PDA

View Full Version : Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.



Vice
28/06/2013, 15:55
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα νομίζω οτι έχω καταντήσει ταξιδιάρης τύπος οπότε πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να χτυπήσω μια διαιρούμενη στολή για την ασφάλεια μου.

Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι λόγω του οτι μένω επαρχία, δεν υπάρχουν μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω νούμερα και να διαλέξω. Σαν διαστάσεις είμαι μεγαλόσωμος. 1.88 υψος, 110 κιλά και έχω και σκεμπέ οπότε θέλω μεγάλουτσικο size. Απο οτι τσέκαρα τους οδηγούς size δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Πιο πολύ μπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια

Η χρήση της στολης θα είναι Sport Touring και αν και τείνω προς την Alpinestars, σε αυτόν τον τομεα με κέρδισε η Dainese με την Laguna Seca της.

http://moda2ride.co.uk/image/data/leather%20suit/Laguna%20Seca%20Div.%20New%20Estiva/1.jpg

Την εχω βρει στα 750 ευρώ απο Θεσσαλονικη αλλά εχω την εντύπωση οτι ειναι λιγο υπερβολικη για χρήση δρόμου. Μηπως κάνω λάθος; δεν ξερω...

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας τι να προσέξω στην αγορά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Sapadak
28/06/2013, 15:57
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα νομίζω οτι έχω καταντήσει ταξιδιάρης τύπος οπότε πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να χτυπήσω μια διαιρούμενη στολή για την ασφάλεια μου.

Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι λόγω του οτι μένω επαρχία, δεν υπάρχουν μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω νούμερα και να διαλέξω. Σαν διαστάσεις είμαι μεγαλόσωμος. 1.88 υψος, 110 κιλά και έχω και σκεμπέ οπότε θέλω μεγάλουτσικο size. Απο οτι τσέκαρα τους οδηγούς size δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Πιο πολύ μπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια

Η χρήση της στολης θα είναι Sport Touring και αν και τείνω προς την Alpinestars, σε αυτόν τον τομεα με κέρδισε η Dainese με την Laguna Seca της.

http://moda2ride.co.uk/image/data/leather%20suit/Laguna%20Seca%20Div.%20New%20Estiva/1.jpg

Την εχω βρει στα 750 ευρώ απο Θεσσαλονικη αλλά εχω την εντύπωση οτι ειναι λιγο υπερβολικη για χρήση δρόμου. Μηπως κάνω λάθος; δεν ξερω...

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας τι να προσέξω στην αγορά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μη παρεις στολη διαιρουμενη
Πάρε τζάκετ και παντελονι της ίδιας εταιρίας που ενωνουν μεταξυ τους, ετσι θα έχεις τη δυνατότητα να φοράς το τζακετ ξεχωριστα (γιατι αν παρεις διαιρουμενη το τζακετ ειναι κοντο σαν μπουστακι :lol:)

McGyver
28/06/2013, 15:57
Πρόσφατα ήμουν στην ίδια διαδικασία...

ΜΗΝ πάρεις διαιρούμενη ψάξου για μπουφάν & παντελόνι.

rider
28/06/2013, 16:15
ρίξε και μια ματιά εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133420

Vice
28/06/2013, 16:33
ρίξε και μια ματιά εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133420

Φίλε μου οτι βλέπω πήρες πολύ πράμα εσύ :D



Όσον αφορά την λυση Τζάκετ + Παντελόνι από τα λιγα Dainese τζακετ που δοκιμασα στην Θεσσαλονικη περισυ μου φάνηκαν πολυ κοντά. Τελικα ειχα καταληξει να παρω το SPIDI Robotic απο κοντούρα στα 190 ευρω ισα ισα να κανω την δουλεια μου μεχρι τώρα. Παντελονι δεν εχω δοκιμασει ποτέ.

Μηπως να πεταχτώ αυριο θεσσαλονικη να δοκιμασω και να ψωνίσω; λιγο στα ψιλα που ειδα παντελόνι+τζακετ ειναι ακριβότερα απο στολη...

