PDA

View Full Version : HELP Δεν παίρνει μπρος (CBF 600)



nikonian
28/06/2013, 07:06
Κι ενώ έχω βγάλει εισιτήρια για το νησί , συμβαίνει αυτό:

Ενώ το βράδυ το μηχανάκι δούλευε κανονικά, το πρωί γυρίζω το κλειδί , τα όργανα κάνουν τον έλεγχο, αλλά δεν ακούγεται το γνωστό βουϊτό . Η μίζα γυρίζει(τζιρ γαρ γαρ γαρ), αλλά δεν παίρνει μπροστά.
Ενεργοποίησα και απενεργοποίησα το συναγερμό...τίποτα.

Ειναι κάποιο λάθος χειρισμού ή προέκυψε κάποιο πρόβλημα απ'το πουθενά

power hornet
28/06/2013, 07:20
για δοκιμασε λιγο με τ6 κοκινο διακοπτη,τωρα τελευταια μου κανει σχεδια και κανει ακριβως τα ιδια και ειναι καινουργια σαν μηχανη.2010 μοντελο,τον πιεζω ελαφρα και κανει τον θορυβο που λες και περνει μπροστα.

πρεπει μια μερα να κατσω να τον λυσω να το ψεκασω με σπρει επαφων.

nikonian
28/06/2013, 07:33
για δοκιμασε λιγο με τ6 κοκινο διακοπτη,τωρα τελευταια μου κανει σχεδια και κανει ακριβως τα ιδια και ειναι καινουργια σαν μηχανη.2010 μοντελο,τον πιεζω ελαφρα και κανει τον θορυβο που λες και περνει μπροστα.

πρεπει μια μερα να κατσω να τον λυσω να το ψεκασω με σπρει επαφων.


Το πρόβλημα είναι ότι το δικό μου ΔΕΝ κάνει το γνωστό βουϊτό καθόλου. Νομίζω ότι το βουϊτό είναι από την τρόμπα βενζίνης, οπότε αν δεν βουίζει...κάτι τρέχει.

theofilos888
28/06/2013, 07:53
Παίξε λίγο με τον κόκκινο διακόπτη μήπως έχει πιάσει βρόμα μέσα. Το έχω πάθει και στο δικό μου cbf και με λίγο παίξιμο και σπρέυ επαφών επανήλθε.

nikonian
28/06/2013, 08:41
Παίξε λίγο με τον κόκκινο διακόπτη μήπως έχει πιάσει βρόμα μέσα. Το έχω πάθει και στο δικό μου cbf και με λίγο παίξιμο και σπρέυ επαφών επανήλθε.

Θα το κάνω γιατί το έχω πάθει σε όλα μουτα μηχανάκια, από τη σκόνη. Όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι η μίζα γυρίζει κανονικά.

nikonian
28/06/2013, 09:22
Τώρα κοίταξα το μανουάλι και είδα ότι έχει ασφάλεια ειδική για τον ψεκασμό.
Το πρώτο που θα κοιτάξω.

nikos_abel
28/06/2013, 09:26
Αν παίζει πρόβλημα με το kill switch τότε ορθώς δεν ακούγεται η αντλία. Τώρα, αυτό με τη μίζα όντως ύποπτο....

theofilos888
28/06/2013, 10:13
Το άλλο κακό ενδεχόμενο είναι να τα έχει φτύσει η αντλία!!! :cry:

OldMan
28/06/2013, 11:58
Το άλλο κακό ενδεχόμενο είναι να τα έχει φτύσει η αντλία!!! :cry:
Δεν θα τΟΝ έκαΜνε τίποτις τσιριμόνιες..??

theofilos888
28/06/2013, 13:35
Δεν θα τΟΝ έκαΜνε τίποτις τσιριμόνιες..??

Κι αν δεν τις κατάλαβε;

zannisvel
28/06/2013, 13:37
Να κοιταξεις και την ασφαλεια της αντλιας.

OldMan
28/06/2013, 13:41
Κι αν δεν τις κατάλαβε;
Πόσο ντάγκλα παίζει να οδηγάει..??:confused:

theofilos888
28/06/2013, 13:44
Πόσο ντάγκλα παίζει να οδηγάει..??:confused:

Έχω καρμπυρατεράτο σι μπι εφφφφ και μπορώ να σου πώ, πως αμα θές μπορείς να πάς πολύυυυυυυυυ ντάγκλα! Αν δεν άνοιξε το γκάζι, δεν θα το κατάλαβε!

toyar
28/06/2013, 13:45
αν εφταιγε το kill δεν θα γυρνουσε η μιζα..........

