PDA

View Full Version : Τοκοι Καταθεσεων Ε1 Ερωτηση...



thanos_s
27/06/2013, 21:52
Οσοι εχετε υποβαλλει φετος φορολογικη δηλωση, ειδε κανεις στα 659-660 να αναφερονται τοκοι καταθεσεων του?

AUFGEBRACHT
27/06/2013, 22:10
Τί εννοείς να είδε να αναφέρονται; Στον κωδικό αυτό δεν μπαίνουν μόνο οι τόκοι, στο τέλος, όταν τελειώσεις τη δήλωση θα σου ζητήσει να δηλώσεις από τις επιλογές που έχει τί αφορούν τα ποσά που δήλωσες στους κωδικούς αυτούς.

freco
27/06/2013, 22:32
Τί εννοείς να είδε να αναφέρονται; Στον κωδικό αυτό δεν μπαίνουν μόνο οι τόκοι, στο τέλος, όταν τελειώσεις τη δήλωση θα σου ζητήσει να δηλώσεις από τις επιλογές που έχει τί αφορούν τα ποσά που δήλωσες στους κωδικούς αυτούς.

+990

@thanos_s Μήπως περίμενες ότι θα είναι online με τις τράπεζες και θα συμπληρώνονται αυτόματα οι κωδικοί? Προσγειώσουυυυυυ... εδώ Ελλάδα.

McGyver
28/06/2013, 06:37
+990

@thanos_s Μήπως περίμενες ότι θα είναι online με τις τράπεζες και θα συμπληρώνονται αυτόματα οι κωδικοί? Προσγειώσουυυυυυ... εδώ Ελλάδα.

Δεν είναι online, με batch δουλειά θα ανέβουν τα στοιχεία από τις τράπεζες...
http://www.express.gr/afieroma/forologikh_dhlosh/714016oz_20130613714016.php3
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=517718

Stabak
28/06/2013, 09:08
Και με τι κριτιριο θα διανεμονται οταν οι συνδικαιουχοι ειναι παραπανω απο ενας;

spyrakos35
28/06/2013, 09:09
κατάλαβα.....

κάπελααααααααααααααααααααα
το ποτάκι μου και τα :a014: μου

notakos600
28/06/2013, 09:11
Και με τι κριτιριο θα διανεμονται οταν οι συνδικαιουχοι ειναι παραπανω απο ενας;

Με απλή διάιρεση προφανώς.

Stabak
28/06/2013, 09:16
... και αμα ειναι ο ενας συνδικαιουχος ενα 15χρονο παιδι;

AristidisZ
28/06/2013, 09:16
Με απλή διάιρεση προφανώς.

δεν είναι έτσι ακριβώς
αν το σύνολο των τόκων είναι π.χ. 400€, και γίνει split σε 2 δικαιούχους (200 έκαστος) τότε οι τόκοι δε χρειάζεται να δηλωθούν

notakos600
28/06/2013, 09:18
... και αμα ειναι ο ενας συνδικαιουχος ενα 15χρονο παιδι;

Εγώ έβαλα τον πιτσιρίκο που είναι 7. Αφού είναι νόμιμο είναι και ηθικό (γειά σου ρε Βουλγαράκη...). :lol:

AristidisZ
28/06/2013, 09:19
Εγώ έβαλα τον πιτσιρίκο που είναι 7. Αφού είναι νόμιμο είναι και ηθικό (γειά σου ρε Βουλγαράκη...). :lol:

ΑΦΜ του άνοιξες ; :bawl:

notakos600
28/06/2013, 09:20
ΑΦΜ του άνοιξες ; :bawl:

Τι να τον κάνει; :lol:
Ληξιαρχική πράξη γέννησης και βάπτισης αρκεί. ;)

TROOPER
28/06/2013, 09:31
Τι να τον κάνει; :lol:
Ληξιαρχική πράξη γέννησης και βάπτισης αρκεί. ;)

