική πρόταση για να μη καιμε ασφάλειες..) να μας το πει..

έπεσε δουλίτσα σήμερις αφεντικό ε??

daz
24/02/2018, 11:20
Σουπιά, κανονισε να μΕ βγει το ονομα τωρα στα γεραματα...:smokin:

Και μη τΟΝ λες τον άνθρωπο οτι να'ναι..

50mA διαρροή δεν ειναι μικρή..
Η μπαταρία χανει 1.2Ah το 24ωρο..

Και άμα καταφερει να μετρήσει 50mA στην κλίμακα των 10Α (σωστή αρχική πρόταση για να μη καιμε ασφάλειες..) να μας το πει..

50mA μωρέ είναι συνήθως κάτι συστήματα που απενεργοποιούνται από μονα τους μετά από κανά 3άρι μέρες ακινησίας. Τώρα αν μπορεί να τα μετρήσει στην ένδειξη 10Α, νομίζω εξαρτάται απ' το πολύμετρο. Το πολύ πολύ να του δείξει μηδέν.