OldMan
28/06/2013, 13:49
Έχω καρμπυρατεράτο σι μπι εφφφφ και μπορώ να σου πώ, πως αμα θές μπορείς να πάς πολύυυυυυυυυ ντάγκλα! Αν δεν άνοιξε το γκάζι, δεν θα το κατάλαβε!
Κατάλαβα...

Μιλάμε για τον σαλιγκαρογαμώσαυρο τον αμμώδη ...

nikonian
28/06/2013, 18:14
Παίζει να έχει μπλοκάρει τα πάντα ο συναγερμός , παρότι είχα ένα μήνα να τον ενεργοποιήσω;
Τον έβαλα, τον έβγαλα 5-6 φορές, δεν είδα τίποτα περίεργο, άλλα λέω μήπως τσακώθηκαν τα δυο immobilizer...

Cherouvim77
28/06/2013, 18:23
Μήπως τα έπαιξε το ρελέ της μίζας;

toyar
28/06/2013, 18:30
δοκιμασε με αλλο κλειδι

power hornet
28/06/2013, 19:40
Παίζει να έχει μπλοκάρει τα πάντα ο συναγερμός , παρότι είχα ένα μήνα να τον ενεργοποιήσω;
Τον έβαλα, τον έβγαλα 5-6 φορές, δεν είδα τίποτα περίεργο, άλλα λέω μήπως τσακώθηκαν τα δυο immobilizer...

εγω γιαυτο οταν εβαλα συναργεμο,δεν πας να εχεις βαλει τον ποιο ακριβο,οταν τον εβαλα με προεκτροπη του μηχανικου μου,δεν συνδεσα τον συναργεμο αμα γινει κατι να κοβει το ρευμα απο την αντλια,μου λεει ξερεις ποσες φορες εχουν μπερδευτει immobilzer με το συστημα του συναργεμου μου κοβει την τρομπα?πολλες φορες μου ειπε και ετσι δεν το συνδεσα εχω το immobilezer της μηχανης και τα υπολοιπα απο τον συναργεμο εκτος του που κοβει την τρομπα.

nikonian
02/07/2013, 22:13
Ωχ! Τελικα ηταν η τρομπα. Αφου καθαρισα με 200 ...παλι καλα
Ευχαριστω για τη συμπαρασταση ολους σας.

sanctusan
13/03/2018, 22:15
Ας μην ανοιξω αλλο θέμα, θα συνεχίσω εδώ.

Έχω ένα hornet 600 '08. Σήμερα είχα παρόμοιο σύμπτωμα με τον νικονιαν.
Το μεσιμέρι μου έσβησε και δεν έπαιρνε πάλι. Κάθε φορά που γύρναγα τον διακόπτη άκουγα έναν χαρακτηριστικό ήχο, σήμερα όχι.
Μετά από αρκετές προσπάθειες και λίγο πριν μείνω από μπαταρία πήρε.

Είχα κάποια μικροσυμπτώματα νωρίτερα αλλά δεν ήταν κάτι ξεκαθαρο(είμαι και φρέσκος πάνω σε αυτό το μηχανάκι)

Δεν θα τΟΝ έκαΜνε τίποτις τσιριμόνιες..??

Τι είναι οι τσιριμόνιες που θα έπρεπε να έχω αν έχω πρόβλημα με την αντλία.

sapila racing
14/03/2018, 09:10
Τι είναι οι τσιριμόνιες που θα έπρεπε να έχω αν έχω πρόβλημα με την αντλία.

Το πιο συνηθισμένο σύμπτωμα οταν έχει θέμα η τρόμπα είναι να μην ανταποκρίνεται όπως πρέπει σε τέρμα γκάζι με ψηλές στροφές.

sanctusan
14/03/2018, 10:13
Το πιο συνηθισμένο σύμπτωμα οταν έχει θέμα η τρόμπα είναι να μην ανταποκρίνεται όπως πρέπει σε τέρμα γκάζι με ψηλές στροφές.

Τότε έχω όντως πρόβλημα με την τρόμπα.Μια μέρα πριν το κύριο σύμπτωμα δεν είχα ολόκληρο το γκάζι και νομιζα φταιει το καύσιμο.

Πρώτη κήνηση είναι να λυσω και καθαρίσω την τρόμπα. Και να αλλάξω ένα φίλτρο αν το βρω.