και τον γεννησες και τον βαφτισες? αρα ειχες! :lol::lol:

freco
28/06/2013, 09:42
Παίδες για φέτος οι τόκοι πάνε στον πρώτο συδικαιούχο. Αν πχ είναι 3, ο πρώτος θα τα δηλώσει όλα.
Είναι φορολογημένα. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά μπορεί να χρησιμοποιήσει το ποσό μόνο ο πρώτος (που κάνει δήλωση και έχει ΑΦΜ) για κάλυψη πχ μιας αγοράς (πόθεν έσχες).

nikos_abel
28/06/2013, 10:13
και τον γεννησες και τον βαφτισες? αρα ειχες! :lol::lol:

Και μετά θα τα φάμε στο φούρνο με πατάτες. Εγώ του το λέω του μικρού, αλλά αυτός νομίζει ότι του κάνω αστεία και γελάει

Stabak
28/06/2013, 10:51
Παίδες για φέτος οι τόκοι πάνε στον πρώτο συδικαιούχο. Αν πχ είναι 3, ο πρώτος θα τα δηλώσει όλα.
Είναι φορολογημένα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προστιθενται ομως στο εισοδημα καθορισμου της εισφορας αλληλεγγυης κ αποδειξεων!

Bladerunner
28/06/2013, 11:35
H επίσημη θέση του υπουργείου είναι η εξής:


Εγγ. Υ.Ο. Α.Π. Δ12Α1105231/22.7.2011


Απαντώντας στη σχετική αίτησή σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Με τα αρ. πρωτ. 1025717/557/Α0012/06.05.1996, 1080362/1634/Α0012/30.06.1996, 1052802/895/Α0012/04.06.1999, 1075223/147Β/Α0012/07.08.2009 έγγραφά μας, έχει γίνει δεκτό ότι σε περίπτωση τραπεζικού λογαριασμού κατάθεσης μετρητών σε ονόματα καταθετών περισσότερα του ενός, το ποσό των τόκων μετά την αφαίρεση του φόρου, καταρχήν μερίζεται ισομερώς μεταξύ των καταθετών και του κοινού λογαριασμού. Ο προϊστάμενος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. έχει την εξελεγκτική εξουσία να ερευνά τα πραγματικά περιστατικά και να προσδιορίζει με άλλη βάση το ποσό των τόκων που αναλογεί σε κάθε συνδικαιούχο του κοινού λογαριασμού.

2. Επίσης με την 109465/1132/80012/ΠΟΛ.1124/25.11.2004 διαταγή μας, έγινε δεκτό ότι σε περίπτωση κοινού λογαριασμού, το ποσό καταρχήν επιμερίζεται μεταξύ των συνδικαιούχων, ακόμη και των ανηλίκων, χωρίς να εξετάζεται αν υπάρχει θέμα γονικής παροχής ή δωρεάς.

3. Περαιτέρω, σύμφωνα με τις διαταγές 1088561/1377/Α0012/24.09.1999 και 1022721/29/Α0012/12.03.2002, σε περίπτωση που από πρόσθετα στοιχεία που προσκομιστούν προκύπτει ότι το ποσό της κατάθεσης των συνδικαιούχων προέρχεται από εισοδήματα του ενός εξ’ αυτών, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει το εισόδημα μόνο ο ίδιος.

4. Μετά από όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι ο φορολογούμενος φέρει το βάρος της απόδειξης της προέλευσης των κατατιθεμένων κεφαλαίων στην τράπεζα και ο έλεγχος των πραγματικών περιστατικών ανάγεται στην εξελεγκτική εξουσία της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

spyrakos35
28/06/2013, 11:36
εγώ βλέπω οτι τελικά καταθέσεις υπάρχουν....... :rolleyes:

OldMan
28/06/2013, 11:40
εγώ βλέπω οτι τελικά καταθέσεις υπάρχουν....... :rolleyes:
άμα τις εγγράψεις στις ζημίες..