Sapadak
28/06/2013, 16:37
Μηπως να πεταχτώ αυριο θεσσαλονικη να δοκιμασω και να ψωνίσω; λιγο στα ψιλα που ειδα παντελόνι+τζακετ ειναι ακριβότερα απο στολη...

Πηγαινε μια σαλονικα να δεις και στολη και ξεχωρα

Οι τιμες εξαρτατε το μοντελο που θα παρεις

Vice
29/06/2013, 11:57
Έχετε δίκιο για τις στολές. Το ίδιο μου πρότειναν και απο το κατάστημα. Να πάρω δηλαδή 2 μεμονωμένα κομμάτια διότι το τζάκετ μόνο του ειναι πολύ κοντό.

Κατέληξα σε 2 κομμάτια Dainese τα οποία έρχονται παρα πολυ κοντά με την στολή και σε αποψη Look και σε τεχνικά.

Όσον αφορά τα sliders στα γόνατα μπορώ αν θέλω να τα βγάλω ή είναι fix η βάση τους; Θα είναι λίγο υπερβολή να κυκλοφορείς με fazer 600 και sliders νομίζω...

TROOPER
30/06/2013, 20:43
........

Όσον αφορά τα sliders στα γόνατα μπορώ αν θέλω να τα βγάλω ή είναι fix η βάση τους; Θα είναι λίγο υπερβολή να κυκλοφορείς με fazer 600 και sliders νομίζω...

δεν το θεωρω υπερβολη αλλα αν δεν θες τις ξυστρες απλα βγαλτες.

Vice
04/07/2013, 08:43
Καλημέρα και πάλι σε ολα τα παιδιά.

Τελικά μετά απο ατέλειωτες ώρες ψαξίματος Και δοκιμών κατέληξα σε Τζάκετ και Παντελόνι ξεχωριστά. Πήρα το Dainese Super Speed Pelle και το Dainese Delta Pro. Φυσικά ενώνονται μεταξύ τους με φερμουάρ οπότε έρχομαι κοντά σε αυτό που ζητούσα εξαρχής. Δεν ξερω αν έκανα touring επιλογή, νομίζω ξέφυγα προς το Racing αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο styling και την ποιότητα της Dainese σε ορισμένα κομμάτια.

Ήθελα να δοκιμάσω και την μονοκόμματη στολή της SPIDI, ιδια με αυτήν που εχει ο Crutchlow στο MotoGP η οποία ΤΑ ΣΠΑΕΙ εμφανισιακά αλλά δυστυχώς δεν είχε στο size μου. Ηθελα ομως να το αναφέρω σε όποιον θελει μονοκοματη οτι φαινόταν πολύ τούμπανο και καλο θα ηταν να την δει. Δεν ξερω τεχνικά που κατατάσσεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό ομως...

TROOPER
05/07/2013, 08:13
μια χαρα ειναι η spidi.

καλοριζικα τα δερματα.:beer:

rider
05/07/2013, 14:30
καλορίζικα και καλοταξίδευτα! :beer:

san
20/07/2013, 04:22
Καλημέρα και πάλι σε ολα τα παιδιά.

Τελικά μετά απο ατέλειωτες ώρες ψαξίματος Και δοκιμών κατέληξα σε Τζάκετ και Παντελόνι ξεχωριστά. Πήρα το Dainese Super Speed Pelle και το Dainese Delta Pro. Φυσικά ενώνονται μεταξύ τους με φερμουάρ οπότε έρχομαι κοντά σε αυτό που ζητούσα εξαρχής. Δεν ξερω αν έκανα touring επιλογή, νομίζω ξέφυγα προς το Racing αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο styling και την ποιότητα της Dainese σε ορισμένα κομμάτια.