notakos600
29/06/2013, 05:58
Για τον έναν δικαιούχο που αναφέρουν τα τζιμάνια του υπουργείου, λέω εγώ τώρα, τι επιπτώσεις έχει αυτό σε ενδεχόμενο κούρεμα;
Τυράκι και φάκα μου μυρίζει ή απλά έτυχε;
Σου λέει ας πούμε σε ενδεχόμενο κούρεμα: φέρε μου τη φορολογική σου δήλωση, η οποία φυσικά γράφει έναν δικαιούχο και πάρε τα @@ μου... ;)

Sapadak
29/06/2013, 08:15
Ρε παίδες για πάνω από 250 ευρα δεν είναι αυτό?
όσοι δεν έχουν 250 τοκους απλά το γράφουν στα @@τους?

Γενικά 250τοκοι ποσά λεφτά σε καταθέσεις είναι, χοντρά χοντρά?

AristidisZ
29/06/2013, 08:40
Ρε παίδες για πάνω από 250 ευρα δεν είναι αυτό?
όσοι δεν έχουν 250 τοκους απλά το γράφουν στα @@τους?

Γενικά 250τοκοι ποσά λεφτά σε καταθέσεις είναι, χοντρά χοντρά?

Ναι & ναι
κοίτα αν έχεις προθεσμιακό λογαριασμό, μπορεί να φτάσεις και 4% επιτόκιο, οπότε με 6~7 χήνες να το πιάσεις το νούμερο
αν έχεις εναν απλό λογαριασμό όμως, με 1% π.χ., θες κάνα 25άρι +

Sapadak
29/06/2013, 08:42
Ναι & ναι
κοίτα αν έχεις προθεσμιακό λογαριασμό, μπορεί να φτάσεις και 4% επιτόκιο, οπότε με 6~7 χήνες να το πιάσεις το νούμερο
αν έχεις εναν απλό λογαριασμό όμως, με 1% π.χ., θες κάνα 25άρι +

Ωραία&ωραία τοτες, ταρχιδιαμ δεν ασχολούμε :lol:

AUFGEBRACHT
29/06/2013, 08:44
Για τον έναν δικαιούχο που αναφέρουν τα τζιμάνια του υπουργείου, λέω εγώ τώρα, τι επιπτώσεις έχει αυτό σε ενδεχόμενο κούρεμα;
Τυράκι και φάκα μου μυρίζει ή απλά έτυχε;
Σου λέει ας πούμε σε ενδεχόμενο κούρεμα: φέρε μου τη φορολογική σου δήλωση, η οποία φυσικά γράφει έναν δικαιούχο και πάρε τα @@ μου... ;)

Τα "κουρέματα" δεν γίνονται βάσει φορολογικής δήλωσης, εννοείται αυτό, βάσει τραπεζικού λογαριασμού γίνεται. Υποτίθεται ότι αύριο ήταν η τελευταία μέρα υποβολής φορολογικών δηλώσεων (αφού ως γνωστόν πήρε κλασσικά παράταση) και ακόμα στις εφορίες δεν είχε φτάσει εγκύκλιος για τους δικαιούχους, το δε θέμα για το εάν δηλώνονται πάνω ή κάτω από €250 ΑΚΟΜΑ δεν είχε διευκρινιστεί, αφού το ποσό αυτό βγήκε και το πέταξε ο Γ.Γ. πληροφοριακών συστημάτων του υπουργείου σε τηλεοπτικό σταθμό, ενδεικτικό της... σοβαρότητας του φορολογικού μηχανισμού του μπουρδέλου καρικατούρας κρατιδίου της βαλκανικής χερσονήσου...

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι οι καταθέσεις δηλώνονται για να υπολογιστεί το κλιμάκιο της εισφοράς αλληλεγγύης, αφού οι τόκοι προστίθενται στο εισόδημα. Από € 12.001 - 20.000,99 ο συντελεστής είναι 1%. Εάν λοιπόν εγώ έχω εισόδημα € 20.000,99 κι έχω και τόκους από καταθέσεις € 3, αριθμητικώς ΤΡΙΑ ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ, τότε αυτόματα μεταφέρομαι στο επόμενο κλιμάκιο και μου καταλογίζεται εισφορά 2%. Βάσει όμως της άτυπης τηλεοπτικής οδηγίας οι τόκοι των €3 αφού είναι κάτω από €250 δεν δηλώνονται, οπότε δεν πληρώνω επιπλέον έκτακτη εισφορά, που υποτίθεται πως είναι και το ζητούμενο. Άρα κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα...

Όσο για το κούρεμα, το οποίο το βλέπω να έρχεται με δρασκελιές γιατί τα κουκιά δεν βγαίνουν, όποιος διαβάζει ανάμεσα στις γραμμές μπορεί να υποψιαστεί ότι κάτι έννοιες περί εγγυημένων καταθέσεων πάνω και κάτω από 100 χιλιάρικα είναι ιστορίες για αγρίους και σε δουλειά να βρισκόμαστε. Φαντάζομαι πιο εύκολο είναι να βρεις ανταλλακτικό για Honda στο Σαρακάκη άμεσα παραδοτέο, παρά ανασφάλιστη κατάθεση σε ελληνική τράπεζα πάνω από € 100.000 ανά φυσικό πρόσωπο. Μάζεψες με κόπο και ιδρώτα πέντε χιλιάρικα και τα έχεις στην τράπεζα; Είσαι ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ κύριος και θα υποστείς τις συνέπειες, τελεία και παύλα, αυτή είναι η λογική τους. Κι επειδή εμείς οι χαρτογιακάδες των Βρυξελλών κύριος έχουμε ευαισθησία να ξέρεις ότι σου "εγγυόμαστε" πως δεν θα σε πειράξουμε σε ενδεχόμενο κούρεμα γιατί προτεραιότητα έχουν μέτοχοι, κάτοχοι ομολόγων και ανασφάλιστες καταθέσεις πάνω από 100 χιλιάρικα. Αυτό που δε σου λέμε όμως είναι ότι εάν τα ποσά των παραπάνω δεν φτάσουν -που δεν θα φτάσουν- με πόνο ψυχής πραγματικά θα αναγκαστούμε να τα πάρουμε από εσένα γιατί μην ξεχνάς πως έχουμε καπιταλισμό και είσαι επενδυτής κύριος. Και όταν τσακώνονται στο βάλτο οι ελέφαντες μάντεψε ποιός την πληρώνει... Το έχω ξαναπεί, ένα είναι το σχέδιο: ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΝΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ! Τελεία και παύλα!!!

Υ.Γ. Αθάνατη Ψωροκώσταινα με τη σχιζοφρένειά σου. Διαβάζω περισπούδαστες αναλύσεις και ακούω "οργισμένους" και "αγανακτισμένους" πολίτες να ωρύονται ότι δεν είναι δυνατό της ζημιές του Σάλλα, του Κωστόπουλου, του Τραπεζόπουλου να τις πληρώνει ο πολίτης της χώρας - δεκτό, αυτονόητο και αναντίρρητο. Και διαβάζω προχτές ότι η Περιφέρεια Αττικής μάζεψε με κόπο όπως χαρακτηριστικά έλεγε η ανακοίνωση ΕΙΚΟΣΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ να τα δώσει στο Μελισσανίδη να φτιάξει γήπεδο η ΑΕΚ λέει, γιατί ο περιφερειάρχης ο Σγουρός είχε δώσει λέει το λόγο του, άρα πρέπει να τον κρατήσει, βλέπεις ο άντρας ξεχωρίζει από τα αρχίδια που έχει, άρα ο Σγουρός πρέπει να αποδείξει ότι συνεχίζει να είναι αρχίδι. Και συνεχίζει ανερυθρίαστα ο περιφερειάρχης ότι είναι λέει ηθική υποχρέωση να διαφυλάξουμε την ιστορική μνήμη και κληρονομιά και το μέσο για να γίνει αυτό είναι να φτιαχτεί γήπεδο της ΑΕΚ. Στα νοσοκομεία δεν έχουν λεφτά για τσιρότα και γάζες, στα σχολεία κάνουν έρανο να αγοράσουν μολύβια και μαρκαδόρους, στους κάδους βλέπω καθημερινά όλο και περισσότερο κόσμο να ψάχνει αποφάγια ΑΛΛΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΚΑΡΓΙΟΛΗΔΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΕΠΑΝΩ ΒΡΗΚΑΤΕ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΓΗΠΕΔΟ ΝΑ ΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ; ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