Ήθελα να δοκιμάσω και την μονοκόμματη στολή της SPIDI, ιδια με αυτήν που εχει ο Crutchlow στο MotoGP η οποία ΤΑ ΣΠΑΕΙ εμφανισιακά αλλά δυστυχώς δεν είχε στο size μου. Ηθελα ομως να το αναφέρω σε όποιον θελει μονοκοματη οτι φαινόταν πολύ τούμπανο και καλο θα ηταν να την δει. Δεν ξερω τεχνικά που κατατάσσεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό ομως...

αν μπορεις πες μας τι νουμερο μπουφαν και παντελονι πηρες ευχαριστω

billydurex
17/07/2014, 10:51
Παρομοια φαση μάγκες και γω . Κατοχος ενός gsr , εχω ενα δερματινο της sidi μπουφάν (t2) και αναρωτιέμαι αξίζει να αγορασω ενα δερμάτινο παντελόνι sidi να το συνδεσω με το ανωτερω ή να κοιταξω για ολόσωμη. Επισης η ολόσωμη που ειναι για χρηση πίστας πχixon galactica μπορει να φορεθεί για touring χρηση σε συνδυασμο με ενα ισοθερμικό και αδιαβροχο στην χειρότερη;
thnx εκ των προτέρων

Sapadak
17/07/2014, 11:19
Παρομοια φαση μάγκες και γω . Κατοχος ενός gsr , εχω ενα δερματινο της sidi μπουφάν (t2) και αναρωτιέμαι αξίζει να αγορασω ενα δερμάτινο παντελόνι sidi να το συνδεσω με το ανωτερω ή να κοιταξω για ολόσωμη. Επισης η ολόσωμη που ειναι για χρηση πίστας πχixon galactica μπορει να φορεθεί για touring χρηση σε συνδυασμο με ενα ισοθερμικό και αδιαβροχο στην χειρότερη;
thnx εκ των προτέρων

Η ολοσωμη ειναι ολοσωμη οτι χρησης και να ειναι, με τις οποιες δυσκολιες στο βαλε-βγαλε κτλ.
Βεβαια η προστασια που νιωθεις οτι σου προσφέρει σε σχεση με ενα σετ που το συνδεεις με φερμουαρ, δε επιδέχεται συγκριση.

Αν δε σκοπευεις να μπαινεις πιστα(σε ποια λεει? :lol: ) καλυτερα πάρε ενα παντελονι να το ενωσεις

sapila racing
17/07/2014, 11:35
Εγω ρε παιδιά μια χαρά είμαι με διαιρούμενη. ΟΚ ειναι λιγο κοντό το μπουφάν είμαι και ψηλός, αλλά δεν τρέχει τίποτα.
Το φοράω μια χαρά χωρίς πρόβλημα εδω και 10 χρόνια.
Μια διαιρούμενη είναι αρκετά πιο φτηνή για ιδια μάρκα/ποιότητα απ ότι ενα σετ μπουφάν/παντελονι και πιθανόν να παρέχει και καλύτερη σύνδεση των δύο κομματιών, εκτός του οτι τα δύο κομμάτια της διαιρούμενης ειναι φτιαγμένα να εξ αρχής να συνεργάζονται.

Vice
17/07/2014, 12:32
Ποσο χαίρομαι που με πείσατε να πάρω μπουφάν και παντελόνι που ενώνονται αντί για στολή. Παίζει να το έχω βάλει 10 φορές όλες και όλες το παντελόνι ενώ το μπουφάν κάθε μέρα.

giannis23
17/07/2014, 15:20
ειλικρινα γινεται να εχεις ολοσωμη και απο μεσα να εχεις τα ρουχα της δουλειας πχ,η λεω βλακειες? :P

sapila racing
17/07/2014, 15:25
ειλικρινα γινεται να εχεις ολοσωμη και απο μεσα να εχεις τα ρουχα της δουλειας πχ,η λεω βλακειες? :P

Δεν γίνεται.

spyrakos35
17/07/2014, 15:27
Δεν γίνεται.