AUFGEBRACHT
29/06/2013, 08:46
Ρε παίδες για πάνω από 250 ευρα δεν είναι αυτό?
όσοι δεν έχουν 250 τοκους απλά το γράφουν στα @@τους?

Γενικά 250τοκοι ποσά λεφτά σε καταθέσεις είναι, χοντρά χοντρά?

Πολύ χοντρικά μιλάμε € 15-20.000. Εξαρτάται βέβαια εάν είναι σε λογαριασμό πρώτης ζήτησης ή σε προθεσμιακή κατάθεση η οποία έχει μεγαλύτερο επιτόκιο.

Sapadak
29/06/2013, 09:53
Πολύ χοντρικά μιλάμε € 15-20.000. Εξαρτάται βέβαια εάν είναι σε λογαριασμό πρώτης ζήτησης ή σε προθεσμιακή κατάθεση η οποία έχει μεγαλύτερο επιτόκιο.

Aν μιλάμε για 15-20κ, δε μιλάμε καν :lol:

notakos600
29/06/2013, 13:32
Υ.Γ. Αθάνατη Ψωροκώσταινα με τη σχιζοφρένειά σου. Διαβάζω περισπούδαστες αναλύσεις και ακούω "οργισμένους" και "αγανακτισμένους" πολίτες να ωρύονται ότι δεν είναι δυνατό της ζημιές του Σάλλα, του Κωστόπουλου, του Τραπεζόπουλου να τις πληρώνει ο πολίτης της χώρας - δεκτό, αυτονόητο και αναντίρρητο. Και διαβάζω προχτές ότι η Περιφέρεια Αττικής μάζεψε με κόπο όπως χαρακτηριστικά έλεγε η ανακοίνωση ΕΙΚΟΣΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ να τα δώσει στο Μελισσανίδη να φτιάξει γήπεδο η ΑΕΚ λέει, γιατί ο περιφερειάρχης ο Σγουρός είχε δώσει λέει το λόγο του, άρα πρέπει να τον κρατήσει, βλέπεις ο άντρας ξεχωρίζει από τα αρχίδια που έχει, άρα ο Σγουρός πρέπει να αποδείξει ότι συνεχίζει να είναι αρχίδι. Και συνεχίζει ανερυθρίαστα ο περιφερειάρχης ότι είναι λέει ηθική υποχρέωση να διαφυλάξουμε την ιστορική μνήμη και κληρονομιά και το μέσο για να γίνει αυτό είναι να φτιαχτεί γήπεδο της ΑΕΚ. Στα νοσοκομεία δεν έχουν λεφτά για τσιρότα και γάζες, στα σχολεία κάνουν έρανο να αγοράσουν μολύβια και μαρκαδόρους, στους κάδους βλέπω καθημερινά όλο και περισσότερο κόσμο να ψάχνει αποφάγια ΑΛΛΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΚΑΡΓΙΟΛΗΔΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΕΠΑΝΩ ΒΡΗΚΑΤΕ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΓΗΠΕΔΟ ΝΑ ΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ; ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Τα είπες όλα...

Stabak
18/07/2013, 16:11
Τελικα ο πρωτος στον λογ/σμο πιστωνεται τους τοκους. Αν θελει βεβαια μπορει να τους μοιρασει στους υπολοιπους συνδικαιουχους...