Εκτος αν εισαι γκογκομποι.....:look:

giannis23
17/07/2014, 16:04
Εκτος αν εισαι γκογκομποι.....:look:

:lol: ελιωσα χαχαχαχα

Vice
17/07/2014, 16:15
Αν το ζητούμενο είναι να μπορείς να καλύψεις όσες περισσότερες ανάγκες σου με τα λιγότερα δυνατά έξοδα τότε Με την ολοσωμη στολή καλύπτεις 10/10 τις ανάγκες για πίστα και 1/10 τις ανάγκες για την καθημερινή σου μετακίνηση.

Με το μπουφάν-παντελόνι καλύπτεις 7/10 τις ανάγκες σου για πίστα και 8/10 τις ανάγκες σου για καθημερινή μετακίνηση. (βάζω 8 γιατί δεν ειναι και ότι πιο ανετο να γυρνάς με δέρματα στην κίνηση της πόλης)

Αλλιως παίρνεις μια ολόσωμη και αλλη μια καθημερινή, σκάς το χρήμα και είσαι παντου αρχηγόπουλο

sapila racing
17/07/2014, 17:26
Αν το ζητούμενο είναι να μπορείς να καλύψεις όσες περισσότερες ανάγκες σου με τα λιγότερα δυνατά έξοδα τότε Με την ολοσωμη στολή καλύπτεις 10/10 τις ανάγκες για πίστα και 1/10 τις ανάγκες για την καθημερινή σου μετακίνηση.

Με το μπουφάν-παντελόνι καλύπτεις 7/10 τις ανάγκες σου για πίστα και 8/10 τις ανάγκες σου για καθημερινή μετακίνηση. (βάζω 8 γιατί δεν ειναι και ότι πιο ανετο να γυρνάς με δέρματα στην κίνηση της πόλης)

Αλλιως παίρνεις μια ολόσωμη και αλλη μια καθημερινή, σκάς το χρήμα και είσαι παντου αρχηγόπουλο

Από που προκύπτουν τα νούμερα? :confused:
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το μπουφάν της διαιρούμενης στην καθημερινή χρήση οπου 95% δεν φοράω το παντελόνι.
Απλά στην πίστα θα ηταν καλύτερη μια ολόσωμη.

RaGe_Raptor
18/07/2014, 09:02
έχω μια διαιρούμενη,ένα μπουφάν κορντούρα,ένα δερμάτινο και μια ολόσωμη τα οποία αποκτήθηκαν με αυτή τη χρονική σειρά.στην αρχή πήρα τη διαιρούμενη ακολουθόντας το δημοφιλές σκεπτικό της 2σε1 χρήσης.ήξερα ότι θα είναι κοντό το μπουφάν αλλά "δε γ@μιέται" είπα μιας και η στολή μου "έκατσε" κουτί και έχοντας κατά νου την αγορά κορντούρας.κι όντως είναι πολύ κοντό το μπουφάν της διαιρούμενης οπότε αν κάποιος έχει σκοπό να την αγοράσει για διπλή χρήση καλά θα κάνει να δοκιμάσει πρώτα σκέτο το μπουφάν.η κατάσταση βελτιώνεται αν προσαρμόσεις ένα μικρό ιμάντα στο πίσω μέρος για να πιάνει σε παντελόνια όπως τα μπoυφάν της spidi (clip system) και φυσικά πάντα με ζώνη μέσης.

Vice
18/07/2014, 09:42
Από που προκύπτουν τα νούμερα? :confused:
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το μπουφάν της διαιρούμενης στην καθημερινή χρήση οπου 95% δεν φοράω το παντελόνι.
Απλά στην πίστα θα ηταν καλύτερη μια ολόσωμη.

προσωπική γνώμη βάσει της δικής μου χρήσης

spyrakos35
18/07/2014, 09:46
Κατ εμε ανεξαρτητα ολα τα μερη και μαλιστα διαφορετικες μαρκες αναλογα με τις προσφορες που παιζουν..... Βεβαια κοιτας να ταιριαζουν αισθητικα....

billydurex
20/07/2014, 09:06
Βρηκα παντελονι richa με ξυστρες 250 ,με αλλαγη φερμουαρ θα κουμπωνει καλα στο sidi αλανια, εχει δοκιμασει κανεις;